PDA

View Full Version : Ελαστικά για Cbf 1000 - Προτάσεις;



George20vt
18/10/2009, 00:04
Καλησπέρα σε όλους,

Ήρθε η ώρα της αλλαγής ελαστικών στο CBF και πρέπει να παραδεχτώ ότι έχω πονοκεφαλιάσει μιας και είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τη συγκεκριμένη κατηγορία, έχοντας έως τώρα εμπειρία μόνο από μεσαία - μεγάλα on off.

Η μηχανή αγοράστηκε μεταχειρισμένη πριν 5 μήνες και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε τοποθετήσει λίγο πριν Bridgestone Battlax BT-016. Αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης για την κατηγορία, τα συγκεκριμένα ελαστικά μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις αλλά μετά από 8.000 χλμ χρειάζονται επειγόντως αντικατάσταση.

Μετά από μικρή έρευνα σε 2-3 μαγαζιά, μου προτάθηκαν επίσης τα Metzeler Sportec M3 καθώς και κάποιο Pirelli Rosso (δε θυμάμαι τον ακριβή τύπο), όλα κοντά στα 400 ευρώ.

Έχει κανείς εμπειρία (θετική-αρνητική) για κάποιο από τα παραπάνω;
Κάθε ιδέα - πρόταση ευπρόσδεκτη.

Επίσης, τα ποσά που μου ανέφεραν είναι αρκετά υψηλά ή είναι η ιδέα μου;

Ευχαριστώ

makis206
18/10/2009, 01:05
Γιώργο ρίξε μια ματιά στις τελευταίες σελίδες αυτού (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=79650) του thread, αν και μιλάμε για το 600άρι οι διαστάσεις των ελαστικών παραμένουν οι ίδιες. :winka:
Ίσως πάρεις κάποια ιδέα.


:beer:

dimitrioskosmas
18/10/2009, 23:34
έχω δοκιμάσει τα metzeler z6 και τα pirelli diablo strada
τα πρώτα είναι λίγο πιο μαλακά με ελαφρώς καλύτερο κράτημα ενώ τα δεύτερα είναι πιο ανθεκτικά αν κάνεις πολλά χιλόμετρα

chrisgl17
26/10/2009, 23:02
Εγω έβαλα στο δικο μου (CBF 600) τα diablo strada kai meta apo 2000 xlm περίπου είναι super.:lol:

George20vt
02/11/2009, 21:22
O κύβος ερίφθη, τοποθετήθηκαν τα Pirelli Diablo Rosso.

Μιας και κάθε φρέσκο λάστιχο στην αρχή σε ενθουσιάζει, ειδικά όταν τα παλιά έχουν σχεδόν δεί λινά, περισσότερα μετά από κάμποσα χιλιόμετρα.

chrisgl17
02/11/2009, 23:38
Και τα προηγούμενα που είχα PIRELLI DIABLO είχαν κάνει πάνω απο 10.000 και ήταν μια χαρά....όπως και να έχει καλές βόλτες!!!!!!!!!:beer:

George20vt
08/12/2009, 10:21
Μετά από 1,5 περίπου μήνα και 3.000 χιλιόμετρα στην πλάτη τους σε κάθε είδους δρόμο, μπορώ να πω ότι η αρχική μου εντύπωση για τα rosso παραμένει η ίδια.

Προβλέψιμες αντιδράσεις, δε σε τρομάζει πουθενά και σίγουρα θα βρεθεί στο στοιχείο του σε (όχι ιδιαίτερα κλειστή) στροφοδιαδρομή, τουλάχιστον με τα μέτρα και τα σταθμά του CBF.

Στις πρόσφατες νεροποντές δε με προβλημάτισαν πουθενά επίσης, τουλάχιστον σε αστικές διαδρομές.

Κρίνοντας από την τωρινή τους κατάσταση, περιμένω να με βγάλουν σίγουρα καμιά 10Κ χλμ. Ταιριάζουν αρκετά τόσο στο χαρακτήρα του CBF όσο και στο προσωπικό μου στύλ οδήγησης, μιας και δεν ήθελα ένα καθαρά τουριστάδικο ελαστικό με χιλιομετρική απόδοση και διάρκεια που το πετάς με πέλμα ακόμη γιατί έχει πλέον ξεραθεί.

Τα ΒΤ016 στα 3Κ χιλιόμετρα πάντως είχαν χάσει αρκετά την καταπληκτική αρχικά αίσθηση και σπιράδα τους και η φθορά τους ήταν σαφώς πιο αισθητή.