PDA

View Full Version : Ελατηρια Λαδια μπροστινού



DeusEx
22/01/2010, 15:23
Παιδια,

μια βοηθεια παρακαλω ... εχω κουφια αισθηση στο μπροστινο (fz6 '05), και σκεφτομαι να κανω σερβις , δηλαδη λαδακια και ισως ελατηρια εαν χρειαστει ...

πηρα τηλ στο k-shock και μου ειπε 50ε λαδακια, ή εαν θελω 150ε WP ελατηρια κ λαδια, ή 165 hyperpro ελατηρια κ λαδια ...

Ειναι καλες τιμες ? εχετε να προτεινεται κατι ???

Ευχαρτιστω

camen
22/01/2010, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Παιδια,

μια βοηθεια παρακαλω ... εχω κουφια αισθηση στο μπροστινο (fz6 '05), και σκεφτομαι να κανω σερβις , δηλαδη λαδακια και ισως ελατηρια εαν χρειαστει ...

πηρα τηλ στο k-shock και μου ειπε 50ε λαδακια, ή εαν θελω 150ε WP ελατηρια κ λαδια, ή 165 hyperpro ελατηρια κ λαδια ...

Ειναι καλες τιμες ? εχετε να προτεινεται κατι ???

Ευχαρτιστω

WP +λαδια και εισαι αρχοντας...
Μια χαρα μου ακουγονται τα 150...

Το βγαλσιμο απο το μηχανακι θα το κανει αυτος ή πρεπει να πας τις μπουκαλες σκετες?

SVX
22/01/2010, 15:27
εχει κανενας προσ. εμπειρια απο τα λαδια ελατηριων της TORCO?

ξερω οτι για λαδια κινητηρα ειναι πανω απο τα αλλα ...αλλα για ελατηρια ?εχει βαλει καποιος?

DeusEx
22/01/2010, 17:40
Αυτος θα τα κανει τα εργατικα (ετσι καταλαβα) ...

Παιζω με την ιδεα (λογω κοστους) να αλλαξω μονο λαδια ... μλκια θα κανω ?

camen
22/01/2010, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Αυτος θα τα κανει τα εργατικα (ετσι καταλαβα) ...

Παιζω με την ιδεα (λογω κοστους) να αλλαξω μονο λαδια ... μλκια θα κανω ?
Γνωμη μου ναι μαλακια θα κανεις...
Αφου θα λυθει που θα λυθει το μπροστινο να βαλεις και ελατηρια...Θα δεις τεραστια διαφορα...
Κ δεν εχει και κανενα τρομερο κοστος ...Εκτος και αν δεν υπαρχει σαλιο...:(

p@nos
22/01/2010, 17:44
mia xara einai η τιμη...

κανα 30αρι εργατικα σου παιρνει...



παντως, τα hyperpro, ειναι καπως καλυτερα, απ'οτι εχουν πει οσοι τα εχουν βαλει...

LOUKILOUK
22/01/2010, 18:07
Όλα μια και καλή και θα είσαι άρχοντας...
Η τιμούλα μάλλον λογική μου ακούγεται...
Ποια θεωρούνται καλύτερα δεν γνωρίζω αλλά μάλοον δεν θα έχουν μεγάλες διαφορές...
:wave2:

pektis
23/01/2010, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Αυτος θα τα κανει τα εργατικα (ετσι καταλαβα) ...

Παιζω με την ιδεα (λογω κοστους) να αλλαξω μονο λαδια ... μλκια θα κανω ?

Ποσα χλμ εχει η μηχανη?Εχεις αλλαξει ποτε μονο λαδια ή δεν εχεις ασχοληθει καθολου με το μπροστινο??

menelaos46
23/01/2010, 20:05
Εαν σου κανουν και ταιριαζουν, εχω ενα ζευγαρι ελατηρια απο ρ6 2003 τα μαμα ειναι ψαξτο αν υπαρχει διαφορα. Αν αξιζει στα δινω ετσι γιατι μου πιανουν χωρο.
Εγω εχω βαλει wp και εχω δει αισθητη διαφορα. Μου κοστισαν 110 ευρα μονο τα ελατηρια.

sabayam
23/01/2010, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Παιδια,

μια βοηθεια παρακαλω ... εχω κουφια αισθηση στο μπροστινο (fz6 '05), και σκεφτομαι να κανω σερβις , δηλαδη λαδακια και ισως ελατηρια εαν χρειαστει ...

πηρα τηλ στο k-shock και μου ειπε 50ε λαδακια, ή εαν θελω 150ε WP ελατηρια κ λαδια, ή 165 hyperpro ελατηρια κ λαδια ...

Ειναι καλες τιμες ? εχετε να προτεινεται κατι ???

Ευχαρτιστω

εγω προτεινω ohlins καλυτερα ειναι πιο καλα απο τα wp προσοπικη μου αποψη....
στον Καραμανωλη yamaha πειραια ελατηρια-λαδια εργασια περιπου 170-180 ευρω.....

reinmeister
23/01/2010, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
εχει κανενας προσ. εμπειρια απο τα λαδια ελατηριων της TORCO?

ξερω οτι για λαδια κινητηρα ειναι πανω απο τα αλλα ...αλλα για ελατηρια ?εχει βαλει καποιος?

παρων...μια χαρα ειναι...αλλα τα red line ειναι καλυτερα...παντα μιλωντας για αναρτησολαδα...:wave2:

DeusEx
23/01/2010, 21:09
Δεν εχω ασχοληθει με το μπροστινο γιατι μεχρι τωρα ηταν οκ

Εχω κανει κοντα 70,000 χλμ

Τα λαδακια φανταζομαι τα αλλαξανε στην αντιπροσωπεια στο μεγαλο service...

Μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε παράπονο, απλα η αισθηση αρχισε κ γινεται λιγο κουφια...

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια, και για τα ελατηρια r6 θα ρωτησω αν κανουν οταν το παω να το δει ...

menelaos46
23/01/2010, 21:11
Αν στα 70000 χιλ δεν εχεις αλλαξει λαδια, το μπροστινο δε θα ειναι λιγο κουφιο αλλα σουπα εντελως και στο μεγαλο σερβις αν δε το πεις εσυ δεν αλλαζουν λαδια.
Καλο ειναι ανα 15000 να αλλαζεις τα λαδακια σου.

pektis
24/01/2010, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Δεν εχω ασχοληθει με το μπροστινο γιατι μεχρι τωρα ηταν οκ

Εχω κανει κοντα 70,000 χλμ

Τα λαδακια φανταζομαι τα αλλαξανε στην αντιπροσωπεια στο μεγαλο service...

Μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε παράπονο, απλα η αισθηση αρχισε κ γινεται λιγο κουφια...

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια, και για τα ελατηρια r6 θα ρωτησω αν κανουν οταν το παω να το δει ...

Aλλαξε τα οπωσδηποτε!Θα δεις μεγαλη διαφορα!Εβαλα τα wp απο τα μαμα και μιλαμε καμια σχεση...ΑΑ & μην ξεχνας την αλλαγη λαδιων των μπροστινων ανα 12000χλμ.ή εστω στην χειροτερη καθε 24.000...:beer:

DeusEx
28/01/2010, 11:03
πηγα κ ρωτησα,

θα παω την τριτη πρωι για να τα αλλαξω.

θα βαλω (μαλλον) τα hyperpro, γιατι τα 15ε διαφορα πιστευω οτι ειναι αμελητεα ...

συνολο τοποθετημενα 165ε

τι λετε?

dirtbird
28/01/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx


τι λετε?

Ότι δεν έχεις ιδέα τι θέλεις και γιατί το κάνεις (φιλικά πάντα).


Κάντο πάντως και ίσως τότε καταλάβεις τη διαφορά......

:confused:

manhunter
28/01/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
πηγα κ ρωτησα,

θα παω την τριτη πρωι για να τα αλλαξω.

θα βαλω (μαλλον) τα hyperpro, γιατι τα 15ε διαφορα πιστευω οτι ειναι αμελητεα ...

συνολο τοποθετημενα 165ε

τι λετε?

Ειχα βάλει στο hornet μπρος-πίσω τα hyperpro.
Πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Πολύ καλή συμπεριφορά στις στορφές κια στα φρένα απο τα μαμα.
Αλλα έχε υπ όψιν σου, οτι ολα τα aftermarket ελατηρια ειναι σκληρότερα απο τα μαμα.
Αυτο εχεις σαν αποτέλσμα, λιγότερη άνεση μέσα στην πόλη, αλλά καλύτερη συμπεριφορά στις στροφές.
Μπορεί και η διαφορά που θα δείς στην άνεση να ειναι αμελητέα, απλά εγώ στο τονίζω

:beer: :beer: :beer:

pektis
28/01/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
πηγα κ ρωτησα,

θα παω την τριτη πρωι για να τα αλλαξω.

θα βαλω (μαλλον) τα hyperpro, γιατι τα 15ε διαφορα πιστευω οτι ειναι αμελητεα ...

συνολο τοποθετημενα 165ε

τι λετε?

Βαλτα,δοκιμασε τα & πες μας εντυπωσεις!
Πιστευω θα δεις την διαφορα.:wave2:

Dr.KC
29/01/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Κάντο πάντως και ίσως τότε καταλάβεις τη διαφορά......

:confused:

Από ότι κατάλαβα το μηχανάκι έχει 70.000 χλμ.

Λογικά, εάν δεν έχεις αλλάξει τουλάχιστον λάδια ποτέ μπρος/πίσω θεωρώ ότι οι ανάρτηση σου είναι απλά «σούπα» και όχι κούφια.

Πρακτικά στην περίπτωση σου πρέπει να ξεκινήσεις από το πίσω αμορτισέρ και μετά να ασχοληθείς με το εμπρός σύστημα.

Αυτό σημαίνει ότι πας για προοδευτικό Hyper Pro Kit (εμπρός / πίσω) με τα λαδάκια της Hyper Pro. Το kit έχει 260 ευρώ.

Πέρα από αυτό πρέπει να πας για

Dr.KC
29/01/2010, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC

Πέρα από αυτό πρέπει να πας για.........

....έλεγχο ή και επισκευή το πίσω αμορτισέρ. Υπολόγισε κανένα 60 ευρώ και φυσικά 80 ευρώ τα εργατικά. Με 400 ευρώ είσαι set. Η φτηνή λύση είναι αλλαγή μόνο του εμπρός συστήματος και μόνο με Hyper Pro. Τα WP είναι κορυφή αλλά πολύ σκληρά και κουράζουν τους μη απαιτητικούς. Τώρα σε ότι αφορά το κούφιο και την ακόμα πιο φτηνή λύση, απλά άλλαξε λαδάκια μπροστά και μη πουσάρεις το fazerάκι σου.

Γενικά πάντως για να το ξεκαθαρίσουμε το θέμα, όταν φτιάχνουμε ανάρτηση

DeusEx
29/01/2010, 13:38
thx για την αναλυση

τα 400ε ειναι πολλα για την τσεπη μου για το σετακι.

η πισω αναρτηση δεν εχει προβλημα, μεχρι τωρα ... την ρυθμισα 2 κλικ πιο σκληρη κ ειναι κομπλε.

το μπροστινο με ενδιαφερει να μην ειναι κ κουτσουρο γιαυτο σκεφτομαι τα hyperpro εναντι τα wp γιατι ειναι πιο προοδευτικα, με 165ε, πιστευω οτι θα μαι κομπλε

pektis
01/02/2010, 15:08
Παντως εμενα με βολεψανε καλυτερα τα wp.Δεν τερματιζει πλεον με το παραμικρο η αναρτηση και στις στροφες μπαινει πολυ καλυτερα απ'οτι με τα ''μαμα''...:wave2:

blueangel
01/02/2010, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC
Τώρα σε ότι αφορά το κούφιο και την ακόμα πιο φτηνή λύση, απλά άλλαξε λαδάκια μπροστά και μη πουσάρεις το fazerάκι σου.

Γενικά πάντως για να το ξεκαθαρίσουμε το θέμα, όταν φτιάχνουμε ανάρτηση

+πολλά!!!!Συμφωνώ απόλυτα με το παλικάρι:winka: Και γω στο συγκεκριμένο μαγαζί θα πάω για σέρβις στο μπροστινό και στο πίσω αμορτισέρ holins...Από το '05 δεν τους έχω κάνει σέρβις και λογικά αν και συ έχεις περάσει το 35άρι με 40άρι χιλιόμετρα το χρειάζεται!!!Πάντως για το συγκεκριμένο μαγαζί έχω και γω ακούσει τα καλύτερα:beer: :beer: :beer:

lotinia
01/02/2010, 17:18
Ποιό είναι αυτό το μαγαζί ρε παιδιά?Γενικά υπάρχουν εξειδικευμένα μαγαζιά για service αναρτήσεων ή και οι αντιπροσωπείες κάνουν?

blueangel
01/02/2010, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από lotinia
Ποιό είναι αυτό το μαγαζί ρε παιδιά?Γενικά υπάρχουν εξειδικευμένα μαγαζιά για service αναρτήσεων ή και οι αντιπροσωπείες κάνουν?

K-SHOCK

ΡΑΓΚΑΒΗ 97

ΑΘΗΝΑ

Τηλ.2106468349

Να προτιμάς τα εξειδικευμένα γιατί φίλε μου χρειάζονται ειδικά οργανα και εργαλεία για το service αναρτήσεων που λογικό είναι να μην τα διαθέτουν τα περισσότερα συνεργεία...
:winka: :wave2:

chr1s_86
05/02/2010, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
εχει κανενας προσ. εμπειρια απο τα λαδια ελατηριων της TORCO?

ξερω οτι για λαδια κινητηρα ειναι πανω απο τα αλλα ...αλλα για ελατηρια ?εχει βαλει καποιος?

Έχω βάλει και εγώ, πολύ ευχαριστημένος.;)

pektis
08/02/2010, 20:10
+1...:winka: