PDA

View Full Version : λαδι για φιλτρα k&n και dna



thoukis
08/12/2009, 20:39
κανενα οικονομικο λαδακι για φιλτρα dna kai k&n που μπορω να βρω???Τα εχω αφησει και γινανε αστα να πανε!!!!:wave2:

DrBig
08/12/2009, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
κανενα οικονομικο λαδακι για φιλτρα dna kai k&n που μπορω να βρω???Τα εχω αφησει και γινανε αστα να πανε!!!!:wave2:

Γιατι δεν παιρνεις το κιτ? Κραταει μια ζωη και δεν ειναι ακριβο. Το λαδι σε αυτα τα φιλτρα ειναι πολυ λεπτο, δεν ξερω αν βρισκεις κατι αλλο παρομοιο...

sabayam
08/12/2009, 20:52
κοιτα το καθαριστικο απο το κιτ ειναι βλακεια παρε ενα καθαριστικο για κινητηρα ψεκασε το το κανει ειλικρινα σα καινουριο ---ξεβγαλε το με αφθονο νερο και αστο να στεγνωσει και μετα ο Τασουλης εχει denicol 1 lt ή 4 lt λαδι για φιλτρα
αν δε κανω λαθος ειναι πιο οικονομικο και κραταει 2-3ασια ποσοτητα απο το κιτ:beer: :beer:

DrBig
08/12/2009, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sabayam
κοιτα το καθαριστικο απο το κιτ ειναι βλακεια παρε ενα καθαριστικο για κινητηρα ψεκασε το το κανει ειλικρινα σα καινουριο ---ξεβγαλε το με αφθονο νερο και αστο να στεγνωσει και μετα ο Τασουλης εχει denicol 1 lt ή 4 lt λαδι για φιλτρα
αν δε κανω λαθος ειναι πιο οικονομικο και κραταει 2-3ασια ποσοτητα απο το κιτ:beer: :beer:

Το καθαριστικο για κινητηρα δεν ξερω τι ειναι και θα το φοβομουνα. Παντως νεροσαπουνο το καθαριζει μια χαρα. Αν το denicoλ ειναι εξισου λεπτο, ουτε αυτο το γνωριζω, αλλα αν δεν ειναι υπαρχει ο κινδυνος να μη εχει καλη ροη.

thoukis
08/12/2009, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sabayam
ο Τασουλης εχει denicol 1 lt ή 4 lt λαδι για φιλτρα
:

Tασουλης??:confused: :confused:





Το κιτ το ειδικο αυτο απο που θα το βρω???:wave2: :beer:

DrBig
08/12/2009, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis
Tασουλης??:confused: :confused:





Το κιτ το ειδικο αυτο απο που θα το βρω???:wave2: :beer:

Ρωτα στην τεκνομοτο. Στην παραλληλη της συγγρου στο κουκακι (δεν θυμαμαι ονομα) υπαρχει ΚΝφιλτρας που επισης θα πρεπει να πουλαει, οπως και ο Ξηκης.

jimtarasxt660x
08/12/2009, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoukis

Το κιτ το ειδικο αυτο απο που θα το βρω???:wave2: :beer:


Πάρα πολλά καταστήματα το πουλάνε!

Εγώ το είχα πάρει από εδώ http://www.gamoto.gr/product.asp?catid=2862

Περίπου στα 15 ευρώ το έχουν όλοι

thoukis
08/12/2009, 22:40
thx:beer: :beer:

pektis
16/12/2009, 14:57
Eγω σε καθε service απλα το βαζω στο πιστολι αερα και καθαριζει μια χαρα...

DrBig
16/12/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Eγω σε καθε service απλα το βαζω στο πιστολι αερα και καθαριζει μια χαρα...

Αν εχεις ΚΝ και καθαριζει με αερα, τοτε προσοχη διοτι ειναι αλαδωτο!

Lio
17/12/2009, 11:38
Πολλοι χρησιμοποιουν ΚΝ (και παρόκοια) φιλτρα αλαδωτα, πραγμα που ειναι μεγα λαθος, καθως το ουσιαστικο φιλτρο δεν ειναι η σιτα ή το σφουγγαρι, αλλα το λάδι..... (το σφουγγαρι απλα κραταει το λαδι στη θεση του).

camen
17/12/2009, 12:03
Να ρωτησω εγω κατι ρε παιδια???

