PDA

View Full Version : Usd σε Cb 1300?



christostr
02/02/2010, 02:34
Ξέρει κανείς σας αν μπορεί να ταιριάξει από άλλο μοντέλο ανάποδο μπροστινό στο cb?

maron
02/02/2010, 05:52
an nomizeis oti sou kanei apo K6
(h an thes na to dokimasei ki olas........................)
exw ena ;) me tis plakes toy :)

christostr
11/02/2010, 21:17
Τίποτα.. κανείς;:(

DimST
11/02/2010, 22:20
Tο πρόβλημα του CB1300 αλλά και όλων αυτής της σχολής μοτοσυκλετών με συμβατικό πιρούνι είναι πως το ύψος των καλαμιών είναι αρκετά μεγάλο σε σχέση με τα παραγωγής USD καλάμια. Σκέψου πως τα καλάμια σου πρέπει να έχουν ύψος περίπου 85cm τη στιγμή που τα περισσότερα usd Καλάμια είναι στα 70-73cm...

Καταλαβαίνεις λοιπών πως αν τελικά βάλεις usd καλάμια (του busa πρέπει να είναι περίπου 75cm) θα αλλάξεις σημαντικά τη γεωμετρία της μοτοσυκλέτας και υποχρεωτικά θα πρέπει να μειώσεις με κάποιο τρόπο το ύψος και της πίσω ανάρτησης... κάτι το οποίο σίγουρα θα... αποτελειώσει τα χαρακτηρίστηκα της μοτοσυκλέτας χαλώντας τη τελικά παρά βελτιώνοντας τη.

:beer: :beer: :wave2:

DrBig
12/02/2010, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Tο πρόβλημα του CB1300 αλλά και όλων αυτής της σχολής μοτοσυκλετών με συμβατικό πιρούνι είναι πως το ύψος των καλαμιών είναι αρκετά μεγάλο σε σχέση με τα παραγωγής USD καλάμια. Σκέψου πως τα καλάμια σου πρέπει να έχουν ύψος περίπου 85cm τη στιγμή που τα περισσότερα usd Καλάμια είναι στα 70-73cm...

Καταλαβαίνεις λοιπών πως αν τελικά βάλεις usd καλάμια (του busa πρέπει να είναι περίπου 75cm) θα αλλάξεις σημαντικά τη γεωμετρία της μοτοσυκλέτας και υποχρεωτικά θα πρέπει να μειώσεις με κάποιο τρόπο το ύψος και της πίσω ανάρτησης... κάτι το οποίο σίγουρα θα... αποτελειώσει τα χαρακτηρίστηκα της μοτοσυκλέτας χαλώντας τη τελικά παρά βελτιώνοντας τη.

:beer: :beer: :wave2:

+++

Χρηστο, γιατι θελεις να το αλλαξεις, για λογους οδικης συμπεριφορας, η λογους εμφανισης?

Υποθετω οτι σε ενδιαφερει το πρωτο και προχωρω....Κυκλοφορει γενικα η αποψη οτι τα USD καλαμια ειναι τοσο πια καλλιτερα. Αυτο δεν ειναι κανονας και απο την αλλη, μπορεις να βελτιωσεις σημαντικα τα συμβατικα καλαμια με λιγοτερο κοπο και χρημα. Ξεκινα απο ενα fork brace (γεφυρα καλαμιων) που κανει θαυματα στη στοιβαροτητα του μπροστινου. Αν δεν υπαρχει κατι ετοιμο στην αγορα (που αμφιβαλλω) γραψε στον συμφορουμιτη binzis που ειναι μηχανουργος και κανει καταπληκτικη δουλεια, ειμαι σιγουρος/ελπιζω οτι μπορει να σου φτιαξει ενα, εναντι λογικοτατης αμοιβης. (Γιαννη, αν το διαβαζεις αυτο, συγνωμη που περνω το θαρρος). Να αποφυγεις παση θυσια τα tarozzi που κυκλοφορουν ευρεως στην ελληνικη αγορα διοτι ειναι ψευτικα.
Μετα ψαξε για σκληροτερα/καλλιτερης ποιοτητας ελατηρια και revalving.
Ειμαι σιγουρος οτι αν κανεις τα παραπανω θα δεις χαοτικη βελτιωση σε σχεση με το τι εχεις τωρα και πως πολυ λιγα αναποδα μπροστινα θα ηταν καλλιτερα, αλλα και αυτα αν υπαρχουν παλι θα θελουν αλλαγες για να ερθουν στα μετρα του CB.

Αν παλι θελεις το λουκ του αναποδου δεν ειμαι σε θεση να προτεινω κατι, αλλα νομιζω ο DimST σε καλυψε. [Η προσωπικη μου παντως αποψη ειναι οτι το CB φαινεται πολυ ομορφο ετσι οπως ειναι!]

Τελικα...προτεινω να μην πεις στο κοπο για κατι αλλο, αλλα να βελτιωσεις αυτο που ηδη εχεις!
:wave2:

christostr
15/02/2010, 03:03
Παιδιά... ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:nono:
Έβαλα ελατήρια Hyper Pro και είδα μεγάλη διαφορά. Ναι το θέλω λίγο πιο στιβαρό. Αν μια γέφυρα το λύνει είναι όλα οκ!
Ευχαριστώ πολύ... θα το κοιτάξω;)

Binzis ετοιμάσου:lol: