PDA

View Full Version : Όργανα (στροφόμετρο και ταχύμετρο) Help!!



Man7
16/12/2009, 17:56
Έχω ένα πρότζεκτ σε εξέλιξη και κάποια στιγμή θα χρειαστώ στροφόμετρο και ταχύμετρο. Τα θέλω κλασικά σε εμφάνιση και σαφώς αναλογικά (με βελόνες). Οι επιλογές που έχω είναι σε γενικές γραμμές δύο: ή βρίσκω και ταιριάζω από κάποιο άλλο μηχανάκι, ή αγοράζω δύο καινούργια aftermarket οργανάκια.

Για την πρώτη περίπτωση θα ήθελα τις ιδέες/απόψεις σας.

Για την δεύτερη θα ήθελα τα φώτα σας:
Ήδη έχω εμπρός τροχό, ατέρμονα και ντίζα που ταιριάζουν μεταξύ τους. Μέχρι τώρα νόμιζα ότι σχεδόν όλα τα ταχύμετρα έχουν το ίδιο βήμα και αυτό που αλλάζει από μηχανάκι σε μηχανάκι είναι ο ατέρμονας (αναλόγως εφαρμογής στον τροχό και – ιδιαίτερα – αναλόγως διαμέτρου τροχού). Το καρέ της ντίζας δεν αλλάζει, όλα ίδια είναι (εκτός από τα αμερικάνικα – εξ’ ού και το «σχεδόν» που γράφω παραπάνω). Συνεπώς μπορείς να βάλεις πρακτικά οποιοδήποτε ταχύμετρο σε οποιοδήποτε μηχανάκι.
Πάω λοιπόν στην Louis.de, τους ρωτάω για ένα ταχύμετρο που μου αρέσει και μου λένε ότι κάνει μόνο για τροχό 19 ιντσών διότι το βήμα του είναι 1,4 αντί για 1,0 που θέλουν οι τροχοί 17/18 ιντσών. Άρα, προφανώς έχω λάθος, δεν ταιριάζουν όλα σε όλα. Τελικά ποιός έχει δίκιο εδώ; Έχετε να προτείνετε καμμιά λύση; Υπάρχουν όργανα με κλασική εμφάνιση / αναλογικές ενδείξεις που να δουλεύουν με μαγνητάκι και πικάπ; Αυτό θα μου έλυνε το πρόβλημα...

Σχετικά με το ταχύμετρο, εδώ ο Louis.de δεν έχει τίποτε σε αναλογικό σχέδιο. Σημειωτέον ότι θα πρέπει να παίρνει (να «κλέβει») σήμα από την ηλεκτρονική και όχι μηχανικά με ντίζα.

Και ένα τελευταίο, τα aftermarket όργανα τί λένε από αξιοπιστία και ακρίβεια;

Όποιος μπορεί ας δώσει μια βοήθεια παρακαλώ πολύ. Οποιαδήποτε γνώμη, γνώση, άποψη, σχόλιο κλπ δεκτά μετ’ευχαριστιών.

Μάνος

byron
16/12/2009, 19:08
http://www.mmb-messtechnik.de/mmb_en.php

Εναλλακτικά μπορείς να ψάξεις ebay. Εχει πολύ πράμα....

zezes
16/12/2009, 20:17
Έχω την εντύπωση οτι αν βάλεις ζάντα μεταχειρισμένη με τον δικό της ατέρμονα δεν θα έχεις πρόβλημα. Το κοντέρ διαβάζει ότι του δώσεις. Για ηλεκτρονικό θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα..

dkirkos
16/12/2009, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7

Σχετικά με το ταχύμετρο, εδώ ο Louis.de δεν έχει τίποτε σε αναλογικό σχέδιο. Σημειωτέον ότι θα πρέπει να παίρνει (να «κλέβει») σήμα από την ηλεκτρονική και όχι μηχανικά με ντίζα.



Μάνος

Και γω εχω περιπου το ιδιο προβλημα..
Ειχα αγορασει πριν μερικα χρονακια ενα αναλογικο κοντερακι απο τον Louis περιπου σαν και αυτο (http://www.louis.de/_40da96fb24741756e989aeac12d3f7a219/shop/shop_article_big.php?IMG=10034891-92_870_ANW02_08.JPG&zusatz=1&TITLE=10034891) (πολυ ωραιο με μπλε φωτισμο σε φρεζαριστο αλουμινιο). Ηταν για Κ 1,4 και ταιριαζε τελια με το μπροστινο απο ZXR400 που ειχα πανω στο SRX. Τεσπα το αλλαξα με ενα αλλο της Acewell (http://www.acewell.de/index.php?eID=tx_cms_showpic&file=uploads/pics/308_0838klein_14.JPG&width=800&height=600m&bodyTag=%3Cbody%20style%3D%22margin:0;%20background:%23fff;%22%3E&wrap=%3Ca%20href%3D%22javascript:close();%22%3E%20|%20%3C/a%3E&md5=d01ff7998323e23a20a1e0348d866fda) και ετσι μου εμεινε αυτο στο ραφι. Τωρα ετοιμαζω ενα καινουριο προτξεκτακι με βαση ενα GS550 στο οποιο θα χρησιμοποιησω το παλιο κοντερακι, αλλα ΔΕΝ εχω ατερμονα πλεων! Η λυση ειναι να φτιαχτει ενας "μετατροπεας" απο ηλεκτικο σημα που θα παιρνο με μαγνητακι απο τον τροχο σε μηχανικη κινηση που θα δινει στην ντιζα (δουλεια δεν εχει ο διαολος..) . Ετσι θα μπορει να χρισημοποιηθει οποιοδηποτε αναλογικο κοντερ με ντιζα. Ειμαι ακομα στην αρχη της κατασκευης, οταν τελειωσω (σε 2-3 μηνες) και αν δουλεψει ικανοποιητηκα θα σε ενημερωσω.. (αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο)

Anritsu
16/12/2009, 22:17
>Φιλε για δες την υπογραφή μου , δίνω οργάνα σχεδόν αριστα απο ΒΡΟΣ 400 με στροφόμετρο στις 9 000 ρπμ 60 ευρά κομπλε . Πιο κλασσικά δεν γίνονται . Δεν ξέρω βέβαια πόσες στροφές θα παίζεις ....
Αν σε ενδιαφέρει στείλε πμ .

Σπύρος

Υπάρχει και ατέρμονας .... Δώρο

Man7
21/12/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
http://www.mmb-messtechnik.de/mmb_en.php

Εναλλακτικά μπορείς να ψάξεις ebay. Εχει πολύ πράμα....
Ωραιότατα είναι, τέτοια ψάχνω, υπό την προϋπόθεση ότι θα λειτουργήσουν!!!

Οπότε η ερώτηση είναι θα λειτουργήσουν;;;;

Μ.

Man7
21/12/2009, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zezes
Έχω την εντύπωση οτι αν βάλεις ζάντα μεταχειρισμένη με τον δικό της ατέρμονα δεν θα έχεις πρόβλημα. Το κοντέρ διαβάζει ότι του δώσεις. Για ηλεκτρονικό θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα..

Την ίδια εντύπωση έχω κι εγώ, αλλά προς το παρόν, και οι δύο έχουμε... εντυπώσεις.
Γνώση, βεβαιωμένη, έχει κανείς;;;

Μ.

byron
21/12/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Ωραιότατα είναι, τέτοια ψάχνω, υπό την προϋπόθεση ότι θα λειτουργήσουν!!!

Οπότε η ερώτηση είναι θα λειτουργήσουν;;;;

Μ.

Τα προϊόντα της δείχνουν αρκετά ποιοτικά και φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Σε μια τεχνική ερώτηση που τους είχα κάνει πριν αγοράσω κάτι απ΄αυτούς μου απάντησαν άμεσα.
Το ότι μια ζάντα είναι 17" με ατέρμονα που ταιριάζει για το κοντέρ είναι ασήμαντη λεπτομέρεια αν δεν ταιριάζουν οι δισκόπλακες σου μετά...

Man7
21/12/2009, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τα προϊόντα της δείχνουν αρκετά ποιοτικά και φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Σε μια τεχνική ερώτηση που τους είχα κάνει πριν αγοράσω κάτι απ΄αυτούς μου απάντησαν άμεσα.
Το ότι μια ζάντα είναι 17" με ατέρμονα που ταιριάζει για το κοντέρ είναι ασήμαντη λεπτομέρεια αν δεν ταιριάζουν οι δισκόπλακες σου μετά...

Σόρρυ, αλλά... τί σχέση έχουν στο θέμα μας οι δισκόπλακες;;;
:confused: :confused: :confused:

Μ.

byron
21/12/2009, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Σόρρυ, αλλά... τί σχέση έχουν στο θέμα μας οι δισκόπλακες;;;
:confused: :confused: :confused:

Μ.


Καλάααα.....άστο φίλε κόλλησα :lol: :rotflmao: :lol:

:wave2: