PDA

View Full Version : ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΡΩΤΑΡΗ



nigok
24/02/2010, 19:37
Παιδια καλησπερα και καλως σας βρηκα....Ειμαι καινουργιος στο φορουμ!!! Τωρα στο κυριος θεμα...εχω ενα μπομπο απ τους καινουργιους ομως που κυκλοφορησαν προσφατα http://www.skyteam.cn/onroad/st50/index.htm ....ειναι το πρωτο μου μηχανακι και τον πηρα 500 ευρω!!! ειναι 50αρακι και μου εβγαλε αρκετα προβληματα ωντας κινεζικο! Ετσι αποφασισα να αλλαξω πολλα πραγματα (γτ ηθελα να δωσω τα λεφτα και δν ηθελα να αγορασω κατι σιγουρο πχ glx η astrea)!!! Ξεκινησα με τα ευκολα αλλαζοντας φιλτρο (το παλιο ειχε λιωσει) και εξατμιση (γτ η παλια ειχε πολλους κοφτες και ηταν πολυ βαρια)!! Τωρα ομως χρειαζομαι τη βοηθεια σας....θελω να του ανεβασω λιγο τα κυβικα(να το κανω 80αρι η και παραπανω) να του βαλω καινουργια λαστιχα με ζαντες να του βαλω καινουργιο φως εκεντροφωρο να του αλλαξω πλαστικα η πλαισιο να του βαλω ενα μεγαλυτερο καρμπιλατερ μια σοβαρη εξατμιση γτ αυτη που εχω τωρα ειναι χαλια και κανει πολυ θορυβο χωρις να θελω!!! Οποτε μπορειτε να με βοηθησετε προτεινωντας μου καποια πραγματα η δινοντας μου καποιες συμβουλες??? Υπαρχει περιπτωση να γινει μια τετοια βελτιωση ασχετα με το κοστος και μπορω να βρω αρκετα απο αυτα που ψαχνω????


ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ ΠΩΣ ΔΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΜΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ....

road spirit
24/02/2010, 20:58
μια φορά φτάνει ... μη ποστάρεις συνέχεια

αν ξέρει κάποιος θα σου απαντήσει

:wave2:

npat
24/02/2010, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nigok
Ετσι αποφασισα να αλλαξω πολλα πραγματα...


Αντί να κάνεις όλα αυτά, γιατί δεν αγοράζεις ένα κανονικό μηχανάκι?

nigok
24/02/2010, 21:03
γιατι ομως προειπα μου αρεσει ο μπομπος και θελω να τον φτιαξω παρα να παρω καποιο αλλο μηχανακι

nikos1400
25/02/2010, 17:33
ψαξε λιγο μεσ'το φορουμ υπαρχουν μερικα θεματα για το "μπομπο".
στις "ανακατασκευες" και στις βελτιωσεις νομιζω, κανε ενα search...
:wave2:

nigok
25/02/2010, 19:29
ναι το εψαξα λιγο και ειδα οτι οντως γινεται....αλλα ως προς τα πραγματα που θελω να βαλω μπορειτε να μου προτεινετε καποια πραγματα???? Για παραδειγμα θελω να ανεβασω λιγο τα κυβικα της να το κανω με αλλαγη κινητηρα η με αλλαγη καρμπιλατερ??? και σκεφτομαι να βαλω και εκεντρωφορο αλλα δν ξερω αν πρεπει να βαλω καποιον συγκεκριμενο τυπο???/



Υ.Γ ''Για να αυξησω τη ροπη στο μηχανακι τι πρεπει να κανω????''

nikos1400
25/02/2010, 22:59
Εαν ειναι καποιο κινεζικο, ισως δεν ειναι ασχημη ιδεα να βρεις καποιο μετχ μοτερ απο καποιο Honda παπι ή μπομπο που να ταιριαζει, και αν θες μετα, σκαλιζεις αυτο με γνωστές (απο τους γνώστες...) λυσεις και αξιοπιστες. Προσωπικα δεν γνωριζω, αλλα ειναι πολυ πιθανο να γινεται.
Για να μην πετας λεφτα στο κινεζικο μοτερ αμφιβολου αξιοπιστιας....
:wave2:

και οχι βιαστικες κινησεις...
:winka:

nigok
25/02/2010, 23:10
Σαφως απαγορευονται οι γρηγορες και επιπολαιες κινησεις....Ετσι κι αλλιως θελω να το κανω κουκλι ετσι ωστε να μπορω να το κυκλοφορω κιολας....ευχαριστω πολυ παντως για την βοηθεια