PDA

View Full Version : Εντυπωσεις ενος "παλιου"..για το νεο



gcrook
27/05/2005, 03:02
Την Τεταρτη το απογευμα μετα το μινι σεμιναριο του Γιωργου, πηγαμε μια κοντινη βολτουλα με το Λαμπρο, μεχρι το Riba's.


Στο γυρισμο ανταλλαξαμε μηχανακια για λιγο, μιας και ημουνα περιεργος, αφ'ενος για την αισθηση και τις αλλαγες στο Κ3, και αφέτερου για τις παραπλησιες επιδοσεις, κατι που δεν εστεκε, μιας και ο Λαμπρος εχει βαλει Yoshimyra TRS και BMC στο SV του.

Με το που εκατσα αντιληφθηκα αμεσως ενα σωρο αλλαγες στη θεση οδηγησης.
Το μηχανακι κατ'αρχας φαινεται πιο ογκωδες λογω του σχεδιασμου του ρεζερβουαρ και των νεων φερινγκ που ειναι καπως πιο ογκωδη και πιο γωνιωδη.

Η σελα ειναι λιγο πιο σκληρη, αλλα σαφως ΠΟΛΥ πιο ανατομικη και ισια απο το δικο μου, με αποτελεσμα να μην φορτιζονται τα κλιπον τοσο πολυ.
Επισης διαπιστωσα οτι επιτρεπει στον οδηγο να επιλεξει αν θα κατσει μεσα, η πανω στη μηχανη, κατι που ειναι πιο δυσκολο στην δικη μου, η οποια εχει αρκετα μεγαλη κλιση και ριχνει το βαρος του σωματος στα κλιπον.
Επισης το ρεζερβουαρ τοποθετει τα ποδια ελαχιστα πιο ανοιχτα.

Ξεκινωντας μου εκανε εντυπωση, το ποσο μεγαλη διαφορα τελικα κανει το μαμισιο γραναζωμα του φερινγκατου, σε σχεση με αυτο του γυμνου.
Η διαφορα ειναι μονο ενα δοντι πισω, αλλα αποδειχτηκε καθοριστικης σημασιας τελικα για τις επιδοσεις, καθως και για το ακουσμα του γκαζιου.

Δυστυχως οι μετατροπες που εγραψα παραπανω στην εισαγωγη και εξαγωγη, δεν αποδιδουν χωρις power commander.
Παντως η αποδοση ειναι πολυ πιο ομαλη και χωρις τρυπες, ακομα και ετσι.

Οσο για το πολυοργανο για το οποιο εχουν ακουστει ελαχιστα αρνητικα σχολια, για την ευκρινεια του, μπορω να πω οτι εμενα προσωπικα με βολεψε πολυ περισσοτερο, ασε που μου φανηκε και πιο καλαισθητο.

Τα φρενα του ειναι πολυ πιο προοδευτικα, αλλα υστερουν ελαχιστα σε δυναμη, απορροια της ελαχιστης μειωσης της διαμετρου των μπροστινων δισκων στο Κ3+.

Και παμε τωρα σε αυτο που πραγματικα με ξετρελανε.
Η καλυψη απο τον αερα στο νεο ειναι η μερα με τη νυχτα σε σχεση με το παλιο.
Με την εργοστασιακη ζελατινα, ορθιος, ενιωθα τον αερα να πηγαινει κατ'ευθειαν στους αεραγωγους του κρανους, ενω ακομα και με τη double-bubble στο δικο μου ο αερας με χτυπαγε κατευθειαν στο κουτελο.

Βεβαια ενιωσα το φαινομενο της υποπιεσης πιο εντονο στο Κ3, αλλα το προτιμω χιλιες φορες απο την επιμηκυνση των χεριων.
Σιγουρα με ελαχιστο σκυψιμο το μηχανακι ταξιδευει πολυ ανετα στα 180+.
Μιλαμε για ταχυτητες που ειναι οριακες για μενα.

Εν κατακλειδι, το μηχανακι ειναι σαφως πιο βελτιωμενο στα σημεια, που επασχε, σημαδι του οτι η Suzuki ολο αυτο τον καιρο αφουγκραστηκε την αγορα, και επραξε αναλογως.

Tropeas
27/05/2005, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Με το που εκατσα αντιληφθηκα αμεσως ενα σωρο αλλαγες στη θεση οδηγησης.Το μηχανακι κατ'αρχας φαινεται πιο ογκωδες λογω του σχεδιασμου του ρεζερβουαρ και των νεων φερινγκ που ειναι καπως πιο ογκωδη και πιο γωνιωδη.
Η σελα ειναι λιγο πιο σκληρη, αλλα σαφως ΠΟΛΥ πιο ανατομικη και ισια απο το δικο μου, με αποτελεσμα να μην φορτιζονται τα κλιπον τοσο πολυ.
Επισης διαπιστωσα οτι επιτρεπει στον οδηγο να επιλεξει αν θα κατσει μεσα, η πανω στη μηχανη, κατι που ειναι πιο δυσκολο στην δικη μου, η οποια εχει αρκετα μεγαλη κλιση και ριχνει το βαρος του σωματος στα κλιπον.
Επισης το ρεζερβουαρ τοποθετει τα ποδια ελαχιστα πιο ανοιχτα.

Μόλις έκατσα στο δικό σου ('02) ευχαριστήθηκα το πιο μαλακό σελάκι αφου φάνηκε να κάνει χώρο για το κάθισμα μου - δεν ξέρω όμως πόσο ξεκούραστο θα είναι για ποιο μεγάλες βόλτες.
"Φαίνεται" ποιο ογκώδες το δικό μου αλλά τελικά δεν είναι. Το δικό σου απο την άλλη μου έδινε την αίσθηση όχι ότι καθόμουν πιο πίσω (όπως αισθανόμαι στο δικό μου και έχω τον κινητήρα μπροστά) αλλά ότι κάθομαι εντελώς απο πάνω απο τον κινητήρα :D (σου δίνει μια αίσθηση ανεσης και οικειότητας αυτό) και ακουγα περισσότερο το φίλτρο αέρα σου. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι το ρεζερβουάρ ήταν ΠΟΛΥ βολικό για τα πόδια μου!


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ξεκινωντας μου εκανε εντυπωση, το ποσο μεγαλη διαφορα τελικα κανει το μαμισιο γραναζωμα του φερινγκατου, σε σχεση με αυτο του γυμνου.
Η διαφορα ειναι μονο ενα δοντι πισω, αλλα αποδειχτηκε καθοριστικης σημασιας τελικα για τις επιδοσεις, καθως και για το ακουσμα του γκαζιου.
Τα ίδια πηγαίναμε σε όλα τα ανοίγματα 2ας , 3ης (ρεπρίζ) το ένα με πίσω γρανάζι και εγώ με Yoshi & BMP μη ρυθμισμένα απο PowerCommander.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δυστυχως οι μετατροπες που εγραψα παραπανω στην εισαγωγη και εξαγωγη, δεν αποδιδουν χωρις power commander.
Παντως η αποδοση ειναι πολυ πιο ομαλη και χωρις τρυπες, ακομα και ετσι.
Ετσι φαίνεται , δεν ξέρω αν οι τρύπες που λένε στις 4.500 στροφες στο '02 ισχύουν και στο δικό μου και κώβονται λόγω θορύβου και προδιαγραφών. Και αυτό θα δείξει με το Power Commander.



Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οσο για το πολυοργανο για το οποιο εχουν ακουστει ελαχιστα αρνητικα σχολια, για την ευκρινεια του, μπορω να πω οτι εμενα προσωπικα με βολεψε πολυ περισσοτερο, ασε που μου φανηκε και πιο καλαισθητο.
Μια χαρά είναι δεν έχω κανένα παράπονο πολύ συμμετρικό-λειτουργικό, μαζεμένο...


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τα φρενα του ειναι πολυ πιο προοδευτικα, αλλα υστερουν ελαχιστα σε δυναμη, απορροια της ελαχιστης μειωσης της διαμετρου των μπροστινων δισκων στο Κ3+.
Τα φρένα σου ήταν πολύ πιο άμεσα και το πίσω ιδιαίτερα (προφανώς έχεις ποιο σκληρό) αλλά με τρόμαζε λίγο η άισθησή τους ίσως επειδή έχω συνηθίσει να είναι πιο προοδευτικά.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και παμε τωρα σε αυτο που πραγματικα με ξετρελανε.
Η καλυψη απο τον αερα στο νεο ειναι η μερα με τη νυχτα σε σχεση με το παλιο.
Με την εργοστασιακη ζελατινα, ορθιος, ενιωθα τον αερα να πηγαινει κατ'ευθειαν στους αεραγωγους του κρανους, ενω ακομα και με τη double-bubble στο δικο μου ο αερας με χτυπαγε κατευθειαν στο κουτελο.
Εγώ δεν κατάλαβα καμιά διαφορά εδώ ... :look: μάλλον ήταν μικρή η βόλτα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Βεβαια ενιωσα το φαινομενο της υποπιεσης πιο εντονο στο Κ3, αλλα το προτιμω χιλιες φορες απο την επιμηκυνση των χεριων.
Σιγουρα με ελαχιστο σκυψιμο το μηχανακι ταξιδευει πολυ ανετα στα 180+.
Μιλαμε για ταχυτητες που ειναι οριακες για μενα.
ταξιδεύεις όντως άνετα σε αυτές τις ταχύτητες μέχρι 170δικάβαλο 190-200μονό.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εν κατακλειδι, το μηχανακι ειναι σαφως πιο βελτιωμενο στα σημεια, που επασχε, σημαδι του οτι η Suzuki ολο αυτο τον καιρο αφουγκραστηκε την αγορα, και επραξε αναλογως.
Να πώ εγω τώρα τι μου έκανε εντύπωση στο αδερφάκι.
α.Απόκρυση γκαζιού ποιο ομαλή και ποιο άμεση με μικρότερη αίσθηση υποπίεσης.Το γκρίπ γυρναει ποιο γλυστερά και γρήγορα.

β.Η θέση οδήγησης είναι ποιο χαμηλή και νομίζεις ότι το μηχανάκι είναι και πολύ ποιο ελαφρύ... δεν ξέρω τι διαφορά κιλών έχουμε εμένα λεει 169+17Lt βάλε 200kg να είσαι μέσα... εσυ?

γ.Μπροστινό (αλλαγμένο WP) ποιο κούτσουρο και όχι τόσο ενοχλητικά μαλακό (λίγο σκληρότερη ρύθμιση απο μαμα στο δικό μου). το χτύπημα της λακούβας θα κάνει ένα τακ, εμένα θα εχει διάρκεια, τακ,τακ,τακ.... :lol:

Αντε και σε άλλη μεγαλύτερη βόλτα... άμα βάλουμε λάστιχα προκοπής... :winka:

gcrook
27/05/2005, 17:23
Οι επιδοσεις ηταν οντως παραπλησιες.
Δεν ειπα οτι σε περασα, αλλα και παλι μου εκανε εντυπωση.
Οτι κερδισες εσυ με Yoshimura το κερδισα και εγω με γραναζι;
Για αυτο σου ειπα οτι θελει ρυθμιση.

Το γυρισμα του γκριπ σου φανηκε καλυτερο γιατι εχω πεταξει τα μαμισια και εχω βαλει τα πιο χοντρα της Harris.
Καντο και θα με θυμηθεις πολυ πιο ανετα παντου κυριως οταν οδηγας με γαντια.

Στα ιδια κιλα ειναι (στεγνο 169 165 το γυμνο).

Οσο για τον αερα, πραγματι ετσι μου φανηκε, το εχω παραπονο με το δικο μου.

Βολτες οσες γουσταρεις:wave2:

Tropeas
27/05/2005, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οτι κερδισες εσυ με Yoshimura το κερδισα και εγω με γραναζι;
Για αυτο σου ειπα οτι θελει ρυθμιση.

Έτσι φαίνεται Γιώργο, κάτσε να δούμε αμα αλλάξω γρανάζι και βάλεις εξάτμιση... :winka:

Tropeas
04/06/2006, 19:09
Μήπως να το εμπλουτίσουμε? :D :wave2:

gcrook
04/06/2006, 20:56
Γιατι για να βλεπουμε γεροι και να αναπολουμε;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tropeas
04/06/2006, 22:51
Γιατι όχι ρε Γιώργη, εμείς τα γράφουμε , εμείς θα τα διαβάζουμε... πάντως θεωρώ ότι είναι αμφίδρομα χρήσιμα τα συμπεράσματα που βγάζουμε , και όσο εξελίσουμε τα μηχανάκια μας...

Λοιπόν που είχαμε μείνει? αααα ναι , λοιπόν η πρώτη σκάντζα επαναλήφθηκε...Δηλαδή ο Tropeas που οδηγεί συνήθως SV650S'03 πήρε το 2k και ο gcrook το Κ3... και μάλιστα σε πιο απαιτητική διαδρομή με στροφές , όχι και τόσο καλή άσφαλτο, και για περισσότερη διάρκεια και σε συνθηκες και Κυριακάτικης επαρχιακής κίνησης...

Απο την προηγούμενη κατάσταση η εντοπίσημες διαφορες είναι οι εξής :
α. για το 03: καινούριος κινητήρας με μόλις 3750χλμ, καλοστρωμένα και σε σημείο που αρχίζει να ανοίγει σιγά σιγά ο κινητήρας και να δείχνει τα δόντια του με πλέον άψογο σετάρισμα παντού απο το πρόγραμμα της Yoshimura και με τα αντιστοιχα περιφερειακά φίλτρο εξάτμισης πλεον να συνεργάζονται άψογα...
Αλλαγμένα υγρά φρένων και μαμά τακάκια μπροστά, και λάστιχα Pirelli Diablo που έχουν ήδη 4000χλμ , αλλα είναι ελάχιστα ταλαιπωρημένα...
β. για το 2k: νεο EMC πίσω αμορτισέρ με φουλ ρυθμίσεις , καινούρια λάστιχα Michellin Pilot (ετσι δεν είναι Γιώργο?), και αν δεν μου διαφεύγει τίποτα ας με συμπληρώσει ο Γιώργος.

Να αρχίσω καταρχάς για τις δικές μου εντυπώσεις. Θα ξεκινήσω απο το εμπρός μέρος της μηχανής ψηλά και θα πηγαίνω προς τα πίσω και χαμηλά...

Μπροστινά Φρένα: πολύ ποιο προοδεύτικά όχι απότομα, αρκετά αποτελεσματικά αλλά μου δίναν εντύπωση (λόγο αμορτισέρ) ότι έπρεπε να είναι πιο δυνατά.

Μπροστά αμορτισέρ: Σκληρό, απροβλημάτιστο στις λακούβες αλλά μου αλλάζει την συνηθισμένη αρκετή βυθιση απο το 03 που χρειάζεται για να μπεις σε μια στροφή και να πλαγιάσεις εύκολα, και μου δείνει την αίσθηση ότι δεν μπορεί να πάρει κλίση η μηχανή, (θέμα συνήθειας κρίνω...)

Γκάζι - χέρια τοποθέτηση - καντράν:
Είναι όλα πολύ χαμηλότερα, σου δίνει την αίσθηση ότι είναι πολύ πιο ελαφρυ , πιο παιχνιδιάρικο , πιο εύκολα να το κουμαντάρεις , είσαι πάνω στο μηχανάκι! Το γκάζι του (ντίζα) είναι πολύ ωραία γλυστερή σε σχέση με την πιο σκληρή του 03 αλλά και ποιο μακρυά. πολύ ποιο άμεσο αλλά όχι τόσο απότομο εκτός του πρώτου κλάσματος δευτερολέπτου που ανοίγουν οι πεταλούδες και δίνει ΚΛΩΤΣΙΑ! Δυστυχώς η πιο χαμηλή θέση της ζελατίνας έχει και πολλούς θορύβους αλλά και αρκετόν αέρα... όμως η ποιο όρθια θέση σε αποζημιώνει! ΓΙΑ πολύ STREET-FIGHT!!!

Συμπλέκτης - σασμαν:
Τι να πω?:eek: σε σχέση με το 03 βούτυρο, απροβλημάτιστος μαλακός και ίσως με καλύτερη κατανομή (δεν ξέρω αν με επηρέασε το αλλαγμένο γρανάζομα) πάντως αισθάνθηκα ότι δεν είχα ανάγκη να κάνω τα πιο συχνά ανεβοκατεβάσματα όπως στο δικό μου!

Πίσω φρένο:
Καλύτερα να εξαιρεθεί απο το "συγκριτικό" θέλει κάποια δουλίτσα επιδιόρθωσης στο ύψος και στον δίσκο αλλά τα τακάκια άψογα...;) κάντο Γιώργη , στην πίστα χρειάζεται και το πίσω...

Θέση οδήγησης:
Για μένα άψογη είσαι το μηχανάκι και όχι πάνω και πίσω στο μηχανάκι!!! πανεύκολες αλλαγές διευθύνσεως μάλιστα βρήκα τα μανιτάρια υποβοηθητικά αρκετά... αν και μου πε ο Γιώργος ότι είναι λάθος ...

Κινητήρας - Εξάτμιση:
Δεν το άκουγα , και αυτό λόγο και του αέρα... θέλει μια πιο βαβουριάρικη εξάτμιση απο την μαμά για να ακούς που δουλεύει αντί να κοιτάς στροφόμετρα, ιδιαίτερα αν δεν το ξέρεις... και να είσαι πιο άνετος. ;)

Πίσω αμορτισέρ:
:) :rolleyes: :D :smilea: Απλά χαμογέλαγα με ένα χαζο χαμόγελο!
ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!
αυτό σημαινει διαβάζει τον δρόμο, καταπίνει τις λακούβες και μετά είναι ήδη πάνω στον δρόμο με πίεση στην πρόσφυση... που να σεταριστεί κιόλας καλά... μεγιστη αλλαγή που πρέπει να κάνω και στο δικό μου...

Λάστιχα:
Σε συνδυασμό με το αμορτισέρ μου δώσανε άψογη εντύπωση! πολύ καλά...

Αχ Γιώργο αυτό το μπροστινό να μην με φόβιζε και θα στο κλεβα για πίστα... Σίγουρα θα αισθανόμουν πιο άνετα με την θέση οδήγησης και τον όγκο του!

Απο την άλλη το 03 έχει ψωμιά ακόμα για να έρθει σε κλίμα πίστα ειδικά με το πισινό... αλλά και την πιο βαριά αίσθηση, και τον πιο τουριστικό του χαρακτήρα...

Ας ακούσουμε όμως και τον έτερο, να δούμε τι θα μας πεί...

Ρε συ να βρεθούμε και για καμιά χαλαρή σκάντζα στην πίστα πριν φανταρευτής...:lol: :wave2: