PDA

View Full Version : SV1000s Testdrive....



THEOD
20/05/2005, 17:13
Σήμερα όπως είχα προαναγγείλει πέρασα αρκετή ώρα στην SUZUKI δοκιμάζοντας το SV1000s αλλά εκτός προγράμματος και το απλό SV1000.

Μικτά συναισθήματα και συμπεράσματα…Ας τα πάρω από την αρχή.

Το μηχανάκι που τελικά δοκίμασα ΔΕΝ ήταν το 2005 αλλά ένα του 2003 σε «χάλκινο» μεταλλικό χρώμα που όπως αποδείχτηκε μετά, είχε αρκετές αλλαγές σε σχέση με το καινούργιο.
Στο κοντέρ του έγραφε 18.000χλμ που μάλλον δεν είχαν γίνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, και κάτι μεγάλα γδαρσίματα στις εξατμίσεις έδειχναν προϊστορία πτώσεων… Ταυτόχρονα δεν είχε καθρέπτες (απαράδεκτο...) και μου παραδόθηκε με μισό λίτρο βενζίνης.

Πρώτη προσπάθεια να το συνηθίσω. Το μηχανάκι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Sport-touring όπως πλασάρεται. Αν έπρεπε με λίγα λόγια να το περιγράψω θα έλεγα ότι είναι ένα δικύλινδρο Super-sport με λίγο μαλακότερες αναρτήσεις...Και παρακάτω θα φανεί το γιατί.

Χαμηλά τα κλιπ-ονς, η κοιλιά μου στο ντεπόζιτο, και βγαίνω στην Πέτρου Ράλλη με κατεύθυνση Εθνική.
Αν εξαιρέσεις την θέση οδήγησης που αμέσως μου φαίνεται άβολη, οι υπόλοιπες πρώτες εντυπώσεις είναι καλές.

Το μοτέρ είναι καλύτερο από ότι το περίμενα - πραγματικό διαμάντι. Τραβάει πολύ δυνατά από τις 2500 μόλις στροφές και από τις 6.500 μέχρι τις 10.500 ταλαιπωρεί το πίσω λάστιχο στις 3 πρώτες ταχύτητες. Το τράβηγμά του είναι πολύ δυνατό σε βαθμό που ζοριζόμουνα να καταλάβω τι ταχύτητα είχα μέσα.
Αν και δικύλινδρο είναι πολύ εύστροφο και δείχνει την προτίμηση του στις ψηλές στροφές.
Εύκολα μπαίνει στα κόκκινα στις μικρές ταχύτητες, χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να μπορείς να πεις ότι δεν έχει αρκετή δύναμη στις χαμηλές-μεσαίες. Το αντίθετο θα έλεγα.
Οι κραδασμοί του αισθητοί αλλά όχι ενοχλητικοί και ο ήχος του πράγματι πολύ όμορφος εκτός από ένα απαίσιο κροτάλισμα που ακουγόταν όταν έδινες αρκετό γκάζι στις χαμηλές στροφές και που εξαφανιζόταν μόλις το στροφόμετρο έφτανε τις 5-5500 στροφές.
Αν έπρεπε να πω κάτι άσχημο θα ήτανε κάποια σκόρτσα που κάνει στις χαμηλές στροφές δυσκολεύοντας την ομαλή κίνηση στην κίνηση. Βρήκα όμως τον υδραυλικό συμπλέκτη πολύτιμο βοηθό σε αυτές τις συνθήκες ...
Το γρανάζωμά του είναι πολύ μακρύ σε σχέση με τα τετρακύλινδρα 600άρια και μου φάνηκε περίεργη η αίσθηση του να έχεις 130+ χιλιόμετρα και μόλις 5000 στροφές στο στροφόμετρο, όταν στο Φέιζερ για τα ίδια χιλιόμετρα το στροφόμετρο δείχνει περίπου 7000.
Εντυπωσιακή η κλιμάκωση του κιβωτίου με μακριές 1η-2α και κοντά τις υπόλοιπες - αρκεί να πώ ότι η 2α στα κόκκινα αγγίζει τα 150χιλιόμετρα/ώρα ! - αλλά στον δρόμο βοηθάνε πολύ.
Λόγω κίνησης στο ποτάμι δεν βρήκα την ευκαιρία να τελικιάσω, αλλά η ευκολία που βλέπεις τα 200 στο κοντέρ είναι αρκετή να μην σε κάνεις να ασχοληθείς παραπέρα. Έχω όμως την αίσθηση ότι ή το κοντέρ είναι αρκετά αισιόδοξο ή το μηχανάκι δεν καταλαβαίνει τα χιλιόμετρα, δεν είμαι σίγουρος τι από τα δύο ισχύει...

Οι αναρτήσεις του (αν και δεν γνωρίζω πως ήταν ρυθμισμένες) ήταν ιδανικές για τα γούστα μου. Κατάφερναν και να απορροφούν πολύ καλά τις ανωμαλίες του δρόμου, και ταυτόχρονα δεν επέτρεπαν στο μηχανάκι να πλέει στα 160-170, με αποτέλεσμα να δίνουν στο σύνολο μια αίσθηση στιβαρότητας, ασφάλειας και κατευθυντικότητας . Σε αυτά τα χιλιόμετρα πρέπει να έπαιζε τον ρόλο του και το στάνταρ αμορτισέρ τιμονιού που διέθετε. Κανένα παράπονο λοιπόν από αυτές, αν και δεν μπορώ να πω ότι πίεσα ιδιαίτερα το μηχανάκι.

Το ίδιο και για τα φρένα. Μαλακή αίσθηση στην μανέττα και αρκετά δυνατά χωρίς όμως και να εντυπωσιάζουν με την δύναμή τους όπως στο Φείζερ του 02 που είχα. Μετά από λίγο παύεις να τα προσέχεις που σημαίνει ότι κάνουν καλά την δουλειά τους χωρίς να είναι τίποτα το ιδιαίτερο.


Η έλλειψη καθρεπτών δεν βοηθούσε τα δυνατά φρεναρίσματα και τις σφήνες ανάμεσα στα πολλά αυτοκίνητα που έβγαιναν από την Αθήνα (Παρασκευή μεσημέρι ....), πάντως ένοιωθα στιβαρότητα και ασφάλεια. Χαιρόμουνα ιδιαίτερα τον τρόπο που το μηχανάκι με τετάρτη στο κιβώτιο επιτάχυνε από τα 100 έως τα 180 αφήνοντας άναυδους τους οδηγούς των αυτοκινήτων, χωρίς να δείχνει ότι ζορίζεται ιδιαίτερα για αυτό.
Αναστροφή στα διόδια της Μαλακάσας και πίσω πάλι με σκοπό να το βάλω και μέσα στην κίνηση.

Το μηχανάκι συνέχιζε να με εντυπωσιάζει με τον ροπάτο κινητήρα του και τον τρόπο που μάζευε τα χιλιόμετρα στο κοντέρ, αλλά τα άπειρα από χαμηλά κλιπ-ονς χέρια μου είχαν αρχίσει να διαμαρτύρονται. Σε μια στάση σε φανάρι μάλιστα, στην φυσιολογική προσπάθεια να σηκωθώ όρθιος, η μέση μου μου υπενθύμισε ότι τόση ώρα ήμουν σκυφτός. Κακά τα ψέματα. Η μηχανή αυτή δεν είναι για μέσα στην Αθήνα.
Η θερμοκρασία έφτασε τους 107 βαθμούς (χωρίς να έχω ιδέα πόσο είναι το φυσιολογικό), ο κινητήρας σκορτσάρει χαμηλά, το τιμόνι δεν κόβει πολύ, η στάση του σώματος δεν βοηθάει, καθρέπτες δεν είχα...όλα στραβά μου φαίνονταν.

Η κατανάλωση μου φάνηκε τραγική. Το παρέλαβα σχεδόν άδειο, και έβαλα 5 ευρώ βενζίνη (περίπου 6 λίτρα). Με μια βόλτα μέχρι τα διόδια και γυρισμό μέσα από το κέντρο, σχεδόν τα έφαγε όλα !!! Και επί τη ευκαιρία να πω ότι ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΛΕΕΙΝΗ εντύπωση μου έκανε η έλλειψη δείκτη βενζίνης. AN EINAI ΔΥΝΑΤΟΝ !!! σε μηχανάκι που κάνει πάνω από 10 χιλιάρικα...

Επιστρέφω στην εταιρία και με ρωτάνε πως μου φάνηκε. Αφού τους εξηγώ, μου προτείνουν να κάνω μια βόλτα και το γυμνό που ίσως με βολέψει περισσότερο (δύσκολοι καιροί-δεν είναι για να χάνουμε πελάτες)…). Δεν βαριέσαι λέω…Γιατί όχι…

Ανεβαίνω πάνω και…ααααα. Αυτό είναι. Γνώριμη στάση και θέση οδήγησης. Μεγάλη διαφορά στην ευκολία οδήγησης αλλά ρε γαμώτο …γυμνό ? Και να ήταν κανένα μοντέρνο γυμνό όπως το Ζ, να το σκεφτόμουνα. Αλλά το φανάρι του είναι εντελώς παλιομοδίτικο…Δεν δένει με τίποτα με το αλουμινένιο πλαίσιο και γενικά το λούκ της μηχανής.
Ο ήχος όμως της Yuoshimura ανάσταινε νεκρούς !!! . Μου φάνηκε και λίγο πιο δυνατό – μπορεί να ήταν και η ιδέα μου…Αν το βγάζανε με ένα μισό φαίρινγκ θα το είχα κλείσει επιτόπου…

Επιστροφή πάλι στην έκθεση και ανεβαίνω σε ένα SV1000s του 2005.
Σε αυτό το μηχανάκι, τα κλιπ-ονς μου φάνηκαν πιο ψηλά και η στάση του σώματος πιο όρθια-βολική. Περίεργο στην όψη δείχνουν ίδια - είναι δυνατόν να κάνω τόσο λάθος ???... Ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος αν υπάρχει διαφορά σε σχέση με τα παλιότερα, αλλά δεν παίρνω σίγουρη απάντηση - δεν είναι πολύ καιρός που έχουν παραληφθεί τα 05. Σίγουρα μερικά πράγματα έχουν αλλάξει στο 05 του φαίρινγκ συμπεριλαμβανομένου. Δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα διαθέσιμο για τεστ-ντράιβ...

Συμπέρασμα. ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΣΑ, αν και μου άρεσε σαν εργαλείο, δεν κάνει για μένα. Και αν εγώ ένοιωθα άβολα, φαντάσου τι θα νοιώθει ο συνεπιβάτης.
Το γυμνό με βόλεψε πολύ περισσότερο αλλά τα είπαμε. Έχω ενδοιασμούς για γυμνό. Θα ψάξω όμως να δω τι κυκλοφορεί στην αφτερ-μάρκετ αγορά από ζελατίνες και αξεσουάρ. Δεν αποκλείεται με 1-2 προσθήκες να γίνει ανεκτό...
Το 2005 δείχνει να είναι ελαφρά διαφορετικό, με (μάλλον) πιο όρθια στάση οδήγησης, με καλύτερο φινίρισμα και προστασία από τον αέρα, και από ότι έμαθα είναι και κατά 5 άλογα πιο δυνατό.
Πρέπει να βρώ κάποιο για μια βόλτα να βεβαιωθώ !!!

Άσχετα όμως από τα υπόλοιπα, η εμπειρία ήταν χρήσιμη και σίγουρα οι V2 βρήκαν έναν ένθερμο υποστηρικτή !!! :beer:

idi
20/05/2005, 17:20
απλα σημειώνω οτι το γυμνο και το φεριγκατο εχουν διαφορά στη θεση των μασπιεδων ΚΑΙ στο πισω γραναζι

Κανένας
20/05/2005, 17:40
Φίλε THEOD οταν ξαναβρεθούμε,η αν κατεβεις, να σου δώσω και το δικό μου, να του κανείς ενa test drive
:beer:

gcrook
20/05/2005, 18:25
Theod, και να φανταστεις οτι ειναι απο τα πιο βολικα μηχανακια με κλιπον.

Το σκορτσαρισμα ειναι εγγενες χαρακτηριστιμο των SV, αλλα το συνηθιζεις πιστεψε με.
Στο γυμνο, το φαινομενο αυτο του σκορτσαρισματος, δεν ειναι τοσο εντονο, λογω του πιο μεγαλου πισω γραναζιου.

Τα κλιπον κανεις δεν ειπε οτι φτιαχτηκαν για να βοηθανε σε αστικο περιβαλλον, αλλα η λυση ειναι απλη και σχετικα φθηνη.

Σε γενικες γραμμες, ναι εχεις δικιο, δεν ειναι ανετο για πολλες ωρες στην πολη.

Ο συνεπιβατης επισης καθεται πιο ανετα πισω (οχι τιποτα το ιδιαιτερο ομως) λογω της χαμηλης τοποθετησης των πισω μαρσπιε, αλλα πρεπει να τον σεβαστει ο οδηγος και να προσεχει πολυ πως και ποσο ανοιγει το γκαζι.

Οσο για αφτερμακετ ζελατινες υπαρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποικιλια, με πρωτες και καλυτερες τις GIVI, και αν θυμαμαι καλα, (μπορει να κανω και λαθος), της ERMAX.

Η αυτονομια δεν ειναι και η καλυτερη, ειδικα για καποιον που εχει συνηθιζει να δουλευει το γκαζι οπως στα τετρακυλινδρα, αλλα με τον καιρο βελτιωνεται σημαντικα, και αυτο στο λεω απο προσωπικη εμπειρια.

Αυτο το μηχανακι θα σε αποζημιωσει με αλλους τροπους, και το πιο σημαντικο ειναι, οτι η πληροφορηση που θα δεχεσαι απο τον κινητηρα, σταδιακα, με οποιαδηποτε σχεση στο κιβωτιο, θα ειναι κατι που δεν θα ζησεις ποτε σε τετρακυλινδρο.

Δεν ειναι ιδαιτερα σπορ (αν και δεν νομιζω οτι αυτο μπορει να το καταλαβει ο οποισδηποτε), ουτε τουριστικο, ουτε στριτφαιτερ.
Ειναι ενα τιμιο μηχανακι που τα κανει ολα απο λιγο(αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο), με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, με κινητηρα διαμαντι, και με πολλα περιθωρια εξελιξης.

Αυτα, και αν θελεις να τα πουμε απο τηλ στειλε π.μ.

Καλες αγορες οποιες και αν ειναι αυτες.

div400
20/05/2005, 18:25
THEOD

πέρα από τα της θέσης οδήγησης, οτι σε χάλασε εσένα χαλάει και εμένα στο SV. στην κίνηση δεν το βάζω από την πρώτη στιγμή που το πήρα(έχω την πιστή μου DIVERSION για την καθημερινή εντός πόλης μετακίνηση).

το '05 ΄όντως έχει διαφορά στην θέση από το '03.
από το μοντέλο του '04 έχουν αυξήσει το υλικό της σέλας ώστε να είναι πιο ψιλή και έχουν χαμηλώσει τα μαρσπιέ λίγο, ώστε η συνολική θέση να έρθει πιο κοντά στα touring. αυτά.

για aftermarket δες παρακάτω
www.svrider.de (γερμανική σελίδα)
www.svrider.com

καλά χλμ ότι και να πάρεις τελικά!

gcrook
20/05/2005, 18:27
Κατι αλλο που ξεχασα, κανε μια αναζητηση για SV εδω περα, εχω καποια λινκς που θα σε βοηθησουν.

Αν θες και αλλα να στα στειλω ζιπαρισμενα με καποιο τροπο.:wave2:

stratospr
20/05/2005, 18:32
Να προτείνω και εγώ κάτι που σου είχε πει και ο DUKEII. Προσπάθησε να βρεις και κανένα Tuono για test drive. Ισως ταιριάζει καλύτερα σε αυτά που ψάχνεις...

gdevelek
20/05/2005, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook


Τα κλιπον κανεις δεν ειπε οτι φτιαχτηκαν για να βοηθανε σε αστικο περιβαλλον, αλλα η λυση ειναι απλη και σχετικα φθηνη.



Σε τι λύση αναφέρεσαι;;

gcrook
20/05/2005, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Σε τι λύση αναφέρεσαι;;

Αφτερμαρκετ τιμονι.
Πολλες οι λυσεις για το συγκεκριμενο μοντελο.:wave2:

AFTER
20/05/2005, 19:10
Το οποιο θα σου στοιχησει μονο καμια 200€ για ολα(τιμονι,καβαλετα κτλ.),και θα σου αλλαξει το μηχανακι εντελως(προς το ΠΟΛΥ πιο ανετο)

gcrook
20/05/2005, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stratospr
Να προτείνω και εγώ κάτι που σου είχε πει και ο DUKEII. Προσπάθησε να βρεις και κανένα Tuono για test drive. Ισως ταιριάζει καλύτερα σε αυτά που ψάχνεις...

Αν νομιζετε οτι εχουν σχεση αυτα τα 2 μηχανακια μεταξυ τους ειστε πολυ γελασμενοι.

Ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω.
Θελει καποιος να παρει ενα Fazer πχ και ποσταρει.
Κανεις ποτε δεν πεταχτηκε να αντιπροτεινει ενα Ducati Monster η καποιο αλλο.

Γιατι εχετε την εντυπωση οτι το Τuono ειναι πιο ανετο;
Επειδη εχει καρατιμονα;
Ο συνεπιβατης ειναι πιο ανετα στο Tuono;

Το ιδιο ειναι να οδηγεις αυτα τα 2 μηχανακια στην πολη η εξω;
Η μηπως οι κινητηρες τους παρότι V δουλευουν στους ιδιους ρυθμους;

Η μηπως εχουν το ιδιο λειτουργικο κοστος, να μην πω αξιοπιστια γιατι θα με φανε ζωντανο, και δεν θα ειμαι δικαιος, γιατι ξερω μονο απο εμπειριες αλλων.

Ο ανθρωπος ξερει τι θελει και κοιταει να δει αν τον βολευει συγκρινοντας πολλα διαφορετικα πραγματα για να βρει αυτο που θα τα συνδυαζει.

Εγω θα του ελεγα να κοιταξει και για Fazer 1000, αν και μαλλον θα το εχει σκεφτει.

Σε λιγο θα του πειτε και Aprilia Mille R.

kostom
20/05/2005, 19:25
Η κατανάλωσει είναι αρκετά πιο μεγάλη απ' ότι στα
τετρακύλινδρα....:sad: :sad: :sad:
Αλλά η θερμοκρασία στους 107 ήταν υπερβολική....
Τέλος πάντων.... άντε αν θέλεις να σε τρατάρω και μία
ψιλή με το TL για να δείς τι εστί V-2 της μαμάς SUZUKI.
Στείλε ΠΜ με τηλ για να τα πούμε καλύτερα για όλα τα
σχετικά....


















Μεταξύ μας.......................................................























Τί να μάς πει και το TUONO....:hypnotize


14622

hornet
20/05/2005, 21:02
Θαναση may the V force be with you!!!

Ωραιοτατη περιγραφη!!

Θάνος
20/05/2005, 21:05
Πολύς ο προβληματισμός για τα clipons... Η γνώμη μου Θανάση είναι ότι με ένα test drive δεν συνηθίζεις τα clipons. Σου είπα ότι η πρώτη εντύπωση είναι απογοητευτική. Μπορώ όμως να σου εγγυηθώ ότι με τη συχνή χρήση και τη συμβίωση, θα συνηθίσεις τόσο, που θα νομίζεις ότι είσαι και όρθιος! :D

THEOD
20/05/2005, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Πολύς ο προβληματισμός για τα clipons... Η γνώμη μου Θανάση είναι ότι με ένα test drive δεν συνηθίζεις τα clipons. Σου είπα ότι η πρώτη εντύπωση είναι απογοητευτική. Μπορώ όμως να σου εγγυηθώ ότι με τη συχνή χρήση και τη συμβίωση, θα συνηθίσεις τόσο, που θα νομίζεις ότι είσαι και όρθιος! :D

Συνονόματε...
Το θέμα δεν είναι αν θα τα συνηθίσω...
Το θέμα είναι αν ΘΕΛΩ να τα συνηθίσω !!! :) :) :)

AFTER
20/05/2005, 21:24
Σωστοοοοοοοοοοοοοοοοςςςςςς!!!!!

Tropeas
20/05/2005, 22:04
και κάτι μεγάλα γδαρσίματα στις εξατμίσεις έδειχναν προϊστορία πτώσεων…
Άρα ήταν αυτό που σου λεγα που έχουν στο Περιστέρι... έχω ακούσει ότι του έχουν αλλάξει τα φώτα...:winka: :hypnotize


από τις 6.500 μέχρι τις 10.500 ταλαιπωρεί το πίσω λάστιχο στις 3 πρώτες ταχύτητες
Αχχχχ, αυτό το συναίσθημα....:D


κάποια σκόρτσα που κάνει στις χαμηλές στροφές δυσκολεύοντας την ομαλή κίνηση στην κίνηση. Βρήκα όμως τον υδραυλικό συμπλέκτη πολύτιμο βοηθό σε αυτές τις συνθήκες ...
Θέμα συνήθειας, αφου τον πρώτα μήνα θα μάθεις που θα το δουλεύεις και για να μην το ακους να πονάει και για να ανταποκρίνεται καλύτερα...


ότι ή το κοντέρ είναι αρκετά αισιόδοξο ή το μηχανάκι δεν καταλαβαίνει τα χιλιόμετρα, δεν είμαι σίγουρος τι από τα δύο ισχύει...
Το κοντέρ μου σε ταξιδάκια με άλλους ειδικά μέχρι τα 200 είναι το πιο απαισιόδοξο ακόμα και απο Ιταλικά αναλογικά (ducati S4) έδειχνε λιγότερα... αρα μάλλον για πραγματικό το κόβω . Μετά τα 200 θα με ενδιέφερε το 1000άρι να μου έλεγες τι κάνει και εγω δεν το κατάφερα... next time...


Χαιρόμουνα ιδιαίτερα τον τρόπο που το μηχανάκι με τετάρτη στο κιβώτιο επιτάχυνε από τα 100 έως τα 180 αφήνοντας άναυδους τους οδηγούς των αυτοκινήτων, χωρίς να δείχνει ότι ζορίζεται ιδιαίτερα για αυτό.
Αχχχ, και αυτή η αίσθηση είναι μαγική... ιδιαίτερα στην επαρχεία στις προσπεράσεις κ.α....


Η θερμοκρασία έφτασε τους 107 βαθμούς (χωρίς να έχω ιδέα πόσο είναι το φυσιολογικό)
Στο 650 το φυσιολογικό είναι 85-95 και στα 100 πέρνει μπρος το ventilater και μετά τα 105 σου ανάβει να σταματήσεις...:uplate: Εμένα με τρελές ζέστες , κίνηση και στασιμότητα δεν έχει πάει πάνω απο 102-103...

Πω, με εφτιαξες τώρα περιμένω να καβαλήσω το 05... είναι και κουκλί...:look: :wacko:

SeNNinhA
20/05/2005, 23:08
Απ ότι κατάλαβα γενικά σου άρεσε το μηχανάκι αλλά η μόνη σου ένσταση είναι η θέση οδήγησης. Νομίζω ότι το πρόβλημα λύνεται εύκολα. Αλλάζεις την πλάκα και τα κλιπ-ον του S με την τιμονόπλακα του απλού (με το τιμόνι) και είσαι έτοιμος.

Παρεπιπτόντως, άκουσα ότι θα δώσουν προσφορά το SV1000s με το ασημένιο πλαίσιο του 2004 (που προσωπικά μου αρέσει καλύτερα από το μαύρο του 2005) γύρω στα 9.600.

THEOD
20/05/2005, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Απ ότι κατάλαβα γενικά σου άρεσε το μηχανάκι αλλά η μόνη σου ένσταση είναι η θέση οδήγησης. Νομίζω ότι το πρόβλημα λύνεται εύκολα. Αλλάζεις την πλάκα και τα κλιπ-ον του S με την τιμονόπλακα του απλού (με το τιμόνι) και είσαι έτοιμος.

Παρεπιπτόντως, άκουσα ότι θα δώσουν προσφορά το SV1000s με το ασημένιο πλαίσιο του 2004 (που προσωπικά μου αρέσει καλύτερα από το μαύρο του 2005) γύρω στα 9.600.

Δεν ξέρω αν είναι τόσο απλό όσο το γράφεις...
Είσαι σίγουρος ότι καλωδιώσεις, σωληνάκια φρένων κλπ επαρκούν σε μήκος, και ότι το ψηλότερο τιμόνι δεν θα βρίσκει στο φαίρινγκ στρίβοντας ? Θέλουν λίγο μελέτη τέτοια πράγματα.

Τελικά από ότι φαίνεται το 2005 ενσωματώνει αρκετές αλλαγές που μάλλον είναι σημαντικές. Έμαθα ότι εκτός την λίγο διαφορετική θέση οδήγησης, έχει αλλαγές στον ψεκασμό με αποτέλεσμα να βγάζει 5 άλογα παραπάνω, αλλά κυρίως έχει ομαλότερη λειτουργία και έχει μειώσει αρκετά τα σκόρτσα που παρουσιάζονται στις χαμηλές στροφές...

SeNNinhA
20/05/2005, 23:39
Οι καλωδιώσεις συνήθως επαρκούν. Τα σωληνάκια φρένων και ο υδραυλικός συμπλέκτης θέλουν τσεκάρισμα. Αλλά στην χειρότερη περίπτωση τα αλλάζεις και αυτά με τα αντίστοιχα του απλού SV.

Είμαι της γνώμης ότι αν σου αρέσει το μοντελο είναι κάτι εύκολο και απλό το να πας από κλιπ-ον σε τινμόνι. Όλα τα costomizing αυτό κανουν στα streetfighter.

Και προσωπικά επειδή το σκέπτομαι σαν αγορά το SV1000s θα προτιμούσα να πάρω το μοντέλο 2004 με 9.600 και ας έχει 4 ίππους λιγότερους. Πρώτον λόγω χρώματος πλαισίου (το ασημί μου αρέσει πολύ ενώ το μαύρο καθόλου) και δεύτερον λόγω τιμής. Αλλα αυτά είναι υποκειμενικά κριτήρια.

GST
21/05/2005, 14:39
απλα να προσθεσω οτι στο multi η νορμαλ θερμοκρασια ειναι κοντα στους 110κελσιου.....τωρα για οτι αναφερθηκε παραπανω ειμαι της γνωμης οτι οταν πας να παρεις κατι να σου αρεσει οπως ειναι το πακετο χωρις να ψαχνεις για μεταροπες απο το καλημερα.....σου ευχομε να βρεις αυτο που ψαχνεις :smilea: και οπως το ψαχνεις

stratospr
21/05/2005, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αν νομιζετε οτι εχουν σχεση αυτα τα 2 μηχανακια μεταξυ τους ειστε πολυ γελασμενοι.

Ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω.
Θελει καποιος να παρει ενα Fazer πχ και ποσταρει.
Κανεις ποτε δεν πεταχτηκε να αντιπροτεινει ενα Ducati Monster η καποιο αλλο.

Γιατι εχετε την εντυπωση οτι το Τuono ειναι πιο ανετο;
Επειδη εχει καρατιμονα;
Ο συνεπιβατης ειναι πιο ανετα στο Tuono;

Το ιδιο ειναι να οδηγεις αυτα τα 2 μηχανακια στην πολη η εξω;
Η μηπως οι κινητηρες τους παρότι V δουλευουν στους ιδιους ρυθμους;

Η μηπως εχουν το ιδιο λειτουργικο κοστος, να μην πω αξιοπιστια γιατι θα με φανε ζωντανο, και δεν θα ειμαι δικαιος, γιατι ξερω μονο απο εμπειριες αλλων.

Ο ανθρωπος ξερει τι θελει και κοιταει να δει αν τον βολευει συγκρινοντας πολλα διαφορετικα πραγματα για να βρει αυτο που θα τα συνδυαζει.

Εγω θα του ελεγα να κοιταξει και για Fazer 1000, αν και μαλλον θα το εχει σκεφτει.

Σε λιγο θα του πειτε και Aprilia Mille R.

Όταν είχε ρωτήσει για πρώτη φορά στο άλλο ποστ ο φίλος THEOD για το SV (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8998 ), αναφέρθηκε και το Tuono. Εγώ απλά του το ξαναθύμησα... Όταν ψάχνεις για καινούρια μηχανή και όταν αυτό που δοκίμασες σου έχει αφήσει ανάμικτα συναισθήματα, δεν νομίζω ότι είναι λάθος να δοκιμάσεις και κάτι άλλο...

Αν δεν οδηγήσει και το Tuono δεν θα μπορέσει να δεί αν είναι πιο άνετο ή όχι από το SV, και αν τον καλύπτει περισσότερο ή όχι. Είναι τελείως υποκειμενικά πράγματα και δεν θα μπορέσω εγώ να του πω αν τον καλύπτει ή όχι. Γι'αυτό και το μόνο που έκανα ήταν να του πω να κάνει και το Tuono ένα test drive.