Το απλο baby oil που ειναι πολυ ψιλο λαδι και υπαρχει σε αφθονια δεν κανει???
Ειδικα αν καθαριζεις συχνα το φιλτρο ειναι κ οικονομικο...


:beer: :wave2:

sapila racing
17/12/2009, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Eγω σε καθε service απλα το βαζω στο πιστολι αερα και καθαριζει μια χαρα...

Περίεργα μας τα λες...

Τι φίλτρο έχεις, KN, DNA κλπ η μαμά?

Αν έχεις μαμά πολύ καλά κάνεις και το φυσάς, αλλά θα πρέπει να το αλλάξεις μετα απο 2 φυσήματα το πολύ γιατί εχει πλέον βουλώσει.
Το thread όμως αναφέρεται στα άλλα φίλτρα, παμε παρακάτω.

Αν εχεις KN, DNA κλπ, πιθανότατα το εχεις ήδη καταστρέψει με το φύσημα με το πιστόλι δυστυχως, πέτα το και πάρε άλλο και ακολουθα τις οδηγίες του κατασκευαστή, κάτι ξέρει κι αυτό ο καψερός...
Το ψεκάζεις με το ειδικό υγρό καθαρισμού, το αφήνεις μερικά λεπτα, το ξεπλένεις με νερό, το αφήνεις να στεγνώσει ΔΕΝ ΤΟ ΦΥΣΑΣ, το λαδώνεις και είναι έτοιμο.

jimtarasxt660x
17/12/2009, 12:09
Πολύ σωστός ο sapilas:beer:

2stroker
17/12/2009, 13:14
ερωτησης

καθε ποτε καθαριζουμε το φιλτρο αερα σε μια μοτοσυκλετα?
στο αυτοκινητο το καθαριζω καθε 10000 χλμ

Lio
17/12/2009, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
ερωτησης

καθε ποτε καθαριζουμε το φιλτρο αερα σε μια μοτοσυκλετα?
στο αυτοκινητο το καθαριζω καθε 10000 χλμ

Εξαρταται....
Σε εντουρο-ΜΧ θελει μετα απο καθε βολτα...
Σε πιο νορμαλ μοτο συνηθως σε καθε σερβις (το μανιουαλ σιγουρα γραφει σχετικά)

2stroker
17/12/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Εξαρταται....
Σε εντουρο-ΜΧ θελει μετα απο καθε βολτα...
Σε πιο νορμαλ μοτο συνηθως σε καθε σερβις (το μανιουαλ σιγουρα γραφει σχετικά)


klx300R εχω αλλα η χρηση ειναι δρομου και το μανιουαλ του (μιας και ειναι εντουρομηχανακι)λεει καθε 300χλμ η μετα απο καθε αγωνα.οποτε καθαριζω σε καθε σερβις και ειμαι κομπλε;)

ktman710
19/12/2009, 18:21
εξαρταται κι αν ειναι χωανη, αν το χεις σε κλειστο φιλτροκουτι, χωρις το παπα ή εντελώς σκετο. Εγω που το χω σκετο ειμαι πολυ τυπικος στη συντηρηση του, ειδικα αν περασω απο χωμα και πολυ προσοχη στις βροχερες μερες.

2stroker
22/12/2009, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktman710
εξαρταται κι αν ειναι χωανη, αν το χεις σε κλειστο φιλτροκουτι, χωρις το παπα ή εντελώς σκετο. Εγω που το χω σκετο ειμαι πολυ τυπικος στη συντηρηση του, ειδικα αν περασω απο χωμα και πολυ προσοχη στις βροχερες μερες.


οχι φιλε εργοστασιακο ειναι το φιλτρο δεν εχω πειραξει τιποτα;)

mankam
23/12/2009, 11:42
το κιτ καθαρισμου-συντηρησης το εχω και εγω ,ειναι πολυ καλο και λογικη τιμη 18 ευρω το πηρα. Μην χρησιμοποιητε αλλα χημικα δεν αξιζει τον κοπο ,ακομη προσοχη στον καθαρισμο οχι αερα οχι νερο με πιεση γιατι διαστρεβλωνει τη γαζα και χαλαει τη συνοχη της με αποτελεσμα σε ορισμενα σημεια να περασουν κοκκου αμμου,προσοχη λοιπον!
ψεκασμα με το υγρο σαπουνι του κιτ 10-20 λεπτα το αφηνουμε και μετα με τρεχουμενο νερο καθαριζει αν ειναι βρωμικο επαναλαμβανουμε ,στεγνωμα καλο και ψεκασμα με λαδι ομοιομορφα ετοιμοι,το κιτ θα σας κρατησει μια ζωη:wave2:

george_636
29/11/2012, 09:59
μετά από καθάρισμα και λίπανση του k&n, το φόρεσα αλλά όταν έβαλα μπρος έβγαλε μια ψιλοκάπνα για 3 4 sec.
Παίζει να μην το άφησα να στεγνώσει και να ρούφηξε το λάδι; :confused:

DrBig
29/11/2012, 10:13
μετά από καθάρισμα και λίπανση του k&n, το φόρεσα αλλά όταν έβαλα μπρος έβγαλε μια ψιλοκάπνα για 3 4 sec.
Παίζει να μην το άφησα να στεγνώσει και να ρούφηξε το λάδι; :confused:

Κατ'αρχην ψεκαζεις κατα την φορα που ρουφαει αερα το φιλτρο και οχι αναποδα, δευτερον δεν το πηζεις στο λαδι και τριτον το αφηνεις να στεγνωσει οβερ-ναϊτ.
Αν εκανες κατι λαθος απο τα παραπανω πολυ πιθανον να περασε λαδι στους κυλινδρους, αλλα δεν τρεχει και τιποτα.

Επισης οταν ερθει η ωρα της συντηρησης και δεν ειναι τιγκα στη μακα, τοτε καλλιτερα ειναι να μην πλενεται, αλλα μονο να ξαναλαδωνεται.

george_636
29/11/2012, 12:06
Κατ'αρχην ψεκαζεις κατα την φορα που ρουφαει αερα το φιλτρο και οχι αναποδα
η μαμά k&n λέει both sides.

δευτερον δεν το πηζεις στο λαδι και τριτον το αφηνεις να στεγνωσει οβερ-ναϊτ.
νορμαλ ψέκασμα αλλά δεν το άφησα πάνω από κανα τέταρτο.

Αν εκανες κατι λαθος απο τα παραπανω πολυ πιθανον να περασε λαδι στους κυλινδρους, αλλα δεν τρεχει και τιποτα.
δεν κακό να λίπανα τους κυλίνδρους :lol: αλλά το θέμα είναι αν θα το ξανανοίξω για να τσεκάρω αν είναι στεγνό ;)

DrBig
29/11/2012, 13:23
η μαμά k&n λέει both sides.


ενδιαφερον.....εγω παντα ψεκαζα απο την μια πλευρα.

sapila racing
29/11/2012, 13:47
η μαμά k&n λέει both sides.

νορμαλ ψέκασμα αλλά δεν το άφησα πάνω από κανα τέταρτο.

δεν κακό να λίπανα τους κυλίνδρους :lol: αλλά το θέμα είναι αν θα το ξανανοίξω για να τσεκάρω αν είναι στεγνό ;)

Πουθενά δεν λέει both sides για το λάδωμα, εξ άλλου είναι δύνατον να γινει αυτό στα περισσότερα ΚΝ.
Mπερδεύτηκες με το καθάρισμα. ;)

george_636
29/11/2012, 14:17
Πουθενά δεν λέει both sides για το λάδωμα, εξ άλλου είναι δύνατον να γινει αυτό στα περισσότερα ΚΝ.
Mπερδεύτηκες με το καθάρισμα. ;)

τώρα που το λες και ξαναβλέπω το http://www.youtube.com/watch?v=K5JtLLiBDbc
σα να χεις δικιο :smokin:
οπότε οκ μαλλον ρούφηξε το λάδι από την εσωτερική(καθαρή) πλευρά.