PDA

View Full Version : Ερωτήσεις για service



VBMAN
22/10/2009, 17:16
Καλησπέρα σας.
Είμαι άσχετος από μηχανάκια και είπα να ρωτήσω τους ειδικούς.
Κάποιες ερωτήσεις:
1) Παίρνει ελαστικά (250-17|275-17). Τί μάρκα προτείνετε? Πότε είναι η καλύτερη εποχή για να τα αλλάξω? Κάθε πότε τα αλλάζω?
2) Το εγχειρίδιο γράφει ότι παίρνει λάδια SAE 15W40 'H 20W50. Το SAE τί είναι? Δηλαδή οποιοδήποτε 15w40 & 20w50 βρώ, κάνουν?
Τί μάρκα λάδι προτείνετε για παπί?
3) Στο service μου είπαν ότι πρέπει να αλλάζω λάδια στα 500khm, 1500khm, 2500khm, 4500khm, 6500khm, ...
To manual λέει 300khm, 1000khm, 3000khm, 5000khm, ...
Ποιά είναι τελικά τα χιλιόμετρα που πρέπει να αλλάζω λάδια? (Αυτή τη στιγμή είμαι στα 2500khm και το προηγούμενο το έκανα στα 1500khm)
4) _Τί άλλο πρέπει να προσέχω για τη συντήρηση τώρα το χειμώνα?

Πολλές ερωτήσεις έχω ε? :bawl:

Όποιος μπορέσει ας μου απαντήσει!

Ευχαριστώ Πολύ...! :winka:

camen
22/10/2009, 20:10
Για ποιο μηχανακι μιλαμε βασικα???
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AUFGEBRACHT
22/10/2009, 20:22
Φίλε σε όλες τις ερωτήσεις σου δε μπορώ να απαντήσω,ωστόσο:
α)Υπάρχει μια χαζή μαλακισμένη νοοτροπία ότι υπάρχει κατάλληλη εποχή του χρόνου να αγοράσεις λάστιχα...ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΡΑΟΥΛΕΣ Ή ΑΧΛΑΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΟΧΗ...Έστω σου λές εγώ ότι σύμφωνα με αυτή την αδιανόητη λογική είναι καλοκαίρι και η κατάλληλη εποχή για να αλλάξεος λάστιχα είναι ο χειμώνας και εσύ έχεις ένα φθαρμένο λάστιχο γυαλόχαρτο με πρόσφυση μηδέν.Θα περιμένεις να έρθει ο χειμώνας και θα κινείσαι με το φθαρμένο όλο αυτόν τον καιρό;;;:nono: Λάστιχα λοιπόν αλλάζουμε ΟΤΑΝ πρέπει,αυτά είναι που σε κρατάνε,με αυτά στρίβεις,φρενάρεις,κινείσαι...Ο δείκτης φθοράς τους κι όχι η εποχή είναι το κριτήριο για την αλλάγή τους.Όσο για μάρκα,ο καθένας θα σου πει τη δικιά του σεβαστή επιλογή...Εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ προτιμώ ως εταιρεία τη METZELER που βγάζει αποκλειστικά λάστιχα για μοτοσυκλέτες κι είμαι ευχαριστημένος από την απόδοσή τους...
β)Το λάδι για τη μηχανή είναι αν είναι δόκιμη η παρομοίωση ό,τι είναι το αίμα για τον άνθρωπο.
SAE είναι τα αρχικά του Society of Automotive Engineers...για όποιες απορίες ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΔΩ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14087
Κι εμένα η μοτοσυκλέτα μου λέει αλλαγή κάθε 10.000χλμ αλλά εγώ τα αλλάζω κάθε 5.000 όπως μου πρότειναν στο service και οι πλειοψηφία νομίζω έτσι κάνει...
Μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο να σου απάνταγα σε όλα αλλά νομίζω στα βασικά σε κάλυψα

o_gavros
22/10/2009, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Για ποιο μηχανακι μιλαμε βασικα???
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

λεπτομέρειες...

VBMAN
22/10/2009, 21:23
kymco activ 50cc

nikos1400
23/10/2009, 02:11
-Αν ειναι καινουριο (και στην εγγυηση ακομα), να το πηγαινεις σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο οταν σου λεει το βιβλιαρακι.

-Αν οχι, και δεν θελεις να το πηγαινεις στην αντιπροσωπεια που ισως ειναι πιο ακριβα, βρες ενα τιμιο συνεργειο να το πηγαινεις οταν λεει το βιβλιαρακι του...

-Αν ξερεις και μπορεις (και εχει περασει η εγγυηση), άλλαζέ του εσυ το 1 λιτρο το λαδακι του καθε 1000χλμ....


Αν εισαι ΤΕΛΕΙΩΣ ασχετος, ξεκινα το διαβασμα εδω στο moto.gr απο τα πιο βασικα θεματα που βλεπεις και σε ενδιαφερουν, και κατεβαινε. Τα πιο σημαντικα γινονται συνηθως και "sticky".

Μια γνωμη ε, ΔΕΝ ειμαι ειδικος...:wave2:

VBMAN
24/10/2009, 02:25
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. !:)