PDA

View Full Version : φρενα



geotriada
14/01/2010, 19:09
ειμαι σχετικα νεος στην ασφαλτο(καθοτι χωματινος) ,ειχα hornet 08 και πηρα πριν κανα μηνα gsxr750 k9.
το λοιπον,,,,,ΓΙΑΤΙ μου φαινεται οτι το φτωχο χορνετακι ειχε καλυτερα φρενα απο το gixer??????

να πω οτι η διαφορα γινεται αντιληπτη περισσοτερο στην πιστα ιδιως αν πιεσω λιγο (λεμε τωρα)
συγκεκριμενα το πισω εχανε μερος της διαδρομης του πενταλ, δηλ. επιανε ποιο κατω.
για βοηθηστε ρε συναδελφοι :beer: :beer:

T.R.E
14/01/2010, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ειμαι σχετικα νεος στην ασφαλτο(καθοτι χωματινος) ,ειχα hornet 08 και πηρα πριν κανα μηνα gsxr750 k9.
το λοιπον,,,,,ΓΙΑΤΙ μου φαινεται οτι το φτωχο χορνετακι ειχε καλυτερα φρενα απο το gixer??????

να πω οτι η διαφορα γινεται αντιληπτη περισσοτερο στην πιστα ιδιως αν πιεσω λιγο (λεμε τωρα)
συγκεκριμενα το πισω εχανε μερος της διαδρομης του πενταλ, δηλ. επιανε ποιο κατω.
για βοηθηστε ρε συναδελφοι :beer: :beer:


Το πίσω γιατί το πατάς τόσο πολύ στην πίστα? Επίσης είναι γνωστό ότι ta gixxer δεν έχουν και τα καλύτερα φρένα,ενώ τα Honda απ'τα πιο καλά... :)

GIXXERAKIAS
15/01/2010, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ειμαι σχετικα νεος στην ασφαλτο(καθοτι χωματινος) ,ειχα hornet 08 και πηρα πριν κανα μηνα gsxr750 k9.
το λοιπον,,,,,ΓΙΑΤΙ μου φαινεται οτι το φτωχο χορνετακι ειχε καλυτερα φρενα απο το gixer??????

να πω οτι η διαφορα γινεται αντιληπτη περισσοτερο στην πιστα ιδιως αν πιεσω λιγο (λεμε τωρα)
συγκεκριμενα το πισω εχανε μερος της διαδρομης του πενταλ, δηλ. επιανε ποιο κατω.
για βοηθηστε ρε συναδελφοι :beer: :beer:

Φιλε μου αυτο που καταλαβες εσυ το καταλαβαμε ολοι οσοι πρωτοπιεσαμε τα Gsxr μας...:sad:
Τα φρενα τους ειναι επιεικως μετρια για δρομο και αθλια για πιστα....αν μπορεις και σε παιρνει επειδη σωληνακια,τακακια κτλ ειναι ακομα μια χαρα,μαζεψε λεφτα και αλλαξε κατευθειαν το μοναδικο μερος που πασχει στην μοτο σου...δισκοι!

Με καλυτερους δισκους θα δεις θεαματικη διαφορα στα φρενα σου.:wave2:

TROOPER
15/01/2010, 10:36
για πειτε ρε παιδες και γνωμες τοσο για δισκους οσο και για υγρα φρενων.

sapila racing
15/01/2010, 10:54
Eιναι γεγονός οτι τα Honda εχουν καλύτερα φρένα, ακόμα και το Hornet.
Ειδικά ενας φίλος που πήγε απο CBR954 σε GSXR1000K7 τα είδε όλα οταν το πήγε Μεγαρα.

Η λύση είναι αλλαγή τρόμπας, σωληνάκια, και άλλα τακάκια.
Τα μαμά τακάκια είναι μαλακά για πίστα και αφήνουν υλικό στους δίσκους, οσοι τα πάτε πίστα με νορμαλ set up σίγουρα εχετε δείο την μαυρίλα στους δίσκους σας.
Δεν φταίνε οι δίσκοι, τα τακάκια φταίνει!

geotriada το πίσω γιατί το πατάς? Αστο καλύτερα! :wave2:

reinmeister
15/01/2010, 11:24
1)τρομπα...ap racing 4125/2...

2)δισκοπλακες...σιδερενιες...braketech η pfm...

3) σωληνακια... 2 σε 2...hel...

4)τακακια...carbon lorraine sbk 5...

5)υγρα...motul rbf 600...

και τελος...

TROOPER
15/01/2010, 11:25
κατι μου ειχε πει ο τιγκας και για υγρα αλλα δε θυμαμαι γμτ...:sad:

reinmeister
15/01/2010, 11:26
motul rbf 600...ξεχασα...

devil's animal
15/01/2010, 11:34
ή απλα βαζεις ενα τετοιο σετακι και εισαι κομπλε!
:beer: :beer: :beer: :beer:


185651

DimST
15/01/2010, 12:08
Τα gsxr είναι γνωστά για την αδυναμία τους στα φρένα... αν θές δοκίμασε να βάλεις αρχικά καλά μεταλλικά τακάκια, σε συνδιασμό με σωληνάκια υψηλής και τα υγρά που ανέφερε ο λογιστής... αν δέν, πήγαινε σε δισκόπλακες... όπως επίσης ανέφερε ο λογιστής. :D

Εγώ έχω το SBK kit της PFM με τρόμπα PVM... υπερβολική δύναμη με πολύ καλή αίσθηση.


185652

geotriada
15/01/2010, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eιναι γεγονός οτι τα Honda εχουν καλύτερα φρένα, ακόμα και το Hornet.
Ειδικά ενας φίλος που πήγε απο CBR954 σε GSXR1000K7 τα είδε όλα οταν το πήγε Μεγαρα.

Η λύση είναι αλλαγή τρόμπας, σωληνάκια, και άλλα τακάκια.
Τα μαμά τακάκια είναι μαλακά για πίστα και αφήνουν υλικό στους δίσκους, οσοι τα πάτε πίστα με νορμαλ set up σίγουρα εχετε δείο την μαυρίλα στους δίσκους σας.
Δεν φταίνε οι δίσκοι, τα τακάκια φταίνει!

geotriada το πίσω γιατί το πατάς? Αστο καλύτερα! :wave2:

thanks σε ολους για την ενημερωση.

φιλε sapila παταω ελαχιστα το πισω φρενο ,και αυτο στο τελος της ευθεας στα Μεγαρα,
αλλα και παλι ειναι πικρα να αισθανεσαι οτι σχεδον δεν εχεις πισω φρενο,,,,,

Tigas
16/01/2010, 18:03
Στο 1000 Κ9 εγώ άλλαξα στα πρώτα 10 km σωληνάκια σε υψηλής και υγρά σε 5.1.

Η κατάσταση βελτιώθηκε σημαντικά αλλά τα φρένα του ουδεμία σχέση έχουν με τα του τελευταίου ss που είχα του CBR 1000 RR.

riddle
16/01/2010, 18:16
Τι διαφορα εχουν τα σωληνακια αν φευγουν 2 απο τη τρομπα και πανε 1 σε καθε δαγκανα απο το να φευγει 1 απο τη τρομπα και να πηγαινει στη μια δαγκανα και απο εκει στην αλλη;Εχω παρει σωληνακια της BRAKING της πρωτης περιπτωσης αλλα ο μηχανικος μου μου τα εβαλε με το δευτερο τροπο.

Tigas
16/01/2010, 18:43
Σύμφωνα με το νόμο του Pascal εάν ασκήσεις πίεση σε ένα υγρό αυτή μεταφέρεται αναλλοίωτη πρός όλες τις κατευθύνσεις και επενεργεί το ίδιο πρός όλες τις ίσες επιφάνειες.

Σύμφωνα με τα παραπάνω το να κατεβάσεις 1 ή 2 σωληνάκια δεν έχει και τόση σημασία στην απόδοση, αλλά μάλλον όσο μπορώ να φανταστώ στην ασφάλεια μιά και υπάρχει άλλο 1 κύκλωμα στο σύστημα της πέδησης.

riddle
16/01/2010, 18:50
Δηλαδη αν τα αφησω ετσι οπως ειναι δεν υπαρχει προβλημα ως προς την αποδοση.Προβλημα θα υπαρχει στην περιπτωση που παθει κατι το σωληνακι που φευγει απο την τρομπα γιατι ετσι δεν θα λειτουργησει καμια δαγκανα;Δηλαδη να παω να μου τα αλλαξει;

sabayam
16/01/2010, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ειμαι σχετικα νεος στην ασφαλτο(καθοτι χωματινος) ,ειχα hornet 08 και πηρα πριν κανα μηνα gsxr750 k9.
το λοιπον,,,,,ΓΙΑΤΙ μου φαινεται οτι το φτωχο χορνετακι ειχε καλυτερα φρενα απο το gixer??????

να πω οτι η διαφορα γινεται αντιληπτη περισσοτερο στην πιστα ιδιως αν πιεσω λιγο (λεμε τωρα)
συγκεκριμενα το πισω εχανε μερος της διαδρομης του πενταλ, δηλ. επιανε ποιο κατω.
για βοηθηστε ρε συναδελφοι :beer: :beer:


καλα οκ το βγαλαμε αχρηστο τη μηχανη ενετη 2009-2010

ειπε οτι το πισω εχανε μερος της διαδρομης οταν το πιεζες δοκιμασε μια εξαερωση πρωτα απ'ολα.....
αλλα στη πιστα οντως θα χρειαστεις σωληνακια υψηλης απο τακακια μεινε στα στανταρ και οταν χρειαστουν αλλαγη βαλε οτι σ'αρεσουν εγω στο δικο μου απο μαμα εβαλα brembo οργανικα και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα απο αισθηση και κουραση.... :beer:

sabayam
16/01/2010, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από riddle
Τι διαφορα εχουν τα σωληνακια αν φευγουν 2 απο τη τρομπα και πανε 1 σε καθε δαγκανα απο το να φευγει 1 απο τη τρομπα και να πηγαινει στη μια δαγκανα και απο εκει στην αλλη;Εχω παρει σωληνακια της BRAKING της πρωτης περιπτωσης αλλα ο μηχανικος μου μου τα εβαλε με το δευτερο τροπο.


δεν εχεις καποιο προβλημα αυτη η συνδεσμολογια λεγεται Ομικρον απλα οταν διαλεγεις 1 σε 1 ειναι καλυτερη η αμεσοτητα του φρενου.....
ενω με την Ομικρον εχεις μια καλυτερη αισθηση του φρενου....

δε προκειται να παθει τπτ η δαγκανα η' τα φρενα σου σκεψου οτι απο εργοστασιο ειναι συνδεμενα με Ομικρον:wave2:

riddle
17/01/2010, 00:22
Σας ευχαριστω πολυ παιδια.
:beer: :beer: