PDA

View Full Version : Βελτιση σε Honda XR



Mojitoooc
22/12/2009, 11:17
Kαλησπερα,

Ειμαι καινουργιος στο forum σας και οπως ειδατε θελω να βελτιωσω το XR μου.Τι εχετε να μου προτεινετε?


Υ.Γ Για να σας προλαβω και εγω ενα CRF θελω αλλα δεν υπαρχουν λεφτα τωρα για αλλη μηχανη..:winka:

menelaos46
22/12/2009, 11:35
Φιλος το xr crf δε γινεται...

Mojitoooc
22/12/2009, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Φιλος το xr crf δε γινεται...

Φιλε μου δεν θελω να κανω το XR CRF ελεος,οπως ειπα και ποιο πανω:

θελω να βελτιωσω το XR μου.Τι εχετε να μου προτεινετε?

menelaos46
22/12/2009, 12:19
Εγω γενικοτερα ειμαι της φιλοσοφιας "καλη λειτουργικη κατασταση"
Δε θα πειραζα μοτερ δηλαδη, αυτο που θα εφτιαχνα θα ηταν αναρτησεις
και ισως ενα γραναζωματακι για τη χρηση που θα ηθελα.
Παντως αν ψαχνεσαι για το μοτερ υπαρχουν αρκετοι εδω να σε κατατοπισουν!

Mojitoooc
22/12/2009, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Εγω γενικοτερα ειμαι της φιλοσοφιας "καλη λειτουργικη κατασταση"
Δε θα πειραζα μοτερ δηλαδη, αυτο που θα εφτιαχνα θα ηταν αναρτησεις
και ισως ενα γραναζωματακι για τη χρηση που θα ηθελα.
Παντως αν ψαχνεσαι για το μοτερ υπαρχουν αρκετοι εδω να σε κατατοπισουν!


Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου φιλε μου !

Man7
22/12/2009, 14:20
Για ποιό XR μιλάμε;
Είναι μεγάλη η φαμίλια...

Μ.

Mojitoooc
22/12/2009, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Για ποιό XR μιλάμε;
Είναι μεγάλη η φαμίλια...

Μ.

Σωστος,για το XR 125 (http://www.moterus.es/assets/model/full/000/001/117/1117_1628959468.jpg) μιλαμε.:rolleyes:

sapila racing
22/12/2009, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mojitoooc
Σωστος,για το XR 125 (http://www.moterus.es/assets/model/full/000/001/117/1117_1628959468.jpg) μιλαμε.:rolleyes:

Δε συμφέρει να το βελτιώσεις, αστο όπως είναι.

byron
22/12/2009, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δε συμφέρει να το βελτιώσεις, αστο όπως είναι.

+990

Mojitoooc
22/12/2009, 15:25
Μπορειτε να μου εξηγησετε εστω γιατι δεν συμφερει?

devil's animal
22/12/2009, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mojitoooc
Μπορειτε να μου εξηγησετε εστω γιατι δεν συμφερει?


γιατι οτι και να του κανεις ενα XR250 θα ειναι πιο δυνατο.
οσα λεφτα και να του βαλεις επανω δεν προκειται ποτε να τα παρεις και η βελτιωση σε σχεση με πριν (μαμα) θα ειναι σχετικα μικρη...


θα το καταλαβαινα,αν ηταν ο ερωτας της ζωης σου και θα'θελες να το εχεις για παντα.
απο την στιγμη ομως που καποια στιγμη θα σκεφτεις να παρεις κατι μεγαλυτερο δεν αξιζει να "επενδυσεις" πανω σ'αυτο...
:wave2:

sapila racing
22/12/2009, 15:49
πως εγινε αυτό τώρα??

Ο devils τα είπε τέλεια!! :lol: :wave2:

menelaos46
22/12/2009, 15:51
Μπορειτε να μου εξηγησετε εστω γιατι δεν συμφερει?

Α αυτο ειναι πολυ απλο, επειδη το αποτελεσμα δεν αξιζει το κοστος.:wave2:

Mojitoooc
22/12/2009, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
γιατι οτι και να του κανεις ενα XR250 θα ειναι πιο δυνατο.
οσα λεφτα και να του βαλεις επανω δεν προκειται ποτε να τα παρεις και η βελτιωση σε σχεση με πριν (μαμα) θα ειναι σχετικα μικρη...


θα το καταλαβαινα,αν ηταν ο ερωτας της ζωης σου και θα'θελες να το εχεις για παντα.
απο την στιγμη ομως που καποια στιγμη θα σκεφτεις να παρεις κατι μεγαλυτερο δεν αξιζει να "επενδυσεις" πανω σ'αυτο...
:wave2:

Ωραιος και ευχαριστω που ασχολιθηκες...παντως ειναι σιγουρο οτι θα το κρατησω(το θελει ο πατερας μου) αλλα επειδη τωρα παιδια το μηχανακι δεν παει..δεν ξερω μπορει να φταει και τιποτα αλλο αλλα μετα τα 100 ζοριζετε παρα πολυ..δεν μπορω να το βελτιωσω οχι τερμα,να παει καλυτερα και να εχει καλυτερη επιταχυνση?Ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν θα παρω αλλη μηχανη μεχρι του χρονου το Σεμπτεβρη.Τωρα το Xraki εχει πανω μια χειροποιητη εξατμιση.


ΕDIT:Δηλαδη δεν αξιζει καθολου να χαλασω ? για μηχανικα πανω του ? :sad:

devil's animal
22/12/2009, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mojitoooc
Ωραιος και ευχαριστω που ασχολιθηκες...παντως ειναι σιγουρο οτι θα το κρατησω(το θελει ο πατερας μου) αλλα επειδη τωρα παιδια το μηχανακι δεν παει..δεν ξερω μπορει να φταει και τιποτα αλλο αλλα μετα τα 100 ζοριζετε παρα πολυ..δεν μπορω να το βελτιωσω οχι τερμα,να παει καλυτερα και να εχει καλυτερη επιταχυνση?Ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν θα παρω αλλη μηχανη μεχρι του χρονου το Σεμπτεβρη.Τωρα το Xraki εχει πανω μια χειροποιητη εξατμιση.


ΕDIT:Δηλαδη δεν αξιζει καθολου να χαλασω ? για μηχανικα πανω του ? :sad:

ρε παλικαρι μου οχι λεμε τοση ωρα. κρατα τα λεφτα που θα του βαλεις, μαζεψε και αλλα μεχρι τον Σεπτεμβρη, πουλα το και παρε κατι αλλο.

οτι και να κανεις σ'ενα XR125 θα παραμεινει XR125.
μην γινεσαι σαν τους καγκουρες που κωλοφτιαχνουν κατι μπ0υρδελακια saxo και punto και νομιζουν οτι επειδη εχουν και αυτοι 400ps, ειναι ιδιοι με την Μ3.:sick:

Man7
22/12/2009, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mojitoooc
Ωραιος και ευχαριστω που ασχολιθηκες...παντως ειναι σιγουρο οτι θα το κρατησω(το θελει ο πατερας μου) αλλα επειδη τωρα παιδια το μηχανακι δεν παει..δεν ξερω μπορει να φταει και τιποτα αλλο αλλα μετα τα 100 ζοριζετε παρα πολυ..δεν μπορω να το βελτιωσω οχι τερμα,να παει καλυτερα και να εχει καλυτερη επιταχυνση?Ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν θα παρω αλλη μηχανη μεχρι του χρονου το Σεμπτεβρη.Τωρα το Xraki εχει πανω μια χειροποιητη εξατμιση.


ΕDIT:Δηλαδη δεν αξιζει καθολου να χαλασω ? για μηχανικα πανω του ? :sad:

Αν θέλεις ντε και καλά να χαλάσεις λεφτά σε "μηχανικά" πάνω του, όπως λες, άλλαξέ του το εμπρός γρανάζι με ένα +1 δόντι μικρότερο. Θα αρπάζει λίγο καλύτερα, θα ζωηρέψει. Υπάρχει δε και η περίπτωση να βελτιωθεί λίγο και η τελική του.
Αλλά πάρε απόφαση ότι το συγκεκριμένο είναι μηχανάκι που φτιάχτηκε μόνο για να είναι φθηνό και απολύτως τίποτε άλλο. Εγώ θα έλεγα κοίτα να το χαρείς όπως είναι και με ό,τι μπορεί να κάνει και στο μέλλον το αλλάζεις με κάτι καλύτερο.
Εν ολίγοις, ναι, δεν αξίζει να χαλάσεις λεφτά πάνω του, πέρα από τα αναλώσιμα, λάδια και βενζίνη.

Μ.

Mojitoooc
22/12/2009, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε παλικαρι μου οχι λεμε τοση ωρα. κρατα τα λεφτα που θα του βαλεις, μαζεψε και αλλα μεχρι τον Σεπτεμβρη, πουλα το και παρε κατι αλλο.

οτι και να κανεις σ'ενα XR125 θα παραμεινει XR125.
μην γινεσαι σαν τους καγκουρες που κωλοφτιαχνουν κατι μπ0υρδελακια saxo και punto και νομιζουν οτι επειδη εχουν και αυτοι 400ps, ειναι ιδιοι με την Μ3.:sick:


Καταρχας μην τσιτωνεσαι δεν σε εβρισα ή δεν μιλησα ασχημα.Οπως προειπα δεν προκειτε να πουληθει επειδη το θελει ο πατερας μου(Δεν μπορω να το πουλησω στον πατερα μου ο οποιος εβαλε τα μισα λεφτα).Τεσπα με ξενερωσατε αγρια...:p Πλακα κανω ευχαριστω ολους για τις αποψης σας.Κατι τελευταιο devil animal το οτι θεωρεις εσυ μπ0υρδελακι το XR δεν ειναι ωραιο να το ποσταρεις και να γαμας την ψυχολογια του αλλου.

XJR_Billy
22/12/2009, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mojitoooc
Καταρχας μην τσιτωνεσαι δεν σε εβρισα ή δεν μιλησα ασχημα.Οπως προειπα δεν προκειτε να πουληθει επειδη το θελει ο πατερας μου(Δεν μπορω να το πουλησω στον πατερα μου ο οποιος εβαλε τα μισα λεφτα).Τεσπα με ξενερωσατε αγρια...:p Πλακα κανω ευχαριστω ολους για τις αποψης σας.Κατι τελευταιο devil animal το οτι θεωρεις εσυ μπ0υρδελακι το XR δεν ειναι ωραιο να το ποσταρεις και να γαμας την ψυχολογια του αλλου.

Φίλε...
Αντί να πεις ευχαριστώ στον devils που προσπαθεί να σου γλυτώσει τσάμπα λεφτά...
Γιατί περί τσάμπα λεφτά πρόκειται...

Του τη λες κιόλας...:nono:

byron
22/12/2009, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mojitoooc
Κατι τελευταιο devil animal το οτι θεωρεις εσυ μπ0υρδελακι το XR δεν ειναι ωραιο να το ποσταρεις και να γαμας την ψυχολογια του αλλου.

Exει 2 παρόμοια :winka:

stefanos
22/12/2009, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Exει 2 παρόμοια :winka:

saxo & punto:confused:

ARISPEED1
22/12/2009, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δε συμφέρει να το βελτιώσεις, αστο όπως είναι.

ΣΩΣΤΑ ! Ολα τα υπόλοιπα ειναι χαμένα λεφτά ! Δεν αξίζει να σου πάρουν τσάμπα λεφτά για το τίποτα !

devil's animal
22/12/2009, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mojitoooc
Καταρχας μην τσιτωνεσαι δεν σε εβρισα ή δεν μιλησα ασχημα.Οπως προειπα δεν προκειτε να πουληθει επειδη το θελει ο πατερας μου(Δεν μπορω να το πουλησω στον πατερα μου ο οποιος εβαλε τα μισα λεφτα).Τεσπα με ξενερωσατε αγρια...:p Πλακα κανω ευχαριστω ολους για τις αποψης σας.Κατι τελευταιο devil animal το οτι θεωρεις εσυ μπ0υρδελακι το XR δεν ειναι ωραιο να το ποσταρεις και να γαμας την ψυχολογια του αλλου.

ποιος σου ειπε οτι τσιτωσα?:confused:
ομορφοπαιδο μην πιανεσαι στις λεξεις. μπ0υρδελακια ειναι ολα. απο το cub 50 μεχρι το busa. το καθε μηχανακι για τον ιδιοκτητη του ειναι κορυφαιο. αλλιως δεν θα το αγοραζε κιολας.
παμε απο την αρχη.

1η δημοτικου:
το μηχανακι που εχεις ειναι μικρο. οχι στο ματι αλλα στα κυβικα. αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ειναι και κακο. ισα ισα ειναι πρωτης ταξεως σχολειο για να μαθει καποιος να οδηγαει με συμπλεκτη κλπ..κλπ..

2α δημοτικου:
το οτι θελεις να το φτιαξεις-βελτιωσεις δικαιολογειται (επειδη προφανως εισαι πιτσιρικας), αλλα τα ? που θα βαλεις επανω του δεν προκειται να σε ικανοποιησουν σε σχεση με την βελτιωση.

3η δημοτικου:
το οτι θα το κρατησει ο πατερας σου δεν λεει τιποτα. ειναι ενα αξιοπιστο μηχανημα και ειναι χιλιες φορες προτιμοτερο απο ενα παπι. οποτε αν παρεις κατι αλλο παλι θα μπορεις να το καβαλας και να πηγαινεις στην δουλεια σου οικονομικα και ομορφα.

4η δημοτικου:
καλυτερα να μην το καγκουρεψεις με φτιαξιματα γιατι καθ'οτι λιγα κυβικα το μοτερακι του δεν παιρνει πολυ φτιαξιμο.ασε που αν το πας σε κανα καστανα μαστορα θα χασει πολυ απο την αξιοπιστια του.


5η δημοτικου:
το χαιρεσαι.το μαθαινεις. κανεις τις βολτες σου και οταν μαζεψεις καποια λεφτα περνεις κατι μεγαλυτερο και καλυτερο. στην τελικη ζητας και τα λεφτα που εβαλες εσυ (αφου τα μισα εβαλε μονο ο πατερας σου) και τελειωνει η υποθεση.


6η δημοτικου:
το καινουργιο που θα παρεις (γιατι θα παρεις) θα ειναι και πιο δυνατο και με καλυτερες αναρτησεις και με καλυτερα φρενα απο την μανα του.

αν αποφοιτησεις και εχεις τρελα με φτιαξιματα παρε το μεγαλυτερο σε κυβικα μονοκυλινδρο και βαλτου πανω της Παναγιας τα ματια...
:ninja:

:beer: :beer: :beer: :beer:

p@nos
22/12/2009, 18:05
η καλυτερη βελτιωση που μπορεις να του κανεις ειναι...να του αλλαξεις αυτοκολλητα :D





και αυτο βεβαια δε ξερω κατα ποσο αξιζει να το κανεις:evil:

Vourkoufales
22/12/2009, 18:31
Αν έχεις αρκετά λεφτά να χαλάσεις βάλε μια ολόσωμη εξάτμιση απ τον Παπαγιάννη, και τζετάρισε σωστά το καρμπιρατέρ (δεν ειναι καθόλου εύκολο) με ενα ποιο ελεύθερο φίλτρο στο φιλτροκούτι του με ανοικτό το καπάκι!

Αυτά! αλλα συμφωνώ με όλους τους απο πάνω :wave2:

Mojitoooc
22/12/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ποιος σου ειπε οτι τσιτωσα?:confused:
ομορφοπαιδο μην πιανεσαι στις λεξεις. μπ0υρδελακια ειναι ολα. απο το cub 50 μεχρι το busa. το καθε μηχανακι για τον ιδιοκτητη του ειναι κορυφαιο. αλλιως δεν θα το αγοραζε κιολας.
παμε απο την αρχη.

1η δημοτικου:
το μηχανακι που εχεις ειναι μικρο. οχι στο ματι αλλα στα κυβικα. αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ειναι και κακο. ισα ισα ειναι πρωτης ταξεως σχολειο για να μαθει καποιος να οδηγαει με συμπλεκτη κλπ..κλπ..

2α δημοτικου:
το οτι θελεις να το φτιαξεις-βελτιωσεις δικαιολογειται (επειδη προφανως εισαι πιτσιρικας), αλλα τα ? που θα βαλεις επανω του δεν προκειται να σε ικανοποιησουν σε σχεση με την βελτιωση.

3η δημοτικου:
το οτι θα το κρατησει ο πατερας σου δεν λεει τιποτα. ειναι ενα αξιοπιστο μηχανημα και ειναι χιλιες φορες προτιμοτερο απο ενα παπι. οποτε αν παρεις κατι αλλο παλι θα μπορεις να το καβαλας και να πηγαινεις στην δουλεια σου οικονομικα και ομορφα.

4η δημοτικου:
καλυτερα να μην το καγκουρεψεις με φτιαξιματα γιατι καθ'οτι λιγα κυβικα το μοτερακι του δεν παιρνει πολυ φτιαξιμο.ασε που αν το πας σε κανα καστανα μαστορα θα χασει πολυ απο την αξιοπιστια του.


5η δημοτικου:
το χαιρεσαι.το μαθαινεις. κανεις τις βολτες σου και οταν μαζεψεις καποια λεφτα περνεις κατι μεγαλυτερο και καλυτερο. στην τελικη ζητας και τα λεφτα που εβαλες εσυ (αφου τα μισα εβαλε μονο ο πατερας σου) και τελειωνει η υποθεση.


6η δημοτικου:
το καινουργιο που θα παρεις (γιατι θα παρεις) θα ειναι και πιο δυνατο και με καλυτερες αναρτησεις και με καλυτερα φρενα απο την μανα του.

αν αποφοιτησεις και εχεις τρελα με φτιαξιματα παρε το μεγαλυτερο σε κυβικα μονοκυλινδρο και βαλτου πανω της Παναγιας τα ματια...
:ninja:

:beer: :beer: :beer: :beer:

Οντως πιτσιρικας ειμαι 17 χρονων,ωραια τα ειπες και φυσικα δεν στην ειπα ποιο πανω δεν ευχαριστουσα?Τεσπα φαινεται οτι παπαρια εκανα και ανοιξα τοπικ. :p

@p@nos ................................................................................

@all Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ειναι κατατοπιστικότατες.. :wave2:

notakos600
22/12/2009, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
η καλυτερη βελτιωση που μπορεις να του κανεις ειναι...να του αλλαξεις αυτοκολλητα :D





και αυτο βεβαια δε ξερω κατα ποσο αξιζει να το κανεις:evil:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Mojitoooc
22/12/2009, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οτι τι?Οκ εχω μαπα μηχανη,θα το βαψω μπλε και θα το πεταξω στην θαλασσα τι το συνεχιζεις?Μου αρεσει που ΚΑΠΟΙΟΙ το κοροιδευεται τοοοσοοο πολυ και ουτε καν το εχετε οδηγηση...gratzzz

XJR_Billy
22/12/2009, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mojitoooc
Οτι τι?Οκ εχω μαπα μηχανη,θα το βαψω μπλε και θα το πεταξω στην θαλασσα τι το συνεχιζεις?Μου αρεσει που ΚΑΠΟΙΟΙ το κοροιδευεται τοοοσοοο πολυ και ουτε καν το εχετε οδηγηση...gratzzz

Φίλε μη μασάς.
Εσένα να σου αρέσει και όλα ΟΚ!:winka:

Αφού παραξηγιέσαι έτσι πάει να πει ότι τη γουστάρεις πολύ.:cool:
Κάνε το κέφι σου και τις βόλτες σου και μην ακούς κανένα!

Άκου μόνο αυτούς που σου'παν να μην την πειράξεις!:winka: :beer: :beer:

mivvo
22/12/2009, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
γιατι οτι και να του κανεις ενα XR250 θα ειναι πιο δυνατο.
οσα λεφτα και να του βαλεις επανω δεν προκειται ποτε να τα παρεις και η βελτιωση σε σχεση με πριν (μαμα) θα ειναι σχετικα μικρη...


θα το καταλαβαινα,αν ηταν ο ερωτας της ζωης σου και θα'θελες να το εχεις για παντα.
απο την στιγμη ομως που καποια στιγμη θα σκεφτεις να παρεις κατι μεγαλυτερο δεν αξιζει να "επενδυσεις" πανω σ'αυτο...
:wave2:


Συμφωνω απολυτα :beer:

2stroker
22/12/2009, 22:01
δεν αξιζει
κανε υπομονη φιλε μεχρι να παρεις κατι αλλο:beer:

p@nos
22/12/2009, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mojitoooc


@p@nos ................................................................................





ρε φιλε...εισαι 17 χρονων...μπηκες, για να μαθεις 5 πραγματα...και εχεις το υφος του γαμηκουλα, του πολλα βαρυ δε σηκωνω κουβεντα για το πιστολι που καβαλαω μη σας μαμησω ολους γαμω το δια κλπ κλπ κλπ...

ενταξει, εισαι 17 χρονων και δε το συνεχιζουμε γιατι κατανοουμε οτι σε εχει βαρεσει η κ@βλα στο κεφαλι και δε σκεφτεσαι...αλλα οτι σου κατεβαινει στο κεφαλι πρεπει να το κανεις...

σου λεμε ποιο ειναι το σωστο και δε σηκωνεις κουβεντα...

αμα θες, πηγαινε σε κανα μαγαζατορα, να σου ταζει λαγους με πετραχιλια, να σου ζητησει κανα χιλιαρικο για να σου ανοιξει μοτερ κλπ κλπ κλπ, να σε δουλευει που σαι μικρος και να σου φαει τα λεφτα...



εδω επειδη ουτε συμφερον εχουμε ουτε τιποτα, θα ακουσεις την αληθεια...το μηχανακι που εχεις ειναι ενα παπακι, φτηνιαρικο(οχι φτηνο, φτηνιαρικο), με μεγαλες ροδες που ΠΟΛΥ κακως λεγεται XR...
για παιδια στην ηλικια σου ομως ειναι ΥΠΕΡαρκετο, μιας και επειδη ειναι φτηνο, δεν εχει εξοδα σε πιθανες τουμπες, δεν εχει πολλα μπιχλιμπιδια για να χαλασουν, ειναι πολυ πιο μουρατο απο μια παπια, εχει συμπλεκτη για να μαθεςι να δουλευεις κιβωτιο, και στο σχολειο θα λενε ολοι οτι ηρθε ο μοχιτος με τη μηχαναρα του την ΕξΑρ το τερας...


οπως ομως σου ειπαμε, επειδη ειναι φτηνιαρικο, επειδη ειναι ψοφιο, επειδη ειναι ενα παπι με μεγαλες ροδες και οτι και να κανεις αυτο θα ειναι, επειδη δεν αξιζει καν για κατι αλλο εκτος απο ατομα σαν εσενα για να μαθουν και να μπουν στον κοσμο των 2 τροχων(και αυτο δε το λεω με ιχνος ειρωνιας, πραγματικα), γι αυτο δεν αξιζει πανω του να ριξεις ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ(εκτος αμα σου τρεχουν απο τα μπαντζακια και σου περισσευουν, οποτε αμα γουσταρεις τους βαζεις φωτια και τα καις)


πριν που ειπα οτι η καλυτερη βελτιωση που μπορουσες να του κανεις ειναι να του αλλαξεις αυτοκολλητα, νομιζες οτι κοροιδευα, ομως το εννοουσα...

κρατα το να μαθεις να οδηγας, ενας χρονος μενει ετσι κι αλλιως, και οπως σου ειπα, για σενα ειναι σουπερ αυτη τη στιγμη και ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσες να χες(μιας και ακομα με αυτο εισαι παρανομος μιας και μπορεις μεχρι 50αρι να εχεις), και μολις περασεις τα 18 και βγαλεις το διπλωμα, θα παρεις μια μηχανη, και μολις την οδηγησεις, θα καταλαβεις γιατι σου τα γραφω ολα αυτα...τωρα απλα μας βλεπεις σα τους μαλακες που ειδαν τον ''μικρο'' και θελουν να τον δουλεψουν...

αυτα στα λεμε ειτε γιατι αλλοι τα εκαναν και στο σκυλομετανιωσαν, ειτε επειδη ειδαν αλλλους να κλαινε για τα λεφτα που πεταξαν...δεν ειναι αναγκη να ξανανακαλυπτουμε τον τροχο, ετσι γιατι μας αρεσει...

αμα θες να ασχοληθεις, βαλε του κανα αυτοκολλητακι, βαλε καμια ρηγα στη ζαντα που ειναι της μοδας, πλενε το να ειναι καθαρο, και το πολυ πολυυ αλλαξε κανα φλασακι, μεχρι εκει...



αυτα απο μενα, σου τα γραφω μιας και εισαι πιο μικρος, και θα θελα κι εγω να ειχα καποιον να μου τα πει τοτε για να μην κολλαγα με την καθε παπαρια που εβλεπα...μονο γι αυτο...

over and out απο μενα και κανε κι οτι θες

byron
22/12/2009, 22:56
Ρε ΄σεις cool λίγο. Στην ηλικία του λογικό είναι να του φαίνεται πύραυλος όπως μου φαινόταν και ΄μενα το XR 200.
Μπήκε να ρωτήσει κάποια πράγματα, πήρε απαντήσεις και πιθανόν κατάλαβε. Αν δεν κατάλαβε και θέλει να το κάνει ΚΤΜ, δικαίωμα του.
Ας σταματήσει το χώσιμο...

Mojitoooc
23/12/2009, 00:14
@XT_Billy,2stroker: Ναι μου αρεσει υπερβολικα και ευχαριστω που με καταλαβετε,τελικα δεν θα το πειραξω.

@p@no: Ρε Φιλε μου πραγματικα πως μπηκα με το υφος του γαμηκουλα..δες τα πρωτα ποστ ποσο φιλικα δεχομαι τις γνωμες..Δηλαδη ειναι κακο που πειραχτηκα που ενα member απο το community σας αρχισε τις κοροιδιες?Και ελα λιγο στην θεση μου σε παρακαλω και σκεψου στα 17 σου αμα σου ελεγαν οτι η μηχανη σου ειναι μουφα την οποια λαχτουσες τοσο καιρο,θα σου φαινοταν καπως..τεσπα εγω δεν αντιλεγω με οτι λες και ισα ισα μου αρεσουν να ακουω γνωμες αλλων αλλα οχι ρε παιδια τετοιο χωσιμο ελεος..

@all Τελικα θα το κρατησω οπως ειναι απο την μαμα honda..

Υ.Γ Kαι αυτοκολλητα του εχω αλλαξει και σελα και φλας μια χαρα κομπλε ειναι :p

nikolas1709
23/12/2009, 01:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mojitoooc
Kαλησπερα,

Ειμαι καινουργιος στο forum σας και οπως ειδατε θελω να βελτιωσω το XR μου.Τι εχετε να μου προτεινετε?


Υ.Γ Για να σας προλαβω και εγω ενα CRF θελω αλλα δεν υπαρχουν λεφτα τωρα για αλλη μηχανη..:winka:


εξατμιση ,φιλτρο, ρυθμισμα η ενα λιγο μεγαλυτερο καρμπυρατερ
μεχρι εκει τιποτα περισσοτερο . και φυσικα ειναι παντα προτιμοτερο να ειναι μαμα και με παντα καινουργια λαστιχακια και φρενακια παρα φτιαγμενο χωρισ λαστιχα επειδη φαγαμε ολα τα λεφτα στο φτιαξιμο

lspiros
23/12/2009, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
η καλυτερη βελτιωση που μπορεις να του κανεις ειναι...να του αλλαξεις αυτοκολλητα :D





και αυτο βεβαια δε ξερω κατα ποσο αξιζει να το κανεις:evil:
τα φτιαχνω εγω τσαμπα...
αστο μηχανακι μαμα ειναι μια χαρα ετσι δεν αξιζει σ αυτην την κατηγορια να χωσεις χρημα,μιας και τα οφελη θα ειναι αντισροφως αναλογα...

Mojitoooc
23/12/2009, 16:13
Ευχαριστω φιλοι μου για τις συμβουλες σας..!Θα το αφησω οπως ειναι το παλιο Xraki,απλα αργοτερα θα του βαλω λαστιχακια.

Cheers :beer:

p@nos
23/12/2009, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mojitoooc
Ευχαριστω φιλοι μου για τις συμβουλες σας..!Θα το αφησω οπως ειναι το παλιο Xraki,απλα αργοτερα θα του βαλω λαστιχακια.

Cheers :beer:



h kαλυτερη δουλεια που μπορεις να του κανεις...

:wave2: :beer:

Xrated
25/12/2009, 18:51
[i]

σου λεμε ποιο ειναι το σωστο και δε σηκωνεις κουβεντα...
εδω επειδη ουτε συμφερον εχουμε ουτε τιποτα, θα ακουσεις την αληθεια...το μηχανακι που εχεις ειναι ενα παπακι, φτηνιαρικο(οχι φτηνο, φτηνιαρικο), με μεγαλες ροδες που ΠΟΛΥ κακως λεγεται XR...
για παιδια στην ηλικια σου ομως ειναι ΥΠΕΡαρκετο, μιας και επειδη ειναι φτηνο, δεν εχει εξοδα σε πιθανες τουμπες, δεν εχει πολλα μπιχλιμπιδια για να χαλασουν, ειναι πολυ πιο μουρατο απο μια παπια, εχει συμπλεκτη για να μαθεςι να δουλευεις κιβωτιο, και στο σχολειο θα λενε ολοι οτι ηρθε ο μοχιτος με τη μηχαναρα του την ΕξΑρ το τερας...


οπως ομως σου ειπαμε, επειδη ειναι φτηνιαρικο, επειδη ειναι ψοφιο, επειδη ειναι ενα παπι με μεγαλες ροδες και οτι και να κανεις αυτο θα ειναι, επειδη δεν αξιζει καν για κατι αλλο εκτος απο ατομα σαν εσενα για να μαθουν και να μπουν στον κοσμο των 2 τροχων(και αυτο δε το λεω με ιχνος ειρωνιας, πραγματικα)
[/B]
Επειδη δεν εχεις συμφερον να του λες βλακειες δεν συνεπαγεται οτι εχεις δικιο,απλα τη γνωμη σου λες.Οπως θα πω και γω τη δικια μου.Το xr125 δεν ειναι παπι,ουτε φθηνιαρικο και δεν ειναι για να μπεις στον κοσμο της μοτοσυκλετας.Ειναι ενα enduro για μετακινησεις στην πολη οικονομικο και το χρησιμοποιουν ακομα και ανθρωποι που ειναι χρονια στο χωρο.Και σαφως δε λεω οτι συγκρινεται με τη χρηση των xr250 και πανω,αλλα σιγουρα δεν ειναι αθλιο οπως το περιγραφεις.Στο μονο που συμφωνω ειναι οτι δεν αξιζει να ριξει λεφτα αν αφορα την μηχανικη βελτιωση γιατι η αναλογια χρηματων με αυτα που θα παρει ειναι πολυ μικρη

p@nos
25/12/2009, 19:53
εσυ μπηκες με πολυ τσαμπουκα εδω μεσα, δε νομιζεις?
:rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Επειδη δεν εχεις συμφερον να του λες βλακειες...


τωρα για να δουμε ποιος λεει βλακειες λιγο καλυτερα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated

Το xr125 ειναι ενα enduro...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ανθρωπε εχεις ιδεα τι σημαινει εντουρο?

και εχει και συνεχεια το πραγμα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated

enduro για μετακινησεις στην πολη

:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

πω πω μιλαμε εγραψες αριστουργημα φιλε κεντας!!!!

:bawl: :bawl: :bawl:


για μετακινησεις στην πολη ειναι τα σκουτερ που (υποτιθεται) ξερεις τι ειναι...


και επειδη ημουν προφητικος τελικα...
:rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

αμα θες, πηγαινε σε κανα μαγαζατορα, να σου ταζει λαγους με πετραχιλια, να σου ζητησει κανα χιλιαρικο για να σου ανοιξει μοτερ κλπ κλπ κλπ, να σε δουλευει που σαι μικρος και να σου φαει τα λεφτα...



μοχιτο προσεχε...μαστορας ηδη βρεθηκε που να ψαχνει ανυποψιαστο...






Xrated, κουλαρε κι εσυ γιατι μπηκες με αγριες διαθεσεις χρονιαρες μερες, και κανεις δεν εχει διαθεση,νομιζω , για ιντερνετικες διαμαχες του τυπου εγω ξερω πιο πολλα, οχι εγω ξερω περισσοτερα, εισαι μαλακας, οχι εσυ εισαι κλπ...

Xrated
25/12/2009, 21:25
http://www.bikez.com/motorcycles/honda_xr_125_l_2003.php
Δες την κατηγορια που λεει.Δες τα λαστιχα πολης.Παραλληλα το μηχανακι εχει και offroad μικρες δυνατοτητες.Για ολα τα αλλα δεν θα ασχοληθω,εκτιθεσαι μονος σου.

p@nos
25/12/2009, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
http://www.bikez.com/motorcycles/honda_xr_125_l_2003.php
Δες την κατηγορια που λεει.Δες τα λαστιχα πολης.Παραλληλα το μηχανακι εχει και offroad μικρες δυνατοτητες.Για ολα τα αλλα δεν θα ασχοληθω,εκτιθεσαι μονος σου.


ειναι και σουπερ αξιοπιστο το συγκεκριμενο site που εβαλες...

δε θα κατσω να ασχοληθω αλλο μαζι σου, και πολυ ασχοληθηκα ηδη...





:wave2:

Xrated
25/12/2009, 22:52
ρε σορρυ που στην ειπα :bawl: οταν δεν εχεις τι αλλο να πεις λογικο ειναι να μιλας περι αξιοπιστιας...ανετα σου στελνω αλλα 10 σιτε αλλα παλι ακυρα θα τα βγαλεις.Οντως το κουρασαμε.Ενημερωσου και ξαναμιλαμε.

p@nos
25/12/2009, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
ρε σορρυ που στην ειπα :bawl: οταν δεν εχεις τι αλλο να πεις λογικο ειναι να μιλας περι αξιοπιστιας...ανετα σου στελνω αλλα 10 σιτε αλλα παλι ακυρα θα τα βγαλεις.Οντως το κουρασαμε.Ενημερωσου και ξαναμιλαμε.


ρε συ σταματα με πιανουν τα γελια και τα κλαματα μαζι :bawl: :bawl: :bawl:



ειλικρινα enduro ξερεις τι ειναι?εχεις οδηγησει ποτε εντουρο?

Xrated
26/12/2009, 00:10
Εχω enduro αλλα αστο αυτο.Επισης εχουμε συνεργειο μηχανων αλλα αστο κ αυτο.
http://bikez.name/vbforum/forumdisplay.php?f=3 Αυτες ειναι οι κατηγοριες των μοτοσυκλετων.Αν νομιζεις οτι το xr125 ανηκει καπου αλλου τι να σου πω,παρατα το το διτροχο.Αλλα και εδω να δεις οτι εχω δικιο εχεις πει τοσες μπαρουφες μαζεμενες που θα πεσει πολυ σπαμ μεχρι να διορθωθεις.

p@nos
26/12/2009, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Εχω enduro αλλα αστο αυτο.Επισης εχουμε συνεργειο μηχανων αλλα αστο κ αυτο.
http://bikez.name/vbforum/forumdisplay.php?f=3 Αυτες ειναι οι κατηγοριες των μοτοσυκλετων.Αν νομιζεις οτι το xr125 ανηκει καπου αλλου τι να σου πω,παρατα το το διτροχο.Αλλα και εδω να δεις οτι εχω δικιο εχεις πει τοσες μπαρουφες μαζεμενες που θα πεσει πολυ σπαμ μεχρι να διορθωθεις.


kala, ok akrh mazi sou de vgainei...


apla elpizw oi douleies sou sto sunergeio na mhn einai san auta pou les

:wave2:

catmaster
26/12/2009, 00:15
Το παλικαράκι μπήκε να ρωτήσει τι (και αν) να κάνει στο ξου-ρού και όχι για σημειολογικές ανησυχίες ... εσείς θα τσακωθείτε για το αν είναι εντούρο η όχι ;;

τελειώνετε :rolleyes:

georgio
26/12/2009, 03:08
Λοιπόν το μηχανάκι το είχε-έχει ο πατέρας μου από το 2003 με 60.000km σήμερα. Γκάζι δεν έχει. Αλλά δεν καίει και τίποτα. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν πείραξε τίποτα στον κινητήρα, ο οποίος άμα δεν στεγνώσει από λάδι δεν πρόκεται να πάθει τίποτα στον αιώνα τον άπαντα.

Τώρα το γκάζι δεν έχει είναι μεγάλη κουβέντα επειδή κατά τη γνώμη μου ο κόσμος έχει χάσει τη μπάλα με τα άλογα. Για μέσα στην πόλη μια χαρά είναι, αλλά ναι θα πρέπει να ανεβοκατεβάζεις συνέχεια ταχύτητες. Για να καταλάβεις, είχα καιρό να ανέβω και είχα συνηθίσει το Bros μου (650cc) που έβαζα μια 2α ή 3η και γινόταν αυτόματο σε χαλαρή κίνηση, και ανεβαίνω πίσω: κλακ κλακ κλακ κλακ οι ταχύτητες, τι διάολο λέω.. αλλά έτσι είναι και το συνηθίζεις. Δεν υπάρχει κάτι άλλο σε αυτό. Εξάλλου συμπλέκτης και κιβώτιο βούτυρο είναι οπότε δεν σε ταλαιπωρεί.

Για τον χαρακτηρισμό εντούρο πόλης που έγινε σφαγή από πάνω εγώ τον βρίσκω εύστοχο. Μπορεί να μην είναι ακριβής αλλά παρουσιάζει τα πράγματα όπως είναι. Πετάει μέσα στην πόλη, αδιαφορεί για φρεάτια, λακούβες, χαντάκια και λοιπά και ανεβοκατεβαίνει για πλάκα στα πεζοδρόμια. Επίσης θα σε πάει και σε κοντινές παραλίες το καλοκαιράκι (Μαραθώνα, μέχρι και Σούνιο να σου πω) χωρίς ιδιαίτερες παραχωρήσεις. Ο πατέρας μου την έχει παλέψει να πάει μέχρι και Κόρινθο, αλλά είναι όπως ακριβώς το γράφω: την έχει παλέψει. Αν πάρεις δεύτερο τον βλέπω να γυρίζει με Προαστιακό... :)
Εν ολίγοις είναι σαφέστατα ανώτερο από παπιά και σκούτερ. Α, έχει και σέλα - καναπέ!

Στις βελτιώσεις τώρα, αυτό του πατέρα μου είναι στάνταρ το πιο βελτιωμένο XR125:

- Χούφτες acerbis, με μεταλλική ενίσχυση (αλουμίνιο?) όχι σκέτες πλαστικές. Ναι δεν μπαίνουν οι σακούλες του supermarket μετά αλλά σώνει μανέτες και χεράκια. Tip: έχε μαζί σου και ένα κλειδάκι να μπορείς να τις βγάλεις (αν βάλεις) γιατί σε κάποια φάση που έπαιζε σε χώμα του στράβωσε η αριστερή και πατούσε το συμπλέκτη, αν δεν είχε μαζί θα έμενε εκεί. Την έβγαλε, γύρισε σπίτι, την ίσιωσε, όλα κομπλέ.

- Τιμόνι afam, δεν θυμάμαι γιατί το είχε βάλει νομίζω δεν έμπαιναν οι χούφτες στο μαμά (στις οποίες βέβαια και πάλι έκανε κάποια πατέντα).

- Στροφόμετρο ψηφιακό πιασμένο στο τιμόνι πάνω από τα καβαλέτα.

- Είχε αυξήσει την προφόρτιση στο πηρούνι λύνοντας το από πάνω και προσθέτοντας ροδέλες.

- Στα πιο χοντρά τώρα, είχε αλλάξει τα μαμά αλυσιδογράναζα με 520 (αυτά είναι παχύτερα και άρα ανθεκτικότερα) γιατί τα μαμά είχαν γίνει κομπολόι οπότε και να τα ξαναέβαζε πάλι στα ίδια θα είμασταν αργά ή γρήγορα. Και για να προλάβω τους υπόλοιπους, όχι δεν υπήρξε καμία διαφορά στο γκάζι. Αυτό που θα πείτε του έλεγαν και πολλοί άλλοι αλλά η πράξη έδειξε ότι δεν υπήρχε διαφορά οπότε... :p

- Και τέλος είχε αλλάξει το πίσω αμορτισέρ, που κάποια στιγμή έγινε σώβρακο, με ένα sachs πλήρως λυόμενο με φουλ ρυθμίσεις (~500 ) :eek: :eek: :eek:
Καλά εννοείτε ότι μετά πήγαινε πολύ καλύτερα, αλλά πριν φύγουν τα καφάσια με τα ζαρζαβατικά να εξηγήσω γιατί έγινε αυτή η "μικρή" :D βελτίωση: το μηχανάκι έχει κάνει από τα 60.000 τουλάχιστον τα 20.000 μην πω τα 30.000 δικάβαλο σε όχι χαλαρούς ρυθμούς. Το μαμά είχε δείξει τι μπορεί να κάνει (στα τελευταία του δικάβαλο τερμάτιζε) οπότε η αναζήτηση ενός άλλου ήταν ανάγκη. Ε και όπως μπορείτε να φανταστείτε δεν υπήρχε και μεγάλη γκάμα, ή για να το πω πιο απλά δεν υπήρχε άλλη επιλογή. :)
Για το χρηματικό τώρα, ΝΑΙ αν πουληθεί το μηχανάκι εννοείτε ότι δεν θα πάρει πίσω τα λεφτά αυτά, ΑΛΛΑ το αμορτισέρ τα έχει βγάλει τα λεφτά του γιατί το μαμά θα είχε αλλαχτεί άλλες δύο φορές μέχρι τώρα οπότε... συν το ότι θα είχε ταλαιπωρήσει αναβάτη (μέση) και μηχανάκι (ε δεν είναι και ότι καλύτερο να κοπανάει όλο το μηχανάκι στις λακούβες).

Να σημειώσω ακόμα μια ιδιαιτερότητα που είχε αυτό το μηχανάκι, ήταν...παρθένα. Δεν το είχε ακουμπήσει βρωμόχερο μηχανικού ΠΟΤΕ. (without offence) Όλα τα service τα έκανε ο πατέρας μου (δεν είναι μηχανικός) με ευλάβια. Όλα στην ώρα τους λαδάκια, φίλτρα, καθάρισμα καρμπυρατέρ, ντίζες, φρένα, αλυσίδα, βαλβίδες, το μηχανάκι πάντα στην πένα και ετοιμοπόλεμο.

Αυτά τα λίγα, δεν μου 'ρχετε κάτι άλλο τώρα! :D Αν θες περαιτέρω πληροφορίες για κάτι από τα παραπάνω πες μου.
Α, επίσης εκ πείρας οι μαμά σιαγώνες για το πίσω φρένο κρατάνε περισσότερο από άλλες aftermarket.

georgio
14/01/2010, 16:00
Και η φωτογραφία:


185559

Mojitoooc
15/01/2010, 18:32
Καλό...μήπως μπορείς να μου πεις που πόσο κόστιζε και που το βρήκες?
Ευχαριστώ..

georgio
15/01/2010, 19:41
Τσέκαρε τα π.μ. (προσωπικά μηνύματα) σου. Πάνω-πάνω και δεξιά πάτα εκεί που λέει π.δ.μέλους (πίνακας διαχείρισης) και μετά πάνω και τέρμα δεξιά στο προσωπικά μηνύματα. ;)

Mojitoooc
15/01/2010, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Τσέκαρε τα π.μ. (προσωπικά μηνύματα) σου. Πάνω-πάνω και δεξιά πάτα εκεί που λέει π.δ.μέλους (πίνακας διαχείρισης) και μετά πάνω και τέρμα δεξιά στο προσωπικά μηνύματα. ;)

Ναι sorry δεν είχα κοιτάξει καθόλου στα pm :>.Ωραίο το στροφόμετρο θα το τσιμπήσω :winka: .
1000 thx!

MAG/FMX
15/01/2010, 23:58
Κοιτα παληκαρι , πολλοι ξεχνανε οτι τα ιδια κ χειροτερα κανανε μικροι.Αfter all αξιζει να ασχολεισαι με κατι που γουσταρεις.
Εγω στη θεση σου δε θα το φτιαχνα το xr125.
Aπλα εχεις σκεφτει ποσα μπορεις να δωσεις για tunning , για να δουμε μεχρι που μπορεις να φτασεις?:p

melowolem
30/01/2010, 03:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Κοιτα παληκαρι , πολλοι ξεχνανε οτι τα ιδια κ χειροτερα κανανε μικροι.Αfter all αξιζει να ασχολεισαι με κατι που γουσταρεις.
Εγω στη θεση σου δε θα το φτιαχνα το xr125.
Aπλα εχεις σκεφτει ποσα μπορεις να δωσεις για tunning , για να δουμε μεχρι που μπορεις να φτασεις?:p

εχεις απολυτο δικιο,αλλα ρε παιδια ξεκολλατε με το παλικαρακι.ολοι σαν ημασταν 16 17 χρονων ιδιες και χειροτερες μ@λ@κιες καναμε,εγω παντως ακομα κανω και το χαιρομαι που το λεω(αυτοι που με ξερουν τι ντοιν ντοιν καγκουρας ειμαι ξερουν τι λεω)κανε οτι νομιζεις φιλαρακι,αλλα μια καλη εξατμιση και μια καλη ρυθμιση στο καρμπυρατερ(οπως σου προειπαν)ειναι μια χαρα.τωρα εαν θελεις κατι αλλο μια ροικι και ενας εκκεντροφορος θα ηταν οτι πρεπει,αλλα μην το παρακανεις γιατι βλεπεω να στα δινει ολα στο χερι και να παιζεις φαπες με το πιστονι.καλη επιτυχια

υ.γ. εαν κανεις κατι στειλε μας τα αποτελεσματα...

melowolem
30/01/2010, 03:18
ολα τα μηχανακια φτιαχνονται αρκει να εχεις τα λεφτα.
παντως καλυτερα να το κανεις πιο εμφανισημο παρα να το πειραξεις μηχανικα.μπορεις με λιγα λεφτα να το κανεις πανεμορφο,στειλε πμ αν θεσ να σου στειλω και φωτο

melowolem
30/01/2010, 03:43
παρε και κατι που μπορει να σου αρεσει
μασκουλα πολσπορτ,χουφτες με αλουμινιο απο μεσα γιουεφ οου και το αναποδο δεν ξερω ποιανου ειναι,αλλα το βρισκουμε,


187123