PDA

View Full Version : Αλλαγή εργοστασιακών λαιμών με Remus ή Devil...... Διαφορές?



Antwnis
20/10/2009, 13:55
(Το μεταφέρω από τα μοντέλα/yamahaxt αφού δεν εκδηλώθηκε εκει κάποιο σχόλιο, ίσως ιδιοκτήτες άλλων μαρκών μονοκύλινδρων να έχουν κάποια εμπειρια...)


Μετά από πολλα χρόνια, 16 για την ακρίβεια, θέλω να αντικαταστήσω τους εργοστασιακούς λαιμούς στο ΧΤΖ660τενερε που έχουν όπως θα φαντάζεστε σκουριάσει σε πολύ μεγάλο πλέον βαθμό.
Το μηχανάκι φοράει ήδη εδώ και μερικά χρόνια τελικό αλουμινίου Remus Grand Prix.
Φυσικά μαζί με το τελικό μπήκε φίλτρο DNA και το ανάλογο ζιγκλέρ προκειμένου να ρυθμιστεί σωστα, και όντως δουλεύει όπως ακριβώς το θέλω, με ροπή από χαμηλά γιατι κινούμε αρκετά στη πόλη.
Οι λαιμοί λοιπον της Remus και της Devil που έχω δεί ( και οι δύο με κόστος στα 200 περίπου ?) έχουν μεγαλύτερη διάμετρο σωλήνων σε σχέση με τις μαμά που φοράει.
Πόσο μεγαλύτερη διάμετρο βέβαια, κανείς από τους πωλητές δεν ήξερε να μου πει.
Δύο είναι τα θέματα που με προβληματίζουν όμως:

To ένα, αν πράγματι αντέχουν (ως ανοξείδοτοι) αυτοι οι λααιμοί στο πέρασμα του χρόνου και της θερμοκρασίας, διατηρώντας την γυαλάδα τους ή.... θάχουμε σκουριές???

Το άλλο εχει να κάνει με την αυξημένη διάμετρο που έχουν. Θεωρητικά, θα χάσει κάπου σε ροπή χαμηλά και θα πάρει (αν πάρει βέβαια) ψηλα. Αυτό βέβαια είναι κάτι που δεν το θέλω αφού όπως είπα κινούμαι πολύ στην πόλη και ειμαι και...106 κιλα! (ΟΚ, πρέπει να χάσω καμμια δεκαρια!)
Έχει κανείς την εμπειρία για του τί διαφορές είχε βάζοντας μόνο αντίστοιχους λαιμούς σε ήδη υπάρχον τελικό? Τρομακτικές? Ασήμαντες?
Θα με βοηθούσε αφάνταστα η εμπειρία όποιων αφού δεν θέλω να ανοίξω μπελάδες με ρυθμίσεις και παλι για να βγεί άκρη (αν βγει).


:bigcry: