PDA

View Full Version : Aftermarket πλαίσιο



ernti
26/10/2009, 23:13
Λοιπόν..
Θα ήθελα κάποια στιγμή να έχω στο γκαράζ μου ένα μεγάλο διχρονο μιάς και δε μπορώ να περιμένω να βγάλει η Γιαμάχα το RD 350 της νέας εποχής που λέγαμε σε παλιότερη συζήτηση.
Θα ήθελα κινητήρα rd,αλλά θα τόθελα να στρίβει και να σταματάει.
Σκέφτηκα την ανακατασκευή μιας και υπάρχουν καποια στην αγορά ακόμα,αλλά θα ήθελα κάτι πιο σπεσιαλ..
Ετσι,προσανατολίζομαι σε κινητήρα μόνο, που θα κινήσει την ιδιοκατασκευή μου.
Εψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικά με αυτές τις εταιρίες που εφτιαχναν από παλιά πλαίσια, όπως π.χ martin, spondon,harris,αν θυμάμαι καλά τα ονόματα.
Ξέρει κανείς που θα μπορούσα να αγοράσω ένα τέτοιο πλαίσιο?
o sapila racing σίγουρα κάτι θα έχει στο νου του.

sapila racing
27/10/2009, 10:39
Φίλε ernti πολύ μου αρέσει η προσέγγιση στο θέμα.

Εφ όσον το εχεις σκεφτεί και προσανατολίζεσαι σε 'φτιαχτό' μηχανάκι να ξέρεις απο την αρχή οτι θα μπλέξεις! Αν όμως το προχωρήσεις και το τελειώσεις, θα εχεις τεράστια ικανοποίηση!

Θέλει αρκετά χρήματα που δεν πρόκειται ποτέ να πάρεις πίσω κλπ κλπ, σίγουρα τα εχεις σκεφτεί αυτά.

Εγω θέλω όμως εδω να σου πω οτι το RD350 δεν είχε πολύ σοβαρό πρόβλημα σκελετού, αλλά το πηρούνι και τα φρένα ηταν πίσω. Επίσης έβρισκε κάτω τους θαλάμους διαστολής κι εκει ηταν το όριο.

Θα σου έλεγα κατ αρχήν να δείς τι κάνουν οι Αγγλοι με τα παλιά RD LC, RD YPVS. Τα φτιάχνουν και εχουν δικό τους πρωτάθλημα για δίχρονα δικύλινδρα Yamaha, παιζουν και TZR και TDR ακόμα.
Εδω http://www.ypmrc.co.uk/
Οι άνθρωποι γουστάρουν και τα τρέχουν κι εχουν μαζέψει γνώση πολλών χρόνων πάνω στο θέμα που σε ενδιαφέρει. Διάβασε και εδω
http://www.ypmrc.co.uk/index.php?option=com_content&view=article&id=85&Itemid=172

Τι μετατροπές γίνονται σε RD350YPVS για να γίνει αξιόμαχο.


Τωρα αν επιμένεις να βάλεις άλλο σκελετό, κοίτα εδω να πάρεις μια ιδέα.
http://www.cmrracingproducts.com/frame-pages/TZ250-350-frame-build1.html

Είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να επεκταθώ, θα επανέλθω όμως! :wave2:

ernti
24/11/2009, 09:22
Φίλε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,και συγγνώμη για την καθυστερημένη δικιά μου,αλλά ένας θάνατος στην οικογενεια,δε με άφησε να ασχοληθώ με άλλα πράγματα τον τελευταίο καιρό.
Μπήκα μόνο κάποια στιγμή να απαντήσω σε κάποιες απαντήσεις για το νταξάκι.
Θα κάτσω να το ψάξω το χειμώνα,απλώς δε ξέρω τι θα προκύψει στο τέλος. Κατασκευή ή ανακατασκευή,ανάλογα και τι υλικό θα πέσει στα χέρια μου.Απο βλακεία άφησα και μου ξέφυγε πριν λίγο καιρό ένα 350 του 86.
λέω για μεγάλο δίχρονο πάντως αλλά θα ήθελα πάρα πολύ και κάποιο boldor.
Θα δούμε.
Προς το παρών για να μη κάθομαι ήσυχος παλεύω ένα νταξάκι:lol: :lol:

Zpower
24/11/2009, 20:38
.....αν εχεις ορεξη ελα να βοηθησεις (και δεν μιλαμε για ξαπλα .. )

sapila racing
25/11/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Φίλε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,και συγγνώμη για την καθυστερημένη δικιά μου,αλλά ένας θάνατος στην οικογενεια,δε με άφησε να ασχοληθώ με άλλα πράγματα τον τελευταίο καιρό.
Μπήκα μόνο κάποια στιγμή να απαντήσω σε κάποιες απαντήσεις για το νταξάκι.
Θα κάτσω να το ψάξω το χειμώνα,απλώς δε ξέρω τι θα προκύψει στο τέλος. Κατασκευή ή ανακατασκευή,ανάλογα και τι υλικό θα πέσει στα χέρια μου.Απο βλακεία άφησα και μου ξέφυγε πριν λίγο καιρό ένα 350 του 86.
λέω για μεγάλο δίχρονο πάντως αλλά θα ήθελα πάρα πολύ και κάποιο boldor.
Θα δούμε.
Προς το παρών για να μη κάθομαι ήσυχος παλεύω ένα νταξάκι:lol: :lol:

Το είδα το Dax, κουκλάκι το έκανες!
Αν θέλεις μεγάλο δίχρονο, δηλαδή πιο μεγάλο απο RD350 θα πρέπει να τα χώσεις.
RG, RD ακόμαι και NS400 ειναι σπάνια, κοστίζουν, και τα χρήματα για να ξαναστηθούν είναι αρκετά παραπάνω απο το δικύλινδρο RD350.
Πρόσφατα πούλησε ενας φίλος ενα 350 πολύ καλό και με φτιαξίματα, εξατμίσεις Lomas κλπ, ηταν αστέρι.
Αν μπορω να σε βοηθήσω σε κάτι σφύρα! :wave2:

Tomahawk
25/11/2009, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
NS400 ειναι σπάνια, κοστίζουν, και τα χρήματα για να ξαναστηθούν είναι

Μέχρι πριν 2 βδομάδες υπήρχε προς πώληση ένα στο car σε πάρα πολύ καλή κατάσταση 1600Ε...

T.R.E
25/11/2009, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti


Θα ήθελα κινητήρα CR 500 :D ,αλλά θα τόθελα να στρίβει και να σταματάει.


http://cgi.ebay.com/ebaymotors/CR500AF-CR500-CR-500-CR500-AF-CRF450-CRF-450-MPS-Honda_W0QQitemZ220515792750QQcmdZViewItemQQptZMotorcycles_Parts_Accessories?hash=item3357c3f76e :ZZZ: :ZZZ:

T.R.E
26/11/2009, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/CR500AF-CR500-CR-500-CR500-AF-CRF450-CRF-450-MPS-Honda_W0QQitemZ220515792750QQcmdZViewItemQQptZMotorcycles_Parts_Accessories?hash=item3357c3f76e :ZZZ: :ZZZ:


Κατέληξες ? :lol: :lol:

ernti
27/11/2009, 01:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
.....αν εχεις ορεξη ελα να βοηθησεις (και δεν μιλαμε για ξαπλα .. )


Αμα ειναι για μπολντόρ μέσα είμαι
2 δεν έχεις πει ότι ετοιμάζεις?
Θέλω το ένα..

ernti
27/11/2009, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Κατέληξες ? :lol: :lol:

CR 500????? :uplate:

T.R.E
28/11/2009, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
CR 500????? :uplate:

Nαι,γιατί όχι? μεγάλο δίχρονο δεν είπες? :D

Zpower
29/11/2009, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Αμα ειναι για μπολντόρ μέσα είμαι
2 δεν έχεις πει ότι ετοιμάζεις?
Θέλω το ένα.. .....................σε καλο δρομο εισαι ..για αφησε τηλεφ με πμ