PDA

View Full Version : Spray Αλυσιδας



Σελίδες : [1] 2

Sephiroth5
24/02/2010, 14:45
Θελω ενα καλο παιδι απο εδω μεσα να μου πει που πουλανε το
Bel-Ray Super Clean Chain Lube
στην ΠΑΤΡΑ γιατι τελειωσε το προηγουμενο που ηταν ΜαΛ@κ1α κ θελω να βαζω κατι τις προκοπης τωρα πανω στην καλη μου.
Δεν μπορω την γρινια της!

http://www.belray.com/media.fsp?id=1297

:a30:

Georgaras
24/02/2010, 15:00
Ειναι καλο ρε φιλε? Να το ψαξω και εγω για την καλη μου?

Διότι έχω μια Μ@λ@κια ένα agip τώρα που δεν κάνει τίποτα.

Sephiroth5
24/02/2010, 15:18
Το εβγαλαν καλητερο σπρευ απο ενα αλλο φορουμ,
δεν το εχο δοκιμασει αλλα τους εμπιστευομαι,
οσοι το δοκιμασαν εγραψαν καλα λογια.

2stroker
24/02/2010, 15:22
να ρωτησω
εχει κανεις το spray αλυσιδας της torco?
το πηρα προχτες απο λαμπριανιδη
και αφου ψεκασα καθετε πανω στην αλυσιδα και στις ντιζες και κανει κατι σαν ασπρη κρουστα
ετσι ειναι κανονικα η μηπως εχει προβλημα το spray που πηρα?

nickald
24/02/2010, 15:25
Αν ειναι σαν της Motorex με τεφλον (που φανταζομαι οτι ειναι) ειναι νορμαλ να κανει μια ασπρη κρουστα πανω.

chr1s_86
24/02/2010, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
να ρωτησω
εχει κανεις το spray αλυσιδας της torco?
το πηρα προχτες απο λαμπριανιδη
και αφου ψεκασα καθετε πανω στην αλυσιδα και στις ντιζες και κανει κατι σαν ασπρη κρουστα
ετσι ειναι κανονικα η μηπως εχει προβλημα το spray που πηρα?


Και το δικό μου έτσι ήταν, λογικά αφήνει ένα λιπαντικό φιλμ ή κάτι τέτοιο...



edit: Για το teflon δεν ξέρω, θα κοιτάξω μήπως το έχω ακόμα να δω τι λέει πάνω...

2stroker
24/02/2010, 15:35
α οκ.γιατι μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα ενα της loctite και καμια σχεση
παντως με εντυπωσιασε οτι δεν λερωνει ιδιαιτερα το torco
ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες:beer:

camen
24/02/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
να ρωτησω
εχει κανεις το spray αλυσιδας της torco?
το πηρα προχτες απο λαμπριανιδη
και αφου ψεκασα καθετε πανω στην αλυσιδα και στις ντιζες και κανει κατι σαν ασπρη κρουστα
ετσι ειναι κανονικα η μηπως εχει προβλημα το spray που πηρα?
Απολυτα φυσιολογικο ρε συ...:winka:

camen
24/02/2010, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
Θελω ενα καλο παιδι απο εδω μεσα να μου πει που πουλανε το
Bel-Ray Super Clean Chain Lube
στην ΠΑΤΡΑ γιατι τελειωσε το προηγουμενο που ηταν ΜαΛ@κ1α κ θελω να βαζω κατι τις προκοπης τωρα πανω στην καλη μου.
Δεν μπορω την γρινια της!

http://www.belray.com/media.fsp?id=1297

:a30:

Ρωτα στον Ιωαννιδη στην πλατεια Ολγας.Αλλα δεν θα το εχει οποτε παρε το CASTROL που ειναι μια χαρα και μην το ψαχνεις και τοσο.Ολα τα ιδια σκατα ειναι...
Απλα λαδωνε οταν πρεπει...:wave2:

road spirit
24/02/2010, 15:37
το λιπαντικό της belray είναι ΓΤΠΚ και απορώ πως τόσος κόσμος λέει καλά λόγια για αυτό

:confused:


στεγνώνει η αλυσίδα γρήγορα, κάθε 300 χλμ έπρεπε να ψεκάζω ...
φτύνει παντού (sticky my ass)
είναι και άσπρο και φαίνεται χάλια ...

Sephiroth5
24/02/2010, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρωτα στον Ιωαννιδη στην πλατεια Ολγας.Αλλα δεν θα το εχει οποτε παρε το CASTROL που ειναι μια χαρα και μην το ψαχνεις και τοσο.Ολα τα ιδια σκατα ειναι...
Απλα λαδωνε οταν πρεπει...:wave2:


Με ενδιαφερει να μενει πανω και
να μην κανει την ζαντα σκ@τ@,

Το πρωτο που πηρα εμενε πανω αλλα εκανε την ζαντα αγνωριστη.
Το δευτερο δεν πιτσιλουσε αλλα δεν μπορουσα να καταλαβω αν ειναι
λαδωμενη η αλυσιδα.
Το τριτο ηταν κατι ενδιαμεσο αλλα μαρκα μεκαψες
Τωρα θελω κατι καλο,
Δεν ειναι ολλα ιδια!

camen
24/02/2010, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
Με ενδιαφερει να μενει πανω και
να μην κανει την ζαντα σκ@τ@,

Το πρωτο που πηρα εμενε πανω αλλα εκανε την ζαντα αγνωριστη.
Το δευτερο δεν πιτσιλουσε αλλα δεν μπορουσα να καταλαβω αν ειναι
λαδωμενη η αλυσιδα.
Το τριτο ηταν κατι ενδιαμεσο αλλα μαρκα μεκαψες
Τωρα θελω κατι καλο,
Δεν ειναι ολλα ιδια!

Η ζαντα δεν την γλιτωνει...Σε μεγαλες ταχυτητες οτι και σπρει να ειναι ,φυσικο ειναι λογω φυγοκεντρου να τα κανει ολα μ###νι...:yuck:
Απλα,να ψεκαζεις το βραδυ για να εχει αποροφηθει εως το πρωι:winka:
Το castrol ειναι καλο:wave2:

npat
24/02/2010, 15:57
Με διαφορά το καλύτερο λιπαντικό αλυσίδας που έχω καταφέρει να βρω (και από τα λίγα που κάνουν ουσιαστική δουλειά) είναι το:

HP CHAIN LUBE WITH MOLY, της HONDA

Τα περισσότερα άλλα (που και καλά "δεν πετάνε") αφήνουν μια παχιά κολλώδη ουσία πάνω στην αλυσίδα και το μόνο που καταφέρνουν είναι να προσελκύουν σκόνη και χώματα και να επιταχύνεται έτσι η φθορά της αλυσίδα.

Αυτό που θέλεις στην πραγματικότητα είναι ένα στερεό λιπαντικό (dry-film lubricant) όπως το διθειούχο μολυβδαίνιο (MoS2) μέσα σε έναν ελαφρύ διαλύτη που δεν καταστρέφει τα Ο-rings. Μετά την εφαρμογή ο διαλύτης εξατμίζεται αφήνοντας ένα λεπτό στρώμα στερεού λιπαντικού που προσκολλάται στην αλυσίδα λόγω της πολικότητάς του.

Πιστεύω πως αξίζει να το δοκιμάσετε...


189992

camen
24/02/2010, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Με διαφορά το καλύτερο λιπαντικό αλυσίδας που έχω καταφέρει να βρω (και από τα λίγα που κάνουν ουσιαστική δουλειά) είναι το:

HP CHAIN LUBE WITH MOLY, της HONDA

Τα περισσότερα άλλα (που και καλά "δεν πετάνε") αφήνουν μια παχιά κολλώδη ουσία πάνω στην αλυσίδα και το μόνο που καταφέρνουν είναι να προσελκύουν σκόνη και χώματα και να επιταχύνεται έτσι η φθορά της αλυσίδα.

Αυτό που θέλεις στην πραγματικότητα είναι ένα στερεό λιπαντικό (dry-film lubricant) όπως το διθειούχο μολυβδαίνιο (MoS2) μέσα σε έναν ελαφρύ διαλύτη που δεν καταστρέφει τα Ο-rings. Μετά την εφαρμογή ο διαλύτης εξατμίζεται αφήνοντας ένα λεπτό στρώμα στερεού λιπαντικού που προσκολλάται στην αλυσίδα λόγω της πολικότητάς του.

Πιστεύω πως αξίζει να το δοκιμάσετε...

Κ το βρισκουμε που:confused: :rolleyes:

MAG/FMX
24/02/2010, 16:03
Εγω κατεληξα σε Denicol ........ γιατι λερωνει λιγοτερο τη ζαντα απλα πρεπει να λυπαινεις καθε 300 κλμ ........Και μη ξεχνατε πρωτα μια βολτα να ζεσταθει η αλυσιδα μετα ψεκασμα κ μετα η μηχανη ακινητη........ Ωραιο το Castrol alla μετα θελει ξεπλιμα η αλυσιδα απο πολλες βρωμιες που εχουν κολησει για να ξαναβαλεις.............
Εχω καταλαβει οτι καθε σπρευ στον καιρο του.......... οταν ειναι καινουργια η αλυσιδα κατι ελαφρυ με συχνες λυπανσεις .......... οταν η αλυσιδα παρει την κατω βολτα κατι πιο κολωδες οπως το Castrol .........
Το ξερω δεν ειναι ισχυρο το Denicol αλλα δεν λερωνει τη ζαντα .......... δεν κολανε βρωμιες στην αλυσιδα , οποτε γλιτωνεις το πλυσιμο αλυσιδας που ειναι μανικι......Παντως καλητερα πολλες λυπανσεις με λιγο υγρο παρα .......... λιγες με πολυ υγρο........

camen
24/02/2010, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
οποτε γλιτωνεις το πλυσιμο αλυσιδας που ειναι μανικι......

Διπλο σταντ-πρωτη μεσα και πανακι με παραφινελαιο...:winka:
5 λεπτα δουλεια...

SVX
24/02/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
αφήνοντας ένα λεπτό στρώμα στερεού λιπαντικού που προσκολλάται στην αλυσίδα λόγω της πολικότητάς του.




ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ + στερεο? Αυτο το σπρευ δηλαδη κολλαει πανω στην αλυσιδα αλλα δεν κολλαει τιποτα αλλο πανω του (εχει νανομαγνητες?)


Σκονη και χωμα ρε παιδια ειναι αναλογα με το περιβαλλον που κυκλοφορουμε...αλλιως θα το αφηναμε το μηχανακι σε αποστειρωμενη γυαλα ....

ΑΠΟ ΤΟ τιποτα και να παραμελουμε την αλυσιδα....καλο ειναι και το λαδακι που περισευει απο τα Service (σκουπιζοντας τα χοντρα αφου αφισουμε να ποτισει - εισχωρησει στα τσιμουχακια) ....


ΤΟ ΛΑΘΟΣ που κανουν πολλοι και μαζευει ΜαΚα η αλυσιδα τους ειναι πως σπανια την ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ & ΣΤΕΓΝΩΝΟΥΝ πριν βαλουν SPray...Απλα στην παλια συσσωρευμενη βρωμια....Αβερτα Spray

MAG/FMX
24/02/2010, 16:09
Οδοντοβουρτσα με αντισκοριακο Wrench 40 λεπτακια υποθεση.......:a018:
Εχω Xs -ring ομως οποτε δεν με χαλα το αντισκοριακο .......... αλλα για Ο-ring δεν κανει.....

road spirit
24/02/2010, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Διπλο σταντ-πρωτη μεσα και πανακι με παραφινελαιο...:winka:
5 λεπτα δουλεια... δεν είναι και πολύ σοφό αυτό καθώς υπάρχει κόσμος που έχει χάσει δάκτυλο έτσι ...

p@nos
24/02/2010, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Διπλο σταντ-πρωτη μεσα και πανακι με παραφινελαιο...:winka:
5 λεπτα δουλεια...


καμια συγχρονη μοτο δε δουλευει στο σταντ, εκτος αμα εχει βαλει τα χερακια του ο ιδιοκτητης(ο οποιος σε λιγο καιρο θα αρχισει να παραπονιεται για διαφορα με τα πειραματα που κανει:rotflmao: )

camen
24/02/2010, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Οδοντοβουρτσα με αντισκοριακο Wrench 40 λεπτακια υποθεση.......:a018:

Καθαρει υπερβολη:wave2: :wave2: :wave2:
Κ το αντισκωριακο βλαπτει τα o-ring,αν εχεις αλυσιδα με τετοια:smokin:

camen
24/02/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
καμια συγχρονη μοτο δε δουλευει στο σταντ, εκτος αμα εχει βαλει τα χερακια του ο ιδιοκτητης(ο οποιος σε λιγο καιρο θα αρχισει να παραπονιεται για διαφορα με τα πειραματα που κανει:rotflmao: )

Στο διπλο δουλευουν ολα:winka: :wave2:

Zzz750
24/02/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
Το εβγαλαν καλητερο σπρευ απο ενα αλλο φορουμ,
δεν το εχο δοκιμασει αλλα τους εμπιστευομαι,
οσοι το δοκιμασαν εγραψαν καλα λογια.

Οντως πολυ καλο! Το ειχα παρει πριν 4 χρονια για την αλυσιδα του Ζ μου και δεν πετουσε σταλα στη ζαντα ή στην ουρα. Βεντουζα πανω στην αλυσιδα!!! +++:a013:
Αν το βρειτε..παρ'τε το!!!

2stroker
24/02/2010, 16:11
και εγω με πανακι και wd-40 την καθαριζω την αλυσιδα και γινετε λαμπικο!:beer:

camen
24/02/2010, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν είναι και πολύ σοφό αυτό καθώς υπάρχει κόσμος που έχει χάσει δάκτυλο έτσι ...

Ε αμα ειστε τοσο κουλοι τι να πω................. :look: :look: :look:

camen
24/02/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Στο διπλο δουλευουν ολα:winka: :wave2:

Και οσοι δεν εχουν,υπαρχουν και τα κανονικα σταντ...:winka:

Zzz750
24/02/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
το λιπαντικό της belray είναι ΓΤΠΚ και απορώ πως τόσος κόσμος λέει καλά λόγια για αυτό

:confused:


στεγνώνει η αλυσίδα γρήγορα, κάθε 300 χλμ έπρεπε να ψεκάζω ...
φτύνει παντού (sticky my ass)
είναι και άσπρο και φαίνεται χάλια ...

Διαφωνω καθετος :a37: και οριζοντιος!
Ειναι ΚΓ. Δεν παρατηρησα ουδενα στεγνωμα μετα απο τοοοοσσσοοο λιγα χλμ, και ουτος ή αλλος, σχεδον σε καθε πλυσιμο πρεπει να λαδωνεις την αλυσιδα...οποτε...:a021:

MAG/FMX
24/02/2010, 16:14
Δεν εχω πια ο-ρινγκ ........... Ασε που μου φενεται οτι θελει εξαιτιας τους πιο συχνο τεντωμα η αλυσιδα:a25:
Εχω Χσ ρινγκ αλλα δε θυμαμαι απο τι αποτελειται αυτη......?

p@nos
24/02/2010, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ε αμα ειστε τοσο κουλοι τι να πω................. :look: :look: :look:


κοιτα να δεις...με ταχυτητα μεσα ριχνουν σπρευ συνηθως...το να φερεις σε επαφη αλυσιδα που βρισκεται σε κινηση, με το χερι σου ομως, ειναι φαουλ, και εναντια σε καποιους κανονες ασφαλειας...οσοι το εκαναν αυτο και την πατησαν, εμειναν μετα κουλοι, δεν ηταν απο πριν:winka:

camen
24/02/2010, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
κοιτα να δεις...με ταχυτητα μεσα ριχνουν σπρευ συνηθως...το να φερεις σε επαφη αλυσιδα που βρισκεται σε κινηση, με το χερι σου ομως, ειναι φαουλ, και εναντια σε καποιους κανονες ασφαλειας...οσοι το εκαναν αυτο και την πατησαν, εμειναν μετα κουλοι, δεν ηταν απο πριν:winka:

Οποιος δεν μπορει ας γυρνα την ροδα με το χερι ρε παιδια....

Zzz750
24/02/2010, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
και εγω με πανακι και wd-40 την καθαριζω την αλυσιδα και γινετε λαμπικο!:beer:


Παιδια δοκιμαστε ενα βουρτζακι (σκληρο) με παραφινελαιο, σκουπιστε καλα μετα να μη μεινει πολυ στην αλυσιδα, και θα με θυμιθειτε!
Κουφετο γινεται η αλυσιδα και χωρις πολυ ζορε.
(απο φαρμακειο.Ειναι φτηνο).
:beer:

MAG/FMX
24/02/2010, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
και εγω με πανακι και wd-40 την καθαριζω την αλυσιδα και γινετε λαμπικο!:beer:
Αμα εχεις O-ring την εκατσες το δικο μου ειναι πιο ελαφρυ αντισκοριακο το WD 40 αμα πεσει σε λαστιχενιο υλικο το μαμαει......

camen
24/02/2010, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Αμα εχεις O-ring την εκατσες το δικο μου ειναι πιο ελαφρυ αντισκοριακο το WD 40 αμα πεσει σε λαστιχενιο υλικο το μαμαει......

Οντως...:smokin:
Για αυτο λεμε παραφινελαιο...:winka:

SVX
24/02/2010, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Παιδια δοκιμαστε ενα βουρτζακι (σκληρο) με παραφινελαιο, σκουπιστε καλα μετα να μη μεινει πολυ στην αλυσιδα, και θα με θυμιθειτε!
Κουφετο γινεται η αλυσιδα και χωρις πολυ ζορε.
(απο φαρμακειο.Ειναι φτηνο).
:beer:


Kante Ερευνα αγορας για το παραφινελαιο.... ΅Εχει και στα καρφουρ και στα Dia ...και στα περισσοτερα σουπερ...μπορει να το βρειτε και 2-2μιση το λιτρο (αναλογα με τον εισαγωγεα?)



Και οποιος θελει εξειδικευση περα απο το KETTEN MAx υπαρχουν κι αυτες :wave2:


189997

jimtarasxt660x
24/02/2010, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Παιδια δοκιμαστε ενα βουρτζακι (σκληρο) με παραφινελαιο, σκουπιστε καλα μετα να μη μεινει πολυ στην αλυσιδα, και θα με θυμιθειτε!
Κουφετο γινεται η αλυσιδα και χωρις πολυ ζορε.
(απο φαρμακειο.Ειναι φτηνο).
:beer:

Εγώ αυτό κάνω...

Όσο για αυτό που λες camen είσαι πολύ λάθος!

Δεν υπάρχει ασφάλεια σε αυτό το πράγμα...αν στο μαγκώσει την "έκατσες"
Καλύτερα να γυρνάς λίγο λίγο την ρόδα και να παιδευτείς παρά να κάνεις αυτό που λες εσύ!

Φιλικά :beer: :beer: :beer:

camen
24/02/2010, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x


Δεν υπάρχει ασφάλεια σε αυτό το πράγμα...αν στο μαγκώσει την "έκατσες"
Καλύτερα να γυρνάς λίγο λίγο την ρόδα και να παιδευτείς παρά να κάνεις αυτό που λες εσύ!



Εχω προυπηρεσια εγω σε τετοια...:winka:
Αλλα ειπα ,οποιος δεν μπορει ας γυρισει με το χερι την ροδα...Αλλα σιγα μην κατσω με την οδοντοβουρτσα να καθαρισω την αλυσιδα της μηχανης που στην πρωτη βολτα θα γινει τα ιδια...

MAG/FMX
24/02/2010, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Kante Ερευνα αγορας για το παραφινελαιο.... ΅Εχει και στα καρφουρ και στα Dia ...και στα περισσοτερα σουπερ...μπορει να το βρειτε και 2-2μιση το λιτρο (αναλογα με τον εισαγωγεα?)



Και οποιος θελει εξειδικευση περα απο το KETTEN MAx υπαρχουν κι αυτες :wave2:
Aυτο το βουρτσακι που παιζει.....? ε ναι το πανι ...... που ειπε ο απο πανω ..... ο Κατατυχηδεκουλαθηκα δεν θα καθαριζει μεσα εις βαθος.......:wave2:

camen
24/02/2010, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Κατατυχηδεκουλαθηκα

Απλα ξερω τι κανω και πως το κανω...:smokin: :wave2:

jimtarasxt660x
24/02/2010, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
ε ναι το πανι ...... που ειπε ο απο πανω ..... ο Κατατυχηδεκουλαθηκα

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Zzz750
24/02/2010, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x

Καλύτερα να γυρνάς λίγο λίγο την ρόδα και να παιδευτείς παρά να κάνεις αυτό που λες εσύ!

Φιλικά :beer: :beer: :beer:

:a013:

Ποτε καθαρισμα με ταχυτητα και αναμενη μηχανη. Μονο οταν βαζετε σπρευ με σταντ.

camen
24/02/2010, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
:a013:

Ποτε καθαρισμα με ταχυτητα και αναμενη μηχανη. Μονο οταν βαζετε σπρευ με σταντ.

Ελεος ρε παιδια...Ενταξει το ειπαμε....
Αμα δεν μπορειτε να το κανετε και αισθανεστε κινδυνο μην το κανετε... :beer:

Προσωπικα εχω εμπειρια στο συγκεκριμενο και το χρησιμοποιω χρονια οποτε no problem...
Oποιος μπορει ας το κανει,οποιος ΔΕΝ μπορει ας γυριζει με το χερι...

npat
24/02/2010, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ + στερεο? Αυτο το σπρευ δηλαδη κολλαει πανω στην αλυσιδα αλλα δεν κολλαει τιποτα αλλο πανω του (εχει νανομαγνητες?)


Γενικά για τo MoS2 (βαριέμαι να μεταφράζω):



Molybdenum disulfide is a solid lubricant relating to the class of Inorganic lubricants with lamellar structure, which also includes molybdenum Graphite, boron nitride (BN) and some other sulphides, selenides and tellurides (chalcogenides) of molybdenum, tungsten, niobium, tantalum and titanium.


Γιατί λειτουργεί ως λιπαντικό (παρότι στερεό):



The crystal lattice of molybdenum disulfide consists of hexagonal molybdenum planes sandwiched between two hexagonal sulphur planes. The atoms in the planes are strongly covalently bonded to each other. The planes are bonded by weak Van der Waals forces. This layered structure allows sliding movement of the parallel plates. Weak bonding between the planes provides low shear strength in the direction of the sliding movement but high compression strength in the direction perpendicular to the sliding movement.

Friction forces cause the particles of molybdenum disulfide to orient in the direction, in which the hexagonal layers are parallel to the sliding movement. The anisotropy of the mechanical properties imparts the combination of low coefficient of friction and high carrying load capacity to molybdenum disulfide.


Γιατί προσκολλάται στις μεταλλικές επιφάνειες:



The sulfur layers of molybdenum disulfide have an affinity for tenacious adherence to the metal substrate atoms therefore a strong lubrication film is formed on the substrate surface.


Εν ολίγοις: Οι ασθενείς δυνάμεις Van-der-Waals που συνδέουν τα εξαγωνικά επίπεδα του θείου με τα εξαγωνικά επίπεδα του μολυβδαινίου στην κρυσταλλική δομή του στερεού (σε αντίθεση με τους ισχυρούς ομοιοπολικούς δεσμούς που συνδέουν τα άτομα των επιπέδων μεταξύ τους) είναι αυτές που κυρίως (όχι όμως αποκλειστικά) χαρίζουν τις λιπαντικές ιδιότητες στο MoS2.

npat
24/02/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ το βρισκουμε που:confused: :rolleyes:

Αντιπροσωπείες / συνεργεία HONDA. Εγώ το αγοράζω από το συνεργείο που πάω για σέρβις το μηχανάκι.

camen
24/02/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αντιπροσωπείες / συνεργεία HONDA. Εγώ το αγοράζω από το συνεργείο που πάω για σέρβις το μηχανάκι.

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

chr1s_86
24/02/2010, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX

Και οποιος θελει εξειδικευση περα απο το KETTEN MAx υπαρχουν κι αυτες :wave2:


ωραίο... που το βρίσκουμε; ;)

SVX
24/02/2010, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Εν ολίγοις: Οι ασθενείς δυνάμεις Van-der-Waals που συνδέουν τα εξαγωνικά επίπεδα του θείου με τα εξαγωνικά επίπεδα του μολυβδαινίου στην κρυσταλλική δομή του στερεού (σε αντίθεση με τους ισχυρούς ομοιοπολικούς δεσμούς που συνδέουν τα άτομα των επιπέδων μεταξύ τους) είναι αυτές που κυρίως (όχι όμως αποκλειστικά) χαρίζουν τις λιπαντικές ιδιότητες στο MoS2.


ΟΚ...κατι τετοιο φανταστηκα πανω κατω....χημικες ιδιοτητες μεταλλων / υδρογονανθρακες κλπ

κλπ


ΘΥΜΑΣΑΙ τιμουλα? η το δουλευουν οι μαστορες?

McTalas
24/02/2010, 17:00
εγω βαζω ma-fra και δεν προκειτε να ξαναασχοληθω με το θεμα σπρευ αλυσιδα.
και θα συμφωνισω με τον camen για τη τεχνικη λαδωματος,

διπλο σταντ, πρωτη και μετα καθαρισμα και λυπανση... ουδεποτε κινδυνεψα... δεν ειναι και απλο πραγμα βεβαια, αλλα αμα εισαι προσεκτικος δεν εχεις προβλημα.

npat
24/02/2010, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΟΚ...κατι τετοιο φανταστηκα πανω κατω....χημικες ιδιοτητες μεταλλων / υδρογονανθρακες κλπ

κλπ


ΘΥΜΑΣΑΙ τιμουλα? η το δουλευουν οι μαστορες?

Αν θυμάμαι καλά, 12 ευρώ το μπουκάλι... Παίζει να μην θυμάμαι καλά, αλλά κάπου εκεί γύρω είναι σίγουρα.

camen
24/02/2010, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas

διπλο σταντ, πρωτη και μετα καθαρισμα και λυπανση... ουδεποτε κινδυνεψα... δεν ειναι και απλο πραγμα βεβαια, αλλα αμα εισαι προσεκτικος δεν εχεις προβλημα.

Ειναι πολυ απλο αρκει να μην εισαι αμπαλος...2 βασικα πραγματα προσεχεις...
1.ΒΑζεις το χερι σου οσο πιο μπροστα μπορεις προς το μπροστα γραναζι
2.Τυλιγεις το πανι καλα γυρω απο το χερι σου,σαν γαντι,ωστε να μην το μαγκωσει το πισω γραναζι


ΑΥτα...ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ...
Τοσο απλα...:beer: :wave2:

McTalas
24/02/2010, 17:07
δεν χρειαζεται να τιλιξεις το χερι σου.
να σημειωσω πως το mafra εχει 6? το μπουκαλι,

npat
24/02/2010, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν είναι και πολύ σοφό αυτό καθώς υπάρχει κόσμος που έχει χάσει δάκτυλο έτσι ...

Και εγώ δεν το πίστευα ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο, μέχρι που είδα το παρακάτω...

MHN ακολουθήσετε το παρακάτω λινκ αν σας χαλάνε τα αίματα

http://www.gixxer.com/forums/showthread.php?t=242261

Cpt. Haddock
24/02/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ειναι πολυ απλο αρκει να μην εισαι αμπαλος...2 βασικα πραγματα προσεχεις...
1.ΒΑζεις το χερι σου οσο πιο μπροστα μπορεις προς το μπροστα γραναζι
2.Τυλιγεις το πανι καλα γυρω απο το χερι σου,σαν γαντι,ωστε να μην το μαγκωσει το πισω γραναζι


ΑΥτα...ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ...
Τοσο απλα...:beer: :wave2:

:eyepop: :eek: :eyepop:

Μλκ Camen σβηστο γρήγορα μην το δει κανένας

Ειδικά το


Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
2.Τυλιγεις το πανι καλα γυρω απο το χερι σου,σαν γαντι,ωστε να μην το μαγκωσει το πισω γραναζι

Δλδ αν πιαστεί το πανι να ΜΗΝ μπορεί να ελευθερωθει το χερι.


Ασχετα εαν μεχρι τωρα δε σου εχει συμβει κανενα στραβό, ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ :uplate: :uplate: :uplate:

Sapadak
24/02/2010, 17:36
Βαλτε ενα σκοτοϊλερ να σταματησετε να ασχοληστε :smokin:




























Ενναλακτικα
VALVOLINE White Synthetic Chain Lube
(Ειναι o-ring safe)
Απο Λαμπριανιδη

p@nos
24/02/2010, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Και εγώ δεν το πίστευα ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο, μέχρι που είδα το παρακάτω...

MHN ακολουθήσετε το παρακάτω λινκ αν σας χαλάνε τα αίματα

http://www.gixxer.com/forums/showthread.php?t=242261



ακριβως ετσι ειναι, και ετσι γινονται ολα τα ατυχηματα...


εχω πολλες φωτογραφιες και βιντεακια απο human factor απο μαθηματα που γινονται...


οι εικονες ειναι αρκετα φρικιαστικες...




θωμα, γι αυτο δε κανουμε αυτο που λες ΠΟΤΕ...

θεμα εμπειριας δε παιζει, γιατι οταν θα αποκτησεις την εμπειρια δεν θα υπαρξει επιστροφη

camen
24/02/2010, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Ασχετα εαν μεχρι τωρα δε σου εχει συμβει κανενα στραβό, ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ :uplate: :uplate:

ΠΑιδια ειπα καθαρα οτι οποιος δεν μπορει να το κανει ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ...
Τελεια και παυλα...:smokin: :wave2:

Cpt. Haddock
24/02/2010, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
ΠΑιδια ειπα καθαρα οτι οποιος δεν μπορει να το κανει ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ...
Τελεια και παυλα...:smokin: :wave2:

Ρε μλκ τί σε κάνει να πιστεύεις οτι ΕΣΥ μπορείς; Το οτι μεχρι στιγμής δεν εχει γίνει στραβη; Οταν θα γίνει θα ειναι αργα για δακρυα.


ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ κατάλαβέ το.

:sick: :sick: :sick: :sick:


ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ρε μικρέ γμτ το κερατό μου μέσα :mad:

ΜΟΡΦΕΑΣ
24/02/2010, 18:32
Εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτό (αν δεν μπορέσει να το φτιάξει ο πατέρας μου):

Rider-world,Πίσσαρης 52? 2108072935


190018

camen
24/02/2010, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε μλκ τί σε κάνει να πιστεύεις οτι ΕΣΥ μπορείς; Το οτι μεχρι στιγμής δεν εχει γίνει στραβη; Οταν θα γίνει θα ειναι αργα για δακρυα.


ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ κατάλαβέ το.

:sick: :sick: :sick: :sick:


ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ρε μικρέ γμτ το κερατό μου μέσα :mad:

Ρε Καπετανιο ειστε υπερβολικοι αλλα τωρα βαριεμαι να στο εξηγησω...
Το κανω 10 χρονια να πουμε και οχι μονο στην μοτοσυκλετα...Κανενα προβλημα ποτε.
Θα μου πεις"Μια φορα την πατας" και συμφωνω...Αλλα δεν ειναι περισσοτερο επικιμδυνο απο αλλα πραγματα που κανουμε καθημερινα...Πρεπει να εισαι λιγο προσεκτικος και να μην χαζευεις απλα...:winka:

lspiros
24/02/2010, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Με διαφορά το καλύτερο λιπαντικό αλυσίδας που έχω καταφέρει να βρω (και από τα λίγα που κάνουν ουσιαστική δουλειά) είναι το:

HP CHAIN LUBE WITH MOLY, της HONDA

Τα περισσότερα άλλα (που και καλά "δεν πετάνε") αφήνουν μια παχιά κολλώδη ουσία πάνω στην αλυσίδα και το μόνο που καταφέρνουν είναι να προσελκύουν σκόνη και χώματα και να επιταχύνεται έτσι η φθορά της αλυσίδα.

Αυτό που θέλεις στην πραγματικότητα είναι ένα στερεό λιπαντικό (dry-film lubricant) όπως το διθειούχο μολυβδαίνιο (MoS2) μέσα σε έναν ελαφρύ διαλύτη που δεν καταστρέφει τα Ο-rings. Μετά την εφαρμογή ο διαλύτης εξατμίζεται αφήνοντας ένα λεπτό στρώμα στερεού λιπαντικού που προσκολλάται στην αλυσίδα λόγω της πολικότητάς του.

Πιστεύω πως αξίζει να το δοκιμάσετε...
απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει...

Alarm
24/02/2010, 18:36
Αδελφε κοψε τις μαλακιες οσο εχεις δαχτυλα. Μια να μαγκοθει το πανι οπως λες δεν θα κωλοσει η αλυσιδα να σου παρει ολα τα δαχτυλα.

Οποιος δεν μπορει να δει τα αιματα να μην ανοιξει τους συνδεσμους . CAMEN ΕΣΥ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟΥΣ

http://i242.photobucket.com/albums/ff262/dev1360/CIMG0014.jpg
http://i242.photobucket.com/albums/ff262/dev1360/CIMG0018.jpg

πιστεψε με εχεις πολλες πιθανοτητες να καταντησεις τα χερια σου ετσι

camen
24/02/2010, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
Αδελφε κοψε τις μαλακιες οσο εχεις δαχτυλα. Μια να μαγκοθει το πανι οπως λες δεν θα κωλοσει η αλυσιδα να σου παρει ολα τα δαχτυλα.

Οποιος δεν μπορει να δει τα αιματα να μην ανοιξει τους συνδεσμους . CAMEN ΕΣΥ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟΥΣ

http://i242.photobucket.com/albums/ff262/dev1360/CIMG0014.jpg
http://i242.photobucket.com/albums/ff262/dev1360/CIMG0018.jpg

πιστεψε με εχεις πολλες πιθανοτητες να καταντησεις τα χερια σου ετσι

Ναι ενταξει το ειδα...:wave2:

p@nos
24/02/2010, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε Καπετανιο ειστε υπερβολικοι αλλα τωρα βαριεμαι να στο εξηγησω...
Το κανω 10 χρονια να πουμε και οχι μονο στην μοτοσυκλετα...Κανενα προβλημα ποτε.
Θα μου πεις"Μια φορα την πατας" και συμφωνω...Αλλα δεν ειναι περισσοτερο επικιμδυνο απο αλλα πραγματα που κανουμε καθημερινα...Πρεπει να εισαι λιγο προσεκτικος και να μην χαζευεις απλα...:winka:



Ρε Θωμα...

Αλλο το ποδηλατο και αλλο η μηχανη...στο ποδηλατο μολις ξεφυγει το χερι σταματας να γυρνας το πεταλι...τι καθεσαι και συγκρινεις

στη μηχανη το μοτερ δε προκειτε να σταματησει, τι καθομαστε και συζηταμε τωρα...



ειναι σα να λες οτι δε φοραω κρανος γιατι μεχρι τωρα δεν εχω πεσει ποτε(η αν εχω πεσει δεν εχω βαρεσει το κεφαλι μου κλπ:sick: )

McTalas
24/02/2010, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
Εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτό (αν δεν μπορέσει να το φτιάξει ο πατέρας μου):

Rider-world,Πίσσαρης 52? 2108072935 σιγα μην δωσεις 50?

εγω πριν παρω το διπλο σταντ τι εκανα??
ειχα κοψει ενα πιχακι και το εβαζα κοντρα απο την δεξια πλευρα στο ψαλιδι και ετσι σηκωνοταν η πισω ροδα στον αερα και την λαδωνα.

SVX
24/02/2010, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΡΦΕΑΣ
Εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτό (αν δεν μπορέσει να το φτιάξει ο πατέρας μου):

Rider-world,Πίσσαρης 52? 2108072935


22ευρω http://www.mandp.co.uk/productinfo/567113/Workshop/Wheel-Rollers/Big-Red-Jacks (44 με τα μεταφορικα αλλα και παλι φτηνοτερο)

camen
24/02/2010, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Ρε Θωμα...

Αλλο το ποδηλατο και αλλο η μηχανη...στο ποδηλατο μολις ξεφυγει το χερι σταματας να γυρνας το πεταλι...τι καθεσαι και συγκρινεις

στη μηχανη το μοτερ δε προκειτε να σταματησει, τι καθομαστε και συζηταμε τωρα...



ειναι σα να λες οτι δε φοραω κρανος γιατι μεχρι τωρα δεν εχω πεσει ποτε(η αν εχω πεσει δεν εχω βαρεσει το κεφαλι μου κλπ:sick: )

Ενταξει ρε παιδια δεν προσπαθω να σας πεισω για κατι....:beer: :beer: :beer: :wave2:

SVX
24/02/2010, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
σιγα μην δωσεις 50?

εγω πριν παρω το διπλο σταντ τι εκανα??
ειχα κοψει ενα πιχακι και το εβαζα κοντρα απο την δεξια πλευρα στο ψαλιδι και ετσι σηκωνοταν η πισω ροδα στον αερα και την λαδωνα.


Σωστοοοοοοοοοοοοός ! (http://www.motorcycleradar.com/quick_stand.htm)


190022

camen
24/02/2010, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Σωστοοοοοοοοοοοοός ! (http://www.motorcycleradar.com/quick_stand.htm)
Κ γρυλος αυτοκινητου κανει αν εχετε κουτια...:winka: :winka: :winka:

McTalas
24/02/2010, 18:47
Α! geiasoy!!!

μλκ μια ωρα εψαχνα να βρω μια γαμοφωτογραφια....

εγω το εκανα με ενα κοματι ξυλο. φυσικα η μηχανι ητο σβηστη.

RD350
25/02/2010, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ γρυλος αυτοκινητου κανει αν εχετε κουτια...:winka: :winka: :winka:

Οταν σκεφτηκα να εφαρμωσω το κολπο του γρυλου δεν ειχα κουτι.
Πηρα εναν απο το carrefour και τον εχω 10+ χρονια εχωντας λαδωσει αλυσιδες και αλυσιδες απο 4 διαφορετικες ΜΟΤΟ που ειχα ή εχω ακόμα :beer:

Lio
25/02/2010, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Ρε Θωμα...

Αλλο το ποδηλατο και αλλο η μηχανη...στο ποδηλατο μολις ξεφυγει το χερι σταματας να γυρνας το πεταλι...τι καθεσαι και συγκρινεις

στη μηχανη το μοτερ δε προκειτε να σταματησει, τι καθομαστε και συζηταμε τωρα...



ειναι σα να λες οτι δε φοραω κρανος γιατι μεχρι τωρα δεν εχω πεσει ποτε(η αν εχω πεσει δεν εχω βαρεσει το κεφαλι μου κλπ:sick: )

Αμ δε!!
2 φορες εχω φαει τα δαχτυλα μου σε ποδηλατα, επειδή κάποιος παρευρισκόμενος ΦΩΣΤΗΡΑΣ ειχε τη φαεινη ιδεα να γυρισει τον πισω τροχο ΑΝΑΠΟΔΑ την ωρα που ειχα το χερι μου στην αλυσιδα.
ΟΚ, δεν μπορεσε να με κοψει τα δαχτυλα, αλλα ο πονος σας διαβεβαιω πως δεν ητανε καθολου γλυκος....
Ασε δε την εικονα του αίματος, που ανεβλυζε μεσα απο καταμαυρο (και με αλλεπαλληλες στρωσεις στεροποιημενου λιπαντικου, αναμεμιγμενου με σκονη, περριτωματα βοοειδων και αιγοπροβατων κλπ) δερμα, με οτι επακολουθα μπορει να εχει αυτο (η βρωμια της αλυσιδας ειναι, ως γνωστον η χειρότερη, ακομη και στο ποδηλατο...)
Απο τοτες, οταν ασχολουμαι με αλυσιδες, γραναζια (αλλα και δισκοφρενα), κραταω τυχον παραβρισκαμενους σε αποσταση ασφαλειας...

akisjg
28/02/2010, 08:36
παραφινέλαια, πινέλα, φασαρία.........

Καλό είναι η αλυσίδα να είναι ακθαρή αλλά όχι και 1 ώρα δουλεια, άσε που γίνεσαι και χάλια
(το λέω γιατί κι εγώ αυτό έκανα μέχρι προτεινος).

Μέχρι που ανκάλυψα τα spray καθαρισμού αλυσίδας.

Ψεκάζεις έχοντας αποκάτω ένα πανί και σκουπίζεις παράλληλα την αλυσίδα γυρνόνταςς την κιόλας (σβηστό μοτέρ είπαμε). Σε 15' η αλυσίδα ειναι έτοιμη να πουληθεί σε κοσμηματοπωλείο.

Ε, μετά τη συνεχεια την ξέρετε, εγώ προσωπικά προτιμώ το chain wax της castrol γιατι σιχαίνομαι τη μαυρίλα και το φτύσιμο στη ζάντα.

Ευχαριστώ

akisjg
28/02/2010, 08:39
http://www.mandp.co.uk/productsList.aspx?tier1=Chains+and+Sprockets&tier2=Chain+Cleaners

και δεν βλάπτουν και o-rings, x-rings

SVX
28/02/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από akisjg
παραφινέλαια, πινέλα, φασαρία.........

Καλό είναι η αλυσίδα να είναι ακθαρή αλλά όχι και 1 ώρα δουλεια, άσε που γίνεσαι και χάλια
(το λέω γιατί κι εγώ αυτό έκανα μέχρι προτεινος).

Μέχρι που ανκάλυψα τα spray καθαρισμού αλυσίδας.



Τα Spray αυτα δυστυχως φιλε μου αρκουν για 2 καλα καθαρισματα...μετα τελειωνουν...(μιλαω για βρωμικες αλυσιδες ετσι?)

και δυστυχως το Link που εβαλες δεν μπορει να βοηθησει μιας και με τους "νεους νομους' δε στελνουν κανιστρα με προωθητικα (ουτε καν αμπουλα Co2!)

akisjg
28/02/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Τα Spray αυτα δυστυχως φιλε μου αρκουν για 2 καλα καθαρισματα...μετα τελειωνουν...(μιλαω για βρωμικες αλυσιδες ετσι?)

και δυστυχως το Link που εβαλες δεν μπορει να βοηθησει μιας και με τους "νεους νομους' δε στελνουν κανιστρα με προωθητικα (ουτε καν αμπουλα Co2!)

Έχεις τόσο δίκιο που δεν μπορώ να πω τίποτε. Απλά ξέχασα να γράψω ότι είναι λίγο ασύμφορο.

€10 το μπουκαλάκι και είναι όπως είπες για δύο καθαρίσματα. Ωστόσο, το site το παράθεσα για να δει κάποιος το προϊόν και όχι για ν'αγοράσει. ΄Πάντως πρέπει να παραδεχτείς ότι είναι ο πλέον άνετος τρόπος καθαρισμού.
:beer: :beer: :beer: :beer:

RaGe_Raptor
02/03/2010, 16:29
Κυροζινη (ή αλλιως φωτιστικο πετρελαιο)....το αγοραζω απο βενζιναδικο της ελιν 8 ευρω το τετραλιτρο...αρκει για παμπολλους καθαρισμους και δεν καταστρεφει o-ring και x-ring...καθαριζω με πινελακι (αυτα που βαφουμε) και σκουπιζω με πανακι...η αλυσιδα γινετε μπιμπελο...μηχανη στο σταντ και σβηστη εννοειται...

τωρα οσο αναφορα στη λιπανση εγω προσωπικα χρησιμοποιω αυτο της motorex με teflon...ειμαι σχετικα ευχαριστημενος αλλα θα δοκιμασω κι αυτο που προτεινει ο npat...

Alarm
02/03/2010, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
Κυροζινη (ή αλλιως φωτιστικο πετρελαιο)....το αγοραζω απο βενζιναδικο της ελιν 8 ευρω το τετραλιτρο...αρκει για παμπολλους καθαρισμους και δεν καταστρεφει o-ring και x-ring...καθαριζω με πινελακι (αυτα που βαφουμε) και σκουπιζω με πανακι...η αλυσιδα γινετε μπιμπελο...μηχανη στο σταντ και σβηστη εννοειται...

τωρα οσο αναφορα στη λιπανση εγω προσωπικα χρησιμοποιω αυτο της motorex με teflon...ειμαι σχετικα ευχαριστημενος αλλα θα δοκιμασω κι αυτο που προτεινει ο npat...

2 ευρω το λιτρο !!!!!!!!!!!!!! ? ????
πολλα δεν ειναι ρε συ ?

εγω θυμαμαι να ειχα αγορασει 5 ευρω τα 5 λιτρα πριν κανα χρονο.

SVX
02/03/2010, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
2 ευρω το λιτρο !!!!!!!!!!!!!! ? ????
πολλα δεν ειναι ρε συ ?

εγω θυμαμαι να ειχα αγορασει 5 ευρω τα 5 λιτρα πριν κανα χρονο.

Τα ελιν εχουν αντλια για κηροζηνη (φωτιστικο) παει 1,10-1,15 το λιτρο...

αν πας με κανα μπετονακι εισαι Ok....

σε carrefour & DIA 2-2μιση ευρω το ΛΙΤΡΟ ( ειναι αυτο με τη γκαζολαμπα εξω)


:wave2:

costas81
02/03/2010, 17:41
εγω από moto-pissaris πήρα με 30? διπλό στάντ. Σηκώνω την μηχανή πινελάκι παραφινέλαιο σε 10 λεπτά λάμπει!! Πλένω την μηχανούλα και μετά ξεκινάει το λάδωμα με castrol!! Όπως είναι στο διπλό δουλεύοντας η μηχανή και με 1η στο κιβώτιο το λάδωμα γίνεται παιχνίδι.

jimmis5
02/03/2010, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ναι ενταξει το ειδα...:wave2:

Ρε camen-e γιατι εισαι κεφαλας και δεν στο λεω για αστειο δεν υπαρχει καμια εμπειρια σε αυτο που κανεις εχω φιλο γυρω στα 40 μεγαλο αλανι που δυχτυχως επειδη ηταν κεφαλας ξερωλας και νομιζε δνε παθαινει τιποτα τωρα παραγγελνει μπυρες σαν τους μαραγκους με 3 δαχτυλα.

Μια μερα που θα εχουμε χρονο θα ερθεις να δεις πως απολαυμβανεις το καθαρισμα με το σταντ πισω και καφε φτιαγμενο αντε συμορφωσου:wave2:

MAG/FMX
02/03/2010, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
εγω από moto-pissaris πήρα με 30? διπλό στάντ. Σηκώνω την μηχανή πινελάκι παραφινέλαιο σε 10 λεπτά λάμπει!! Πλένω την μηχανούλα και μετά ξεκινάει το λάδωμα με castrol!! Όπως είναι στο διπλό δουλεύοντας η μηχανή και με 1η στο κιβώτιο το λάδωμα γίνεται παιχνίδι.


Απλα μετα το λαδωμα με παραφινελεο ειναι σιγουρο οτι καθεται το σπρευ αλυσιδας ..........?????????

camen
02/03/2010, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Απλα μετα το λαδωμα με παραφινελεο ειναι σιγουρο οτι καθεται το σπρευ αλυσιδας ..........?????????

E την σκουπιζεις με ενα πανακι ρε συ...:winka: :winka: :winka:

MAG/FMX
02/03/2010, 23:15
Ναι κ δωρο 2 δαχτυλα ............ σε ξερω εσενα κασκαντερ των αλυσιδων ...... :p

SVX
02/03/2010, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Απλα μετα το λαδωμα με παραφινελεο ειναι σιγουρο οτι καθεται το σπρευ αλυσιδας ..........?????????

καλο ειναι μετα το παραφινελαιο αν εχετε ορεξη(και χρονο) να πλυνετε την αλυσιδα (και να την ξεπλυνετε) να πατε μια πρωτη -δευτερα (οχι σε χωμα βεβαια) για να "τιναξει" λιγο και να την αφησετε....


ΑΝ ΟΧΙ , μετα το καθαρισμα με παραφινελαιο η Spray , αφηστε την κανα τεταρτακι να "εξατμιστει" και να στεγνωσει.... :winka:

pepes1gr
12/08/2010, 07:49
Ερώτηση.
Κάνει το τεφλον για κίνηση σε υψηλές ταχύτητες (100-160)?????
Εχω ακούσει ότι είναι καλό μόνο για χαμηλές.
Μιλάω για σπρέυ αλυσίδας φυσικά.
Εχω παραγγείλει αυτό
http://www.hein-gericke.de/technik/pflegemittel-reiniger/kettenpflege/hein-gericke-weisses-kettenspray.html
αλλά δεν το έχω παραλάβει ακόμη για να το δοκιμάσω.

Καθάρισα την παλιά αλυσίδα μου με σπεύ καθαρισμού της wirth και μετά από λίγο μου σκούριασε.
Εκανα καθαρισμό με παραφινέλαιο και έπαθα πλάκα.Πεντακάθαρη.

gs 500 f
12/08/2010, 09:05
εγω εβαλα την μοτο στο διπλο σταν πηρα το παραφινελαιο που εχω για να ανναβω τα καρβουνα στο μπαρμπεκιου και με ενα πηνελακι την περασα πολλες φορες καθαριονταστη.μετα την επληνα με σαπουναδα την αλλησιδα την σκουπισα με πανακι τις εβαλα και μια 6 ανοιξα το γκαζι πεταξε οτι ηταν να πεταξη και την ξεκασα με Bel-Ray 13 ευρω που το αγαρασα.αφησε μια ασπρη κρουστα επανω και ολα οκ!!!!!!

Ichigo
17/08/2010, 21:27
Η λύση είναι το Würth HHS Dry Lube. Δεν πετάει δε λερώνει, δε μαζεύει πολύ σκόνη και η αλυσίδα δε χαλαρώνει καθόλου. Εδώ και 3000 χλμ (όχι ότι είναι πολλά) έχω βρει την υγειά μου. Και καθαρισμό με HHS Clean ή κάποιο άλλο φθηνότερης σειράς. Ούτε Ketten Max κι ένα σωρό άλλες ματσακονιές.:winka:
Προσοχή μόνο γιατί θέλει ψέκασμα λίγο ποιο συχνά.


Υψηλό κόστος αλλά αρίστη ποιότης και ευκολία χρήσης :D

Αν έβρισκα και βενζινάδικο που θα τα αγόραζα και τα δυο φθηνότερα σε σχέση με το κατάστημα ακόμα καλύτερα :cry:

imba
20/08/2010, 03:50
Eixa dokimasei ta panta file ingenius mexri pou o mastoras mou proteine to Würth HHS Dry Lube.
aplos den uparxei to kalutero apola paidia ksirou tupou ta leei ola.Einai ligo akribo alla....

adonis7387
07/09/2010, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
Θελω ενα καλο παιδι απο εδω μεσα να μου πει που πουλανε το
Bel-Ray Super Clean Chain Lube
στην ΠΑΤΡΑ γιατι τελειωσε το προηγουμενο που ηταν ΜαΛ@κ1α κ θελω να βαζω κατι τις προκοπης τωρα πανω στην καλη μου.
Δεν μπορω την γρινια της!

http://www.belray.com/media.fsp?id=1297

:a30:

Τελικα φιλε μου το βρηκες στην ΠΑΤΡΑ γιατι θελω να το παρω κ γω, μιας και το castrol δεν την παλευει, αλλα δεν το βρισκω. ΑΝ γνωριζεις κατι........:beer:

Tigas
08/09/2010, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Με διαφορά το καλύτερο λιπαντικό αλυσίδας που έχω καταφέρει να βρω (και από τα λίγα που κάνουν ουσιαστική δουλειά) είναι το:

HP CHAIN LUBE WITH MOLY, της HONDA

Τα περισσότερα άλλα (που και καλά "δεν πετάνε") αφήνουν μια παχιά κολλώδη ουσία πάνω στην αλυσίδα και το μόνο που καταφέρνουν είναι να προσελκύουν σκόνη και χώματα και να επιταχύνεται έτσι η φθορά της αλυσίδα.

Αυτό που θέλεις στην πραγματικότητα είναι ένα στερεό λιπαντικό (dry-film lubricant) όπως το διθειούχο μολυβδαίνιο (MoS2) μέσα σε έναν ελαφρύ διαλύτη που δεν καταστρέφει τα Ο-rings. Μετά την εφαρμογή ο διαλύτης εξατμίζεται αφήνοντας ένα λεπτό στρώμα στερεού λιπαντικού που προσκολλάται στην αλυσίδα λόγω της πολικότητάς του.

Πιστεύω πως αξίζει να το δοκιμάσετε...

100% είναι μακράν το καλύτερο.
btw όλα τα γνήσια λιπαντικά της Honda τα οποία είναι από USA είναι Penzoil

nightstalker
08/09/2010, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
100% είναι μακράν το καλύτερο.
btw όλα τα γνήσια λιπαντικά της Honda τα οποία είναι από USA είναι Penzoil


μήπως ξέρεις και που υπάρχει το συγκεκριμένο, γιατι σε αρκετα εξουσιοδοτημένα που ρώτησα Honda Αθήνα-Πειραιά δεν το'χε κανείς...

Tigas
08/09/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
μήπως ξέρεις και που υπάρχει το συγκεκριμένο, γιατι σε αρκετα εξουσιοδοτημένα που ρώτησα Honda Αθήνα-Πειραιά δεν το'χε κανείς...

πήγαινε στο Σαρακάκη, εάν δεν το έχουν ετοιμοπαράδοτο πές τους να στο παραγγείλουν, σε 2 μέρες θα το έχουν τηλ 210-3483300

gmitsiakis
08/09/2010, 16:10
εγω πηρα το Fυchs sικοlene rαce κ μαρεσε οτι η ζαντα λερωθηκε ελαχιστα και εφταιγα εγω αφου εβαλα αρκετο. Ειναι διαφανο κ αν στεγνωσει για κανα μισαωρο λιπαινει σε βαθος κ προστατευει.

adonis7387
15/09/2010, 14:11
ΡΕ παιδια εχει βρει κανεις το Bel-Ray Super Clean Chain Lube στην Πατρα? Δεν ειμαι κ απο εδω και δεν ξερω το καταλληλο μερος.......

alexojohn
01/10/2014, 01:22
ΡΕ παιδια εχει βρει κανεις το Bel-Ray Super Clean Chain Lube στην Πατρα? Δεν ειμαι κ απο εδω και δεν ξερω το καταλληλο μερος.......


Τσαμαδού και Ρήγα Φεραίου.
θεωρω οτι ειναι αρκετα καλο. εβαζα της yamalube το οποιο πεταγε αρκετα. με αυτο καμια πιτσιλια. σε ζεστη αλυσιδα κανει σαν ενα φιλμ γρασου πιστευω. εγω το βαζω σιγα σιγα κομματι κομματι στην αλυσιδα για να μπει αναμεσα απο τα κυλινδρακια που εχει.

Dant3
01/10/2014, 19:19
Εγω εβαζα της belray αυτο και η αλυσιδα σε 8000χλμ εγινε κωλος.
ελιωσαν ολα τα x ring.ισως να μην εγινε μονο απο αυτο αλλα γενικα δε μου γεμιζε το ματι.
ναι μεν δεν πεταγε τιποτα αλλα δεν ηταν και υγρο οπως θα πρεπε να ειναι
εχω ενα igol που ναι μεν κανει τη ζαντα χαλια αλλα αλλη ποιοτητα κυλισης πλεον και βλεπεις οτι η αλυσιδα ειναι λαδωμενη ρε παιδι μου

spyrakos35
01/10/2014, 19:39
Νταξ εχουμε απαντησει και σε πιο παλια ερωτηματα.....

pektis
01/10/2014, 20:07
Νταξ εχουμε απαντησει και σε πιο παλια ερωτηματα.....

Ελα, μη γινεσαι περιεργος...μονο 4 χρονακια περασαν!:D

Εγω ενα απλο της wurth βαζω και ειναι μια χαρα...

7Tolis
02/10/2014, 15:02
Και μετά λέτε για μένα. Χαϊντε χαϊντεεεε

SHOOTER045
03/10/2014, 09:05
Και μετά λέτε για μένα. Χαϊντε χαϊντεεεε

Εσύ έχεις πάρει τον τίτλο Τολη
Σαν επίτιμος grave digger..

7Tolis
03/10/2014, 09:41
Τέλος πάντων. Εγώ ένα της shell βάζω το οποίο όταν στεγνώσει μοιάζει με στάκα Κρήτης.