PDA

View Full Version : Φρενα ανυπαρκτα σε Kle 500



woofy
15/12/2009, 20:15
Γεια σας!
Εχω αγορασει ενα kle500'04 εδω και 2μηνες για δευτερο μηχανακι,
και εχω διαπιστωσει οτι το πισω φρενο δε σου δινει την αισθηση οτι φρεναρει
θελει πολυ δυναμη.
Σε μια κατασταση πανικου αν πηγαινεις πανω απο 80χλμ.σιγουρα θα κολησεις σε κανεναν
απο πισω.Ξερετε αν βελτιωνεται αυτο;Σωληνακια υψηλης δεν εχω βαλει ακομα΄μονο
μπροστα.Αν εχει καποιος ΚΛΕ ας μου πει μια γνωμη

tzeronymo
15/12/2009, 20:27
Μολις βαλης σωληνακια θα δεις μεγαλη διαφορα ,εκανα βολτα ενος φιλου πριν και μετα αλλη αισθηση

kostas_1100gs
16/12/2009, 08:38
Κατ αρχήν πέτα τα τακάκια που έχεις. Το kle έχει θέμα με τα φρένα αλλά στρώνει λίγο με άλλα μαλακά τακάκια.
Αν μπορείς σφίξε λίγο (λίγο όμως) το μπροστινό. Θα δεις άλλο μοτο.
Το είχα το kle, το πούλησα και αυτός που το πήρε έκανε τα παραπάνω. Μετάνιωσα που το έδωσα έπειτα.

woofy
16/12/2009, 20:25
Ευχαριστω φιλοι μου για τις απαντησεις σας,θα τις λαβω υπ'' οψιν .
Ειναι πολυ καλο εργαλειο σκετος εργατης τα κανει ολα

THEOD
16/12/2009, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από woofy
Γεια σας!
Εχω αγορασει ενα kle500'04 εδω και 2μηνες για δευτερο μηχανακι,
και εχω διαπιστωσει οτι το πισω φρενο δε σου δινει την αισθηση οτι φρεναρει


Γιατί με το μπροστά φρενάρει ??? :rolleyes:

Γενικά τα φρένα του ΚΛΕ είναι αδύναμα... ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μαλακά τακάκια (τα μαμίσια είναι καλά αλλά ακούω καλύτερα λόγια για τα EBC...), και σωληνάκια υψηλής (και επί τη ευκαιρία άλλαξε και τα υγρά των φρένων που θα είναι μέσα καμιά 5ετία...).
Με αυτά θα δείς μια σοβαρή βελτίωση...Δεν θα αποκτήσεις φρενάρες αλλά τουλάχιστον θα είναι αξιοπρεπή....

jimmis5
17/12/2009, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_1100gs

Αν μπορείς σφίξε λίγο (λίγο όμως) το μπροστινό. Θα δεις άλλο μοτο.


Τι εννοεις αραγε??:confused: :confused:

nikonian
18/12/2009, 07:22
Το είχα αντιμετωπίσει κι εγώ παλιά και ρώτησα γνωστό συντάκτη του ΜΟΤΟ που είχε ΚΛΕ.
Μου είπε να βρώ μια τρόμπα από transalp, Africa κλπ στα μεταχειρισμένα και θα λυθεί το θέμα με το μπροστινό φρένο. Η δισκόπλακα είναι μεγάλη και δε δικαιολογείται τόσο αδύναμο φρένο.
Το πίσω, απλά τακάκια.

lefteris kal
27/12/2009, 09:34
έχω ένα kle500 απο το 2005.
επειδή και εγώ δεν ήμουν ευχαριστημένος του άλλαξα μπροστινά ελατήρια και του έβαλα wwhitepower και σωληνάκι υψηλής στο πίσω φρένο. είδα πολύ μεγάλη διαφορά στο φρενάρισμα (σταθερότητα) λόγω μπροστινής ανάρτησης αλλά καμιά διαφορά στο πίσω φρένο.
γενικά δεν μπορείς να διορθώσεις δραματικά την συμπεριφορά ενός μοτό.
είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την ευελιξία του μέσα στην πόλη και δεν το αλλάζω με τίποτα.
να σας πω ότι έχω κάνει ταξίδια με την σύζυγο φορτωμένο με τρεις βαλίτσες, ελλάτωσα τις απαιτήσεις μου και περάσαμε μια χαρά.
έβγαλα και την βάση της βαλίτσας και την βίδωσα πιο πίσω για να δημιουργηθεί περισσότερος χώρος για τον συνεπιβάτη και έστειλα την σέλλα για μετατροπή για να μην γλιστρά ο πίσω ΄στα φρένα.
ξέρω ότι δεν είναι μηχανή επιδόσεων και τηνχρησιμοποιώ αναλόγως.
τελικά για ταξίδια πήρα την R1200GS/SE αλλά ούτε σκέψη να τηνχρησιμοποιήσω στην Αθήνα σαν καθημερινό μηχανάκι. kle και πάλι Kle.!!!!

Costas KLE
08/01/2010, 22:12
Έχοντας βάλει ότι aftermarket τακάκια έχει ο μηχανικός μου στο μαγαζί του, η μόνη φορά που ήμουν ευχαριστημένος με το πίσω φρένο (έχω σωληνάκια υψηλής μπρος - πίσω) ήταν με κάτι μαλακά τακάκια της Newfren που μου κράτησαν μόνο 3000 χιλιόμετρα, από τότε πίσω βάζω μόνο της μάνας του όπου μου αντέχουν 6000 χιλιόμετρα

kostas_1100gs
09/01/2010, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Τι εννοεις αραγε??:confused: :confused:
Εννοώ με λάδι άλλο και με προσθήκη μέσα στα καλάμια, περίπου στον πόντο.

woofy
09/01/2010, 04:08
Μηπως εχεις κατεβασει και την τιμονοπλακα κανα ποντο
για να μου πεις εντυπωσεις;

kostas_1100gs
09/01/2010, 14:33
'Οχι, αλλά στο ςς που είχα κατεβάσει 0,6χιλιοστά έγινε ποιο απότομο, ποιο ``γρήγορο``, βούταγε στην στροφή. Αλλά αυτό ήταν ςς.
ΑΛΛΑ δεν είναι κάτι δύσκολο αυτό και δεν στοιχίζει. Μπορείς να το δοκιμάσεις.

Serafino
17/02/2010, 19:23
Προσφατα αγορασα ενα kle 500
Δεκαετιαs σε πολυ καλη κατασταση ,του εκανα κι ενα κομπλε service,
Το μπροστινο , ακομα κι μετα την αλλαγη υγρων και ελεγχο απο τον ειδικο παλι
δεν ικανοποιει, σκεφτομε σωληνακια υψηληs...περνω ιδεεs κι απο το forum.. θα δω..

:a55:

ειμαι συντηριτικοs οδηγοs και κανω τη δουλεια μου κι ετσι αλλα θα εχω το νου μου να τα
βελτιωσω...