PDA

View Full Version : νεος με honda supra



akis88
26/03/2010, 22:15
Χαιρετω ολη την παρεα,ειναι το πρωτο μου μηνυμα εδω
Με λενε Ακη,ειμαι 22 χρονων και πηρα μεταχειρισμενο ενα supra για τις καθημερινες μετακινησεις γιατι καλοκαιριαζει και πλεον το αυτοκινητο γινεται ασυμφορο με τετοια τιμη στην βενζινη
Θελω να μου λυσετε καποιες απορειες γιατι ειναι το πρωτο δικυκλο που αγοραζω
Τι πρεπει να προσεξω?Αλλαγες λαδιων καθε ποτε πρεπει να κανω?Τι λαδια πρεπει να του βαζω?
Μπουζι?
Εξατμιση ειδα οτι φοραει μια motorsport,υπαρχει καποιος τροπος να μειωσω λιγο τον θορυβο πλην της εργοστασιακης?
Αυριο θα το ελεγξω ακομα καλυτερα για να δω τι θα χρειστει ακομα
Σιγουρα θα χρειαστω την βοηθεια σας!

sniper
26/03/2010, 22:19
Κοίτα...


πρώτα ρωτάμε και μετά αγοράζουμε....

Επίσης αν ειναι το πρώτο σου μηχανάκι, πήγαινε σε κάποιο μηχανικό να το κοιτάξει... να σου πει και κάθε πότε να κανεις σερβις, λάδια κλπ

toyar
27/03/2010, 08:16
Για σιγουριά λάδια άλλαξε.............χθες:winka:

Shaolin Monk
27/03/2010, 08:34
Καλως ηρθες παντως....:beer:

akis88
27/03/2010, 14:18
Καλως σας βρηκα ευχαριστω πολυ
Θα τα αλλαξω σημερα

tragos
15/04/2010, 17:01
καλος τον!
λαδια καλο θα ηταν να μην βαζεις οτι να ναι...
εγω προτεινω Motul 5100 15-50 και αλλαγη καθε 4.000 το πολυ
προσεχε γιατι το μηχανακι σου ειναι λογικο να καιει λιγο λαδακι. καλο ειναι να βλεπεις συχνα την σταθμη τους και να συμπληρωνεις οταν χρειαζεται

μπουζι βαζε NGK C7HSA η CR7HSA κ αλλαγη καθε 8.000κμ

καλο θα ηταν να το δει καποιος μηχανικος, αν δεν το εχει δει ακομα...
ρυθμισμα στις βαλβιδες, κανενα φιλτρο αερα, κατασταση ελαστικων, τακακια/σιαγωνες φρενων, αλυσιδα-γραναζια κ αναρτησεις πρεπει να εξακριβωθει οτι ειναι σε καλη κατασταση.

για τον θορυβο της εξατμισης δεν μπορεις να κανεις κατι παρα μονο να την αλλαξεις.

Sapidis
15/04/2010, 19:50
Φιλαρακι μου πηρες παπι-σκυλι. Εχω το Σουπρακι για καθημερινη μετακινηση και βαζω 4 γιουρος βενζινη την βδομαδα :beer: :beer:


Δεν θελω να σε επιρεασω αρνητικα, αλλα τα Σουπρακια πολλες φορες δεν τα προσεχεις και σε προσεχουν απιστευτα.Τα βλεπω στο δικο μου.Και παλι ομως καλες βολτες :)