PDA

View Full Version : Ενωτικό κομμάτι εξάτμισης Cbf-600



makis206
23/11/2009, 11:30
Tελικά τα ΒΤ-016 κάνουν καλή δουλειά στις στροφές..:lol:

Όχι να το παινευτώ, αλλά είναι η δεύτερη φορά που σε δεξιά στροφή -με ελαφρά σαμαράκια βεβαίως βεβαίως- ακούμπησε κάτω το κομμάτι της εξάτμισης που ενώνει τον διπλό σωλήνα με τον μονό που καταλήγει στο τελικό. Αυτή τη φορά όμως κατάφερε και να το βαθουλώσει αρκετά.. δεν το τρύπησε ούτε και άλλαξε κάτι στην λειτουργία του κινητήρα. Το θέμα μου πάει στο αισθητικό μέρος γιατί δεν θέλω να φαίνεται σαν έχει πέσει το μηχανάκι.

Τι κάνω τώρα, το πάω στον εξατμισά και το φτιάχνει; Το αλλάζει; Η Honda τι δίνει άραγε σαν ανταλλακτικό γι'αυτό το κομμάτι και πόσο πάει ο κούκος...;

Ιδού τι κατάφερα ο μαλ@κας (αλλά γλήγορος όμως έτσι; ) :lol:


181334

makis206
23/11/2009, 11:31
Ίσως φανεί καλύτερα.:beer:


181335

makis206
23/11/2009, 11:34
Τώρα σίγουρα φαίνεται..:D


181336

sapila racing
23/11/2009, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ίσως φανεί καλύτερα.:beer:

Μακη εγω θα έλεγα να μην σε απασχολεί η εξάτμιση, δεν έπαθε και τίποτα σημαντικό.

Αυτό που είναι σημαντικό όμως είναι οτι οταν βρίσκεις κάτω σε σταθερό σημείο της μηχανής, εχεις φτάσει στο όριο κλίσης και τα πραγματα είναι επικίνδυνα.
Μπορεί άνετα να σηκωθεί ο πίσω τροχός ελάχιστα στον αέρα και να φας άσχημη τούμπα.
Εδω λοιππον πρέπει να επικεντρωθείς, αφού το φχαριστιέσαι το στρίψιμο.
Κατ αρχήν φαντάζομαι οτι τα μαρσπιέ σε ειδοποίησαν νωρίτερα, εβρισκαν και δίπλωναν πριν βρείς. Αν δεν ειναι ετσι πες το.

Για να συνεχίσεις με ασφάλεια το παιχνίδι θα πρέπει η να σηκώσεις λίγο το πίσω μέρος η να αρχίσεις να βγάζεις το σώμα σου.
Δοκίμασε κατ αρχήν να σφίξεις την προφόρτιση πίσω, θα σου δώσει λίγο περιθώριο, αλλιώς χρειάζεσαι η αμορτισερ η αλλα λαμάκια στο μοχλικό να σηκωθεί λίγο πίσω.
Το βασικότερο είναι να μάθεις να βγαίνεις, ετσι θα πηγαίνεις το ίδιο γρήγορα χωρός να γέρνεις τόσο.
:wave2:

road spirit
23/11/2009, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τι κάνω τώρα, το πάω στον εξατμισά και το φτιάχνει; Το αλλάζει; Η Honda τι δίνει άραγε σαν ανταλλακτικό γι'αυτό το κομμάτι και πόσο πάει ο κούκος...;

Ιδού τι κατάφερα ο μαλ@κας (αλλά γλήγορος όμως έτσι; ) :lol: τίποτα απο τα παραπάνω....

Με σειρά προτεραιότητας :

σκληραίνεις τις αναρτήσεις σου/ αλλάζεις αναρτήσεις/ αλλάζεις μηχανάκι με ένα σοβαρό στριφτερό που δε θα βρίσκει χάμω

:smokin:

makis206
23/11/2009, 11:51
Άρη και Γιάννη.

Το αμορτισέρ είναι το θέμα του CBF για τέτοια πράγματα δεν το συζητώ, αν και έχω παίξει λίγο με την προφόρτιση δεν έγινε και τίποτα αξιόλογο τελικά. Το σώμα το έβγαλα σ'εκείνη τη φάση (παρεπιπτόντως στη στροφή στο Μπαλί έγινε γυρνώντας από Ηράκλειο:D ), όχι αρκετά, όμως κράτησα το μηχανάκι αρκετά όρθιο στη στροφή. Το περίεργο; Σε δυο μικρά σκαμπανεβάσματα "πήδησε" λίγο η μ@λακία το πισινό με αποτέλεσμα να βρει κάτω, ούτε μαρσπιέ ακούμπησε ούτε τίποτ'άλλο κι ας ξέρω ότι ήθελε ελάχιστα. Το καλό είναι ότι δεν ένιωσα στιγμή ότι κινδυνεύω, με κράτησε μια χαρά και δεν αγχώθηκα ούτε ελάχιστα, δεν είναι ότι είμαι αναίσθητος, κανείς δεν θα αγχωνόταν στη θέση μου γιατί απλούστατα είχε σιγουριά η όλη φάση από την αρχή μέχρι και το τέλος της εξόδου.

Δεν το επιδιώκω όλο αυτό αλλά είναι η σιγουριά των ελαστικών σε ένα μηχανάκι που βρίσκει κάτω με το παραμικρό. Πρέπει να πάω σε πιο στιφτερό τελικά..:lol:

Την εξάτμιση την αφήνω ως έχει έτσι;:beer:

road spirit
23/11/2009, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Άρη και Γιάννη.

Το αμορτισέρ είναι το θέμα του CBF για τέτοια πράγματα δεν το συζητώ, αν και έχω παίξει λίγο με την προφόρτιση δεν έγινε και τίποτα αξιόλογο τελικά. Το σώμα το έβγαλα σ'εκείνη τη φάση (παρεπιπτόντως στη στροφή στο Μπαλί έγινε γυρνώντας από Ηράκλειο:D ), όχι αρκετά, όμως κράτησα το μηχανάκι αρκετά όρθιο στη στροφή. Το περίεργο; Σε δυο μικρά σκαμπανεβάσματα "πήδησε" λίγο η μ@λακία το πισινό με αποτέλεσμα να βρει κάτω, ούτε μαρσπιέ ακούμπησε ούτε τίποτ'άλλο κι ας ξέρω ότι ήθελε ελάχιστα. Το καλό είναι ότι δεν ένιωσα στιγμή ότι κινδυνεύω, με κράτησε μια χαρά και δεν αγχώθηκα ούτε ελάχιστα, δεν είναι ότι είμαι αναίσθητος, κανείς δεν θα αγχωνόταν στη θέση μου γιατί απλούστατα είχε σιγουριά η όλη φάση από την αρχή μέχρι και το τέλος της εξόδου.

Δεν το επιδιώκω όλο αυτό αλλά είναι η σιγουριά των ελαστικών σε ένα μηχανάκι που βρίσκει κάτω με το παραμικρό. Πρέπει να πάω σε πιο στιφτερό τελικά..:lol:

Την εξάτμιση την αφήνω ως έχει έτσι;:beer:


ωραία στροφή (αλλά θέλει μια αναγνωριστική πρώτα γιατί συχνά έχει νερά πάνω στο ...άπεξ :lol: )

δεν θα έκανα κάτι στην εξάτμιση, άστην έτσι μάχιμη ... :smokin:
εκτός και αν έχει μπει καλά μέσα και δε φαίνεται στις φωτό, οπότε ίσως έχεις υποψία για αρνητική επίδραση στη ροή των καυσαερίων

makis206
23/11/2009, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν θα έκανα κάτι στην εξάτμιση, άστην έτσι μάχιμη ... :smokin:
εκτός και αν έχει μπει καλά μέσα και δε φαίνεται στις φωτό, οπότε ίσως έχεις υποψία για αρνητική επίδραση στη ροή των καυσαερίων

Ευτυχώς δεν έχει βαθουλώσει αρκετά, έχει ήδη ένα "κόψιμο" απ'το εργοστάσιο σ'εκείνο το σημείο κι έχει μπει απλώς λίγο πιο μέσα, κάνοντας βέβαια και τις απαραίτητες για τη μαχιμότητα γραντζουνιές.!
Απ'ότι φαίνεται δεν έχει επιρρεάσει τίποτα αρνητικά και για μια φορά χαίρομαι που με το ρημάδι δεν χρειάστηκε να κάνω τα δυναμόμετρα στέκι.:lol:

:beer:

Nostra
23/11/2009, 14:39
Αγαπητέ αδελφέ...

δύο μικρές συμβουλές...

1. Μην υποτιμάς τις ξε-σηκωτικές δυνάμεις των αδιόρατων γιαπ στις στροφές των ελληνικών δρόμων

και


2. Την επόμενη φορά να κατεβαίνεις πιο προσεκτικά το πεζοδρόμιο... :D


:wave2: :wave2:

reinmeister
23/11/2009, 14:47
αξιος αξιος...:beer: :beer: :lol:

McGyver
23/11/2009, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Η Honda τι δίνει άραγε σαν ανταλλακτικό γι'αυτό το κομμάτι και πόσο πάει ο κούκος...;

www.bike-parts.fr
www.zsf-motorrad.de

Μετά άλλαξε μηχανάκι...

Nostra
23/11/2009, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Μετά άλλαξε μηχανάκι... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:a029: :a029:

McGyver
23/11/2009, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:a029: :a029:

Είπε ο άνθρωπος που πούλησε το CBF για να πάρει Yaris...

:a22: :a22: :a22: :a22: :a22:

Nostra
23/11/2009, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Είπε ο άνθρωπος που πούλησε το CBF για να πάρει Yaris...

:a22: :a22: :a22: :a22: :a22:


Θα σας απαντούσα κύριε αλλά σε thread του φίλου μάκη....

δε θα ήθελα να ΣΠΑΜάρω ... :cool:

byron
23/11/2009, 15:08
Ρε Μάκη, άστο όπως είναι. Ασήμαντη ζημιά και ανάξια λόγου.

makis206
23/11/2009, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
www.bike-parts.fr
www.zsf-motorrad.de
Μετά άλλαξε μηχανάκι...

A ευχαριστώ Θωμά! Το βρήκα!!!:uplate:


:rotflmao: :cry: :a21: :a24: :rotflmao:


181349

makis206
23/11/2009, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρε Μάκη, άστο όπως είναι. Ασήμαντη ζημιά και ανάξια λόγου.

Θέλοντας και μη...:lol: :beer:

filipp0s
23/11/2009, 15:12
Aστο ετσι ή γραψε πανω στο βαθουλωμα ΜΠΑΛΙ 2009 :lol: :lol: :wave2:

McGyver
23/11/2009, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
A ευχαριστώ Θωμά! Το βρήκα!!!:uplate:

:rotflmao: :cry: :a21: :a24: :rotflmao:

Εγώ σ' το είπα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Μετά άλλαξε μηχανάκι...

PS: Πάει κομπλέ με το χταπόδι απ' ότι φαίνεται στο διάγραμμα...

makis206
23/11/2009, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Εγώ σ' το είπα...
PS: Πάει κομπλέ με το χταπόδι απ' ότι φαίνεται στο διάγραμμα...

Βρε τη διαδρομή που ακολούθησα στο διάγραμμα την είδες;:lol: :rotflmao:

Φίλιππε για εκεί πάει η δουλειά :lol: :beer:

McGyver
23/11/2009, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Βρε τη διαδρομή που ακολούθησα στο διάγραμμα την είδες;:lol: :rotflmao:

Ανάποδος άνθρωπος όπως πάντα :rotflmao: ...

reinmeister
23/11/2009, 15:33
για μενα να το φτιαξεις...δεν εχει και περισσεια αλογων για να τα αφηνεις να την κανουν ελαφρα τη καρδια...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
23/11/2009, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
για μενα να το φτιαξεις...δεν εχει και περισσεια αλογων για να τα αφηνεις να την κανουν ελαφρα τη καρδια...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Άη Γιάννη Ρώσσο είπατε ότι θα βρεθείτε;:evil: :rotflmao:

reinmeister
23/11/2009, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Άη Γιάννη Ρώσσο είπατε ότι θα βρεθείτε;:evil: :rotflmao:

μ'αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι...:rotflmao: :rotflmao: :beer: