PDA

View Full Version : Μπιστιγμα στα 150χαω



MAG/FMX
09/02/2010, 20:07
Το καλοκαιρι αλλαξα λαστιχα κ εχω κανει 2000 χλμ , προ 2 μηνου στο δρομο για κορινθο επιασα 170..........Σημερα πηγα να ξεμπουκωσω τη μηχανη κ στα 150 μπισταγε το μπροστινο λες κ ο δρομος ειχε λακουβιτσες............το επαθα στη καινουργια γεφυρα του κυφισου.........τι συμβαινει εσεις που ειστε γατονια...........???:)

MAG/FMX
09/02/2010, 20:10
Για τον Σακι η φοτο ασχετο..........

MAG/FMX
09/02/2010, 20:17
1


188244

Anritsu
09/02/2010, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Το καλοκαιρι αλλαξα λαστιχα κ εχω κανει 2000 χλμ , προ 2 μηνου στο δρομο για κορινθο επιασα 170..........Σημερα πηγα να ξεμπουκωσω τη μηχανη κ στα 150 μπισταγε το μπροστινο λες κ ο δρομος ειχε λακουβιτσες............το επαθα στη καινουργια γεφυρα του κυφισου.........τι συμβαινει εσεις που ειστε γατονια...........???:)

"μπίσταγε" τι σήμαινει ? κοσκίνιζε που λέμε ?

MAG/FMX
09/02/2010, 21:10
Αντι να πηγαινει ευθεια καρφι , ετρεμε πανω κατω κ δεξια αριστερα γρηγορα κ εντονα.........
Το παθα με το αμαξι προ 2 μηνου κ τελικα ειχε βυζι το λαστιχο .......... αλλα ασχετο με τη μηχανη πιστευω.......:cry:

camen
09/02/2010, 21:15
Aπο ρουλεμαν λαιμου πως ημεθα:confused: :wave2:


ας ξεκινησουμε απο αυτο αρχικα και βλεπουμε....
:smokin:

notakos600
09/02/2010, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Αντι να πηγαινει ευθεια καρφι , ετρεμε πανω κατω κ δεξια αριστερα γρηγορα κ εντονα.........
Το παθα με το αμαξι προ 2 μηνου κ τελικα ειχε βυζι το λαστιχο .......... αλλα ασχετο με τη μηχανη πιστευω.......:cry:



Να δεις που στο τέλος θα μας βάλεις καμιά τσόντα...:lol:

MAG/FMX
09/02/2010, 21:19
Ουτε ξερω ...παντως απο τοτε που εσφηξα το λαιμο , μετα τον χαλαρωσα λιγο κ γενικα ο μηχανικος μου μου πε οτι ειναι οκ ........ απο τοτε αρχισαν τα προβληματα.......:confused: :cry: :smokin:

camen
09/02/2010, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Ουτε ξερω ...παντως απο τοτε που εσφηξα το λαιμο , μετα τον χαλαρωσα λιγο κ γενικα ο μηχανικος μου μου πε οτι ειναι οκ ........ απο τοτε αρχισαν τα προβληματα.......:confused: :cry: :smokin:

Αν το εσφιξες περα του δεοντος και το δουλεψες τοτε τα κατεστρεψες...:bawl:
99% ρουλεμαν λοιπον,αφου το προβλημα ξεκινησε απο τοτε...:wave2:

camen
09/02/2010, 21:27
Αυτοι οι τεχνικοι οροι που χρησιμοποιουμε με τρελαινουν...:smokin:


ΜΠΙΣΤΙΓΜΑ
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:




Πρεπει να φτιαχτει το λεξικο του Ελληνα μαστρο-Μπαμπη/Βαγγελη κλπ κλπ....:lol: :lol: :lol:

MAG/FMX
09/02/2010, 21:28
Το ρουλεμαν του κανεις ενα τεστ με το να γυρνας το τιμονι κ βλεπεις αμα μαγκωνει κ εμενα γυρναει μια χαρα...............
Αυτο τελικα κοσκινισμα λεγεται που παθαινω το οποιο πρεπει να μου το κανει κ με 60κλμ απλα πιστευα οτι φταινε οι κραδασμοι του κινητηρα........κ ο δρομος.......

MAG/FMX
09/02/2010, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αυτοι οι τεχνικοι οροι που χρησιμοποιουμε με τρελαινουν...:smokin:


ΜΠΙΣΤΙΓΜΑ
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:




Πρεπει να φτιαχτει το λεξικο του Ελληνα μαστρο-Μπαμπη/Βαγγελη κλπ κλπ....:lol: :lol: :lol:
10 χρονια μπασκετ παιζω δεν περνανε ετσι αυτα...........κ το κοσκινισμα οι χρισοθηρες το εκαναν αλλα τους το πηρατε εξυπνακιδες........:lol: :bigcry:

camen
09/02/2010, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Το ρουλεμαν του κανεις ενα τεστ με το να γυρνας το τιμονι κ βλεπεις αμα μαγκωνει κ εμενα γυρναει μια χαρα...............
Αυτο τελικα κοσκινισμα λεγεται που παθαινω το οποιο πρεπει να μου το κανει κ με 60κλμ απλα πιστευα οτι φταινε οι κραδασμοι του κινητηρα........κ ο δρομος.......

Πειραξατε κατι αλλο σε μπροστα τροχο,μπουκαλες αναρτησεις κλπ κλπ???:rolleyes:
Απο λαστιχο εισαι οκ και σε ποιοτητα και σε πιεση???:rolleyes:

Αν ολα τα παραπανω ειναι οκ τοτε ρουλεμαν...Εκτος και αν το κοσκινισμα οφειλονταν σε μια συγκυρια αερος και ανωμαλιας οδοστρωματος...:smokin:
Αν ησουν και εσυ σφιχτος(ησουν?!:smokin: ) τοτε επιδινωσες την κατασταση...:winka:

MAG/FMX
09/02/2010, 21:35
Τρομαξα ομως ...........:smokin: :bawl: :confused: :smokin:
Βασικα για να σφηξει το λαιμο ο προηγουμενος πρεπει να ξεσφιξε λιγο κ καμια τριπλετα στις μπουκαλες.
Πιεση 29 εβαλα μπροστα........... τι να πω ακομα κ τον συντονισμο της γεφυρας σκεφτηκα......
Λαστιχα το καλοκαιρι εβαλα τα mutant σε εναν με πολυ καλο ονομα..........

camen
09/02/2010, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Τρομαξα ομως ...........:smokin: :bawl: :confused: :smokin:
Βασικα για να σφηξει το λαιμο ο προηγουμενος πρεπει να ξεσφιξε λιγο κ καμια τριπλετα στις μπουκαλες.
Πιεση 29 εβαλα μπροστα........... τι να πω ακομα κ τον συντονισμο της γεφυρας σκεφτηκα......
Λαστιχα το καλοκαιρι εβαλα τα mutant σε εναν με πολυ καλο ονομα..........

Κατι εχει παιχτει ή με τα σφιξιματα ή με τα ρουλεμαν...:wave2: :wave2: :wave2:
Πηγαινε να το τσεκαρει ο μαστορας μην φας κανενα tank slapping και δεις τα ραδικια αναποδα...:cry:

MAG/FMX
09/02/2010, 21:42
Η ζυγοσταθμηση στο λαστιχο δεν παιζει κανα ρολακι ...........?:wave2:

camen
09/02/2010, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Η ζυγοσταθμηση στο λαστιχο δεν παιζει κανα ρολακι ...........?:wave2:

Γτ αλλαξες κατι στην ζαντα?Προστεθηκε ή αφαιρεθηκε μαζα?
Αν οχι τοτε δεν ειναι ζυγοσταθμιση...

Ρε μην πνιγεσε σε μια κουταλια νερο.Αφου το κανει μετα την παρεμβαση στα ρουλεμαν εκει κατι
μαμουνια εχει κανει ο μαστορας.
Μπορει να εχει στραβωκατσει καμια μπουκαλα,να εχουν χαλασει τα ρουλεμαν κλπ κλπ...

abrestas
09/02/2010, 21:48
τσεκαρε καλου κακου και την ζυγοσταθμιση μπορει να εφυγε κανενα μολυβι ποτε δεν ξερεις.

MAG/FMX
09/02/2010, 21:49
Αυτο που να εχει στραβοκατσει η μπουκαλα μου αρεσει........:beer:
Το αλλο με τα ρουλεμαν ειναι 150ε αστο...........
Τι να σου πω ρε μαν εγω σε εξουσιοδοτημενα το παω κ τα σκαω , απο εκει κ περα αμα αρχισουμε να λεμε την εκανε ο μαστορας , αστα να πανε , γιατι τωρα που να παω ....στον ιδιο παλυ..........???

sakisvolos
09/02/2010, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
1

Ποιος και γιατί έκοψε ρε Λευτέρη αυτά τα καλώδια ??? Από ότι βλέπω είναι από την πλεξούδα της μηχανής!!

Μια πιο καθαρή φοτο αύριο να φαίνονται καλά τα χρώματα και θα κοιτάξω στο βιβλίο να σου πω τι είναι το καθένα! :winka:

Υ.Γ. Αν στο δικό μου μηχανάκι μου κόβανε έτσι τα καλώδια θα τους έκοβα τα χέρια!! :mad: :mad: :mad:

MAG/FMX
09/02/2010, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Να δεις που στο τέλος θα μας βάλεις καμιά τσόντα...:lol:
Α ετσι .........:( αλλα μας ελεγες το 2007 με το xt aki σου........ μολογα τωρα ..τι παιζει.....
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=55885&highlight=%EA%EF%F3%EA%E9%ED%E9%F3%EC%E1 Παιδια το XT ακι μου κουναει :lol: :lol: χε χε χε:winka:

johnnyestia
10/02/2010, 07:50
Σε ποιο σημείο του Κηφισού εννοείς?

Αν εννοείς στο ρεύμα για Πειραιά λίγο πριν βγείς στο ΣΕΦ, σε πληροφορώ πως έτσι είναι ο δρόμος.

:wave2:

notakos600
10/02/2010, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Α ετσι .........:( αλλα μας ελεγες το 2007 με το xt aki σου........ μολογα τωρα ..τι παιζει.....
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=55885&highlight=%EA%EF%F3%EA%E9%ED%E9%F3%EC%E1 Παιδια το XT ακι μου κουναει :lol: :lol: χε χε χε:winka:



Αρχηγέ κάπου τα 'πινες εψές.
Αυτός είναι ο p@nos.

jimtarasxt660x
10/02/2010, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Αρχηγέ κάπου τα 'πινες εψές.
Αυτός είναι ο p@nos.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

p@nos
10/02/2010, 09:46
οντως δικο μου ηταν...


δε μπορω να καταλαβω γιατι συμπεριφεροταν ετσι το ΧΤ...παροτι εχει και ''κλειστο'' πλαισιο...

απαραδεκτο σε αυτες τις ταχυτητες...


το xl500 που ειναι και 130 κιλα, στα 150 με λαστιχα 8ετιας που εχει πλεον πανω(:rotflmao: ) παει λες και ειναι σε ραγες...κουνηματα κοσκινισματα ουτε για αστειο δε κανει

p@nos
10/02/2010, 09:48
ξεχασα να αναφερω οτι το μεγαλυτερο ποσοστο αυτου του κουνηματος γινοταν εξαιτιας του μπροστινου φτερου...μια φορα το εβγαλα και πηγα χωρις φτερο αθηνα και ηταν λες και οδηγουσα αλλη μηχανη

:lol:

notakos600
10/02/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ξεχασα να αναφερω οτι το μεγαλυτερο ποσοστο αυτου του κουνηματος γινοταν εξαιτιας του μπροστινου φτερου...μια φορα το εβγαλα και πηγα χωρις φτερο αθηνα και ηταν λες και οδηγουσα αλλη μηχανη

:lol:


Σε μοτάρ πάντως με γέφυρα tarozzi εξαφανίζεται.
Το ΧΤ δεν διεκδικεί βέβαια δάφνες σε κράτημα αλλά οκ.

p@nos
10/02/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Σε μοτάρ πάντως με γέφυρα tarozzi εξαφανίζεται.
Το ΧΤ δεν διεκδικεί βέβαια δάφνες σε κράτημα αλλά οκ.


mhpws εχεις και μικρο φτερακι περα απο τη γεφυρα?

notakos600
10/02/2010, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
mhpws εχεις και μικρο φτερακι περα απο τη γεφυρα?



Εννοείται, το εντούρο φτερό θέλει αναγκαστικά λαμάκι, αλλιώς κάνεις ιστιοπλο'ί'α.
Όλα λύνονται ως ένα βαθμό, δυστυχώς το ''τα κάνει όλα και συμφέρει'' δεν υπάρχει.

p@nos
10/02/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Εννοείται, το εντούρο φτερό θέλει αναγκαστικά λαμάκι, αλλιώς κάνεις ιστιοπλοία.
Όλα λύνονται ως ένα βαθμό, δυστυχώς το ''τα κάνει όλα και συμφέρει'' δεν υπάρχει.


ε γι'αυτο...αμα βαλεις το παλιο φτερο θα δεις μετα:rotflmao:

ηθελα να βαλω το κοντο φτερο μονο και μονο για να παει πιο καλα, παροτι θα φαινοταν ασχημο με την 21'' ροδα...



τελικα συμβιβαστικα με το λαμακι και η κατασταση βελτιωθηκε αρκετα

p@nos
10/02/2010, 10:06
και μη πει κανεις οτι σπαμμαρουμε...


κι εμεις για ''μπιστιγμα'' στα 150 μιλαμε

:D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

notakos600
10/02/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ε γι'αυτο...αμα βαλεις το παλιο φτερο θα δεις μετα:rotflmao:

ηθελα να βαλω το κοντο φτερο μονο και μονο για να παει πιο καλα, παροτι θα φαινοταν ασχημο με την 21'' ροδα...



τελικα συμβιβαστικα με το λαμακι και η κατασταση βελτιωθηκε αρκετα



Εγώ από την άλλη θέλω να το κάνω 18, 21 με λάστιχα εντούρο. :lol:
Το λαμάκι ναι βοηθάει πολύ γιατι εξαφανίζει την ταλάντωση του εντουρο φτερού που λειτουργει σαν ντόμινο σε όλα τα μέρη της μοτό.

p@nos
10/02/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Εγώ από την άλλη θέλω να το κάνω 18, 21 με λάστιχα εντούρο. :lol:




ωραιοςςςςςς

:winka:



:beer: :beer: :beer:

notakos600
10/02/2010, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ωραιοςςςςςς

:winka:



:beer: :beer: :beer:



Πανούλη δεν λέει ρε συ, πολύ βρωμίσαν οι δρόμοι και πως ζούμε ακόμη θαύμα είναι.
Εκδρομικό εντούρο κι άγιος ο Θεός.:beer:

junkier6
10/02/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Το καλοκαιρι αλλαξα λαστιχα κ εχω κανει 2000 χλμ , προ 2 μηνου στο δρομο για κορινθο επιασα 170..........Σημερα πηγα να ξεμπουκωσω τη μηχανη κ στα 150 μπισταγε το μπροστινο λες κ ο δρομος ειχε λακουβιτσες............το επαθα στη καινουργια γεφυρα του κυφισου.........τι συμβαινει εσεις που ειστε γατονια...........???:)


φιλαρακι κοιταξες μπας και σου σταβωσε καμια ζαντα;εμανα ειχε στραβωσει λιγο κ κοσκινιζε στα 90, στα 180 κ στα 270 χλμ. συμμετρια εεε;;;!!! την ισιωσα κ τωρα ολα κομπλε. :wave2:

MAG/FMX
10/02/2010, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Σε ποιο σημείο του Κηφισού εννοείς?

Αν εννοείς στο ρεύμα για Πειραιά λίγο πριν βγείς στο ΣΕΦ, σε πληροφορώ πως έτσι είναι ο δρόμος.

:wave2:
Sorry στους αναγνωστες μου :wacko: αλλα θα ξεκινησω απτις φτηνες λυσεις , για το λογο οτι ο μηχανικος μου ειπε οτι ειμαι οκ κ γιατι ειναι πιο σοφο........:a024:
Ναι παληκαρι σε αυτον το δρομο , στην μεγαλη ευθεια απο 500μ μεχρι 100μ απτη στροφη που λες............ το παθα κ κοιταγα κατω κ φενοταν τζαμι ο δρομος , την ωρα που ειχα λυσαξει κ του χωνα την 150αρα μου κοσκινησε πολυ αποτομα κ βιαια , μου σκασε κ αερας ειχα ενα φορτηγο δεξια ενα κουτι αριστερα κ δεν ηξερα τι απολα φταιει η ολα μαζι απο λιγο......
Εντωμεταξυ για μια 3ετια ημουν φρονιμος κ πηγαινα 100-120..........τωρα κανα 4αμηνο χτυπαω 150-160 κ δεν εχω κατι να συγκρινω:smilea:

MAG/FMX
10/02/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από junkier6
φιλαρακι κοιταξες μπας και σου σταβωσε καμια ζαντα;εμανα ειχε στραβωσει λιγο κ κοσκινιζε στα 90, στα 180 κ στα 270 χλμ. συμμετρια εεε;;;!!! την ισιωσα κ τωρα ολα κομπλε. :wave2:
Τι να πω ρε παληκαρι ... ο λαστιχας που μου βαλε τα καινουργια , μου λεει 150ε ρουλεμαν κ 60ε ακτινολογηση κ εισαι οκ γιατι κ τα λαστιχα που μου δωσε λεει ειναι οκ κ η ζυγοσταθμηση μου ειναι ενταξει...........
Ο μηχανικος μου που εχει πολυ καλο ονομα κ ειναι κ φιλος το κοιταξε κ μου λεει οτι εισαι κομπλε σε ολα κ ξεκολα..........παρε το αυγο κ κουρευτω που λενε........:confused:

sakisvolos
10/02/2010, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και μη πει κανεις οτι σπαμμαρουμε...
:D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:a27: :a27: :a27: :a27: :a27: :a27: :a27: :a27: :a27: :a27:

johnnyestia
12/02/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Sorry στους αναγνωστες μου :wacko: αλλα θα ξεκινησω απτις φτηνες λυσεις , για το λογο οτι ο μηχανικος μου ειπε οτι ειμαι οκ κ γιατι ειναι πιο σοφο........:a024:
Ναι παληκαρι σε αυτον το δρομο , στην μεγαλη ευθεια απο 500μ μεχρι 100μ απτη στροφη που λες............ το παθα κ κοιταγα κατω κ φενοταν τζαμι ο δρομος , την ωρα που ειχα λυσαξει κ του χωνα την 150αρα μου κοσκινησε πολυ αποτομα κ βιαια , μου σκασε κ αερας ειχα ενα φορτηγο δεξια ενα κουτι αριστερα κ δεν ηξερα τι απολα φταιει η ολα μαζι απο λιγο......
Εντωμεταξυ για μια 3ετια ημουν φρονιμος κ πηγαινα 100-120..........τωρα κανα 4αμηνο χτυπαω 150-160 κ δεν εχω κατι να συγκρινω:smilea:

Περνάω από αυτό το σημείο κάθε μέρα εδώ και 2 χρόνια. Εκεί στάνταρ κάνει ο δρόμος κυματάκια και ας μην του φαίνεται. Με πάνω από 120χαω τρέμει πάααρα πολύ και το δικό μου(FZ6) που γενικά είναι βράχος σε αρκετά μεγαλύτερες ταχύτητες.

Από την απέναντι μεριά ο δρόμος είναι αλοιφή. Δοκίμασε εκεί να δεις τι γίνεται.

MAG/FMX
12/02/2010, 19:23
Το προβλημα παληκαρια λυθηκε αλα BOUkIS WAY κ τωρα χαμογελακια παλυ ......... τιποτα στα 60 90 150 , συνχαρητηρια στο παληκαρι , που εχει φτασει στο σημειο να "μιλαει" με μια μηχανη....:beer:

camen
12/02/2010, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Το προβλημα παληκαρια λυθηκε αλα BOUkIS WAY κ τωρα χαμογελακια παλυ ......... τιποτα στα 60 90 150 , συνχαρητηρια στο παληκαρι , που εχει φτασει στο σημειο να "μιλαει" με μια μηχανη....:beer:

Θα μας πεις τι ειχε κιολας....?:rolleyes:

MAG/FMX
12/02/2010, 20:14
Κατι απο ζυγοσταθμιση δεξια αριστερα , λιγο σφυξιμο ακτινων κ ο αξονας ροδας ηταν λιγο στραβοβαλμενος , γενικα δεν ειμαι καλος στα τεχνικα κ ισως δε λεω κατι σωστα , το αποτελεσμα με νοιαζει κ ειναι super, πιστευω οτι εγινε καλητερο αποτι ηταν καινουργιο γιατι μπηκα σε δεξια στροφη ψιλοφετα κατι που δεν γινοταν σωστα απο καινουργιο κ απο κοσκινισμα καθολου , αφου ελεγα που πηγε αυτο το τρεμουλο......... γιατι καπου ειχα διαβασει οτι , ενας μαστορας ειχε πει ..... μαθε να ζεις με αυτο κ ειχα σπαστει.........σε μενα ηταν ελαχιστο βεβαια αλλα μου χαλαγε τη ζαχαρενια μου......
Πηγα λοιπον συστημενος στο σωστο μαστορα κ μου σενιαρε το καλομαθημενο μου , που πινει βενζινουλα 1.45ε :D

sakisvolos
13/02/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
......που πινει βενζινουλα 1.45ε :D


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: Πόσοοοοοο?? :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

MAG/FMX
13/02/2010, 17:29
Ασε καλητερα να πινε Jack Daniels..........1.45ε το L. εχει η 100αρα στην Αθηνα εδω κ κατι μερουλες.
Se σας λογικα θα χει κ παραπανω......
Αλλα οκ , ετσι κ αλλιως λιγα χιλιομετρα κανω το χρονο κ δεν με πειραζει κ τοσο ......... :wave2: