PDA

View Full Version : Metzeler M5



blueangel
26/02/2010, 21:11
Ρε παίδες έχει βάλει κανείς σας τα καινούργια λάστιχα της Μετζελερ?Στα ξένα site γράφουν τα καλύτερα και τα θεωρούν ενα σκαλί παραπάνω σαν συμπεριφορά και επιδόσεις από τα εξίσου πετυχημένα M3 που πολλοί από δώ τα έχουμε δοκιμάσει και είμαστε ευχαριστημένοι.
Οποιος από την παρέα τα έχει βάλει ας ποστάρει εντυπώσεις:beer: :beer: :wave2:

SAM46
30/08/2010, 13:36
τα εβαλα σημερα σημερα φιλε μου 310?!!Εντυπωσεις δεν μπορω να σου πω μιας και πρεπει να τα περπατησω λιγο για να εχω αποψη!Αλλα απο γνωστους που τα βαλανε ειναι ευχαριστημενοι!!

blueangel
30/08/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
τα εβαλα σημερα σημερα φιλε μου 310?!!Εντυπωσεις δεν μπορω να σου πω μιας και πρεπει να τα περπατησω λιγο για να εχω αποψη!Αλλα απο γνωστους που τα βαλανε ειναι ευχαριστημενοι!!

Νασαι καλά φίλε:beer: :beer: Οντως έχω ακούσει και γώ τα καλύτερα και μετά τα τουριστάδικα λάστιχα που έβαλα για καλοκαίρι σειρά έχουν πλέον αυτά αν και τα M3 δυο φορές που τα βαλα μέχρι σήμερα έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος;)

Volo
01/09/2010, 08:32
Επειδή είναι καιρός να αλλάξω και εγώ λάστιχα μάλλον προς τα Μ5 θα πάω αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα. Έχω ένα link εδώ http://www.intramoto.gr/news.htm έχει και τιμοκατάλογο.
Sam46 310 ευρώ είναι σχετικά καλή τιμή. Από που αν επιτρέπεται γιατί εγώ τα βγάζω 350+. Είναι για supersport μοτο.

Τα λάστιχα που έχω τώρα είναι τα Metzeler Racetec K3 σε ένα GSXR 750 k7. Πολύ καλό λάστιχο. Με αυτά έχω κάνει ένα CSS και 5track days + 6000 χλμ στο δρόμο. Δηλαδή μια χαρά. Συντηρητικά όμως στο δρόμο δηλαδή όχι κολλήδια και όχι μεγάλες τελικές για πολύ ώρα γιατί τετραγωνίζουν τα ρημάδια. Βέβαια τώρα δεν είναι για οδήγηση.

Ένα φίλος μου είπε ότι τα Μ3 είναι πιο πολύ για δρόμο και πως μετά από 2 track days γλύστραγαν πολύ στο δρόμο. Κάποιος άλλος με ανάλογη εμπειρία?

Spyrious
06/09/2010, 19:51
Ψάχνομαι και εγώ για λάστιχα.Αν ισχύει οτι τα Μ3 είναι περισσότερο για δρόμο παρακαλώ επαληθεύστε το κάποιος.Επίσης καμμια σελίδα από εξωτερικό για λάστιχα ξέρει κανείς;

soksok
07/09/2010, 04:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spyrious
Ψάχνομαι και εγώ για λάστιχα.Αν ισχύει οτι τα Μ3 είναι περισσότερο για δρόμο παρακαλώ επαληθεύστε το κάποιος.Επίσης καμμια σελίδα από εξωτερικό για λάστιχα ξέρει κανείς;

http://www.busters-accessories.co.uk/ 20 λίρες μεταφορικά

http://www.mandp.co.uk/home.aspx 20 λίρες μεταφορικά


Και αν μπορείς να βγάλεις άκρη με τα Ιταλικά και αυτό
http://www.tyreone.it/

lucky
07/09/2010, 06:53
ta foraw apo ton maio kai eimai POLY eyxaristimenos!!!kai pleon den einai o enthousiasmos tou kainouriou se sxesi me to teleiwmeno lastixo pou 8elei allagi!!!ta systinw standard

Spyrious
07/09/2010, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
http://www.busters-accessories.co.uk/ 20 λίρες μεταφορικά

http://www.mandp.co.uk/home.aspx 20 λίρες μεταφορικά


Και αν μπορείς να βγάλεις άκρη με τα Ιταλικά και αυτό
http://www.tyreone.it/

Ευχαριστώ πολύ.

Spyrious
07/09/2010, 10:27
Επίσης έχω ακούσει/διαβάσει ότι πχ σε μια συγκεκριμένη ζάντα (πχ 17"χ6,00") ελαστικά ίδιας διάστασης (πχ 190/50/17) διαφορετικών κατασκευαστών διαφέρουν στην καμπυλότητα και το πλάτος λίγο.Ισχύει αυτό.Το έχετε ακούσει και εσείς;

Επίσης το m3 ζεσταίνεται γρηγορότερα από το m5;

Cpt. Haddock
07/09/2010, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spyrious
Ψάχνομαι και εγώ για λάστιχα.Αν ισχύει οτι τα Μ3 είναι περισσότερο για δρόμο παρακαλώ επαληθεύστε το κάποιος.Επίσης καμμια σελίδα από εξωτερικό για λάστιχα ξέρει κανείς;

Τα Μ5 ειναι ουσιαστικά ο διάδοχος του Μ3 :wave2:

Tigas
08/09/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Επειδή είναι καιρός να αλλάξω και εγώ λάστιχα μάλλον προς τα Μ5 θα πάω αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα. Έχω ένα link εδώ http://www.intramoto.gr/news.htm έχει και τιμοκατάλογο.
Sam46 310 ευρώ είναι σχετικά καλή τιμή. Από που αν επιτρέπεται γιατί εγώ τα βγάζω 350+. Είναι για supersport μοτο.

Τα λάστιχα που έχω τώρα είναι τα Metzeler Racetec K3 σε ένα GSXR 750 k7. Πολύ καλό λάστιχο. Με αυτά έχω κάνει ένα CSS και 5track days + 6000 χλμ στο δρόμο. Δηλαδή μια χαρά. Συντηρητικά όμως στο δρόμο δηλαδή όχι κολλήδια και όχι μεγάλες τελικές για πολύ ώρα γιατί τετραγωνίζουν τα ρημάδια. Βέβαια τώρα δεν είναι για οδήγηση.

Ένα φίλος μου είπε ότι τα Μ3 είναι πιο πολύ για δρόμο και πως μετά από 2 track days γλύστραγαν πολύ στο δρόμο. Κάποιος άλλος με ανάλογη εμπειρία?

εγώ με τα Κ3 έκανα 3 track day και μετά δεν κρατάγανε καθόλου στο δρόμο και είχαν γόμα στη μέση, τώρα σκέφτομαι η τα Pirelli Corsa III ή τα Metzeler M3 να βγάλουμε το χειμώνα

Σε πολύ καλή τιμή υπάρχουν και τα Metzeler Rennsport

Volo
08/09/2010, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
εγώ με τα Κ3 έκανα 3 track day και μετά δεν κρατάγανε καθόλου στο δρόμο και είχαν γόμα στη μέση, τώρα σκέφτομαι η τα Pirelli Corsa III ή τα Metzeler M3 να βγάλουμε το χειμώνα

Σε πολύ καλή τιμή υπάρχουν και τα Metzeler Rennsport

Πω ρε φίλε για λάθος λάστιχο έγραψα ο βλάκας. Τα 5 track day και τα 6000χλμ στο δρόμο τα έκανα με το Pirelli Supercorsa. Χίλια συγγνώμη.

vangkaret
06/02/2013, 10:30
Είμαι νέος στην κοινότητα των μηχανών και δεν βγάζω άκρη με τα λάστιχα.... Στο cbf μου άλλαξα τα μισελιν που δεν θυμάμαι ούτε τι μοντέλο ήταν με bridgestone bt-023 τα οποία με έχουν αγανακτήσει δεν ζεσταίνονται με τίποτα...επείδη πηγαίνω 90% πόλη σκέφτηκα τα metzler Μ3 τα οποία από συγγενή (πίνει νερό στο ονομά τους) έχω πολύ καλές κριτίκες ζεστένονται πολύ γρήγορα.Θέλω να πάρω το ρίσκο και να βάλω τα Μ5 εφόσον είναι καλύτερα αλλά δεν όσο διαβάζω στο φόρουμ μπερδεύομαι.... αν κάποιος που τα φοράει Μ5 ζεστένονται αυτόματα (πολύ ήρεμη, χαλαρή οδήγηση, οικονομική οδήγηση, με σπάνιες εξάρσησεις και έρωτα σε στριφτερούς δρόμους).

power hornet
06/02/2013, 11:22
τα m5 φοραω εγω ειναι ενα παρα πολυ καλο λαστιχο κωρονατο.εγω το εβαλα για πρωτη φορα.ζεστενετε πολυ γρηγορα και ειναι αρκετα στριφτερο.

αποψη μου αμα πας γενικα χαλαρα το μηχανακι και δεν στριβεις βαλε καλυτερα m3 τα εχω δοκιμασει 3φορες συν πιστα.ασε που τα μ3μπορεις να τα βρεις σε πολυ καλη τιμη.τα μ5 ειναι ακριβουτσικα.

vangkaret
07/02/2013, 11:28
ευχαριστώ πολύ θα δοκιμάσω τα m3 να είμαι σίγουρος...έχω βγει πολύ εκτός μπάτζετ με τη κούκλα μου και στεναχωρίεμαι αλλά θέλω να τη χαρώ..άμα τη δοκίμασες στη πίστα τότε εγώ που θα ανέβω ένα βουνό 3 φορές μαξιμουμ το χρόνο μια χαρά είμαι..ευχαριστώ και πάλι

power hornet
07/02/2013, 19:18
ευχαριστώ πολύ θα δοκιμάσω τα m3 να είμαι σίγουρος...έχω βγει πολύ εκτός μπάτζετ με τη κούκλα μου και στεναχωρίεμαι αλλά θέλω να τη χαρώ..άμα τη δοκίμασες στη πίστα τότε εγώ που θα ανέβω ένα βουνό 3 φορές μαξιμουμ το χρόνο μια χαρά είμαι..ευχαριστώ και πάλι

3 φορες πιστα μεγαρα και εξωτερικο.
κρατησανε 16.000χλμ,πιστευω τα λεει ολα.
το μονο κακο να ξερεις το μπροστινο εχει ενα θεμα αργει πολυ να ζεσταθει.
αλλα για το μηχανακι σου οπως και το δικο μου μια χαρα ειναι μαν,θα το ευχαριστηθεις.

Shaolin Monk
07/02/2013, 19:30
Παρε τα Μ5. Η διαφορα χρηματων θα σε αποζημιωσει στον δρομο.... :wave2:

Viper4
10/02/2013, 23:12
Τα Μ3 ήταν μακράν τα χειρότερα ελαστικά που έβαλα ποτέ στο GSR!!! Γλυστρούσαν τρομερά εύκολα!!! Τα άλλαξα πριν τελειώσουν γιατί δεν μπορούσα να τα εμπιστευτώ!!!

chr1s_86
11/02/2013, 10:12
Τα Μ3 ήταν μακράν τα χειρότερα ελαστικά που έβαλα ποτέ στο GSR!!! Γλυστρούσαν τρομερά εύκολα!!! Τα άλλαξα πριν τελειώσουν γιατί δεν μπορούσα να τα εμπιστευτώ!!!


Είσαι ο πρώτος που ακούω να λέει κάτι τέτοιο! Τι είχες πριν και τι έβαλες μετά; (Σωστές πιέσεις κτλ το θεωρώ δεδομένο ε; )

power hornet
11/02/2013, 16:46
Είσαι ο πρώτος που ακούω να λέει κάτι τέτοιο! Τι είχες πριν και τι έβαλες μετά; (Σωστές πιέσεις κτλ το θεωρώ δεδομένο ε; )

παιζει να μη τοιυ ταιριαζανε στο μηχανακι,δεν σημαινει επειδη π.χ εβαλα pirelli diablo corsa 3 που ειναι ενα απο τα παρα πολυ καλα λαστιχα θα μπαινω με το χορνετ τρενο, μπορει να μην ταιριαζει στην μηχανη.

power hornet
11/02/2013, 16:47
Είσαι ο πρώτος που ακούω να λέει κάτι τέτοιο! Τι είχες πριν και τι έβαλες μετά; (Σωστές πιέσεις κτλ το θεωρώ δεδομένο ε; )

παιζει να μη τοιυ ταιριαζανε στο μηχανακι,δεν σημαινει επειδη π.χ εβαλα pirelli diablo corsa 3 που ειναι ενα απο τα παρα πολυ καλα λαστιχα θα μπαινω με το χορνετ τρενο μπορει να μην ταιριαζει στην μηχανη.

Viper4
11/02/2013, 19:06
Είσαι ο πρώτος που ακούω να λέει κάτι τέτοιο! Τι είχες πριν και τι έβαλες μετά; (Σωστές πιέσεις κτλ το θεωρώ δεδομένο ε; )


Φυσικά σωστές πιέσεις! Πριν από το Μ3 είχα τα Pirelli Diablo Corsa III, πριν από αυτά, τα ΒΤ-016 και πιο πριν τα ΒΤ-014. Τώρα έχω τα Michelin Power Pure. Ε από όλα αυτά τα χειρότερα (ΜΑΚΡΑΝ) ήταν τα Μ3... τόσο που τα άλλαξα μετά από 7000 χιλιόμετρα και ενώ είχαν ακόμα πάρα πολύ ψωμί! Δεν ένιωθα ΚΑΘΟΛΟΥ σιγουριά. Δεν υπήρχε μέρα που να μην γλυστρούσαν λίγο... Και δεν μιλάμε για επιθετική οδήγηση.
Τα τωρινά και τα Pirelli τα τελικιάζω και δεν βγάζουν κιχ. Τα Μ3 πριν καν έρθουν στα όρια τους γλυστρούσαν και έδιναν αβεβαιότητα!

Viper4
11/02/2013, 19:07
παιζει να μη τοιυ ταιριαζανε στο μηχανακι,δεν σημαινει επειδη π.χ εβαλα pirelli diablo corsa 3 που ειναι ενα απο τα παρα πολυ καλα λαστιχα θα μπαινω με το χορνετ τρενο, μπορει να μην ταιριαζει στην μηχανη.

Αυτό που λες είναι πολύ σωστό. Ισχύει. Άτομα σε διαφορετικές μηχανές ο ένας μπορεί να πίνει νερό στο όνομα κάποιων ελαστικών και κάποιος άλλος να τα καταριέται!

chr1s_86
12/02/2013, 17:21
OK παιδιά, δεν τα έχω βάλει οπότε δεν μπορώ να πω την γνώμη μου, σίγουρα παίζει ρόλο και ο τρόπος οδήγησης του καθενός.