PDA

View Full Version : πως θα βαψω τη ζελατινα απ το μηχανακι...



DERBI GPR 50
28/01/2010, 21:09
καλσπερα σε ολους... Θα ηθελα να ρωτησω με ποιον τροπο και με ποια μεσα θα μπορουσα να βαψω τη ζελατινα απο το φερινγ μου.... Αρχικα ηθελα να τι κανψ φιμε αλλα αυτο μου ειπαν δε γινεται διοτι το φιμε μπαινει μονο σε τζαμι και οχι σε αυτο το υλικο το οποιο ειναι κατι μεταξυ πλαστικου και fairbeglass... σκεφτομαι να το βαψω με καποιο σπρει αλλα πιστευω θα θελει και καποια προεργασια καποιο τριψιμο η κατι τετοιο.... οποιοσ γνωριζει κατι ας μοθου γραψει....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... ( ετοιμη δε αγοραζω με φιμε διοτι κοστιζει 60 ευρω και εγω ειμαι μαθητης και δυστυχως λεφτα δε μου περισευουν )


187007

McTalas
28/01/2010, 21:11
παρε μια φημε ετοιμη και αστην αυτην για καβατζα.

DERBI GPR 50
28/01/2010, 21:15
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
παρε μια φημε ετοιμη και αστην αυτην για καβατζα. [/QUOT


δε θελω να παω να δωσω 60 ευρω (γιατι ειμαι μαθητης ακομα και δε μου περισευουν)... αυτη η ζελατινα ειναι η καβατζα την εχω απο ενα τρακαρισμα...

airpanos
28/01/2010, 21:20
Αμα την τριψεις για να πιασει το χρωμα θα θαμπωσει δεν θα βλεπεις τιποτα

Παρε μια καινουργια

DERBI GPR 50
28/01/2010, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
Αμα την τριψεις για να πιασει το χρωμα θα θαμπωσει δεν θα βλεπεις τιποτα

Παρε μια καινουργια


ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΔΕ ΒΛΕΠΩ.. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ 50ρακι ΕΙΝΑΙ ΔΕ ΠΕΦΤΩ ΠΟΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ... ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΑΕΙ Ο ΗΛΟΣ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΚΑΝΤΡΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΟΝΙΚΟ...

jimmis5
29/01/2010, 11:50
βερνικι και λιγο μαυρο χρωμα και θα γινει αυτο που θες,με τον καιρο βεβαια απο τον ηλιο παιζει να ξεφλουδισει αλλα ποιος νοιαζεται :beer: :wave2:

SVX
29/01/2010, 12:01
Ρε καντε κανα Search λεμεεεεεεεεε!!!!!!! :mad:



Συρε σενα καγκουρο μαγαζο Tuning edition και αγορασε Spray ΓΙΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΜΑυρα (βλακ αουτ σπρεη) :alien:

thalasinos
29/01/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Ρε καντε κανα Search λεμεεεεεεεεε!!!!!!! :mad:



Συρε σενα καγκουρο μαγαζο Tuning edition και αγορασε Spray ΓΙΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΜΑυρα (βλακ αουτ σπρεη) :alien:

Eτσι Ακριβως !!!Χωρις τριψιμο. θα περνας ενα στρωμα μπογιας και θα το αφηνεις να στεγνωνει κατοπιν παλι το ιδιο αλλιως θα σου τρεξει η μπογια. και να ξερεις οσα στρωματα περασεις τοσο περισσοτερο σκουρο θα γινεται . Αντε καλη επιτυχια !!;)

typhoon
29/01/2010, 15:11
Λεπτομέρεια: Πέρνα μόνο την "μεσα" μεριά της ζελατίνας(αυτή προς το μέρος του οδηγου) με ενα στρώμα αστάρι (σε σπρέυ) έτσι ώστε να γίνει κατάλληλη η επιφάνεια για βαφή και να κολλήσει το χρώμα χωρίς να αντιμετώπιζεις προβλήματα ξεφλουδίσματος αργότερα.

Άστο να στεγνώσει καλά και μετά πέρνα το χρώμα σπρεύ που θες (προφανώς μάυρο - κατα προτίμηση ματ όχι γυαλιστερο) με προσοχή και απο μακριά για να έχει καλή διασπορά. Κοιτα να περάσεις κανα δυο χέρια για να φτάσεις στο επιθυμητο αποτέλεσμα κι όχι με την μία και φυσικά δώσε χρόνο στο κάθε στώμα να στεγνώσει έτσι ώστε να κολλήσει και το επόμενο και να μην σου δακρύσει

DERBI GPR 50
30/01/2010, 13:55
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ... Το ετριψα και το εβαψα σημερα και οριστε τα αποτελεσματα..


187137

DERBI GPR 50
30/01/2010, 13:57
και μια φωτο πριν το βαψιμο...

airpanos
30/01/2010, 13:58
ωραιος! την εβαλες και στο φουρνο να 'ψηθει' το χρωμα:lol: γιατι ειναι στην κουζινα?

DERBI GPR 50
30/01/2010, 13:59
.


187140

DERBI GPR 50
30/01/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
ωραιος! την εβαλες και στο φουρνο να 'ψηθει' το χρωμα:lol: γιατι ειναι στην κουζινα?

ειναι βαφη φουρνου, και μετα την εβαλα κατω απ τον αποροφυτηρα για να ρουφαει τη σκονη... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: