PDA

View Full Version : καλησπερα... μια γνωμη αν θελετε...



ftsmf
14/02/2010, 15:15
παιδια καλησπερα... υπαρχει μια περιπτωση να αποκτησω ενα xr600 του 90τοσο(δεν θυμαμαι ακριβως)... εξωτερικα ειναι σε καλη κατασταση και ειναι απο ανακατασκευη(ετσι λεει τελος παντων) και μου δινει και 2 μοτερ ανταλλακτικα μαζι...

για πειτε καμια γνωμη οσοι ξερετε το μηχανακι... απο αξιοπιστια..?? τα πιο γνωστα προβληματα ποια ειναι??? καταναλωση...??

edit: το παιδι μου θα μου το δωσει ειναι γειτονας μου... μενει πισω απο το σπιτι μου και γνωριζομαστε χρονια.... αλλα ποτε δεν ξερεις....

manosamos
14/03/2010, 18:34
Γιατι να μπλεξεις με σκοτωμενη μοτο 20ετιας?
Αν εισαι συλλεκτης,οκ.
Αν οχι,παρε κανενα KLE να βολταρεις απροβληματιστα και με λιγα χρηματα.

spyros33f
14/03/2010, 19:27
Αν θες KLE παντος εχει ενα φιλαρακι στη Χαλκιδηκη,φτινο κ καλο

xtasi
14/03/2010, 19:41
honda,olo prosonta...
to pio aksiopisto pou 8a breis se auth thn kathgoria.ta 20 peripou xronakia tou den peirazoun,arkei na exei synthrh8ei kai odhgh8ei estw kai ligo swsta.kai me alla 2 moter mazi,pisteuw oti problem kai na bgalei lynetai.apo katanalwsh gia to 600ari de gnwrizw na pw thn alh8eia
proswpika latreuw ta endura 80-90,alla isws na xreiastei ligo meraki(oson afora kapoia problhmatakia)
alla otan les 90toso,90poso ennoeis?exei arketh shmasia.an einai tou 96 eisai ypertyxeros..

manosamos
14/03/2010, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtasi
honda,olo prosonta...
to pio aksiopisto pou 8a breis se auth thn kathgoria.ta 20 peripou xronakia tou den peirazoun,arkei na exei synthrh8ei kai odhgh8ei estw kai ligo swsta.kai me alla 2 moter mazi,pisteuw oti problem kai na bgalei lynetai.apo katanalwsh gia to 600ari de gnwrizw na pw thn alh8eia
proswpika latreuw ta endura 80-90,alla isws na xreiastei ligo meraki(oson afora kapoia problhmatakia)
alla otan les 90toso,90poso ennoeis?exei arketh shmasia.an einai tou 96 eisai ypertyxeros..

Εχεις δει XR να οδηγειτε στρωτα?
Εφουνε φαει σκισιμο απο τα πρωτα 100 χλμ της καριερας τους.
Τα 2 μοτερ αν ειναι καλα οκ,αλλα μου φαινετε οτι θα ειναι καταλληλα για...ανακυκλωση.
Τωρα αν τα Χοντα ειναι ολο προσωντα...ρωτα εμενα με το Βαραντερο....:bigcry:

xtasi
14/03/2010, 20:24
oxi eidika se 600aria den exw dei filiki odhghsh(oson afora th mhxanh) alla auto eksartatai apo ton odhgo panta,o "ftsmf" leei ton kserei.oso gia th varadero sou,ti na pw,mporei na etyxe,prwth fora akouw na paraponiountai gia honda.kai malista osoi pinoun ta xr exoun na lene pws einai to mono mhxanaki pou den kollhse sta xeria tous..

manosamos
14/03/2010, 20:40
Για το Βαραντερο να σου πω οτι ειμαι δυσαρεστημενος εν γεννει απο το μηχανακι.
Προβληματα βγαζει,αντλια βενζινης,τρυπια ψυγεια,ρουλεμαν λαιμουν,προβληματα αλλα σοβαρα και αλλα οχι.
Το μηχανακι ειναι εκτος εποχης,πανβαρο,με αρυθμιες στις χαμηλες σαλ. και αν σου σβησει...ξαπλωθηκες!!!
Οι αναρτησεις του ειναι μαλακες,αν πατησεις φρενο πανικου το μπροστινο χανετε....τι αλλο να πω.
Συγκρυνομενο με το BMW R1200GS ειναι πισω...σε ολα.

xtasi
15/03/2010, 01:26
den mporw na diafwnisw,efoson eisai katoxos kai to les.. kai gia na pw tn alh8eia den exw asxolh8ei pote m'autou tou eidous tis mhxanes,den kserw.twra gia na epanel8w sto 8ema mas, ftsmf, na ksanatonisw to meraki kai to kata poso katexeis na ftiaxneis kapoia pramata monos sou.ontas katoxos palias mhxanhs(xt 1982),8a se pw empeirika pws apo to pio mikro problhmataki,an den exeis oreksh h kai kapoies gnwseis na asxolh8eis yparxei pi8anothta na se afhnei h mhxanh sou.to opoio mporei na einai bebaia kai aplo ka8arisma epafwn as poume.kai pera apo ton katoxo,metraei para ma para poly oi mhxanikoi apo tous opoious exei perasei h mhxanh..alla ksexases na mas peis enan apo tous kyrioterous paragontes : timh!

ftsmf
15/03/2010, 05:17
παιδια ευχαριστω πολυ για τις γνωμες ακομα και ενα μηνα αργοτερα... το xr τελικα δεν το πηρα ακριβως για τον λογο που λεει ο φιλος xtasi, ο οποιος ξερει την γλυκα απο το δικο του μηχανακι.... οποτε λοιπον την παρατησα την ιδεα για να μην μπλεξω... οχι οτι δεν ειχα το ενδιαφερον η το μερακι η καποιες απλες γνωσεις... ολα αυτα τα εχω... αλλα δεν εχω χρονο ουτε τα σ/κ για να ασχοληθω να φτιαξω το xr...

Man7
22/03/2010, 18:12
Έχει λήξει το θέμα;
Διότι αν το μηχανάκι στο δίνει σε λεφτά ανάλογα της κατάστασής του (ή λιγότερα), τότε πολύ κακώς το έχασες.
Με ελάχιστη συντήρηση πάει και δεν σπάει, είναι (πλέον) κλασσικό, τα κάνει όλα και συμφέρει κλπ.
Είναι βέβαια και 2 γενιές πίσω απ’ό,τι παράγεται σήμερα και έχει και μανιβέλα.
Τέλος πάντων, γούστα, απόψεις και αποφάσεις είναι αυτά και ο καθένας έχει τα δικά του. Εγώ πάντως το θεωρώ φανταστικό μηχανάκι και θα το έκρινα βάσει σχέσης τιμής/κατάστασης.

Μ.

ftsmf
22/03/2010, 18:28
τελικα οχι δεν το πηρα.. γιατι βρηκα κατι καλυτερο και σε καλυτερη αναλογια ποιοτητας/τιμης οποτε το τσιμπησα.. παντως το xr το δινει ακομα ο φιλος μαζι με οσα ανταλλακτικα εχει...

για του λογου το αληθες εγω ψηνομουν αγρια για το μηχανακι ακριβως για τους λογους που προανεφερες Μανο.. απλα βαριομουν να ασχοληθω με το συμμαζεμα του... οχι μονο μηχανικα.. και εμφανισιακα.. αυτος ειναι και ο λογος που δεν το πηρα... :beer:

edit: ενας αλλος λογος ειναι και η μανιβελα που δεν το πηρα... γιατι ειχα το ttr600 παλιοτερα και ξερω πως ειναι αν μουλαρωσει... και πιστεψε με... ηξερα να το βαζω μπροστα με την πρωτη μανιβελια ειτε κρυο ειτε ζεστο...