PDA

View Full Version : Διαφορα ζιγλερακια για Mikuni απο που???



camen
21/02/2010, 21:47
Θελω να πειραματειστω λιγακι με τις ρυθμισεις του carb μου.Προκειται για το mikuni bst40 απο ΚΤΜ 640...
Ξερει κανεις απο που μπορω να προμηθευτω ζιγκλερακια?Miλαμε για main jet,idle jet και pilot jet.
Κατα προτιμηση καποιο ιντερνετικο καταστημα γτ δεν ειμαι Αθηνα.:winka:

Επισης,γνωριζει κανεις αν η ΚΤΜ μπορει να μου τα προμηθευσει στα νουμερα που επιθυμω?:rolleyes:


:beer: :beer: :beer: :wave2:

SVX
21/02/2010, 21:55
ψαξε SOLOMOTOPARTS & BIKEBANDIT :wave2:

camen
21/02/2010, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ψαξε SOLOMOTOPARTS & BIKEBANDIT :wave2:
Εχει ζιγκλερακια στο bikebandit αλλα,

δεν βρηκα κατι για Mikuni BST...Eχει μονο για αλλα.
Εκτος και αν ταιριαζουν και δε το ξερω...:confused:

Ελλαδα δεν παιζει κανενας?Να μην περιμενω 2 σκατακια απο εξωτερικο,κριμα ειναι...:sad:


:beer: :wave2:

lamoun
21/02/2010, 22:19
Δε πάει με το καρπυρατέρ ακριβώς, πρέπει να ξέρεις τί είδους ζιγκλέρ φοράει.

Άν έχει τα ίδια με το BST-33 τότε έχεις

main jet N100.604
pilot jet (ή idle jet) N151.067

Aπο ebay:

1 (http://shop.ebay.co.uk/motocarb/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=&_trksid=p3686),

2 (http://stores.ebay.com/Cycle-Supplies). Αυτός έχει και e-shop έχω πάρει απο εκεί.
e-shop (http://www.nichecycle.com/Index.aspx).

camen
21/02/2010, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Δε πάει με το καρπυρατέρ ακριβώς, πρέπει να ξέρεις τί είδους ζιγκλέρ φοράει.

Άν έχει τα ίδια με το BST-33 τότε έχεις

main jet N100.604
pilot jet (ή idle jet) N151.067

Aπο ebay:

1 (http://shop.ebay.co.uk/motocarb/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=&_trksid=p3686),

2 (http://stores.ebay.com/Cycle-Supplies). Αυτός έχει και e-shop έχω πάρει απο εκεί.
e-shop (http://www.nichecycle.com/Index.aspx).

Κ πως θα βεβαιωσω τους κωδικους???Τους γραφει καπου???:look:

lamoun
21/02/2010, 22:24
To γράφει ΕΔΩ (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?p=10965140) , #168

Αυτό το thread γλύφτο απο άκρη σ'άκρη! :a48:

:lol:

reinmeister
21/02/2010, 22:31
οταν βρεις τους κωδικους,ρωτα μια και σε αντιπροσωπεια σουζουκι μια και bst φορουσαν αρκετα κατα καιρους...κεντρικα ζιγκλερ βρισκεις και χυμα απο οπουδηποτε με ανταλλακτικα...τα ξερουν ως "μικουνι στρογγυλοκεφαλα μεγαλα":lol:

camen
21/02/2010, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
To γράφει ΕΔΩ (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?p=10965140) , #168

Αυτό το thread γλύφτο απο άκρη σ'άκρη! :a48:

:lol:

Δλδ:
Main N100.604
Pilot non bleed type N151.067
Αir jet B/S 30/97

Εχω γλειψει ηδη...Αλλα δεν το ειχα δει:lol: :lol: :lol:
Το idle jet ποιο ειναι?Γτ θελω και ενα τετοιο...
Βασικα θελω main(160,162.5) και idle(47.5):winka:

Τις ιδιες μοντιφες με τον αγγλο θα κανω...Τρυπες 3mm στο slide,κοψιμο ελατηριου,main jet 160 ή 162,5 και idle jet 47,5 , το needle στην 4η θεση και ρυθμισμα του mixture screw...
ΠΑιζει να ειναι ηδη μοντιφιαρισμενο βασικα αλλα μιας και θα το ανοιξω για καθαρισμα ας τα εχω εγω για να τα βαλω μια και καλη μεσα...:D
Κ ο Θεος βοηθος...:p

camen
21/02/2010, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οταν βρεις τους κωδικους,ρωτα μια και σε αντιπροσωπεια σουζουκι μια και bst φορουσαν αρκετα κατα καιρους...κεντρικα ζιγκλερ βρισκεις και χυμα απο οπουδηποτε με ανταλλακτικα...τα ξερουν ως "μικουνι στρογγυλοκεφαλα μεγαλα":lol:

Αφου ρωτησω πρωτα την μαμα ΚΤΜ...Μην παρεξηγηθει:winka:

p@nos
21/02/2010, 22:51
ποιος θα την κανει τη δουλεια?

:D

camen
21/02/2010, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ποιος θα την κανει τη δουλεια?

:D

Τα προκομενα μου χερακια οταν θα εχουν χρονο...:D :D :D

lamoun
21/02/2010, 23:06
idle jet = pilot jet :D

camen
21/02/2010, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
idle jet = pilot jet :D

Ωωωωω thanks a lot...:beer: :beer: :beer:

p@nos
21/02/2010, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Τα προκομενα μου χερακια οταν θα εχουν χρονο...:D :D :D


ωχ ωχ ωωωωωχ


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

notakos600
21/02/2010, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ωχ ωχ ωωωωωχ


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Το πολύ-πολύ θα το έχει για να φρεζάρει το χωράφι. :lol: :lol:

camen
22/02/2010, 12:51
A ρε ΚΤΜαρα,για ακομη μια φορα με εκπλισεις ευχαριστα...:D :D :D :D :D

Ρε σεις ,η αντιπροσωπεια εχει τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ...Οτι θελω μου ειπε, του λεω και μου το φερνει σε 2-3 μερες...:beer: :beer: :beer: :beer:

camen
11/03/2010, 23:12
Moλις ολοκληρωσα τον καθαρισμο του καρμπ μου...:D :D :D
Το εκανα βιδες στην κυριολεξια,το καθαρισα καλα-καλα και το ξαναδεσα...:winka:

Αισθανεστε και εσεις αυτη την απεραντη ευχαριστηση οταν κανετε κατι μονοι σας και μετα ακουτε το πρωτο γουργουρητο της μοτοσυκλετας και συνειδητοποιειται οτι ολα πηγαν περιφημα???

:a08: :a08: :a08: :a08: :a08:

Για την ιστορια και μονο να πω οτι οι ρυθμισεις ειναι:
-162.5 main jet
-47.5 pilot jet
-4η θεση την ασφαλεια στο needle jet(ηταν στην 3η...)
-2,5 περιπου στροφες το mixture screw


:beer: :wave2:

arhs
15/03/2010, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Για την ιστορια και μονο να πω οτι οι ρυθμισεις ειναι:
-162.5 main jet
-45 pilot jet(κανονικα θελει 47.5 αλλα δεν ειχα:mad: )
-4η θεση την ασφαλεια στο needle jet(ηταν στην 3η...)
-3 περιπου στροφες το mixture screw(ηταν στις 4+ και μου φανηκε υπερβολικο...:rolleyes: 2-2,5 προτεινουν και το εβαλα στις 3...)


:beer: :wave2:
και μετά τι έγινε?

camen
16/03/2010, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs
και μετά τι έγινε?

Δλδ τι θες να γινει???:confused: :look: :look:

stefanos
16/03/2010, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δλδ τι θες να γινει???:confused: :look: :look:

Φαντάζομαι αναρωτιέται εάν η παραπάνω κατανάλωση σε περιόδους κρίσεως απέδωσε τα αναμενόμενα άλογα.:p

camen
16/03/2010, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Φαντάζομαι αναρωτιέται εάν η παραπάνω κατανάλωση σε περιόδους κρίσεως απέδωσε τα αναμενόμενα άλογα.:p

Ουουουουουυυυυυυυυυυ...:D :D :D
Τουλαχιστον 10 αλογα τροχο κερδισα...:p
Οχι ρε παιδια τιποτα δεν κερδισα...Απλα καθαρισα τον καρμπ μου για να ειναι στην πενα και με την ευκαιρια του εκανα και τις ρυθμισεις που προτεινουν στο advriders...:winka:

Eπειδη ειχα αυξησει την ποσοτητα του καυσιμου αρκετα αλλα δεν εβαλα μεγαλυτερο idle jet το μηχανακι μετα το καθαρισμα στα φαναρια εσβηνε καμια φορα στο ρελαντι.
Ετσι σημερα αγορασα και 47,5(αντι 45) idle jet και το τοποθετησα,εβαλα το mixture screw στις 2,5 στροφες και ανεβασα και λιγο το ρελαντι.
Μια μεγαλουτσικη βολτα που το πηγα δεν εσβησε καθολου.

Να σημειωσου για μελλοντικους ενδιαφερομενους οτι δεν χρειαστηκε να βγαλω το καρμπ ξανα.
Αγορασα κατσαβιδια-νανακια και απλα ξεβιδωδωσα το κατω καπακι και εκανα την αλλαγη.:winka:
Χωρις να λυσω απολυτως τιποτα αλλο...

:beer: :wave2:

reinmeister
16/03/2010, 23:46
εγω βαριεμαι να αλλαξω το δικο μου...

camen
17/03/2010, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω βαριεμαι να αλλαξω το δικο μου...

Φερε να στο αλλαξω εγω βρε...Τωρα πηρα το κολλαι...:winka:
Το λυνω με κλειστα ματια πλεον.:D

camen
17/03/2010, 22:56
Ρε παιδακια εσεις που ξερετε τα πολλα και ο νου σας κατεβαζει για βοηθηστε με λιγακι στο πρακατω.

Λοιπον,μεχρι προχθες παρολο που ειχα δωσει παραπανω καυσιμο ειχα αφησει το 45αρι pilot και το μηχανακι στο ρελαντι(σε φαναρια,οταν ειχα πατημενο συμπλεκτη κλπ κλπ) εκανε ενα τσαφ και εσβηνε.Αυτο συνεβαινε ασχετα αν το μηχανακι ηταν κρυο ή ζεστο.

Αλλαξα λοιπον το pilot σε 47,5 και ρυθμισα το mixture screw στις 2,5 στροφες.
Τωρα λοιπον,οταν ειναι ΚΡΥΟ σβηνει στο ρελαντι.Μολις το πρωτοβαλω μπροστα σβηνει 1-2-3 φορες.
Μετα αφου ζεσταθει ολα κομπλε,δεν κανει κιχ...:smilea:

Επισης,αν δουλεψει λιγο στο ρελαντι και μετα κανω ενα μαρσαρισματακι(πως τα λεω ετσι...:lol: ) τοτε μπερδευει.Το κανει μονο την πρωτη φορα ομως.Μετα σαχνει...:p

Τι φταιει και το κανει αυτο:confused: :evil:
Πρεπει να ξεβιδωσω λιγο ακομη το mixture screw,να δωσω λιγο αερα ακομη δλδ:confused:

Rein,δωσε την γνωμη σου σε περικαλω..:rolleyes: :rolleyes:

reinmeister
17/03/2010, 23:31
κατ αρχας το mixture screw δεν ειναι βιδα αερα αλλα καυσιμου...αρα ξεβιδωνοντας δινεις περισσοτερο καυσιμο...

εχοντας ανεβασει 2.5 σε pilot jet απο pilot screw 2.5 στροφες απο τερμα κλειστο ειναι υπερβολη...

πριν σου πω τι να κανεις κανε το συγκεκριμενο τεστ...

ζεστανε καλα το μηχανακι και τσεκαρε σε ποιες στροφες της pilot screw κραταει καθαροτερο ρελαντι...σημειωσε το...μετα απο αυτο βιδωσε τελειως την βιδα και δες αν κραταει ρελαντι...

κανε αυτα και τα ξαναλεμε...

camen
17/03/2010, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κατ αρχας το mixture screw δεν ειναι βιδα αερα αλλα καυσιμου...αρα ξεβιδωνοντας δινεις περισσοτερο καυσιμο...

εχοντας ανεβασει 2.5 σε pilot jet απο pilot screw 2.5 στροφες απο τερμα κλειστο ειναι υπερβολη...

πριν σου πω τι να κανεις κανε το συγκεκριμενο τεστ...

ζεστανε καλα το μηχανακι και τσεκαρε σε ποιες στροφες της pilot screw κραταει καθαροτερο ρελαντι...σημειωσε το...μετα απο αυτο βιδωσε τελειως την βιδα και δες αν κραταει ρελαντι...

κανε αυτα και τα ξαναλεμε...

Τι εννοεις λεγοντας καθαρο ρελαντι ομως???:rolleyes:
Και λεγοντας pilot screw εννοεις mixture screw???:rolleyes:


Aρα ,ετσι οπως μου τα λες, το εχω κανει πολυ πλουσιο?Κ θελει βιδωμα προς τα μεσα το mixture screw?

Τhanks ρε αγορινα για την βοηθεια:beer: :beer: :beer:

camen
18/03/2010, 00:08
Rein διαβαζω εδω: http://www.factorypro.com/tech_tuning_procedures/tuning_carbtune,CV,lower_rpm_engines.html#3.%20Low%20end%20%28full%20throttle%20/%202k-3k%29

Στο τελος λεει αυτο που μας ενδιαφερει.Συμφωνα με αυτα που λεει,αν ειναι πλουσιο το μειγμα τοτε με κρυο μοτερ το ρελαντι ειναι χαμηλοτερο απο οτι οταν ζεσταθει.
ΑΥτο συμβαινει και σε εμενα...:smilea: Κ πρεπει λοιπον,να βιδωσω προς τα μεσα το βιδακι αν καταλαβα καλα...:confused:


Εγω νομιζα οτι η pilot screw ρυθμιζει αερα και οχι καυσιμο,αλλα το αντιθετο κανει.Για αυτο μαλλον τα εκανα λιγο μανταρα...:cool:
Αυριο θα το ρυθμισω στις 1,5-2 στροφες να δω πως θα δουλευει...

lamoun
18/03/2010, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Στο τελος λεει αυτο που μας ενδιαφερει.Συμφωνα με αυτα που λεει,αν ειναι πλουσιο το μειγμα τοτε με κρυο μοτερ το ρελαντι ειναι χαμηλοτερο απο οτι οταν ζεσταθει.

Ρε man που το είδες αυτό?

Αυτό που λέει είναι οτι άν δώσεις ξερογκαζιά και οι στροφές πέσουν αρχικά χαμηλότερα από το ρελαντί (π.χ. 1000 -> 1300) εχεις πλούσιο μείγμα.

Άν μετά την ξερογκαζιά αργήσουν να πέσουν τότε έχεις φτωχό (ή κάποια διαρροή αέρα)

Ερώτηση.. αρχικά το μηχανάκι στις πόσες στροφές είχε την βίδα?

camen
18/03/2010, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Ρε man που το είδες αυτό?

Αυτό που λέει είναι οτι άν δώσεις ξερογκαζιά και οι στροφές πέσουν αρχικά χαμηλότερα από το ρελαντί (π.χ. 1000 -> 1300) εχεις πλούσιο μείγμα.

Άν μετά την ξερογκαζιά αργήσουν να πέσουν τότε έχεις φτωχό (ή κάποια διαρροή αέρα)

Ερώτηση.. αρχικά το μηχανάκι στις πόσες στροφές είχε την βίδα?

Την ειχε 4 και κατι στροφες εξω με 45αρι pilot jet και την ασφαλεια στο needle στην 3η θεση.
Αρχικα,εγω το μειωσα στις 3 παλι με 45 αρι και την ασφαλεια στην 4η θεση και εσβηνε συχνα στο ρελαντι.
Τωρα εβαλα 47,5 και 2,5 στροφες το screw και σβηνει οταν ειναι κρυο.Με το 47,5 ανεβασα και το ρελαντι λιγακι γιατι μου ακουγονταν χαμηλα...

Οταν δινω ξερογκαζια,μικρη ομως οχι να ανεβασει πολλες στροφες,πνιγεται το μηχανακι...
Ριχνει κουφια,πως να το πω να το καταλαβεται...:D :D :D

camen
18/03/2010, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Ρε man που το είδες αυτό?



Σορρυ αλλα καποιοι οροι στα αγγλικα μου ειναι αγνωστοι:blush: :blush: :blush:
Απο τα συμφραζομενα προσπαθω να καταλαβω...:winka:

:beer:

reinmeister
18/03/2010, 10:53
οταν λεω στρωτο εννοω χωρις σκαμπανεβασματα...

οταν λες 4η θεση μετρας απο πανω η κατω?

τα χεις κανει λιγο πουτανα...:lol:

τσεκαρε αυτα που σου ειπα για να βρουμε ακρη...:D

υ.γ.τι εξτρα εχει το μηχανακι,αν εχει, απο πλευρας εξατμισης φιλτρου?

υ.γ.2 πες μου τις μαμα ρυθμισεις απο το μανιουαλ...

camen
18/03/2010, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οταν λεω στρωτο εννοω χωρις σκαμπανεβασματα...

οταν λες 4η θεση μετρας απο πανω η κατω?

τα χεις κανει λιγο πουτανα...:lol:

τσεκαρε αυτα που σου ειπα για να βρουμε ακρη...:D

υ.γ.τι εξτρα εχει το μηχανακι,αν εχει, απο πλευρας εξατμισης φιλτρου?

υ.γ.2 πες μου τις μαμα ρυθμισεις απο το μανιουαλ...

4η θεση απο επανω φυσικα,εδωσα και αλλο καυσιμο δλδ:winka:
Απο εξτρα εχει διπλες ακραπες εντελως ελευθερες,φιλτρο μαμα twin air και αφαιρεμενο snorkel και τρυπα στο πλαι:smilea:

Τις μαμα ρυθμισεις δεν τις ξερω.Αλλα το καρμπ οταν το ανοιξα για να το ρυθμισω ειχε τα εξης:
-main 162,5
-needle στην 3η θεση(μεσαια δλδ,οπως ειναι μαμα)
-45 αρι pilot
-4 και λιγο στροφες εξω το pilot screw.
Τις ρυθμισεις προφανως τις ειχε κανει ο προηγουμενος και το μηχανακι δουλευε καλα,δεν εσβηνε δλδ...

Eγω αλλαξα μονο τα:
-needle 4η θεση(απο κορυφη ειπαμε...)
-47,5 pilot
-2,5 στροφες εξω το pilot screw.

Ε αυτα...Δε τα εχω κανει πολυ πουτανα νομιζω βρε...Απλα εχω ρυθμισει λαθος το pilot screw νομιζω..:smokin:
Και αυτο γτ νομιζα οτι ρυθμιζει αερα και οχι καυσιμο...:(

Αλλα τωρα καταλαβα την λειτουργια του!Υπαρχουν 4 τριπουλες που δινουν καυσιμο.
Στο ρελαντι που η πεταλουδα ειναι κλειστη οι 3 τρυπες απομονωνονται και δινει καυσιμο μονο η μια. Ε,αυτη η μια ρυθμιζεται απο το pilot screw... Σωστα?!:D

reinmeister
18/03/2010, 12:56
το τεχνικο κομματι αστο γιατι θα μπλεξουμε...το θεμα ειναι να δουμε τι γινεται και κανει τις μαλακιτσες...

απλα τσεκαρε αυτα που σου ειπα...

απο κει και περα,καλο θα ειναι να μην παιρνεις τις μετρητοις τις ρυθμισεις που προτεινει καποιος που μενει αγγλια κι εχει ψοφο...

ακρη θα βρεθει ευκολα ΑΝ δεν εχεις κανει καμια μαλακια με το ελασμα του φλοτερ οταν καθαριζες το καρμπ κι εχει παει η σταθμη στο διαολο...

camen
18/03/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

ακρη θα βρεθει ευκολα ΑΝ δεν εχεις κανει καμια μαλακια με το ελασμα του φλοτερ οταν καθαριζες το καρμπ κι εχει παει η σταθμη στο διαολο...

Το προσεξα παρα πολυ αυτο...:winka: :winka: :winka:
Νομιζω οτι δεν το χαλασα καθολου...!!!Μια χαρα δουλευει το εργαλειο παντου,εκτος απο κρυο στο ρελαντι.Ειδικα στις ψηλες τωρα τραβαει σαν διαολος...:smilea: Αμα φτιαξω και το ρελαντι ειμαι κομπλε,κατι FMX θα τα εχω βουτυρο στο ψωμι μου...:lol:


Κοιτα,θα παιξω λιγο με την pilot screw και αν κανει τα ιδια το ξαναλυνω και επανερχομαι στις προηγουμενες ρυθμισεις.Ετσι και αλλιως δεν εχω κανει κατι μη αντιστρεψιμο...:winka:

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,θα σου πω τα νεοτερα...:beer: :beer: :beer:

camen
18/03/2010, 18:53
Λοιπον,τα νεοτερα...:D

Αρχικα,επαιξα με την pilot screw και το 47,5 jet.
Τερμα μεσα βιδωμενη, το μηχανακι παροτι ζεστο ηθελε τσοκ και μολις εκλεινα το τσοκ εσβηνε!
1,5 στροφη εξω:Στο ξερογκαζο δουλευε πιο καθαρα αλλα μολις το αφηνα ρελαντι εσβηνε.
2 στροφες εξω:Στο ξερογκαζο αρχιζει και μπερδευει και στο ρελαντι παλι σβηνει.
2,5 στροφες εξω:Στο ξερογκαζο μπερδευει καθαρα και στο ρελαντι σβηνει.
3 στροφες εξω:Μπερδευει φουλ και στο ρελαντι σβηνει.

Αφου λοιπον ειδα οτι τπτ δεν δουλευε,αλλαζω σε 45αρι παλι το jet.Ρυθμιζω οπως ηταν το pilot
screw-πριν πειραξω οτιδηποτε- στις 4,25 στροφες εξω!!!
Και...........βουαλα:D !Στο ξερογκαζο μπερδευει ελαχιστα(οπως εκανε κ παλια) και στο ρελαντι δεν σβηνει...:smilea:
Το αφησα και εγω ετσι λοιπον,γτ τοσο δουλεμα σταματημενο φοβηθηκα μην κολλησει κιολας:p

Αρα τωρα οι ρυθμισεις ειναι:
-main 162,5
-45αρι pilot
-4η θεση στο needle
-4,25 turns out pilot screw

Τωρα ολες οι ρυθμισεις ειναι ιδιες με παλια εκτος απο την 4η θεση του needle...:winka:

camen
18/03/2010, 20:21
Ρε παιδια να ρωτησω κατι που μπορει να ειναι κ μαλακια αλλα διαβαζω αριστερα-δεξια και μπερδευομαι...

Εγω ημουν πολυ προσεκτικος με τα λεκανακια και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν πειραξα το μεταλικο ελασμα που εχουν και ρυθμιζει το υψος τους.

ΑΛΛΑ

μηπως το μηχανακι μου δεν δουλευε στο ρελαντι και εριχνε κουφιες στα ξερογκαζα επειδη ηθελε ρυθμισμα το υψος των λεκανακιων:confused:
Γενικα,εχει ενα θεματακι στα μικρα-αποτομα ξερογκαζα οταν ειναι στο ρελαντι.:look: