PDA

View Full Version : αλλαγη ελατηριων μπρος πισω



Odin#9681
28/01/2010, 10:25
το συζηταγαμε με τον Καστορια αλλα το βαζω κ δω ν ακουσω αποψεις

μιλαμε για το 1000 ετσι.

παμε για τα μπρος κατ αρχας

για τα κιλα μου, απ το σαιτ της ρειστεκ μου βγαζει για χρηση δρομου 0.9 κγ/μμ και ρεισινγκ 0.955 κγ/μμ

παρηγγειλα κατι ολινς. 0.95Ν/μμ που σημαινει 0.968κγ/μμ περιπου. μου προτεινε και 10ρι λαδι.

τι λετε, θα γινει κουτσουρο το μηχανακι?
σημειωνω οτι κ τωρα πουναι στοκ τοχω σφιχτο σφιχτο, αν κ το παιρνω κ στην πολη, δε μ ενοχλει ιδιατερα

SVX
28/01/2010, 10:45
Κουτσουρο οχι ......θα χεις καλυτερη πληροφορηση & Αποκριση ...

Για ελατηρια ριξε μια ματια και TRAXXION Dynamics
Θα βαλεις πισω AFtermarket παραλληλα ?

Odin#9681
28/01/2010, 10:51
ναι θελω να βαλω κ πισω.. δε γινεται αλλιως..

επικοινωνησα κ με τραξιον..

απλα τα ολινς τα βρηκα και ελλαδα κ φτηνοτερα οποτε..

εχεις καμια ιδεα για πίσω? μ' ενα ελατηριακι θαμαι οκ δε θελω κατι αλλο προς το παρον..

εσυ λες να γκο φορ δε 0.95 δηλαδις?

SVX
28/01/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Odin#9681
ναι θελω να βαλω κ πισω.. δε γινεται αλλιως..

επικοινωνησα κ με τραξιον..

απλα τα ολινς τα βρηκα και ελλαδα κ φτηνοτερα οποτε..

εχεις καμια ιδεα για πίσω? μ' ενα ελατηριακι θαμαι οκ δε θελω κατι αλλο προς το παρον..

εσυ λες να γκο φορ δε 0.95 δηλαδις?


Θες να βαλεις "πατεντα" απο καποιο ZX ή GSXR πισω? για Aftermarket ασε τα OHLINS ...Ψαξε Bitubo- Wilbers & MAtris :wave2:

Odin#9681
28/01/2010, 11:34
το naked εχει προβλημα με του gsxr ρε γμτ αλλιως θαβαζα. χτυπαει στο toolbox και θελει κοψιμο..δεν ξερω ποσο κ τι αλλα δε θελω να το χαρακωσω το μηχανακι..

δεν εχω κ πολυ φιντμπακ στα φορουμ για κατι που να ταιριαζει απο μηχανακια παραγωγης..

εσυ υποθετω λες για φουλ αμορτισερ αφτερμαρκετ ετσι?

φραγκα ρε γμτ...

alexioannides
28/01/2010, 21:01
AFOU SOU EINAI OK KAI MESA STHN POLH GIATI 8ELEIS NA TO PEIRAKSEIS??? GIA NA TO XALASEIS???
ASTO HSYXO.....

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
28/01/2010, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
AFOU SOU EINAI OK KAI MESA STHN POLH GIATI 8ELEIS NA TO PEIRAKSEIS??? GIA NA TO XALASEIS???
ASTO HSYXO.....
Ρε συ Αλεξ τι μιλας??
Τα δικα σου τα ξεχνας με φαινεται:rolleyes:

alexioannides
28/01/2010, 21:21
EGW DE PEIRAZW TIPOTA....:o


TA AFHNW OLA MAMA!

Odin#9681
28/01/2010, 21:55
τι να σου πω τωρα...

αν δεν τα βαλω απλα δε θα ησυχασω! ολο λεω να τ αφησω κ μου ξαναρχεται σε 2-3 μερες.

πρεπει να μπουν τελος!

χαχα

alexioannides
28/01/2010, 22:14
LOIPON... MPOROUME NA TA POUME APO KONTA... TO PROJECT TO EXW KANEI KAI EINAI EYKOLO

Odin#9681
28/01/2010, 22:22
allakses elatirio piso?

gia pe ti evales? gia brosta de rotao..respec

Multijohn
28/01/2010, 22:45
Πρίν 3 μήνες έβαλα μπροστά ohlins.
Διαφορά μικρή είδα αλλά όχι ιδιαίτερα πράματα μιας και το SV έχει καλό μπροστινό γενικά και με όλες τις ρυθμίσεις. Τα κιλά μόνο κόιταξε να είναι ανάλογα και όσο για λάδι κτλ είναι λεπτομέρεια ανεπαίσθητης σημασίας για εκτός πίστας χρήση.
Επίσης απο K5 gsxr αμορτισέρ που επιχείρησα να βάλω, όντως θέλει κόψιμο το toolbox(εγώ δεν το έκοψα γιατί τελικά δεν το έβαλα και ο λόγος είναι...) αλλά αλλάζει την γεωμετρία της μηχανής. Κοντένει μερικούς πόντους και το sag πάει περίπατο οπότε το άφησα. Υπάρχει μεν λυση(μακρύτερα dogbones) αλλά μη αξιόπιστη και επειδή την έχω πατήσει με άλλο μηχανάκι και έσπασαν εν κινήσει το απέφυγα.
Επίσης έκανα ένα καλό σερβισακι την πίσω ανάρτηση και είναι κουκλι(120?)

alexioannides
28/01/2010, 22:47
MPA??? GIA DES TI KSEBRASE TO KYMA...? O JOHNIS....

PISW EBALA ENA OHLINS OLOKLHRO!

Odin#9681
29/01/2010, 00:23
σας ευχαριστω

προσανατολιζομαι να αλλαξω την παραγγελια και να μην παρω τα χαρντκοριδικα .95 για μπροστα τελικα μα τα 0.9. φοβαμαι οτι θα μου φυγουν τα σφραγισματα αν και ο Δουλαβερης (ολινς) ορκιζεται οτι θαναι μια χαρα και να τα βαλω. τι να πω, τα ιδια θα παρει, συμφερον δεν εχει να μου πει μπαρουφες..τοσα χρονια τα βαζει..

για πίσω βρήκα ότι το τζιξερ το 03-04 εχει το ελατηριο με τα κιλα που θελω, απλα δεν ξερω αν ταιριαζει. ξερει κανείς?? λογικα υποθετω πως ναι. αν ειναι θα βρω κανενα τσακισμενο να παρω το ελατηριο οποτε μαζι με ενα σερβισακι που λεει κ ο μουλτιτζον θαρρω θαμαστε οκ

@μουλτιτζον. και ο λογος ειναι...?????

Multijohn
29/01/2010, 15:17
Αυτό που έγραψα έξω απο την παρένθεση. Αλλάζει δραματικά η γεωμετρία της μηχανής γιατί είναι χαμηλώτερα τα ελατήρια του gsxr