PDA

View Full Version : Πρόβλημα με το SV650S στο ξεκάρφωτο...



Tropeas
21/05/2005, 05:40
Περνάω μια χαρά χθες το βράδι πάω να ξεπαρκάρω την μηχανη να την βάλω σε ένα άλλο σημείο που την βλέπω... και....γυρνάω τον διακόπτη τελειώνουν τα τεστ πατάω την μίζα ..... γυρνάει η μίζα.... αλλά δεν ακούω ανάφλεξη.... ούτε έχω γκάζι στο χέρι του γκριπ....

Λέτε να χει χτυπήσει κάνα μπουζί ή καμιά τρόμπα βενζίνης?

Ακούγετε ο ηλεκτρικός ήχος που γυρνάει η μίζα αλλά δεν ακούγεται ανάφλεξη... έχετε τίποτ να προτείνετε που θα πάω αύριο το πρωι; κάνα συνεργείο ανοιχτό? :uplate: :sick: :sad:

kostom
21/05/2005, 08:14
Χρειάζεται να μπεί σε διαγνωστικό....
Ίσως κάποιος σένσορας έχει πάθει
λουμπάγκο...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




Ας ελπίσουμε ότι δεν είναι ο σένσορας του
κιβωτίου ταχυτήτων γιατί :bigcry: Χαράλαμπε...




Αλλά ας ελπίσουμε ότι δεν είναι τίποτα άλλο
από τα γνωστά σκέρτσα που δημιουργούν
κατά καιρούς τα SUZUKI

THEOD
21/05/2005, 08:53
Ωχ....Ωχ....Ωχ....

Μη μου λέτε τέτοια ρε παιδιά !!!

Tropeas
21/05/2005, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
[B]Χρειάζεται να μπεί σε διαγνωστικό....
Ίσως κάποιος σένσορας έχει πάθει
λουμπάγκο...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Δεν μου βγάζει κωδικό λάθους και δεν ξεκινάει..... Τελειώνει τους ελέγχους και όλα καλά.... Στο service manual που κατα τύχη έχω απο προχθες :beer: στα χέρια μου λέεει, πως να το δω και δεν θέλει τρελό διαγνωστικό... ενα βραχυκύκλωμα θέλει... λέτε? Είμαι ακόμα στην εγγύηση... να την πάω σε ένα εξουσιοδοτημένο (σήμερα Σάββατο :bigcry: ) και να τους κυνηγήσω...?

Αν είναι ο σένσορας του κιβωτίου μπορεί να κούρεψα και γρανάζι εννοείς? :uplate: ή ότι χάλασε μόνο ο σένσορας?

Κανα εξουσιοδοτημένο Suzuki απο Suzukόβιο που να είναι σήμερα ανοιχτό ξέρουμε? Πω, μου χάλασε όλο το πρόγραμμα...:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Tropeas
21/05/2005, 11:49
Από όλα τα εξουσιοδοτημένα Suzuki της Αθήνας 2 είναι ανοιχτά αλλά μόνο επειδή έχουν και εκθεσιακό χώρο, δηλαδή δεν λειτουργούν τα συνεργία...
:sad:

Κανένας
21/05/2005, 11:57
Ο σενσορας ελέγχει αν έχεις ταχύτητα μέσα στο κιβώτιο
Και δεν είναι γρανάζι σπασμενο

Αν μπορείς έλεγξε-βραχυκύκλωσε τον διακόπτη που έχει στον συμπλέκτη, τον διακόπτη που έχει στο σταντ και τον σενσορα που είναι στο κιβώτιο
Κάποιος από αυτούς μπορεί να έχει κολλήσει και να μην δίνει ρεύμα να πάρει εμπρός η μηχανή


:rolleyes:

Tropeas
21/05/2005, 13:49
Λοιπόν πήγα και έβγαλα συμπέρασμα...
Ρεύμα δίνει , η μιζα γυρνάει, ασφάλειες όλες οκ, αναφλεξη και γρανάζι έμειναν...
έβγαλα την μίζα που γυρνάει κανονικά και το γρανάζι που μεταδίδει τις στροφές της μίζας γυρίζει στον αέρα !!!
(μάλλον δεν έχει κόμπλερ μεταξύ μίζας και γραναζιού, εκτός και αν το έχει μεταξύ γραναζιού που πέρνει απο μίζα και άλλου γραναζιού προς κινητήρα...)

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ?
γιατί για express service κλπ μου λένε κάτι 150άρια....:eek:

GST
21/05/2005, 14:59
MOTO FAST TRANS 6936070698
το εχω χρησημοποιεισει μια φορα στο παρελθον περνεις τηλεφωνω ερχετε σε περνει σε παει χωρις αλλη υποχρεωση και συμβολαια...παρε να ρωτησεις ποσα ζηταει αυτος παντως ειναι λιγοτερα απο 150

dimitris74
21/05/2005, 15:50
με σπρωξιμο δεν παιρνει?
κλασικη ηλιθια ερωτηση, το Kill switc το εβαλες on? την εχω πατησει ετσι και εσπρωχνα μια ωρα μεχρι να το δω...

Tropeas
21/05/2005, 18:26
όλα αυτά τα έκανα ... η συμπίεση είναι πολύ μεγάλη για να πάρει με σπρώξιμο...

Λοιπόν τον κο. Μερφυ τον ξέρετε?
κανονιζω με την οδική πάω εκεί που ήταν η μηχανή αφου εχω φάει ενα διωρο το πρωί με εργαλεια να δω τι γίνεται και βλέπω ότι το γρανάζι που ακουμπάει η μίζα γυρνάει ελεύθερο ... και λέω δεν δοκιμάζω? και τσαφ πέρνει :eyepop: ... πέρνω τηλέφωνα ακυρώνω οδικές βουρ συνεργείο...
Τώρα το σίγουρο πόρισμα την Δευτέρα...
Πάντως ή είχε φύγει απο την θέση του και με το ταρακούνημα και τις προσπάθειες κουμπωσε ή ή ή δεν ξέρω :sick: αλλά θέλω να φτιαχτεί και να μην ξανασυμβεί... ήμουν για Λαμία αυριο... θα την πάταγα εκεί και θα έτρεχα... είναι και εντός εγγύησης η μηχανη...

ΥΓ. Α θα ανοιξω και ενα καινούριο θέμα όταν έχω λίγο παραπάνω χρόνο με το τι συμβαίνει με τις οδικές πόσο κοστίζουν κλπ...

gcrook
22/05/2005, 01:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
όλα αυτά τα έκανα ... η συμπίεση είναι πολύ μεγάλη για να πάρει με σπρώξιμο...

Λοιπόν τον κο. Μερφυ τον ξέρετε?
κανονιζω με την οδική πάω εκεί που ήταν η μηχανή αφου εχω φάει ενα διωρο το πρωί με εργαλεια να δω τι γίνεται και βλέπω ότι το γρανάζι που ακουμπάει η μίζα γυρνάει ελεύθερο ... και λέω δεν δοκιμάζω? και τσαφ πέρνει :eyepop: ... πέρνω τηλέφωνα ακυρώνω οδικές βουρ συνεργείο...
Τώρα το σίγουρο πόρισμα την Δευτέρα...
Πάντως ή είχε φύγει απο την θέση του και με το ταρακούνημα και τις προσπάθειες κουμπωσε ή ή ή δεν ξέρω :sick: αλλά θέλω να φτιαχτεί και να μην ξανασυμβεί... ήμουν για Λαμία αυριο... θα την πάταγα εκεί και θα έτρεχα... είναι και εντός εγγύησης η μηχανη...

ΥΓ. Α θα ανοιξω και ενα καινούριο θέμα όταν έχω λίγο παραπάνω χρόνο με το τι συμβαίνει με τις οδικές πόσο κοστίζουν κλπ...

Ετοιμαζομουνα να σου πω ιστοριες για αγριους μς ανορθωτες και τετοια ευχαριστα αλλα μαλλον με προλαβες.

Για μια απο τις μεγαλυτερες database ...(κατι δε μου αρεσε εδω και το εβγαλα), προβληματων με SV http://www.socalsvriders.org :wave2:

darkwing
22/05/2005, 02:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris74
με σπρωξιμο δεν παιρνει?
κλασικη ηλιθια ερωτηση, το Kill switc το εβαλες on? την εχω πατησει ετσι και εσπρωχνα μια ωρα μεχρι να το δω...



Ασε που εγω ηθελα να κοψω το καλωδιο του συναγερμου και να τον διαλυσω στον τοιχο...:rotflmao:
Με το μαχαιρι στο καλωδιο ειδα το kill switch...:D

cityfly
23/05/2005, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από darkwing
Ασε που εγω ηθελα να κοψω το καλωδιο του συναγερμου και να τον διαλυσω στον τοιχο...:rotflmao:
Με το μαχαιρι στο καλωδιο ειδα το kill switch...:D

από τέτοια χαζά

στην πρώτη βόλτα με την πρώτη μου μηχανή στο γύρνα πάω να φύγω πατάω μίζα και ... τίποτα

αφού φρίκαρα λίγο (πρώτη μέρα ήτανε) λέω τι διάολο μπαταρία;;

τελικά σήκωσα το σταντ και αφού ετοιμαζόμουν να την τσούλησω λέω να πατήσω τη μίζα και πήρε με τη μία


έτσι έμαθα για το διακόπτη στο σταντ



:sick: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tropeas
23/05/2005, 12:54
Παιδιά είμαι λίγο "χαλασμένος"...
Το πήγα πήρε κανονικά (φυσικά ο Μέρφυ έβαλε το χέρι του...) και στο συνεργείο μου πε ότι θα του αλλάξει μια φλάτζα ρότορα για να το δούμε. Του πα ότι η μίζα γύρναγε στον αέρα και μου πε ότι όταν το έσβυσα "μπορεί να τύχει" να μπλοκάρει ο ηλεκτρομαγνήτης και να το κλειδώσει. Το "μπορεί να τύχει" εμένα δεν μου αρέσει, το θεωρώ αστοχία υλικού! Δεν το πήρα στην "τύχη". Και μου πε ότι για να μου αλλάξει θα πρέπει να υπάρχει λόγος... Δηλαδή τι άλλο περιμένει να μου ξαναμείνει να πληρώνω οδικές και ίσως να έχει λήξει και η εγγύηση?

Τι θα προτείνατε να κάνω? εγώ λέω να το πάω και στα κεντρικά μετά... για να μου πιστοποιήσουν ότι αν μου το ξανακάνει θα γίνει αλλαγή.

THEOD
23/05/2005, 13:29
Δύσκολη περίπτωση...

Και εγώ δεν πιστεύω στο τυχαίο..., αλλά πως θα διαγνώσει βλάβη και θα δικαιολογήσει αντικατάσταση εντός εγγύησης το συνεργείο όταν τώρα δεν παρουσιάζει τίποτα ?

Φρόντισε τουλάχιστον να καταγραφεί το περιστατικό στο εξουσιοδοτημένο, ώστε αν τυχόν ξανατύχει όταν λήξει η εγγύηση να αποδυκνείεται ότι το είχε παρουσιάσει πρίν...

gcrook
25/05/2005, 01:33
Γαμωτο καποιος μας εχει γλωσσοφαει.
Απο χθες το απογευμα δεν κραταει ρελαντι το #@!$@#%$@:mad:

SF
25/05/2005, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Γαμωτο καποιος μας εχει γλωσσοφαει.
Απο χθες το απογευμα δεν κραταει ρελαντι το #@!$@#%$@:mad:

Ποιός ρε??


:D

gcrook
25/05/2005, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Ποιός ρε??


:D

Ειναι σοβαρα τα πραγματα ρε μη γελας!:lol:

Tropeas
25/05/2005, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Παιδιά είμαι λίγο "χαλασμένος"...
Το πήγα πήρε κανονικά (φυσικά ο Μέρφυ έβαλε το χέρι του...) και στο συνεργείο μου πε ότι θα του αλλάξει μια φλάτζα ρότορα για να το δούμε. Του πα ότι η μίζα γύρναγε στον αέρα και μου πε ότι όταν το έσβυσα "μπορεί να τύχει" να μπλοκάρει ο ηλεκτρομαγνήτης και να το κλειδώσει. Το "μπορεί να τύχει" εμένα δεν μου αρέσει, το θεωρώ αστοχία υλικού! Δεν το πήρα στην "τύχη". Και μου πε ότι για να μου αλλάξει θα πρέπει να υπάρχει λόγος... Δηλαδή τι άλλο περιμένει να μου ξαναμείνει να πληρώνω οδικές και ίσως να έχει λήξει και η εγγύηση?

Τι θα προτείνατε να κάνω? εγώ λέω να το πάω και στα κεντρικά μετά... για να μου πιστοποιήσουν ότι αν μου το ξανακάνει θα γίνει αλλαγή.

Τελικά εχθές μετά την επιμονή μου να το ανοίξει βρήκε 2 κομμένα δοντάκια (απο τα νομίζω 48) στο γρανάζι του ρουλεμαν του κόμπλερ και το παρήγγειλε να μου το αλλάξει και μου ζήτησε να του πάω το βιβλιαράκι της εγγύησης,
ακριβώς αυτό που του είχα είπα ήταν τελικά :rotflmao:
λογικά σήμερα την πέρνω, να δούμε τι θα μου πει ακριβώς... :rolleyes:

Τι έγινε εσύ έχεις καρμυρατέρ που σημαίνει ότι ή θελει καθάρισμα το φίλτρο ή δεν δουλεύει καλά το καρμυρατερ? δεν τα ξέρω καλά αυτά...

Tropeas
26/05/2005, 00:24
Εντάξει καλήφθηκε όλο απο την εγγύηση ,
εφόσον φαίνεται τι και που είναι η ζημιά
το πρόβλημα πιθανολογείται ότι δημιουργήθηκε σε κάποιο κλείσιμο απότομο της μηχανής που πιέστηκε να γυρίσει ανάποδα το γρανάζι-ρουλεμάν του κομπλερ και "κούρεψε" δοντάκια... όχι απαραίτητα απο το τελευταίο μπορεί να το χα και 3-4 μήνες και να μην είχε κάτσει να έρθουν ακριβώς στο σημείο μαζί με το γρανάζι της μίζας .
Παρακάτω φαίνεται και μια φωτό απο το όλο σύστημα.

Θα παρακαλούσα αν είναι εύκολο να μεταφερθεί στο Suzuki V φόρουμ,για να υπάρχει, ευχαριστώ.


15132

Respect
04/12/2006, 23:03
Το "μπαμ" στο έκανε πριν ή μετά από αυτή τη βλάβη;

Tropeas
05/12/2006, 00:00
μετά....:a13: :a13: :a13:
Αλλά μηχανολόγοι μου είπαν ότι φαίνεται ότι δεν προκλήθηκε απο εκεί αλλά ίσως αυτό να επηρέασε ή να ζόρισε παραπάνω...
λέγεται σαν πιο πιθανή αιτία, ότι είχε σταματήσει να δουλεύει η τρόμπα λαδιού με αποτέλεσμα να υπερθερμανθεί η μπιέλα και να σπάσει εκεί που έχει το πιο πολύ ζόρισμα... που ήταν και το σημείο θραύσης...
όμως ένα ξένω αντικείμενο θα μπορούσε να είχε φράξει την ροή του λαδιού...:rolleyes:

GeorgeFZR
05/12/2006, 00:11
re Tropea den kremas kana mataki panw sto "mwro" sou?
:wave2:

Tropeas
05/12/2006, 06:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
re Tropea den kremas kana mataki panw sto "mwro" sou?
:wave2:
Εχω ήδη... και είχα και απο την αρχή...:sick: :rolleyes: