PDA

View Full Version : Βιβλιο-προτάσεις (προτάσεις από μέλη του φόρουμ)



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7

mikros boudas
18/01/2011, 06:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
ούτε για διακοπές
βαρέθηκα τραγικά, τελείως αδιάφορο αν δεν είσαι του επαγγέλματος :sick: ποιο διαβασες απ'ολα τα μη μυθιστορηματικα?
για διακοπες προτεινω τα μυθιστορηματα,τα αλλα προφανως και δεν ενδιαφερουν καποιον που δεν ασχολειται με μαγειρικη η εστιατορια!!

Λεωνίδας
18/01/2011, 06:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ποιο διαβασες απ'ολα τα μη μυθιστορηματικα?
για διακοπες προτεινω τα μυθιστορηματα,τα αλλα προφανως και δεν ενδιαφερουν καποιον που δεν ασχολειται με μαγειρικη η εστιατορια!! το Kitchen Confidential :wave2:

sober
18/01/2011, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
με πήρατε στο λαιμό σας και το διάβασα... στα 31 μου ενώ έπρεπε να το είχα διαβάσει στα 13 μου :sick:
πιστεύετε πραγματικά ότι είναι βιβλίο ενδιαφέρον για ενήλικες :confused:

τι να σου πω...μαλλον 8α ειναι αλλιως δε θα το δινουν στην ΑΣΚΤ...

τι σε χαλασε δεν καταλαβαινω...
:confused:


εδιτ: τωρα ειδα οτι το 8εωρειτε ''παιδικο''...απλη γραφη το καταλαβαινω αλλα μεχρι εκει βρε παιδια...δηλ. εσεις τι παραπανω 8ελετε??

....ή τι παραπανω νομιζετε πως 8α καταλαβετε??? :D

Λεωνίδας
18/01/2011, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
τι να σου πω...μαλλον 8α ειναι αλλιως δε θα το δινουν στην ΑΣΚΤ...

τι σε χαλασε δεν καταλαβαινω...
:confused: ήταν πολύ παιδικό, έκανε κοιλιά στο Μεσαίωνα, μας ζάλισε με δούκες και λόρδους ... το ότι το δίνουν στην ΑΣΚΤ δε θα το σχολιάσω γιατί θα αρπαχτείς :lol:


μια κριτική, με την οποία συμφωνώ στα περισσότερα σημεία της:
http://tsotsos.blogspot.com/2008/09/blog-post_04.html
:wave2:

sober
18/01/2011, 07:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
ήταν πολύ παιδικό, έκανε κοιλιά στο Μεσαίωνα, μας ζάλισε με δούκες και λόρδους ... το ότι το δίνουν στην ΑΣΚΤ δε θα το σχολιάσω γιατί θα αρπαχτείς :lol:


μια κριτική, με την οποία συμφωνώ στα περισσότερα σημεία της:
http://tsotsos.blogspot.com/2008/09/blog-post_04.html
:wave2:

Αυτο δεν το εχω διαβασει...

εγω μιλαγα για το ''χρονικο της τεχνης''... :lol:

Λεωνίδας
18/01/2011, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Αυτο δεν το εχω διαβασει...

εγω μιλαγα για το ''χρονικο της τεχνης''... :lol: :a018: :a018: :a018:

sober
18/01/2011, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
:a018: :a018: :a018:

:lol: :lol: :lol: δε φταιω εγω...ηταν στην ιδια παρα8εση...:lol: :wave2:

Εχετλαίος
21/01/2011, 06:07
Τρέχει αυτό το thread:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=115267&perpage=15&pagenumber=2

και ασυναίσθητα έκαμα τον παραλληλισμό με το παρακάτω βιβλίο το οποίο και συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πολλές οι απίστευτες φωτογραφίες που εμπεριέχει αλλά μια τσακίζει κόκκαλα! Σύσσωμη η πολιτική ηγεσία Κρήτης, η θρησκευτική ηγεσία Κρήτης (!) και η "άρχουσα" τάξη Κρήτης (οι εύποροι έμποροι, κουίνσλινγκ, μεγαλογαιοκτήμονες και λοιπά σαπάκια) να χαιρετούν φασιστικά μαζί με τους κατακτητές μετά το πέρας της κατάληψης του νησιού και την έναρξη των εκτελέσεων του ανδρικου πληθυσμού των χωριών.
Ένα φωτογραφικό λεύκωμα που δεν πρέπει να απουσιάζει από μια βιβλιοθήκη...
:mad:


221752

ggs
21/01/2011, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Τρέχει αυτό το thread:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=115267&perpage=15&pagenumber=2

και ασυναίσθητα έκαμα τον παραλληλισμό με το παρακάτω βιβλίο το οποίο και συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πολλές οι απίστευτες φωτογραφίες που εμπεριέχει αλλά μια τσακίζει κόκκαλα! Σύσσωμη η πολιτική ηγεσία Κρήτης, η θρησκευτική ηγεσία Κρήτης (!) και η "άρχουσα" τάξη Κρήτης (οι εύποροι έμποροι, κουίνσλινγκ, μεγαλογαιοκτήμονες και λοιπά σαπάκια) να χαιρετούν φασιστικά μαζί με τους κατακτητές μετά το πέρας της κατάληψης του νησιού και την έναρξη των εκτελέσεων του ανδρικου πληθυσμού των χωριών.
Ένα φωτογραφικό λεύκωμα που δεν πρέπει να απουσιάζει από μια βιβλιοθήκη...
:mad:

:beer:

Σύντεκνε , ψαξε να βρεις υλικο (αν εχεις , στειλε το) για τους "Σουμπεριτες" και το τι εγινε στην δικη τους μετα το τελος του πολεμου στην Κρητη...

Εχετλαίος
21/01/2011, 06:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
:beer:

Σύντεκνε , ψαξε να βρεις υλικο (αν εχεις , στειλε το) για τους "Σουμπεριτες" και το τι εγινε στην δικη τους μετα το τελος του πολεμου στην Κρητη...

Στο μυαλό μου είσαι ρε συ Γιώργο; Ψάχνω, ψάχνω!
:beer:
:wave2:

ggs
21/01/2011, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Στο μυαλό μου είσαι ρε συ Γιώργο; Ψάχνω, ψάχνω!
:beer:
:wave2:
Στελι , πρέπει να έχεις ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ μυαλό…:lol: :beer:

Βρήκα αυτά από το νετ…

http://www.rwf-archive.gr/interviews_senaria-new.php?id=201&interview=1&interview_id=893

http://www.e-thrapsano.gr/crete/ιστορικά-άρθρα/οι-δίκες-των-γερμανών-κατακτητών-της-κρήτης/οι-δίκες-μπρόγιερ-μύλλερ-και-αντρέ.html

http://www.chania.eu/index.php?view=details&id=1209%3A-&option=com_eventlist&Itemid=218&lang=el


…αλλά δεν έχω βρει τίποτα για την δίκη κάποιων σουμπεριτων που έγινε στην Κρήτη μετά το τέλος του πολέμου…

Είχα διαβάσει(?) κάπου παλιότερα ότι το δικαστήριο σχεδόν τους είχε αθωώσει , αλλά οι συγγενείς και οι συναγωνιστές των θυματων τους , τους λίντσαραν μέχρι θανάτου…

alres
22/01/2011, 03:18
Μπορεί να είναι θραύσμα, μικρό κείμενο και όχι βιβλίο, αλλά αυτή εδώ η ανάρτηση (και εν γένει το μπλογκ) αξίζει να διαβαστεί. Ουδεμία σχέση υπάρχει με τον δημιουργό του

******************************************

http://tovytio.wordpress.com/2010/12/14/glika_refrain/

Αν ακόμη δεν το έχεις διαβάσει, καλύτερα πήγαινε αμέσως να διαβάσεις το κείμενο του Τάλου.

Σε όσους αρέσουν τα επιχειρήματα, ας μην προχωρήσουν παρακάτω. Θα ήθελα να γράψω ένα ιδιότυπο κάλεσμα, αλλά δεν τα καταφέρνω καλά στους πύρινους πολιτικούς λόγους. Δεν έχω ούτε ψυχραιμία, ούτε συγκρότηση. Συνεπώς επαναλαμβάνω, με τον κίνδυνο να καταντήσω γραφικός και κουραστικός, όσα έλεγα την Παρασκευή στο Radiobubble.

«(..)έπεσα πάνω σ’ ένα μικρό μανιφέστο που είχε συντάξει (σ.σ. ο Απολλιναίρ) το 1913, όπου μοίραζε «σκατά» και «τριαντάφυλλα». «Σκατά» για τον Ντάντε, τον Σαίξπηρ, τον Τολστόι, αλλά και τον Πόε, τον Γουίτμαν, τον Μπωντλαίρ! Τριαντάφυλλα για τον εαυτό του, για τον Πικάσσο, τον Στραβίνσκι».*


Λαϊκίζω αγκαλιά με τον Απολλιναίρ.

Σκατά στους υπουργούς που δεν ντρέπονται να μιλάνε ακόμη για δικαιοσύνη και αναλογία, όταν στους δρόμους περπατάνε άνθρωποι των 700€, των 592€, των 300€ και πάει λέγοντας. Ένα τριαντάφυλλο γι’ αυτούς που κερνάνε χωρίς δεύτερη σκέψη πριν δουν καν το λογαριασμό κι ας ξέρουν πως μετά θα έχουν μείνει μόνο με μια τρύπια, άδεια τσέπη.

Περιφρόνηση σε όσους μετράνε τους ανθρώπους με καριέρες, βιβλιάρια, επιτυχίες και αποτυχίες. Σε όσους μετρούν σε λίρες και ευρώ τη γνώση και αποφασίζουν ότι το να μαθαίνεις κοστίζει ακριβά. (Αυτό συνέβαινε από πάντα έτσι κι αλλιώς, μ’ ένα τρόπο που ποτέ δε θα καταλάβει κανείς υπουργός παιδείας). Ένα τριαντάφυλλο για τους ανθρώπους που βάζουν τα κλάματα εντελώς ξαφνικά και χωρίς κανένα λόγο. Αυτοί τα ξέρουν όλα.

Μόνο σιωπή και περιφρόνηση για τον Μ. Ελευθερίου, την Κ. Δημουλά και όσους μας ζητούν να μάθουμε να είμαστε ξανά φτωχοί. Ο Ηλ. Μαγκλίνης μας μιλάει για τον τσαγκάρη. Ένα τριαντάφυλλο για τον Μανόλη Αναγνωστάκη, την Κατερίνα Γώγου, τον, μόνιμο πια στην τσάντα και την παρέα, Θωμά Γκόρπα και τον Φ. Φανόν που κάποτε έγραψε για της γης τους κολασμένους.

Σκατά στους ανακριτές του bbc. Σε όσους ζυγίζουν την ανεργία και το δημόσιο έλλειμμα, την αγωνία και το χρέος και πάντα βγάζουν βαρύτερα τα δεύτερα. Ένα τριαντάφυλλο σε όσους καταλαβαίνουν ότι τα αρκτικόλεξα εσήεα, γσεε, αδεδυ και λοιπά δεν απέχουν, παρά συναντούν τα δντ, εκτ και λοιπά. Τα πρώτα δεν είναι συλλογικότητες, αλλά ακριβώς όπως τα δεύτερα, είναι τα εμπόδια που πρέπει να υπερβούμε. Ας προχωράμε χωρίς αρκτικόλεξα, αλλά με πρωτοβάθμια σωματεία.

Περιφρόνηση σ’ όσους επιλέγουν να μιλήσουν υπέρ μια αόριστης ανταγωνιστικότητας της οικονομίας και σιωπούν βλέποντας να αυξάνονται τα υποκείμενα της καθημερινής ζωής που χώνουν τα χέρια τους σε κάδους σκουπιδιών και άδειους πάγκους λαϊκής. Περιφρόνηση σε αυτούς που εκβιάζουν, σε όσους αναγκάζουν τον κάθε άνθρωπο να δεχτεί μείωση σε μισθό κι αξιοπρέπεια, επειδή ξέρουν ότι αυτοί που περιμένουν στο σπίτι πεινάνε για ψωμί, όχι για αξιοπρέπεια.

Ένα τριαντάφυλλο για όσους παρά το ζόρι, την κούραση ή το άγχος που έχει κάτσει πάνω απ’ το κεφάλι μας, διακρίνουν ακόμη ότι η σωτηρία των αριθμών δεν ταυτίζεται απαραίτητα με τη σωτηρία των ανθρώπων. Είτε κατέβουν είτε όχι σ’ αυτή ή στις επόμενες απεργίες, η μάχη θα δίνεται ξανά και ξανά και κάποια στιγμή θα πάρουν θέση. Ένα τριαντάφυλλο γι’ αυτούς που (χτες, αύριο και την επόμενη φορά) επιμένουν να ξεπερνούν το φόβο, περπατώντας μαζί στην χημική Πανεπιστημίου.

Σκατά σε όσους κρατάνε ίσες αποστάσεις όταν κάποιος σέρνεται απ’ το αναπηρικό καροτσάκι, όταν η δημοκρατία πατινάρει, όταν σχολιάζουν σχετικά με τις νέες εργασιακές σχέσεις, ότι όλοι οι κοινωνικοί εταίροι θα δυναμώσουν. Ο ουδέτερος παρατηρητής σήμεραm δεν είναι ουδέτερος, γεγονός που ασφαλώς γνωρίζει και ο ίδιος.

Ένα τριαντάφυλλο για τον παλιό στίχο που διαβάζω ξανά και ξανά:

«παλιοί μου φίλοι παλιοί μου αγαπημένοι παλιά μου λατρευτά κορίτσια σήμερα πάλι η απελπισία μας καίει τα σπλάχνα μας αναστατώνει κι όσοι αδειάζουν απ’ τις τσέπες τους γλυκά ρεφραίν της ευτυχίας μαστροποί κι ευνούχοι κιβδηλεύουν τη ζωή μας»*

Ένα τριαντάφυλλο για τον Μ. Πολέντα και όσους ψελλίζουν μαζί του, ας λήξουν. Τώρα.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TpqueuIiWZk

*1. το απόσπασμα απ’ τη συνάντηση του Μ. Κούντερα

*2. Ο στίχος του Θ. Γκόρπα απ’ το Μεγάλο Δρόμο.

zephyr1
27/01/2011, 02:29
Χ.Η Μαθιοπουλος
Βιβλιοπωλειον της Εστιας

Στην εποχη της τυραννικης ελαφροτητας
Εντεκα απαγορευμενα γραμματοσημα.

Προλογος.
Στο τελος της δεκαετιας του 60' κυκλοφορησε στην Ελλαδα ο πρωτος ελληνοφωνος Λουκι Λουκ.Τον βρηκα ενα ανοιξιατικο μεσημερι στο περιπτερο του Ναυτικου Νοσοκομειου,στην Αθηνα.
Τα παιδια φουσκωνουνε στην φαντασια τους καθε καλο,γι'αυτο δεν ξεχασα ποτε εκεινη την μερα.Τον κρατησα προσεκτικα στα χερια μου,πηγα λιγο πιο περα στην οδο Δεινοκρατους κουρνιασα στην εισοδο μιας πολυκατοικιας και τον διαβασα με αγαλλιαση.Ηταν η καλυτερη στιγμη της δεκαετιας.
Περασαν σαραντα χρονια.Αφου λυθηκαν τα αλλα προβληματα της ανθρωποτητας,καποια μερα κατι επρεπε να γινει με τον Λουκι Λουκ.Το 1993 ξανασχεδιαστηκε,με κομμενο το τσιγαρο,να μασουλαει ενα σταχυ.Ηταν κακο παραδειγμα για τα παιδια σαν κι εμενα,που καπως ετσι αρχισαν το καπνισμα.
Περιεργως τα πιστολια του ,μεχρι σημερα,δεν τα πειραξε κανεις.

Καθαρο,ζωντανο,αληθινο,μικρο.
Τσιμπηστε το.:beer:

karellen
27/01/2011, 19:32
Και μερικά πιο ανάλαφρα(λέμε τώρα):
Κουρδιστό πορτοκάλι του Antony Burgess Διαβάστε για μια παρέα Άγγλων νεαρών που γίνονται λιώμα και κάνουν ότι αλητεία μπορείς να φανταστείς (σε μερικές το παρακάνουν).Γραμμένο με ένα απίστευτο ύφος το ρουφάς κυριολεκτικά.Στο τέλος έχει και παράρτημα που μεταφράζει την αργκό τους!Είχε βγεί και σε ταινία με τον Cristopher Walken(άπαιχτος)!
1984 του Όργουελ - ΚΑΚΤΟΣ-Το έγραψε το 1948 και αναφέρεται σ ένα μελλοντικό κόσμο (1984) όπου όλοι και όλα βρίσκονται υπό το καθεστώς συνεχούς παρακολούθησης από πολυάριθμες κάμερες (Big Brother).Παραστατικότατο βιβλίο και λίγο μελαγχολικό μιας και στο τέλος δεν πάνε όλα όπως τα εύχεσαι..
Αρθουρ Κλάρκ ¨Οι Επικυρίαρχοι¨(Chilhood's End) -ΚΑΚΤΟΣ- Eπιστημονική φαντασία όχι σε στυλ Πόλεμος των Αστρων, μπαμ μπουμ,λεηζερ κλπ αλλά ελπιδοφόρα,νοσταλγική και γοητευτική.Κάποια στιγμή καταφθάνει στη Γη μια ομάδα εξωγήινων με τα τεράστια διαστημόπλοιά τους οι οποίοι με συνοπτικές διαδικασίες καταργούν σύνορα κρατών,κυβερνήσεις,θρησκείες,πολέμους,κλπ.Σαν φυσικό επακόλουθο το βιοτικό και πνευματικό επίπεδο των λαών αυξάνεται.Όλα τα αγαθά είναι φθηνά ή τσάμπα,υπάρχει δουλειά για όλους και ο κόσμος διάγει άλλον ένα Χρυσούν Αιώνα.Όμως φυσικά τίποτα δεν διαρκεί για πάντα...Εδώ ο Κλάρκ δίνει ένα τέλος αναπάντεχο που δεν είναι και τόσο στεναχωρετικό όσο αναπάντεχο!Το βιβλίο το έγραψε το 1962 και η πρώτη έκδοση στα Ελληνικά ήταν το 71 σε ΒΙΠΕΡ(τα θυμάται κανείς; )Αυτήν έχω κι εγώ, 14 δραχμές παρακαλώ!!Τώρα τόχει ο ΚΑΚΤΟΣ,διαβάστε το οπωσδήποτε.

Κάποιο φιλαράκι νωρίτερα ανέφερε τον Clive Barker.Ρίξτε μια ματιά στο ΙΜΑΤΖΙΚΑ -εκδόσεις Bell Παραμύθι με όλη τη σημασία-όχι παιδικό ή αφελές.Πότε ανακατεύεται η φαντασία και πότε η πραγματικότητα δεν μπορείς να το συλλάβεις,κόσμοι και τόποι που σε παρασύρουν.
Αυτά!:)

railDG
14/05/2011, 20:05
Το κουρδιστό πορτοκάλι το έχω ξανακούσει ότι είναι καλό!Θα πρέπει κι εγώ κάποια στιγμή να το κοιτάξω...

Επίσης, το ''Πώς δενότανε τ'ατσάλι'' του Οστρόφσκι είναι πολύ καλό και ταιριάζει νομίζω με τις σημερινές κοινωνικές συγκυρίες που βιώνουμε...

tai
15/05/2011, 13:07
και ενα σχετικο με το ΜΟΤΟ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1998238#post1998238)

John Steed
09/06/2011, 20:56
Ομήρου Ιλιάδα, μετάφραση Καζαντζάκη:


http://www.scribd.com/doc/5744849/-

:wave2:

AUFGEBRACHT
09/06/2011, 21:26
Να επανέλθω με 3 προτάσεις για βιβλία, τα οποία διάβασα τον τελευταίο καιρό ΑΠΝΕΥΣΤΙ, καπάκι το ένα πίσω από το άλλο, ένα κάθε εβδομάδα:

-To σκακιστικό αυτόματο, Ρόμπερτ Λέρ, εκδόσεις Λιβάνη
-8 ώρες, Ντέϊβιντ Μορέλ, εκδόσεις Μίνωας
-Μετρό 2033, Ντμίτρι Γκλουχόβσκι, εκδόσεις Καστανιώτης

PortisHead
10/06/2011, 00:32
...........................................


228771

bonnie
10/06/2011, 02:41
επειδη πριν αρκετο καιρο, ειχε υπαρξει θεμα σχετικα με την κυκλοφορια παλαιοτερων βιβλιων του Ν. Νικολαιδη, τα οποια ηταν εξαντλημενα....
σημερα ελαβα αυτο το mail...
αν ενδιαφερει καποιους...

Καλησπέρα σας,
σας ενημερώνουμε οτι τα βιβλία του Νίκου Νικολαϊδη :

Οργισμένος βαλκάνιος

Γουρούνια στον άνεμο

Οι τυμβωρύχοι

έχουν κυκλοφορήσει ξανά απο την Athens Voice και μπορείτε να τα δείτε στη σελίδα μας http://www.ebooks.gr/books/com/1247/author/8995

Ευχαριστούμε για την προτίμηση σας. ebooks.gr Support Team support@ebooks.gr +30.2118002111

επισης, Ο Μοντεζουμα ειναι εξαντλημενος κ αυτος, για οποιον ενδιαφερεται...

αυτα...

iosif
27/06/2011, 12:25
το τελειωνω ειναι πολυ καλο και το προτεινω:
Θηλαστικά
Συγγραφείς: Πιέρ Μερό

Θέμα: Ξένη πεζογραφία
Εκδότης: Βιβλιοπωλείον της Εστίας
Μετάφραση: Εύα Καραϊτίδη
Σελίδες: 248
Ημ. Έκδοσης: 01/04/2005

http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/267082

επισης πηρα και διαβασα τα εξης raphic novels:
Παραρλάμα και άλλες ιστορίες του Δημοσθένη Βουτυρά
Συγγραφείς: Δημήτρης Βανέλλης

Θέμα: Ελληνική πεζογραφία
Εκδότης: Τόπος
Εικονογράφηση: Θανάσης Πέτρου


και

Η κραυγή του Λαού
Ιστορίες από την Παρισινή Κομμούνα
Συγγραφείς: Ζαν Βωτρέν - Ζακ Ταρντί

Εκδότης: ΚΨΜ
Μετάφραση: Γιάννης Καυκιάς
Εικονογράφηση: Ζακ Ταρντί
Σελίδες: 320
το οποιο ειναι απιστευτη δουλεια!

Ζεύκας
27/06/2011, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonnie

επισης, Ο Μοντεζουμα ειναι εξαντλημενος κ αυτος, για οποιον ενδιαφερεται...

αυτα...


χέστηκα τον έχω "δανεικό" εδώ και κάτι μήνες και σιγά μη τον επιστρέψω :lol:

αυτά...

bonnie
27/06/2011, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
χέστηκα τον έχω "δανεικό" εδώ και κάτι μήνες και σιγά μη τον επιστρέψω :lol:

αυτά...



:a29: :a26:
ξερω που μενεις,.. το νου σου...
τα υπολοιπα τα τσεκαρα.. δεν ελειπε τιποτα... τυχερος εισαι... :smokin:


:rotflmao: :rotflmao:

Ζεύκας
22/08/2011, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonnie
Οργισμένος βαλκάνιος

οι μαλάκες έχουν κάνει λάθος στη σελιδοποίηση :bigcry: :bawl:

άντε τώρα να βρίσκεις την απόδειξη αγοράς να το αλλάξεις.


τι θέλουν οι εφημερίδες να βγάζουν βιβλία μου λέτε? :lol:

Takata Dome
26/08/2011, 01:05
Το "Ο Φυλακας στη Σικαλη" το εχει διαβασει κανεις?
Το διαβασα και μα την αληθεια,περιεργο βιβλιο!

Αμα εχετε ορεξη και πολυ(αλλα πολυ) χρονο και υπομονη να διαβαζετε με προσοχη,ριξτε μια ματια στο "Ο τυφλος Ωρολογοποιος" του Dawkins!

John Steed
26/08/2011, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Το "Ο Φυλακας στη Σικαλη" το εχει διαβασει κανεις?
Το διαβασα και μα την αληθεια,περιεργο βιβλιο!

Πολύ περίεργο...

Εγώ το παράτησα στη μέση, αυτό το κοπέλι με εκνεύριζε αφάνταστα :mad:

Takata Dome
26/08/2011, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Πολύ περίεργο...

Εγώ το παράτησα στη μέση, αυτό το κοπέλι με εκνεύριζε αφάνταστα :mad:

Υποτίθεται πως όλο το βιβλίο έχει ένα νόημα κρυφό.Εγω μόνο σε κάποια σημεία το έπιασα,σε κάποια άλλα δεν μου έλεγε τίποτα.Παντως και ο συγγραφέας του περίεργος άνθρωπος ήταν,και το διάβαζαν περίεργοι άνθρωποι(οπως ο δολοφονος του John Lennon που ειχε ψυχωση με αυτο το βιβλιο!).

John Steed
26/08/2011, 16:25
http://www.imdb.com/title/tt0118883/

:beer:

bonnie
30/08/2011, 05:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Το "Ο Φυλακας στη Σικαλη" το εχει διαβασει κανεις?
Το διαβασα και μα την αληθεια,περιεργο βιβλιο!




αν κ πανε πολλααα χρονια που το ειχα διαβασει κ δεν θυμαμαι λεπτομερειες (ου γαρ.. ), θυμαμαι οτι ηταν εξαιρετικο κ ειχα ενθουσιαστει για πολυ καιρο με αυτο.
ευκαιρια να το ξαναπιασω στα χερια μου... ;)

Εχετλαίος
03/09/2011, 09:34
Mε μεγάλη μου λύπη έμαθα (πολύ καθυστερημένα) το θάνατο του Alan Stripp, συγγραφέα του υπέροχου βιβλίου The Code Snatch.
Το όμορφο είναι ότι...αυτό που νομίζει ο κόσμος ότι είναι ένα όμορφα διηγημένο παραμύθι είναι πέρα για πέρα αλήθεια! Μου πήρε πολύ brandy και Μαυροδάφνη αλλά στο τέλος φανερώθηκε ο μπαγάσας!
Καλά να είναι εκεί που είναι...
http://www.spywise.net/The_code_snatch.html

:wave2:

fantacid
03/09/2011, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από karellen
Και μερικά πιο ανάλαφρα(λέμε τώρα):
Κουρδιστό πορτοκάλι του Antony Burgess Διαβάστε για μια παρέα Άγγλων νεαρών που γίνονται λιώμα και κάνουν ότι αλητεία μπορείς να φανταστείς (σε μερικές το παρακάνουν).Γραμμένο με ένα απίστευτο ύφος το ρουφάς κυριολεκτικά.Στο τέλος έχει και παράρτημα που μεταφράζει την αργκό τους!Είχε βγεί και σε ταινία με τον Cristopher Walken(άπαιχτος)!


κ παρα πολυ επιτυχημένη μεταφορα του στη μεγαλη οθονη απο τον Stanley Kubrick.
κορυφαια ταινια!!!

:a19:

fantacid
03/09/2011, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
Υποτίθεται πως όλο το βιβλίο έχει ένα νόημα κρυφό.Εγω μόνο σε κάποια σημεία το έπιασα,σε κάποια άλλα δεν μου έλεγε τίποτα.Παντως και ο συγγραφέας του περίεργος άνθρωπος ήταν,και το διάβαζαν περίεργοι άνθρωποι(οπως ο δολοφονος του John Lennon που ειχε ψυχωση με αυτο το βιβλιο!).

επειδη το κρατουσε ο τσαπμαν στα χερια του την ημερα που σκοτωσε τον λενον δε σημαίνει οτι κρυβει κρυφα νοηματα, κ ουτε αν το διαβασεις πολλες φορες κινδυνεύεις να γινεις δολοφονος!

ειναι ενα βιβλιο που διαβαζεται ευχαριστα λογω της απλης κ ιδιότυπης γραφης του σαλινζτερ,
ηταν ενα πρωτοπόρο βιβλιο οταν εκδοθηκε λογω του πικαντικου λεξιλογιου για το καιρο εκεινο.. θεωρείται απο τα "κλασσικα" πλεον της αμερικανικης λογοτεχνιας αν κ στην ελλαδα κυκλοφορει μονο η ασημενια εκδοση του ...78!
νομιζω οτι ειναι πολυ δυνατο οταν το διαβαζεις σε νεοτερη ηλικια κ λιγο περιεργο οταν το διαβαζεις μεγαλυτερος.
μια αναγνωση την αξιζει σιγουρα....

railDG
05/09/2011, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
κ παρα πολυ επιτυχημένη μεταφορα του στη μεγαλη οθονη απο τον Stanley Kubrick.
κορυφαια ταινια!!!

:a19:

Κι εγώ την είδα πρόσφατα,γιατί μου είπαν ότι είναι από τις κλασικές,αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήθελε να πει με αυτό το τέλος.Η ιστορία επαναλαμβάνεται,ο άνθρωπος δεν αλλάζει;Δεν κατάλαβα καθόλου.
Και σε ορισμένα σημεία με φόβιζε κιόλας.Ειδικά στην αρχή.

karellen
05/09/2011, 15:57
Μόλις τελείωσα το 'Επιπεδοχώρα'- Flatland του Edwin Abbot.Ένα ασυνήθιστο βιβλίο μαθηματικής (!) φαντασίας που αναφέρεται σε ένα δισδιάτατο κόσμο ο οποίος κατοικείται από νοήμονα γεωμετρικά σχήματα που κινούνται,μιλούν και έχουν ανθρώπινα αισθήματα.Η ισορροπία αυτού του κόσμου ανατρέπεται όταν ένας μυστηριώδης επισκέπτης φανερώνεται και αποκαλύπτει τα μυστικά της Τρίτης Διάστασης.
Σημειωτέον το βιβλίο γράφτηκε το 1884!

Αρχικά δημιουργήθηκε από railDG
Κι εγώ την είδα πρόσφατα,γιατί μου είπαν ότι είναι από τις κλασικές,αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήθελε να πει με αυτό το τέλος.Η ιστορία επαναλαμβάνεται,ο άνθρωπος δεν αλλάζει;Δεν κατάλαβα καθόλου.
Και σε ορισμένα σημεία με φόβιζε κιόλας.Ειδικά στην αρχή.
Ε, ο Κιούμπρικ τόχει αυτό.Προσπάθησε να βρεις το βιβλίο.

iosif
06/09/2011, 14:31
το κουρδιστο πορτοκαλι ειναι απο τις καλυτερες ταινιες εβερ

οσο για τον αρχοντα στη σικαλη ειναι απο τα κλασικς!τρομερο


αν διαβασετε το "βερνον ο μικρος θεος " του D.B.C. Pieere θα δειτε αρκετες ομοιοτητες.

ο σαλιντζερ ειναι κορυφαιος

zephyr1
09/09/2011, 11:44
Η διαχείριση της αγάπης
Συγγραφέας: Φάρος, π.Φιλόθεος

Η πραγματική συμφορά που υφίσταται σήμερα η ελληνική κοινωνία δεν είναι η οικονομική δυσπραγία. Αυτή είναι μόνο μία και όχι η σοβαρότερη συνέπεια της ανυπολόγιστης καταστροφής που συνίσταται στον ενταφιασμό ανεκτίμητων χαρισμάτων ολόκληρων γενεών με την υπόσχεση της εύκολης ζωής που εξαπατηθήκαμε να πιστεύουμε ότι είναι η μεγαλύτερη κατάκτηση.
[...]Ασχολούμενοι διαρκώς και αποκλειστικά με το κακό που μας κάνουν οι άλλοι, κατασπαταλάμε όχι μόνο τις δυνατότητες και τα χαρίσματά μας, αφήνοντας αναξιοποίητες πολύτιμες ευκαιρίες, αλλά κατασπαταλάμε και αυτή την ίδια τη ζωή μας. Την ποιότητα της ζωής ενός ανθρώπου δεν την καθορίζει το κακό που του κάνουν οι άλλοι. Την ποιότητα της ζωής του την καθορίζει το κακό που κάνει εκείνος στους άλλους, γιατί το κακό που κάνει εκείνος στους άλλους διαφθείρει την ίδια του την υπόσταση.
[...] Η αγάπη και η διαχείρηση της αγάπης μεταξύ άλλων είναι και μία τέχνη, που χρειάζεται να την διδαχθή ο άνθρωπος, όπως χρειάζεται να διδαχθή την τέχνη της ζωής γενικότερα.

piazzio24
14/10/2011, 19:50
έχω τεράστια λίστα με αγαπημένα βιβλία αλλά τελευταία διαβάζω πολύ Τραρλς Μπουκόφσκι ειναι θεός !! σας προτείνω μια ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης (όχι απαραίτητα βασικά) όπου μπορείτε να δείτε τι διάβασαν οι φίλοι σας, να διαβάσετε αξιολογήσεις βιβλίων ή να βαθμολογήσετε τα βιβλία που διαβάσατε! αρκετά πρακτική λύση για τις μέχρι τώρα επιλογές βιβλίων μου http://www.goodreads.com/ (http://)

iosif
21/10/2011, 12:59
ΕΠΙΚΑΙΡΟ

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΥΠΑΚΟΗ

ΧΕΝΡΙ ΝΤΕΗΒΙΝΤ ΘΟΡΟ

Z-rider
23/11/2011, 23:00
Στο δρόμο (On the Road), του Τζακ Κέρουακ
:)

Giorgos19
24/11/2011, 12:51
Βιβλίο ακριβώς δεν είναι. Αξίζει όμως να διαβαστεί.

Logicomix του Απόστολου Δοξιάδη και του Χρίστου Παπαδημητρίου.

Σκίτσα: Αλέκος Παπαδάτος
Χρώμα: Annie Di Donna

takis-kk
25/11/2011, 16:49
http://www.solon.org.gr/index.php/provlimata-anthropotitas/112-2008-07-15-18-39-19/2484-diaxronikos-dialogos-freud-einstein.html

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου..
καταπληκτικό και επίκαιρο.

Εχετλαίος
02/12/2011, 13:09
Bιβλιο-πρόταση για τον κο κο Chio
http://www.oneman.gr/keimena/diaskedash/sto_rafi/article1516678.ece#1516668

:wave2:

nikos_abel
02/12/2011, 13:18
Δεν έχω ποστάρει σε αυτό το θρεντ και επίτηδες απέφευγα να μπω γιατί ήξερα τι θα πάθω.

Πόνος ψυχής για όσα είδα και δεν έχω διαβάσει και όσα έχω διαβάσει και θέλω να τα επαναλάβω.

Θέλω χρόνο, πολύ χρόνο...αλλά φοβάμαι πολύ...



Time enough at last (http://en.wikipedia.org/wiki/Time_Enough_At_Last)

OldMan
02/12/2011, 13:24
Για τον κο κο Chio θα πρότεινα το "Να καθαρίσουμε τους κακομούτσουνους" του Boris Vian..

(αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον θα το πρότεινα στους γνωστούς του ..) :winka:

Για τον ίδιο κάτι ανάμεσα σε "Εχουν μαύρα μεσάνυχτα" και "Θα φτύσω στους τάφους σας"

OldMan
02/12/2011, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Θέλω χρόνο, πολύ χρόνο...αλλά φοβάμαι πολύ...
Έλα ρε, κουράγιο ...

(πολλές φορές οι γιατροί υπερβάλλουν..) :winka:

nikos_abel
02/12/2011, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έλα ρε, κουράγιο ...

(πολλές φορές οι γιατροί υπερβάλλουν..) :winka:

Άλλος γκαντεμόσαυρος από δω :eyepop:

Φτου ρε παπάρα στα μάτια μου!
:wave2:

nikos_abel
02/12/2011, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από karellen
Αρθουρ Κλάρκ ¨Οι Επικυρίαρχοι¨(Chilhood's End) -ΚΑΚΤΟΣ- Eπιστημονική φαντασία όχι σε στυλ Πόλεμος των Αστρων, μπαμ μπουμ,λεηζερ κλπ αλλά ελπιδοφόρα,νοσταλγική και γοητευτική.Κάποια στιγμή καταφθάνει στη Γη μια ομάδα εξωγήινων με τα τεράστια διαστημόπλοιά τους οι οποίοι με συνοπτικές διαδικασίες καταργούν σύνορα κρατών,κυβερνήσεις,θρησκείες,πολέμους,κλπ.Σαν φυσικό επακόλουθο το βιοτικό και πνευματικό επίπεδο των λαών αυξάνεται.Όλα τα αγαθά είναι φθηνά ή τσάμπα,υπάρχει δουλειά για όλους και ο κόσμος διάγει άλλον ένα Χρυσούν Αιώνα.Όμως φυσικά τίποτα δεν διαρκεί για πάντα...Εδώ ο Κλάρκ δίνει ένα τέλος αναπάντεχο που δεν είναι και τόσο στεναχωρετικό όσο αναπάντεχο!Το βιβλίο το έγραψε το 1962 και η πρώτη έκδοση στα Ελληνικά ήταν το 71 σε ΒΙΠΕΡ(τα θυμάται κανείς; )Αυτήν έχω κι εγώ, 14 δραχμές παρακαλώ!!Τώρα τόχει ο ΚΑΚΤΟΣ,διαβάστε το οπωσδήποτε.

Ναι, και άλλα όπως το σφαγείο Νο 5. Πολλά καλά βιβλία ήταν τσέπης τότε...


Αρχικά δημιουργήθηκε από karellen
Κάποιο φιλαράκι νωρίτερα ανέφερε τον Clive Barker.Ρίξτε μια ματιά στο ΙΜΑΤΖΙΚΑ -εκδόσεις Bell Παραμύθι με όλη τη σημασία-όχι παιδικό ή αφελές.Πότε ανακατεύεται η φαντασία και πότε η πραγματικότητα δεν μπορείς να το συλλάβεις,κόσμοι και τόποι που σε παρασύρουν.
Αυτά!:)

όνειρα και εφιάλτες, εκπληκτικός γενικά ο Μπαρκερ...

iosif
05/12/2011, 10:46
τελειωσα δυο πολυ καλα

Ο ΛΕΥΚΟΣ ΤΙΓΡΗΣ
Man Booker Prize 2008
Συγγραφέας: ΑΝΤΙΓΚΑ ΑΡΑΒΙΝΤ
Share
Μετάφραση: ΧΑΤΧΟΥΤ ΡΕΝΑ
Κωδικός: #BK194860
Εκδόσεις: MODERN TIMES
Έτος έκδοσης: 2008
ISBN: 978-960-691-203-0
Αριθμός σελίδων: 381
μυθιστορημα με εντονη και ανατρεπτικη πλοκη, ανατομια της ινδιας, των καστων και του ολου στατους. δεν το περιμενα αλλα ειναι κορυφαιο


Τα «χρονικά του Αρη» σε νέα, συμπληρωμένη έκδοση
Το αριστούργημα του Ρέυ Μπράντμπερυ, «Τα Χρονικά του Άρη», ένα κλασικό έργο της λογοτεχνίας του 20ού αιώνα, επανακυκλοφορεί σε νέα έκδοση
http://www.clickatlife.gr/story/biblio/ta-xronika-tou-ari-se-nea-sumpliromeni-ekdosi?id=2037949

ολ ταιμ κλασικ σκαι-φαι

nikos_abel
05/12/2011, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
Να προτείνω και εγώ μερικά για αρχή και μετα βλέπουμε:
...

2. ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ - STEVEN PRESSFIELD (Ιστορικό Μυθιστόρημα)

...

.

Να πω ότι είναι εκπληκτικά αγωνιώδες αλλά και ρεαλιστικό...


Αντιπροτείνω κάποιο που, αν και το διάβασα πολλά πολλά χρόνια πριν, με είχε σημαδέψει

http://www.biblioasi.gr/product_info.php?products_id=143790

http://en.wikipedia.org/wiki/Fire_from_Heaven

railDG
06/01/2012, 22:25
Συμφωνώ,οι πύλες της Φωτιάς ήταν πολύ ωραίο βιβλίο!

Ξεκίνησα να διαβάζω Ντοστογιέφσκι,το ''Έγκλημα και τιμωρία'' κι ενώ μου άρεσε η μεταφορά σε παλιότερη εποχή με κούρασε αφάνταστα αυτό το μουντό περιβάλλον στο οποίο εκτυλισσόταν η ιστορία,οπότε το έφτασα με το ζόρι ως τη μέση.

Ένα που έπιασα τώρα και με έχει κατενθουσιάσει είναι το ''Στην εξουσία των ψευδαισθήσεων''του Ρόζενταλ..Αρχικά νόμιζα πως ήταν βιβλίο ψυχολογίας,αλλά τελικά έχει πολιτικό περιεχόμενο.Αναφέρεται στην επιρροή που ακούν στον ψυχισμό μας τα ΜΜΕ,η πολιτική κατεύθυνση που έχουν και εξηγεί με συγκεκριμένα παραδείγματα(πχ. ο σάλος που είχε γίνει για τα ''Σαγόνια του καρχαρία'').

jimmis5
24/01/2012, 13:11
Ψηφιστε το πιο καλο ταξιδιωτικο βιβλιο

http://thelondonbiker.com/blog/2012/01/vote-for-your-2012-most-inspirational-travel-book/

Anty12
24/01/2012, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από railDG
Συμφωνώ,οι πύλες της Φωτιάς ήταν πολύ ωραίο βιβλίο!



Τότε Το τέλος του Εφιάλτη (http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=557591&prid=246012&deid=0) θα σε ενθουσιάσει..:smilea:

imitrelos
24/01/2012, 15:57
Αν και τώρα πια αρκετά δυσεύρετα ( κάποια στιγμή εκδοθήκαν στα ελληνικά αλλα σε λίγες κόπιες )

α) La Historia de los Colores ( η ιστορία τών χρωμάτων , είναι παιδικό βιβλίο αλλά για ενήλικες )

β) Our words is our weapon

βασικά πολιτικά βιβλία είναι απο τόν marcos , είναι ότι πρέπει για τίς μέρες που ζούμε και για σκέψη :D

το πρώτο το έχω το βρήκα σε ένα παλιατζίδικο στήν αθήνα και το τσίμπησα , το δεύτερο το έχω σε αγγλικο pdf kai to ψάχνω ακόμα ( άμα κάποιος το έχει δεί ας μου πει γιατί το θέλω σε έντυπη μορφή :D

railDG
24/01/2012, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τότε Το τέλος του Εφιάλτη (http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=557591&prid=246012&deid=0) θα σε ενθουσιάσει..:smilea:

Πάντως η υπόθεση μου άρεσε.:a51:

chriscrypton
27/01/2012, 04:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τότε Το τέλος του Εφιάλτη (http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=557591&prid=246012&deid=0) θα σε ενθουσιάσει..:smilea:

Περασε καιρος που διαβασα τις Πυλες της φωτιας, ηταν εξαιρετικο!Θα το διαβασω κι αυτο
:)

takis-kk
05/04/2012, 17:51
Μπορείτε να διαβάσετε ελεύθερα, όποιο βιβλίο θέλετε.
Καλή ανάγνωση


Ανοικτή Βιβλιοθήκη
Πεζογραφία
Μίμης Ανδρουλάκης | Γιάννης Αρκούδος | Νικόλας Αφρόκαλος | Γιάννης Βανίδης | Καίτη Βασιλάκου | Δημήτρης Βασιλειάδης | Λεία Βιτάλη | Νίκος Βλαντής | Κώστας Βουλαζέρης | Ντόρα Γιαννακοπούλου | Ευθύμιος Γουργουρής | Γιώργος Δαμιανός | Στέφανος Δάνδολος | Σοφία Δευτερίγου | Βασίλης Δημητριάδης | Νίκος Δήμου | Λένα Διβάνη | Βασίλειος Δρόλιας | Κώστας Θερμογιάννης | Ξενοφών Ίσαρης | Πάνος Κάλαρης | Δημήτρης Καραβασίλης | Νίκος Καρακάσης | Γιώργης Καραμπατέας | Μάνος Κοντολέων | Περικλής Κοροβέσης | Λευτέρης Κρητικός | Αλέξανδρος Κυριακόπουλος | Ευάγγελος Λαγουτάρης | Στέφανος Λίβος | Νιόβη Λύρη | Ηλίας Μάκης | Δημήτρης Μακρής | Θάνος Μαντζάνας | Λιλή Μαυροκεφάλου | Σμαραγδή Μητροπούλου | Δημήτρης Μπαρσάκης | Ελένη Μπιρμπίλη | Περικλής Μποζινάκης | Ιωάννα Μπουραζοπούλου | Αντώνης Μπουρίτσας | Σοφία Νικολαΐδου | Τομάζος Παγώνης | Βασίλης Παπαθεοδώρου | Παναγιώτης Παπανικολάου | Χριστόφορος Παυλίδης | Γιάννης Πλιώτας | Κώστας Πουλιανίτης | Ελ Ρόι | Τέος Ρόμβος | Ελένη Σεμερτζίδου | Παναγιώτης Σιμιτσής | Ερρίκος Σμυρναίος | Αλέξης Σταμάτης | Κώστας Σφακιανάκης | Αγγελική Σχοινά | Δημήτρης Τζουβάλης | Θανάσης Τριαρίδης | Γιώργος Τσαντίκος | Σοφία Τσουρλάκη | Ευγενία Φακίνου | Νίκος Φάκος | Γιάννης Φαρσάρης | Σωτήρης Φιλιππίδης | Ανδρέας Φλουράκης | Μιχάλης Φουντουκλής | Ελένη Φουρνάρου | Λάκης Φουρουκλάς | Λένος Χρηστίδης | Αρχοντής Χρυσουλάς | Larry Cool | Carnellio Coop
Ποίηση
Ζήσης Αϊναλής | Πέτρος Αρτάνης | Νίκος Αστέρης | Μαρινέλλα Βλαχάκη | Ευγενία Βογιατζή | Θοδωρής Βοριάς | Αθανάσιος Γανίδης | Χρήστος Γεωργακόπουλος | Γιώργος Γώτης | Τίμος Ζούμπος | Παναγιώτης Καποδίστριας | Άρης Κόντε | Βασίλης Κορλός | Χρήστος Λορέντζος | Φώντας Μακρόπουλος | Άρης Μανουράς | Χάρης Μπαρμπούλης | Γιώργος Μπλάνας | Νικόλαος Νεράντζης | Θάνος Πάσχος | Γιάννης Ποταμιάνος | Κώστας Πουλιανίτης | Γιώργος Πρίμπας | Δημήτρης Ρούσης | Κική Σαργιώτου | Ελένη Σεμερτζίδου | Λένα Σεπτέμβρη | Κωνσταντίνος Σιάκας | Κώστας Σφενδουράκης | Κωστής Τριανταφύλλου | Χρήστος Τσελέντης | Ιωάννης Τσιουράκης | Νικόλας Χουέρβος
Ξένη λογοτεχνία
Ορχάν Βελί Κανίκ | Τσαρλς Μπουκόβσκι | Μπρους Στέρλινγκ | Τζoν Φάντε | Ντάριο Φο | Συλλογή ποίησης σε μτφ Χρίστου Κρεμνιώτη
Παιδική λογοτεχνία
Μαρία Αγγελίδου | Φραντζέσκα Αλεξοπούλου - Πετράκη | Κατερίνα Αναγνώστου | Νικόλας Ανδρικόπουλος | Μαρία Ανδρικοπούλου | Φιλομήλα Βακάλη - Συρογιαννοπούλου | Λήδα Βαρβαρούση | Αγγελική Βαρελλά | Ελένη Γερουλάνου | Γαλάτεια Γρηγοριάδου - Σουρέλη | Κική Δημητριάδου | Ελένη Δικαίου | Σοφία Ζαραμπούκα | Άλκη Ζέη | Παντελής Ζούρας | Βαγγέλης Ηλιόπουλος | Βασιλική Κάργα | Καλλιώ Καστρησίου | Λώρη Κέζα | Μάνος Κοντολέων | Ιωάννα Κυρίτση | Σοφία Μαντούβαλου | Γιώργος Μαρίνος | Βούλα Μάστορη | Έρη Μαυράκη | Μαρία Μαυρίδου - Καλούδη | Σύρμω Μιχαήλ | Αμάντα Μιχαλοπούλου | Χρήστος Μπουλώτης | Βασιλική Νευροκοπλή | Μαρούλλα Πανάγου | Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης | Βασίλης Παπαθεοδώρου | Σοφία Παράσχου | Γιολάντα Πατεράκη | Λότη Πέτροβιτς - Ανδρουτσοπούλου | Ναννίνα Σακκά-Νικολακοπούλου | Αγγελική Σχοινά | Βαγγέλης Τασιόπουλος | Ευγένιος Τριβιζάς | Γιολάντα Τσιαμπόκαλου | Κυριάκος Χαρίτος | Πάνος Χριστοδούλου | Βάσω Ψαράκη | Λίτσα Ψαραύτη | Δήμητρα Ψυχογυιού
Δοκίμια
Τάσος Ανθουλιάς | Ειρήνη Βούλγαρη | Τερέζα Γιακουμάτου | Αμαλία Ηλιάδη | Γεώργιος Κουλούκης | Αδαμάντιος Κρασανάκης | Γιάννης Κωνσταντινίδης | Δημήτρης Λοΐζος | Σίσσυ Λοΐζου | Γεώργιος Ματσαγγούρας | Μανώλης Παπαδάκης | Κωνσταντίνος Πρίγκιπας | Άγγελος Ροδαφηνός | Τάσος Σταμπούλογλου | Τάσος Σχίζας | Βασίλης Τραπεζάνογλου | Νικόλας Τσαφταρίδης | Ροσσέτος Φακιολάς
Λευκώματα
Βασίλειος Αραβαντινός | Μανόλης Βλάχος | Δ.Β. Γραμμένος | Άγγελος Δεληβορριάς | Εύη Δημητριάδου | Νώτα Δημοπούλου - Ρεθεμιωτάκη | Νικόλαος Καλτσάς | Ροζίνα Κολώνια | Κωνσταντίνος Νίγδελης | Καλλιόπη Παπαγγελή | Γεώργιος Σταϊνχάουερ | Ισμήνη Τριάντη | Βασίλης Φωτόπουλος | Διονύσης Φωτόπουλος | Γεωργία Χατζή | Π.Ι. Χατζηδάκης
Κλασική Λογοτεχνία
Αριστοτέλης Βαλαωρίτης | Γεώργιος Βιζυηνός | Δημήτριος Βικέλας | Ιωάννης Δαμβέργης | Αργύρης Εφταλιώτης | Κωνσταντίνος Θεοτόκης | Κωνσταντίνος Καβάφης | Ανδρέας Κάλβος | Ανδρέας Καρκαβίτσας | Κώστας Καρυωτάκης | Ιωάννης Κονδυλάκης | Βιτσέντζος Κορνάρος | Κώστας Κρυστάλλης | Ανδρέας Λασκαράτος | Λορέντζος Μαβίλης | Παύλος Νιρβάνας | Αλέξανδρος Πάλλης | Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης | Ζαχαρίας Παπαντωνίου | Καλλιρόη Παρρέν | Ιωάννης Πολέμης | Μαρία Πολυδούρη | Λάμπρος Πορφύρας | Αλέξανδρος - Ρίζος Ραγκαβής | Εμμανουήλ Ροΐδης | Γεώργιος Σουρής | Γεώργιος Τερτσέτης | Μάρκος - Αντώνιος Φόσκολος | Κωνσταντίνος Χατζόπουλος | Γεώργιος Χορτάτσης | Γιάννης Ψυχάρης




* Όλα τα βιβλία που περιέχονται στον κατάλογο της Ανοικτής Βιβλιοθήκης διανέμονται ελεύθερα και νόμιμα στο Διαδίκτυο από τους δημιουργούς ή τους εκδοτικούς οίκους. Τα έργα της ενότητας Κλασική Λογοτεχνία είναι ελεύθερα πνευματικών δικαιωμάτων.

http://www.openbook.gr/2011/10/anoikth-bibliothhkh.html

Cpt. Haddock
05/04/2012, 18:19
Οχι ρε φιλΑΙ

ΔΕ θελουμε ηλεκτρονικα βιβλια, προτιμουμε να σκαμε λεφτά και να τα αγοράζουμε :smokin:

Εχετλαίος
05/04/2012, 18:34
Οχι ρε φιλΑΙ

ΔΕ θελουμε ηλεκτρονικα βιβλια, προτιμουμε να σκαμε λεφτά και να τα αγοράζουμε :smokin:

Nαι, ειδικά της μαιμούς του Ανδρουλάκη θα τρέξω ΚΑΙ να το κατεβάσω ΚΑΙ να το αγοράσω


:a04:

PortisHead
05/04/2012, 18:44
Επισης το ηλεκτρονικο βιβλιο δεν βολευει και πολυ στις δυσκολες ωρες στα ιδιαιτερα διαμερισματα :D

DimChios
05/04/2012, 19:30
Για τον κο κο Chio θα πρότεινα το "Να καθαρίσουμε τους κακομούτσουνους" του Boris Vian..

(αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον θα το πρότεινα στους γνωστούς του ..) :winka:

Για τον ίδιο κάτι ανάμεσα σε "Εχουν μαύρα μεσάνυχτα" και "Θα φτύσω στους τάφους σας"



ρε ουστ!

:smokin:

karellen
05/04/2012, 20:18
Επισης το ηλεκτρονικο βιβλιο δεν βολευει και πολυ στις δυσκολες ωρες στα ιδιαιτερα διαμερισματα :D
Το ηλεκτρονικό βιβλίο επίσης δεν μπορεί να ανταποκριθεί στα 3 Β (Bed-Bathroom-Beach)
Υπήρχε και ένα τέταρτο αλλά δεν το θυμάμαι..:D

nio1981
05/04/2012, 21:13
Το ηλεκτρονικό βιβλίο επίσης δεν μπορεί να ανταποκριθεί στα 3 Β (Bed-Bathroom-Beach)
Υπήρχε και ένα τέταρτο αλλά δεν το θυμάμαι..:D

Blowjob????

karellen
05/04/2012, 21:24
:lol: :lol:

npat
05/04/2012, 22:13
Μια και κανένας δεν τα έχει αναφέρει, ρίξτε μια ματιά στα "Leanings 1 & 2" του Peter Egan (στα Αγγλικά, δυστυχώς). Συλλογή άρθρων και ιστοριών. Πολύ καλογραμμένα, με πολύ χαβαλέ. Ο,τι πρέπει για να περάσεις κάποιες ώρες ευχάριστα...

karellen
05/04/2012, 23:01
Μόλις τελείωσα το ΄Νέμεση' του Ισ. Ασίμωφ.
Λίγα λόγια για το στόρυ: Έτος 2236 μ.Χ. Η γη και οι διαστημικές αποικίες της οδηγούνται στον εκφυλισμό. Ο μακρινός αστέρας Νέμεση προβάλλει ως ύστατη ελπίδα σωτηρίας. Μια ομάδα τολμηρών ξεκινάει για εκεί, με αποστολή να ιδρύσει έναν καινούριο, ανώτερο πολιτισμό. Κάποια στιγμή ένα δεκαπεντάχρονο κορίτσι θα πληροφορηθεί ότι η Νέμεση δεν είναι παρά ένας θανάσιμος κίνδυνος για τη γη. Όταν όμως θα θελήσει να τον αποκαλύψει, κάτι θα εμφανιστεί για να την εμποδίσει.

Δεν μπορώ να πω ότι με συνάρπασε όπως πχ το 'Πλανήτες' ή το υπέροχο ΄Γαλαξιακή Αυτοκρατορία'.
Ίσως γιατί το '89 που γράφτηκε, η συγγραφική του δεινότητα (όχι η φαντασία του) είχε αρχίσει να φθίνει.
Αυτό το έχω παρατηρήσει και σε άλλους συγγραφείς. Ο 'Αρθουρ Κλάρκ στο πχ '3001 τελική Οδύσσεια' δεν ήταν τόσο γλαφυρός όσο στα πιο παλιά του μυθιστορήματα.
(Παρεμπιπτόντως έπεσε στα χέρια μου ένα καταπληκτικό βιβλιαράκι του, 'The Sentinel' - ο Φρουρός, μια συλλογή διηγημάτων του γραμμένο κάπου το 1948!

Cpt. Haddock
05/04/2012, 23:07
Το Σεντινελ ειναι εκπληκτικο!

Ο Κλαρκ στο τελος δεν εγραφε καν ο ίδιος. Τις συνεχειες του Ραμα πχ τις εγραψε (κυριως) ο Τζεντρυ Λη. Παρ' ολα αυτα η τετραλογια του Ραμα (αν εξαιρεσεις το τριτο που ειναι σαν sex & the city) ειναι πολύ καλη.

Φυσικά δεν ειναι οι "Επικυριαρχοι" αλλα τι να κάνουμε... :smokin:

karellen
05/04/2012, 23:11
Το Σεντινελ ειναι εκπληκτικο!

Ο Κλαρκ στο τελος δεν εγραφε καν ο ίδιος. Τις συνεχειες του Ραμα πχ τις εγραψε (κυριως) ο Τζεντρυ Λη. Παρ' ολα αυτα η τετραλογια του Ραμα (αν εξαιρεσεις το τριτο που ειναι σαν sex & the city) ειναι πολύ καλη.

Φυσικά δεν ειναι οι "Επικυριαρχοι" αλλα τι να κάνουμε... :smokin:
Είσαι αδερφός!

Cpt. Haddock
06/04/2012, 10:39
Σχεδον γιατι αν ήμουν θα ειχα nickname Rashaverak :lol:

menos
06/04/2012, 11:51
Ανεπιφύλαχτα..

252583

nikos_abel
06/04/2012, 22:36
Μόλις τελείωσα το ΄Νέμεση' του Ισ. Ασίμωφ.
Λίγα λόγια για το στόρυ: Έτος 2236 μ.Χ. Η γη και οι διαστημικές αποικίες της οδηγούνται στον εκφυλισμό. Ο μακρινός αστέρας Νέμεση προβάλλει ως ύστατη ελπίδα σωτηρίας. Μια ομάδα τολμηρών ξεκινάει για εκεί, με αποστολή να ιδρύσει έναν καινούριο, ανώτερο πολιτισμό. Κάποια στιγμή ένα δεκαπεντάχρονο κορίτσι θα πληροφορηθεί ότι η Νέμεση δεν είναι παρά ένας θανάσιμος κίνδυνος για τη γη. Όταν όμως θα θελήσει να τον αποκαλύψει, κάτι θα εμφανιστεί για να την εμποδίσει.

Δεν μπορώ να πω ότι με συνάρπασε όπως πχ το 'Πλανήτες' ή το υπέροχο ΄Γαλαξιακή Αυτοκρατορία'.
Ίσως γιατί το '89 που γράφτηκε, η συγγραφική του δεινότητα (όχι η φαντασία του) είχε αρχίσει να φθίνει.
Αυτό το έχω παρατηρήσει και σε άλλους συγγραφείς. Ο 'Αρθουρ Κλάρκ στο πχ '3001 τελική Οδύσσεια' δεν ήταν τόσο γλαφυρός όσο στα πιο παλιά του μυθιστορήματα.
(Παρεμπιπτόντως έπεσε στα χέρια μου ένα καταπληκτικό βιβλιαράκι του, 'The Sentinel' - ο Φρουρός, μια συλλογή διηγημάτων του γραμμένο κάπου το 1948!

sentinel :beer:

railDG
29/08/2012, 01:07
Για όσους ενδιαφέρονται να εξασκήσουν τα αγγλικά τους θα πρότεινα το ''Memoirs of a geisha''.Απλή γλώσσα και κυλάει σχετικά εύκολα.

iosif
13/09/2012, 12:30
μολις τα ματαξανατελειωσα: θαυμαστος νεος κοσμος, αλντους χαξλει

και θα ξαναδειτε τον κοσμο μας.
φραση: η καλυτερη ιδεα για την κοινωνικη οργανωση εχει το προτυπο του παγοβουνου: 9/10 κατω απο το νερο, 1/10 επανω απο τοπ νερο. "ειπε ο ελεγκτης.....

airmav
29/11/2012, 08:55
καλη επιλογη για λιγοτερο διαβαστερους φιλους σαν κ εμενα ειναι το ΠΟΡΤΟ ΛΕΟΝΕ (κ λογω ομαδας) και το ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΙΩΝ της Κ. ΓΩΓΟΥ

nikos_abel
10/01/2013, 10:42
Άκουγα χθες μια΄συνέντευξη του συγγραφέα για το το βιβλίο αυτό και με έφτιαξε το σχόλιό του
ότι το ολοκλήρωσε μέσα σε 8 μήνες για να βγάλει από μέσα του το πανικό της οικονομικής κρίσης
και να δώσει ένα ουτοπικό φινάλε που θα τον ηρεμούσε ψυχικά.

http://www.paratiritis-news.gr/detailed_article.php?id=157407&categoryid=20

AUFGEBRACHT
10/01/2013, 21:26
Μόλις ολοκλήρωσα την ανάγνωση του καλύτερου ίσως βιβλίου που διάβασα τους τελευταίους μήνες, με μια λέξη ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ!!! Βασισμένο εν μέρει σε πραγματικά γεγονότα, διαδραματίζεται στη Σοβιετική Ένωση το 1953, λίγο πριν το θάνατο του Στάλιν. Ήταν υποψήφιο για βραβείο Μπούκερ το 2008 και είναι ένα σκληρό βιβλίο. Βουτηγμένο σε μια καφκική ατμόσφαιρα, το μεγαλύτερο προσόν του ότι καταγράφει τον εκμηδενισμό του ατόμου μέσα σε ένα ολοκληρωτικό καθεστώς και την τρομοκρατία που επιβάλλεται από τις κυβερνήσεις. Αν και τις εκδόσεις Πατάκη δεν τις έχω σε μεγάλη υπόληψη σε σχέση με άλλες εκδόσεις (καθαρά υποκειμενικό) η μεταφράστρια αξίζει πολλά συγχαρητήρια. Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!

278907

Anty12
16/01/2013, 09:40
Το πέρασμα (http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=2024669&prid=1278894&deid=0)

Αν και δεν είμαι φάν ούτε του sci fi σε βιβλίο, ούτε της Αμερικανιάς, το συγκεκριμένο "τα σπάει"......τριλογία που πολλοί λένε ότι θα αφήσει πολύ πίσω αυτήν του Tolkien....

Το δεύτερο βιβλίο "The Twelve" βγήκε στα αγγλικά τον Οκτώβρη, το τρίτο αναμένεται του χρόνου.
Οι 1000τόσες σελίδες του, φεύγουν σαν το νερό.....


http://www.enterthepassage.com/

Shiatman
16/01/2013, 10:28
279361

read the future!

Anty12
13/02/2013, 10:22
Μόλις ολοκλήρωσα την ανάγνωση του καλύτερου ίσως βιβλίου που διάβασα τους τελευταίους μήνες, με μια λέξη ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ!!! Βασισμένο εν μέρει σε πραγματικά γεγονότα, διαδραματίζεται στη Σοβιετική Ένωση το 1953, λίγο πριν το θάνατο του Στάλιν. Ήταν υποψήφιο για βραβείο Μπούκερ το 2008 και είναι ένα σκληρό βιβλίο. Βουτηγμένο σε μια καφκική ατμόσφαιρα, το μεγαλύτερο προσόν του ότι καταγράφει τον εκμηδενισμό του ατόμου μέσα σε ένα ολοκληρωτικό καθεστώς και την τρομοκρατία που επιβάλλεται από τις κυβερνήσεις. Αν και τις εκδόσεις Πατάκη δεν τις έχω σε μεγάλη υπόληψη σε σχέση με άλλες εκδόσεις (καθαρά υποκειμενικό) η μεταφράστρια αξίζει πολλά συγχαρητήρια. Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!


Auf.... επειδή είμαι φαν τους είδους, ακολούθησα την πρόταση σου, το πήρα και το διάβασα.....πάρα πολύ καλό μυθιστόρημα......μερσί για την προτροπή....!!!

Να αντιπροτείνω ένα παρόμοιο μυθιστόρημα εποχής, από ένα Ρώσο που έζησε στο πετσί του όλη την εποχή (δεν εννοώ τον Σολζενίτσιν....)

Υπόθεση Τουλάγεφ (http://www.protoporia.gr/ypothesi-toylagef-p-294792.html)


και κάνα-δυο λόγια για τον συγγραφέα και το έργο του.... (http://www.tovima.gr/books-ideas/article/?aid=182557)

AUFGEBRACHT
13/02/2013, 12:02
Auf.... επειδή είμαι φαν τους είδους, ακολούθησα την πρόταση σου, το πήρα και το διάβασα.....πάρα πολύ καλό μυθιστόρημα......μερσί για την προτροπή....!!!

Να αντιπροτείνω ένα παρόμοιο μυθιστόρημα εποχής, από ένα Ρώσο που έζησε στο πετσί του όλη την εποχή (δεν εννοώ τον Σολζενίτσιν....)

Υπόθεση Τουλάγεφ (http://www.protoporia.gr/ypothesi-toylagef-p-294792.html)


και κάνα-δυο λόγια για τον συγγραφέα και το έργο του.... (http://www.tovima.gr/books-ideas/article/?aid=182557)

Έχεις ακούσει που λένε «τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται»... Προχτές παρήγγειλα το υπόθεση Τουλάγεφ που το είχα σταμπάρει καιρό αλλά ήταν δυσεύρετο από τον εκδοτικό οίκο. Τελικά το βρήκα επιτέλους και χτες άρχισε η ανάγνωσή του... :wave2:

Anty12
13/02/2013, 12:16
Έχεις ακούσει που λένε «τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται»... Προχτές παρήγγειλα το υπόθεση Τουλάγεφ που το είχα σταμπάρει καιρό αλλά ήταν δυσεύρετο από τον εκδοτικό οίκο. Τελικά το βρήκα επιτέλους και χτες άρχισε η ανάγνωσή του... :wave2:


:lol::lol:.......καλή ανάγνωση ....νταβάριτς κομισάρ.......!!!!

akis_trevor
13/02/2013, 14:49
μιας και ηρθε στο προσκηνιο το θεμα παλι,προ 2-3 ημερων αρχισα το "η ζωη μου με τον bob marley" το οποιο προφανως αφηγειται την ζωη του,απτην γυναικα του ριτα.γυρω στις 40-45 σελιδες ως τωρα φενεται πολυ απλα γραμμενο και ξεκιναει απο την γνωριμια τους που ηταν πριν κλεισουν τα 20...

Xrider
06/03/2013, 23:02
Διαβασα ολα τα εργα του Ηροδότου...πολυ σουπερ
Ξενοφωντα ,Ηρακλειτο -λιγο δυσκολος- και τωρα διαβαζω το βιβλιο των μυθων περιπου 1000σελιδες αλλα ειναι πολυ δυνατο...εχει αρχαιους μυθους/φιλοσοφια απ ολο τον πλανητη...οταν φτασει καποιος προς το τελος βγαζει ενα συμπερασμα...

βασια
20/04/2013, 19:50
χαιρετε! μπορεις μηπως να μου πεις που μπορω να βρω το Generation X: Tales for an Accelerated Culture? :confused: δεν εχω ιδεα που να ψαξω..

AUFGEBRACHT
20/04/2013, 20:05
χαιρετε! μπορεις μηπως να μου πεις που μπορω να βρω το Generation X: Tales for an Accelerated Culture? :confused: δεν εχω ιδεα που να ψαξω..

Στα αγγλικά ή στα ελληνικά το θες;

Cpt. Haddock
21/04/2013, 09:43
:tooth::tooth:

288069

AUFGEBRACHT
21/04/2013, 13:11
:tooth::tooth:

288069

Άτιμο google κι εγώ αυτό κατάλαβα ότι έπαθε η κοπελίτσα...Λέω κι εγώ, έκανε εγγραφή και πρώτο της μήνυμα να ρωτήσει για βιβλίο;...

kenseycp
29/04/2013, 23:37
«Οι κληρονόμοι του Νίλσον» - Ιωάννου Ιωάννης
Είναι μια αστυνομική νουβέλα με ωραία πλοκή και εξαιρετική γραφή. Θυμίζει λίγο Άγκαθα Κρίστι με την έννοια ότι μαθαίνεις στο τέλος τον ένοχο και μένεις με το στόμα ανοιχτό όταν αποκαλύπτεται το σκεπτικό του ντετέκτιβ. Κατά τα άλλα δεν υπάρχουν ομοιότητες με άλλα κλασικά βιβλία αστυνομικής λογοτεχνίας. Το πιο θετικό του στοιχείο για ‘μένα νομίζω ότι είναι ότι δε σε αφήνει να το κλείσεις, γιατί κάθε κεφάλαιο προσθέτει και κάτι νέο στην ιστορία επηρεάζοντας την εξέλιξή της. Έτσι θέλεις να το τελειώσεις σε μια ανάγνωση. Στη ιστοσελίδα http://johnioannou.tk/ μπορείτε να βρείτε τα πρώτα πέντε κεφάλαια. Διαβάστε το και θα με θυμηθείτε!
P.S. Αυτό το βιβλίο θα γινόταν πολύ καλή ταινία : )

AUFGEBRACHT
12/07/2013, 19:49
Ξεκίνησα να το διαβάζω πριν 3 μέρες και 460 σελίδες διαβάστηκαν απνευστί. Γραφή που σε συνεπαίρνει, απίστευτη πλοκή, αγωνιώδες και βουτηγμένο σε μια ζοφερή ατμόσφαιρα, το διαβάζεις και νοιώθεις ότι βλέπεις κινηματογραφική ταινία. Συνίσταται ανεπιφύλακτα!!!

295401

iosif
25/07/2013, 10:27
δυο εγγυημενες προτασεις για βιβλιοφιλους:
-μικρες ατιμιες,πανος καρνεζης
-η κομψοτητα του σκαντζοχοιρου,μπαρμπερι μιριελ

virus
25/07/2013, 11:55
Διαβασα ολα τα εργα του Ηροδότου...πολυ σουπερ
Ξενοφωντα ,Ηρακλειτο -λιγο δυσκολος- και τωρα διαβαζω το βιβλιο των μυθων περιπου 1000σελιδες αλλα ειναι πολυ δυνατο...εχει αρχαιους μυθους/φιλοσοφια απ ολο τον πλανητη...οταν φτασει καποιος προς το τελος βγαζει ενα συμπερασμα...



Μπορείσ να δωσεις περισσότερες πληροφοριες για το βιβλιο των μυθων?? Εκδοσεις και συγγραφεα???

Psaxtiris
19/08/2013, 22:07
Ξεκίνησα να το διαβάζω πριν 3 μέρες και 460 σελίδες διαβάστηκαν απνευστί. Γραφή που σε συνεπαίρνει, απίστευτη πλοκή, αγωνιώδες και βουτηγμένο σε μια ζοφερή ατμόσφαιρα, το διαβάζεις και νοιώθεις ότι βλέπεις κινηματογραφική ταινία. Συνίσταται ανεπιφύλακτα!!!

πολύ καλό, όντως

:beer:

TROOPER
13/09/2013, 10:10
1)τιτλος: ουδεν νεοτερον απο το δυτικο μετωπο.
συγγραφεας: εριχ μαρια ρεμαρκ.
θεμα: η αφηγηση της ζωης στο μετωπο ενος γερμανου στρατιωτη κατα τον 1ο Π.Π.
σχολιο: το No 1 κατ' εμε αντιπολεμικο βιβλο. σκετη ανατριχιλα. κατανοητο γιατι το βιβλιο του καηκε στην πυρα απο τη ναζιστικη γερμανια του χιτλερ και ο ιδιος κυνηγηθηκε.

2)τιτλος: η δικη.
συγγραφεας: φραντς καφκα.
θεμα: η ζωη μας-η φυλακη μας.
σχολιο: πολυ τροφη για πολυ σκεψη.

3)τιτλος: ο αγωνας συνεχιζεται.
συγγραφεας: ρομπερτο σαβιανο.
θεμα: το πως η μαφια διαχειριζεται την οικονομικη κριση προς οφελος της και εναντια στον λαο.
σχολιο: μετα το καταπληκτικο γομμορα ερχεται το βιβλιο αυτο για να συνεχισει να ξεμπροστιαζει κρατος, παρακρατος και μαφια. ενα πολυ ευκολο βιβλιο που φευγει σαν νερο και ταυτοχρονα περιεκτικο και ουσιαστικο.

Anty12
13/09/2013, 10:34
Ξεκίνησα να το διαβάζω πριν 3 μέρες και 460 σελίδες διαβάστηκαν απνευστί. Γραφή που σε συνεπαίρνει, απίστευτη πλοκή, αγωνιώδες και βουτηγμένο σε μια ζοφερή ατμόσφαιρα, το διαβάζεις και νοιώθεις ότι βλέπεις κινηματογραφική ταινία. Συνίσταται ανεπιφύλακτα!!!

295401

Auf....δώσε μια περίληψη.....(όχι αυτή του οπισθόφυλλου)

AUFGEBRACHT
13/09/2013, 18:25
Auf....δώσε μια περίληψη.....(όχι αυτή του οπισθόφυλλου)

Κεντρικός ήρωας είναι ένας 45ρης Βορειοϊρλανδός, ο οποίος ήταν ενεργό μέλος του ΙRΑ, πρωτοπαλίκαρο κι είχε διαπράξει πολλές δολοφονίες αντιπάλων αφού ήταν και αδίστακτος εκτελεστής. Η ιστορία λαμβάνει χώρα στη σύγχρονη Ιρλανδία μετά από τη συμφωνία για εκεχειρία και ενώ γίνονται προσπάθειες να γίνει μια νέα αρχή στη χώρα. Ο τύπος έχει γίνει αλκοολικός και βασανίζεται συνεχώς από παραισθήσεις και τύψεις, αφού έχει την αίσθηση πως τα φαντάσματα όσων δολοφόνησε τον στοιχειώνουν, δεν τον αφήνουν να ησυχάσει και προσπαθεί να λυτρωθεί από την παρουσία τους και να εξιλεωθεί με κάποιο τρόπο για τα όσα έκανε, ανακαλύπτοντας τελικά ότι εάν σκοτώσει κάποιον από τους παλιούς του συντρόφους αποχωρεί ένα φάντασμα από το μυαλό του. Οι νέες δολοφονίες όμως που διαπράττει τον φέρνουν αντιμέτωπο με όλες τις πλευρές, πρώην δικούς του, πρώην αντιπάλους του, πρώην και νυν φίλους του, αφού η δράση του απειλεί τα συμφέροντα όλων.

Έτσι επιγραμματικά όπως το αναφέρω μπορεί να μην ακούγεται τπτ σπουδαίο, έχει όμως φοβερή γραφή και περιγραφή, αναλύει διεισδυτικά την ψυχοσύνθεση των ηρώων, έχει πολλά στοιχεία για την πολιτική ιστορία της Βόρειας Ιρλανδίας καθώς και για το πως μια ιδέα κι ένα ιδανικό χρησιμοποιείται ανάλογα με την περίσταση και τις επιδιώξεις αυτών που κινούν τα νήματα. Επίσης, περιγράφει εύγλωτα κι εύστοχα πως οι οι τελευταίοι τροχοί της άμαξας νομίζουν πως αγωνίζονται για ένα ιδανικό αλλά στην ουσία εξυπηρετούν προσωπικά συμφέροντα άλλων οι οποίοι τους χρησιμοποιούν αδίστακτα. Δεν είναι αστυνομικό μυθιστόρημα του στυλ "ποιος να είναι ο δολοφόνος", είναι πολιτικοκοινωνική ανάλυση με αφορμή ένα δολοφόνο θα έλεγα...

Anty12
14/09/2013, 09:12
:beer:

RORY FOR EVER
30/10/2013, 18:54
...επειδη εχω χορτασει απο λογοτεχνια ολα αυτα τα χρονια(...ειδικα τους χειμωνες...) αντιπροτεινω στα μελη τα τεχνικα εγχειριδια και εγχειριδια χρησης moto του HAYNES (JOHN HAYNES PUBL.GROUP)Δυστυχως μονο στα αγγλικα...;) Τι να γινει?Εχω κι εγω την ψυχεδελεια μου..

johnpan
15/01/2014, 13:59
Οκ το βάζω εδώ για όσους διαβάζουν... άνοιξα ένα μπλογκ... με τις υγείες μου! http://johnpanakos.wordpress.com/

TROOPER
16/01/2014, 02:50
''αρης ο αρχηγος των ατακτων'' του διονυση χαριτοπουλου

απο τα ελαχιστα βιβλια που με εκανε να βλεπω ονειρα κι εφιαλτες!

DAYMAN
23/01/2014, 18:18
Καποτε θα γραψω ενα βιβλιο Πεα Βιταλη.Ταξιδι με στασεις γυρω απο τις δεκαετιες 70,80,90 με περιγραφη που η Ρεα μονο ξερει περνωντας απο την οικογενεια και τις σχεσεις ζωης αλλα και απο γεγονοτα που ζησαμε και χαραχτηκαν στην μνημη καποιων απο εμας.

TROOPER
08/02/2014, 09:55
''γραμματα σ' εναν φιλο Γερμανο'' του καμυ.

απο τα πιο περιεκτικα βιβλιαρακια που χουν πεσει στα χερια μου. 94 μικρες σελιδες με τοσα πολλα νοηματα!!!!