PDA

View Full Version : Αδιάβροχο Gps αποκλειστικά για moto.



daz
26/12/2009, 13:22
Garmin zumo 550 ή garmin zumo 660. Οι μόνες εναλλακτικές είναι Tom tom rider και tibo A4050. Όπως καταλαβαίνεται θέλω οπωσδήποτε να είναι αδιάβροχο.
Με τους χάρτες τι γίνεται? Ποιο απ' τα 4 έχει τους καλύτερους? Θέλω αναλυτικούς χάρτες της Ελλάδας με χωματόδρομους κτλ. και πλήρη χάρτη της Ευρώπης.

Η ζυγαριά γέρνει προς το zumo 550 αλλά είμαι μάλλον άσχετος και δεν θέλω να πετάξω άδικα λεφτά. Από motoraid μπορώ να το πάρω και με χάρτες και χωρίς. Στην δεύτερη περίπτωση μπορώ να βάλω ότι θέλω?

Την άποψή σας παρακαλώ.

rizlaaa
27/12/2009, 11:35
Νομίζω μια ματία στο παρακάτω link, θα σου έδινε μια πρώτη εντύπωση.

http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewforum.php?f=49

McGyver
27/12/2009, 11:44
Garmin Zumo 550 + Χάρτες Ανάβασης + City Navigator Europe NT 2010.20

. + -

daz
27/12/2009, 16:26
To zumo 550 γράφει greeklish? Δεν διορθώνεται αυτό? Τις οδούς πως πρέπει να τις ψάχνω με greeklish? Οδηγίες δίνει στα Ελληνικά διάβασα. Αλλά δεν έχει ενσωματωμένο μεγάφωνο?
Για το 660 διάβασα πως έχει κάποια προβληματάκια ακόμα, πιο πολύ με το bluetooth, γράφει ελληνικά αλλά οδηγίες δίνει στα Αγγλικά.

billgeo
28/12/2009, 10:00
Tibo A4050 και σε πολυ καλυτερη τιμη
http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?19563
http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=15736

daz
05/01/2010, 12:28
Ψάχνοντας..
Το zumo 550 δεν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες ενώ η τιμή του μειώνεται. Το zumo 660, με συνεχείς αναβαθμίσεις στο λογισμικό του, έχει λύσει πολλά από τα αρχικά προβλήματα (που ήταν πολλά τελικά) αλλά δεν υποστηρίζει ακόμα χάρτες της ανάβασης. Κάποια στιγμή σίγουρα θα ολοκληρωθεί σαν προϊόν των 600 ευρώ. Το Tibo φαίνεται να είναι πιο τίμια επιλογή. Ίδωμεν.

Anty12
05/01/2010, 12:59
Απόστολε

Επειδή ξέρω σε τι μηχανή θα μπει , λάβε υπόψη τα εξής.

Να μην το τοποθετήσεις πάνω στο τιμόνι, ή σε μπαράκι στο τιμόνι...ποτέ σε μονοκύλινδρο...

Κοίτα να τοποθετείται πάνω από τα όργανα (φώτο παρακάτω), για να μην παίρνεις το βλέμμα από τον δρόμο, εύκολη τροφοδοσία, προστασία από αέρα και βροχή, οπότε θα πρέπει δεις τι παίζει με την φωτεινότητα της οθόνης.

Να είναι πραγματικά ανθεκτικό σε κραδασμούς, υψησυχνούς για ταξίδι με Tenere, κοπανήματα για λακκούβες και χωματόδρομούς.

Αν το τροφοδοτήσεις από την παροχή κάτω από το τιμόνι , να προσέξεις πολύ την στεγανότητα της τροφοσιάς του GPS, και την απόσταση από την ζελατίνα για να μπαινοβγαίνει εύκολα.

Να έχει τουλάχιστον 12 κανάλια, για να μπορείς να βρίσκεις που θα πας σε διασταύρωση, στο βουνό, κάτω από βρεγμένο φύλλωμα και με συννεφιά.



Για χάρτες θα πας σε Ανάβαση από 3.50 version μέχρι 3.90, ειδικά για εκτός δρόμου.
Η 4.04 είναι ΓΤΠΚ.Θα χρειαστείς και mapsource, αν θες να κρατάς πορείες , να υπολογίζεις αποστάσεις , και να εκμεταλλευτείς και το κοψε-ραψε,το routable κτλ
Και δεν είναι και μεγάλοι (100-150 Mb).


Εγώ θα πήγαινα σε Garmin και μάλιστα κάποιο μοντέλο με military specs.


184736

daz
05/01/2010, 14:29
Τα street pilot έχουν καταργηθεί. εννοείς κάτι σαν αυτό?

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=145&pID=26875#featureTab

http://www.touratech.com/shops/008/product_info.php?cPath=14_103_566&products_id=9909

Red Rider
05/01/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Για χάρτες θα πας σε Ανάβαση από 3.50 version μέχρι 3.90, ειδικά για εκτός δρόμου.
Η 4.04 είναι ΓΤΠΚ.Θα χρειαστείς και mapsource, αν θες να κρατάς πορείες , να υπολογίζεις αποστάσεις , και να εκμεταλλευτείς και το κοψε-ραψε,το routable κτλ
Και δεν είναι και μεγάλοι (100-150 Mb).


Εγώ θα πήγαινα σε Garmin και μάλιστα κάποιο μοντέλο με military specs.

+1:winka:

Anty12
05/01/2010, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
[B]εννοείς κάτι σαν αυτό?



Οτιδήποτε σε Garmin....π.χ. Zoumo, αν θες να πας σε καινούργιο και με αρκετά after.
Δοκιμασμένα σε δύσκολες συνθήκες.

Στην φώτο απλά δείχνω την καλύτερη θέση για Tenere (trust me).
Επίσης GPS αποκλειστικά για μότο...... και ηχητική ενημέρωση ...ΔΕΝ...
ούτως ή άλλως βάζεις ένα destination point και σε πάει μόνο του....

Edit: Και όσο το δυνατόν μεγαλύτερο Display.







To street pilot (ειδικά το ΙΙΙ) δεν το αλλάζω με τίποτα..

daz
05/01/2010, 15:54
Δεν έχω σκοπό να το βάλω στο τιμόνι Anty. Με απασχολούσε και μένα η ανθεκτικότητα στους κραδασμούς και στην εκτός δρόμου οδήγηση.

Αν εννοείς κάτι σαν το Oregon 550, (δεν βρήκα κάτι άλλο που να ταιριάζει περισσότερο σε αυτά που μου είπες) για πλοήγηση μέσα στην πόλη ενδείκνυται ή έχει περιορισμένες δυνατότητες σε αυτόν τον τομέα.

Τι είναι το Mapsource, Κόψε-ράψε, Routable και ποιά Military specs?

daz
05/01/2010, 15:57
Ουπς. Τώρα είδα το μνμ σου. Μαζί γράφαμε.

Anty12
05/01/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Δεν έχω σκοπό να το βάλω στο τιμόνι Anty. Με απασχολούσε και μένα η ανθεκτικότητα στους κραδασμούς και στην εκτός δρόμου οδήγηση.

Αν εννοείς κάτι σαν το Oregon 550, (δεν βρήκα κάτι άλλο που να ταιριάζει περισσότερο σε αυτά που μου είπες) για πλοήγηση μέσα στην πόλη ενδείκνυται ή έχει περιορισμένες δυνατότητες σε αυτόν τον τομέα.

Τι είναι το Mapsource, Κόψε-ράψε, Routable και ποιά Military specs?

Το Mapsource είναι πρόγραμμα της Garmin με το οποίο φωρτώνεις από και προς το GPS , μέσω υπολογιστή, χάρτες (ολόκληρους ή σε τμήματα) , πορείες , αναβαθμίσεις και firmware updates. Είναι free , απλά θέλει τρόπο στην πρώτη εγκατάσταση....Googlαρισε το....

Κόψε-ράψε/Routable :Θες να πας π.χ. από Θεσ/κη στην Αθήνα χωρίς να πληρώσεις διόδια, αλλά με την συντομότερη διαδρομή.
Τα σετάρεις στο mapsource, σου βγάζει την διαδρομή, και εσύ φορτώνεις μόνο αυτή στο GPS και όχι όλο τον χάρτη.Το ίδιο μπορείς να κάνεις για να πάς από Καλαμαριά στην Πορτογαλία για παράδειγμα.....

Για μέσα στην πόλη έχει να κάνει περισσότερο με τον χάρτη παρά με το GPS.

Military specs=Στρατιωτικές προδιαγραφές...π.χ. το πόσο αδιάβροχο πρέπει να είναι.Οσα GPS τα έχουν τα αναφέρουν

το streetpilot το έχω δει να δουλεύει μέσα σε λεκάνη με νερό

daz
05/01/2010, 16:13
Thanks Anty

harrysvr
06/01/2010, 08:47
Μπορείς να κοιτάξεις και προς UK μεριά για το 660(δε μου ήρθε ακόμη) στα 458ευρώ, αλλά γιατί προβλήματα επικοινωνίας λες; όσοι το πήραν, to bt δούλευε άψογα απ`ότι είπαν...

daz
09/01/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από harrysvr
Μπορείς να κοιτάξεις και προς UK μεριά για το 660(δε μου ήρθε ακόμη) στα 458ευρώ, αλλά γιατί προβλήματα επικοινωνίας λες; όσοι το πήραν, to bt δούλευε άψογα απ`ότι είπαν...

Τα σημαντικότερα προβλήματα που θυμάμαι τα οποία ανέφεραν χρήστες του 660 είναι.
Δυσκολία σύνδεσης με Bluetooth συσκευές
Δεν εμφανίζει στους χάρτες τα ονόματα των πόλεων
Δεν εμφανίζει την ονομασία του δρόμου που πλησιάζουμε
Δεν μπορείς να κάνεις ούτε browse map όταν η μηχανή-αυτοκίνητο κινείται για να δεις τι έχεις μπροστά σου.
Χάνει την δορυφορική σύνδεση και αργεί πολύ να κάνει επαναπροσδιορισμό της διαδρομής.
Βγάζει συνεχώς το σφάλμα memory complete ακόμα και όταν δεν έχεις φορτώσει κανένα poi
Όταν προσπαθείς να εισάγεις μια διαδρομή από το pc αυτό εμφανίζει μόνο τα poi.
Και πολλά άλλα τα οποία δεν θυμάμαι.

Όλα αυτά όμως φαίνεται να έχουν διορθωθεί με συνεχή firmware update.

https://buy.garmin.com/shop/store/downloadsDetails.jsp?id=4467&product=010-00727-00&cID=135&pID=15000

όπως φαίνεται βιάστηκαν να το βγάλουν στην αγορά και το έβγαλαν με πολλά και σοβαρά προβλήματα τα οποία ευτυχώς διορθώθηκαν και αν όχι ακόμα σίγουρα κάποια στιγμή στο μέλλον.

Για την Ελλάδα να σου πως οι χάρτες της ανάβασης δεν είναι ακόμα συμβατοί και η 3d απεικόνιση δεν υπάρχει προς το παρών.

Κάποιος που το γνωρίζει πολύ καλά με όλα του τα προβλήματα μου το πρότεινε ανεπιφύλακτα.

Έχω το μέσων και το παίρνω στην ίδια τιμή και από Ελλάδα.