PDA

View Full Version : honda cb 50cc 5taxyto



pjaridea
06/01/2010, 00:40
paidia eimai neos apo mhxanakia k peiramatizomai me ena arxaio mhxanaki to honda cb 50cc 5taxyto....phte m gnwmes gia ayto to mhxanaki?...an aksizei?...ti na to kanw?...k exw akousei oti exei monadiko sasman k pl to klevoun gia ayto!!! einai etsi?
eyxaristw ek ton proteron

sapila racing
06/01/2010, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από pjaridea
paidia eimai neos apo mhxanakia k peiramatizomai me ena arxaio mhxanaki to honda cb 50cc 5taxyto....phte m gnwmes gia ayto to mhxanaki?...an aksizei?...ti na to kanw?...k exw akousei oti exei monadiko sasman k pl to klevoun gia ayto!!! einai etsi?
eyxaristw ek ton proteron

Να μου το πουλήσεις. Σοβαρα αν είναι κομπλέ το αγοράζω.

Το μηχανάκι είναι καλό, το ειχα αγοράσει καινούριο το 1983 και το πούλησα το 1985, το κιβώτιο δεν εχει κατι το σπέσιαλ, για το καρμπυρατέρ του το έκλεβαν!

Βάλε μια φωτό!

notakos600
06/01/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Να μου το πουλήσεις. Σοβαρα αν είναι κομπλέ το αγοράζω.

Το μηχανάκι είναι καλό, το ειχα αγοράσει καινούριο το 1983 και το πούλησα το 1985, το κιβώτιο δεν εχει κατι το σπέσιαλ, για το καρμπυρατέρ του το έκλεβαν!

Βάλε μια φωτό!


Πότε πρόλαβες ; :lol:

Από το SS 50 δανείζονταν το σασμάν, πάντως στα μάτια μου τα χρόνια εκείνα το CB ''έδειχνε'' πιο πολύ μοτοσυκλετάκι, ίσως λόγω του όρθιου κυλίνδρου.

sapila racing
06/01/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Πότε πρόλαβες ; :lol:

Από το SS 50 δανείζονταν το σασμάν, πάντως στα μάτια μου τα χρόνια εκείνα το CB ''έδειχνε'' πιο πολύ μοτοσυκλετάκι, ίσως λόγω του όρθιου κυλίνδρου.

Δεν είχαν ίδιο κιβώτιο αν θυμάμαι καλά και το SS είχε πολύ πιο σκληρούς δίσκους συμπλέκτη, δεν πατινάριζε καθόλου κι ετσι έφευγε απο το CB στις εκκινήσεις.
Το CB οταν το δουλευες πάνω απο τις 10.000 (πάντα δηλαδή..) ψιλοπατινάριζε στις αλλαγές απο καινούριο.

notakos600
06/01/2010, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν είχαν ίδιο κιβώτιο αν θυμάμαι καλά και το SS είχε πολύ πιο σκληρούς δίσκους συμπλέκτη, δεν πατινάριζε καθόλου κι ετσι έφευγε απο το CB στις εκκινήσεις.
Το CB οταν το δουλευες πάνω απο τις 10.000 (πάντα δηλαδή..) ψιλοπατινάριζε στις αλλαγές απο καινούριο.

Δεν το διατύπωσα σωστά, τα παπάκια δανείζονταν το σασμάν του ss γιατί ήταν πεντάρι και με συμπλέκτη.

George_M.
06/01/2010, 11:39
το μονο ελατωμα στο σασμαν των SS ηταν πως οταν εσπαγες συνεχεια απο 1η εκοβε τα γραναζια αρχικα απο την 3η κ μετα στις αλλες..

sapila racing
06/01/2010, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Δεν το διατύπωσα σωστά, τα παπάκια δανείζονταν το σασμάν του ss γιατί ήταν πεντάρι και με συμπλέκτη.


