PDA

View Full Version : "Ομαλο" αλλα οχι "τουριστικο" ελαστικο για supersport/superbike ??



nikos1400
11/12/2009, 14:35
Καταλαβαινω οτι υπαρχουν ήδη 500 thread για λαστιχα, αλλα δε βγαζω ακρη...

Αυτο που θελω αυτη τη στιγμη ειναι ενα λαστιχο που να ερχεται σε θερμοκρασια γρηγορα, και
να ειναι σχετικα "ομαλο" δηλ. να μην πεφτει αποτομα και μετα να χρειαζεται γκαζι για να κραταει γραμμη. Θελω ομως παραλληλα να ειναι ευελικτο το μηχανακι, να μην γινει "υποστροφικο" ας το πουμε.
Δεν με πολυ-ενδιαφερει η ο ρυθμος φθορας, μιας και η χρηση δεν θα ειναι καθημερινη, επισης η τιμη για αρχη ειναι ψιλο-ασχετη, μιας και θελω να δω ποια λαστιχα προτεινετε οι εμπειροι των superbikes και supersport.
Μετα βλεπω σε τι τιμες τα βρισκω.

Το μεγεθος ειναι 120/70/17 και 170/60/17. Το μηχανακι παλιο Suzuki.
:beer:
Φχαριστω εκ των προτερων.
:wave2:

alex14
11/12/2009, 14:58
Νικο, εαν θυμαμαι καλα το πισω ειναι 180αρι

:wave2:

nikos1400
11/12/2009, 17:13
Οντως, εχεις δικιο!
Τωρα πηγα και ξανακοιταξα. 180/55/17 ειναι.
Απλως ειχα στο νου μου εγω οτι διαβαζα στα σπεκς: 170/60/17
Λες να εχει επηρεασει τη συμπεριφορα απο μαμα το φαρδυτερο πισω,
ή απλως δεν εχω συνηθισει το "βουτηγμα" των ss μηχανακιων?
Τα Metzeler Sportec z1 εχει
Παντως αυτο καταλαβα και εγω οπως περιεγραφε και ενας αλλος που διαβαζα, οτι χρειαζεται γκαζι ανοιχτο μεσα στη στροφη για να ειναι "σταθερο".
Βεβαια μπορει οντως να μην εχω συνηθισει την οδηγηση των ss ακομα.

edit: διορθωση, metz m-1, oxi z-1

Alarm
11/12/2009, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
Οντως, εχεις δικιο!
Τωρα πηγα και ξανακοιταξα. 180/55/17 ειναι.
Απλως ειχα στο νου μου εγω οτι διαβαζα στα σπεκς: 170/60/17
Λες να εχει επηρεασει τη συμπεριφορα απο μαμα το φαρδυτερο πισω,
ή απλως δεν εχω συνηθισει το "βουτηγμα" των ss μηχανακιων?
Τα Metzeler Sportec z1 εχει
Παντως αυτο καταλαβα και εγω οπως περιεγραφε και ενας αλλος που διαβαζα, οτι χρειαζεται γκαζι ανοιχτο μεσα στη στροφη για να ειναι "σταθερο".
Βεβαια μπορει οντως να μην εχω συνηθισει την οδηγηση των ss ακομα.

το σταθερο η επιταχυνομενο γκαζι δεν εχει να κανει με το λαστιχο. ετσι πρεπει να ειναι η οδηγηση στις περισσοτερες μηχανες.

Οσο για το θεμα σου, κατι εχεις μπερδεψει. ΔΕΝ μπορεις να τα εχεις ολν ελα.

Σκληρο αλλα να ζεστενεται γρηγορα. SS αλλα οχι στριφτερο.

Κοιταξε σε metzeler Μ3 η pirelli diablo
πιο σκληρα λαστιχα οπως τα Pilot Road (αν και το θεωρω πολυ σκληρο λαστιχο για ελλαδα).

Ακομα και ενα λαστιχο που θεωριτικα σε καλη ασφαλτο θα το εχεις φαει σε 3000 χλμ στην ελλαδα θα σου κρατησει ευκολα 6-8000χλμ σε δρομο. Εχουμε τρομερη προσφηση βλεπεις στο ελλαντα !

nikos1400
12/12/2009, 10:17
Για να πω την αληθεια δεν εχω κανει πολλα χλμ με το μηχανακι,
αλλα μου φαινεται οτι εχουν την συμπεριφορα που περιγραφουν αλλοι ως "πολυ τριγωνικη κορονα", και θα'θελα εφοσον θελω λαστιχα να δοκιμασω κατι πιο "ομαλο".
Βγαζει νοημα οτι λεω?
Ή ετσι ειναι ολα τα ss?
Πριν ειχα ενα GSX1400, πιο πριν Μονστερ 620, και παλια Bandit 400.
Δεν θυμαμαι τι λαστιχο ειχε το καθενα για να συγκρινω (τα 2 τελευταια ειχαν τα μαμα). Αλλα μηχανακια αυτα ...
Βεβαια, δεν ειχα ξαναοδηγησει σπορ μηχανακι και ισως απλως πρεπει να συνηθισω.
:beer:

Sapadak
12/12/2009, 10:48
Ομαλη κορωνα ειχαν τα avon viper sport 59, avon 60 (μπρος-πισω)

Νομιζω οτι αντικατασταθηκαν ομως με τα viper sport 2 πλεον.

Παιζει ισως να βρεις ακομα μερικα τετοια κυριως αγγλια μερια σε ΠΟΛΥ καλες τιμες

McTalas
12/12/2009, 20:18
diablo τα απλα, και τρακ ντει εβγαλα και πολλα κμ και αλλα τετια.
μετα αμα θες bt-016 αλλα ακομα ψαχνω να βρω αν μου αρεσαν ή όχι.
και τα 2 εβγαλαν περι τα 12.000km. με αρκετα τρακ ντει (κουλος γαρ !!!)

SVX
12/12/2009, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
Αυτο που θελω αυτη τη στιγμη ειναι ενα λαστιχο που να ερχεται σε θερμοκρασια γρηγορα, και
να ειναι σχετικα "ομαλο"

pirelli ή metzeller θα ελεγα και Continental.... αλλα τοσο γρηγορα που "εξατμιζονται"

nikos1400
12/12/2009, 21:07
http://www.pirellityre.com/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?uri=/pirellityre/en_IT/browser/xml/catalog/moto/MOTO_MV_MVDIABLO_HYP.xml&vehicleType=MOTO

Για αυτα τα Diablo λεμε, :evil:
τα απλα που τα εχει το m&p
προσφορα κιολας ??
Οχι τα Rosso, ουτε τα Strada, ε ??

amyroukai
13/12/2009, 09:46
Mε τα strada στο Bandit πάντως είναι ακριβώς αυτό... Ζεσταίνονται αμέσως, πολύ καλό κράτημα και στεγνό και βρεγμένο, ωραία αίσθηση πρόσφυσης, γλυκό γλίστρημα όταν συμβαίνει, δεν μάσησαν ούτε Σέρρες ούτε Μέγαρα και 14000 χλμ με -λίγο- ψωμί ακόμα... ΠΟΛΥ πιο γρήγορα από τα Road2 της Michelin, πιο αργά από τα Mezteler M3 που φόραγε όταν το πήρα, αλλά τα Μ3 "εξαϋλώθηκαν" σε 5000 χιλιόμετρα.

McTalas
13/12/2009, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
http://www.pirellityre.com/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?uri=/pirellityre/en_IT/browser/xml/catalog/moto/MOTO_MV_MVDIABLO_HYP.xml&vehicleType=MOTO

Για αυτα τα Diablo λεμε, :evil:
τα απλα που τα εχει το m&p
προσφορα κιολας ??
Οχι τα Rosso, ουτε τα Strada, ε ??
nai.