PDA

View Full Version : αναρτηση σε aprilia atlantic 200



giobazolias
24/02/2010, 20:13
Eχω 32.000 χλμ σε ενα απριλια ατλαντικ 200.........ολα στους καταπληκτικους δρομους της αθηνας!

η ΠΙΣΩ αναρτηση μου φαινεται κουτσουρο και η μεση μου την ακουει κανονικα!

τον τελευταιο καιρο για να βελτιωθει η κατασταση μια φορα το μηνα την μαλακωνα περιστρεφοντας την πλαστικη της βαση (στην πανω πλευτα καTω απ τη σελα).......μιλαμε για υδραυλικη προφορτηση??!!
Μετα απο λIγο καιρο ομως η αναρτηση ερχεται στην αρχικη της θεση..................ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ!

Σημερα που πηγα να κανω την ιδια δουλεια δυσκολευτηκα να περιστρεψω τον πλαστικο κυλινδρο μιας το χερι μου μετα δυσκολειας εφτανε στη βαση............μου φανηκε οτι η βαση ειχε χωθει καω απ το φτερο.
Τελικα περιστρεφοντας το ελατηριο καταφερα να την ξεμαγκωσω και να την περιστρεψω καμποσο.
Παρολα αυτα νομιζω οτι η αναρτηση εχει πεσει.

Τι παιζει σε αυτην ην περιπτωση?
-Μπορω να κανω κατι ωστε να βελτιθει η υπαρχων αναρτηση?
-παω για αλλη αναρτηση στα 32.000χλμ?
-που να ψαχτω για αναρτηση χωρις να τα σκασω......ειχα ρωτησει σε μαγαζι και μου ειχε μιλησει για προσιτες τιμες αναρτησεων στα σκουτερ.
-Υπαρχουν αλλες εναλλακτικες λυσεις?

OldMan
25/02/2010, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από giobazolias
η ΠΙΣΩ αναρτηση μου φαινεται κουτσουρο και η μεση μου την ακουει κανονικα!
τον τελευταιο καιρο για να βελτιωθει η κατασταση μια φορα το μηνα την μαλακωνα περιστρεφοντας την πλαστικη της βαση (στην πανω πλευτα καTω απ τη σελα).......μιλαμε για υδραυλικη προφορτηση??!!
Μετα απο λIγο καιρο ομως η αναρτηση ερχεται στην αρχικη της θεση..................ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ!
Ή πειράζεις πράγματα άσχετα με την ανάρτηση ή κάτι δεν λες σωστά ...

Αν υποθέσουμε ότι όντως μιλάμε για υδραυλική προφόρτιση, αποφορτίζοντας το ελατήριο ΔΕΝ μαλακώνεις τίποτε (μα τίποτε, μα εντελώς τίποτε, μιλάμε - μα την Παναγία την Τσαμπίκα σΕ λέω - πίστεψέ με plz ...).

Τώρα, το πως "ξαναέρχεται" η προφόρτιση στο αρχικό της στάδιο, είναι ένα μυστήριο ...
(θα μπορούσα να υποθέσω "λασκαρισμένο" σύστημα στην αντίθετη περίπτωση, δηλ. εσύ να προφορτίζεις και αυτή να αποφορτίζεται...)



Αρχικά δημιουργήθηκε από giobazolias
η υπαρχων αναρτηση
Πες μου ποιος σκατόψυχος σε έβαλε να γράψεις αυτό το πράγμα ...??? :smokin:

giobazolias
26/02/2010, 21:47
πφφφφφφφφ

γαμα το.

θα ρωτησω αλλου.