PDA

View Full Version : Τιμή για βάψιμο?



LOUKILOUK
23/02/2010, 21:35
Εκ μέρους φίλου η ερώτηση...
Πόσο είναι λογικό να κοστίσει το βάψιμο ενός zx6? μιλάμε για πλαστικά, ζάντες και τεπόζιτο μόνο (ούτε κινητήρας , ούτε πλαίσιο κτλ). βάψιμο μονόχρομο χωρίς αυτοκόλητα και χωρίς ζημιές για επιδιόρθωση (σπασίματα κτλ)?
Έχετε να προτείνετε κάποιον?
thanks κ των προτέρων:beer: :wave2:

υ.γ. είναι πράσινο και θέλουμε να γίνει μαύρο...

SVX
23/02/2010, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Εκ μέρους φίλου η ερώτηση...
Πόσο είναι λογικό να κοστίσει το βάψιμο ενός zx6? μιλάμε για πλαστικά, ζάντες και τεπόζιτο μόνο (ούτε κινητήρας , ούτε πλαίσιο κτλ). βάψιμο μονόχρομο χωρίς αυτοκόλητα και χωρίς ζημιές για επιδιόρθωση (σπασίματα κτλ)?
Έχετε να προτείνετε κάποιον?
thanks κ των προτέρων:beer: :wave2:

υ.γ. είναι πράσινο και θέλουμε να γίνει μαύρο...

ταριφα παει 500 αλλα αναλογα και σε ποιον θα πας 500 θυμαμαι εγω

τωρα ειναι αλλοι που σου λενε π.χ. ξεμονταρε τα και φερτα μου και θα σου παρω 400

πρεπει να ρωτησεις

McTalas
23/02/2010, 22:07
800?

μονο τα πλαστικα.

Gandalf dr685sm
23/02/2010, 23:02
βρες ενα γνωστό σου φαναρτζή που θα έχει κάποιο μαύρο Ι.Χ. για βάψιμο... πριν απο αυτό κάτσε και τρίψτα μόνος σου τα πλαστικά με ενα ψιλό γυαλόχαρτο για να φύγει το παλιό χρώμα (αν τον ρωτήσεις τον φαναρτζή θα σου πεί... εκεί είναι η πολύ δουλειά άλλωστε).

Ξεμονταρε τα και δώστου τα να τα βάψει ενώ έχει στον φούρνο και το Ι.Χ.

Το περισσότερο που θα σου πάρει θα είναι το υλικό της μπογιάς και κανά μικροποσό για τον φούρνο και την προσοχή στο στέγνωμα και στις χαρτοταινίες...

Υπόψη όμως οτι αν αλλάξεις χρώμα , θα πρέπει να το δηλώσεις και να το παντρευτείς μετά το μηχανάκι. Υπάρχουν αρκετοί που πιστεύουν οτι αλλάζεις χρώμα σε Ι.Χ. - μοτό διότι έφαγε γερό στούκο. Εντελώς πληροφοριακά το τελευταίο.

Gandalf

camen
23/02/2010, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Εκ μέρους φίλου η ερώτηση...
Πόσο είναι λογικό να κοστίσει το βάψιμο ενός zx6? μιλάμε για πλαστικά, ζάντες και τεπόζιτο μόνο (ούτε κινητήρας , ούτε πλαίσιο κτλ). βάψιμο μονόχρομο χωρίς αυτοκόλητα και χωρίς ζημιές για επιδιόρθωση (σπασίματα κτλ)?
Έχετε να προτείνετε κάποιον?
thanks κ των προτέρων:beer: :wave2:

υ.γ. είναι πράσινο και θέλουμε να γίνει μαύρο...

Κ γιατι δεν παραγγελνεται μαυρα πολυεστερικα ρε αγορινα???:winka:
ΚΑι φθηνα θα του ερθει,και μαυρο θα ειναι και θα εχει τα γνησια πλαστικα αθικτα...


:beer: :wave2:

Alarm
24/02/2010, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ γιατι δεν παραγγελνεται μαυρα πολυεστερικα ρε αγορινα???:winka:
ΚΑι φθηνα θα του ερθει,και μαυρο θα ειναι και θα εχει τα γνησια πλαστικα αθικτα...


:beer: :wave2:

ακριβως αυτο. με 500-700 ευρω μπορεις να βρεις ΑΝΕΤΑ βαμενα πλαστικα και να εχεις ετσι και 2ο ζευγαρι καβαντζα. Το να ψαχνεις για το που κανει 500 η 400 κανε μια και καλη την παραγγελεια :beer:

LOUKILOUK
24/02/2010, 10:37
thanks για τις απαντήσεις και τις ιδέες...
Σχετικά με τα πολυεστερικά φαντάζομαι ότι τα 400-500 είναι για τα πλαστικά μόνο και όχι και για τεπόζιτο...Αυτό φαντάζομαι θα βαφτεί έτσι και αλλίως...
Κατά τα άλλα το μηχανάκι πάει για πάντρεμα έτσι και αλλιώς και μάλλον θα χρειάζονταν ένα καλό restoring πριν ξεκινήσει τον ένγαμο βίο...
anyway θα τα μεταφέρω όλα αυτα στον ιδιοκτήτη και εκείνος θα αποφασίσει...
:beer: :wave2:

Man7
26/02/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
...τεπόζιτο...Αυτό φαντάζομαι θα βαφτεί έτσι και αλλίως...

Υπάρχει και η εναλλακτική ενός μαύρου bagster στο μαμά τεπόζιτο...


Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Κατά τα άλλα το μηχανάκι πάει για πάντρεμα έτσι και αλλιώς
:beer: :wave2:

Αυτό κι αν είναι μεγάαααααλη κουβέντα......

Μ.

KatiaTr
04/03/2013, 14:21
Καλησπέρα παιδιά, μιας και μιλάτε για βάψιμο ήθελα να μάθω τιμές για πλαστικά (εκτός ουράς) για cbr 1000 ??

sniper
04/03/2013, 15:30
Καλησπέρα παιδιά, μιας και μιλάτε για βάψιμο ήθελα να μάθω τιμές για πλαστικά (εκτός ουράς) για cbr 1000 ??

Μαμα; CBR1000RR του πότε;

KatiaTr
04/03/2013, 15:51
πειραγμένο ... του '07 είναι !

Μαμα; CBR1000RR του πότε;

sniper
04/03/2013, 15:58
πειραγμένο ... του '07 είναι !

Τα πλαστικά αν θες να είναι μαμά. Το υπόλοιπο δεν ενδιαφέρει....

ΟΚ, μουτρο και φέρινγκ δεξιά-αριστερα;

KatiaTr
04/03/2013, 16:03
Τα πλαστικά αν θες να είναι μαμά. Το υπόλοιπο δεν ενδιαφέρει....

ΟΚ, μουτρο και φέρινγκ δεξιά-αριστερα;

Τα πλαστικά αν δε κάνω λάθος είναι τράμπες από άλλες μηχανές (δε ξέρω αν παίζει ρόλο). Βασικά αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάψω όλα τα πλαστικά εκτός από ουρά που είναι ήδη έτοιμη !

sniper
04/03/2013, 16:04
Τα πλαστικά αν δε κάνω λάθος είναι τράμπες από άλλες μηχανές (δε ξέρω αν παίζει ρόλο). Βασικά αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάψω όλα τα πλαστικά εκτός από ουρά που είναι ήδη έτοιμη !

Μάλιστα, άρα δεν ψάχνεις μαμά πλαστικά (έτοιμα βαμμένα). ΟΚ, ας απαντήσουν όποιοι γνωρίζουν τιμές για βαψίματα τότε.

nktR
05/03/2013, 00:20
Εκ μέρους φίλου η ερώτηση...
Πόσο είναι λογικό να κοστίσει το βάψιμο ενός zx6? μιλάμε για πλαστικά, ζάντες και τεπόζιτο μόνο (ούτε κινητήρας , ούτε πλαίσιο κτλ). βάψιμο μονόχρομο χωρίς αυτοκόλητα και χωρίς ζημιές για επιδιόρθωση (σπασίματα κτλ)?
Έχετε να προτείνετε κάποιον?
thanks κ των προτέρων:beer: :wave2:

υ.γ. είναι πράσινο και θέλουμε να γίνει μαύρο...


από όσο θυμάμαι
περίπου στα 350 ευρώ η βαφή σε πλαστικά και τεπόζιτο
και οι ζάντες ηλεκτροστατική βαφή για να γίνει σωστή δουλειά και να μην ξεφλουδίζει το χρώμα +120 ευρώ

LOUKILOUK
05/03/2013, 01:22
Παλικάρια το θρεντάκι το άνοιξα για κάποιον φίλο πριν ΤΡΙΑ (3) χρόνια... ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κάποιων, αλλά όπως καταλαβαινετε εμένα δεν με ενδιαφέρει πλέον...αν παρόλα αυτά είναι χρήσιμο για κάποιους άλλους να μαθουν τιμές δεν τρέχει κάστανο....
Καλά βαψίματα....:wave2:

nktR
05/03/2013, 11:53
Παλικάρια το θρεντάκι το άνοιξα για κάποιον φίλο πριν ΤΡΙΑ (3) χρόνια...



:owned::tooth:

White.Wolf
02/01/2023, 11:54
Καλημέρα σε όλους!

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, ξέρετε πόσο θα κοστιζε περίπου η βαφή πλαισιου, ντεπόζιτου, πλαστικών σε virago 250?

billyka
02/01/2023, 12:22
Αν κάνει το λυσε δεσε ο μάστορας τότε ακριβά

White.Wolf
02/01/2023, 12:25
Αν κάνει το λυσε δεσε ο μάστορας τότε ακριβά

όταν λες ακριβα? :p

Bowleno
02/01/2023, 12:56
όταν λες ακριβα? :p

Δεν αξίζει το κόστος.... Μόνο το λύσε δέσε θα σου πάει το λιγότερο μια 300ρου.... Έχεις καν ιδέα πόσο χρόνο θέλει για να λυθεί όλο το μηχανάκι; Μην πω το δέσιμο μετά.... Μια 700 ευρώ εύκολα, συνολικά. Εγώ για μηχανή σχεδόν 30ετίας δεν θα τα έδινα.

White.Wolf
02/01/2023, 14:15
Δεν αξίζει το κόστος.... Μόνο το λύσε δέσε θα σου πάει το λιγότερο μια 300ρου.... Έχεις καν ιδέα πόσο χρόνο θέλει για να λυθεί όλο το μηχανάκι; Μην πω το δέσιμο μετά.... Μια 700 ευρώ εύκολα, συνολικά. Εγώ για μηχανή σχεδόν 30ετίας δεν θα τα έδινα.

δεν αξίζει πραγματικά.. Με λιγα παραπανω απο 700 ευρω παιρνω αλλη virago :lol:

Αλλα εξακολουθω να σκέφτομαι το plastidip. Φαίνεται πολυ πιο οικονομικό

billyka
02/01/2023, 15:45
Το plastidip η εταιρεία λέει πως θέλει 5-6 χέρια εαν θελεις μετα να το βγάλεις σαν αυτοκόλλητο.Απο οαο θυμάμαι το ενα σπρει έχει 15€.Δεν το λες και οικονομικό.Επισης αν δεν λυσεις το μηχανάκι οπως και να βαψεις δεν θα γίνει καλη δουλειά.Εκτος αν δεν θέλεις το τελειο αποτέλεσμα,μπορεις να βαψεις πλαστικα τεποζιτο κτλ αλλα να μην βαψεις ολικά τον σκελετό,ωστε να γλυτώσεις το λύσιμο και να επιδιόρθωσεις τοπικά την βαφή του σκελετού όπου χρειάζεται.Ετσι θα γλυτωσεις αρκετα χρήματα.Τα υλικα δεν ειναι το πρόβλημα οσον αφορά τα χρήματα,το λυσε δεσε και η προετοιμασία είναι που πληρώνεται (γυαλοχαρταρισμα κτλ)..

katsar
02/01/2023, 19:01
Ανάλογα και τι δουλειά ψάχνεις.
Εγώ πχ βρήκα ερασιτέχνη που βάφει όμως μοτοσυκλέτες και μου έβαψε το δεξί μάγουλο,ένα μεγάλο κομμάτι δηλαδή με 30ε αν θυμάμαι καλά.
300ε θα πάρει ρε παιδιά μάστορας για να λύσει τι στο Βιράγκο, 2 φτερά έχει ένα τεπόζιτο και 2 μικρά πλαστικά καπάκια.

Bowleno
02/01/2023, 19:20
Ανάλογα και τι δουλειά ψάχνεις.
Εγώ πχ βρήκα ερασιτέχνη που βάφει όμως μοτοσυκλέτες και μου έβαψε το δεξί μάγουλο,ένα μεγάλο κομμάτι δηλαδή με 30ε αν θυμάμαι καλά.
300ε θα πάρει ρε παιδιά μάστορας για να λύσει τι στο Βιράγκο, 2 φτερά έχει ένα τεπόζιτο και 2 μικρά πλαστικά καπάκια.

Μίλησε για βαφή πλαισίου, δεν είναι μόνο αυτά που είπες, θέλουν ξήλωμα τα ΠΑΝΤΑ, καλωδιώσεις, κατέβασμα το μοτέρ κ.λ.π. και να μείνει το πλαίσιο σκέτο γυμνό και κατόπιν να ξαναμπουν όλα επάνω (και να μπουν και σωστά....) δεν είναι και τόσο φτηνή εργασία ;)

telegonos
02/01/2023, 20:01
Καλημέρα σε όλους!

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, ξέρετε πόσο θα κοστιζε περίπου η βαφή πλαισιου, ντεπόζιτου, πλαστικών σε virago 250?

Βάψιμο από βάψιμο, έχει διαφορά και μάλιστα μεγάλη.

Αν πάρεις εφημερίδες, μονώσεις, σπρέι εμπορίου και ψέκασμα από εσένα, το κόστος θα πάει...10 ευρώ, μιλάμε για το πλαίσιο μόνο. Τα άλλα δεν τα βάφεις με σπρέι, θα γίνουν καρναβάλι.

Αν πας σε επαγγελματία και στο βάψει με μονώσεις κατά τόπους και κλασσική υγρή βαφή, θα σου πάει κανά 300ρι πλαίσιο, ντεπόζιτο, πλαστικά, ίσως και παραπάνω αν έχουν ζημειές και θέλουν επισκευές τα εξαρτήματα.

Αν πας σε συνεργείο, ώστε να λυθεί ΤΕΛΕΙΩΣ η μηχανή, να πάει το πλαίσιο για αμμοβολή και ηλεκτροστατική βαφή, τα υπόλοιπα για υγρή βαφή, και δέσιμο όλα πάλι, μόνο η αμμοβολή-ηλεκτροστατική, θα πάει κανά 120ρι, χώρια τι θα πάρει το συνεργείο που θα λύσει (οι τιμές εδώ έχουν μεγάλη διακύμανση, αλλά υπολόγιζε κανά 200ρι τουλάχιστον), συν κανά 200ρι τα υπόλοιπα βάψιμο, θα βάλεις και αυτοκόλητα δεν θα βάλεις, άλλο ένα 50ρι πες, συν ότι με τέτοια λυσίματα, συνήθως αλλάζουμε ότι βρούμε φθαρμένο π.χ. ρουλεμάν τιμονιού και ρουλεμάν ψαλιδιού, οπότε κι εκεί λεφτά.

Εγώ για μηχανή που ΔΕΝ με ενδιαφέρει να είναι τέλεια, γιατί είναι το καθημερινό μουλάρι, θα έκανα το πρώτο. Για μηχανή που την έχω για σπέσιαλ επιλεγμένες βόλτες, θα έκανα το τρίτο ή το δεύτερο αν έπαιζε οικονομία.