PDA

View Full Version : Βιβλιο-προτάσεις (προτάσεις από μέλη του φόρουμ)



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7

slacker
30/01/2010, 22:41
Εξκιούζ μι :D

SVX
30/01/2010, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Μιλάς για διαφορετικό βιβλίο
Το nomadic furniture 1 ψάχνω
:wave2:

Τσιμπα Το ! (http://cgi.ebay.co.uk/NOMADIC-FURNITURE-1-2-HENNESSEY-SC-BUILD-YOURSELF-1_W0QQitemZ230425088541QQcmdZViewItemQQptZUS_Nonfiction_Book?hash=item35a667d21d) :beer: κανα 30αρι με τα μεταφορικα Vol.1 & Vol.2

vagtav
31/01/2010, 09:44
Ευχαριστώ. :beer: :beer:
Πακέτο ο paypal λογαριασμός πάντως.... Πολύ διαδικασία βρε αδερφάκι μου

vagtav
31/01/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
.....

"Μικρή ιστορία του κόσμου" (http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=5056632) , του E. H. Gombrich (εκδ. Πατάκη).
.....


:beer: :beer:

el patron
16/02/2010, 14:50
Το τελος του εφιαλτη

Αναφερομαι φυσικα στο βιβλιο του Τακη Μπαλτακου,το εχει διαβασει κανεις αυτο το αριστουργημα για την ζωη των σπαρτιατων?

Thelw_Gazi
18/02/2010, 02:16
To φυλαχτό

και...

Το μαύρο σπίτι!

iosif
25/02/2010, 13:45
"καθρεπτες" εντουαρντο γκαλεανο


"διακηρυξεις ανεξαρτησιας" χαουαρντ ζιν


"ο ελεφαντας" ζοζε σαραμαγκου

"τα οικονομικα της αθωας απατης" τζον κενεθ γκαλμπρειθ

"το κιβωτιο"-παλιο αλλα κλασικο-αρης αλεξανδρου


και επικαιρο

"το εγχειριδιο του ανταρτη πόλεων"
:rotflmao:

koulis19
16/03/2010, 18:38
''Τα παιδικα μου χρονια''-Μαξιμ γκορκι ''Η μανα''-Μαξιμ γκορκι ''Χωρις εξουσια''-Ερρικο Μαλατεστα και ''θεος και κρατος''Μιχαηλ Μπακουνιν.

vagtav
17/03/2010, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Τσιμπα Το ! (http://cgi.ebay.co.uk/NOMADIC-FURNITURE-1-2-HENNESSEY-SC-BUILD-YOURSELF-1_W0QQitemZ230425088541QQcmdZViewItemQQptZUS_Nonfiction_Book?hash=item35a667d21d) :beer: κανα 30αρι με τα μεταφορικα Vol.1 & Vol.2

Γκαντεμιά ρε πστ μου.
Μετά από ένα μήνα αναμονής και αρκετά mail με τον αποστολέα, μου είπε ότι το βιβλίο..... χάθηκε :eyepop: :eyepop: στο ταχυδρομείο.
Μου φάνηκε αρκετά φιδίσια δικαιολογία, αλλά έδειξε την πρόθεση να επιστρέψει τα χρήματα.
Αντε να δώ τώρα τι θα γίνει......

J.T.R
22/03/2010, 22:47
Ευτυχισμενος που εκανε το ταξιδι του Οδυσσεα.
Απο τη Μαριαννα Κορομηλα.Εκδοσεις Αγρα.

tai
23/03/2010, 18:05
"το κράτος του φόβου"
MICHAEL CRICHTON
μια άλλη άποψη για την οικολογία και για την παγκόσμια υπερθέρμανση,
μια σκέψη για το πόσο μεγάλα συμφέροντα έχουν τα wwf τα Greenpeace κλπ σωματεία

iosif
24/03/2010, 13:02
ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ" Jared Diamond

"ο πλουτος και η φτωχεια των εθνων" David Lodge

takis-kk
28/03/2010, 09:48
Το τετράδιο.
Ζοζε Σαραμάγκου.
Εκδόσεις Καστανιώτη.

Κείμενα που γράφτηκαν για το Blog
Σεπτέμβριος 2008 - Μάρτιος 2009.

Θα βρείτε πολλές ομοιότητες ....


Τάκης Κ.

MIXALHS 400SF R
05/04/2010, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DAMIANS
Ρε παιδια Λενο Χρηστιδη δεν εχει διαβασει κανενας? για καλοκαιρι ειναι ευχαριστος και ευκολοδιαβαστος BORORO, Ο ΤΥΧΕΡΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥ ΔΟΚΤΟΡΟΣ ΜΠΟΥ, ΤΑ ΧΑΣΤΟΥΚΟΨΑΡΑ, ΛΟΣΤΡΕ, ΩΡΑΙΑ Φαση (θεατρικο), το BORORO ειναι για μενα ενα απο τα καλιτερα του

Επίσης Μόνολογκ και ΨΥΧ

J.T.R
05/04/2010, 18:50
''Βαρδια'' Καββαδιας

Μικe777
06/04/2010, 00:25
Να προτεινω κι εγω ενα
απλο και αγαπημενο
<<Σινταρτα>>Χερμαν Εσσε
και το <<Ντεμιαν>> που αναφερθηκε στη αρχη πολυ καλο...

granazi
06/04/2010, 00:37
tai pan του James Clavel
ο ιδιος εχει γραψει κ τα King Rat -Shogun-Gai Jin.

Εχετλαίος
15/04/2010, 21:46
Η μάστιγα της Ασίας
Horton, George
Βιβλιοπωλείον της Εστίας

Η εξιστόρηση της συστηματικής εξόντωσης χριστιανικών πληθυσμών από την Τουρκία και της ενοχής (και ανέχειας) των μεγάλων Δυνάμεων μαζί με λεπτομερή εξιστόριση των γεγονότων στην αρχή του αιματοβαμμένου 20ου αιώνα από τον τότε Αμερικάνο πρόξενο στη Σμύρνη που τα έζησε από πρώτο χέρι...

Γιατί η ιστορία πρέπει να διδάσκεται κάποτε στους λαούς που τους αφορά.



(καλά τα ζειμπέκικα και οι κουμπαριές, αλλά καλή και η αληθινή Αλήθεια. Όπως λέγει και ο Σοφοκλής: ὀρθὸν ἁλήθει᾽ ἀεί)

Akatanomastos
15/04/2010, 21:57
μια μικρη παρατηρηση

νομιζω θα ταν καλητερο
εκτος απο εναν ξερο τιτλο

να γραφετε μια μικρη περιγραφη του τι παιζει
γιατι αλλιως απο εναν τιτλο ειναι δυσκολο να κινησει το ενδιαφερον καποιου για να το αναζητησει

που και αυτος ειναι ο σκοπος του θρεαντ

Υ.Γ. προφανως αναφερομαι σε οσους δεν εχουν γραψει σχολιο

granazi
15/04/2010, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
tai pan του James Clavel
ο ιδιος εχει γραψει κ τα King Rat -Shogun-Gai Jin.

επανερχομαι σ ε αυτο

ειναι βιβλιο εποχης οταν δημιουργηθηκε το χονκ κονγκ μεσα απο την περιπετειωδη ζωη ενος εμπορου (μεγαλη φατσα) αναλυει τι επικρατουσε τοτε απο πειρατεια εμποριο πολιτικη των αποικιων.......................

ε αμα σας τα πω και ολα δεν θα εχει νοημα μετα............:smokin:

route 66
23/04/2010, 10:22
''επιστροφη στο μελλον'' απο τον ΠΕΤΡΟ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
και
''απο την κριση του κοινοβουλευτισμου στην δημοκρατια'' απο ΓΙΩΡΓΟ Ν.ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ

route 66
24/04/2010, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
''Τα παιδικα μου χρονια''-Μαξιμ γκορκι ''Η μανα''-Μαξιμ γκορκι ''Χωρις εξουσια''-Ερρικο Μαλατεστα και ''θεος και κρατος''Μιχαηλ Μπακουνιν.

και μια και αναφερθηκε βιβλιο του ΕΡΡΙΚΟ ΜΑΛΑΤΕΣΤΑ να προτεινω και αλλο ενα.
''ΠΡΟΣ ΜΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ". πολυ απλη γραφη,κατανοητο,ανθρωπινο.
την αλλη φορα που θα αναφερουν οι "δημοσιογραφοι των οκτω στις ειδησεις"τη λεξη αναρχικοι και αντιεξουσιαστες με τοση ευκολια να ξερουμε τι ειναι οι αναρχικοι και τι πιστευουν πραγματικα.

koulis19
25/04/2010, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
και μια και αναφερθηκε βιβλιο του ΕΡΡΙΚΟ ΜΑΛΑΤΕΣΤΑ να προτεινω και αλλο ενα.
''ΠΡΟΣ ΜΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ". πολυ απλη γραφη,κατανοητο,ανθρωπινο.
την αλλη φορα που θα αναφερουν οι "δημοσιογραφοι των οκτω στις ειδησεις"τη λεξη αναρχικοι και αντιεξουσιαστες με τοση ευκολια να ξερουμε τι ειναι οι αναρχικοι και τι πιστευουν πραγματικα. +100000000000000000

Εχετλαίος
12/05/2010, 08:22
Η Προέλευση των Ελλήνων, του Ανθρωπολόγου Δρ Άρη Ν. Πουλιανού
Βιβιοθήκη της Ανθρωπολογικής Εταιρείας Ελλάδος

(Το αγόρασα από το perizitito.gr)

Εμπεριστατωμένη επιστημονική εθνογεννετική έρευνα που αποδεικνύει την καταγωγή μας και ανοίγει τα τζιμπλιασμένα ματάκια μας.

(Ινδοευρωπαική φυλή, Out of Afrika model και λοιπά πέη κυανά)

:wave2:

John Steed
18/05/2010, 14:29
Δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί, αλλά αυτό που διαβάζω τώρα και το προτείνω είναι το "Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέυ", του Όσκαρ Ουάιλντ (ή Γουάιλντ εαν θέλετε).

Καυστικότατος, είρωνας όσο δεν πάει , φοβερά κυνικός και πολύ μπροστά από την εποχή του.

Πραγματεύεται την νεότητα (και την φυγή αυτής), τα πάθη και τις ανθρώπινες σχέσεις μέσα από το πρίσμα του συγγραφέα, σε μια εποχή που ο κοινωνικός διαχωρισμός η τυπικότητα και ο καθωσπρεπισμός ήταν στο ζενίθ μιας κοινωνίας που με τίποτα δεν έβλεπε τα χάλια της....

Αμφιλεγόμενος συγγραφέας κυρίως στην εποχή του, διότι έγραφε μεγάλες αλήθειες....

Ιδιαίτερα αν σας αρέσουν οι ατάκες συμπυκνωμένης ειρωνίας-σοφίας του στυλ Dr House (ναι, αυτόν στη σειρά House MD) ή του στυλ Old Man (ναι, αυτόν από το φόρουμ), τότε θα το λατρέψετε....:lol:

Μπορείτε να το βρείτε και δωρεάν στην αγγλική, μιας και δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα από εδώ:
http://www.gutenberg.org/files/26740/26740-h/26740-h.htm

Επίσης στο ίδιο site θα βρείτε πάρα πολλούς συγγραφείς, οι οποίοι δεν υπόκεινται σε πνευματικά δικαιώματα.

http://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page

Αυτά, καλό διάβασμα!!

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

John Steed
13/06/2010, 05:49
Η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία είχε το βιβλίο της Mary Shelley, "Fankenstein" (ή "Ο σύγχρονος Προμηθέας")!!

Μόλις το τελειώσω θα συμπληρώσω εδώ δύο λόγια για την υπόθεση, και τι πραγματεύεται....

:wave2: :wave2: :wave2:

John Steed
18/06/2010, 05:03
"Τίμαιος"

Σωκρατικός διάλογος (και μεγάααααλος μονόλογος) γραμμένο από -ποιόν άλλο?- τον Πλάτωνα.


Πραγματεύεται την Δημιουργία του Σύμπαντος και του ανθρώπου.

Χωρίζεται σε δύο θεματικές ενότητες:

Στην πρώτη, ο Κριτίας, μας εξιστορεί μια ιστορία "καθόλα" αληθινή, που ο μεγαλύτερος από τους επτά σοφούς, ο Σόλων, διηγήθηκε στον προπάππου του, αυτός στον παππού του και αυτός στον Κριτία όταν ήταν δέκα ετών.
Η ιστορία αυτή αναφέρεται στην Ατλαντίδα και στην ηρωική στάση των Αθηναίων απέναντι στην απειλή των κατοίκων της.

Στην δεύτερη θεματική ενότητα, ο Τίμαιος (αστρονόμος από τους Λοκρούς) διηγείται την θεωρεία της δημιουργείας του κόσμου, μια θεωρία που πηγάζει από τους Προσωκρατικούς Φυσικούς Φιλοσόφους, την θεωρία για την δημιουργεία του ανθρώπου και των υπόλοιπων "ζώων".

Περιέχει πολλές λεπτομέρειες και παραδείγματα, στα οποία στηρίζεται για να ενισχύσει την θεωρία του.

Θεματολογίες: Κοσμογονία, γέννηση θεών, δημιουργεία ανθρώπων, πυρ-αηρ-υδωρ-γη, το μεταβλητό και το αμετάβλητο, καταστάσεις της ύλης, ασθένειες, αισθήσεις, μετενσάρκωση και διάφορα άλλα.


Διαβάστε το από εδώ: http://www.scribd.com/doc/32546654/%CE%A0%CE%9B%CE%91%CE%A4%CE%A9%CE%9D%CE%9F%CE%A3-%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%91%CE%99%CE%9F%CE%A3

Το αρχαίο μόνον: http://el.wikisource.org/wiki/%CE%A4%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%82

Καλή ανάγνωση!

:wave2: :wave2: :wave2:

Cpt. Haddock
18/06/2010, 05:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία είχε το βιβλίο της Mary Shelley, "Fankenstein" (ή "Ο σύγχρονος Προμηθέας")!!

Μόλις το τελειώσω θα συμπληρώσω εδώ δύο λόγια για την υπόθεση, και τι πραγματεύεται....

:wave2: :wave2: :wave2:

Ξέρουμε :smokin:

Να πω εδω οτι όποιος το παρει νομιζοντας οτι θα διαβασει μια ιστορία τρόμου δρακουλαstyle κι ετσι, θα απογοητευτεί.

Ειναι δε γραμμένο στο υφος του ρομαντισμου, αρχών 19ου αιώνα, με επιστολές και έμμεση αφήγηση.
Υπάρχει και ωραίο παρασκήνιο για τις συνθήκες υπο τις οποίες γράφτηκε (απο την τρελοπαρεα των Σέλλεϋ και του Lord Byron)

Δεν είναι ιστορία τρόμου, ειναι φιλοσοφική αφήγηση πάνω στα όρια της ανθρώπινης εξερεύνησης και της ηθικής, στην εποχή που οι πρωτες επιστημονικές ανακαλύψεις έθεσαν τους πρωτους προβληματισμους για αυτα τα ζητήματα.


:beer: :beer: :beer:

VANDA
18/06/2010, 05:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ξέρουμε :smokin:

Να πω εδω οτι όποιος το παρει νομιζοντας οτι θα διαβασει μια ιστορία τρόμου δρακουλαstyle κι ετσι, θα απογοητευτεί.

Ειναι δε γραμμένο στο υφος του ρομαντισμου, αρχών 19ου αιώνα, με επιστολές και έμμεση αφήγηση.

Δεν είναι ιστορία τρόμου, ειναι φιλοσοφική αφήγηση πάνω στα όρια της ανθρώπινης εξερεύνησης και της ηθικής, στην εποχή που οι πρωτες επιστημονικές ανακαλύψεις έθεσαν τους πρωτους προβληματισμους για αυτα τα ζητήματα.


:beer: :beer: :beer:


Μου έχει σπάσει τα νεύρα το βιβλίο. Πολύ μπλα-μπλα που μου τη δίνει γενικώς.. αν συμπτύξεις το νόημα, το βιβλίο γίνεται ένα 30σέλιδο, και δε μιλάω για περίληψη. Επίσης, σαν έκδοση δεν τρελάθηκα. Πολλά τυπογραφικά...

Cpt. Haddock
18/06/2010, 05:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Μου έχει σπάσει τα νεύρα το βιβλίο. Πολύ μπλα-μπλα που μου τη δίνει γενικώς.. αν συμπτύξεις το νόημα, το βιβλίο γίνεται ένα 30σέλιδο, και δε μιλάω για περίληψη. Επίσης, σαν έκδοση δεν τρελάθηκα. Πολλά τυπογραφικά...

Αυτο ακριβώς εννοούσα. Το ύφος ξενιζει γιατι κατ' αρχην ξεκινάει σε τελείως άλλο πλαίσιο και η γραφή ειναι ιδιαίτερη.

Γενικά τα βιβλία που δινονται με εφημερίδες ειναι της συμφοράς απο πλευράς ποιότητας, επιμελειας κλπ.
Εγω το εχω απο τις εκδόσεις "Γαλαξίας" (πολύ παλιο) και ειναι αψογο.

Ενδιαφέρον ειναι να το διαβασει κανείς στο πρωτότυπο. Ζορικα αγγλικα.

John Steed
18/06/2010, 05:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αυτο ακριβώς εννοούσα. Το ύφος ξενιζει γιατι κατ' αρχην ξεκινάει σε τελείως άλλο πλαίσιο και η γραφή ειναι ιδιαίτερη.

Γενικά τα βιβλία που δινονται με εφημερίδες ειναι της συμφοράς απο πλευράς ποιότητας, επιμελειας κλπ.
Εγω το εχω απο τις εκδόσεις "Γαλαξίας" (πολύ παλιο) και ειναι αψογο.

Ενδιαφέρον ειναι να το διαβασει κανείς στο πρωτότυπο. Ζορικα αγγλικα.


Το ύφος του το λατρεύω, τα περισσότερα βιβλία που είναι γραμμένα στην αγγλική, τα διαβάζω στο πρωτότυπο, αλλά βαρέθηκα και είπα για μια αλλαγή, όπως με το Ντόριαν Γκρέυ.

Τα περισσότερα μυθιστορήματα που έχω διαβάσει, τα έχω κατεβάσει από το Gutenberg που αναφέρω παραπάνω.
:D

iosif
28/06/2010, 07:44
"Οι μηχανόβιοι", Κ.Ζαχαρόπουλος, Η.Μπαρμπίκας (Καστανιώτης)

KAINOYRGIO

TSEKARE TE TO

VANDA
28/06/2010, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
"Οι μηχανόβιοι", Κ.Ζαχαρόπουλος, Η.Μπαρμπίκας (Καστανιώτης)

KAINOYRGIO

TSEKARE TE TO

Ενδιαφέρον φαίνεται. :beer:


202506

jimmis5
28/06/2010, 07:49
Προδημοσίευση: "Οι μηχανόβιοι", Κ.Ζαχαρόπουλος, Η.Μπαρμπίκας (Καστανιώτης)
19/06/2010


"Οι μηχανόβιοι" είναι ο τίτλος του βιβλίου του Κώστα Ζαχαρόπουλου και Ηλία Μπαρμπίκα, που κυκλοφορεί τη Δευτέρα 21 Ιουνίου 2010 από τις εκδόσεις Καστανιώτη. Πρόκειται για μια συλλογή με ιστορίες γραμμένες από ιππότες της ασφάλτου.



Προδημοσίευση:


Στο πανηγύρι, με κλεμμένη μηχανή

Γιωργος Γραμματικακης

αστροφυσικός-συγγραφέας, Ηράκλειο Κρήτης



Θα σου πω την πρώτη εμπειρία που είχα με μηχανή. Κάποιο βράδυ μ’ ένα φίλο αποφασίσαμε να πάμε σε πανηγύρι στο Αρκαλοχώρι, και δεν είχαμε μέσον. Ένας θείος μου είχε μια πάρα πολύ καλή μηχανή, ξεχνάω τα χαρακτηριστικά της – μικρούλα ήτανε, για πολιτισμένη οδήγηση. Ήξερα πού τη φύλαγε και ήξερα ότι αν του τη ζήταγα, δε θα μου την έδινε ποτέ. Οπότε πήγαμε και την κλέψαμε, να πάμε στο Αρκαλοχώρι, να γυρίσουμε το πρωί και να μη φανεί τίποτα.



Δεν είχα ιδέα πώς οδηγείται μια μηχανή, και ήταν περιπέτεια να προσπαθούμε να ισορροπήσουμε και οι δυο επάνω. Τελικά τα καταφέραμε, πήγαμε στο Αρκαλοχώρι, γλεντήσαμε όλο το βράδυ, και ξημερώματα, καθώς φεύγαμε από το χωριό, μας συλλάβανε. Ο θείος μου είχε δει ότι λείπει η μηχανή του και είχε ειδοποιήσει την αστυνομία. Μας πήγαν μέσα, αυτόφωρο, περάσαμε άσχημα μέχρι να έρθει ο θείος. Γελώντας και ταυτόχρονα εξοργισμένος, μου λέει:


«Ρε συ, γιατί δε μου τη ζήταγες;»

«Δε θα μου την έδινες...»

«Αφού δεν ξέρεις να οδηγείς».

«Να όμως που έμαθα!»



Πολύ αργότερα, βρέθηκα για δυο χρόνια στο CERΝ, το Ευρωπαϊκό Κέντρο Πυρηνικών Ερευνών, στη Γενεύη. Ήταν μια από τις λίγες περιόδους της ζωής μου που είχα οικονομική άνεση κι αποφάσισα ν’ αγοράσω μια δική μου μηχανή. Μου αρέσανε πάντα οι μηχανές που έχουν μια αισθητική ομορφιά, όπως οι Νόρτον, οι Ντουκάτι... Πήγα λοιπόν κι αγόρασα μια Ντουκάτι, λίγο μεταχειρισμένη, και το πρώτο μου ταξίδι ήταν Γενεύη – Αθήνα, διασχίζοντας όλη την Ιταλία. Στην αρχή ήμουν τρομαγμένος, αλλά σιγά σιγά έπαιρνα θάρρος και μου άρεσε πάρα πολύ. Έκανα πράγματα που ακόμα νοσταλγώ, δηλαδή μεγάλες ταχύτητες, να προσπερνάω αυτοκίνητα, είχα εντελώς ενθουσιαστεί.


Μετά οι υποχρεώσεις της ζωής με κάνανε να «πουλήσω» την Ντουκάτι, δηλαδή περίπου τη χάρισα σ’ ένα γνωστό μου. Τον είδα τελευταία και την έχει ακόμα. Τριάντα χρονών μηχανή! Την περιποιείται, τη γυαλίζει... Μου αρέσει πάντα να τη βλέπω. Είναι όπως οι μεγάλοι έρωτες. Ξεθωριάζουν με το χρόνο, δεν παύουν όμως ποτέ να προκαλούν συγκίνηση.



Όταν πρωτοήρθε το αλκοτέστ στην Καρδίτσα

Θ.Δ.

Καρδίτσα



Ήμουνα ένα βράδυ σε κάτι φίλους και τα πίναμε. Επιστρέφοντας με τη μηχανή σπίτι μου, έπεσα σε μπλόκο της τροχαίας. Ήταν η εποχή που είχαν πρωτοέρθει στην Καρδίτσα τα αλκοτέστ. Έρχεται ο τροχαίος με το μετρητή στο χέρι να μου ζητήσει να φυσήξω, και επειδή η πόλη είναι μικρή και λίγο πολύ όλοι γνωριζόμαστε, ήταν παλιός μου συμμαθητής. Τον παρακάλεσα να κάνει τα στραβά μάτια, αλλά μου είπε πως στο μπλόκο υπήρχε αρχιμπάτσος που είχε έρθει από την Αθήνα και πως ήταν αναγκασμένος να με βάλει να φυσήξω. Φύσηξα, ο μετρητής πήγε στο κόκκινο κι έφυγα με τα πόδια και δυο κλήσεις στην τσέπη, τη δεύτερη επειδή δε φορούσα κράνος.



Την επόμενη μέρα πήγα στο τμήμα να δω τι μπορεί να γίνει. Συνάντησα το συμμαθητή μου και του γκρίνιαξα για τις κλήσεις, να μου τις σβήσει και τέτοια, κι αυτός μου είπε την ιστορία.


Αυτός και οι συνάδελφοί του γενικά δεν καίγονταν να στή_νονται σε μπλόκα, να σταματάνε τον κόσμο και να κάνουν αλκοτέστ. Έτσι, αντί να ξεροσταλιάζουν στους δρόμους, κάθονταν στα καφενεία κι έπιναν τσίπουρα. Για να περνάει ευχάριστα η ώρα, μετά το δεύτερο τρίτο τσίπουρο έπαιρναν τους μετρητές και φύσαγαν, κάνοντας ένα είδος κόντρας, ποιος θα πιάσει μεγαλύτερο νούμερο. Όμως δεν ήξεραν πως οι μετρητές κρατάνε στη μνήμη τους όλα τα φυσήματα... Έτσι κάποια μέρα ήρθε έλεγχος από την Αθήνα και διαπιστώθηκε ότι οι κλήσεις που είχαν δοθεί ήταν πολύ λιγότερες από τα φυσήματα άνω του κόκκινου που είχαν καταγραφεί στο μετρητή. Έπεσαν γκάζια χοντρά και μέχρι να ξεχαστεί η υπόθεση δεν υπήρχε η παραμικρή επιείκεια. Ούτε για παλιούς συμμαθητές...


http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=74&smid=395&ArticleID=2916&reftab=62&t=%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7:-%CE%9F%CE%B9-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CE%B9-%CE%9A.%CE%96%CE%B1%CF%87%CE%B1%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%97.%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BC%CF%80%CE%AF%CE%BA%CE%B1%CF%82-%CE%9A%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%82

Ζεύκας
28/06/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Ενδιαφέρον φαίνεται. :beer:

+1 :cool:

DAYMAN
28/06/2010, 16:55
Καλο.Θα το διαβάσω!:beer: :beer:

MUSTILI
28/06/2010, 17:10
Παιδες το βιβλιο αυτο τα σπαει. Πολυ καλο!Απο αστειες φασεις μεχρι συγκινηση. Πολυ καλο!!!!

Ζεύκας
29/06/2010, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Παιδες το βιβλιο αυτο τα σπαει. Πολυ καλο!Απο αστειες φασεις μεχρι συγκινηση. Πολυ καλο!!!!

πήγα σήμερα και το παρήγγηλα

εν αναμονεί λοιπόν...

iosif
09/07/2010, 06:45
λοιπον τα πηρα για διακοπες αλλα οπως παντα την πατησα και τα διαβασα πριν:

δυο graphic novels: το θαναταδικο, και το box offce poison

και μια μελετη: sonnected ή πως τα δίκτυα επηρρεαζουν τη ζωή μας (ν. χρηστακης, james fowler)

zephyr1
21/07/2010, 06:46
Κρατα το στομα σου κλειστο. (http://www.biblionet.gr/main.asp?page=showbook&bookid=156187)

Αναλαφρο καλοκαιρινο ξεκαWλωμα και οχι μονο........:beer:

Cpt. Haddock
21/07/2010, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
"Οι μηχανόβιοι", Κ.Ζαχαρόπουλος, Η.Μπαρμπίκας (Καστανιώτης)

KAINOYRGIO

TSEKARE TE TO

Μου το έκαναν δώρο χθες και θα το έχω μαζι στο ταξιδι :D

Επίσης (για να ειμαι και στο κλιμα τροπον τινα :lol: )


204401

latris mixanis
22/07/2010, 06:56
Να προτείνω κι εγώ ένα δυο βιβλία που διάβασα τώρα τελευταία και μου άρεσαν.!
Δεν τα βρήκα στη λίστα αν είδα καλά

1. Η κοιλάδα των ξωτικών Γκουστάβο Μάρτιν Γκάρθο

2. Η αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι Μίλαν Κούντερα

3. Η θάλασσα μέσα μου Ραμόν Σαμπέδρο

4. Το νησί Victoria Hislop το τελειώνω τώρα

5. Ένα παιδί μετράει τα άστρα Μενέλαος Λουντέμης (ετοιμάζομαι να το ξαναδιαβάσω)


:wave2:

VANDA
22/07/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μου το έκαναν δώρο χθες και θα το έχω μαζι στο ταξιδι :D




Και εγώ μόλις το πήρα... αλλά δεν το βλέπω να βγάζει ούτε διήμερο αδιάβαστο, όχι να το πάρω στις διακοπές. :D

Ζεύκας
22/07/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
5. Ένα παιδί μετράει τα άστρα Μενέλαος Λουντέμης (ετοιμάζομαι να το ξαναδιαβάσω)


:wave2:

τόσο καλό είναι αυτό ή είναι της μόδας σαν τον αλχημιστή του Κοέλο?

το διαβάζει τώρα και η αδερφή μου...

Cpt. Haddock
22/07/2010, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Και εγώ μόλις το πήρα... αλλά δεν το βλέπω να βγάζει ούτε διήμερο αδιάβαστο, όχι να το πάρω στις διακοπές. :D

Kοιτα, καπως πρεπει να περάσουν οι ωρες στο πλοίο :p

LogOutGoRide
22/07/2010, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Kοιτα, καπως πρεπει να περάσουν οι ωρες στο πλοίο :p

Η ιστορία της Αγγλίας

Ν. Τσιφόρος

:wave2:

Διαβάζεις την πρώτη παράγραφο και τέλος.

latris mixanis
22/07/2010, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
τόσο καλό είναι αυτό ή είναι της μόδας σαν τον αλχημιστή του Κοέλο?

το διαβάζει τώρα και η αδερφή μου...

Όταν το είχα διαβάσει μου άρεσε όπως κ κάποια άλλα του Λουντέμη.

Δε το θεωρώ μόδα. Εγώ θα το ξαναδιαβάσω στις διακοπές :D εκτός κι έχω βρει κάποιο άλλο.

Cpt. Haddock
22/07/2010, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Η ιστορία της Αγγλίας

Ν. Τσιφόρος

:wave2:

Διαβάζεις την πρώτη παράγραφο και τέλος.

+1050

:beer: :beer: :beer:

stavrogin
22/07/2010, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Η ιστορία της Αγγλίας

Ν. Τσιφόρος

:wave2:

Διαβάζεις την πρώτη παράγραφο και τέλος.

Κι οι σταυροφοριες του ,εχουν πολυ γελιο αλλα κατι εντελως ξεχωριστο για μενα του Τσιφορου ειναι το "Εωσφορος ιγκογνιτο" ειναι ενα πολυ αντρικο βιβλιο ,ειναι μια αποπειρα μυθιστορηματος. με θεμα εναν μυστηριο τυπο που δεν ησυχαζει με τιποτα. Δε μπορω να πω κατι αλλο. Εμενα με εντυπωσιασε.

MUSTILI
23/07/2010, 03:28
Aν και εξαντλημενο (αρα πουθενα προς πωληση)το βρηκα στη βιβλιοθηκη του Παντειου. "Οργισμενος Βαλκανιος" του Νικολαιδη.

Μοτοσυκλετιστικο, πολιτικο, νομιζω το ελληνικο "στο δρομο".:beer:

binzis
23/07/2010, 03:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Και εγώ μόλις το πήρα... αλλά δεν το βλέπω να βγάζει ούτε διήμερο αδιάβαστο, όχι να το πάρω στις διακοπές. :D

Το διάβασα σε μία μέρα...δεν χρειάστηκε δεύτερη.:D

LogOutGoRide
23/07/2010, 03:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+1050

:beer: :beer: :beer:

Στο τέλος η περιγραφή της ιστορίας ( μεταπολεμικά )με την Αγγλίδα φίλη του όταν έπιναν το τσάι τους ,είναι να σε κάνει να προβληματιστείς πραγματικά!


Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Κι οι σταυροφοριες του ,εχουν πολυ γελιο αλλα κατι εντελως ξεχωριστο για μενα του Τσιφορου ειναι το "Εωσφορος ιγκογνιτο" ειναι ενα πολυ αντρικο βιβλιο ,ειναι μια αποπειρα μυθιστορηματος. με θεμα εναν μυστηριο τυπο που δεν ησυχαζει με τιποτα. Δε μπορω να πω κατι αλλο. Εμενα με εντυπωσιασε.

Τι να διαβάσεις και τι να αφήσεις απο Τσιφόρο , Παραμύθια πίσω απο τα κάγκελα, Ελληνική μυθολογία, Κονκισταδόροι, Ιστορία των Ηνωμένων Πολιτειών και πόσα άλλα.



ΤΣΙΦΟΡΟΣ :a19:

LogOutGoRide
23/07/2010, 03:43
Επίσης (δεν ξέρω αν ξαναγράφτηκε) Η Φάρμα Των Ζώων - Όργουελ

iosif
03/08/2010, 08:30
το ζεν και η τεχνη της συντηρησης της μοτοσυκλετας -πισλιγκ

καμια 15αρια χρονια πριν τοχα διαβασει. δυσκολο αλλα ομορφο

και χθες ξαναδιαβασα καποια διηγηματα του μεγιστου μαριου χακκα

α! υπαρχει το "κατι θα γινει θα δεις" χρηστος οικονομου, καινουργιο που εχει μια μελαγχολια απο χακκα αλλα χωρις την ειρωνια και τον σαρκασμο του

Xrider
03/08/2010, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Η ιστορία της Αγγλίας

Ν. Τσιφόρος

:wave2:

Διαβάζεις την πρώτη παράγραφο και τέλος.

Με εστηλες τωρα!!!!!
Εχω αρκετα βιβλια του Τσιφορου και ειναι απο τους αγαπημενους μου αλλα αυτο μου ελειπε.
Το Ρεμαλια Ηρωες ειναι πολυ καλο οπως και αλλο ενα που δεν θυμαμαι ακριβως τον τιτλο αλλα εχει να κανει με τους αρχαιους Ελληνες και θεους!!


Πριν απο λιγο ειδα στην Τν τον Γιαννη Μηλιοκα και εχει γραψει λεει βιβλιο...απο το λιγο που παρακολουθησα φαινετε ενδιαφερον...
ο τιτλος ειναι ΜΕΑΝΔΡΟΣ

"Στις σελίδες του βιβλίου ο συγγραφέας προσπαθεί να ανιχνεύσει όσα μας διδάσκουν οι αρχαίοι μας πρόγονοι για έναν καλύτερο τρόπο ζωής, αποκωδικοποιώντας τις καθημερινές πρακτικές συμβουλές τους που μπορούν να μας εξασφαλίσουν υγεία και μακροζωία. Ταυτόχρονα, προτείνει μια ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη ερμηνεία του αινιγματικού συμβόλου του μαιάνδρου, στηριζόμενος πάντα σε όσα μάς λένε οι αρχαίες πηγές"

Το εχει διαβασει κανεις???


205556

jimmis5
03/08/2010, 16:46
το ειδα και εγω, πιο φευγατος απο ποτε αλλα κρατουσε το ενδιαφερον:winka: :wave2:

stavrogin
03/08/2010, 21:17
Μερικα βιβλια ειναι για τη παραλια, ελαφρια κι ευπεπτα για ευαισθητα στομαχια,μερικα βιβλια ειναι για τακαρισμα, λογω ογκου, μερικα ειναι για διαβασμα, και καποια γιατι πρεπει να διαβαστουν ή και να υπαρχουν σε μια βιβλιοθηκη.Οπως η βιβλος για το χριστιανο ή το service manual του Guzzi για τον κατοχο.

ειδα οτι λειπει αρκετο απο το "βαρυ πυροβολικο",της λογοτεχνιας παμε λοιπον.

Γκογκολ
"το παλτο"
(ή αλλιως μετα το ρομαντισμο) Σαρκαστικο, κυνικο

Ντοστογιεφσκυ

Το υπογειο ,Ο Ηλιθιος , Οι Δαιμονισμενοι ,Αδερφοι Καραμαζωφ.

...με αυτη τη σειρα. αν ειναι να αποφυγεται καποιο αυτο μαλλον πρεπει να ειναι ο "ηλιθιος". Αν ειναι να διαβασεται μονο ενα μικρο, αυτο θα ειναι το "υπογειο" , μεγαλο, οι "αδερφοι Καραμαζωφ". Ο μεγαλος ιεροεξεταστης ειναι κεφαλαιο των καραμαζωφ, σταθμος στη φιλοσοφια. Για τους δαιμονισμενους τι να πω: ο ηρωας πετρος στεπανοβιτς ειναι ο Νετσαγιεφ. ο Σταυρογκιν (εγω) και ο Κυριλοφ ειναι οι "παραλογοι" ηρωες στο "μυθο του συσηφου",του αλμπερ Καμυ.

μεταφρασεις Αρη Αλεξανδρου,Γκοβοστη, λενε οτι ειναι οι καλητερες αλλα μαλλον δεν ειναι και τοσο καλες.

Λορδος Βυρων

"Δον Ζουαν" Αλλος παραλογος ηρωας
"Μανφρεδ" ( μιλαμε για μυστηρια γλωσσα αλλα δυνατα νοηματα).
Ανηκουν στο Ρομαντισμο εποχιακα πριν το Γκογκολ.

Στανταλ
"Το κοκκινο και το μαυρο"
"Το μοναστηρι της Παρμας"
Ο μεγας ηθικολογος, οπως τον ελεγε ο Νιτσε, Αθεοτατος, ο ανθρωπος που ειπε: "Η μονη δικαιολογια του Θεου ειναι οτι δεν υπαρχει"

Μαρκησιος Ντε Σαντ
"120 μερες στα σοδομα" ,
"η φιλοσοφια του Μπουντουαρ" κι αλλα ,
Για πολυ γερα στομαχια αλλα απο νοηματα και φιλοσοφια ειναι φουλ.Μη βιαστητε να τον βγαλεται αρρωστο,εκτος κι αν "ειστε" υγιεις. Επισης παλαιοτερος.

Νιτσε
"Ταδε εφυ Ζαρατουστρα" Φιλοσοφικο αλλα ,λογοτεχνημα και καλης ποιοτητας ποιηση.

κι άλλα, αλλά ειναι λιγοτερο λογοτεχνικα και περισσοτερο δοκιμιακα.Ο Νιτσε δεν ειναι καθαρα φιλοσοφος.Τα δοκιμια του δεν βριθουν ακριβειας και τα επιχειρηματα του κλονιζονται ευκολα. Αλλα δεν ειναι αυτος ο τροπος να διαβαστει. Δε χρειαζεται και δε θα μπορουσε να ειναι ακριβης.Ειναι ωστοσο ουσιαστικοτατος και ποιητης. Μεταφρασεις Καζαντζακης,σκουτεροπουλος ,Δικταιος. Ολες εχουν ελατωμματα.

Απο Ελληνες ενας Μεγαλος, ειναι ο Βυζυινος με τα τεσσερα ταπεινα διηγηματα του. Το αμαρτημα της μητρος μου, Ποιος ητο ο φονευς του αδερφου μου, Μοσκοβ σελημ ,το μονον της ζωης μου ταξιδιον.
Παπαδιαμαντης. Ονειρο στο κυμα, η Νοσταλγος.

Απο ποιηση Σολωμος, Καλβος, Καβαφης, Παλαμας, Καριωτακης, Παπατζωνης, Σεφερης ,Ελυτης, Ριτσος κι αλλοι

Αμα θελεται να καθαρισεται απο ποιηση νεοελληνικη. Παρτε την τριτομη ποιητικη ανθολογια του Ηρακλη κ Ρενου Αποστολιδη. Οτι αξιο υπαρχει εκει μεσα. Ειναι η μοναδικη σοβαρη προσπαθεια συλλογης των νεοελληνων ποιητων. Υπαρχει αντιστοιχο εργο των ιδιων για τα διηγηματα.
Ο Ρενος εχει γραψει και τα "πυραμιδα 67" και "ο Α2" που ειναι μαλλον τα καλητερα βιβλια για το κλιμα του εμφυλιου πολεμου.

αυτα τα πιο πολλα ειναι βιβλια για παλη και παιδεμα, you know παιδεμα, εκ-παιδευση, παιδεια...
για διασκεδαση αλλα.

John Steed
04/08/2010, 13:13
Πολύ καλή η λίστα σου!:beer: :beer:

Αν μου επιτρέπεται, να συμπληρώσω δυο-τρια πραγματάκια:


Γκογκόλ

Το ημερολόγιο ενός τρελλού (βρε, λες? :look: )


Γκαίτε

Φάουστ (εκδόσεις "γράμματα")

Ίσως λίγο δύσκολο, αλλά σε μαγνητίζει από την πρώτη σελίδα.


Δάντης Αλγιέρι

Θεία κωμωδία
(από βικι:)Η Θεία Κωμωδία (ιταλικά: La Divina Commedia, αρχικός τίτλος Commedia) είναι επικό, αφηγηματικό ποίημα του Δάντη. Γράφτηκε στο διάστημα 1308-1321 και θεωρείται ένα από τα σημαντικότερα έργα στην ιστορία της παγκόσμιας λογοτεχνίας, έχοντας χαρακτηριστεί ως η επιτομή του μεσαιωνικού κόσμου. Το ποίημα χωρίζεται σε τρία κύρια μέρη – Κόλαση, Καθαρτήριο και Παράδεισος – και αφηγείται το φανταστικό ταξίδι του Δάντη στον Άδη, με οδηγούς τον Βιργίλιο και τη Βεατρίκη. Ο αρχικός τίτλος του έργου ήταν Κωμωδία. Ο όρος Θεία προστέθηκε μεταγενέστερα από τον Βοκάκιο. Μέχρι σήμερα, έχει αποτελέσει αντικείμενο εκτεταμένης κριτικής ανάλυσης και ερμηνειών.

Έργο που επηρέασε βαθύτατα την δυτική αναγέννηση και τις ιδέες του Νεοπλατωνισμού


Παπαδιαμάντης

Η Φόνισσα


Καζαντζάκης

Ασκητική (δεν είναι απλά ένα μυθιστόρημα, είναι ένας καθρέπτης που σου επιτρέπει να κοιτάξεις την ψυχή σου....)


Πάουλο Κοέλιο

Τριλογία:
Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθισα και έκλαψα

Ο Διάβολος και η δεσποινίδα Πριμ

Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει

Πως αλλάζει ριζικά η ζωή και η κοσμοθεωρία ενός ανθρώπου, μόνο μέσα σε μια εβδομάδα?

Τρία ξεχωριστά μυθιστορήματα, οπου οι αλήθειες που αναφέρονται μέσα, θα σας κάνουν να κοκκινίσετε...

Επίσης, Ο Αλχημιστής (σε όλα τα επίπεδα, εκεί είναι το μυστικό... Ά, και στα σημάδια....), του ιδίου.


Μιας και αναφέρθηκε ο Τσιφόρος, Τζίμ κακής ποιότητας (οι περιπέτειες ενός τυχοδιώκτη, αναφέρει τα επιδερμικά, και σε αφήνει να φανταστείς τα συναισθήματα και τους ψυχισμούς των πρωταγωνιστών)
Όχι το καλύτερό του, αλλά το τελείωσα πριν μια εβδομάδα...


Καβάφης

Τα πάντα...

Για εμένα ο μεγαλύτερος έλληνας ποιητής. Δεν συνίσταται σε ανθρώπους με τάσεις αυτοκτονικές...

Αυτά προς το παρών.

:wave2: :wave2: :wave2:

LogOutGoRide
04/08/2010, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Το Ρεμαλια Ηρωες ειναι πολυ καλο οπως και αλλο ενα που δεν θυμαμαι ακριβως τον τιτλο αλλα εχει να κανει με τους αρχαιους Ελληνες και θεους!!

Ελληνική μυθολογία

stavrogin
09/08/2010, 06:43
Curzio Malaparte

two most famous books, Kaputt (1943) and The Skin (1949)

danaos75
09/08/2010, 07:20
Τα φετινα που περασαν απο τα χερια μου,
Μπαουντολινο , Ουμπερτο Εκο, Μου αρεσε παρα πολύ, μια εποχη που παθιαζομαι (Σταυροφοριες),
αρκετα μεγαλο 600 σελ.
Χαλιμαντζαροι , Τερι Πρατσετ, Παιδικο ελαφρυ αλλα και οχι, αν σου αρεσει να ψαχνεις πισω απο τις
λεξεις το πρωτο απο 4 βιβλια της σειρας.
Ποιος Θυμαται τον Αλφονς, Κωστας Ακριβος, Μυθιστορημα για την πραγματικη ιστορια του Αυστριακου Αλφονσ Χοχαουζερ που ηρθε απο πολυ μικρη ηλικια και εζησε και τελικα πεθανε στο Πηλιο, απλα καταπληκτικο, απιστευτη η ζωη του καλογραμμενο, αν και δεν μου αρεσαν 2-3 πραγματακια, οπως η συχνες διαφημισεις σε εταιριες, καταστηματα μαρκες τσιγαρων, κτλ κτλ., καθως και οι αρκετες μισες λευκες σελιδες, που μου εδιναν την εντυπωση πως ηταν εκει μονο για να γεμισει το βιβλιο. Μου αρεσε πολυ πως ο συγγραφεας σταδιακα, ανακαλυπτε και αποκαλυπτε την προσωπικοτητα αυτου του απιθανου και αινιγματικου ανθρωπου.

Και τέλος την Αναφορα στον Γκρεκο του Ν.Καζαντζακη, δεν το εχω τελειωσει ακομη. Απλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. Αρκετα, δυσκολο στο διαβασμα , ζοριζει το νου την ψυχη και την καρδια του αναγνωστη. Εργα του δεν ειχα διαβασει ποτε αλλα, να ειστε σιγουροι οτι δεν θα αφησω ουτε ενα πια.

Αυτα... υποσχεθηκα στον εαυτο μου να διαβαζω ενα βιβλιο τον μηνα πλεον χειμωνα καλοκαιρι. Ακολουθει το Σμηνος για το οποιο εχω ακουσει τα καλυτερα αν και ειναι τεεεεεεερας (κοντα 1000 σελ νομιζω)

ETV-bomba
10/08/2010, 04:38
εγώ διάβασα το "Σάββατο Βράδυ στην άκρη της πόλης" της Σώτης Τριανταφύλλου και μου άρεσε πάρα πολύ

σκοπεύω να διαβάσω και το "Υπόγειος Ουρανός" της ίδιας όταν βρώ τη διάθεση

:)

SVX
29/08/2010, 17:26
:smokin:


208008

guzzistas
29/08/2010, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Προδημοσίευση: "Οι μηχανόβιοι", Κ.Ζαχαρόπουλος, Η.Μπαρμπίκας (Καστανιώτης)
19/06/2010


"Οι μηχανόβιοι" είναι ο τίτλος του βιβλίου του Κώστα Ζαχαρόπουλου και Ηλία Μπαρμπίκα, που κυκλοφορεί τη Δευτέρα 21 Ιουνίου 2010 από τις εκδόσεις Καστανιώτη. Πρόκειται για μια συλλογή με ιστορίες γραμμένες από ιππότες της ασφάλτου.


http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=74&smid=395&ArticleID=2916&reftab=62&t=%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7:-%CE%9F%CE%B9-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CE%B9-%CE%9A.%CE%96%CE%B1%CF%87%CE%B1%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%97.%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BC%CF%80%CE%AF%CE%BA%CE%B1%CF%82-%CE%9A%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%82

Μου το έκανε δώρο ένας φίλος και το διαβάζω τώρα... ευχάριστο!!
:beer:

teo_85
31/08/2010, 20:08
Σιωπηλες κραυγες - Γιωργος Πολυρακης (με αρκετη και ψαγμενη ιστορια)
Ο χαμενος στρατος -Βαλεριο Μασιμο Μανφρεντι (εχει να κανει με τους Μυριους,θεμα γενικα αγνωστο αλλα ενδιαφερον)
Illuminati - Dan Brown

Τα εχω διαβασει ολα και τα συνιστω ανεπιφυλακτα

TROOPER
01/09/2010, 08:50
ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΚΡΟΚΑΝΘΡΩΠΟΥΣ-ΝΙΚΟΛΑΣ ΑΣΙΜΟΣ

TROOPER
15/09/2010, 17:28
το ενστικτο του θανατου-Ζακ Μεσριν.

Cpt. Haddock
16/09/2010, 13:28
Συνεντευξη του Φιλιπ Ροθ

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=4&artId=354777&dt=16/09/2010

:wave2: :beer:

webassasin
19/09/2010, 15:13
Να ρωτησω και να προτεινω κατι..
Ειχα διαβασει ενα βιβλιο για τα στρατοπεδα συγκεντωσης,με αφηγησεις/αποσπασματα καποιου που ηταν σε καποιο στρατοπεδο, προσθετοντας και αφηγησεις αλλων..
Λεγοταν σκελετος 509 η κατι τετοιο.
Αν το ξερει καποιος,παρακαλω να μου πει ακριβως το ονομα,γιατι δεν ξερω που βρισκεται το βιβλιο και θελω να το αγορασω..

VANDA
19/09/2010, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin

Λεγοταν σκελετος 509 η κατι τετοιο.
Αν το ξερει καποιος,παρακαλω να μου πει ακριβως το ονομα,γιατι δεν ξερω που βρισκεται το βιβλιο και θελω να το αγορασω..


Έτσι λέγεται. Νάτο. (http://www.palaiobibliopolio.gr/%CE%A3%CE%BA%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%84%CF%8C%CF%82-509-p-12235.html)

webassasin
20/09/2010, 00:49
Πω,πλακα κανεις. Το ειχα ψαξει με 1000 διαφορετικα νουμερο,εκτος απο αυτο.
Μαλλον μου ηρθε φλασια και το εγραψα σωστα εδω..
Τι να πω..
Φχαριστω φιλε :P

cityfly
20/09/2010, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Να κάνω και τις δικές μου προτάσεις:

1. Φαρενάιτ 451 του Ρέι Μπράντμπερι,εκδόσεις Παραπέντε
-----


αυτό έχει γίνει και ταινία από τον Truffaut η οποία είναι καταπληκτική

iosif
12/10/2010, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
αυτό έχει γίνει και ταινία από τον Truffaut η οποία είναι καταπληκτική


ΚΑΙ ΕΠΙΣΗς ΦΟΒΕΡΟ GRAPHIC NOVEL (ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ)

blackrose
16/10/2010, 12:39
Ο ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ ΒΑΛΚΑΝΙΟΣ (1977)

Συγγραφέας: ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΝΙΚΟΣ
Εκδόσεις: ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ

Περιγραφή:

Ήρθε και στάθηκε πάνω απ' την αστραφτερή Machules. Με νωχελικές κινήσεις πέρασε στα χέρια του ένα ζευγάρι μαύρα γάντια κεντημένα όλο μ' ασημόκαρφα. Μετά φόρεσε τα γυαλιά του... Κοιτάχτηκε στο καθρεφτάκι. Δεν καταλαβαίνω κανέναν, μουρμούρισε μεσ' απ' τα δόντια του και σήκωσε αργά το πόδι του, το ζύγιασε και το τίναξε με δύναμη πάνω στο πεντάλ, καθώς τα γαντοφορεμένα χέρια του πέταξαν κι άρπαξαν το στριφοκέρατο τιμόνι. Μαρσάρισε σκληρά, ώσπου ένα σύννεφο σκόνης ξεσήκωθηκε και τον τύλιξε. Μετά, πάντα χωρίς να βιάζεται, καβάλησε τη μοτοσικλέτα. Κοίταξε δεξίά, αριστερά, κι ύστερα, σφίγγοντας τη Machules μες τα σκέλια του, έδωσε όλο το γκάζι κι ανανδύθκε μέσα απ' το γαλανό σύννεφο της εξάτμισης σαν μαύρος άγγελος εκδικητής, ιππεύοντας τα εκατόν είκοσι βρυχωμένα μίλια της και χύθηκε στην άσφαλτο χαράζοντας μια ασημένια λάμψη μες στ' απομεσήμερο.


214800

Xrider
27/10/2010, 23:33
Διαφορα βιβλια για κατεβασμα η διαβασμα μεσω συνδεσης δωρεαν!
Ελληνικα και οχι μονο
http://www.gutenberg.org/browse/languages/el

ggs
28/10/2010, 00:14
Andres Trapiello
ΜΕΡΕΣ & ΝΥΧΤΕΣ
Η συνέχιση της ήττας , μετά την ήττα στον Ισπανικό εμφύλιο…

Νίκος Μπελογιάννης
ΤΟ ΞΕΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
Το χρέος της Ελλάδας από την επανάσταση του 1821 εως …ΣΗΜΕΡΑ (το βιβλίο γράφτηκε το 1938-1939)
Όχι ,δεν μιλάγαν όλοι σαν την Παπαρήγα…
:lol:

Ζεύκας
28/10/2010, 14:56
Georges Batalle : Ma mere.


σεξοδιαστροφικό οιδιπόδειο

Ζεύκας
30/10/2010, 01:20
θεικό! :rotflmao: :rotflmao:

http://www.amazon.com/dp/1556529538/?tag=coolmaterial-20

bonnie
30/10/2010, 02:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose
[B]Ο ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ ΒΑΛΚΑΝΙΟΣ (1977)

Συγγραφέας: ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΝΙΚΟΣ
Εκδόσεις: ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ



]


εξαντλημενο εδω κ αιωνες... δυστυχως...

αν ξερεις που μπορω να το βρω,.... :winka:

VANDA
30/10/2010, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonnie
εξαντλημενο εδω κ αιωνες... δυστυχως...

αν ξερεις που μπορω να το βρω,.... :winka:


Εδώ (http://www.ebooks.gr/book/8992) ρώτησες; Δεν το δηλώνει εξαντλημένο.

mikros boudas
30/10/2010, 11:35
Θα βαλω μονο οσα προτεινω και εχω διαβασει φετος γιατι αλλιως,χεσε μεσα!

Ζοζε Σαραμαγκου-Το Κατα Ιησουν Ευαγγελιο,αιρετικος οπως συνηθως,οξυδερκης οπως συνηθως και αυτην την φορα,αμειληκτος προς την εκκλησια.

Ozzy Osbourne(φυσικα ειχε ghost writer)-I am Ozzy.Η αυτοβιογραφια του Οζζυ.Απολαυστικο βιβλιο για οσους γουσταρουνε μεταλ και ροκ εντ ρολλ ζωη.

Anthony Bourdain-Kitchen Confifential,A cook's tour,Medium Raw,The nasty bits.Ολα τα μη μυθιστορηματικα βιβλια του σεφ/συγγραφεα.Μαζι με την σειρα του αμερικανικου travel channel,no reservations,θα δωσουν μια καλη εικονα γι ολα αυτα που βλεπουμ μολις φετος στην ελληνικη πραγματικοτητα(σεφ,μεφ και ενα καρο ιστοριες).Οποιος επισης ενδιαφερεται για την μπιζνα εστιατοριων/φαγητου,θα μαθει πολλα.Τα μυθιστορηματα του ειναι καλα για διακοπες αλλα οχι πολλα παραπανω.

Marco Pierre White-The devil in the kitchen.Η αυτοβιογραφια του πρωτου σεφ που εκανε την μαγειρικη celebrity job.Εκτος των αλλων,μαγειρευει και υπεροχα.

The year of living Biblically-A.J. Jacobs.Ο αρχισυντακτης του αμερικανικου esquire,ζει εναν χρονο με βαση την Βιβλο.Εβραικης καταγωγης αλλα ποτε ιδιαιτερα θρησκος,ξεκιναει στην Ν.Υορκη εναν αθλο,κυριολεκτικα.Πολυ το γουσταρα:rotflmao:

Taking on the world-Ellen MacArthur.Η κοπελια εκανε τον γυρο του κοσμου 3-4 φορες με ιστιοπλοικο,μια φορα μονη της στα 24 της.Οποιος θελει ενα ζορισμα για να παρει τα ρισκα του,ας ριξει μια ματια.

Ghost riders:travels with American Nomads-Richard Grant.Ενας Αγγλος ταξιδευει ολες τις ΗΠΑ με ενα νοικιαρικο αμαξι και κολλητευει με τους νομαδες,αυτους που δεν εχουν σταθερο σπιτι ειτε λογω επαγγελματος(οδηγοι) ειτε απο φιλοσοφια.Απο τα καλυτερα που εχω διαβασει,εχει και πολυ ιστορια μεσα για το πως η Αμερικανικη νομαδικη κουλτουρα διαμορφωθηκε ετσι μεσω ινδιανων και αποικων.

Η συντομη θαυμαστη ζωη του Οσκαρ Γουαο-Junot Diaz.Πολυ ιντελεκτουελ και καλα,δε το "ηθελα" να το διαβασω.Μικτες οι κριτικες γενικα,εγω ειμαι αρνητικος αλλα το προτεινω γιατι δεν ειναι ολοι σαν κι εμενα(δυστυχως).

American purgatory-John Haskell.Ενα περιεργο βιβλιο,road trip και ολιγον τι νομαδικο.Δεν ξερω αν εχει μεταφραστει αλλα ειναι πολυ δημοσιογραφικο με μια εννοια πολεμικου ανταποκριτη,για εσωτερικο πολεμο ομως.

The game-Neil Strauss.Ενα βιβλιο που πρεπει να διαβασουν ολοι οι αντρες που ειναι straight.Θα δουνε με αλλο ματι το ολο θεμα γυναικες,προσσεγγιση,σεξ.

bonnie
30/10/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Εδώ (http://www.ebooks.gr/book/8992) ρώτησες; Δεν το δηλώνει εξαντλημένο.


ναι, κ εγω εκει ειχα κοιταξει κ χαρηκα που το ειχε.
η εξυπηρετηση τους ειναι τραγικη, με πηραν τηλ να με ενημερωσουν οτι δεν υπηρχε, μετα απο 2 βδομαδες.
δεν τους προτιμουσα ανεκαθεν, κ καλα εκανα προφανως...

αλλου δεν το εχω βρει το βιβλιο.... :(

σε ευχαριστω παντως

blackrose
30/10/2010, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonnie
εξαντλημενο εδω κ αιωνες... δυστυχως...

αν ξερεις που μπορω να το βρω,.... :winka:





ριξε μια ματια εδω:http://www.bibliohora.gr


Βιβλιοπωλείο ΒΙΒΛΙΟΧΩΡΑ
Χαριλάου Τρικούπη 49
10681 - Αθήνα
Τηλ. 2103828400 - 2103829100
Φαξ. 2103825900
Κινητό: 6974594434
e-mail: bibliohora@otenet.gr


Στοά τού Βιβλίου
Πεσμαζόγλου 5 & Σταδίου,
Αρσάκειο Μέγαρο,
10564 Αθήνα
Επικοινωνία:

Τηλ: 210-3253989
Φαξ: 210-3310090
Email: stoamanager@arsakeio.gr


Ιανός στην Αθήνα
Σταδίου 24, από το 2005, σε χώρο έκτασης 1600 τ.μ. Τηλ. 210 3217917

Cpt. Haddock
01/11/2010, 13:23
Πεθανε ο Χαρυ Μουλις



Προσβεβλημένος από καρκίνο
Απεβίωσε ο Ολλανδός συγγραφέας Χάρι Μούλις
Άμστερνταμ - Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2010 [ 23:11 ]

Την τελευταία του πνοή άφησε σε ηλικία 83 ετών ο Ολλανδός συγγραφέας Χάρι Μούλις, ο οποίος έγινε ιδιαίτερα γνωστός με τα βιβλία του Η Ανακάλυψη του Ουρανού και Η Απόπειρα.

Με περισσότερα από 70 διηγήματα, μυθιστορήματα, δοκίμια, ποιήματα και θεατρικά έργα, ο Μούλις θεωρείται ένας από τους μεγαλύτερους σύγχρονους Ολλανδούς συγγραφείς.

Πολλά από τα έργα του επικεντρώνονται στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, ενώ το το βιβλίο του η Ανακάλυψη του Ουρανού ψηφίστηκε το 2007 ως το καλύτερο βιβλίο σε όλη την ιστορία της Ολλανδίας.

Ο συγγραφέας, ο οποίος θεωρείτο από πολλούς ως υποψήφιος για το Νόμπελ Λογοτεχνίας, απεβίωσε το Σάββατο στην κατοικία του στο Αμστερνταμ έπειτα από μάχη με τον καρκίνο.


Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=41&nid=1231065565#ixzz141riuvBo

Συνιστώνται τα βιβλια του (ειδικα η "Αποπειρα")

npat
01/11/2010, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonnie
ναι, κ εγω εκει ειχα κοιταξει κ χαρηκα που το ειχε.
η εξυπηρετηση τους ειναι τραγικη, με πηραν τηλ να με ενημερωσουν οτι δεν υπηρχε, μετα απο 2 βδομαδες.
δεν τους προτιμουσα ανεκαθεν, κ καλα εκανα προφανως...

αλλου δεν το εχω βρει το βιβλιο.... :(

σε ευχαριστω παντως

Κι εγώ δεν μπόρεσα να το βρω πριν κανά-δυο χρόνιο που ρώτησα σε μερικά κεντρικά βιβλιοπωλεία... Πάντως και το "Γουρούνια στον Άνεμο" είναι αρκετά αντιπροσωπευτικό του στυλ γραφής του συγγραφέα και γενικότερα των αισθητικών και θεματικών εμμονών του (αν δεν το έχεις διαβάσει μάλλον αξίζει τον κόπο).

:wave2:

Xrider
30/11/2010, 11:18
Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ - Zecharia Sitchin -εκδοσεις δεν ξερω εγω το διαβασα στα ιταλικα.

Βιβλιο απιστευτο,συναρμολογει ενα παζλ με αρχαιολογικες,ιστορικες και συγχρονες ανακαλυψεις!
περιπου στις 500 σελλιδες,εχει γινει μπεστ σελλερ αλλα δεν ο ειχα ακουσει ποτε.
Πραγματικα θα "φλασαρετε" οταν το διαβασετε!!!
Και επειδη η ιστορια επαναλαμβανετε ασχετα αν εχουν περασει 200000 χρονια,κατα την διαρκεια της αναγνωσης θα εκπλαγειτε απο ποσα απο αυτα που λεει ξαναγινονται σημερα!!

latris mixanis
10/12/2010, 11:16
1. ΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ - ΝΤΟΥΑΝ ΜΠΕΛΛΟ, ANTOINE BELLO 20,00
2. Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗ * ΝΤΕΝΙΣ ΜΠΟΚ, DENIS BOCK
ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ 19,90
3. Ο ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΤΩΝ ΜΑΧΩΝ – ΑΡΤΟΥΡΟ ΠΕΡΕΘ ΡΕΒΕΡΤΕ 14,00

:beer:

blackrose
12/12/2010, 11:04
Σπύρος Λαζαρίδης, Ενδοσκεληδόν, εκδ.Ζήτρος 2008


Ανθολογία έργων της ελληνικής λογοτεχνίας με ήρωες μοτοσυκλέτες και μοτοσυκλετιστές

66 ποιητές, 110 ποιήματα

44 πεζογράφοι, 63 έργα, 65 αποσπάσματα

Η έκφραση “ενδοσκεληδόν” προέρχεται από χρονογράφημα του Στράτη Μυριβήλη το 1946.


Υ.Γ Μια συλλογη που αξιζει να εχουμε στην βιβλιοθηκη μας.


Αδικα φοβασαι

Σπυρος Λαζαριδης,1986


Τα φιλια σου

καθως κρυβεις το προσωπο

στην πλατη μου,

παλμοι μοναξιας που μαχονται να νικησουν

τα εμβολα.

Αδικα φοβασαι.

Ειναι μονο μια μοτοσυκλετα.


219397

bonnie
13/12/2010, 01:50
ωραιος ο απο πανω.. ;)

εχω διαβασει του ιδιου το " η μοτοσυκλέτα στην ελληνική λογοτεχνία" κ την βρηκα μια εξαιρετικη μελετη..
θα ψαξω να βρω κ αυτο που αναφερεις.. ;)

ERRIKA
13/12/2010, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose
Σπύρος Λαζαρίδης, Ενδοσκεληδόν, εκδ.Ζήτρος 2008


Ανθολογία έργων της ελληνικής λογοτεχνίας με ήρωες μοτοσυκλέτες και μοτοσυκλετιστές

66 ποιητές, 110 ποιήματα

44 πεζογράφοι, 63 έργα, 65 αποσπάσματα

Η έκφραση “ενδοσκεληδόν” προέρχεται από χρονογράφημα του Στράτη Μυριβήλη το 1946.


Υ.Γ Μια συλλογη που αξιζει να εχουμε στην βιβλιοθηκη μας.


Αδικα φοβασαι

Σπυρος Λαζαριδης,1986


Τα φιλια σου

καθως κρυβεις το προσωπο

στην πλατη μου,

παλμοι μοναξιας που μαχονται να νικησουν

τα εμβολα.

Αδικα φοβασαι.

Ειναι μονο μια μοτοσυκλετα.

Ωραίος!!

Nazgul
13/12/2010, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ - Zecharia Sitchin -εκδοσεις δεν ξερω εγω το διαβασα στα ιταλικα.

Βιβλιο απιστευτο,συναρμολογει ενα παζλ με αρχαιολογικες,ιστορικες και συγχρονες ανακαλυψεις!
περιπου στις 500 σελλιδες,εχει γινει μπεστ σελλερ αλλα δεν ο ειχα ακουσει ποτε.
Πραγματικα θα "φλασαρετε" οταν το διαβασετε!!!
Και επειδη η ιστορια επαναλαμβανετε ασχετα αν εχουν περασει 200000 χρονια,κατα την διαρκεια της αναγνωσης θα εκπλαγειτε απο ποσα απο αυτα που λεει ξαναγινονται σημερα!!

Οταν τα διαβασα(ειναι 6-8 βιβλια νομιζω),σοκαριστικα.

Αρχισα και εψαχνα αυτα που ελεγε γιατι μου φανηκε περιεργο κανεις μην εχει ασχοληθει περα απο αυτον.

Πολυ αργοτερα αφου εκαψα το κεφαλι μου εμαθα οτι υσχηριζετε οτι ειναι ο ΜΟΝΟΣ που αποκρυπτογραφησε

την γλωσσα των βαβυλωνιων-ασσυριων....

Οποτε οτι νομιζει οτι ειναι σωστο γραφει.

Δεν λεω οτι ειναι ψεματα αλλα δεν εχουμε δευτερη γνωμη....


Παρολα αυτα με ταξιδεψε ο κερατας και τα ρουφηξα....

μπουρουχας
21/12/2010, 13:26
τωρα διαβαζω ενα απο τα βιβλια που εχει γραψει ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΙΑΝΝΑΡΑΣ.
και λεγετε [εις μικρον γεναιοι-οδηγιες χρησεως]

νομιζω οτι δινει την αληθινη εικονα του πολιτικου μας συστηματος.

iosif
10/01/2011, 08:06
τελευταια:


εαν μια μερα του χειμωνα ενας ταξιδιωτης (καλβινο) κλασσικο....

http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/319190

γιατι εφαγα τον πατερα μου
http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/331363

9 ιστοριες του σαλιντζερ
http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/336566

πηρα και το ρεμπετικο σε κομικ
http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/336207

δεν θυμαμαι εαν σας το προτεινα, το θαναταδικο (κομικ)
http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/314363

και παω για το animalz του μπιλαλ
http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/333312

και το καιν του (μακαριτη πια) σαραμαγκου
http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/334946

stavrogin
10/01/2011, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από μπουρουχας
τωρα διαβαζω ενα απο τα βιβλια που εχει γραψει ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΙΑΝΝΑΡΑΣ.
και λεγετε [εις μικρον γεναιοι-οδηγιες χρησεως]

νομιζω οτι δινει την αληθινη εικονα του πολιτικου μας συστηματος.

το "εις μικρον γενναίοι" ειναι απο τις θερμοπύλες του Καβάφη:

"...Γενναίοι οσάκις είναι πλούσιοι - κι όταν
είναι πτωχοί, πάλ' εις μικρόν γενναίοι"

κι έχει φαει κραξιμο πολυ, γι αυτο το είς μικρόν, κι έχει επισημανθει η διπλη γραφη των ποιημάτων του η χριστιανικη, η αρχαιοελληνική και η απιστευτη ειρωνία του...εγω ειχα διαβασει του Γιάννη Δάλλα ,ενα καταιγιστικο δοκίμιο για τουτο το ποίημα στο "Καβάφης και Ιστορία: αισθητικές λειτουργίες" του ιδιου.

iosif
13/01/2011, 04:43
δεν τον μπορω τον γιανναρα
μου θυμιζει τον ρενο αποστολιδη
δεν του πιανω καθολου, δεν καταλαβαινω ποτε ειρωνευονται ποτε σοβαρολογουν.




...και ειμαι στη μεση σε ενα απολαυστικοτατο βιβλιο (παλιο) το "γιατι εφαγα το πατερα μου"

αλληγορικο, με τρομερο χιουμορ!




http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/331363
Περιγραφή:

ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΤΕ TON HOMO SAPIENS! Αυτό το βιβλίο θα σας καταδιασκεδάσει. Γνωρίστε μια προϊστορική οικογένεια: Τον Έντουαρντ, τον πατέρα, τον ιδιοφυή εφευρέτη που θα αλλάξει την όψη του κόσμου, φέρνοντας τη φωτιά. Τον Βάνυα, τον αντιδραστικό θείο, πολέμιο της προόδου. Τον αφηγητή Ερνεστ, λιγάκι αφελή. Την Έλζυ, την Γκριζέλντα και τις άλλες γοητευτικές δεσποσύνες. Οι απολαυστικοί αυτοί χαρακτήρες γύρω από μια φωτιά, δημιουργούν τον κόσμο, γευόμενοι το μεδούλι από τα κόκαλα. Δείτε τους να ανακαλύπτουν τον έρωτα, να δοκιμάζονται στο ψάρεμα, να παλεύουν με την εξέλιξη.
Καταστάσεις κωμικοτραγικές, πρόσωπα ιλαρά ενός κόσμου όπου ό «άνθρωπος», παρ όλα αυτά, είναι ήδη άνθρωπος: καβγατζής, ζηλόφθονος, αγνώμων, εφευρετικός και συνάμα οπισθοδρομικός. "Ένας καθρέφτης πού καλό είναι να τον συμβουλευόμαστε συχνά –και για να γελάμε άλλα και για να σκεφτόμαστε.

Οι εφευρέσεις και οι συμφορές του Έντουαρντ, του επινοητικού ανθρωποειδούς, με τον οποίο διαφωνεί ο αδελφός του Βάνυα –οικολόγος της προϊστορικής εποχής- προσδίδουν σ αυτό το βιβλίο τη γεύση και την Ιλαρότητα πού του χάρισαν άμεση επιτυχία από την πρώτη κιόλας έκδοση.

Ό διάσημος ανθρωπολόγος Theodore Monod ήταν εκείνος πού ανακάλυψε το αποστομωτικό αυτό μυθιστόρημα, και πρότεινε στον Vercors να το μεταφράσει στα γαλλικά. Ό Vercors, όταν το τελείωσε, ομολόγησε πώς είχε να γελάσει τόσο πολύ και τόσο αυθόρμητα από τον καιρό του Μπάστερ Κήτον.
Οπωσδήποτε είναι ένας ανατρεπτικός τρόπος –κάτι πού δεν συνηθίζεται– για προβληματισμό σχετικά με την καταγωγή του ανθρώπου, την εξέλιξή του, το κοινωνικό καθεστώς, τις συγκρούσεις των γενεών...

Λεωνίδας
16/01/2011, 06:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
(...)
Anthony Bourdain-Kitchen Confifential,A cook's tour,Medium Raw,The nasty bits.Ολα τα μη μυθιστορηματικα βιβλια του σεφ/συγγραφεα.Μαζι με την σειρα του αμερικανικου travel channel,no reservations,θα δωσουν μια καλη εικονα γι ολα αυτα που βλεπουμ μολις φετος στην ελληνικη πραγματικοτητα(σεφ,μεφ και ενα καρο ιστοριες).Οποιος επισης ενδιαφερεται για την μπιζνα εστιατοριων/φαγητου,θα μαθει πολλα.Τα μυθιστορηματα του ειναι καλα για διακοπες αλλα οχι πολλα παραπανω.
(...) ούτε για διακοπές
βαρέθηκα τραγικά, τελείως αδιάφορο αν δεν είσαι του επαγγέλματος :sick:

Λεωνίδας
16/01/2011, 06:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Για όσους έχουν μαύρα μεσάνυχτα στην ιστορία και βαριούνται και λίγο, υπάρχει ένα βιβλιαράκι που θα τους βοηθήσει να βάλουν τα (κυριότερα) γεγονότα σε μια σειρά μέσα στο μυαλό τους, χωρίς να τους κουράσει...




"Μικρή ιστορία του κόσμου" (http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=5056632) , του E. H. Gombrich (εκδ. Πατάκη).


:wave2:


ΥΓ. Του ιδίου είναι το "Χρονικό της Τέχνης" (εκδ. Μορφωτικό ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης), που είναι αριστούργημα για όσους ασχολούνται. με πήρατε στο λαιμό σας και το διάβασα... στα 31 μου ενώ έπρεπε να το είχα διαβάσει στα 13 μου :sick:
πιστεύετε πραγματικά ότι είναι βιβλίο ενδιαφέρον για ενήλικες :confused:

spiridaus
16/01/2011, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
με πήρατε στο λαιμό σας και το διάβασα... στα 31 μου ενώ έπρεπε να το είχα διαβάσει στα 13 μου :sick:
πιστεύετε πραγματικά ότι είναι βιβλίο ενδιαφέρον για ενήλικες :confused:

:lol:
και εγώ το πήρα προχθές αφού το είδα να το προτείνουν σε πολλά φόρουμ κτλ...δε το έχω διαβάσει ακόμα, τόσο παιδικό;;

Λεωνίδας
16/01/2011, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
:lol:
και εγώ το πήρα προχθές αφού το είδα να το προτείνουν σε πολλά φόρουμ κτλ...δε το έχω διαβάσει ακόμα, τόσο παιδικό;; αφού το πήρες διάβασέ το και πες μας τη γνώμη σου :wave2:

μπουρουχας
16/01/2011, 16:41
προς αυτους που δεν συμφωνουν με την δυναμη του λογου του γιανναρα.
το οτι δεν συμφωνειτε με τον γραπτο λογο του γιανναρα ειναι πρωσωπικη σας αποψη και την καταλαβαινω.
αλλα αυτο μην ξεχνατε δεν αναιρει το εργο του.
μπορει να μην συμφωνο και εγω με την σειρα μου με αυτα που διαβαζετε,αλλα δεν το λεω διοτι η κριτικη ειναι ευκολη.
μην αναιρουμε μυαλα που η κριτικη ως προς το πρωσωπο τους, μαλλον ειναι ατοπη.