PDA

View Full Version : τακάκια Premier HH



DeusEx
01/12/2009, 16:34
Παιδια,

πηγα στον γνωστο φρενά στην καλιρροης για να παρω τα ebc HH μπροστα τακακια για το φαζερακι μου και δεν τα ειχε...

υπαρχει ελλειψη λεει

:cry:

Τεσπα, μου προτεινε τα premier HH που λεει ειναι ιδια σχεδον με τα ebc HH και πιο φθηνα (64ε εναντι 80ε τα ebc HH)

και ετσι τα πηρα για να τα δοκιμασω ...

Τι λετε ? καλα εκανα ?

Απο εμφανιση ειναι ιδια παντως ...

kyko
01/12/2009, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Παιδια,

πηγα στον γνωστο φρενά στην καλιρροης για να παρω τα ebc HH μπροστα τακακια για το φαζερακι μου και δεν τα ειχε...

υπαρχει ελλειψη λεει

:cry:

Τεσπα, μου προτεινε τα premier HH που λεει ειναι ιδια σχεδον με τα ebc HH και πιο φθηνα (64ε εναντι 80ε τα ebc HH)

και ετσι τα πηρα για να τα δοκιμασω ...

Τι λετε ? καλα εκανα ?

Απο εμφανιση ειναι ιδια παντως ...

θανο η τιμη που αναφερεις ειναι 1 σετ?2 σετ?3 σετ?εμπρος?πισω?
:confused: :rolleyes:

DeusEx
01/12/2009, 16:53
Κυριακο,

ειναι 2 ζευγαρια για τις 2 μπροστινες δισκοπλακες. Τα πισω εχουν ψωμι ακομα ... :smilea:

camen
01/12/2009, 17:00
Αφου τα πηρες τωρα μην ρωτας και εσυ....
Βαλτα εκει περα και οτι γινει...:lol: :lol: :lol:

Για στειλε σε πμ τον γνωστο φρενα να τον εχω υποψιν...Κ αν εχει κ λινκ σελιδας ακομη
καλυτερα...:winka:

:wave2:

kyko
01/12/2009, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Κυριακο,

ειναι 2 ζευγαρια για τις 2 μπροστινες δισκοπλακες. Τα πισω εχουν ψωμι ακομα ... :smilea:

μαΪστα....86? εχουν τα μπροστινα μαμα yamaha...στο θεμα των τακακίων για 20? διαφορα αλλα κυριως επειδη εχω κ abs εμπιστευομαι τη μαμα yamaha :winka:

Road67
01/12/2009, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
μαΪστα....86? εχουν τα μπροστινα μαμα yamaha...στο θεμα των τακακίων για 20? διαφορα αλλα κυριως επειδη εχω κ abs εμπιστευομαι τη μαμα yamaha :winka: κι εγώ τη μαμά yamaha εμπιστευόμουν, αλλά θα μου πεις εγώ το είχα και στοκ :D

DeusEx
01/12/2009, 17:10
εγω δεν εχω abs αρα δεν με εκαιγε κ τοσο να παρω μαμα παλι.

αν και απο διαρκεια μπορω να πω οτι εχω μεινει μ@λ@κ@ς με τα yamahamama...

Γραφω 66,000 χλμ στο κοντερ και εχω ακομα τα μαμα(!) επανω τα πρωτα ... χιχιιχχι

η πλακα ειναι οτι εχουνε ψωμι ακομα, μπολικο ...

Λεω να τα συνταξιοδοτησω πλεον λογω ηλικιας! Και λογω αισθησης, τα HH γενικα εχω ακουσει οτι εχουν υψηλο συντελεστη τριβης οποτε φανταζομαι οτι θα εχουν καλυτερη αισθηση απο τα σκληρα mama...

:sun:

al_tzamp
03/12/2009, 00:25
...εψαχνα κ εγω για τακάκια αυτες τις μερες και για τα PREMIER στο ιντερνετ δεν υπαρχει σχεδον τιποτα...!
μονο σε καποια ελληνικα e-shop τα βρήκα, και αναζήτησα site μαμας εταιριας αλλα δεν υπάρχει πουθενά!! ούτε στο e-bay!
παρόλα αυτά δεν έχω διαβάσει ή ακούσει κακά λόγια για αυτά...

...ετσι τελικά κ εγώ προτίμισα EBC HH Sintered απο τον γνωστό φρενά αφού μου τα πρότεινε ως την πρώτη επιλογή του!

DeusEx
03/12/2009, 08:34
Ρε εσυ, αφου προχτες κ γω τα ebc HH ηθελα και δεν τα ειχε !?

Τωρα τα εφερε?

Παντως και τα premier ειναι made in usa

Τωρα αυτο αν ειναι καλο ή κακο δεν ξερω... Δεν τα εχω βαλει ακομα

al_tzamp
03/12/2009, 17:23
Ε, τότε μάλλον δεν φοράμε ίδια τακάκια.
v-strom εχω...!

felter
03/12/2009, 20:42
πολύ καλό τακάκι στο bmw αυτά βάζω κρύο δεν δουλεύει ζεστό είναι όλα τα λεφτά.
τώρα για το φαζερακι σου που είναι ελαφρύ μαλών θέλεις κάτι πιο μαλακό.

DeusEx
18/12/2009, 11:46
Τα εβαλα χθες (μονος μου εννοειται) και μπορω να πω οτι η αλλαγη στα τακακια του φαζερ ειναι αστεια υποθεση ... ουτε 5 λεπτα δεν εκανα!

Ειπα να τα δοκιμασω λοιπον κ ξεκινησα απο κορυδαλλο για χαλαρη βολτουλα στρωσιματος και εφτασα (χωρις να το καταλαβω) καμμια 20αρια χλμ πριν απο το Σουνιο !

Πρωτες εντυπωσεις αν κ δεν τα εχω ζορισει ακομα ειναι πολυ θετικες και μου κανει εντυπωση οτι πιανουν κατευθειαν με ελαχιστη δυναμη στην μανετα (ακομα κ το ενα δαχτυλο να ακουμπησεις επανω δαγκωνει!)

τεραστια διαφορα απο τα μαμα ... ισως λογω πολυκαιριας . Μην με βρισετε, αλλα τα μαμα τα αλλαξα τωρα για 1η φορα και ειχανε ακομα ψωμι, με κοντερισια 67,000 χλμ ! (πολλα ταξιδια)

Τα αλλαξα λογω παλαιοτητας κ ισως γιαυτο να ειναι τοσο αισθητη η διαφορα!


ΥΣ Οταν πιεζω ελαφρα ακουγεται ενας σφυριχτος ηχος , ειναι φυσιολογικο αυτο ??? Οταν πατησω λιγο ποιο δυνατα σταματαει ??? Να ανησυχησω ?

ΥΣ2 Ποσα χλμ περιπου θελει για να στρωσει ωστε να μπορω να το ζορισω ?



:confused:

camen
18/12/2009, 11:49
Για να στρωσουν και να πατησουν καλα θελουν περιπου 100χλμ ...
Μην τα ζορισεις γτ αντι να πατησουν πιο γρηγορα θα τα χαλασεις...


Το σφυριγμα ειναι επειδη δεν εχουν πατησει καλα...Αλλα αν συνεχισουν να το κανουν κ μετα παρε ενα γυαλοχαρτο και τριψε λιγο τις κογχες της παστας...


:wave2:

George20vt
18/12/2009, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx ΥΣ2 Ποσα χλμ περιπου θελει για να στρωσει ωστε να μπορω να το ζορισω ?

Ανάλογα... μέσα στην πόλη, θα στρώσουν πριν το καταλάβεις.
Τώρα αν βγείς στην εθνική, και 1.000 χλμ να κανεις, δε λέει τίποτα...
Πάντως δε χρειάζονται υπερβολές, ούτε προς το πολύ, ούτε προς το λίγο στρώσιμο. Απλά να αποφεύγεις να τσαρουχώματα και τα παρατεταμένα φρεναρίσματα αλλά να ασκείς πίεση προοδευτικά και διαδοχικά.

Όποιος πάντως καταπιάνεται μόνος του με αλλαγές υλικών τριβής (και καλά κάνει), καλό θα ήταν να αφιερώσει λίγο χρόνο παραπάνω. Εκτός από το βάλε - βγάλε, καλό θα ήταν να γίνεται ένας έλεγχος στις γλύστρες, ή και λίγο γρασσάρισμα ενδεχομένως εάν είναι θεόξερες.

Ένα καλό καθάρισμα - συντήρηση στις πλευστές δαγκάνες έχει ευεργετικά αποτελέσματα στην απόδοση, για να μην πιάσουμε καθόλου το "πονεμένο" θέμα υγρά φρένων...

DeusEx
18/12/2009, 13:12
Ευχαριστω για την συμβουλη george...

Ειχα κανει αλλαγη υγρων φρενων και εξαερωση πριν λιγους μηνες (παλι μονος μου)

και εννοειται οτι καθαρισα το συστημα και τα εμβολα που ειχαν πιασει μπιχλα ...

Απλα δεν εβαλα πουθενα γρασο ή καποιο λιπαντικο γιατι φοβαμαι λιγο μην πεσει τιποτα επανω στα τακακια ...

Κατα τα αλλα κομπλε

:wave2:

Αυριο παω ταξιδακι παντως και θα προσπαθησω να μην το ζορισω πολυ στην εθνικη συνολικα 440χλμ !



:sun:

PortisHead
18/12/2009, 13:41
Αντιγραφο απο αλλο μου προσφατο post :

"Για την ιστορια , 47 ευρω τα μπροστα (μαζι με μεταφορικα) και 30 (μαζι με μεταφορικα τα πισω) Δλδ. κομπλε 77 ευρω μεχρι την πορτα."

Μιλαμε για τα Double H Sintered της EBC
απο e-bay

camen
18/12/2009, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αντιγραφο απο αλλο μου προσφατο post :

"Για την ιστορια , 47 ευρω τα μπροστα (μαζι με μεταφορικα) και 30 (μαζι με μεταφορικα τα πισω) Δλδ. κομπλε 77 ευρω μεχρι την πορτα."

Μιλαμε για τα Double H Sintered της EBC
απο e-bay

Απο πιο ebay-o μαγαζο???

PortisHead
18/12/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Απο πιο ebay-o μαγαζο???

οποιο βρω καθε φορα.
Αλλες φορες Αγγλια , αλλες Γερμανια.

Δειτε εδω....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84264&perpage=15&pagenumber=3

zannisvel
14/12/2015, 15:26
Ξεθάβω το θέμα μόνο και μόνο για να μείνει στα πρακτικά.
Τα Premier και τα EBC είναι τα ίδια τακάκια.
Επίσης και οι δυο εταιρίες ανήκουν στη The Freeman Group (ΗΠΑ) και παράγονται στα ίδια εργοστάσια.

Τους μίλησα στο τηλέφωνο και το επιβεβαίωσαν.
επίσης αναγράφεται και στο site της EBC.