PDA

View Full Version : Γενικές ερωτήσεις συναγερμού



shinedown
22/10/2009, 13:01
Τι γνώμη έχετε για συναγερμούς μοτο? Γενικα δεν το εχω ψάξει πολύ το θέμα αλλα μιας και μαλλον εγινε μια προσπάθεια να μου την σηκώσουνε προσφατα, θέλω να βαλω στην επομενη. Γκαράζ δυστηχός δε παιζει. Οτι εμπειρία απο πρωτο χέρι εχετε ριχτε την :D

Π.χ. βλεπω τώρα τουτον εδω (http://www.moto-accessories.gr/greek/ProductDet.asp?PID=1787&CatID=394&CatPosition=388)

αν και θα σκεφτόμουν και κατι που να εντοπιζετε και με gps.

lostmember
23/10/2009, 01:52
απλα κορυφαιος
ουτε γατα δε πλησιαζει τη μηχανη
παντα με αλυσιδα και κουκουλα
οποιος σηκωσει τη κουκουλα εντοπιζεται απο την περιμετρικη
φοβερη εμβελεια και γενικα τηλεχειριστηριο
απιστευτη ποιοτητα κατασκευης
εχω τον 600 εδω κ 3 χρονια

lostmember
23/10/2009, 01:55
οσο για το gps αν φορτωθει σε καταλληλο φορτηγακι συνεργειο ποιο gps;

goumis hornet
23/10/2009, 21:20
Ενδιαφερομαι κι εγω να αλλαξω τον δικο μου μιας και θελω την τηλεειδοποιηση
(αφου σε προηγουμενο μηχανακι που ειχα το εσωσε).

Εγω λεω για αυτον
http://www.moto-accessories.gr/greek/ProductDet.asp?PID=758&CatID=394&CatPosition=388

Να ρωτησω λοιπον τον συνφορουμιτη lostmember μιας και τον εχει.

1.Το περιμετρικο ρανταρ τοποθετειται κατω απο την σελα ή πρεπει να ειναι σε
καποιο εμφανες σημειο π.χ. πανω στο καντραν ωστε να κανει την περιμετρικη ανιχνευση;

2.Το ρελε μπλοκαρισματος κινητηρα για να μπει πρεπει να κοπουν καλωδια της μηχανης;
Γιατι ειδα οτι υπαρχει και ετοιμη καλωδιωση για καθε μαρκα και τυπο μοτοσυκλετας.

3.Το τηλεχειριστηριο ειναι επαναφορτιζομενο.Στα 3 χρονια που το εχεις κραταει ακομα
αρκετα οταν το φορτισεις ή ειναι σαν τα κινητα που μετα απο 2-3 χρονια θελουν γεμισμα
συνεχεια και πολλες ωρες;

4.Η μπαταρια back-up τι ειναι και τι κανει;

:wave2:

lostmember
24/10/2009, 22:30
στο μονο που μπορω να σου απαντησω ειναι οτι η περιμετρικη ΔΕΝ ειναι σε εμφανες σημειο
ωστοσο κανει τη δουλεια της
μια γατα ειχε τρελλαθει -πολυ γελιο-
Για τη καλωδιωση εγινε σε τεχνικο στη Καλλιθεα κ δεν ηταν ευκολη απ οτι καταλαβα
Ο τηλεχειρισμος ειναι πληρης κ η μπαταρια που εγω χρησιμοποιω ειναι επαναφορτιζομενη κ κραταει 2-3 βδομαδες
μια κανονικη αλκαλικη γεματο μηνα
αν γινει κατι βαραει πιο δυνατα κ απο τον συναγερμο
πραγματικα ειναι απο τα λιγα πραγματα που εχω αγορασει κ μετα απο 3 χρονια ειμαι 100% ευχαριστημενος
Ωστοσο, επειδη ειμαι παθων ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΟΥΚΟΥΛΑ (δε λεω γιατι) κ αλυσιδα καλη (οχι απ αυτες τις ...που αγοραζουν ολοι) σε σταθερο σημειο δεμενη κ οχι ανοικτα ωστε να μπορει να παρκαρει κοντα βανακι η να μεταφερεται ευκολα προς αυτο)
Μολις τωρα περασε καποιος κ κελαηδησε κουκουλωμενη

lostmember
24/10/2009, 22:34
Α ο συναγερμος τροφοδοτειται απο την κανονικη μπαταρια
οταν αυτη τα παιξει απο ακινησια η ......δουλευει με τη δικια του τουλαχιστον για μια ακομη εβδομαδα
αυτο ειναι το back up
αλλα ρωτα κιολας
Γενικα παρτον πολυ καλυτερος απο οσους εχω βαλει εγω η εχουν οι γνωστη μου

goumis hornet
25/10/2009, 00:08
Εισαι σαφεστατος.
Ευχαριστω για το χρονο σου.

Αν δεν βρω καποιον μαστορα για τοποθετηση θα σε ενοχλησω με π.μ. να μου πεις αν θυμασαι
που ειναι ο δικος σου στην Καλλιθεα.

:wave2:

ledz
25/10/2009, 07:01
Να πω οτι και εγω εχω τον sri 600 με το περιμετρικο μονο (χωρις το ρελε).

1) Η εγκατασταση ηταν παιχνιδακι (μαλλον στο ρελε δυσκολευουν τα πραματα) την εκανα μονος μου.

2) Μπαταρια στο επαναφορτιζομενο τηλεκοντρολ κραταει γυρω στις 3 βδομαδες με μηνα (αναλογα με το ποσο με πειραζουν οι φιλοι μου προκαλοντας την τηλεειδοποιηση να χτυπαει)

3) 1 παραπονο εχω οτι θα μπορουσε ο αισθητηρας shock - για τα χτυπηματα δηλαδη - να ειναι πιο ευαισθητος. Τον εχω στο τερμα και θα ηθελα κατι παραπανω.

lostmember
25/10/2009, 09:14
τωρα που το κοιταξα
ο δικος μου ειναι ενα μοντελο πριν 500i κ δεν ειναι επαναφαρτιζομενο το τηλεκοντρολ
φαντασου ποσο απροβληματιστος ειναι που ξεχασα κ το μοντελο ακριβως

lostmember
25/10/2009, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Εισαι σαφεστατος.
Ευχαριστω για το χρονο σου.

Αν δεν βρω καποιον μαστορα για τοποθετηση θα σε ενοχλησω με π.μ. να μου πεις αν θυμασαι
που ειναι ο δικος σου στην Καλλιθεα.

:wave2:

παντα στη διαθεση σου