PDA

View Full Version : Gps???



Manuel650
09/11/2009, 15:14
Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να βάλω GPS σε μια Africa Twin.
Ξέρω ελάχιστα πράγματα πάνω στο αντικείμενο αυτό.
Έψαξα στο site της Touratech αλλά μου φάνηκαν ακριβά και αν υπολογίσω και τη βάση στήριξης...:(

Θα ήθελα να μπορώ να το φορτώνω και με χάρτες άλλων κρατών.
Έχει κάποιος να μου προτείνει λύση? (τι μάρκα,που να ψάξω κλπ)

McGyver
09/11/2009, 15:16
Τι budget έχεις και για τι χρήση ακριβώς το θέλεις;

okourkoulos
09/11/2009, 15:28
Mεγάλο ζήτημα αυτό με τα GPS.
Έχω καταλήξει σε TIBO A4050 (οθόνη 3,5'') που είναι εξειδικευμένο για μοτοσακά.
Κοινώς είναι λίγο πιο σκληρό στο κέλυφος και δε τα παίζει με τη μια πτώση και είναι και αδιάβροχο.
Παρέχεται με βάση για μηχανή (με φορτιστή για αναπτήρα 12V)! και έχει έξτρα βάση για αμάξι. Αυτονομία 6 ώρες και πρόγραμμα Destinator 7.
ΠΡΟΣΟΧΗ!Πολλοί το πουλάνε χωρίς πρόγραμμα, άλλοι με πρόγραμμα χωρίς χάρτες, άλλοι με σπασμένο πρόγραμμα και χάρτες (δε μπορείς να κάνει νόμιμα update).
Xoντρικά κοστίζει γύρω στα 300 Ευρω.
Πιο φτηνά βρίσκεις και με μεγαλύτερη οθόνη (4,3'') αλλά δεν είναι αδιάβροχα και η αδιάβροχη θήκη δε βολέυει καθόλου.
Με παραπάνω λεφτά παίρνεις Garmin Zumo 550 ή πιο νέο που είναι πιο γερές κατασκευές αλλά τους χάρτες AutoDrive Hellas δε τους ξέρω. Λένε πως όλοι, λίγο πολύ, έχουν φτάσει αυτούς του Destinator, αλλά...

dimzaf
09/11/2009, 15:36
Προ τετραμήνου(περίπου) πάντως, φίλος πήρε από το Carrefour GPS 3,5'' της Vector με 79 ή 89 ευρώ σε προσφορά. (Τρελλλλή τιμή!!!!)
GPS μηχανής εννοείται.... Με αντοχή στο νερό, βάση για τιμόνι κτλπ.
Η πλάκα είναι ότι από το εργοστάσιο ήταν τελείως ξεκλείδωτο και πέρασε πάνω σχεδόν όλα τα προγράμματα που κυκλοφορούν στην αγορά.
IGO8, Destinator κτλπ...

Πάρε μια ιδεά απο αυτή τη σελίδα:
http://www.dis.gr/index.asp?mod=eshop_itemcats&id=5
Για μηχανές, εχει ένα με 149 ευρώ.




ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΠΑΣ ΝΑ ΞΗΛΩΘΕΙΣ ΣΤΗΝ TOURATECH!

thalasinos
09/11/2009, 15:43
Εγω αγορασα αυτο, MLS Dastinator 4800 και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος! το εχω φορτωσει χαρτες απο ολη την ευρωπη, επειδη δεν ειναι αδιαβροχο αγορασα μια θηκη αδιαβροχη και ειναι πολυ καλη, επι τρεις ωρες με βροχη δεν περασε τιποτα.

Για βαση εχω κανει μια πατεντα και το προσαρμοσα αναμεσα στο τιμονι ( GTR 1400) για την αφρικα θα ειναι πιο ευκολο επειδη υπαρχει βαση που βιδωνει σε τιμονι, ομως θα χρειασθεις και παλι μια μικρη πατεντουλα.

Το αγορασα απο τον Γερμανο 160 ευρω! Αυτα που ειναι αδιαβροχα ειδικα για μηχανες ειναι ακριβα απο 300 και πανω.

Φυσικα υπαρχουν και πιο φθηνα ομως αυτο μου το προτεινε ενας γνωστος μου και ευτηχως δεν το μετανιωσα.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926307&ref=pathfinder

blueangel
09/11/2009, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Mεγάλο ζήτημα αυτό με τα GPS.
Έχω καταλήξει σε TIBO A4050 (οθόνη 3,5'') που είναι εξειδικευμένο για μοτοσακά.
Κοινώς είναι λίγο πιο σκληρό στο κέλυφος και δε τα παίζει με τη μια πτώση και είναι και αδιάβροχο.
Παρέχεται με βάση για μηχανή (με φορτιστή για αναπτήρα 12V)! και έχει έξτρα βάση για αμάξι. Αυτονομία 6 ώρες και πρόγραμμα Destinator 7.
ΠΡΟΣΟΧΗ!Πολλοί το πουλάνε χωρίς πρόγραμμα, άλλοι με πρόγραμμα χωρίς χάρτες, άλλοι με σπασμένο πρόγραμμα και χάρτες (δε μπορείς να κάνει νόμιμα update).
Xoντρικά κοστίζει γύρω στα 300 Ευρω.
Πιο φτηνά βρίσκεις και με μεγαλύτερη οθόνη (4,3'') αλλά δεν είναι αδιάβροχα και η αδιάβροχη θήκη δε βολέυει καθόλου.
Με παραπάνω λεφτά παίρνεις Garmin Zumo 550 ή πιο νέο που είναι πιο γερές κατασκευές αλλά τους χάρτες AutoDrive Hellas δε τους ξέρω. Λένε πως όλοι, λίγο πολύ, έχουν φτάσει αυτούς του Destinator, αλλά...

Συμφωνώ απόλυτα με το παλικάρι έχω και γώ το ίδιο το οποίο αν γουστάρεις το παίρνεις γύρω στα 250 ευρά σκέτο και έχω άκρη με 60-70 ευ΄ρω να φορτώσεις πλήρως ενημερωμένους χάρτες Ελλάδας και Ευρώπης!!!

okourkoulos
09/11/2009, 18:14
Καλή λύση, μη χαθούμε!
ΟΚ το παίρνεις, μετά πως κάνεις update τους χάρτες?
Δεν είμαι και άσχετος, αλλά αν μπλέξω με τα σπασμένα, θα μου πάρει χρόνο και ψιλοβαριέμαι.
Αν υπάρχει μια καλή λύση, με βοηθάς πολύ να αποφασίσω να το αγοράσω.

blueangel
09/11/2009, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από okourkoulos
Καλή λύση, μη χαθούμε!
ΟΚ το παίρνεις, μετά πως κάνεις update τους χάρτες?
Δεν είμαι και άσχετος, αλλά αν μπλέξω με τα σπασμένα, θα μου πάρει χρόνο και ψιλοβαριέμαι.
Αν υπάρχει μια καλή λύση, με βοηθάς πολύ να αποφασίσω να το αγοράσω.

Φιλαράκι οι χάρτες είναι ΟΛΕΣ τελευταίας έκδοσης που ΟΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ τους μόνο αλλάζουν σχεδόν καθε τριετία όπου τότε αν γουστάρεις σε στέλνω σε άτομο που ασχολείται με αυτά και με καθυστέρηση περίπου 1 μηνός βγαίνουν οι σπασμένες εκδόσεις.Το κόστος βέβαια να υπολογίζεις περίπου πάλι στα ίδια λεφτά αφού ξαναφορτώνονται στην εσωτερικη κάρτα...Από την άλλη σκέψου ότι αν πάρεις full comple το TIBO με όλους τους χάρτες το κοστολόγιο αγοράς εκτοξεύεται στα 600 με 570 στην καλυτερη περίπτωση!!!Δεν αξίζει τον κόπο φίλε για update που γίνονται σχεδόν καθε τριετία με ουσιαστικά μικρής σημασίας αναβαθμίσεις...:wave2:

BILLBULL73
09/11/2009, 19:26
εχω το mls destinator 4800 και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.μηπως εχεις καποιες πληροφοριες για την αδιαβροχη θηκη[τιμη,μαρκα.καταστημα]

thalasinos
09/11/2009, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLBULL73
εχω το mls destinator 4800 και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.μηπως εχεις καποιες πληροφοριες για την αδιαβροχη θηκη[τιμη,μαρκα.καταστημα]



Το Αγορασα απο εδω, http://www.louis.de/_20e0b5c8be91da4a06ca2e8d76448a1cdd/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=650&wgr=912&list_total=58&anzeige=0&page=1&artnr_gr=10025497


επειδη ομως κανουμε ομαδικες παραγγελιες μας βγαινουν φθηνα τα μεταφορικα
Να υπολογιζεις 10-15 ευρω μεταφ.

BILLBULL73
09/11/2009, 21:18
ευχαριστω.και να σκεφτεις οτι τον σεπτεμβριο ημουνα σε καταστημα της LOUIS.:D :D :D

thalasinos
09/11/2009, 21:22
Δες και εδω!http://www.motoraid.eu/shop/index.php?cPath=202_151

okourkoulos
10/11/2009, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Φιλαράκι οι χάρτες είναι ΟΛΕΣ τελευταίας έκδοσης που ΟΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ τους μόνο αλλάζουν σχεδόν καθε τριετία όπου τότε αν γουστάρεις σε στέλνω σε άτομο που ασχολείται με αυτά και με καθυστέρηση περίπου 1 μηνός βγαίνουν οι σπασμένες εκδόσεις.Το κόστος βέβαια να υπολογίζεις περίπου πάλι στα ίδια λεφτά αφού ξαναφορτώνονται στην εσωτερικη κάρτα...Από την άλλη σκέψου ότι αν πάρεις full comple το TIBO με όλους τους χάρτες το κοστολόγιο αγοράς εκτοξεύεται στα 600 με 570 στην καλυτερη περίπτωση!!!Δεν αξίζει τον κόπο φίλε για update που γίνονται σχεδόν καθε τριετία με ουσιαστικά μικρής σημασίας αναβαθμίσεις...:wave2:

Όχι, νταξει, δε πάει και τόσο ακριβά! Κανα 350άρι το βρίσκεις στο skroutz (χωρίς Ευρώπη).
Αν είναι έτσι, όμως, όπως τα λες αξίζει.
Να τη κάνω και θα βρω την άκρη.

Manuel650
10/11/2009, 08:54
Ευχαριστώ, μέσα από τη συσήτηση σας αρχίζω να μπαίνω στο νόημα.

Αν κατάλαβα καλά πέρα από κάποια στάνταρς ποιότητας κατασκευής,
το παιχνίδι παίζεται στη δυνατότητα αναβάθμισης των περιεχομένων χαρτών?
Για να το κάνω πιό λιανά, από τα 700 ευρά που κάνει για παράδειγμα το
Garmin Zumo 550 τα 300 είναι για το μηχάνημα και τα υπόλοιπα για τη δυνατότητα
να έχεις νόμιμα και με updates χάρτες της Anavasis, Destinator κλπ?

blueangel
10/11/2009, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manuel650
Ευχαριστώ, μέσα από τη συσήτηση σας αρχίζω να μπαίνω στο νόημα.

Αν κατάλαβα καλά πέρα από κάποια στάνταρς ποιότητας κατασκευής,
το παιχνίδι παίζεται στη δυνατότητα αναβάθμισης των περιεχομένων χαρτών?
Για να το κάνω πιό λιανά, από τα 700 ευρά που κάνει για παράδειγμα το
Garmin Zumo 550 τα 300 είναι για το μηχάνημα και τα υπόλοιπα για τη δυνατότητα
να έχεις νόμιμα και με updates χάρτες της Anavasis, Destinator κλπ?

Περίπου έτσι φίλε,οι χάρτες είναι που τσούζουν σαν κοστολόγιο μόνο και μόνο για το παραμύθι των updates στην ουσία βέβαια τα ουσιαστικά update είναι απειροελάχιστα!!!Ο φίλος πρίν σωστά είπε για το 300 περίπου χωρίς Ευρώπη από το skrutz ΜΑ ΜΟΝΟ Η ΕΥΡΩΠΗ και μιλάμε για περίπου 25 κράτη στην νόμιμή τους εκδοση έχει κανά 260αρι με 300αρι στην ουσία όσο το κόστος της συσκευής σκέτης!!!!:wave2:

Manuel650
10/11/2009, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Περίπου έτσι φίλε,οι χάρτες είναι που τσούζουν σαν κοστολόγιο μόνο και μόνο για το παραμύθι των updates στην ουσία βέβαια τα ουσιαστικά update είναι απειροελάχιστα!!!Ο φίλος πρίν σωστά είπε για το 300 περίπου χωρίς Ευρώπη από το skrutz ΜΑ ΜΟΝΟ Η ΕΥΡΩΠΗ και μιλάμε για περίπου 25 κράτη στην νόμιμή τους εκδοση έχει κανά 260αρι με 300αρι στην ουσία όσο το κόστος της συσκευής σκέτης!!!!:wave2:


Το είδα αυτό το ΤΙΒΟ, φαίνεται τίμια λύση. Αλλά μπορεί να πάρει οποιονδήποτε χάρτη(σπασμένο)
ή θέλει κάποιας συγκεκριμένης εταιρείας?

Και αν ψάχνει κάποιος χάρτες εκτός Ευρώπης, για Βόρεια Αφρική συγκεκριμένα, τι γίνεται?
Που μπορεί να ψαχτεί?

blueangel
10/11/2009, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manuel650
Το είδα αυτό το ΤΙΒΟ, φαίνεται τίμια λύση. Αλλά μπορεί να πάρει οποιονδήποτε χάρτη(σπασμένο)
ή θέλει κάποιας συγκεκριμένης εταιρείας?

Και αν ψάχνει κάποιος χάρτες εκτός Ευρώπης, για Βόρεια Αφρική συγκεκριμένα, τι γίνεται?
Που μπορεί να ψαχτεί?

Δουλεύει μόνο με το Destinator φίλε τώρα για εκτός ευρώπης θεωρητικά αν έχει βγάλει η μαμα εταιρία θα τις υποστηρίζει:beer:

Manuel650
10/11/2009, 19:02
Σ' ευχαριστώ Blueangel.

okourkoulos
10/11/2009, 20:07
Πόσο εύκολο είναι να βάλεις σπασμένους χάρτες?
Δεν έχω ασχοληθεί και μια φορά που προσπαθησα τα βρήκα λίγο μπαστούνια.