PDA

View Full Version : ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΔΕΗ....Husqvarna 610



husqvarna610
03/10/2009, 19:50
Καλησπερα σας.Εχω ενα husqvarna sm610s.Eιχα προβλημα με τα πηνεια.πηρα νεα πηνεια δεν εβγαζαν ρευμα.πηρα ακομα ενα σετ πηνεια.τα δευτερα μου βγαζουν ρευμα.το θεμα ειναι οτι δεν βγαζουν επαρκη ποσοτητα ρευματος.τι μπορει να φταει?
τα πηνεια αγοραστηκαν σκετα και τοποθετηθηκε πλεξουδα επανω.ηταν απο μηχανακι που δουλευε κανονικα.τα δοκιμασα με τον αρχικο πολλαπλασιαστη της μηχανης και εβγαζαν λιγο ρευμα.τα δοκιμασα με 2ο καινουργιο πολλαπλασιαστη και εβγαζαν ελαχιστο παραπανω ρευμα αλλα οχι ικανο για να δουλεψει το εργαλειο~!Δεν ξερω τι να κανω...εχετε καμια ιδεα που μπορει να ειναι το προβλημα?
πηνεια? καλωδια? πολλαπλασιαστης?
τι απ ολα?
(σημειωταιο οτι και τα δυο πηνεια ηταν μεταχειρισμενα.καινουργια δεν βρισκω)

toyar
03/10/2009, 21:19
Η κατάσταση των πηνίων εκτιμάται με μέτρηση τάσης και αντίστασης βάσει manual
Αν βρεθούν οκ ελέγχεται αντίστοιχα ο ανορθωτής και ίσως το βολάν
Ο πολλαπλασιαστής δεν έχει να κάνει με την παραγωγή χαμηλής τάσης
Γενικά όλα μετριώνται σε σχέση με τις τιμές του manual και όχι με εμπειρικά (λίγο ρευμα-πολύ ρευμα)

dkirkos
03/10/2009, 23:21
sorry, επειδη δεν ξερω, η ηλεκτρονικη απο το husqvarna ειναι τυπου CDI ή TCI ? αν ειναι CDI μου εχει τυχει το καλωδιο που γειωνει την ηλεκτρονικη (απο το on/off ή τον διακοπτη) να εχει καποια διαρροη προς την γειωση και ετσι ο σπινθηρας να ειναι πολυ αδυναμος.. δοκιμασε να απομονοσεις εντελως αυτο το καλωδιο απο την ηλεκτρονικη και δοκιμασε ξανα..:beer: :beer:

husqvarna610
04/10/2009, 01:32
επειδη το μηχανακι το αγορασα μεταχειρισμενο δεν ειχα βιβλιαρακι.Απ το ιντερνετ βρηκα ενα βιβλιαρακι αλλα δεν ειχε τιμες για ρευμα.
αν καποιος εχει καποια γνωση ας δωσει τα 'ΦΩΤΑ' του....
Επισης ας μου πει καποιος πως μετρανε τις τασεις .....

dpap
11/10/2009, 15:05
filaraki mhn kanheis peiramata me ta revmata apo to husqvarna.einai aives8hta.to 610 exw k egw.