PDA

View Full Version : Soft Τσάνες ή Βαλίτσες



antsoar
04/02/2010, 23:04
Προγραμματίζω το πρώτο μου ταξίδι στην Ευρώπη το καλοκαίρι :D και ψάχνω

βαλίτσες, έχω ένα Hornet 600 08

Το ερώτημα είναι, μαλακές τσάντες που είναι πιο οικονομικές και δεν θέλουν βάσεις?

Ή σκληρές βαλίτσες, ακριβές που θέλουν και βάσεις και εξέχουν περισσότερο?

Τι συν ή πλυν έχει ή κάθε λύση?

road spirit
05/02/2010, 00:35
μαλακές ("σαμάρια") :
+ : φτηνές, δεν χρειάζεσαι κάγκελα άρα δεν χαλάει η αισθητική της μηχανής σου (εκτός και αν σου αρέσει να μαζοχίζεσαι και να βιδώνεις/ξεβιδώνεις κάγκελα όποτε δεν τα χρειάζεσαι). Αν πέσεις (χτύπα ξύλο) δε σπάνε, δε χαλάνε.

- : Κλέβονται εύκολα (ακόμα και με ένα μαχαίρι που λέει ο λόγος στη σκίζει και παίρνει απο μέσα ότι θέλει). Χρειάζεται προσοχη στο στερέωμα για να μη παίζουν στο δρόμο σε μεγάλες ταχύτητες. Χρειάζεται μέριμνα για να μη σου τραυματίσουν τα πλαστικά (ειδικό κάλυμα ή ταινία γκάφερ). Χρειάζεται προσοχή για να μη καούν στην εξάτμιση και μαζεύεις τρύπια ρούχα απο το δρόμο (ακόμα και όσες λένε ότι έχουν πυρίμαχη επένδυση, δεν αντέχουν για πολύ ώρα σε επαφή με μια καυτή εξάτμιση).


στις σκληρες, ισχύουν ακριβώς τα αντίθετα :

+ : ουσιαστικά δεν έχουν όλα τα (-) των σαμαριών. Δεν σε νοιάζει αν καεί κάτι (δεν καίγεται), δε σε νοιάζει αν θα παίζουν στα πολλά χλμ, δε σου χαλάνε τα πλαστικά. Δεν είναι το ίδιο εύκολο να σε κλέψουν. Λόγω σταθερού όγκου, προσωπικά βρίσκω πιο εύκολο το φόρτωμα τους και τη τακτοποίηση των αντικειμένων σου μέσα σε αυτές. Επίσης, οι περίσσότερες έχουν μια στοιχειώδη αεροδυναμική σχεδίαση (λιγότερο κόντρα στον αέρα, καλήτερη σταθερότητα της μηχανής, μέχρι ένα όριο πάντα).

- : ακριβότερες απο τα σαμάρια, θέλουν κάγκελα οπότε - για κάποιους - χαλάει η αισθητική της μηχανής. Αν πέσεις είναι πολύ πιθανό να σπάσουν (οκ, εξαρτάται απο το πέσιμο όπως καταλαβαίνεις), οπότε ξανά μανά έξοδα. Μαζί με τα κάγκελα, έχεις μεγαλύτερο βάρος.

Sapadak
05/02/2010, 05:19
Επιπλεον με τα σαμαρια θα πρεπει καθε φορα να τα βγαζεις να τα ανεβαζεις στο δωματιο και ξαναμανα το επομενο πρωι να τα τοποθετεις φτου και απο την αρχη.
Δεν θα μπορεις να αφηνεις τη μηχανη απο τα ματια σου ουτε λεπτο για τους λογους που ανεφερε ο road spirit.(ευκολοτατα μπορουν να κλαπουν)

Alarm
05/02/2010, 08:29
εχω κανει ταξιδι 2 εβδομαδες με σαμαρια και δεν εγινε τιποτα.

1) Ειναι αρκετα φτηνα
2) Σε πολλα χιλιομετρα δεν ειχα προβλημα, αφου με 250 στο κοντερ αυτα εμεναν αμετακινητα εκει (βεβαια ηταν γαιδουροδεμενα πανω)
3) Μετα απο πτωση δεν εσπασε τιποτα παρα μονο μια τρυπα η οποια δεν φενεται
4) Διστυχως μπορουν να μετατοπισουν το βαρος καπως αποτομα αν δεν ειναι καλα στερεομενα (σε σχεση με τις βαλιτσες που ειναι πιο σταθερες)
5) Δεν τιθεται θεμα να σου κλεψουν τις βαλιτσες. Πρωτα απο ολα περνανε κατω απο την σελα. Επειτα τα σημαντικα πραγματα τα βαζεις σε ενα tailbag/tankbag , οπως λεφτα, κινητα κλπ. Στο τελος της βολτας απλα περνεις τα ρουχα που θες απο μεσα και τελειωσε. Τωρα αν καποιος θελει να σου κλεψει σοβρακα και καλσες.... Μαλλον θα εχει μεγαλη αναγκη.
6) Εχουν παρα πολλες θεσης να δεσεις αλλα πραγματα πανω, οπως χταποδια για κρανος και εξτρα σαχλαμαριτσες που μπορουν να περασουν παραπανω λουρια.

Τωρα το θεμα ποιοτητας εχει να κανει με την εταιρια που διαλεγεις. kappa, oxford, givi εχουν αρκετα καλα και ποιοτηκα σαμαρια. αν σε ενδιαφερουν παραπανω πληροφοριες ρωτα :)

DrBig
05/02/2010, 08:30
...υπαρχει και η ενδιαμεση λυση, σαμαρια στερεωμενα σε βασεις για βαλιτσες.

Leonebmw
05/02/2010, 09:00
για την μηχανή που έχεις πιστεύω οτι ταιριάζουν τα σαμάρια. Αν ανησυχείς για κλοπή πήγαινε στην makan και πάρε δυο συρμάτινα δίχτυα που κλειδώνουν με λουκέτο πάνω στην μηχανή και δεν βγαίνουν με τίποτα, καλό ταξίδι

Alarm
05/02/2010, 11:50
και εγω αυτο πιστευω. πως τα σαμαρια για το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι το σωστοτερο. οσο για τις κλοπες , αντε βαλε ενα μικρο λουκετακι στο φερμουαρ και εισαι κομπλε. αλλα και παλι οπως σου ειπα. ποιος θα κατσει να κλεψει σοβρακα και καλσες ?

LOUKILOUK
05/02/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leonebmw
για την μηχανή που έχεις πιστεύω οτι ταιριάζουν τα σαμάρια. Αν ανησυχείς για κλοπή πήγαινε στην makan και πάρε δυο συρμάτινα δίχτυα που κλειδώνουν με λουκέτο πάνω στην μηχανή και δεν βγαίνουν με τίποτα, καλό ταξίδι

+1 και από μένα...

Πάντως οι βαλίτσες πρόσφέρουν αρκετές ευκολίες σε σχέση με τα σαμάρια γενικότερα...
έχω δικιμάσει και τα 2 για πολλά χρόνια και χιλίομετρα...
:wave2:

antsoar
05/02/2010, 18:05
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Αυτό με τα δίχτυα δεν το είχα ακούσει ποτέ :eyepop:

Πιθανόν να επανέλθω και με άλλες απορίες, πρώτο ταξίδι βλέπεις :wave2:

VALES
06/02/2010, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leonebmw
για την μηχανή που έχεις πιστεύω οτι ταιριάζουν τα σαμάρια. Αν ανησυχείς για κλοπή πήγαινε στην makan και πάρε δυο συρμάτινα δίχτυα που κλειδώνουν με λουκέτο πάνω στην μηχανή και δεν βγαίνουν με τίποτα, καλό ταξίδι





Για δείξε μας τι είναι αυτά τα δίχτυα. Αν και εγώ φορούσα τα σαμάρια για 2 χρόνια συνέχεια πάνω στο μηχανάκι, και ποτέ δεν τα πείραξε κανείς.

road spirit
07/02/2010, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Για δείξε μας τι είναι αυτά τα δίχτυα. Αν και εγώ φορούσα τα σαμάρια για 2 χρόνια συνέχεια πάνω στο μηχανάκι, και ποτέ δεν τα πείραξε κανείς.

ρίξτε μια ματιά εδώ (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=397)

VALES
07/02/2010, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ρίξτε μια ματιά εδώ (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=397)




Μερσί, :beer: αλλά δεν βλέπω σε τι μπορεί να φανεί χρήσιμο κάτι τέτοιο. Οι κάλτσες μου και τα βρακιά μου πάλι κινδυνεύουν.:lol:

CBRIDHS
07/02/2010, 23:27
να υποθεσω οτι αγκαλιαζει το σαμαρι???αν ναι λογικα υπαρχει προβλημα γρατζουνιας......αν οχι τοτε οκ!!!παντος κ εγω με της bagster τα σαμαρια ειμαι ικανοποιημενος...κ το καλο ειναι πως αν αλλαξεις μηχανη μπορεις να κρατησεις τα ιδια,ενω στις βαλιτσες δεν ειναι κ τοσο σιγουρο αυτο(σε αλλες ταιριαζουν ενω σε αλλες οχι):wave2: :wave2:

LARISEOS
08/02/2010, 08:46
θεωρο οτι πλαστικες βαλιτσες ειναι κορυφη ...ειχα και σαμαρια καποτε!

δεν γράφει κανεις πως σε περίπτωση κακοκαιρίας και βροχής πολλα σαμαρια κινδυνεύουν να παρουν αν οχι νερό αλλα υγρασία!


αν εχεις τα φραγκα παρε βαλιτσες .....οσο για την αισθητική ?

καλα ειναι να βλέπουμε αλλα πραγματα πρωτα και μετα την αισθητική!

CBRIDHS
08/02/2010, 10:00
εχουν αδιαβροχες θηκες τα σαμαρια :wave2: :wave2: :wave2:

LARISEOS
08/02/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBRIDHS
εχουν αδιαβροχες θηκες τα σαμαρια :wave2: :wave2: :wave2:


επισης έχουν κ φερμουάρ!

bentouza
09/02/2010, 12:18
σε μηχανακι με τις εξατμισεις ψηλα πως γινεται η διαρυθμιση;τα σαμαρια αναγκαστικα θα πεφτουν πανω στις εξατμισεις..
υπαρχει λυση;

DrBig
09/02/2010, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
σε μηχανακι με τις εξατμισεις ψηλα πως γινεται η διαρυθμιση;τα σαμαρια αναγκαστικα θα πεφτουν πανω στις εξατμισεις..
υπαρχει λυση;

Ναι, να βαλεις καγκελα για σκληρες βαλιτσες και πανω εκει να στερεωσεις τα σαμαρια.

Cpt. Haddock
09/02/2010, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
σε μηχανακι με τις εξατμισεις ψηλα πως γινεται η διαρυθμιση;τα σαμαρια αναγκαστικα θα πεφτουν πανω στις εξατμισεις..
υπαρχει λυση;

Υπάρχουν καγκελα της Givi, λεπτά, που πέφτουν πάνω απο τις εξατμίσεις και δεν αφήνουν τα σαμάρια να ακουμπήσουν

DAN_DAN
09/02/2010, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Υπάρχουν καγκελα της Givi, λεπτά, που πέφτουν πάνω απο τις εξατμίσεις και δεν αφήνουν τα σαμάρια να ακουμπήσουν


Περίπου στη μισή τιμή απ' ότι τα κάγκελα για βαλίτσες. Αλλά είναι πολύ ψεύτικα...

Σαμάρια σε βάσεις για βαλίτσες (όπως είπε και ο DrBig) είναι πολύ καλή λύση, ειδικά για ον-οφ. Για το Hornet όμως....

CBRIDHS
09/02/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
επισης έχουν κ φερμουάρ!


τι σχεση εχει αυτο,αφου η κουκουλες οι αδιαβροχες που εχουν,αγκαλιαζουν το σαμαρι απο παντου κ το φερμουαρ καλυπτεται :wave2: :wave2: :wave2:

LARISEOS
09/02/2010, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBRIDHS
τι σχεση εχει αυτο,αφου η κουκουλες οι αδιαβροχες που εχουν,αγκαλιαζουν το σαμαρι απο παντου κ το φερμουαρ καλυπτεται :wave2: :wave2: :wave2:

η υγρασια ομως σε πολυ βροχή μπορει να περασει.....εγω μια φωρα απο τρικαλα- λαρισα εφαγα πολυ βροχη με σαμαρια ......και τα ρουχα που ειχα μεσα γίνανε σκατα!

απο τοτε που εβαλα βαλιτσες μια χαρα


υγ δεν ειχα κοκουλες!

DrBig
09/02/2010, 16:34
Εγω παντα βαζω τα ρουχα σε μεγαλες ναυλον σακκουλες σκουπιδιων, ποτε δε χρησιμοποιησα τα εξωτερικα καλυματα και προφανως ποτε δεν ειχα προβλημα.

LARISEOS
09/02/2010, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εγω παντα βαζω τα ρουχα σε μεγαλες ναυλον σακκουλες σκουπιδιων, ποτε δε χρησιμοποιησα τα εξωτερικα καλυματα και προφανως ποτε δεν ειχα προβλημα.

αυτο ειναι το καλύτερο....το κάναμε στο ταξίδι σε ενα παιδί που ειχε σαμάρια!

bentouza
10/02/2010, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Υπάρχουν καγκελα της Givi, λεπτά, που πέφτουν πάνω απο τις εξατμίσεις και δεν αφήνουν τα σαμάρια να ακουμπήσουν
τα βρηκα.δεν ειναι ομως λυση που μπαινοβγαινει αμεσα με μισης στροφης.θελει καποιο μπελα αποτι καταλαβαινω;

DrBig
10/02/2010, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
τα βρηκα.δεν ειναι ομως λυση που μπαινοβγαινει αμεσα με μισης στροφης.θελει καποιο μπελα αποτι καταλαβαινω;

Αν υπαρχουν καγκελα που μπαινοβγαινουν με 'μισης στροφης' καλλιτερα να τα προσπερασεις, πριν σε προσπερασουν αυτα...

Cpt. Haddock
10/02/2010, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν υπαρχουν καγκελα που μπαινοβγαινουν με 'μισης στροφης' καλλιτερα να τα προσπερασεις, πριν σε προσπερασουν αυτα...

:confused: :confused: :confused:

DrBig
10/02/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:confused: :confused: :confused:

δεν μου ακουγεται και πολυ ασφαλης τροπος συνδεσης καπετανιο, δατς ολ.

Cpt. Haddock
10/02/2010, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
δεν μου ακουγεται και πολυ ασφαλης τροπος συνδεσης καπετανιο, δατς ολ.

Μπορεί να μη σου ακούγεται αλλα είναι. Το λέω επειδή έχω και βλέπω πώς πιάνουν οι βίδες. Εχει ασφάλεια που τις κλειδώνει όταν γυρνάς τη μιση στροφή και θέλει αρκετό ζόρι για να βγούν.

Εννοείται οτι καλό ειναι να ρίχνεις μια ματιά όταν ταξιδεύεις, αλλα στα δύο ταξίδια που έχω κανει ως τώρα δε χαλάρωσαν καθόλου.

:wave2:

DrBig
10/02/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπορεί να μη σου ακούγεται αλλα είναι. Το λέω επειδή έχω και βλέπω πώς πιάνουν οι βίδες. Εχει ασφάλεια που τις κλειδώνει όταν γυρνάς τη μιση στροφή και θέλει αρκετό ζόρι για να βγούν.

Εννοείται οτι καλό ειναι να ρίχνεις μια ματιά όταν ταξιδεύεις, αλλα στα δύο ταξίδια που έχω κανει ως τώρα δε χαλάρωσαν καθόλου.

:wave2:

δεκτον!

ΥΓ
Δεν υπαρχει περιπτωση να χαλαρωσουν οι εδρες στηριξης και να 'παιζει' το καγκελο?

Cpt. Haddock
10/02/2010, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δεν υπαρχει περιπτωση να χαλαρωσουν οι εδρες στηριξης και να 'παιζει' το καγκελο?

Δυσκολο, αυτές είναι μονιμα βιδωμένες στο υποπλαίσιο και στα πισω μαρσπιε :winka:

DrBig
10/02/2010, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δυσκολο, αυτές είναι μονιμα βιδωμένες στο υποπλαίσιο και στα πισω μαρσπιε :winka:

αναφερομαι στα σημεια στιρηξης των βιδων μισης στροφης καπετανιο...

Cpt. Haddock
10/02/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
αναφερομαι στα σημεια στιρηξης των βιδων μισης στροφης καπετανιο...

Αυτά ειναι κολλημένα στο καγκελο (εαν λέμε τα ίδια) :look:

Ασε που ξεφύγαμε απο το θέμα

DrBig
10/02/2010, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αυτά ειναι κολλημένα στο καγκελο (εαν λέμε τα ίδια) :look:

Ασε που ξεφύγαμε απο το θέμα

δεν πειραζει, τα ηλεκτρονια ειναι τσαμπα, αλλα το συνεχιζω μιας και το βρισκω ενδιαφερον!

Το λοιπο...οι βιδες μισης στροφης σφιγγουν συνεχως η κανουν 'κλακ΄ και σταματανε?
Αν ισχυει το δευτερο. τοτε δεν ειναι λογικο ο θυλακας στον οποιο προσαρμοζονται πανω στη βαση που βιδωνει στη μηχανη να χαλαρωσει καποτε και να 'παιζουν' χωρις να μπορουν να σφιχτουν περαιτερω?

PanVas
10/02/2010, 12:22
Κάποιος να σας πάει εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=77122&perpage=15&highlight=hepco%20becker&pagenumber=1) θα έλεγα να τα πείτε...
:p
:wave2:

Cpt. Haddock
10/02/2010, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Το λοιπο...οι βιδες μισης στροφης σφιγγουν συνεχως η κανουν 'κλακ΄ και σταματανε?
Αν ισχυει το δευτερο. τοτε δεν ειναι λογικο ο θυλακας στον οποιο προσαρμοζονται πανω στη βαση που βιδωνει στη μηχανη να χαλαρωσει καποτε και να 'παιζουν' χωρις να μπορουν να σφιχτουν περαιτερω?

Ισχύει το δεύτερο αλλα ο θύλακας ειναι κομματι της κατασκευής, δε βλεπω πώς μπορεί να χαλαρώσει

Δες και το λινκ :blush: που εβαλε ο Πανβας

DrBig
10/02/2010, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ισχύει το δεύτερο αλλα ο θύλακας ειναι κομματι της κατασκευής, δε βλεπω πώς μπορεί να χαλαρώσει

Δες και το λινκ :blush: που εβαλε ο Πανβας

οκ...σορρυ δια το σπαμ. Συνεχιστε παρακαλω σα να μη συνεβει τιποτα. :D