Αυτη ηταν πολύ δημοφιλής μετατροπή στα παπιά.... όπως και το να βάζουν κλεμμένα καρμπυρατερ απο CB50....:mad:

3 μου ειχαν βουτήξει και το χειτότερο ειναι οτι έκοβαν το λαιμό του καρμπυρατερ με φαλτσέτα στο σημείο που εχει ελαστικό παρέμβυσμα, και δεν εβρισκες λαιμό με τίποτα. :mad:

sapila racing
06/01/2010, 12:01
Tώρα που το θυμήθηκα το μόνο θέμα που είχε το CB50 ηταν οτι ηταν ευαίσθητο στην ρύθμιση των πλατίνων και δούλευε σωστά μόνο με τις original ενω πχ στο παπί το C50 6V έβαζες και φτηνιάρικες και δεν είχε πρόβλημα.

notakos600
06/01/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Tώρα που το θυμήθηκα το μόνο θέμα που είχε το CB50 ηταν οτι ηταν ευαίσθητο στην ρύθμιση των πλατίνων και δούλευε σωστά μόνο με τις original ενω πχ στο παπί το C50 6V έβαζες και φτηνιάρικες και δεν είχε πρόβλημα.



+1000

Αυτά τα εξάβολτα δεν μάσαγαν τπτ.

pjaridea
06/01/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Να μου το πουλήσεις. Σοβαρα αν είναι κομπλέ το αγοράζω.

Το μηχανάκι είναι καλό, το ειχα αγοράσει καινούριο το 1983 και το πούλησα το 1985, το κιβώτιο δεν εχει κατι το σπέσιαλ, για το καρμπυρατέρ του το έκλεβαν!

Βάλε μια φωτό!

file molis to phra ta ksylosa ola k afhsa mono mhxanh ntepozito to gazi tis podes fysika :P kai k to sasi alla ekopsa diafora!!! eixa skopo na to kanw mono na trexei!!!! fantasou oute fwta exei!!!! twra to karmpyrater exw anevasei na zigleria arketa k einai xwris filltro!!! ama endiaferesai etsi parto....akouw timh?? twra photo den exw tha paw na vgalw!

sapila racing
06/01/2010, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από pjaridea
file molis to phra ta ksylosa ola k afhsa mono mhxanh ntepozito to gazi tis podes fysika :P kai k to sasi alla ekopsa diafora!!! eixa skopo na to kanw mono na trexei!!!! fantasou oute fwta exei!!!! twra to karmpyrater exw anevasei na zigleria arketa k einai xwris filltro!!! ama endiaferesai etsi parto....akouw timh?? twra photo den exw tha paw na vgalw!

Ευχαριστώ αλλά ετσι που έγινε δεν ενδιαφερομαι, εγω θέλω ένα CBδάκι που να είναι κομπλέ να το πάρω και να το φτιάξω τέλειο.

pjaridea
06/01/2010, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ευχαριστώ αλλά ετσι που έγινε δεν ενδιαφερομαι, εγω θέλω ένα CBδάκι που να είναι κομπλέ να το πάρω και να το φτιάξω τέλειο.

ok de peirazei!!! ;) paidia thelw symvoules na to ftiaksw na exei pl gazi omws xwris na allaksw mhxanh????

epp1640
06/01/2010, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από pjaridea
ok de peirazei!!! ;) paidia thelw symvoules na to ftiaksw na exei pl gazi omws xwris na allaksw mhxanh????

Ρε μικρέ.. κρίμα στο μηχανάκι.. γκάζι δεν θα δεις.. 50 cc είναι.. θα μπορούσες άνετα να έχεις ένα συλλεκτικό μηχανάκι, κάτι να χαζεύεις στο σαλόνι.. αλλά μετά το πριόνισμα.. :cry:

pjaridea
06/01/2010, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Ρε μικρέ.. κρίμα στο μηχανάκι.. γκάζι δεν θα δεις.. 50 cc είναι.. θα μπορούσες άνετα να έχεις ένα συλλεκτικό μηχανάκι, κάτι να χαζεύεις στο σαλόνι.. αλλά μετά το πριόνισμα.. :cry:

htan arketa spasmena etsi k alliws...de symfere!!! toulaxiston to sasi aksizei gt pl m aresei? e? k mhpws kseretai pio einai to diakeno twn valvidwn tou?

motori2009
07/01/2010, 18:49
sapila racing gia rixe mia matia edo ;) http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/480795/

pjaridea
07/01/2010, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από motori2009
sapila racing gia rixe mia matia edo ;) http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/480795/

Tha to agorazes toso esy? polla den einai?

p@nos
07/01/2010, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από motori2009
sapila racing gia rixe mia matia edo ;) http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/480795/


ουτε δισκοφρενο δεν εχει

:evil: :evil: :evil:

sapila racing
07/01/2010, 19:11
Το εχω δεί αλλά ο τύπος προφανώς νομίζει οτι εχει κανα 750.

Και φυσικά δεν είναι τελείως original κλπ που λεει...ειναι βέβαια το πρωτο μοντέλο CB50 κι εχει κάποια αξία γι αυτο το λόγο.
Μετα βγήκε με μηχανικό δισκόφρενο σε χρώματα πορτοκαλί, μπλέ, πράσινο και αργότερα βγήκε με υδραυλικό δισκόφρενο σε χρώματα μάυρο, κόκκινο και ασημί.

Εγω ψαχνω το τελευταίο μοντέλο με υδραυλικό δισκόφρενο, οχι γιατί ειναι το καλύτερο (που είναι) αλλά γιατί τέτοιο είχα, αν είναι και μαυρο ακόμα καλύτερα!

pjaridea
07/01/2010, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το εχω δεί αλλά ο τύπος προφανώς νομίζει οτι εχει κανα 750.

Και φυσικά δεν είναι τελείως original κλπ που λεει...ειναι βέβαια το πρωτο μοντέλο CB50 κι εχει κάποια αξία γι αυτο το λόγο.
Μετα βγήκε με μηχανικό δισκόφρενο σε χρώματα πορτοκαλί, μπλέ, πράσινο και αργότερα βγήκε με υδραυλικό δισκόφρενο σε χρώματα μάυρο, κόκκινο και ασημί.

Εγω ψαχνω το τελευταίο μοντέλο με υδραυλικό δισκόφρενο, οχι γιατί ειναι το καλύτερο (που είναι) αλλά γιατί τέτοιο είχα, αν είναι και μαυρο ακόμα καλύτερα!

xaxa ayto exw!!! :eek: :cry:

notakos600
07/01/2010, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από pjaridea
xaxa ayto exw!!! :eek: :cry:



Έδωσες 2 χιλιάρικα ;

pjaridea
07/01/2010, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Έδωσες 2 χιλιάρικα ;

oxi re file...ama diavaseis ta prohgoumena tha ktlvs exw aythn thn antika alla ta exw ksylwsei ola ta extra!!!! k o
sapila racing hthela na to agorasei opws to eixa prin!!!

epp1640
07/01/2010, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από pjaridea
oxi re file...ama diavaseis ta prohgoumena tha ktlvs exw aythn thn antika alla ta exw ksylwsei ola ta extra!!!! k o
sapila racing hthela na to agorasei opws to eixa prin!!!

Δεν ποστάρεις μια δυο photos γιατί ποτέ δεν ξέρεις? Μπορεί αυτά που κανιβάλησες να βρίσκονται σχετικά εύκολα.. :winka:

Όχι για μένα, ούτε για την φουκαριάρα την μάνα μου.. για τους μερακλήδες του φλώρουμ, της συνομοταξίας του σαπίλα.. που προσφέρουν ανακατασκευές στον λαό.. :o

pjaridea
07/01/2010, 20:38
de kserw pws na valw photo

notakos600
07/01/2010, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από pjaridea
de kserw pws na valw photo


Να το ''πριονίσεις'' όμως ήξερες.

pjaridea
07/01/2010, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Να το ''πριονίσεις'' όμως ήξερες.

xaxa ela twra 15xronwn eimai ena xronw empeirias exw!!! twra mathainw!!!!:confused: apo ta lathh mathaineis!!! ;) eksalou hksera oti thelw mono na proxwraei ola ta alla einai axrhsta gia mena!!! k ta katafera k pl kl!!! ;)

epp1640
07/01/2010, 21:00
Sapila δες γκαφέ ρεϊσερ.. :smokin: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=GoxMOYIW-60

Tpap
08/01/2010, 01:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Sapila δες γκαφέ ρεϊσερ.. :smokin: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=GoxMOYIW-60


To παλλικάρι στο κλιπ νομίζει ότι το ωφέλιμο εύρος στροφών είναι εκείνο που βρίσκεται μετά την κόκκινη περιοχή και όχι πριν.

sapila racing
08/01/2010, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Sapila δες γκαφέ ρεϊσερ.. :smokin: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=GoxMOYIW-60

Δυστυχως δεν μπορω να το δω απο τη δουλειά.
Ειναι CBδάκι?

Αν είναι CB50 τότε καλά κάνει και το στροφάρει όπως περιγράφει ο Tpap, το δικό μου δεν πήγαινε σχεδόν ποτέ κατω απο τις 10.000 και το στροφόμετρο το τελείωνε συχνά, και μετα το κόκκινο φυσικά.
Και το κοντερ τελείωνε και η βελόνα συνέχιζε!
Το καβάλαγα και πήγαινα Πάτρα κάνοντας κολλητήρι στα ΚΤΕΛ γιατί αλλιώς εκοβε στις ανηφόρες, ενω ετσι ειχα 80-90 σταθερά. :lol:

epp1640
08/01/2010, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δυστυχως δεν μπορω να το δω απο τη δουλειά.
Ειναι CBδάκι?

Αν είναι CB50 τότε καλά κάνει και το στροφάρει όπως περιγράφει ο Tpap, το δικό μου δεν πήγαινε σχεδόν ποτέ κατω απο τις 10.000 και το στροφόμετρο το τελείωνε συχνά, και μετα το κόκκινο φυσικά.
Και το κοντερ τελείωνε και η βελόνα συνέχιζε!
Το καβάλαγα και πήγαινα Πάτρα κάνοντας κολλητήρι στα ΚΤΕΛ γιατί αλλιώς εκοβε στις ανηφόρες, ενω ετσι ειχα 80-90 σταθερά. :lol:

:lol: 80-90? :eek: Με αυτά τα χιλιόμετρα ταξιδεύω με το ybr, μόνο που είναι 125..

ναι και στο video σου δίνει την αίσθηση ότι έχουν μπει λάθος οι ενδείξεις του στροφόμετρου γιατί είναι μονίμως πέρα από την κόκκινη περιοχή.. και μόλις πέσει κάτω από τα κόκκινα χάνει και τα μισά χλμ..



ΥΓ proxy server:winka:

road spirit
08/01/2010, 11:47
pjaridea γράφε αν μπορείς ελληνικά πληζ


moto.gr moderation team

arxaios
08/01/2010, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
:lol: 80-90? :eek: Με αυτά τα χιλιόμετρα ταξιδεύω με το ybr, μόνο που είναι 125..

ναι και στο video σου δίνει την αίσθηση ότι έχουν μπει λάθος οι ενδείξεις του στροφόμετρου γιατί είναι μονίμως πέρα από την κόκκινη περιοχή.. και μόλις πέσει κάτω από τα κόκκινα χάνει και τα μισά χλμ..



ΥΓ proxy server:winka:

Eppακο ......... αν εσύ άκουγες το YBR να "φωνάζει" τόσο ψηλά .............. μάλλον θα σε έπιαναν τα κλάματα !!! :lol: :lol: :lol:
Ο Άρης (sapilla) το είχε το CBδάκι σε μια ηλικία ......... που ότι έπεφτε στα χέρια μας του πίναμε το ζουμί μέχρι να αντέχει ............
Εγώ το είχα σε μπλεδάκι .......
:wave2: :wave2: :wave2:

sapila racing
08/01/2010, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Eppακο ......... αν εσύ άκουγες το YBR να "φωνάζει" τόσο ψηλά .............. μάλλον θα σε έπιαναν τα κλάματα !!! :lol: :lol: :lol:
Ο Άρης (sapilla) το είχε το CBδάκι σε μια ηλικία ......... που ότι έπεφτε στα χέρια μας του πίναμε το ζουμί μέχρι να αντέχει ............
Εγώ το είχα σε μπλεδάκι .......
:wave2: :wave2: :wave2:

Α το μαύρο ηταν πιο γρήγορο :beer: :lol: Ο καλύτερος κόσμος ξεκίνησε με CB50. :winka:

Φυσικά είχα 2 εξατμίσεις, την μαμα και μια αλλη ιδια που της ειχα κάνει 9 τρύπες. Τρεις μεγάλες σε σχημα τρίγωνο, και απο 2 σε καθε πλευρα του σχηματιζόμενου τριγώνου.
Αστεία αστεία το μηχανάκι δεν παθαινε τίποτα, οσο κι αν το ζόριζες, ταξίδια δικάβαλλα, εκδρομές, φόρτωμα, οτι ναναι.
Το πούλησα αρκετά χλμ μετα απο 2 χρόνια αφού δεν κατέβαινα απο πάνω του και ημουν τόσο σιγουρος οτι δεν θα πάθαινε τιποτα που επαιρνα τον νεο κάτοχο τηλέφωνο να δω τι κανει το μηχανακι.
Ολα καλά μου έλεγε, αλλά του φάγανε κι αυτουνου καναδυο καρμπυρατερ.

Μετα εχασα τα ιχνη του... αν το δεί κανείς και υπάρχει ακόμα να μου το πεί!
Μαυρο CB50J με το υδραυλικό δισκόφρενο, πινακιδα ΒΒ3654.

epp1640
08/01/2010, 17:32
:lol: μάλλον Κώστα τα φτιάχνανε αλλιώς τότε..

p@nos
08/01/2010, 19:36
και ο πατερας μου ειχε τετοιο (δισκοφρενο με ντιζα)

:lol: :lol: :lol:

ernti
08/01/2010, 21:38
Αυτό πρέπει να λέτε


185039

epp1640
08/01/2010, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Αυτό πρέπει να λέτε

Givi η μπαγκαζιέρα? :lol: :bigcry:

ernti
08/01/2010, 22:22
Τη σέλα δεν την είδες?

epp1640
08/01/2010, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Τη σέλα δεν την είδες?

Βλέπω και την στήριξη της μπαγκαζιέρας... :lol: :bigcry:

Τα έφτιαχναν υπερβολικά καλά.. δεν λέει να χαλάσει.. :lol:

@ngelos
09/01/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Αυτό πρέπει να λέτε

Αυτό τώρα πως δουλέυει?
Σε κατηφόρα και τσουλάμε?...:rotflmao:

sapila racing
09/01/2010, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Αυτό πρέπει να λέτε

Ντροπή και αίσχος :eek:

Επίσης είδα το video και μπορω να πω με σιγουριά οτι το στροφόμετρο εχει πρόβλημα, δεν πήγαινε με τίποτα τόσο περα απο το κόκκινο, ασε που αυτός παει περα απο το κοκκινο με 5η και 70. Το στροφόμετρο δεν δείχνει σωστά, και ειναι και δείχνει να εχει περιστραφεί και η πλάκα του προς τα αριστερά αρκετά.

Αυτό εδω είναι οτι πρέπει. :smokin:


185111

pjaridea
17/01/2010, 03:50
μηπως ξερει κανεις το διακενο των βαλβιδων στο cb αυτο? ποσο εισαγωγη ποσο εξαγωγη??? :s
:confused:

sapila racing
17/01/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από pjaridea
μηπως ξερει κανεις το διακενο των βαλβιδων στο cb αυτο? ποσο εισαγωγη ποσο εξαγωγη??? :s
:confused:

0,05 χιλιοστά εισαγωγής και εξαγωγής το ίδιο.
Παρε και το service manual απο εδω, θα σου χρησιμεύσει!

http://www.hobbyist.de/dax/werkstatthandbuch.pdf

pjaridea
17/01/2010, 14:37
thank u man!!!! na se kl ;)

gs 500 f
20/01/2010, 09:07
το πρωτο και αγαπημενο μου μηχανακι το οποιο και εχω ακομα!!!!!!!!!σκεπτομαι καποια στιγμη να το κανω σαν καινουργιο!

arxaios
20/01/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
το πρωτο και αγαπημενο μου μηχανακι το οποιο και εχω ακομα!!!!!!!!!σκεπτομαι καποια στιγμη να το κανω σαν καινουργιο!
Σε ζηλεύω που το έχεις ακόμα ....... :wave2: :wave2: :wave2:

gs 500 f
20/01/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Σε ζηλεύω που το έχεις ακόμα ....... :wave2: :wave2: :wave2:



εχω ολα το μοτορια που αγορασα!!!!!!

honda cb 50 1982

kawasaki z 200 1984

vespa 200 pxE 1985

soysoyki gs 500 f 2004

και του πιτσιρικα μου το καρελακι με τα πεταλια,ενα πιατσιο βελοφαξ,και το gpr 50 derpi!

ολα βεβαιως με πληρωμενα τελη μεχρι και σημερα και σε καλη κατασταση λειτουργειας!!!!!

ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΑΣ!!!!

pjaridea
26/01/2010, 01:02
παιδια συμφερει να το κανω χιτωνι το μηχανακι σε 80αρι??? γτ θελω να ριξω αρκετα λεφτακια σε αυτο καποτε κ να το κανω τυπου dragster!!! ακου ιδεες? εσεις η μαστερ της πατεντας!!! :p :D

epp1640
26/01/2010, 02:40
u still don't understand..

pjaridea
26/01/2010, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
u still don't understand..

αφου φιλε μου αλλη ειναι η απορια μου!!! απαντηστε μου στην ερωτηση αν μπορειτε!:rolleyes: :confused:

gs 500 f
26/01/2010, 09:21
τωρα πλεον δεν νομιζω να ασχοληθει καποιος με την κλοπη του χοντα και στην εποχη του ηταν ενα μηχανακι αξιοπιστο αν και με την εμφανιση του mβ χοντα δυχρονου που επιανε τα 110 χιλιομετρα αρχισε η παρακμητου.δεν νομιζω οτι αξιζει ηαναπαλαιωση του για καποιον που συνεσθηματικα δεν του λεει κατι.....παντως πιτσιρικας καποτε και αρκετες φορες με αυτο το μηχανακι ειχα κανει την διαδρομη αθηνα καλαματα....ηταν το πρωτο μηχανακι μου και συνεσθηματικα εχω πολλες αναμνησεις.ομορφο και απλο μοτο χωρις ομως κατι το ιδιεταιρο.

polymoto
28/01/2010, 23:23
Γεια σας

Εαν διαθετεις χρημα πανω απο 300 ευρω μπορεις να βαλεις στροφαλο απο XR80 να ανεβασεις την διαδρομη και ενα χυτωνιο στα 55 χιλ σε κυλινδρο παλι απο XR 80 αφου χρησιμοποιησεις τα μπουζονια του XR 80 παλι πιστευω οτι θα εχεις ενα καλο αποτελεσμα .

Βεβαια θα αλαξει η συμπεριφορα λιγοτερο πολυστροφο αλλα περισοτερη ροπη και δυναμη στα
χαμηλα

Ευχαριστω

pjaridea
28/01/2010, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από polymoto
Γεια σας

Εαν διαθετεις χρημα πανω απο 300 ευρω μπορεις να βαλεις στροφαλο απο XR80 να ανεβασεις την διαδρομη και ενα χυτωνιο στα 55 χιλ σε κυλινδρο παλι απο XR 80 αφου χρησιμοποιησεις τα μπουζονια του XR 80 παλι πιστευω οτι θα εχεις ενα καλο αποτελεσμα .

Βεβαια θα αλαξει η συμπεριφορα λιγοτερο πολυστροφο αλλα περισοτερη ροπη και δυναμη στα
χαμηλα

Ευχαριστω

εισαι σιγουρος οτι ταιριαζουν απολυτα αυτα? το εχεις δοκιμασει? η θεωρητικα?

ευχαριστω παντος για το ενδιαφερον:winka:

pjaridea
28/01/2010, 23:34
mhpws kserei kaneis an yparxei kapoia mhxanh pou na mpainei kapaki epanw sto cb xwris patentes? alla kalyterh apo th manisia fysika!!!:dizzy:

polymoto
28/01/2010, 23:41
Γεια σας

Σιγουροτατος .....

Το καλυτερο ειναι να ψαξεις γαι μεταχειρισμενο μοτερ XR 80 θα σου κοστισει ποιο λιγο

Βεβαια εγω δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο

Ευχαριστω

pjaridea
28/01/2010, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από polymoto
Γεια σας

Σιγουροτατος .....

Το καλυτερο ειναι να ψαξεις γαι μεταχειρισμενο μοτερ XR 80 θα σου κοστισει ποιο λιγο

Βεβαια εγω δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο

Ευχαριστω

δηλαδη ειναι η μονη μηχανη που ταιριαζει ακριβως σε αυτο?:sick:

polymoto
29/01/2010, 07:54
Γεια σας

Ναι

parasadalos
30/01/2011, 22:34
ψαχνω και εγω για cb50 σε οποιαδηποτε κατασταση και αν ειναι .ανεχει κανεις το συζηταμε.

pjaridea
01/02/2011, 15:02
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από parasadalos
[B]ψαχνω και εγω για cb50 σε οποιαδηποτε κατασταση και αν ειναι .ανεχει κανεις το συζηταμε


φιλος σου εστειλα πμ!!!

webassasin
16/04/2011, 02:30
μαλλον ο φιλαρακος μας δεν νοιαζοταν κ τοσο να ασχοληθει με το cbδακι.

gs 500 f
16/04/2011, 02:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
μαλλον ο φιλαρακος μας δεν νοιαζοταν κ τοσο να ασχοληθει με το cbδακι.


ισως να εχεις δικιο....κριμα και εγω που ελεγα θα βλεπαμε καμια ανακατασκευη με μπολικο φωτογραφικο υλικο!


για να δουμαι μπας και ...........

pjaridea
16/04/2011, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
ισως να εχεις δικιο....κριμα και εγω που ελεγα θα βλεπαμε καμια ανακατασκευη με μπολικο φωτογραφικο υλικο!


για να δουμαι μπας και ...........

παιδια τι να κανουμε... no money no honey! :( :'(

gs 500 f
16/04/2011, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από pjaridea
παιδια τι να κανουμε... no money no honey! :( :'(


δεν πειραζει,υπομονη θα ερθουν και τα φραγκα και τοτε.....

webassasin
17/04/2011, 17:29
το λεω γιατι μολις το ζητησαν εψαχνες να το πουλησεις..
οποτε δεν εχει νοημα.

gs 500 f
06/06/2011, 00:31
κανα νεο .....?

pjaridea
06/06/2011, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
κανα νεο .....?

αμα εννοεις για το μηχανακι...τπτ καμια εξελιξη, καθεται εκει κομματιασμενο ξεκουραζεται :p περιμενω να κερδισω κανα τζοκερ για να εχουμε καμια εξελιξη :p

gs 500 f
06/06/2011, 00:55
makari bre file na soy pesi kana laxio,giati 8elw na dw anakataskeyi !!!!!exw to idio....

pjaridea
06/06/2011, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
makari bre file na soy pesi kana laxio,giati 8elw na dw anakataskeyi !!!!!exw to idio....

απο το στομα σου και στου θεου το αυτι!!!
τωρα ανακατασκευη για να γινει μανισιο οχι... αμα κανω λεμε τωρα θα το κανω τυπου dragster ας το πω :dizzy:

StathiSport
07/06/2011, 19:24
Μου χαρισαν και εμενα......! Καταπληκτικο μηχανάκι.... Στα νιατα του πρεπει να ηταν κροτιδα.... Το cb ηταν για μι 5ετια ακινητοποιημενο... Λυθηκε το καρμπυρατερ, αλλαχτηκαν ολα τα λαμπακια, καινουργια μπαταρια, υγρα φρενων, καινουργι πλατινα, μπουζι, λαδια..... Τσακμακι το εργαλειο.... Τα μονα προβληματα που μου μειναν να λυσω ειναι οτι η ταπα του ντεποζιτου χανει και τρεχουν βενζινες και ενα σοβαροτερο ειναι οτι μεταξυ 4000 - 5000 στροφες κανει κατι μποκωματα να το πω, κοψιματα να το πω, ατροφίες να το πω και μετα απο 7000 - 11000 ξυρίζει πραγματικα.... απο τι λετε να δημιουργουνται αυτες οι ατροφιες ;