PDA

View Full Version : λάστιχαγια μοταρντ ΧΤ600



o_gavros
13/10/2009, 18:23
Το έβαλα χθες και στο αντίστοιχο υποφόρουμ για τα ΧΤ αλλά επειδή δεν είδα φως,το βαζω και εδώ.
Όπως λέει κι ο τίτλος,έχει έρθει (προ πολλού ίσως) η ώρα για νέα πα-πά.
το μηχανάκι τώρα φοράει ένα σετ φιτιλιασμένα Pirelli Diablo που με αφήσαν παντελώς ανικανοποίητο με την απόδοση τους ή για να είμαι πιο σαφής με τη μη απόδοση τους.
γνώμη μου (πλέον),είναι ότι αυτό το λάστιχο δεν ενδείκνυται για το συγκεκριμένο μηχανάκι.
είναι πολυ αδύναμο -ειδικά σε συνθήκες πόλης (δηλαδή το 80% της χρήσης του)- το μηχανάκι για να φέρει σε λειτουργική θερμοκρασία αυτό το "σουπερσπορτ" λάστιχο.

το προηγούμενο σετ ήταν τα Battlax της Bridgestone που με είχαν αφήσει πλήρως ικανοποιημένο ως προς την απόδοση,με μόνο παραπονάκι ότι επειδή ήταν αρκετά μαλακά,φθείρονταν σχετικά γρηγορότερα.Δεν συγκρίνεται όμως η σιγουριά και η απόλαυση που αυτά χάριζαν σε σχέση με τα Ντιαμπλο.

και ερωτώ,όποιον έχει διάθεση να βοηθήσει,να ξαναπάω στην κλασσική & δοκιμασμένη συνταγή του "αυτό ξέρετε αυτό εμπιστεύεστε" κι ας είναι παλιό μοντέλο?

'Η δίνουμε τόπο στα νιάτα,διαλέγουμε κάποιο νεότερο μοντέλο και (κατά συνέπεια) είμαστε και έτοιμοι να βάλουμε το χέρι βαθύτερα στην τσέπη?

όπως και να'χει,αν δε σας είναι κόπος προτείνετε πιθανές λύσεις.
επίσης αν γνωρίζετε κάποιο φτηνό μαγαζί για ονλάιν παραγγελία,θα ήταν πολύ χρήσιμο επίσης.
κοιτάζω στο www.intobikes.co.uk και τα Battlax που αναφέρω πιο πάνω,μου τα βγάζει 200? με τα μεταφορικά μέσα.γνωρίζουμε αν αυτό το μαγαζί είναι αξιόπιστο?


τα φώτα σας παρακαλώ.

Gandalf dr685sm
14/10/2009, 10:18
Τα καλά SM ελαστικά λιώνουν γρήγορα. Είναι σχεδιασμένα μαλακά για καλό κράτημα και είναι λογικό να σου τελειώνουν μετά απο 6-8000ΚΜ.

Γνώμη μου είναι πως τα καλύτερα είναι τα ΜΤ60 για το δικό σου μηχανάκι που αν και μαλακά είναι ακριβώς αυτό που μπαίνει στο δικό σου μηχανάκι.

Αν θες για πιο σκληρή γόμμα αλλά με πιο αργό ζέσταμα , ψάξε σε Dunlop. Αυτά φόραγε το ΧΤΧ μου , και κράτησαν περίπου 12000ΚΜ σε όλες τις χρήσεις.


Gandalf

o_gavros
14/10/2009, 13:42
προτείνεις δηλαδή αυτό (http://www.intobikes.co.uk/products/000493/Pirelli_MT60_City_Fly_Rear_Tyre?st=pt) και αυτό (http://www.intobikes.co.uk/products/000492/Pirelli_MT60_City_Fly_Front_Tyre?highlight=003350) ?

αυτό το τακουνάκι που έχουνε δεν επιφέρει ελαφρώς χειρότερο κράτημα?δεν γνωρίζω,για αυτό ρωτάω.
Επίσης,νομίζω ότι για το ΧΤακι προορίζονται λάστιχα με δείκτη ταχύτητας Η.
τα ΜΤ60 που προτείνεις και βρήκα στα λίνκ,αναφέρουν διασταση + VR17.
σημαίνει κάτι αυτο?

σε Dunlop ποιο μοντέλο σου έβγαλε τόσα πολλά χλμ???

ευχαριστώ πάντως για την απάντηση

Gandalf dr685sm
14/10/2009, 14:26
για τα ΜΤ60 ....

οχι .. το τακουνάκι δεν κάνει τόσο θόρυβο και τρεμούλιασμα όσο νομίζεις. Ίσα ίσα μάλιστα που αν μπείς και λίγο φλαταδούρα χωματάκι θα δείς οτι θα είναι και καλύτερα σε πρόσφυση όπως και στην βροχή τόσο λόγω γόμμας όσο και λόγω χάραξης και "διωξίματος" του νερού απο πάνω τους.

Για δείκτη , αν θυμάμαι καλά πάντα το Η=210km/h. Άρα είναι μια χαρά για το ΧΤ σου και δεν θα υπερθερμαίνονται και στα πολλά. Για το VR17 το μόνο που καταλαβαίνω είναι το 17 = 17'' inches άρα είναι σωστό όσον αφορά διαστάσεις... αλλά για τα γράμματα δεν γνωρίζω να σου πω.

Τα Dunlop που λέω εγώ είναι αυτά.

http://img389.imageshack.us/i/dunlopmutant2di6.jpg/

Dunlop mutant. Έχουν το χαρακτηριστικό ειδικά στην μπροστινή ρόδα όταν τελειώνουν, να μένει σαν το "μοϊκάνι" με μια λωρίδα στο κέντρο και τα ακριανά να είναι φαγωμένα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο αυτά και μάλλον τα ίδια θα ξαναβάλω. Δες αν τα βγάζει για το XT αν και λογικά μάλλον θα υπάρχουν.

Gandalf

o_gavros
14/10/2009, 14:43
καλά οι φλαταδούρες δεν με πολυνοιάζουνε καθώς το μηχανάκι πατάει χώμα μόνο κατ'εξαίρεση του κανόνα.
98% της χρήσης του γίνεται σε ασφαλτο.
πάντως αυτό που λες για πρόσφυση και αποβολή των νερών στη βροχή μου κάνει ιδιαίτερο κλικ!
μάλλον δεν χάνω τίποτα να δοκιμάσω αν και τα Ντανλοπ που λες είναι ακριβότερα.
τα μπατλαξ πάνε λίγο κάτω απο 200? με μεταφορικά,ενώ τα Μιουταντ στα 240-250?.
δεν ξέρω,είμαι τόσο προβληματισμένος γιατί και τα Ντιαμπλο φορέθηκαν ως σουπερντουπεργαμαουα λάστιχα αλλά έλα που δεν έκανε το ΧΤακι για αυτά.

κι εσύ ΄να ΧΤΧ δεν έχεις ή κάνω λάθος?
εμένα φοράει 120/70R17 N/C69H μπροστά και 160/60R17 N/C58H πίσω.ανάθεμα βέβαια κι αν ξέρω τι σημαίνουν τα τελευταία (μετά το 17 που είναι για τη ζάντα).
ίδιες διαστάσεις λογικά πρέπει να έχουνε αφου ειναι ξαδερφια.

να'σαι καλά πάντως.με βοήθησες αρκετά στο να ξεμπλοκάρω

vasilisFZ
18/10/2009, 13:59
Καρυφαιο λαστιχο για χρηση δρομου σε ελαφρια κ αδυναμα μηχανακια:D ειναι το DUNLOP GPR-Alpha. Δεν θα σου κρατησει κ πολυ αλλα μιλαμε για αλλα επιπεδα προσφυσης ειδικα στις στροφες. (ειχα κ diablo H κ ta battlax 090).Αν το ψαξεις λιγο θα τα βρεις απο ελλαδα κανα 270αρι:wacko:

thoukis
18/10/2009, 14:10
εγε ειχα τα mt060 στο χτχ μου και ειμουνα πολυ ευχαριστημενος απο αυτά .μονο ελλατωμα τους η διαρκεια ζωης τους..Μετα από αυτά εβαλα τα βτ-090 της bridgestone που μου προσφερουν ανάλογο κράτημα και ζεστενονται γληγορα...τωρα για την διαρκεια ζωης τους θα σε γελασω γιατι τωρα τα εχω βαλει...Φοβαμε ομως οτι θα μου βφαλουνε λιγότερα χιλιομετρα από τα μτ060