PDA

View Full Version : Gtr Vs Fjr



scotty
16/12/2009, 14:03
Εφτασε λοιπον η ωρα να κανω ενα συγκριτικό των δυο Moto που εχουν τουριστικο χαρακτηρα , οπως το εχω δει εγω με τα δικα μου τα ματια

Μιλαμε για το FJR 1300 και του GTR 1400 που ετυχε να ειμαι κατοχος και των δυο , του Fjr 06 για ενάμισι περιπου χρονο με 12000 κμ στο κοντερ , και του νεου αποκτηθέντος GTR εδω και ενα μηνα περιπου με 1500 km στο κοντερ .
Ολα αυτα που θα αναφερθουν είναι δικη μου αποψη και γνωμη , και θα σταθω ειλικρινης στα γραφομενα μου , χωρις να αδικήσω καπου τις δυο μηχανες συμφωνα με το πως το βλεπω εγω

Και να αρχισω το συγκριτικό , λεγοντας , μαλλον χαρακτηρίζοντας το Fjr περισσότερο σαν Tourismo μηχανακι , παρα Sport Tourismo που τον τιτλο αυτο το παιρνει σιγουρα το GTR , μια και το αναποδο πιρουνι και γενικα το στησιμο του είναι πολυ πιο καλυτερο απο του Fjr , χωρις αυτο να σημαινει οτι το Gtr είναι «σκληρο» και δεν παρέχει ανεση στο ταξιδι , απλα να αναφερω οτι το Gtr «μπαινει» πολυ πιο καλα και ανετα στα πολλα εν σχεση με το Fjr , που σου δείχνει πολυ πιο γρηγορα τα ορια του . Βεβαια θα μου πείτε οι μηχανες αυτες προορίζονται για αλλο σκοπο και οχι για στριψίματα και στροφιλικια , σωστα ...εγω απλα το αναφερω.

Τωρα , στο θεμα προστασίας απο τον αερα , το Fjr εχει σαφως πολυ καλυτερη καλυψη απο τον αερα στην ψηλότερη θεση της ζελατινας , στο Gtr ο αερας στροβιλιζει στους ωμους σου και στην πλατη σου , που αυτο σε πολυωρη οδηγηση κουραζει .

Η θεση οδηγησης και στα δυο είναι περιπου στα ιδια επιπεδα με την θεση του Fjr να είναι πιο χαμηλη , και να καθεσε ελαφρως πιο καθετα απο οτι στο Gtr που σκυβεις ελαφρα . Το τιμονι του Fjr , εχει ρυθμιση 3 θεσεων ως προς το ανοιγμα , μια θεση προς τα πανω , μια προς τα κατω και μια στην μεση οπου είναι η στανταρ ρυθμιση οπου βολευει και καλυτερα στους περισσοτερους σωματοτυπους .Το Gtr δεν εχει καμμια ρυθμιση .

Το καθισμα του οδηγου συνοδηγου είναι στα ιδια επιπεδα ανεσης .Του Fjr είναι διαιρούμενο σε δυο ανεξαρτητα κομματια , ενω του Gtr μονοκόμματη .

Ρυμθισεις πισω αναρτησης , το Fjr εχει μονο σκληρο –μαλακο , ενω το Gtr εχει 30 κλικ να ρυθμισεις την αναρτηση συμφωνα με τα γουστα σου και το φερόμενο βαρος .

Η ρυθμιση της μπροστινης αναρτησης και στα δυο μοτο είναι υπερ αρκετη για τον χαρακτηρα των μηχανων , με λιγο περισσοτερο «σφιχτη» μπορω να πω αυτη του Gtr .

Φρενα ...πολυ καλα και στις δυο μηχανες , με καλη αισθηση και στα δυο , και λιγο περισσοτερο δυναμη του Gtr , δηλαδη με ενα δαχτυλο στην μανετα εχεις δυνατοτερο φρεναρισμα .
Το πισω την ιδια αισθηση και δυναμη ..Εκει που διαφερουν είναι η ενεργοποιηση και η αισθηση του ABS ,με αυτη το Fjr να ενεργοποιείται πιο ευκολα και να γινεται περισσοτερο αισθητο το «κροταλισμα» της μανετας . Στο Gtr η αισθηση του «κροταλισματος» είναι αμελητέα , σχεδον ανυπαρκτη , και η ενεργοποιηση του ABS ερχεται πολυ αργοτερα , αλλα την σωστοτερη στιγμη .

Κιβωτιο - μεταδοση , εδω τα πραματα είναι πολυ καλυτερα υπερ του Gtr , το διαφορικο είναι πολυ πιο ησυχο και άμεσο απο αυτο του Fjr , καθως επισης η έλλειψη της 6κτης ταχυτητας στο Fjr , πράμα που γινεται αισθητο στο ταξιδι όπου ψαχνεις να βαλεις και αλλη ταχυτητα .
Το αμπραγιάζ του Fjr εναι σκληρο και σε συχνες αλλαγές ισως κουραζει χερια που είναι «αγύμναστα» :lol: , καθως επισης και το σκριπτ του γκαζιου είναι σκληρο , λογω διπλου ελατηρίου , που κουραζει τον καρπο σε πολλα κμ με χαμηλες ταχυτητες η στην πολη . Στα μοντελα 07 και μετα αυτο εχει φτιαχτει

Εξοπλισμος – ασφαλεια .Εδω τα πραγματα είναι υπερ του Gtr μια που εχει περισσοτερες επιλογες στο ψηφιακο panel , και με κυριωτερο την συνεχη ενημερωση για πιεση των ελαστικων
Eδω >>> http://www.youtube.com/watch?v=DIihqbQbogM&feature=PlayList&p=BF1DF1C7E47C9340&index=2 ενα βιντεο να δειτε πως δουλευει το συστημα

Στο θεμα ασφαλειας το Gtr εχει το συστημα KIPASS (Kawasaki intelligent Proximity Activation Start System) ενα συστημα αντικλεπτικο που δεν επιτρεπει την εκκίνηση του μοτερ αν δεν υπαρχει το ειδικο remote control . Το Fjr δεν παρεχει τιποτα απο τα ανωτερο .
Εδω >> http://www.youtube.com/watch?v=Pnt8s_p97QQ ενα βιντεο να δειτε πως δουλευει το συστημα
Και οι δυο μηχανες πωλουνται με στανταρ εξοπλισμο τις βαλιτσες καθως και το Fjr απο το 2007 και μετα υπαρχει στον στανταρ εξοπλισμο και θερμαινόμενα κριπ ,στο Gtr παρέχονται πλεον στο μοντελο 2010 .

Aυτονομια ...εδω η ζυγαρια γέρνει υπερ του Fjr μια και εχει 25λιτρα τεποζιτο , εναντι 22 του Gtr .
Mε συνετη οδηγηση και ταχυτητες μεχρι 160 το Fjr εχει 320 Κμ + ενω το Gtr γυρω στα 260 κμ μεχρι στιγμης που το εχω μετρησει ...Παντως σε θεμα λιτρο ανα 100κμ σε αυτη τη ταχυτητα το Gtr είναι πιο οικονομικο περιπου στο 1 λιτρο διαφορά , οπου το Fjr γράφει 7,2-7,5 L/100 και το Gtr 6,5 – 6,8 .

Κινηση στην πολη , εδω μπορω να πω οτι και οι δυο μηχανες αντιπαθούν αυτου του ειδους τις διαδρομές μια και οι δυο εχουν «καποιο» ογκο με περισσότερο του Gtr , καθως και οι καθρεπτες ενοχλουν σε «στενο μαρκαρισμα» με χειροτερο του Gtr οπου οι καθρεπτες του εξέχουν πιο πολυ και είναι πιο χαμηλα , σχεδον στο υψος των καθρεπτων των αυτοκινητων .
Το αλλο θεμα είναι η θερμοκρασια που τα 2 βιντιλατερ του Gtr κανουν υπερωρια απο φαναρι σε φαναρι σε δρομους με μεγαλη κινηση , καθως και του Fjr αλλα οχι τοσο συχνα . Η διαχείριση του ζεστου αερα του βιντιλατερ είναι καλυτερη στο Gtr με αποτελέσμα να ερχεται λιγοτερο ζεστος αερας στα ποδια , απο οτι στο Fjr , οπου και εκει ομως δεν εναι τοσο ενοχλητικός .

Κινητηρας ..Δεν χρειαζεται να πω τιποτα εδω ..το Gtr εχει πολυ πιο δυνατο κινητηρα και σε αισθηση και σε νουμερα ..160 εναντι 143,5 αλογα με 13,9 ροπη εναντι 13,7 του Fjr .Εκτος απο τα νουμερα το τραβηγμα είναι πολυ πιο δυνατο στο Gtr , με λιγα λογια καταλάβαινεις – νιωθεις περισσοτερο την δυναμη του μοτερ στα χερια σου , χωρις αυτο να σε τρομαζει .

Τελικες ταχυτητες ... εδω εχω μονο ενα δεδομενο αυτου του Fjr , οπου τα 240 ερχονται στο κοντερ και σταματανε οταν η ζελατινα είναι στην ψηλη θεση , με χαμηλωμένη την ζελατινα και λιγο σκυφτος ειδα μεχρι και 260-265 κμ στο κοντερ. Στο Gtr ακομη είναι νωρις για «τερμα γκαζι» , εκτιμω οτι πρεπει να τερματιζει γυρω στα 275-80 , αυτο θα το δουμε εν καιρω .

Τελος ..εμφανιση , είναι καθαρα υποκειμενικό το θεμα , εμενα προσωπικα μου αρεσουν και οι δυο εξισου .

Αυτα ειχα να πω , νομιζω καλυψα λιγο πολυ ολα τα θεματα που ενδιαφερουν αυτους που θα ηθελαν να αγορασουν μια απο τις δυο μηχανες , την στιγμη που η προσφορα του Gtr είναι στα 15000 ε απο 17800 είναι μια προταση δελεαστικη ενω το fjr κυμαινεται στα 14500 .
Γεγονος είναι οτι και οι δυο μηχανες θα χαρισουν στους υποψήφιους αγοραστες , πολλες ομορφες χαρες και άπειρα και ξεκουραστα χιλιομετρα .

devil's animal
16/12/2009, 15:28
κατατοπιστικοτατος!!
:beer: :beer: :beer: :beer:

harry_fyt
16/12/2009, 16:25
scotty μηπως να ξεκινησεις να γραφεις σε κανα μοτο-περιοδικό?

;) Αν δεν γραφεις ήδη... :D :D

scotty
16/12/2009, 16:32
χαχαχαχα καλο ..μου το εχουν ξαναπει ...αν υπαρχουν προτασεις γιατι οχι :winka:

alexxxcbr
16/12/2009, 17:07
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:




Πολυ καλος