PDA

View Full Version : Ζεσταμα κινητηρα



cachilleas
30/12/2009, 04:50
γεια χαρα παιδοα ειμαι νεος οδηγος και επειδη ακουω πολλες αντικρουομενες αποψεις ηθελα να ρωτησω σχετικα με το πως και ποση ωρα να ζεσταινω τη μηχανη μου. ενα cb 500 του 2001 εχω. εχει τσοκ. εγω ειχα ακουσει να τη βαζω παντα μπροστα με το τσοκ και μετα να δινω λιγο γκαζακι για να μη σβησει επαναφερωντας το τσοκ στο κλειστο, και να περιμενω να ανεβασει στροφες.

μετα ακοω οτι ειναι καταστροφικο να αφηνω τον κινητηρα στο ρελαντι για ωρα (5-10 λεπτα)

δεν ξερω , ειναι τοσο απλο θεμα αλλα θελω να φροντιζω για τη.....μακροζωια της αγαπημενης μου

ακουω αποψεις

ευχαριστω

VALES
30/12/2009, 08:04
Τέτοιο άγχος και δη στις 05:00 το πρωί είναι καταστροφικό.:lol:

Πέρα από την πλάκα όμως, άφηνέ την 2 - 3 λεπτά να ανεβάσει κανά δυο γραμμούλες θερμοκρασία, και είσαι έτοιμος.
Τα 5 - 10 λεπτά που λες εσύ, δεν είναι ζέσταμα... είναι βράσιμο. Αν δεν σε κάλυψαν οι απόψεις του thread που διάβασες, ή δεν σε καλύψουν και αυτές που ΘΑ διαβάσεις, ρώτα τον μηχανικό σου και κάνε ότι σου πει.

cachilleas
30/12/2009, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Τέτοιο άγχος και δη στις 05:00 το πρωί είναι καταστροφικό.:lol:

Πέρα από την πλάκα όμως, άφηνέ την 2 - 3 λεπτά να ανεβάσει κανά δυο γραμμούλες θερμοκρασία, και είσαι έτοιμος.
Τα 5 - 10 λεπτά που λες εσύ, δεν είναι ζέσταμα... είναι βράσιμο. Αν δεν σε κάλυψαν οι απόψεις του thread που διάβασες, ή δεν σε καλύψουν και αυτές που ΘΑ διαβάσεις, ρώτα τον μηχανικό σου και κάνε ότι σου πει.

χχαχαχααχ δεν μπορουσα να κοιμηθω , τι να κανω???:rotflmao: :rotflm

yiannis172
17/02/2010, 19:11
Το υπερβολικο στατικο ζεσταμα ειναι οτι χειροτερο....μισο λεπτακι με το τσοκ ανοιχτο και εφυγες...στρωτη οδηγηση μεχρι να φτασει σε θερμοκρασια λειτουργιας....και μετα σπαστο...:beer: :beer:

OldMan
18/02/2010, 12:58
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Λες να το ζέσταινε επί 18 μέρες συνεχώς (με ή χωρίς τσοκ) ..??? :look:

manosamos
14/03/2010, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172
Το υπερβολικο στατικο ζεσταμα ειναι οτι χειροτερο....μισο λεπτακι με το τσοκ ανοιχτο και εφυγες...στρωτη οδηγηση μεχρι να φτασει σε θερμοκρασια λειτουργιας....και μετα σπαστο...:beer: :beer:

manosamos
14/03/2010, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172
Το υπερβολικο στατικο ζεσταμα ειναι οτι χειροτερο....μισο λεπτακι με το τσοκ ανοιχτο και εφυγες...στρωτη οδηγηση μεχρι να φτασει σε θερμοκρασια λειτουργιας....και μετα σπαστο...:beer: :beer:
Aκριβως

TOLISTOLAROS
14/03/2010, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172
Το υπερβολικο στατικο ζεσταμα ειναι οτι χειροτερο....μισο λεπτακι με το τσοκ ανοιχτο και εφυγες...στρωτη οδηγηση μεχρι να φτασει σε θερμοκρασια λειτουργιας....και μετα σπαστο...:beer: :beer:
Όχι ακόμα.Πρέπει να περιμένεις να ζεσταθεί και το λάδι.Η θερμοκρασία που βλέπεις είναι αυτή του ψυκτικού,το λάδια θέλει περισσότερη ώρα(χοντρικά άλλη τόση).
Εκτός και αν έχεις όργανο θερμοκρασίας λαδιού