PDA

View Full Version : Power Commander V Tuning Centers



kyko
08/02/2010, 21:10
για πειτε....ποιοι κατα τη γνωμη σας το κατεχουν το θεμα στο να το ρυθμιζουν σωστα?
γενικοτερα ποιοι το "εχουν"?

εχω μπει κ στο site της commander κ εχω δει ποιους προτεινει για ελλαδα αλλα θελω κ γνωμες
απο προσωπικη εμπειρια

:rolleyes: :rolleyes:

DrBig
08/02/2010, 21:50
Αν στη μηχανη σου μπαινει auto-tune γιατι δεν το παιρνεις να ξεμπερδευεις? Θα περασεις λιγη ωρα βολτα-λαπτοπ-βολτα-λαπτοπ και θα σου ερθει λιγο πιο ακριβα, αλλα δεν θα εξαρτασαι απο κανενα μ@λ@κ@ και το αποτελσμα θα ειναι καλλιτερο.
Εναλλακτικα, ρωτα ποιοι εχουν στο δυναμομετρο τους dynojet link (η καπως ετσι) το οποιο ρυθμιζει αυτοματα το powercommander.

ZX14
08/02/2010, 21:59
φιλε επειδη προσφατα το εβαλα στο μηχανακι μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενοσ απο το αποτελεσμα αν θελεισ περνα απο τον ΜΕΡΕΜΕΤΗ στο πολυγωνο να σε κατατοπισουν

kyko
08/02/2010, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν στη μηχανη σου μπαινει auto-tune γιατι δεν το παιρνεις να ξεμπερδευεις? Θα περασεις λιγη ωρα βολτα-λαπτοπ-βολτα-λαπτοπ και θα σου ερθει λιγο πιο ακριβα, αλλα δεν θα εξαρτασαι απο κανενα μ@λ@κ@ και το αποτελσμα θα ειναι καλλιτερο.
Εναλλακτικα, ρωτα ποιοι εχουν στο δυναμομετρο τους dynojet link (η καπως ετσι) το οποιο ρυθμιζει αυτοματα το powercommander.

επειδη οπως εχω ξαναγραψει το εχει παρει φιλος κ μου ειπε "μην το παρεις το autotune....ειναι μαπα το καρπουζι...καθε τοσο ξερυθμιζεται"
οσο για το 2ο που ειπες θα το εχω υποψιν :winka: :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX14
φιλε επειδη προσφατα το εβαλα στο μηχανακι μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενοσ απο το αποτελεσμα αν θελεισ περνα απο τον ΜΕΡΕΜΕΤΗ στο πολυγωνο να σε κατατοπισουν

δεν τον βλεπω στους "εξουσιοδοτημενους" της commander ομως....κ καλο θα ειναι προτιμησω καποιον που εχει κανει κ 2 σεμιναρια που λεει ο λογος για να δουλεψει το συγκεκριμενο προιον

DrBig
08/02/2010, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
επειδη οπως εχω ξαναγραψει το εχει παρει φιλος κ μου ειπε "μην το παρεις το autotune....ειναι μαπα το καρπουζι...καθε τοσο ξερυθμιζεται"
οσο για το 2ο που ειπες θα το εχω υποψιν :winka: :beer:

Να υποθεσω οτι εχεις απολυτη εμπιστοσυνη στο φιλο σου και στο κατα ποσο ξερει να το χρησιμοποιει?

ZX14
08/02/2010, 22:04
με το auto tune θα εχεισ τελειο αποτελεσμα.εγω τα εχω και τα δυο.

kyko
08/02/2010, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Να υποθεσω οτι εχεις απολυτη εμπιστοσυνη στο φιλο σου και στο κατα ποσο ξερει να το χρησιμοποιει?

ναι, μιας κ εχει βαλει τα ιδια ακριβως πραγματα με μενα κ δεν εχει καποιο μπερδεμα στην λειτουργεια του μοτερ οπως εχω εγω...το ειχε αγορασει κ το autotune κ το εβαλε αλλα μετα απο καποιες μερες το εβγαλε για τον λογο που εγραψα πιο πριν...εξαλλου ποιος ο λογος να μην το αφησει επανω στη μηχανη εαν του εκανε δουλεια?:rolleyes:

kyko
08/02/2010, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX14
με το auto tune θα εχεισ τελειο αποτελεσμα.εγω τα εχω και τα δυο.

βρε,δεν αντιλεγω αλλα διαβασες την απαντηση μου στην προταση σου πιο πριν?

ZX14
08/02/2010, 22:11
καλυτερη εξουσιοδωτηση πιστευω ειναι να ρυθμιζεισ αγωνιστικα μηχανακια πολλων ευρω παρα ενα τυπικο χαρτι για λογουσ μαρκετινγκ

kyko
08/02/2010, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX14
καλυτερη εξουσιοδωτηση πιστευω ειναι να ρυθμιζεισ αγωνιστικα μηχανακια πολλων ευρω παρα ενα τυπικο χαρτι για λογουσ μαρκετινγκ

ειναι κ αυτο μια καλη απαντηση μπορω να πω
με βαζεις σε σκεψεις

TOLISTOLAROS
08/02/2010, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
δεν τον βλεπω στους "εξουσιοδοτημενους" της commander ομως....κ καλο θα ειναι προτιμησω καποιον που εχει κανει κ 2 σεμιναρια που λεει ο λογος για να δουλεψει το συγκεκριμενο προιον
Kαι πολύ καλά θα κάνεις... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=82597&highlight=%F4%F3%E1%EC%F0%E9%EA%EF%F2)

kyko
08/02/2010, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Kαι πολύ καλά θα κάνεις... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=82597&highlight=%F4%F3%E1%EC%F0%E9%EA%EF%F2)

οκ...μετα απο αυτο πλεον χανω την μπαλα...τελικα που θα παω ρε παιδια?
ο 1 μαπα ο αλλος μαπα...μακαρι να ηξερα να το κανω μονος μου....μηπως να παρω το γμ autotune
να ξεμπερδευω?ή να αφησω πανω εξατμα μονο?ουτε commander ουτε τπτ αλλο
αντε γιατι τα παιρνω στο κρανιο με τους λαλακες που δεν ξερουν να ρυθμισουν τπτ

DrBig
08/02/2010, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
βρε,δεν αντιλεγω αλλα διαβασες την απαντηση μου στην προταση σου πιο πριν?

Εγω παντως δεν θα απερριπτα ενα προιον απο την γνωμη ενος ανθρωπου...Εσυ αποφασιζεις.
Λαβε υπ'οψιν οτι δεν ειναι απλο plug n play πρεπει να γινουν μερικα iterations στον χαρτη του powercommander ωστε να δουλεψει σωστα.

typhoon
08/02/2010, 22:33
Μαυρομάτης.
Power House (εξουσιοδοτημενο yamaha) αν έχεις κάνα R1 συστήνεται.

TOLISTOLAROS
08/02/2010, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX14
καλυτερη εξουσιοδωτηση πιστευω ειναι να ρυθμιζεισ αγωνιστικα μηχανακια πολλων ευρω παρα ενα τυπικο χαρτι για λογουσ μαρκετινγκ
Συμφωνώ 1000%...Αν κάποιος μπορεί να το κάνει παναπεί ότι έχει τόσο θεωρητικές γνώσεις όσο και μυαλό-εμπειρία.Δε χρειάζεται να'ναι κατ'ανάγκη εξουσιοδοτημένος,ούτε καν επαγγελματίας μηχανικός.
Απαραίτητο είναι επίσης:
α)Να κάτσει ν'ασχοληθεί
β)Να μη φερθεί πούστικα και σου φάει λ7 χωρίς να κάνει τίποτα.Εγώ την πάτησα
με τον συγκεκριμένο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=82597&highlight=%F4%F3%E1%EC%F0%E9%EA%EF%F2) και πλέον προτιμώ αυτόν (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1635777#post1635777).

camen
08/02/2010, 22:43
Σιγα ρε παιδια να πουμε που δεν υπαρχει μηχανικος να ρυθμισει ενα παλιο commander σε
ενα απλο πολιτικο μηχανακι...Μην τρελαθουμε κιολας...:dizzy: :dizzy: :dizzy:

Ρε kyko μην τρελενεσαι ρε man...:winka:
Ενας γνωστος ρυθμισε fcr σε KTM 950sm εδω:
http://www.mototechnology.gr/pub/el/default.aspx

Εμεινε απολυτα ευχαριστημενος...
Αλλα και σε καποιον απο αυτους που προτεινει η power comander να πας μια χαρα θα ειναι...
Στειλε και ενα πμ στο reinmeister.ΜΠορει να σε βοηθησει:winka:

:beer: :wave2:

DrBig
08/02/2010, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Ενας γνωστος ρυθμισε fcr σε KTM 950sm εδω:
http://www.mototechnology.gr/pub/el/default.aspx

Εμεινε απολυτα ευχαριστημενος...
Αλλα και σε καποιον απο αυτους που προτεινει η power comander να πας μια χαρα θα ειναι...
Στειλε και ενα πμ στο reinmeister.ΜΠορει να σε βοηθησει:winka:

:beer: :wave2:

Ακομα περιμενουμε τα AFR απο αυτο το SM...

camen
08/02/2010, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ακομα περιμενουμε τα AFR απο αυτο το SM...

Δε τα ξερω εγω αυτα μεγαλε:winka: :winka: :winka:
Για αυτο του ειπα να μιλησει με rein που το εχει το θεμα και θα τον στειλει σε σωστο μαστορα...:wave2:


Εμεις προς το παρον ειμαστε με κλασσικα καρμπς οποτε comander και λοιπα τεχνολογικα επιτευγματα μας ειναι αδιαφορα...:lol: :lol: :lol:

kyko
08/02/2010, 23:07
κ τον μονο (mototechnology) τον εχω υποψιν
αλλα κ το autotune επισης...
αν κ την βλεπω την δουλεια...
βγαλσιμο commander,πεταλουδες,φιλτρο ελευθερο κ αφηνω μονο εξατμα τελικο κ ξεμπερδευω

tolistolaros,δεν εχω καταλαβει...απο ποιον δεν εμεινες ικανοποιημενος?
απο τον meremeti,απο τον μαθητη σου,απο τον 3ο?
πραγματικα εχω μπερδευτει :confused: :look:

camen
08/02/2010, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
κ τον μονο (mototechnology) τον εχω υποψιν
αλλα κ το autotune επισης...
αν κ την βλεπω την δουλεια...
βγαλσιμο commander,πεταλουδες,φιλτρο ελευθερο κ αφηνω μονο εξατμα τελικο κ ξεμπερδευω



Ρε φιλε ενα απλο πολιτικο μηχανακι θα ρυθμισεις...
Οχι το Μ1 του rossi και φοβασε μην δεν αποδοσει τα μεγιστα...:wave2:

kyko
08/02/2010, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε φιλε ενα απλο πολιτικο μηχανακι θα ρυθμισεις...
Οχι το Μ1 του rossi και φοβασε μην δεν αποδοσει τα μεγιστα...:wave2:

δεν φοβαμαι μηπως κ δεν αποδωσει τα μεγιστα...
αλλα φοβαμαι μηπως δεν ρυθμιστει σωστα κ μπερδευει κ με περνανε κ τπτ 600αρια μετα
:winka:

camen
08/02/2010, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
δεν φοβαμαι μηπως κ δεν αποδωσει τα μεγιστα...
αλλα φοβαμαι μηπως δεν ρυθμιστει σωστα κ μπερδευει κ με περνανε κ τπτ 600αρια μετα
:winka:

Don't worry man...Μια χαρα θα ρυθμιστει...
Στειλε πμ στον reinmeister...:winka: :wave2:

kyko
08/02/2010, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Don't worry man...Μια χαρα θα ρυθμιστει...
Στειλε πμ στον reinmeister...:winka: :wave2:

του ειχα στειλει πιο παλια αλλα με yama δεν το κατεχει μου ειχε πει

:rolleyes: :rolleyes:

camen
08/02/2010, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
του ειχα στειλει πιο παλια αλλα με yama δεν το κατεχει μου ειχε πει

:rolleyes: :rolleyes:
Ρε να σου πει κανενα καλο μαστορα που να ρυθμιζει ρωτα τον...Θα ξερει...
Αλλιως τραβα σε εναν εξουσιοδοτημενο την power comander..:winka:

kyko
08/02/2010, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε να σου πει κανενα καλο μαστορα που να ρυθμιζει ρωτα τον...Θα ξερει...
Αλλιως τραβα σε εναν εξουσιοδοτημενο την power comander..:winka:

εαν ηταν θα μου ελεγε....τεσπα...
θα πεσει οφωνο στον μονο μαλλον
ειναι κ ακριβος ο ατιμος

:blush:

camen
08/02/2010, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
θα πεσει οφωνο στον μονο μαλλον
ειναι κ ακριβος ο ατιμος

:blush:

E τραβα σε αυτον...Ειλικρινα δε ξερω απο τετοια ...
Δεν εχω σχεση με ψεκασμους...:lol:
Απλα το παλικαρι που ειχε παει ειπε καλα λογια.Το χερι μου στην φωτια δεν το βαζω για κανεναν...:smokin:

kyko
08/02/2010, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
E τραβα σε αυτον...Ειλικρινα δε ξερω απο τετοια ...
Δεν εχω σχεση με ψεκασμους...:lol:
Απλα το παλικαρι που ειχε παει ειπε καλα λογια.Το χερι μου στην φωτια δεν το βαζω για κανεναν...:smokin:

μωρε το θεμα ειναι οτι ξαναπηγα πιο παλια σε καποιον μη-εξουσιοδοτημενο για ενα παλιοcommander 3 που ειχα βαλει τοτε αλλα δεν ειχα μεινει ικανοποιημενος κ φοβαμαι μην την ξαναπατησω...κ πηγα μεσω γνωστου κ κει....:rolleyes: :rolleyes:

TOLISTOLAROS
08/02/2010, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
tolistolaros,δεν εχω καταλαβει...απο ποιον δεν εμεινες ικανοποιημενος?
απο τον meremeti,

Ντάξει;
:D :wave2:

reinmeister
08/02/2010, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε να σου πει κανενα καλο μαστορα που να ρυθμιζει ρωτα τον...Θα ξερει...
Αλλιως τραβα σε εναν εξουσιοδοτημενο την power comander..:winka:

μονο τον εαυτο του προτεινει ανεπιφυλακτα ο reinmeister ,αλλα αυτη την περιοδο βαριεται...:lol: :lol:

επισης μην ρωτατε τον reinmeister για set up με commander, συναφη μπλιμπλικια και σωστους μαστορες,διοτι η απαντηση που θα παρετε θα ειναι το να μην βαλετε commander...:D

:wave2:

reinmeister
08/02/2010, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ακομα περιμενουμε τα AFR απο αυτο το SM...

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια...κρινοντας βεβαια απο την "εξαφανιση",μαλλον για μια ακομη φορα,δυστυχεστατα να προσθεσω,ειχα δικιο... :sad:

camen
08/02/2010, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μονο τον εαυτο του προτεινει ανεπιφυλακτα ο reinmeister ,αλλα αυτη την περιοδο βαριεται...:lol: :lol:

επισης μην ρωτατε τον reinmeister για set up με commander, συναφη μπλιμπλικια και σωστους μαστορες,διοτι η απαντηση που θα παρετε θα ειναι το να μην βαλετε commander...:D

:wave2:

OK mr.reinmeister...:beer: :beer: :beer: :wave2:

reinmeister
08/02/2010, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
OK mr.reinmeister...:beer: :beer: :beer: :wave2:

κερια και λιβανια ρε...μικρο παιδι ειμαι ακομα...:lol:

camen
08/02/2010, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κερια και λιβανια ρε...μικρο παιδι ειμαι ακομα...:lol:

Αχ ναι μωλε...Απλα σε ειχε παρει το ματι μου σε κατι φωτο και μου ειχες φανει λιγο πιο μεγαλος...

:lol: :lol: :lol:


Να πουμε κ καμια λαλακια να περασει η ωρα...:winka: :beer: :beer: :beer:

kyko
09/02/2010, 00:04
rein να μην μπλεκουμε με comm για να μπλεκεις εσυ κ να παρουσιαζεις τα δημιουργηματα σου μετα?
βρε,δωσε γνωση στον κοσμο...:winka:

kyko
09/02/2010, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
απο τον meremeti?



Ντάξει;
:D :wave2:

:winka: :beer:

reinmeister
09/02/2010, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
rein να μην μπλεκουμε με comm για να μπλεκεις εσυ κ να παρουσιαζεις τα δημιουργηματα σου μετα?
βρε,δωσε γνωση στον κοσμο...:winka:

λες ρε αγορινα 10-20 σεταρισματα νορμαλ μοτοσακων απο τριτους ,να μου μειωσουν το "image"(μη χεσω)?


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μ'αρεσεις...:D

υ.γ.εξυπακουεται οτι θεωρω το παραπανω, γραφομενο σου, ως χαβαλε...

kyko
09/02/2010, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
λες ρε αγορινα 10-20 σεταρισματα νορμαλ μοτοσακων απο τριτους ,να μου μειωσουν το "image"(μη χεσω)?

μ'αρεσεις...:D

υ.γ.εξυπακουεται οτι θεωρω το παραπανω, γραφομενο σου, ως χαβαλε...

κοπλιμαν σου εκανα βρε...δεν ειπα οτι θα σου μειωσει κατι το image....
ασε που κ να συμβει κατι τις τετοιο θα στο ξαναφτιαξω εγω δωρεαν...δουλεια μου ειναι αλλωστε...
δεν απαντησες ομως...τι κ πως...που κ σε ποιον....επισης κατι σημαντικοτατο...πόσο?:D

reinmeister
09/02/2010, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
κοπλιμαν σου εκανα βρε...δεν ειπα οτι θα σου μειωσει κατι το image....
ασε που κ να συμβει κατι τις τετοιο θα στο ξαναφτιαξω εγω δωρεαν...δουλεια μου ειναι αλλωστε...
δεν απαντησες ομως...τι κ πως...που κ σε ποιον....επισης κατι σημαντικοτατο...πόσο?:D

το που και σε ποιον ειναι απλο...5-10 ονοματα αναφερονται εδω μεσα συχνα...δες ποιος απολαμβανει τα θετικοτερα σχολια και πηγαινε εκει...ετσι λειτουργουν αυτα...

το ποσο παιζει... απο 200-250 ευρω,απ οτι ακουω...

το τι και πως ομως αστο...εκτος απο τους ιδιωτες,το φορουμ το διαβαζουν incognito και καμποσοι "φτασμενοι" μηχανικοι(τσεκαρισμενο αυτο)...κι εγω ,τσαμπα μαγκα, δεν ξανακανω κανεναν...αυτες οι εποχες περασαν ανεπιστρεπτι...

αν εχω χρονο αργοτερα,θα γραψω καποια πραγματα για τις ecu...απο κει και περα,ενηλικοι ειστε,διαβαστε,αποφασιστε και πραξτε κατα το δοκουν...

:wave2:

kyko
09/02/2010, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
το που και σε ποιον ειναι απλο...5-10 ονοματα αναφερονται εδω μεσα συχνα...δες ποιος απολαμβανει τα θετικοτερα σχολια και πηγαινε εκει...ετσι λειτουργουν αυτα...

το ποσο παιζει... απο 200-250 ευρω,απ οτι ακουω...

το τι και πως ομως αστο...εκτος απο τους ιδιωτες,το φορουμ το διαβαζουν incognito και καμποσοι "φτασμενοι" μηχανικοι(τσεκαρισμενο αυτο)...κι εγω ,τσαμπα μαγκα, δεν ξανακανω κανεναν...αυτες οι εποχες περασαν ανεπιστρεπτι...

αν εχω χρονο αργοτερα,θα γραψω καποια πραγματα για τις ecu...απο κει και περα,ενηλικοι ειστε,διαβαστε,αποφασιστε και πραξτε κατα το δοκουν...

:wave2:

αφου το βλεπεις....επανω δεξια...π.δ.μελους...
γραψε 2 κουβεντες κ στειλτες...ή μηπως πιστευεις οτι κ αυτα θα τα διαβασουν "φτασμενοι" μηχανικοι?

:wave2:

Tomahawk
10/02/2010, 02:04
Χωρίς να εχω προσωπική εμπειριά θα σου πρότεινα το Χρήστο Μόνο.
Στο bikenet λένε τα καλύτερα όσον αφορά τη ρύθμιση commander σε δυναμόμετρο.

Reinmeister δηλάδη εσύ τι θα πρότεινες ατι για power commander?

reinmeister
10/02/2010, 02:14
παρακολουθησε το θρεντ για τις ecu...

DrBig
10/02/2010, 02:16
Απο τα καλλιτερα στην αγορα ειναι το motty αλλα θελει κολητηρι, δεν ειναι plug n play...μη φανταστεις τιποτε υπερβολικο, καμια 15αρια κολλησεις στην πλεξουδα της μηχανης. Ειναι ομως πραγματικο full time closed loop. Αν εχει διαφορες και ποιες ειναι αυτες με PC+autotune θα μας πει ο master of disaster οταν ξυπνησει...

DrBig
10/02/2010, 02:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παρακολουθησε το θρεντ για τις ecu...


ΩΩΩΩ ειναι ξυπνιος!

libali10
26/03/2010, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν στη μηχανη σου μπαινει auto-tune γιατι δεν το παιρνεις να ξεμπερδευεις? Θα περασεις λιγη ωρα βολτα-λαπτοπ-βολτα-λαπτοπ και θα σου ερθει λιγο πιο ακριβα, αλλα δεν θα εξαρτασαι απο κανενα μ@λ@κ@ και το αποτελσμα θα ειναι καλλιτερο.
Εναλλακτικα, ρωτα ποιοι εχουν στο δυναμομετρο τους dynojet link (η καπως ετσι) το οποιο ρυθμιζει αυτοματα το powercommander.


Ναι φιλε καλα καλα δεν ξερεις οτι το autotune δουλευει μονο με Pc-V αλλα ας υποθεσουμε οτι εχεις μηχανακι μοντελο ανω 2009 (για τετοια μοντελα προοριζετε το το pc-V) πηγαινε-αγορασε-τοποθετησε το PC V με auto-tune και μολις θελεις να το καλιμπραρεις,και στην συνεχεια να δωσεις "στοχους" (αναλογια αερα-καυσιμο) για να δουλεψειστο μηχανακι σου να δω τοτε απο ποιον μ@λ@κα (οπως εσυ αναφερεις) θα παρεις για πληροφοριες.