PDA

View Full Version : Πρώτη μηχανή ενός καημένου 30άρη



frogie
20/03/2010, 19:11
Καλησπέρα σε όλους!

Καταρχην να ξεκαθαρίσω ότι έκανα μια αξιοπρεπή αναζήτηση στο φόρουμ μήπως βρω απάντηση στο ερώτημά μου, αν τελικά αυτή υπάρχει κάπου εδώ μέσα, απλά πετάξτε μου μερικά λινκ, δεν θέλω να σας κουράσω!

Συνοπτικό προσωπικό προφιλ: Στα 30 μου αποφάσισα ότι θέλω μηχανη :) Το πηρα αποφαση, με μηδενικη εμπειρια στο αντικειμενο (13 χρονια με πανω απο 200.000 χλμ οδηγησης με αυτοκινητο ειναι ολη η εμπειρια μου), εκανα τα μαθηματάκια μου με το ενδιαφέρον cb 400, έκανα περίπου άλλα τόσα παραπάνω από όσα χρειαζόταν για να αποκτήσω μια στοιχείωδη εξοικείωση με το αντικείμενο (ομολογώ έκλανα μπάμιες τις πρώτες φορές που βγήκα όξω - είναι τρομερό πως χάνεις την "άγνοια κινδύνου" όσο σκαρφαλώνεις τα χρόνια), και πήρα το δίπλωμά μου.
Τα διλλήματα και τα "άγχη" πολλά, αλλά τελικά το αποφάσισα να το κάνω το βήμα και να πάρω το πρώτο μου διτροχο.
Μετά από αρκετή σκέψη και κουβέντες με αρκετούς μηχανοβιους φιλους, έχοντας ακουσει τα επιχειρηματα και των μεν και των δε, εχω καταλήξει στο ότι ΔΕΝ θελω να παρω σκουτερ. Προβληματιστηκα για το αν ειναι καλυτερη επιλογη για αρχη, αλλα ειμαι 100% σιγουρος οτι θελω μηχανη. Δεν φοβάμαι για το αν θα μπορώ να ελέγχω τον εαυτό μου να μην κάνω μαλακιες - ποτέ δεν έκανα ως οδηγός, και από την μικρη εμπειρια στα μαθηματα, μαλλον κότα θα μαι στον δρομο.

Χρησεις: - Μεσα στην πολη οχι με πολλες απαιτησεις για σφηνες / αποφυγη κινησης. Δεν ειναι οτι δουλευω στο κεντρο πχ.
- Λογω δουλειας πηγαινω 2 φορες τη βδομαδα χαλκιδα. Να μπορω να το κανω αξιοπρεπως.

Επιπλεον "απαιτησεις":
- Ο,τι δυναμη εχει, ας μη τη βγαζει χαμηλα, μη βρεθουμε ξαπλα με το παραμικρο λαθακι του δεξιου χεριου.
- Να ειναι ομορφη!
- Να ναι αναμεσα σε on - off και street.
- Σε μεταχειρισμενη 3-4 ετιας, να καλυπτεται απο μπατζετ γυρω στα 4Κ
- Να μην ειναι πολύ βαριά

Eγω με τις λιγες μου γνωσεις, εχω καταληξει σε κατι μεταξυ fazer (78αρι καλυτερα; ) και GSR 600.

Ακουω προτάσεις, γνώμες, παρατηρήσεις βάσει των παραπάνω, και σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

nobody
20/03/2010, 19:19
καλως τον σχεδον συνομιληκο!

το θεμα ομορφιας ειναι οπως ξερεις υποκειμενικο,οποτε το αφηνω προς το παρον

οι επιλογες που προτεινες μονος σου ειναι μια χαρα,οποια απο τις 2

απο εξοπλισμο τι εχουμε κανει η τι σκεφτομαστε να κανουμε?

γιατι απορριπτεις αν καταλαβα καλα τα oν-οφφ?μηπως να το ξανασκεφτεις?θα εχεις σαφως μεγαλυτερη ποικιλια και μαλιστα στα χρηματα που λες,χωρις να σε τρομαζουν ιδιαιτερα

δωσε και λιγο σωματοτυπο,να ξερουμε δηλαδη αν θα βολευεσαι η οχι

frogie
20/03/2010, 19:26
Σωματοτυπος νορμαλ. 1,80 στα 80 - 85 κιλα.
Δεν απορριπτω τα on - off, απλα εχω την αισθηση οτι ειναι λιγο πιο βαρια και δυσκολοτερα στο "κουμαντο".

Εξοπλισμο υπολογιζω επιπλεον με ενα 500 ευρω (επιπλεον των 4Κ). Εχω κανει μια ερευνα, χοντρικα ενα κρανακι fullface με γυρω στα 250 ευρω αποτι εχω δει βρισκεται, και τα υπολοιπα για μπουφανακι + γαντια.

EVI
20/03/2010, 19:34
suzuki freewind
kawasaki KLE
suzuki v-strom
honda transalp
kawasaki er-6
yamaha XT

Gsr και fazer ειναι μοτοσυκλετες που δεν θα εδινα σε εναν απειρο οδηγο.Το gsr ειναι ποιο ελαφρυ βαση των κριτηρίων που εβαλες το fazer εχει προστασια ομως *με το μπικινι φερινγκ για εθνικη εναντι του gsr που ειναι γυμνο.

Παρ' ολα αυτα για κανεναν λογο δεν θα εδινα σε απειρο οδηγο τετοια συμβουλη. Τωρα εμενα οτι εισα 30 και εχεις κανει 1 εκκατομυριο χλμτρ με αμαξι δε μου λεει τιποτα.Και εγω 28 ειμαι (σιγα τη διαφορα) και δεν παω και αυτο που λεμε παναγια ΠΑΝΤΑ στο δρομο.

Για να μην γινομε και παρανοικη *παλι δε σου λεω για παπια η μικρα εντουρακια 250ρια - 400ρια σου εβαλα πανω πανω μια λιστα , τσεκαρε την.

Επισεις στα 4000 ευρω που εχεις βαλει μπατζετ για αγορα μηχανης να υπολογιζεις και αλλο 1 χιλιαρικο για εξοπλισμο. 3-4 κατοσταρικα κρανος γυρω στα 150 μποτες ...μουμπλε μουμπλε 2-3 κατοσταρικα μπουφαν και κανα 50ρικο γαντακια.

Καλη αρχη και καλος ορισες




:beer:

nobody
20/03/2010, 19:34
μην ξεχνας μποτες/μποτακια

οσον αφορα το βαρος,αποτι ειδα το gsr600 που λες ειναι στα ιδια κιλα με το Kawasaki versus για παραδειγμα

αναφερω τα ον-οφφ,διοτι ειναι κοινο μυστικο οτι ποι περισσοτεροι νεοι οδηγοι ζητουν ενα οσο το δυνατον πολυχρηστικο μοτορι,επομενως ουσιαστικα φωτογραφιζουν τα ον-οφφ.λογικο θα μου πιεις,μιας και δεν εχουνε αλλαξει 4-5 η 6 μηχανες για να εχουν "κατασταλαξει" καπως μοτοσυκλετιστικα και να ξερουν τι ακριβως ζητανε απο μια μηχανη προκειμενου να την απολαυσουν στο μεγιστο βαθμο

frogie
20/03/2010, 19:44
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!

Ευη απο τη λιστα σου, θα απερριπτα το ΧΤ (προσωπικο γουστο), και τα translap / vstrom μου φαινονται ... τεράστια και αρκετά βαριά - κάνω λάθος;

Freewing και ΚLE, όπως και το er - 6 φαινονται ενδιαφεροντα.

Για ποιο λογο τα προτεινεις σε σχεση με τα fazer/gsr για απειρο οδηγο;
(Ρωταω για να μαθαινω.. :) )

ikaros892003
20/03/2010, 19:50
gsr παρε!!πολυ τιμιο μηχανακι!τα κανει ολα!!εγω απο το ινοβα πηγα σε gsr απροβληματιστα!ειναι πολυ ευκολη και φιλικη μηχανη!!και το γκαζι δεν θα σου λειψει!!

nobody
20/03/2010, 19:52
freewind οχι freewing

μια χαρα μηχανακι το συγκεκριμενο αλλα πιο παλιο(αν δεν απατωμαι δεν εβγαινε μεχρι το 2006-7 που θες εσυ)

κανονικα θα συμφωνουσα με την EVI,αλλα επειδη και εγω κανω λαθη(ω ναι δεν ειμαι αλανθαστος!χαχαχαχ) και σε μια παρεμφερη συζητηση προσφατα στο φορουμ ειχε αναλυθει αρκετα το θεμα της πρωτης μηχανης σε απειρους οδηγους,δεν θα επεκταθω.ουτε εγω πολυεγκρινω τις μηχανε που προτεινες,αλλα εσυ αποφασιζεις στην τελικη,οχι εγω.

το τρανσαλπ ειναι πιο βαρυ δεν λεω,αλλα εχει καλη γεωμετρια και κατανομη βαρους απο την αλλη

EVI
20/03/2010, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!

Ευη απο τη λιστα σου, θα απερριπτα το ΧΤ (προσωπικο γουστο), και τα translap / vstrom μου φαινονται ... τεράστια και αρκετά βαριά - κάνω λάθος;

Freewing και ΚLE, όπως και το er - 6 φαινονται ενδιαφεροντα.

Για ποιο λογο τα προτεινεις σε σχεση με τα fazer/gsr για απειρο οδηγο;
(Ρωταω για να μαθαινω.. :) )

Παμε (η γνωμη μου ετσι?)

ελαφριές , ευκολοδηγητες , με κινητήρα που δεν εχει ξεσπασματα ωστε να τρομαζει εναν νεο οδηγο. Με καλη αυτονομια στα καυσιμα , με (πιο) φθηνη συντηρηση .

Και δεν ειναι οι μονες που υπαρχουν απλα οτι μου ηρθε στο μυαλο σου λεω.

Απο προσωπικη εμπειρια?????εγω εμαθα να οδηγω (η πρωτη μου μοτοσυκλετα ) σε ενα freewind.

Αυτο βεβαια ειναι μονοκυλινδρο και ολη του η ιπποδυναμη ειναι στις χαμηλομεσαιες. Με τελίκη καπου στα 150 χαω . Μια στοιχειώδης προστασια απο τον αερα με την ζελατινα του
(μπορεις να βαλεις αφτερ μαρκετ ψηλοτερη -που ισως να σου προκαλει στροβιλισμο αναλογα το σωματοτυπο σου αλλα εκει παμε σε τεραστιες συζητησεις).

Με τιμονι που εκοβε περισσοτερο απο παπι μεσα στη κινηση. Δεν με προβληματισε ποτε σε λακουβες/σαμαρακια/πεζοδρομια κλπ. Δεν εκαιγε πολυ βενζινη και ηταν φθηνο στη συντηρηση.

ΣΕ γενικες γραμμες οσο αναιβενουν οι κυλινδροι ακριβενουν τα σερβις.

Και βολτουλες μεχρι Χαλκιδα της πηγαινα ανετα χαλαρα και απροβληματιστα.


Το ιδιο θα κανεις και με το ΚΛΕ.

Το ερ- 6 τωρα ειναι αλλη ιστορια. Ερχετε σε 2 εκδοσεις την n και την f το γυμνο και το ντυμενο δλδ. Το πρωτο θα ειναι καλυτερο για να γλιτωσεις λεφτα σε τυχων χαζοπτωσεις σε σχεση με το ντυμενο που εχει περισσοτερα πλαστικα.

Απο την αλλη με το φερινγκ θα εχεις καλυτερη προστασια απο τον αερα.Μια μοτοσυκλετα με πολυ γραμμικο κινητηρα που δεν ΄΄κλοτσαει'΄' πουθενα (αν το αφησεις μαμα εννοειτε ) και πιανει τα 200+.

Πολυ στενο και μανιτζεβελο δεν κουραζει οπως αλλα στριτ μεσα στην κινηση της πολης και παναλαφρο.

Επισεις αυτο που λεει και ο νομποντι κανεις μας δεν εχει κανα μανουαλ του πρωτου οδηγου. Ο καθενας λεει την γνωμη του βαση της εμπειρια που εχει. Μπορεις να παρεις και το 14ρι και το μπουσα αν θες....δεν εχει καμμμια διαφορα και εκει πατας συμπλεκτη βαζεις πρωτη αφηνεις συμπλεκτη και τσουλας....ολες οι μοτοσυκλετες οδηγουντε με τον ιδιο τροπο. Τις δυναμεις μας τις ξερουμε μονο εμεις και μαλιστα θα πρεπει να τις δοκιμασουμε για να τις μαθουμε.

Και στις μηχανες δυστηχως δεν μπορουμε να δοκιμαζουμε με ρισκο γιατι αν χεσεις τα λεφτα *που εγω προσωπικα τα σκευτομε - ειναι και θεμα επιβιωσης (*δεν προστατευεσε στις 2 ροδες)

Επισεις ΜΗΝ περνας στα ψιλα αυτο που σου ειπα για προστατευτικο εξοπλισμο....τα 500 ευρω που εθεσες οτι θα δωσεις ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ.

:beer:

Hiro
20/03/2010, 20:03
Να με συγχωράτε, μπορώ κι εγώ???
Θα απέρριπτα αυτοστιγμεί τα μονοκύλιντρα.
Το παλικάρι είπε αξιοπρεπώς στην εθνικιά οδός. Απλά για να μην τρέμει μετά γι' αυτό το λέω.
Και μην φοβάσαι τον όγκο μιά ιδέα είναι.
Και το χιλιοειπωμένο.... ΤΕΣΤ ΡΑΪΝΤ. ΝΤΑΞΕΙ? Ευχαριστώ αυτά.:o

frogie
20/03/2010, 20:19
Eυη θενκς για την αναλυση.
Δεν περνώ στη ζούλα τον εξοπλισμο. Αν στη πράξη δω οτι χρειαζονται περισσοτερα χρηματα, προφανως δεν θα τσιγκουνευτω εκει.

Απλα ειπα οτι με ενα πρωτο ψαξιμο, κρανος + μπουφαν βγαινουν στα 500 ευρω περιπου.

Αν τελικα για αυτα χρειαζονται περισσοτερα, ή αν μαζι με γαντια + μποτες (δεν τις ειχα σκεφτει ως απαραιτητες) παμε για περισσοτερα, τοτε θα δωσουμε περισσοτερα.

Η ΜΤ-03 θα μπορουσε να ναι μεσα στις επιλογες;

frogie
20/03/2010, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI

Επισεις αυτο που λεει και ο νομποντι κανεις μας δεν εχει κανα μανουαλ του πρωτου οδηγου. Ο καθενας λεει την γνωμη του βαση της εμπειρια που εχει. Μπορεις να παρεις και το 14ρι και το μπουσα αν θες....δεν εχει καμμμια διαφορα και εκει πατας συμπλεκτη βαζεις πρωτη αφηνεις συμπλεκτη και τσουλας....ολες οι μοτοσυκλετες οδηγουντε με τον ιδιο τροπο. Τις δυναμεις μας τις ξερουμε μονο εμεις και μαλιστα θα πρεπει να τις δοκιμασουμε για να τις μαθουμε.

Και στις μηχανες δυστηχως δεν μπορουμε να δοκιμαζουμε με ρισκο γιατι αν χεσεις τα λεφτα *που εγω προσωπικα τα σκευτομε - ειναι και θεμα επιβιωσης (*δεν προστατευεσε στις 2 ροδες)



Προφανώς, μανουαλ δεν υπαρχει, ούτε ζητάω τέτοιο, προς θεού.

Ξέρω όμως οτι..δεν ξερω τίποτα σχεδόν για το θέμα, οπότε πριν πάρω οποιαδήποτε απόφαση, χρειάζομαι.. γνωση :)
Οπότε ζητώ τη γνώμη έμπειρων ;)

Απο κει και περα, ελπιζω να παρω την αποφαση που ελαχιστοποιει το ρισκο.

nobody
20/03/2010, 20:32
οι μποτες/μποτακια εκτος του οτι κρατανε το ποδι ζεστο,ισως να ειναι και αδιαβροχες,εχουν προστασια για την αλλαγη ταχυτητων,προστασια για τον αστραγαλο και ακομα και ανακλαστικα σημεια για τους αλλους οδηγους.κι εγω δεν τις ειχα εκτιμησει μεχρι που αγορασα και ειδα διαφορα

το yamaha mt-03 ειναι μεσα στα λεφτα σου,το ταξιδι μεχρι χαλκιδα το κανει οπως και ολα οσα εχουμε αναφερει βεβαια,ειναι μονοκυλινδρο οποτε καποιους κραδασμους σε υψηλες ταχυτητες στην εθνικη να τους περιμενεις οπως σωστα επιδημαινει ο ηρωας πιο πανω,για μενα πολυ ομορφο,yamaha ειναι οποτε ακριβα ανταλλακτικα ιδιαιτερα δεν εχει και καταναλωση επισης ικανοποιητικη.για μεσα στην πολη αρκετα ευελικτο και παιχνιδιαρικο,ισως οχι οσο ενα super motard θα μου πειτε

frogie
20/03/2010, 20:48
Αρα μέχρι στιγμης σε οσα εγραψα εξ αρχης εχουμε:

- Σχετικα με τις μηχανες, οι 2 πρωτες επιλογες μου (fazer / gsr) μαλλον δεν κρινονται καταλληλες για 1η μηχανη.
Να προτιμησω κατι πιο "ηρεμο".
Βασει των οσων εχετε γραψει ως τωρα και του δικου μου γουστου, τετοιες μπορει να ναι:
*Kawasaki er - 6
*suzuki freewind
*kawasaki KLE
*Yamaha mt - 03

Tα test ride μου θα τα κανω, προφανως, απλα θελω να σχηματισω αποψη πρωτα για τα.. φαβορι.

- Σχετικα με τον εξοπλισμο, πρεπει να προσθεσω και τις μποτες στο budget.. Για το κρανος πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο; Πιστευετε οτι με ενα ποσο της ταξης των 250-300ων ευρω δεν ειμαι καλυμενος;

konsttanttinos
20/03/2010, 20:51
Ενα τιμιο μηχανακι, ιδανικο τοσο για πρωτη μηχανη, οσο και για την συνεχεια (αναλογα τα γουστα), φθηνο στην συντηρηση, με τιμονι που κοβει αρκετα, ελαφρυ (αντιθετα με οτι νομιζεις), ανετο και για δικαβαλα ταξιδια, με πολυ καλη προστασια και ηρεμο απο θεμα δυναμης (εχει οση χρειαζεται για μια χαλαρη βολτα) ειναι το strom.
Παρ'ολο που εγω προσωπικα το απεχθανομαι, δεν παυω να επικροτω την πολυχρηστικοτητα και την ανεση του.Η σελα του ειναι πολυθρονα, και εφο'σον σου αρεσει η χαλαρη οδηγηση σου το προτεινω.
Τα τετρακυλινδρα εχουν πλεονεκτηματα που δεν θα εκμεταλευτεις (απο'οσο λες) και μειονεκτηματα που θα σε δυσκολεψουν.
Ζητας ενα χαλαρο μηχανακι, χωρις συγκλονιστικες επιδοσεις οποτε μην μπαινεις σε ξενα χωραφια (ειδικα μηχανακια) οπως το mt.
Κανε μερικα test drive και δες ποιο σου ταιριαζει.Συνηθως νομιζουμε οτι εμεις διαλεγουμε την μηχανη, αλλα αν ξεκαθαρισεις τα θελω σου και χαλαρωσεις, ''αυτη'' θα σε διαλεξει.

Οσο για τον εξοπλισμο, οπως σου ειπαν ολα τα παιδια, και φυσικα εχουν δικιο, το 500αρικο ξεχνα το.
Αν παλι εχεις σαν οροφη ενα συγκεκριμμενι ποσο, παρε το εξοπλισμο πρωτα, και μετα τραβα για ''νυφοδιαλεγμα''.
Καλη επιλογη, καλες βολτες και παντα ορθιος!:beer:

mats8282
20/03/2010, 21:28
Θα έλεγα ότι το να ξεκινήσεις με ένα μεσαίο μονοκύλινδρο on-off,όπως προτείνει η EVI,θα ήταν πιο σοφό από τα υστερικά στις ψηλές στροφές 4κύλινδρα ή στα 2κύλινδρα που είναι δυνατά στις χαμηλομεσαίες τους...

Οπότε ένα ΧΤ,ένα Pegaso ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων ίσως σε έβαζε πιο στρωτά στον κόσμο των μοτοσυκλετών...Και ταξιδάκι πάνε άνετα και στην πόλη βολεύουν και το γκαζάκι τους το έχουν,γενικά τα κάνουν όλα αρκετά καλά και συμφέρουν....

Εγώ πάντως όταν πήρα το GSR είχα προϋπηρεσία δύο χρόνια με ένα TTR600..Στο test ride που του άνοιξα μια 2α στην Κηφισίας ψιλοχέστηκα αφού δεν είχα ουσιαστική εμπειρία σε 4κύλινδρο μηχανάκι 100 ίππων..Ακόμα και τώρα που το έχω 4 χρόνια και πλέον περπατάω τα 30 δεν καίγομαι να το αλλάξω,ούτε πιστεύω ότι θέλω κάτι παραπάνω για την χρήση που του κάνω...

Για το GSR μπορείς να διαβάσεις πολλές γνώμες ιδιοκτητών και αναλυτικά ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24280&perpage=15&highlight=gsr600&pagenumber=1) μιας και είναι στις 2 επιλογές σου....Για FAZER ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=27)

:wave2:

SVX
20/03/2010, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie

- Να ναι αναμεσα σε on - off και street.
- Σε μεταχειρισμενη 3-4 ετιας, να καλυπτεται απο μπατζετ γυρω στα 4Κ
- Να μην ειναι πολύ βαριά



MT-03 ! ΤΕΛΟΣ !!!!!!!!!!


:wave2:


192822

2stroker
20/03/2010, 21:49
εγω θεωρω οτι τα πιο φιλικα μηχανακια για καποιον νεο οδηγο ειναι τα εντουρακια- ον οφ.και γκαζακι εχουν και ευελικτα ειναι και ελαφρυα και χαμηλη καταναλωση και...και...και...
οποτε θα σου προτεινα

klx250
klx300
xr250
xr400
klr650
xt600
dr250
dr350
drz400

και λοιπα τετοιου ειδους μηχανακια
για τα συγκεκριμενα οι τιμες κυμαινονται απο 1000-3000
:beer: :beer:

konsttanttinos
20/03/2010, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
MT-03 ! ΤΕΛΟΣ !!!!!!!!!!


:wave2:

Το κιτρινο ελατηριο ειναι για την φαγουρα??:lol:

Ρε παλιομλκ θελεις να παρεις τον φιλο στο λαιμο σου?:lol: :lol:

frogie
20/03/2010, 22:02
Nα σας ξανα - ευχαριστησω ολους για τον χρονο σας.

Ομολογω δεν ειχα συνειδητοποιησει πως τελικα οι αναγκες μου καλυπτονται μαλλον καλυτερα απο ενα μονοκιλυνδρο μηχανακι.

Σχετικα με τις 2 αρχικες επιλογες μου, απλα φιλος αρκετα "ειδικος" (εχοντας δουλεψει χρονια δλδ σε σχετικο περιοδικο) μου χαρακτηρισε τα δυο αυτα μηχανακια (ειδικα το gsr) ως τίμια και χωρις ξεσπάσματα στο γκάζι τους.

Σίγουρα όμως ήδη μου "ανοίξατε" τα μάτια και για άλλες επιλογές, ίσως καλύτερες.

Τα εντουρακια ομολογω δε με συγκινουν εμφανισιακα..

Απο αυτα που μου εχετε προτεινει, το μτ και το er - 6 σιγουρα μου αρεσουν.
Ισως και το freewind, ενω και το pegaso ειναι ενδιαφερον.

Το vstrom επισης μου αρεσει, αλλα θα θελα να ξεκινησω με κατι λιγοτερο ογκωδες νομιζω.

nobody
20/03/2010, 22:06
αν ειναι να πας προς pegaso και τα λοιπα,δες και το kawasaki kle 500,οπως προταθηκε νωριτερα.δικυλινδρο και βολικο,πας ταξιδακια ανετα δικαβαλος.εκτος αν δεν σαρεσει εμφανισιακα

α,σβησε αυτο το καημενος στον αρχικο τιτλο,μου καθεται καπως..

mats8282
20/03/2010, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
απλα φιλος αρκετα "ειδικος" (εχοντας δουλεψει χρονια δλδ σε σχετικο περιοδικο) μου χαρακτηρισε τα δυο αυτα μηχανακια (ειδικα το gsr) ως τίμια και χωρις ξεσπάσματα στο γκάζι τους.

Κοίτα....Για κάποιον εμπειρο ισχύει όντως το παραπάνω...Για κάποιον όμως που έχει καβαλήσει μόνο εκπαιδευτικό CB400 πίστεψέ με δεν είναι έτσι....

fdTolis
21/03/2010, 00:42
Εγω παντος θα σου προτινα κατευθειαν fz6(οχι αυτο με τα 78) , ειναι πολυ καλη μηχανη, δεν εχει τρομερα ακριβα σερβις, ταξιδια 2καβαλος κανεις ανετα, εχει οσοι δυναμη θα χριαστεις, δεν θα χριαστει να την αλλαξης, ενω αν παρεις καποιο μικροτερο πολυ πιθανον μεσα σε ενα χρονο να το αλλαξεις!!!

Την πρωτη φορα που θα την οδηγησεις μπορει να σε τρομαξει αν ανοιξεις το γκαζι λιγο παραπανω, αλλα πιστυω οτι περισσοτερο θα σε ενθουσιασει....

Και στην τελικη, ειναι ολα θεμα του δεξιου σου καρπου, αμα το παρεις σιγα σιγα στην αρχη, ολα θα ειναι οκ...

:beer: :beer:

Shaolin Monk
21/03/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από fdTolis
Εγω παντος θα σου προτινα κατευθειαν fz6(οχι αυτο με τα 78) , ειναι πολυ καλη μηχανη, δεν εχει τρομερα ακριβα σερβις, ταξιδια 2καβαλος κανεις ανετα, εχει οσοι δυναμη θα χριαστεις, δεν θα χριαστει να την αλλαξης, ενω αν παρεις καποιο μικροτερο πολυ πιθανον μεσα σε ενα χρονο να το αλλαξεις!!!

Την πρωτη φορα που θα την οδηγησεις μπορει να σε τρομαξει αν ανοιξεις το γκαζι λιγο παραπανω, αλλα πιστυω οτι περισσοτερο θα σε ενθουσιασει....

Και στην τελικη, ειναι ολα θεμα του δεξιου σου καρπου, αμα το παρεις σιγα σιγα στην αρχη, ολα θα ειναι οκ...

:beer: :beer:



+1000
fz6, Ληστης 650cbf 600, er6 ktl, πολυ φιλικα και ηρεμα για ξεκινημα... Τωρα που δεν υπαρχουν πια τα 400κυβικα, ειναι η καλυτερη λυση κατ'εμε για νεο οδηγο, που φαινεται οτι ειναι αρκετα ωριμος για να το σκεφτεται τοσο πολυ...:wave2:

SeNNinhA
21/03/2010, 08:01
Λοιπόν:

Fazer 600:
Έχει γκάζι αλλά είναι και εξαιρετικά ήρεμο χαμηλά (έως ψόφιο) το οποίο είναι πολύ θετικό για εσένα.

GSR 600:
Έχει γκάζι αλλά δεν είναι ήρεμο όπως το Fazer. Το θεωρώ καλύτερο μηχανάκι αλλά άστο για δεύτερο καλύτερα. Είναι πιο απόλυτο και πάει σε χαρακτηριστικά περισσότερο σε sport.

MT-3 / ΧΤ:
Μονοκλυκινδρα αλλά το ένα με street θέση οδήγησης και το άλλο on-off. Το ίδιο με το ΧΤ οπότε επιλέγεις εμφάνιση και θέση οδήγησης ανάμεσα στα δύο.

ER-6:
Ήρεμο, φιλικό, βολικό στην πόλη, ανεκτό στο ταξίδι. Γενικά μια καλή επιλογή.

Bandit / CBF:
Στην ίδια κατηγορία. Εύκολα, φιλικά και βολικα και λόγω φαίρινγκ άνετα στην εθνική.

Vstrom:
Η καλύτερη επιλογή για τα χρήματά της αλλά είναι πιο δυνατό από όλα τα On-Off, είναι πιο βαρύ και ογκώδες. Εαν δεν σε ενοχλεί αυτό (συνηθίζεται μετά από λίγο) τότε ΟΚ.

On-Off (γενικά):
Η πιο φιλική μηχανή για να μπεις στον χώρο. Η όρθια θέση οδήγησης είναι λίγο πιο κουραστική στο ταξίδι από τα street αλλά βολεύει περισσότερο μέσα στην πόλη καθώς και σε ορεινές στροφές ειδικά για αρχάριο. Βολεύουν περισσότερο μέσα στην πόλη γενικά. Δεν έχουν περισσότερο βάρος από τα street (τις πιο πολλές φορές είναι πιο ελαφριά). Μην σε μπερδέυει ο όγκος μιας μηχανής με τα κιλά της. Με το ύψος σου δεν έχεις πρόβλημα να πατάς κανονικά κάτω με κανένα. Όλα σχεδόν ταξιδεύουν με 150-160 στην εθνική που είναι ότι πρέπει για το επίπεδό σου αλλά και γενικά για να πας άνετα και χωρίς να σε δέρνει ο αέρας.

Enduro:
klx250, klx300, xr250, xr400, dr250, dr350, drz400 και ότι άλλο ΞΕΧΑΣΕ τα. Δεν κάνουν για αυτό που θες μόνο και μόνο γιατί είναι ταλαιπωρία σε σχέση με ενα on-off και δεν έχουν προστασία από αέρα.

Θα πρότεινα On-Off εφόσον σε καλύπτει αισθητικά σαν επιλογή. Επίσης ότι και να πάρεις να έχει μια μικρή έστω καλυψη από τον αέρα γιατί με εντελώς γυμνό θα βλαστημάς μετά τα 120 στην εθνική.


Από On-Off παίζουν διάφορα στην τιμή σου σαν μεταχειρισμένα (σχεδόν όλα)

Εγώ θα πρότεινα δύο σαν καλύτερες επιλογές:
- BMW F650GS (το παλιότερο το μονοκύλινδρο)
- Honda Transalp 650
Και τα δύο είναι πολύ καλά. Προσωπκά μου αρέσει καλύτερα συνολικά το BMW αλλά όποιο και να επιλέξεις είναι πολύ καλή επιλογή.

- Pegaso: Με κινητήρα Rotax σαν του BMW αλλά χειρότερο συνολικά από αυτό. Το βρίσκεις λίγο πιο φθηνό όμως.
- XT660: Πολύ καλό για τα λεφτά του αλλά μια κλάση πιο πίσω από Honda/BMW
- Freewind: Αεροαιλαιόψυκτο και παλιό. Καλό, τίμιο αλλά παλιό και ξεπερασμένο. Μόνο λόγω τιμής θα το επέλεγα αλλά με τα χρήματα που διαθέτεις παίρνεις κάτι πολύ καλύτερο.
- KLR: τα ίδια με το freewind (είναι όμως υδρόψυκτο και δικύλινδρο)


Γενικές οδηγίες:

- Μην φοβάσαι ότι κι αν επιλέξεις στην κατηγορία 600 αρκεί να μην είναι SS/motard
- Επέλεξε κάτι σχετικά καινούργιο
- Επέλεξε κάτι που να έχει μια βασική κάλυψη από τον αέρα
- Τα on-Off είναι πιο βολικά στην πόλη και στον χειρισμό
- Τα steet έχουν πιο βολική θέση για ταξιδάκια μέσων και μακρινών αποστάσεων (για Χαλκίδα όλα το ίδιο είναι)
- Πάρε κάτι που να σου αρέσει και οπτικά τουλάχιστον αρκετά

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Gandalf dr685sm
21/03/2010, 09:39
Πάμε λίγο απο την αρχή παιδιά;

Αδερφέ frogie...

Λαμβάνοντας υπόψη τα συγκεκριμένα.

- 1. Κάθε νέος οδηγός θα έχει απο 1 εώς και άπειρες χαζο-πτώσεις , ανώδυνες μεν , επώδυνες όμως για το πορτοφόλι του. Αυτό σημαίνει πως οποιαδήποτε μηχανή πάρεις σε στύλ street - SS , σημαίνει και περισσότερα πλαστικά και κινδύνους να τα πληρώσεις κερατιάτικα.

-2. Το μηχανάκι που θα πάρεις πρέπει να σου κάνει και "κλικ". Οπότε αν δεν σου αρέσει κάποιο , μην το σκεφτείς μόνο και μόνο για την χρηστικότητα του, γιατί στον πρώτο μήνα κιόλας θα το έχεις μετανιώσει.

-3. Αντιπροσωπεία... Προσωπική μου επιλογή έχοντας περάσει και απο HONDA , και απο SUZUKI , και ενα μικρό διάστημα απο KAWASAKI , μακράν καλύτερη τελικά είναι η μοτοδυναμική (ΥΑΜΑΗΑ) τόσο λόγω εξυπηρέτησης όσο και λόγω κόστους σε αρκετά πράγματα.

Απο ευρωπαϊκά μηχανάκια μακριά , κυρίως γιατί είναι "ειδικών απαιτήσεων" για να μην διαπιστώνεις προβλήματα στην χρήση τους. Ναι μεν όμορφα και κα(τ)λιάρικα , αλλά θέλουν συχνές συντηρήσεις και περιποιήσεις απο τους αναβάτες τους. Χώρια το συγκριτικά πολύ μεγαλύτερο κόστος τους σε αγορά απο τα Ιαπωνικά.

-4. Επειδή κανένα μηχανάκι δεν το παντρεύεσαι πόσο μάλλον το πρώτο σου, τσεκάρεις αυτό που θα πάρεις να μην είσαι υποχρεωμένος να φορέσεις βέρες μαζί του. Κοιτάς να έχει μια καλή τιμή μεταπώλησης όταν θα έρθει η ώρα να το δώσεις.

-5. 600 κυβικά είναι καλή κατηγορία , αν πάς σε on-off, πολύ επικίνδυνη όμως για αρχάριο αν πάς σε SS. Στο πρώτο θα στα δώσει ομαλά και ράθυμα γιατί είναι άλλη η χρήση του , στο SS-Street επειδή είναι σχεδιασμένα για ταχύτητες, θα στα δώσει απο αρκετά χαμηλά. Για κάποιον ας πούμε που οδηγεί μερικά χρόνια το Fazer είναι όντως "ήπιο" , αλλά για ένα νέο αναβάτη που έχει οδηγήσει μόνο Ι.Χ. μόνο ήπιο δεν θα είναι.

-6. ότι είπε ο SeNNinhA για προστασία απο αέρα στην Εθνική. Εκτός αυτού οτιδήποτε έχει fairing/ψευτό-fairing πέρα απο τον αέρα θα σε προστατεύει και απο νερά και χώματα που θα έρχονται απο τον δρόμο.

Προσωπική μου επιλογή κρίνοντας όλα τα παραπάνω , όταν είχα αλλάξει μηχανή , ήταν το ΧΤΧ660 καθώς αν και μονοκύλινδρο , σε μεσαίες και πάνω στροφές , δουλεύει ώς 2κύλινδρο. Για τον αέρα έβαλα μια πρόσθετη ζελατίνα και αυτό ήταν... αλλά αυτό ήταν προσωπική επιλογή και έχει να κάνει και με το γούστο... κάτι που απο όσο είδα εσένα δεν σου αρέσει το ΧΤΧ.

Στην θέση σου θα επέλεγα πάντως το V-STROM 650...

Και εξηγώ το γιατί...

1. Σε καλύπτει σε κίνηση στην πόλη , λόγω ύψους που μπορεί να ανέβει κανά πεζοδρόμιο και γενικά να μην υποφέρει στις λακκούβες ή να μην κάνεις τον hulk κάθε φορά που στρίβεις τιμόνι επιτόπου για να κάνεις μια στροφή ή ελιγμό με μηδενική ταχύτητα. Είναι πολύ σημαντικό αυτό και το ξέρουν καλά όλα τα παιδιά εδώ.

2. Αν πέσει θα έχεις ζημιές σε πλαστικά μιας και δυστυχώς πλέον όλα τα on-off είναι τίγκα απο αυτά, αλλά σίγουρα πολύ λιγότερες απο ενα street-SS.

3. Κουβαλάει με αρκετή άνεση και δεύτερο άτομο (συμβία) με σχετικά μπαγκάζια της και παρέχει και αρκετή προστασία απο άερα με την ζελατίνα του.

4. Έχει γκάζι και ίππους εκεί που το χρειάζεσαι (μεσαίες και πάνω) για ταξίδια στην Ε.Ο. χωρίς να σε κουράζει λόγω του 2κίλυνδρου μοτέρ του.

5. Μεταπώληση το 650 δεν έχει τρελή.. θα έλεγα οτι είναι πολύ χαμηλή αλλά είναι ενας συμβιβασμός που θα πρέπει να αποδεχτείς, μαζί με την ακριβή SUZUKI ώς αντιπροσωπεία. Παρόλα αυτά υπάρχει μεγάλος αριθμός αναβατών που το έχουν πάρει και θα έχεις πρόσβαση ίσως σε αρκετά πράγματα μεταχειρισμένα αν χρειαστείς.

6. Είναι ενας καλό προθάλαμος λόγω του καλά μοιρασμένου γκαζιού του (για τα 650 σε On-off... μην βαράτε οι υπόλοιποι :D ) για να περάσεις σε κάτι μεγαλύτερο μετά.


Εξοπλισμός..

Evi.. οχι ρε κούκλα και 300-400 ευρώ για κράνος... με 250 ευρώ βρίσκεις πολύ καλό και αξιόπιστο κράνος (shark - uvex) και φυσικά μπορείς για jacket , μπότες, γάντια πέρα απο το eBay που θα τα βρείς όλα στα 2/3 τιμών , ρίξε και μια ματιά για ελαφρώς μεταχειρισμένα ακόμα και στο forum. Δεν είναι λίγα τα παιδιά εδώ που έχουν πάρει μεταχειρισμένο ελαφρώς... προσωπικά έχω πάρει απο το χρήστη στο forum, καλοκαιρινό και χειμερινό jacket - Bering & Dainese αντίστοιχα πληρώνοντας πολύ λιγότερα συγκριτικά με ενα καινούριο , χωρίς μάλιστα να χάσω κάτι απο την χρηστικότητα τους. Ενα κόστος κοντά στα 600 ευρώ θεωρώ οτι παίρνεις μπότες, γάντια, jacket και κράνος πολύ εύκολα.


Καλές αγορές σου εύχομαι και καλούς ΟΡΘΙΟΥΣ ΠΑΝΤΑ δρόμους να έχεις.


Gandalf

reinmeister
21/03/2010, 10:23
παρ το σουζουκακι...αν δεν εισαι εντελως ηλιθιος,δεν θα παθεις τιποτα...ακομη κι αν σου ξεφυγει το γκαζι ,θα γινει με 1η μονο οποτε η κωλοτουμπα θα ειναι σχετικα χαλαρη...

λογω μεγαλης ελαστικοτητας δεν θα σου σβηνει ευκολα στις εκκινησεις οπως τα μονοκυλινδρα οποτε θα γλιτωσεις και τις χαζοτουμπες στις εκκινησεις...

επισης ειναι αρκουντως χαμηλο ετσι ωστε να σου προσφερει την αισθηση ασφαλειας που χρειαζεσαι σταματημενος στις αρχες...

ειναι ανετο κι οταν μαθεις να οδηγεις θα εξακολουθει να σε καλυπτει...

ειναι φθηνο και παρα πολυ αξιοπιστο...

επισης βρισκεις τα παντα απο ανταλλακτικα...

καλως ορισες στα μηχανακια...

προσοχη στον δεξι καρπο κι ολα θα πανε καλα...

:beer:

The_Scientist
21/03/2010, 10:37
Καλημέρα και από εμένα,



Όντας ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα πριν λίγο καιρό διάλεξα ένα Πήγασο. 30άρης κι εγώ και στα γεράματα αποφάσισα να πάρω μηχανή. Η επιλογή είναι καθαρά δική σου, εμείς μπορούμε απλά να σε βοηθήσουμε να ορίσεις τα κριτήρια. Εγώ πάντως στην αναζήτηση μου έθεσα τα εξής :


1. Θέση οδήγησης. Όρθια ή σκυφτή ? Αν όρθια πας σε on-off, αν δε σε ενοχλέι και η σκυφτή έχεις κι άλλες επιλογές.

2. Προοπτική αγοράς . 1-2 ετών,φιλικό για νέο οδηγό, μαθαίνουμε και πάμε για άλλα ή παίρνουμε κάτι με προοπτική 5ετίας ? Αν διαλέξεις το πρώτο γνώμη μου είναι ότι πρέπει να διαθέσεις λιγότερα χρήματα από 4κ.

3. Μεταπώληση . Σε κάθε περίπτωση θα παίξει κάποιο ρόλο στην επιλογή σου, ειδικά αν η αγορά σου γίνει με προοπτική 1-2 ετών.

4. Εμφάνιση. Μόνο εσύ ξέρεις .

5. Κόστος . Όπως πολύ σωστά ανέφεραν και τα παιδιά ώς κόστος μην θεωρείς μόνο την τιμή αγοράς. Νομίζω πιο ρεαλιστικό θα ήταν να συνυπολογίσεις και το κόστος συντήρησης (μπορεί να διαφέρει πολύ από κατηγορία σε κατηγορία) και το κόστος ενδεχόμενης (και φυσικά απευχτέας) χαζοτούμπας στα πρώτα σου βήματα.


Γνώμη μου είναι πως αν στα 2 πρώτα ερωτήματα διαλέξεις την πρώτη επιλογή πάρε ένα 650 μονοκύλινδρο On- Off. Είναι μηχανή, έχει φιλική θέση οδήγησης και ζύγισμα για νέο οδηγό ύψους 1,80, κυκλοφορεί ανετότατα στην πόλη, σε πάει ταξιδάκι και δικάβαλο αξιοπρεπέστατα μέχρι τα 130 - 140 km/h και δε θα χρειαστεί να διαθέσεις πολλά χρήματα με τις υφιστάμενες πολύ χαμηλές μεταχειρισμένων..


Σε κάθε περίπτωση θα σου πρότεινα να μη βιαστείς να αποφασίσεις. Πάρε κάτι μόνο όταν τελικά νιώσεις σίγουρος για την επιλογή σου. Κοινώς, τώρα που ανοίγει και ο καιρός μη βάλεις και την κάυλα στις παραμέτρους της αγοράς


:D

GAGARIN
21/03/2010, 11:12
ΤDM 900 ABS

TEΛΟΣ

Και με συννεση στο γκαζι θα το μαθεις μια χαρα και δεν θα το βαρεθεις και γρηγορα........

EVI
21/03/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Εξοπλισμός..

Evi.. οχι ρε κούκλα και 300-400 ευρώ για κράνος... με 250 ευρώ βρίσκεις πολύ καλό και αξιόπιστο κράνος (shark - uvex) και φυσικά μπορείς για jacket , μπότες, γάντια πέρα απο το eBay που θα τα βρείς όλα στα 2/3 τιμών , ρίξε και μια ματιά για ελαφρώς μεταχειρισμένα ακόμα και στο forum. Δεν είναι λίγα τα παιδιά εδώ που έχουν πάρει μεταχειρισμένο ελαφρώς... προσωπικά έχω πάρει απο το χρήστη στο forum, καλοκαιρινό και χειμερινό jacket - Bering & Dainese αντίστοιχα πληρώνοντας πολύ λιγότερα συγκριτικά με ενα καινούριο , χωρίς μάλιστα να χάσω κάτι απο την χρηστικότητα τους. Ενα κόστος κοντά στα 600 ευρώ θεωρώ οτι παίρνεις μπότες, γάντια, jacket και κράνος πολύ εύκολα.

Gandalf

Με 600 ευρω κρανος/μπουφαν/μποτες/γαντια δεν θα ειναι αξιολογα και η θα χαλασουν γρηγορα η δεν θα τον βολεψουν και θα παρει αλλα.

SeNNinhA
21/03/2010, 11:41
Μην είσαι υπερβολική.

Με
150-250 ευρώ για μπουφάν
200 ευρώ για μποτες
200-250 ευρώ για κράνος
50 ευρώ για γάντια
ΣΎΝΟΛΟ 600-750 ευρώ

Βρίσκεις πολύ καλά πράγματα. Εκτός κι αν θέλεις να είναι όλα τα τοπ επωνυμα

Εγω είχα πάρει μπουφάν cordura UVEX με 130 ευρω και έχει φάει βροχές χιονιά λάσπες κλπ εδώ και 8 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτε. Μπορεί να ήθελα κι ένα πιο design αλλά αυτό είναι άλλο πραγμα.

Giorgos19
21/03/2010, 12:08
Αφου οι συναδελφοι και συναδελφισες απο πανω εχουν αναλυσει το θεμα πληρως, εγω απλα εχω να προσθεσω το εξης...
Αντιθετως με ο,τι νομιζουν οι πιο πολλοι, η πιο επικινδυνη φαση με την μηχανη οταν εισαι καινουργιος αναβατης, δεν ειναι ο πρωτος καιρος που θα την καβαλας ψαρωμενος και θα ψαχνεις να δεις τι σου γινεται, αλλα αυτη που ακολουθει μετα απο 1-2 μηνες συμβιωσης και που πιστευεις πλεον οτι την "εχεις". Τοτε ειναι που οι πιο πολλοι απο εμας κανουμε τις μεγαλυτερες μαλακιες! Αυτοσυγκρατηση η λεξη κλειδι.... Το πανω μυαλο να επιλεγει που θα ανοιξεις το γκαζι λιγο παραπανω και οχι το κατω... ( το οτι θα σου ερθει να ανοιξεις το γκαζι παραπανω ειναι στανταρακι!)

Τα 80, 100, 200 αλογα κατω απο τη σελα ειναι πολυ λιγοτερο επικινδυνα απο το 1 γαιδουρι που τα οδηγαει!


Καλως ηρθες στον κοσμο των 2 τροχων!!!!




:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
21/03/2010, 13:00
Evi...

35 ευρώ περίπου Dainese D-DRY απο eBay
85 ευρώ μπότες απο eBay
100 ευρώ xpd ημίμποτο για κάθε μέρα.
300 ευρώ δερμάτινο Dainese που είχε βάλει παληκάρι εδώ (αγγελίες στο forum) φορεμένο μόνο 1-2 φορές.
50 ευρώ καλοκαιρινό Bering το ίδιο απο παιδί (αγγελίες στο forum) όπως το Dainese.
250 ευρώ μπορείς να βρείς και κράνος Shark - UVEX εύκολα στο eBay

Τα παραπάνω όπως καταλαβαίνεις πέρα απο τα "υποχρεωτικά" που πρέπει να έχεις είναι πάνω απο διπλά για κάθε περισταση ... κόστος συνολικό περίπου στο 1000αρικο που αναφέρεις (λιγότερα κατά 100-150 ευρώ).

Οπότε αν περιοριστείς σε μια cordura μπουφάν Dainese ,μπότες , ενα ζευγάρι γάντια και ενα κράνος... μια χαρά στα 600 θα παίξεις, μην σου πω και φτηνότερα.

Δεν μιλάμε για εξοπλισμό πλήρη σε χρήση με SS.. μιλάμε για τα απολύτως βασικά για ενα αναβάτη έτσι ώστε να κινειθεί με στοιχειώδη ασφάλεια. Απο εκεί και πάνω φυσικά οτι άλλο πάρεις με αυξημένες καλύψεις και απαιτήσεις για αυτό που θες, τόσο πιο πολλά θα φτάσει το κόστος απόκτησης εξοπλισμού.


Gandalf

VGER
21/03/2010, 14:06
Να πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη αναφέροντας μόνο όσα έχω καβαλήσει μέχρι στιγμής...

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1) Kawasaki ER-6n

Μηχανάκι περίπτωση "ποδήλατο". Αρκετά ικανοποιητικό για πρώτο οδηγό, θα σε βολέψει αρκετά, δε θα σε κουράσει καθόλου στα περίεργα "μανουβραρίσματα". Ίσως σε κουράσει λίγο από τον αέρα, καθότι γυμνό.

2) Aprilia Pegasus Trail

Μηχανάκι αρκετά ελαφρύ, έχει χαρακτήρα on-off, δυνατούτσικο, με καλούτσικη ανεμοκάλυψη, εμένα βέβαια δε μου πολυάρεσε καθώς έχει πιο πολύ off παρά on χαρακτήρα για τα δικά μου γούστα.

3) Suzuki V-strom.

Μηχανάκι δυνατούτσικο, με αρκετά καλύτερη ανεμοπροστασία σε σχέση με τα παραπάνω, πολύ καλή θέση τόσο για τον επιβάτη όσο και για το συνεπιβάτη, πολυθρόνα θα το έλεγα για ταξίδια, αλλά το αισθάνθηκα πιο βαρύ από όσο όλα τα προηγούμενα, με αποτέλεσμα να σε κουράσει κάπως, ειδικά στην πόλη. Με τον καιρό εξοικειώνεσαι με το βάρος, αλλά δεν παύει να είναι για τα δικά μου πάντα γούστα ένα μηχανάκι βαρύ για την πόλη.

και τέλος,

4) Kawasaki Versys

Χωρίς να θέλω να το θεοποιήσω μιας και το έχω τώρα μετά τα παραπάνω, σε μένα προσωπικά "κούμπωσε" καλύτερα. Και αυτό γιατί. Έχει τον ίδιο πολύ ελαφρύ χαρακτήρα του ER-6n. Έχει καλύτερη ανεμοκάλυψη σε σχέση με το Aprilia και με το ER-6n. Δεν έχει βέβαια ούτε την ίδια προστασία από τον αέρα σε σχέση με το στρώμα, ούτε την ίδια θέση οδήγησης πάλι σε σχέση με το στρώμα. Αλλά: είναι πολύ πιο παιχνιδιάρικο, πολύ πιο ευέλικτο, εξίσου σταθερό με το στρώμα, το έχω καταευχαριστηθεί τόσο στην πόλη όσο και σε βόλτες, με μία καλύτερη ζελατινούλα θα κάνει θαύματα. Τώρα όσο για τη θέση οδήγησης, που ανέφερα ότι είναι καλύτερη σε σχέση με το στρώμα, θα πω το εξής: Μπορεί το V-strom να έχει πολύ χαμηλότερη θέση οδήγησης (σε πόντους) σε σχέση με το Versys, παρ' όλα αυτά όμως, το Versys το αισθάνθηκα πολύ πιο "χαμηλό". Και αυτό γιατί η θέση του Versys είναι πιο στενή με αποτέλεσμα τα πόδια να πατάνε πολύ καλύτερα στο δρόμο....Πέραν του ότι την αισθάνθηκα πολύυυυ πιο μαλακή....

Τώρα όσον αφορά το θέμα της μεταπώλησης, εγώ θα πω ότι σε αυτό ποτέ δεν έδωσα σημασία.
Και αυτό γιατί όταν αγοράζεις μία μηχανή ένα αυτοκίνητο ή οτιδήποτε άλλο, τα παίρνεις με γνώμονα να τα κρατήσεις και να τα ευχαριστηθείς και όχι πόσα θα πιάσουν όταν θα έρθει η ώρα να τα πουλήσεις.;)
Παρ' όλα αυτά, αν σε ενδιαφέρει κι αυτό, στο θέμα μεταπώλησης θα πουληθούν σε καλύτερη τιμή και με μεγαλύτερη ευκολία αυτά που παρέθεσα με σειρά προτεραιότητας:
1)V-strom
2)Versys
3)Pegasus
4)ER-6n

Τέλος, θα σου πρότεινα, όταν κατασταλάξεις στα 2-3 που θες να πάρεις, προσπάθησε να τα κάνεις test-ride. Πραγματικά θα εκπλαγείς, από αυτά που περίμενες από το καθένα, πριν τα καβαλήσεις...


Αυτά!!

Καλή επιλογή!:wave2:

Gia
21/03/2010, 16:06
Γειά χαρά και απο εμένα.

Και εγώ μεγάλος ξεκίνησα αδερφέ, με πολύ προσοχή και άγχος στην αρχή και σιγά σιγά λύνεις και είναι γαμώ..
Θα πρότεινα πρώτα απόλα οτι γουστάρεις περισσότερο και μετά όλα τα άλλα..Σίγουρα κάποιο μηχανάκι σε τραβαει περισσότερο αλλά ανησυχείς μήπως είναι βαρύ, δύσκολο, νευρικό και οτι άλλο φοβάται ο πρωτάρης - τα έχω πολύ φρέσκα βλέπεις..

Εγώ απο τα παραπάνω που διάβασα απο τα παιδιά προτείνω on-off. Μεταχειρισμένο f650gs με ABS είναι πολύ safe επιλογή για μένα (ένα τέτοιο έχω). Μονοκύλινδρο, normal συντήρηση, ματζόβελο και οικονόμικο.

Οτι και αν επιλέξεις πάντα όρθιος αδερφέ.

Ειναι καλό που ρώτησες εδώ, θα ακούσεις πολλές γνώμες. Μετά ζύγισε και ψάξε το κλίκ..

:beer: :beer: :winka: :wave2:

AUFGEBRACHT
21/03/2010, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
Γειά χαρά και απο εμένα.

Και εγώ μεγάλος ξεκίνησα αδερφέ, με πολύ προσοχή και άγχος στην αρχή και σιγά σιγά λύνεις και είναι γαμώ..
Θα πρότεινα πρώτα απόλα οτι γουστάρεις περισσότερο και μετά όλα τα άλλα..Σίγουρα κάποιο μηχανάκι σε τραβαει περισσότερο αλλά ανησυχείς μήπως είναι βαρύ, δύσκολο, νευρικό και οτι άλλο φοβάται ο πρωτάρης - τα έχω πολύ φρέσκα βλέπεις..

Εγώ απο τα παραπάνω που διάβασα απο τα παιδιά προτείνω on-off. Μεταχειρισμένο f650gs με ABS είναι πολύ safe επιλογή για μένα (ένα τέτοιο έχω). Μονοκύλινδρο, normal συντήρηση, ματζόβελο και οικονόμικο.

Οτι και αν επιλέξεις πάντα όρθιος αδερφέ.

Ειναι καλό που ρώτησες εδώ, θα ακούσεις πολλές γνώμες. Μετά ζύγισε και ψάξε το κλίκ..

:beer: :beer: :winka: :wave2:


+650
Η πρώτη μου μοτοσυκλέτα ήταν η F650GS την οποία έχω ακόμα και την πήρα στα 30 μου...
Επειδή είσαι ψηλός όπως λες μπορεί να σου κάτσει καλύτερα το Dakar με τη μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων...Όσο για το ότι είναι μονοκύλινδρο και δεν μπορείς να ταξιδέψεις από τους κραδασμούς που αναφέρθηκε κάπου παραπάνω...:lol: :rotflmao: ουδέν σχόλιον

drspeed
21/03/2010, 17:24
Να σου πώ και την δικιά μου διαδρομή μιας και εγώ σχετικά μεγάλος ξεκίνησα (από τα 25 ουσιαστικά)
1η μηχανή που κράτησα λιγότερο από χρόνο. TDR 125 μεγάλο σχολείο για εμένα αλλά μία μέρα βόλτα και 3 μέρες συνεργείο ήταν

2η μηχανή BMW 650st του 98 αν θυμάμαι καλά.Απλά ελβετικός σουγιάς

3η μηχανή CB 500 δικύλινδρο χαμιλή σέλα εύκολο στο κουμαντάρισμα και τώρα έβλεπα και τις βόλτες μέχρι χαλκίδα παιχνιδάκι.

4η μηχανή Hornet 600.Τότε κατάλαβα ότι τα άλογα μόνα τους δεν πάνε πουθενά.Θέλει και χέρια για να οδηγηθεί αυτό το πράγμα άν και σχετικά εύκολη στην οδήγηση αλλά δεν έμαθα ποτέ τί μπορεί να κάνει στον δρόμο.

Μετά έπηξε λίγο το μυαλό μου και στα 30 πήρα το Fazer του 2004 με τα 98 άλογα.
Το χαίρομαι κάθε μέρα και δύσκολα θα το αλλάξω αν και ψήνομαι για μεγάλο τουρίστα .Τώρα πάω ταξίδι 500 χλμ για πλάκα αλλά και μέσα στην πόλη δεν έχω πρόβλημα.
Σε σχέση με τα προηγούμενα μπορώ να πω ότι είναι αρκετά περίεργο μηχανάκι και θέλει εκτός από χέρια και πόδια και μάτια και μία σχετική εμπειρία αλλά είναι άκρως διασκεδαστικό αλλά και άκρως ακατάλληλο για πρωτάρη.

Για τον εξοπλισμό τώρα που λές αν κάνεις σωστές αγορές σου φτάνει άνετα το 500άρικο που λες.

Shoei xr1000 από ebay από 200-300?
Μποyφάν bering από 150 μέχρι όσα θές
Μπότες από 100? υπάρχουν αρκετά καλές
Γαντάκια και με 50? βρίσκεις αξιόλογα πραγματάκια

aris_n
21/03/2010, 17:31
Έχεις ήδη πάρει το aprilia pegaso strada και δεν το ξέρεις. Έχω Vstrom αλλά δεν θα στο συνιστούσα για πρώτο μηχανάκι, αν και μετά την αρχική εξοικείωση με το βάρος και τον όγκο του θα σου φανεί ποδήλατο. Ωστόσο το strada απο την πρώτη στιγμή θα σου φανεί ποδήλατο.....και με 4 χιλιάρικα θα βρείς πολύ αξιοπρεπές τέτοιο μηχανάκι ενώ αντίθετα τα vstrom θα έχουν κάνει τουλάχιστον μια φορά την περίμετρο της Γης απο χιλιόμετρα σε αυτά τα λεφτά.

Gandalf dr685sm
21/03/2010, 18:13
Και αφού είδε και απο-είδε το παληκάρι , παρέμεινε στο Ι.Χ. γιατί σου λέει δεν πρόκειται να βρώ άκρη ποτέ με αυτούς που έμπλεξα εδώ πέρα...:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:


Gandalf

VGER
21/03/2010, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Και αφού είδε και απο-είδε το παληκάρι , παρέμεινε στο Ι.Χ. γιατί σου λέει δεν πρόκειται να βρώ άκρη ποτέ με αυτούς που έμπλεξα εδώ πέρα...:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:


Gandalf


:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl:

Έλα βρε μάγε, νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός...
Εγώ πιστεύω ότι θα βρει άκρη εδώ μέσα...
Απλά θα πρέπει να διαβάσει τις απόψεις όλων μας, οι οποίες μπορεί να διαφοροποιούνται, δεν παύουν όμως να είναι χρήσιμες...:winka:

Από κει και πέρα, 30άρης είναι, άρα μεγάλο παιδί, και ανάλογα θα πράξει...

Εγώ είπα: "Καταστάλαξε στα 2-3 επικρατέστερα (ανεξαρτήτως αν εδώ μέσα μέχρι στιγμής έχουν παίξει 133):rotflmao: και πήγαινε τσέκαρέ τα...

:sun:

Douglas
21/03/2010, 18:52
Γεια και από εμένα.Ξεκίνησα να οδηγάω μότο από τα 27 μου.

Πρώτη μου μηχανή μια bmw f650 gs.Πολύ εύκολη πραγματικά,ευκολοδήγητη και καλή για όλες τις χρήσεις.Για το ύψος σου πιστεύω θα πήγαινε η έκδοση dakar που είναι λίγο πιο ψηλή όπως προαναφέρθηκε.Όσο την είχα στην κατοχή μου ήμουν καταευχαριστημένος και την άλλαξα όταν θέλησα παραπάνω γκάζι.Πάντως για πρώτη μηχανή στη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Θέλω επίσης να σου αναφέρω κάτι για το fazer αφού με αυτό άλλαξα το bmw και είπες ότι σε ενδιαφέρει.Έχει πολύ ιδιαίτερο κινητήρα.Στις χαμηλές στροφές είναι πολύ άδειο,ειδικά αν είσαι βαρύς.Όταν ξεπερνάς τις 7500-8000 στροφές μουρλένεται και πάει έτσι περίπου μέχρι τις 14000 στροφές.Πιστεύω ότι απαιτεί περισσότερη εμπειρία για να το οδηγήσεις με ασφάλεια.

Ότι και να αποφασίσεις να πάρεις καλές βόλτες.

ego_o_idios
21/03/2010, 19:48
oti ke an paris ena zavgari voi8itikes rodes ine aparetites gia sena


:rotflmao: :rotflmao:

VGER
21/03/2010, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
oti ke an paris ena zavgari voi8itikes rodes ine aparetites gia sena


:rotflmao: :rotflmao:

Είπα κι εγώ.... άργησες!:cry:

EVI
21/03/2010, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μην είσαι υπερβολική.

Με
150-250 ευρώ για μπουφάν
200 ευρώ για μποτες
200-250 ευρώ για κράνος
50 ευρώ για γάντια
ΣΎΝΟΛΟ 600-750 ευρώ



συνολο αυτα που εβαλες ειναι 750 ευρω


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Evi...

35 ευρώ περίπου Dainese D-DRY απο eBay
85 ευρώ μπότες απο eBay
100 ευρώ xpd ημίμποτο για κάθε μέρα.
300 ευρώ δερμάτινο Dainese που είχε βάλει παληκάρι εδώ (αγγελίες στο forum) φορεμένο μόνο 1-2 φορές.
50 ευρώ καλοκαιρινό Bering το ίδιο απο παιδί (αγγελίες στο forum) όπως το Dainese.
250 ευρώ μπορείς να βρείς και κράνος Shark - UVEX εύκολα στο eBayGandalf

συνολο αυτα που εβαλες ειναι 820 ευρω





φιλοι και συναδελφοι...ο ενας υπολογισε γυρω στα 750 και ο αλλος στα 820.....κανεις απο τους 2 που επιμενει να μου πει ''κατι'' δεν τα βρηκε αυτα στα 500 ευρω που εχει βαλει στοχο ο φιλος μας.

Οπωτε τα 1000 ευρω που ειπα εγω (τωρα αν ειναι 800-η 900 η 945,3) ειναι απολυτος λογικα.Και δεν ξερω τοσα χρονια γιατι ακομα πρεπει να λεω οτι χτεσινη δεν ειμαι και ο καλυτερος φιλος μου ειναι οι αγορες απεξω τα τελευταια χρονια.

Φιλε υπολογιζε λοιπον γυρω στο 1000ρικο εκτος και αν αγορασεις εξοπλισμο απο το καρφουρ που δεν στο συνιστω.




Μαγε τον βλεπω με το ΙΧ :bigcry: :lol:



εννοειτε οτι δεν σας την λεω και οι 2 ειστε χρονια μοτοσυκλετιστες και σεβομε την αποψη σας αλλα περιμενω και απο εσας το ιδιο για εμενα.

φιλακια (σκετα οχι ρουφηχτα

:rotflmao: :lol: )

2stroker
21/03/2010, 21:29
παντως φιλε Frogie αν δε κανω λαθος στο πρωτο σου ποστ λες πως δεν θες να παρεις βαρυ μηχανακι
τα περισοτερα απο αυτα που σου προτεινονται παντως ειναι απο 180 κιλα και πανω
:beer:

frogie
21/03/2010, 21:30
Καταρχην οσο και να προσπαθειτε, με το ΙΧ δε μενω!

Μαζευω πληροφοριες, συνεχιστε να γραφετε.

Το bmw γμτ δε νομιζω οτι μ'αρεσει ιδιαιτερα..

Οσο για τον εξοπλισμο, αν σας πω οτι θα δωσω 1,5Κ θα σταματησετε τις κοντρες; :beer:

EVI
21/03/2010, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie


Οσο για τον εξοπλισμο, αν σας πω οτι θα δωσω 1,5Κ θα σταματησετε τις κοντρες; :beer:

:rotflmao: :lol: δεν κανουμε κοντρες τωρα που να δεις κατι αλλα επικα θρεντς με πραγματικα ''γκαζια'' :lol:

1.500 ευρω θα εισαι ΥΠΕΡ - τουμπανος και ΥΠΕΡ - παγκοσμιος αν δωσεις μιλαμε για τα ΑΠΑΝΤΑ του εξοπλισμου :lol: :beer:

ego_o_idios
21/03/2010, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
Καταρχην οσο και να προσπαθειτε, με το ΙΧ δε μενω!

Μαζευω πληροφοριες, συνεχιστε να γραφετε.

Το bmw γμτ δε νομιζω οτι μ'αρεσει ιδιαιτερα..

Οσο για τον εξοπλισμο, αν σας πω οτι θα δωσω 1,5Κ θα σταματησετε τις κοντρες; :beer:

ama dosis 1,5k na paris ke xatraxopedila mpas ke pesis stin 8alasa
a8ropoi imaste vre pedi mou pote den kseris...
:rotflmao: :rotflmao:

frogie
21/03/2010, 22:17
Τα χατραχοπεδιλα είναι ειδικα πέδιλα για.. χατράχια, να φανταστώ;

(μα ΚΑΘΕ φόρουμ έχει έναν τέτοιο τύπο, έχει πολλή πλάκα)

Gandalf dr685sm
21/03/2010, 22:19
Evi... αυτά που έβαλα εγώ είναι διπλά σε τεμμάχια σαν εξοπλισμός πλην γαντιών και κράνους... επειδή όμως θες κάτι πιο απτό να σου βάλω τα παρακάτω σαν ιδέα..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=97449

To παληκάρι το δίνει 250 ευρώ , είναι SHOEI και άθικτο.
Αν ψάξεις πάλι σε eBay αλλά και στις αγγελίες εδώ θα βρείς και cordura bering , dainese, spyke ή δεν ξέρω τι άλλο μέχρι και 150 ευρώ.
Γάντια d-dry dainese όπως σου είπα αν ψάξεις στο web , χειμερινά έχουν κοντά 35 ευρώ... σου μένουν δηλαδή και άλλα 170 ευρώ να πάρεις παπούτσια (ημίμποτο-μπότες) που εύκολα βρίσκεις και πάλι σε αγγελιες ή στο eBay.... και δεν μιλω να είναι άκρως μτχ.. αλλά να είναι σχεδόν καινούρια ή καινούρια.

Τα 600 ευρώ που είπα είναι μετά απο έρευνα... τα δικά μου αντικείμενα που έβαλα είναι διπλά σε τεμμάχια , για χρήση τα μεν μισά σε χειμώνα , τα άλλα σε καλοκαίρι.

Βέβαια και τα καλοκαιρινά χρειάζεσαι εκτός και αν θέλεις να ανήκεις στους ΕΦΚΜ (Εποχιακοί Φοράνε Κράνος στο Μανίκι), οπότε ενα μαγιό , τζόκευ και σανδάλι διχαλωτό είναι οτι καλύτερο σαν εξοπλισμός... ενίοτε και κινητό με βέλκρο απο πίσω για να μένει σταθερό ενώ οδηγάς στο αυτί...

Μην γελάς.. έχω δεί παληκάρι πέρισυ το καλοκαίρι...(το είχα γράψει κιόλας) με τύπο που στο ένα χέρι είχε το τσιγάρο, το άλλο στο κράνος και εκείνη την στιγμή χτύπησε το κινητό.. πήγε να το σηκώσει , μόνο που το scooter δεν πηγαίνει μόνο του και αυτός καρφώθηκε στην νησίδα.. πρώτης γραμμής οικόπεδο...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Γενικά πάντως επιμένω οτι on-off στα 600-650cc είναι εκείνο που θα ταιριάξει καλύτερα στο τι ζητάς.

Gandalf

VGER
21/03/2010, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
Τα χατραχοπεδιλα είναι ειδικα πέδιλα για.. χατράχια, να φανταστώ;

(μα ΚΑΘΕ φόρουμ έχει έναν τέτοιο τύπο, έχει πολλή πλάκα)

Ααααααααααχαχαχαχαχαχαχα!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl:

Α, ρε frogie με πέθανες!!!:bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

VGER
21/03/2010, 22:21
Βρε σεις, μη μαλώνετε άλλο για τον εξοπλισμό!! Σας το είπε ο άνθρωπος όσο πιο ευγενικά μπορούσε!! "Αν σας πω ότι θα χαλάσω 1500€, θα μιλήσουμε για μηχανές;":winka:

:wave2:

EVI
21/03/2010, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
Βρε σεις, μη μαλώνετε άλλο για τον εξοπλισμό!! Σας το είπε ο άνθρωπος όσο πιο ευγενικά μπορούσε!! "Αν σας πω ότι θα χαλάσω 1500€, θα μιλήσουμε για μηχανές;":winka:

:wave2:


ΔΕΝ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ :beer: (εκτος και αν δεν μαλωνω μονο εγω :blush: ) ρε παιδια αυτο το θεωρητε καυγα εσεις?????ΣΥΖΗΤΑΜΕ και μαλιστα ΠΟΛΥ ωραια!!!!! :beer: για μηχανες του ειπαμε

κατι τελευταιο......

Ο ρομαντισμος μου λεει παντα οτι η μοτοσυκλετα μας επιλεγει και εκεινη. Πηγαινε σβαρνα στα μαγαζια (τι ωραια ενασχοληση!!! οντως) και ανεβα πανω τους , δες τες ποια σου αρεσει ποια φτανεις (καλα τεραστιος εισαι τις φτανεις αλλα λεμε τωρα) η θεση οδηγησης , δες το βαρος τους , δες τες απο κοντα παρατηρησε τες και θα βρεις αυτη που θες τωρα που τοσοι ανθρωποι σου ειπαμε την αποψη μας. Ζυγισε τα θελω με τα μπορω σου και πηγαινε απο κοντα και δες οσες περισσοτερες μπορεις!!!!!!!!!

VGER
21/03/2010, 22:25
Το ξέρω βρε Εύη, αλίμονο...όταν λέω μαλώνετε εννοώ ότι προσπαθείτε να τεκμηριώσετε τις απόψεις σας περί εξοπλισμού, σε ένα thread στο οποίο ο συγγραφέας του δεν παραθέτει τις απορίες του για κόστος εξοπλισμού, αλλά για προτιμότερο μοντέλο για αυτόν....

frogie, καλά τα είπα;;:look:

:D

Gandalf dr685sm
21/03/2010, 22:26
Σιγά μην μαλώσουμε βρε... απλά λέω οτι χρειάζεται για αγορές μόνο 600 , μπας και φιλοτιμηθεί με τα ρέστα να κεράσει καμιά μπύρα μετά την αγορά της μοτό...

Ε;... φανταστικές "βατραχάκο";... ξέρω μια μπυραρία, δεν χρεώνει πολλά... κανά 400αρι μόνο για σένα θα είναι... θα έχεις και κέρδος 500 ευρώ απο τα 1000 που θα δώσεις για εξοπλισμό και μπύρες...
τι λές;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

nic mor
21/03/2010, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
Τα χατραχοπεδιλα είναι ειδικα πέδιλα για.. χατράχια, να φανταστώ;

(μα ΚΑΘΕ φόρουμ έχει έναν τέτοιο τύπο, έχει πολλή πλάκα)



λες να ειναι ο ιδιος σε ολα τα φορουμς


192994

frogie
21/03/2010, 22:37
@ Εvi, Vger: Μια χαρα τα λετε και οι 2 ;) Προφανως η επιλογή θα γινει ετσι οπως λεει η Ευη.. απλα μαζευω γνωση και εμπειριες που μου λειπουν!

@ Gandalf: Μέσα για τις μπυρες - καπου εδω αναμεσα σας κυκλοφορει και ενας φιλος που μπορει να επιβεβαιωσει την στενη μου σχεση με το..αντικειμενο!

@nic mor: χαχαχα σε κανα δυό άλλα φόρουμ τους ξερω προσωπικά, οπότε δε νομίζω!

EVI
21/03/2010, 22:40
καλα ρε μονο τον Μαγο?καλα σου :sad: ουτε μια κοκα κολα για μενα? ουτε μιση? :sad:

frogie
21/03/2010, 22:41
Εσυ θες να δωσω 1,5 Κ για εξοπλισμο.

Κανονικα εσυ πρεπει να με κερασεις 5 κατοσταρικα μπυρες!

nic mor
21/03/2010, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
καλα ρε μονο τον Μαγο?καλα σου :sad: ουτε μια κοκα κολα για μενα? ουτε μιση? :sad:



αντρες,τι περιμενεις:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
21/03/2010, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
αντρες,τι περιμενεις:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

+750 :sad:

:lol:

Gandalf dr685sm
21/03/2010, 22:51
αντρες,τι περιμενεις

ΠΟΥ;;; ΠΟΥ;;;.....:look: :look:

:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Gandalf

Hiro
21/03/2010, 22:54
Καλά, εγώ θα επιμείνω στο ότι το μονοκύλινδρο για 2 φορές τη βδομάδα Χαλκίδα αντενδείκνυται και ο βατραχάκος μας θα το βαρεθεί λίαν συντόμως και ας φαίνεται αστείο σε κάποιους.
Βρε ίδιε, πάλι τα ίδια? Με το που γύρισες σπίτι ξεκίνησες το spam? Άκου χαντραχοπέδιλα, τεσπά.
Εγώ θα σου έρθω φθηνά πάντως βάτραχε. Με 2 ποστάκια που κόλλησα, βολεύομαι και με μιά περτικαλάδα να ξέρεις
:D

The_Scientist
21/03/2010, 23:07
Μάλλον έχω τη μικρότερη εμπειρία από όσους σου έχουν απαντήσει ήδη. Αλλά αν σε έχω καταλάβει καλά δε χρειάζεσαι ένα μηχανάκι με 100 άλογα που ξυπνάει πάνω από τις 7.000 rpm. Είναι κρίμα γιατί δε θα το χαρείς κιόλας σε αυτή τη φάση ...


Άρα νομίζω ότι πας σε on-off και έχεις το εξής δίλημμα..



Group 1 : BMW 650 gs, XT, KLE, Pegaso κλπ. (<2.500 euro)

Group 2 : V-strom, Transalp, TDM κλπ. (4.000 - 5.000 euro)


Θα σου πρότεινα να επιλέξεις με τη λογική σε ποιο group θα παίξεις και μετά πάρε όποιο σε φτιάχνει περισσότερο οπτικά.


Σαφώς το 2ο group έχει πολύ καλύτερα μηχανάκια .Το παίρνεις και με ABS και για 4-5 χρονάκια είσαι κύριος. Δεν νομίζω ότι θα κινδυνεύσεις από το γκάζι τους, μεγάλο παιδί είσαι. Μπορεί όμως ο όγκος τους , το βάρος (όχι τόσο σε απόλυτα νούμερα όσο σε αίσθηση) να σε προβληματίσουν και δυστυχώς ακόμα και σε μια χαζή τούμπα με 10 km/h δε σου διασφαλίζει κανείς ότι θα πονέσει μόνο το πορτοφόλι σου.

Αν σε έχω καταλάβει λάθος προσπέρασε τα αυτά... Αν σε εχω καταλάβει σωστά μόνο μια δοκιμή με μηχανάκια του 2ου group θα σου δείξει αν τα "έχεις" . Οικονομικά, σε όποιο group και να παίξεις μια ή άλλη θα σου βγει μακρόπρόθεσμα..

VGER
21/03/2010, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ΠΟΥ;;; ΠΟΥ;;;.....:look: :look:


Gandalf

Την ίδια απορία έχω κι εγώ...:uplate:

Χάτραχε, τέλος το spam...:rotflmao: :bigcry:

frogie
21/03/2010, 23:20
Και καθως εγω συνεχιζω να ψαχνω, να διαβαζω αυτα που γραφετε και να ρωταω απο εδω κ απο εκει..

Κατι σε cbf 500 θα ειχε νοημα;

ego_o_idios
21/03/2010, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
Τα χατραχοπεδιλα είναι ειδικα πέδιλα για.. χατράχια, να φανταστώ;

(μα ΚΑΘΕ φόρουμ έχει έναν τέτοιο τύπο, έχει πολλή πλάκα)

ine xatraxopedila
giati ama pesis sto nero
xaxaxaxaxaxaxa
eno ama itan vatraxopedila
to vavavava den kolai
:rotflmao: :rotflmao:

ego_o_idios
21/03/2010, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
Και καθως εγω συνεχιζω να ψαχνω, να διαβαζω αυτα που γραφετε και να ρωταω απο εδω κ απο εκει..

Κατι σε cbf 500 θα ειχε νοημα;
megalo
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Hiro
21/03/2010, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
Και καθως εγω συνεχιζω να ψαχνω, να διαβαζω αυτα που γραφετε και να ρωταω απο εδω κ απο εκει..

Κατι σε cbf 500 θα ειχε νοημα; Φυσικά και θα είχε.
3 τα πόστ πάμε για μπύρα σε λίγο...:beer:

ego_o_idios
21/03/2010, 23:30
lipon sovara tora to idaniko mixanaki gia sena ine afto


193011

ego_o_idios
21/03/2010, 23:31
ke vgeni ke se kokino me kala8aki mprosta 8a tou paris ke after market krosia gia ta xeroulia 8a sou fero ego ke kati spoudeous elikes na piasis me ziloteip sto timoni ke 8a ise ke o protos ase pou ine ke gkomenopagida:wacko:

frogie
21/03/2010, 23:50
Εχω νομιζω καταληξει στο οτι αφενος αποφευγω τα 100 αλογα, αφετερου τις ιδιαιτερα ογκωδεις μηχανες.

Μηχανες τυπου strom, translap ομολογω οτι αντικειμενικα ειναι χρηστικοτατες και ομορφες, αλλα σε αυτη τη φαση δε θα ηθελα κατι τετοιο.

Νομιζω θα "αφαιρεσω" απο τη λιστα και τα μονοκιλυνδρα.

Βασει αυτων, τα er-6 και cbf500 ειναι αυτα που μενουν (αν δεν μου χει ξεφυγει κατι).

Πρεπει να μαθω τι "ποτηρια" ειστε, καθως μαζευεστε πολλοι :)

nic mor
21/03/2010, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie

Πρεπει να μαθω τι "ποτηρια" ειστε, καθως μαζευεστε πολλοι :)



εγω δεν πινω πολυ:a33:


193016

ego_o_idios
22/03/2010, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
Εχω νομιζω καταληξει στο οτι αφενος αποφευγω τα 100 αλογα, αφετερου τις ιδιαιτερα ογκωδεις μηχανες.

Μηχανες τυπου strom, translap ομολογω οτι αντικειμενικα ειναι χρηστικοτατες και ομορφες, αλλα σε αυτη τη φαση δε θα ηθελα κατι τετοιο.

Νομιζω θα "αφαιρεσω" απο τη λιστα και τα μονοκιλυνδρα.

Βασει αυτων, τα er-6 και cbf500 ειναι αυτα που μενουν (αν δεν μου χει ξεφυγει κατι).

Πρεπει να μαθω τι "ποτηρια" ειστε, καθως μαζευεστε πολλοι :)
sovara tora
ego odigao apo ta 12 mixanes diladi 34 xronia proin kagkouras motokrosas simera exo mia mixani gia ka8e anagki mou:lol:
ston dromo exo miden atiximata san odigos ola afta sta leo oxi gia na pouliso mouri ala giati ime kirios mixanes ke odigisi sta ipolipa sxedon axristos...

i empiria mou omos leei ta eksis ena xartaki den se kani odigo afto ine apo ta efkola

ke ta ipolipa 8a ta kataferis an exis odiki simperifora
ti ine afto?

8a apoktisis odigi simperifora me mia motosikleta pia 8a ine afti?
ti prepi na exi gia na se voi8isi na apoktisis aftin tin simperifora?

meta oli mas anekseretos piras otan agorasoume mia motosikleta gia na tis paroume ton aera ke na gini proektasi tou somatos mas xriazomaste ena xrono peripou


ti apo ola afta 8a kataferis esi ke 8a epiviosis ston dromo?

ine 8ema tixis?

ine 8ema dinatis prosopikotitas pou 8a epivli8i sto 8ema?

pistevis oti i 8eoria me tin praksi sto sigkekrimeno 8ema ine ta idia?

poso 8a se voi8isi i tixi se aftes tis iperoptikes apopsis pou exis?

kapious tous voi8ise ine gia olous to idio?

sigoura i ipervasis exoun voi8isi tin an8ropotita apo to napai sto fegkari mexri na min aniksi to aleksiptoto apo ta 3 xiliades metra

esi pia tixi 8a exis?

na sou po kane praksi afta pou skeftese ke o 8eos voi8os?

kane afta pou skeftese ke o 8eos voi8os lipon....

irinia
22/03/2010, 03:27
ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΕΙ ΑΚΡΗ ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ.........



Άφού ό καθένας τού προτείνει αύτό πού τού άρέσει καί όχι αύτό πού πρέπει....??

Ύπάρχουν πιό φιλικά μηχανάκια άπό τά on-off .....??

ΤΡΑΝΣΑΛΠ.......ΦΙΛΕ


Καί ταξιδεύει καί φιλικό είναι καί εύχρηστο,μέ όσο γκάζι χρειάζεται ένας άρχάριος...!!!

ΤΡΑΝΣΑΛΠ...........650 ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ 4-5 ΕΤΩΝ ΜΕ 3.500 - 4000 ΕΥΡΩ.....


Τό v-strom είναι πιό βαρύ ,πιό ζόρικο μέ άρκετά περισσότερο γκάζι,καί δέν είναι
μηχανάκι γιά άρχάριο....!!!


Άν δέ σέ ένοχλεί τόσο ό κραδασμός στό ταξίδι.........πήγαινε σέ ένα μονοκύλινδρο.
Μιά χαρά ταξιδεύει......καί είναι πιό οίκονομικό καί άκόμα πιό έλαφρύ
άπό τό τρανσάλπ,βασικό πράμμα γιά άρχάριο....!!!

Άν ήμουν στή θέση σου.........βάζοντας στήν πρώτη θέση τήν .....ΑΣΦΑΛΕΙΑ..........θά
άγόραζα ένα μονοκύλινδρο ,πάει παντού όχι μόνο Χαλκίδα....

Τό Καβασάκι klr - 650 τό έχουν προσφορά κάτω άπό 5000 εύρώ καινούργιο.
Ίδανικό μηχανάκι γιά άρχάριο καί πάει μιά χαρά μέ 120-130 στήν Έθνική....!!!





:wave2:

TROOPER
22/03/2010, 07:30
το φειζερ ειναι ψιλομονοδρομος στη περιπτωση σου.δεν θεωρω οτι πεφτει πολυ σε εναν νεο οδηγο (αρκει να ειναι συνετος) ειδικα απο τη στιγμη που μιλαμε γι αυτο με τα 78 αλογα.χωρια που οταν αποκτησεις μια εμπειρια και θες να ανεβεις σε αλογα πας στον μηχανικο σου και του λες να σου βγαλει το στοπ και τοτε εχεις το φειζερ με τα 98 αλογα.

:wave2:

XJR_Billy
22/03/2010, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
Και καθως εγω συνεχιζω να ψαχνω, να διαβαζω αυτα που γραφετε και να ρωταω απο εδω κ απο εκει..

Κατι σε cbf 500 θα ειχε νοημα;

Εξαιρετική μηχανή η CBF500.
Δικύλινδρη, υγρόψυκτη, φιλική, αξιόπιστη, άνετη, και Honda, με ότι σημαίνει αυτό...

Πριν απορίψεις εντελώς τις μονοκύλινδρες, κάνε μιά βόλτα με Yamaha XT660, Aprilia Pegaso, BMW GS650, Yamaha MT-03, να δεις για πότε καταρίπτεται ο μύθος περί κραδασμών...

Εγώ πάντως σου προτείνω την CBF500 ανεπιφύλακτα.
Αλλά και η Yamaha MT-03 στα 5200 του κουτιού, είναι πειρασμός...

Gandalf dr685sm
22/03/2010, 14:06
έχουμε αραδιάσει τα 3/4 μοντέλων της αγοράς... καλά λέω εγώ σε βλέπω να μένεις με το Ι.Χ.... κάτσε να δείς που σε λίγο θα ακουστεί και για scooter παρόλο που δεν σου κάνουν...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

frogie
22/03/2010, 14:52
Πολλες αποψεις, καλυτερη αποφαση!

Νομιζω πως τελικα (μετα και απο κουβεντες με φιλους) θα καταληξω στο cbf.. βγαινω στη γυρα να δω μερικα απο κοντα.

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

granazi
22/03/2010, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
Πολλες αποψεις, καλυτερη αποφαση!

Νομιζω πως τελικα (μετα και απο κουβεντες με φιλους) θα καταληξω στο cbf.. βγαινω στη γυρα να δω μερικα απο κοντα.

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!
___________________________________________________________________________
οκ τον τακτοποιησαμε αυτον...................next please!
πως ειπατε υπουργε μου? χμμ νομιζω οτι τα f16 block52+ ρεταρουν λιγο στις κλειστες αριστερες μηπως να δοκιμασουμε και κανα MIG η εκεινα τα ευρωπαικα τα EUROFIGHTER ?.......βγαζουν ζημιες τα ευρωπαικα ε?............... γμτ εχει σταματησει και η ιαπωνια τα ZERO απο τον πολεμο ...........μη σκας υπουργε μας θα κανουμε μια 5μελη επιτροπη απο 3 ατομα εδω στο φορουμ με τα παιδια............................:smokin:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:














μη βαρατε ρε! φιλε frogie καλοριζικο οτι επιλεξεις καλοτυχο και καλοταξιδο! :beer: :beer: :beer:

dimr1
22/03/2010, 19:49
Όλα τα 600άρια και ειδικά τα Honda 500-600 είναι ευκολοοδήγητα, παπιά στην πόλη που μπορούν με τη προσθήκη ενός φαίρινγκ (CBF 600 S) να κάνουν κοντινά ταξιδάκια με αξιώσεις. Όσο φιλικά θα είναι στην αρχή, εύκολα στην πόλη και που μπορείς να αρχίσεις να γέρνεις μαζί τους, τόσο στο γρήγορο ρυθμό θα αρχίσουν σταδιακά να σε ξενερώνουν, άν σου προκύψει ποτέ κάτι τέτοιο. Μέχρι τότε θα σε έχουν μπάσει στα βασικά με ασφάλεια. Το gsr που έλεγες στην αρχή δεν θα στο πρότεινα καθώς έχει πιο βαριά αίσθηση και μεγαλύτερο όγκο για πρώτη μηχανή, που θα κινείται αρκετά στην πόλη.

frogie
23/03/2010, 20:19
Eυρεθη cbf 500 με το abs του (τα ατιμα, μετρημενα στο ενα χερι ειναι αυτα που πωλουνται..) και μαλλον θα βατραχοποιηθει!

:D

nobody
23/03/2010, 20:32
ελα παραδεξου το,εισαι κρυφοχοντακιας...

Hiro
23/03/2010, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
Eυρεθη cbf 500 με το abs του (τα ατιμα, μετρημενα στο ενα χερι ειναι αυτα που πωλουνται..) και μαλλον θα βατραχοποιηθει!

:D Με το καλό βατραχάκο το frogmobile, και να προσέχεις πάντα. Και μην ξεχάσεις τον ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ!!:wave2:

orizontas
23/03/2010, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hiro
Να με συγχωράτε, μπορώ κι εγώ???
Θα απέρριπτα αυτοστιγμεί τα μονοκύλιντρα.
Το παλικάρι είπε αξιοπρεπώς στην εθνικιά οδός. Απλά για να μην τρέμει μετά γι' αυτό το λέω.
Και μην φοβάσαι τον όγκο μιά ιδέα είναι.
Και το χιλιοειπωμένο.... ΤΕΣΤ ΡΑΪΝΤ. ΝΤΑΞΕΙ? Ευχαριστώ αυτά.:o


εσυ να παρεις το κυμκο και να το κανεις αμπαζουρ ....



μακρια την γλωσσα σου απο τα μονοκυλινδρα ....:mad: :mad: :mad:

Hiro
23/03/2010, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
εσυ να παρεις το κυμκο και να το κανεις αμπαζουρ ....



μακρια την γλωσσα σου απο τα μονοκυλινδρα ....:mad: :mad: :mad: ΜΗΝ με ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ γιατί θα βάλω τη φωτογραφία σου και θα λέω ότι το έπαθες απ' τους κραδασμούς του Δομινεϊτορ, Αν και δεν χρειάζεται γιατί φαίνεται κι απ' τα θεόκουλα που ποστάρεις:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:













:p :beer:

orizontas
23/03/2010, 22:49
κυρ βατραχε

θα ηθελα να πω και εγω κατι πανω στους προβληματησμους σου ....

δεν εχει σχεση με μοντελα μαρκες κλπ ......

Hiro
23/03/2010, 23:04
Ότι τί???

Άντε πέ το, κρέμομαι απ' την οθόνη μου.


Και μην πείς για το πλύσιμο της εξάτμισης, φαντάζομαι το ξέρει ήδη.:p

reddragon
24/03/2010, 12:43
Καλημερα και απο εμενα.

Ημουν ακριβως στην ιδια φαση με εσενα και στην ιδια ηλικια. Το καλοκαιρι που λες ξυπνησα ενα πρωι και ειπα αυτοκινητο τελος. Εμπειρια απο μηχανες ειχα αλλα οχι στην Ελλαδα και οχι προσφατη. Η οδηγηση στην Ελλαδα και στην Αθηνα ειναι αλλο φρουτο..

Αφου περασα την φαση θελω χωμα πολυ χωμα,
οι επιλογες μου ηταν f650 dakar, transalp και f650 κανονικο. Σε αυτα που εψαχνα ηταν να μπορω να παταω και χωμα αλλα να μην ειναι πολυ extreme στυλ KTM.. γιατι το ηθελα και για καθε μερα..
Τελικα κατεληξα στο transalp γιατι ηταν αυτο που βρηκα σε καλυτερη κατασταση και επειδη ειχε φιλος μου που ηξερε ακριβως τι να κοιταξουμε.
Στην αρχη ελεγα τι μλκ εκανα και πηρα τον δυνοσαυρο (απο αποψη κεντρου βαρους και οπτικου ογκου). Μετα απο μια εβδομαδα μου φαινοταν παπι..
Το γκαζι του ειναι αρκετο αλλα τιποτα το ιδιαιτερο, τα φρενα του δεν ειναι On-off κατι πολυ βασικο γι την αρχη και καθεσαι αρκετα ψηλα ωστε να βλεπεις καλα. Υψος εχω 1.80 αλλα δεν σου κρυβω οτι στην αρχη ζοριστικα, γιατι αμα εγερνε λιγο παραπανω το πλοιο δεν το κρατουσα με τιποτα..κατι το οποιο εγινε μια φορα.
Μειον ειναι τα απειρα πλαστικα που εχει (ευτυχως το δικο μου εχει ενα απαισιο αλλα ακρως προστατευτικο καγκελο).
Αυτο που καταλαβα με τον καιρο ειναι οτι οντως το πρωτο μηχανακι δεν το παντρευεσαι, αλλα οσο καιρο θα το κρατησεις πρεπει να σου εμπνεει εμπιστοσυνη καθε μερα.
Πιο πολυ σημασια θα εχει να βαλεις καινουρια λαστιχα, τακακια παρα να εχεις πολυ γκαζι. Για εμενα ειναι συμαντικη επισης και η προστασια απο τον αερα (οπως εχω καταλαβει)
Αν σε παιρνει κοιτα οτι και να παρεις να εχει ABS και ικανη διαδρομη αναρτησης.. Η Αθηνα ειναι ζουγκλα....m8
Αναφορικα με τον εξοπλισμο θα σου ελεγα εκει μην τσιγκουνευτεις. Απο την πρωτη μερα οδηγαω με μποτες, γαντια και γενικα φουλ εξαρτηση ακομα και με ζεστη.. (με εχουν πει φλωρο και ψαρακλα και by the way ηταν βσρομαδες και οι 2 με σπαστο κρανακι και βερμουδιτσα αλλα τεσπα)
Να παρεις οπωσδηποτε παπουτσια με σολα που να μην γλυστραει και να εχεις παντα καλυμενους αστραγαλους (θα με θυμηθεις). Να προσεξεις το κρανος σου να εχει καλο εξαερισμο και να εχει καλες κριτικες για σε θεματα στροβιλισμων και θορυβου. Να αποφυγεις τις πολυ φυμε ζελατινες και αναλογα το τι jacket θα παρεις να κοιταξεις το κουμπωμα πανω στον λαιμο (αν ειναι με σκρατς) να μην σε ενοχλει.

Αν ειχα ξανα την επιλογη στα παραπανω και δεν ηθελα χωμα θα σκεφτομουνα σιγουρα και το v strom..

Οτι και να αποφασισεις να θυμασαι οτι better to be safe than sorry.
Φιλικα
Γιωργος.

Lioulios
24/03/2010, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από frogie
Τα χατραχοπεδιλα είναι ειδικα πέδιλα για.. χατράχια, να φανταστώ;

(μα ΚΑΘΕ φόρουμ έχει έναν τέτοιο τύπο, έχει πολλή πλάκα)
Ότι και να του λες ...αυτός δεν αλάζει.
Συνέχεια τα ίδια κανει :lol:

Εχεις και ένα πμ . Δες το.