PDA

View Full Version : Νέος οδηγός, άπειρος, ψάχνει...



dimitrisag
29/12/2009, 19:11
Γειά σας παιδιά! Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Λοιπόν, ψάχνομαι εδώ και καιρό να αγοράσω δίκυκλο, αλλά μια χαμιλά μπάτζετ, μια οι ενδιασμοί το τραίναρα αρκετά. Πιστεύω όμως πως ήρθε η ώρα. Μετά από μια έρευνα έχω καταλήξει στην αγορά μεταχειρησμένης (πάντα, πρώτη μηχανή είναι...) xr125. Οι τιμές που παίζουν για τη συγκεκριμένη μηχανή μεταχείρα είναι 1200 με 1400, ουσιαστικά ότι πρέπει για το μπάτζετ που μπορώ να διαθέσω.
Δεν υπάρχει καθόλου εμπειρία από οδήγηση μηχανής γι αυτό και δεν θέλω να δώσω λευτά για καινούρια και δεν θέλω και πολλά κυβικά. Λίγα και καλά, για να μάθω και μετά βλέπουμε.
Μια ιδιαιτερότητα που έχω (και με ανησυχεί λίγο) είναι ότι μια φορά το μήνα περίππου πρέπει να κάνω τη διαδρομή Αθήνα Χαλκίδα και τούμπαλι. Θα με βγάζει; Δεν με επιρρεάζει οτι δεν θα πάω με 200, ούτως ή αλλος δεν είμαι και πολύ φίλος της ταχύτητας. Και τα 90άρια καλά είναι.

Road67
29/12/2009, 19:40
Πριν φτάσουμε στο θέμα Αθήνα - Χαλκίδα πρέπει να εξοικειωθείς για να κάνεις ταξίδι. Επιπλέον, ο αέρας και η ΕΟ Λαμίας με 125άρι και δη εντουροειδές τελείως γυμνό δεν είναι κι ότι καλύτερο. Κοίτα καλύτερα το CBF 250 και το YBR 250. Για να μην ανέβεις πολύ σε κυβικά. Πάντως, το ν' ανέβεις σε κυβικά και να μην περιοριστείς τόσο πολύ δε σημαίνει οτι όλες οι μοτό έχουν τις επιδόσεις του R1. Για παράδειγμα ένα CB500 ή CBF500 είναι μια χαρά σχολείο.

dimitrisag
29/12/2009, 19:58
Είναι όμως και το θέμα των ?... Σίγουρα από την συγκεκριμένη μηχανή δεν περιμένω επιδόσεις... Αυτό που θέλω περισσότερο είναι να με πάει καλά, να μην πιάσω φιλίες ούτε με τον βενζινά ούτε με τον μάστορα και από κει και πέρα όσο αφορα το ταξιδάκι αυτό, εντάξη προφανώς και πρώτα θα μάθω να κικλοφορώ σε δύο ρόδες και μετά θα ανοιχθώ κατανοόντας τις συνθήκες. Το βασικό για μένα είναι να μην ξοδέψω πολλά, γιατί θέλω ένα μηχανάκι στο οποίο θα μάθω τα γενικά και τα ειδηκά και μετά άμα μπορέσω κάνω και το αλματάκι μου σε μεγαλύτερα κ.εκ. Αν βέβαια βρώ ένα 250άρι σε χαμιλή τιμή εντάξη, δεν θα πω όχι...
Τώρα όσο για τα μεταχειρησμένα, κοιτάω να είναι μετά το 05 και λιγότερα από 20,000 χμ. Τι λέτε κι εσείς;

Υ.Γ. Θέλω να ακούσω και εντυπώσεις από τυχών κατόχους XR 125...

dimitrisag
31/12/2009, 13:24
Λοιπόν, φίλοι μου, πήγα σήμερα σε μια αντιπροσωπία να δω μια xr125. Η μηχανή είναι βέβαια μεταχειρησμένη αλλά πραγματικά, είναι σαν καινούρια! Έχει κάνει μόλις 4000 χμ, τις έχουν αλλάξει λάστιχα (του κουτιού τα λάστιχα, με τα χαρακτιριστικά δοντάκια να το αποδεικνύουν) και αλλαγμένη εξάτμηση. Και μηχανικά ήταν κομπλέ, θα της κάνει και ένα γενικό σερβις ξανα που είπε. Και την δίνει 2200 με ένα χρόνο εγγύηση.

...τι λέτε;:dizzy:

Cpt. Haddock
31/12/2009, 13:30
Χωμάτινα λάστιχα έχει;

Το μηχανάκι ειναι καλό σχολείο αλλα για το Αθήνα-Χαλκιδα μια φορά το μήνα να προτιμάς το τρένο. Πιο άνετα, πιο γρήγορα, πιο φτηνά και, κυρίως, με ασφάλεια απ' οτι με το Xr125



:wave2: :beer: :wave2:

dimitrisag
31/12/2009, 16:49
Δεν θα τα έλεγα χωμάτινα... Ντεμι ντεμι. Τεσπα, για την τιμή όμως τι λέτε; 2200 είναι καλά;

Road67
31/12/2009, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisag
για την τιμή όμως τι λέτε; 2200 είναι καλά; να πάρεις το cbf 250 που θες και χόντα. Όταν αναφέρθηκες στα χρήματα νόμισα οτι δε θες να διαθέσεις πάνω από κανά χιλιάρικο, αλλά αν είναι γι' αυτά τα λεφτά ούτε συζήτηση. Εκτός βέβαια κι αν θες σώνει και καλά εντουροειδές.

dimitrisag
31/12/2009, 17:46
Η αλήθεια είναι πως προτιμώ εντούρο...:cool: Απλά ρωτάω για το xr συγκεκριμένα είναι καλά τα λεφτά; Και το λέω γιατί πρότων είμαι από επαρχεία και δεν υπάρχει η πληθόρα εδώ και δευτερον είναι αξιόπιστος ο τυπάς...


κ κάτι άλλο... Τι εννοεί όταν λέει σε μια αγγελία ότι είναι εκθεσιακό;:alien:

dimr1
04/01/2010, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisag
Η αλήθεια είναι πως προτιμώ εντούρο...:cool: Απλά ρωτάω για το xr συγκεκριμένα είναι καλά τα λεφτά; Και το λέω γιατί πρότων είμαι από επαρχεία και δεν υπάρχει η πληθόρα εδώ και δευτερον είναι αξιόπιστος ο τυπάς...


κ κάτι άλλο... Τι εννοεί όταν λέει σε μια αγγελία ότι είναι εκθεσιακό;:alien:

Αφού σου αρέσει πάρτο αλλά δεν κάνει για τέτοια ταξίδια που ζητάς, τόσο συχνά. Θα είσαι έρμαιο του κάθε αυτοκινητάκια και νταλίκας στο διάστημα αυτό με το 125. Θα πρέπει να πας τουλάχιστον σε 200άρι κινητήρα γιαυτή τη χρήση κι για αυτή την τιμή σε πιο παλιό και στρητάδικο πχ σε Honda Dominator NX 250 Yamaha Serrow 225, Kawasaki Sherpa. Από αγγελίες στο car.gr βλέπω ότι τα 2200 είναι τσιμπημένα, ιδίως αυτή την εποχή που μπορείς να παζαρέψεις. Άν έχεις κάποιο γνώστη κοντά σου μπορείτε να κατέβετε μαζί Αθήνα και πάλι πήγαινέ το σε κάποιο συνεργείο να σου πει ο μηχανικός τη γνώμη του πριν το πάρεις.

kvnstantinos
12/01/2010, 18:34
Γειά χαρά, πιστεύω μπορείς να το πάρεις και φθηνότερα, μη βιαστείς, κάνε μία αναζήτηση σε car.gr και xe, έχει ΠΟΛΛΑ xr, ή απλά παζάρεψέ το.

καλή αγορά