Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: οδηγιες προς απαντες ναυτιλομενους

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nemes74
    Εγγραφή
    29/06/2009
    Μηνύματα
    1.233

    οδηγιες προς απαντες ναυτιλομενους

    καταρχας γεια σας παιδες!!!ηρθε η ωρα μου να παρεμβω και να δωσω και μερικες χρησιμες πληροφοριες με αφορμη το ταξιδιωτικο στη σερβια,και με αφορμη επισης την απορια ενος φιλου απο το σαιτ για ενα τοσο μεγαλο ταξιδι,με ενα μικρο μηχανακι,για προβληματα αποριες και δυσκολιες που μπορει να δημηουργηθουν ταξιδευοντας για τοσα χιλιομετρα,2000πχ,με τοσα λιγα κυβικα η και λιγοτερα......κανονας πρωτος καταρχας κιαπαραβατος....η αντοχη του ιδιου του αναβατη.καθοτι το klx δε φημιζεται και για την ανεση του,μια απο τις πρωτες μου προετοιμασιες στο μηχανακι ηταν η βελτιωση του υλικου της σελας για αναβατη αλλα και συνεπιβατη.που παρολα αυτα αποδειχθηκε ανεπαρκης ακομα και για τις δικες μου αντοχες!!!!μπορω να πω οτι μετα απο καθε 100-120,συνεχως διανυομενα χλμ,το μουδιασμα του κωλου και η αισθηση σε καποιες στιγμες ακομα και πονου γινονταν ελαφρως ενοχλητικη!!!πως το αντιμετωπισα?συνεχεις μικρομετατοπισεις εμπρος πισω στη σελα για να πιασω κιενα λιγο πιο φαρδυ τμημα της!!!ετσι τα συνεχομενα 150-160χλμ ηταν πλεον εφικτα αφου πλεον θα μας απασχολουσε ετσι κιαλλιως η καταναλωση.....παρολα αυτα δεν μου χαλασε σε τιποτα την απολαυση του ταξιδιου που συνεχως φροντιζε να μου φτιαχνει..................................η αποδοση του μοτερ και οι μουαγιεν!!!!!! και εμμεσως απανταω και στο φιλο που ρωτησε σχετικα....μα ειναι δυνατες τετοιες ταχυτητες απο 300κεκ?ναι κιμως ειναι με τις δουλιτσες που τουχω κανει!!!δεν υπερβαλω σε τιποτα οταν εγραφα οτι το μηχανακι κρατουσε για την πλακα και κινιοταν συνεχως σε ταχυτητες της ταξης των 135-150χλμ!!!!!και με λιγο σκυψιμο ειχε ακομα και περιθωριο για προσπερασμα μεχριτα 160χλμ!!!ειδικα αν κανεις τετοιο ταξιδι συνοδευομενος απο ενα χιλιαρι caponord,χρειαζεσαι καποιο μεσο ορο υψηλων χιλιομετρων για να μην πευδεις εαυτον αλλα και τον εταιρο συνταξιδιωτη,που ειδικα αν δεν εχει και κοντερ-για σου ρε γρηγορη!!!!!!!-δεν ξερει καν με ποσο παει αρα εσυ καθοριζεις και τον ρυθμο του ταξιδιου βασικα..... χαρακτηριστικη ηταν η εκπληξη του φιλου γρηγορη οταν σε καποια σημεια ηταν αυτος μπροστα και χρειαζοταν να κανουμε καποιες δυσκολες προσπερασεις,πχ,φορτηγο μπροστα +3-4 αυτοκινητα σε ουρα,και δεν πιστευε στα ματια του το μικρο 300αρι να τον εχει κατα ποδας στην προσπεραση μεχρι και τα 160χλμ!!!!! με φουλ κατεβασματα βεβαια και γερο πατημα στα κοκινα.......σε αρκετα ανοιχτα κοματια μαλιστα με αμηδρη κατωφερεια σημειωσα και τις καλυτερες τελικες μου με επαναλαμβανομενα 170-172χλμ!!!!αρα πιστευω οτι για ενα τοσο μεγαλο ταξιδι τα 150χλμ τελικης ειναι τουλαχιστον απαραιτητα ωστε να μην ζοριζεται ενα μικρο μοτερ κινουμενο τουλαχιστον στα 120-130+χλμ........τριτο και επισης απαραιτητο για καθε ταξιδι η αυτονομια!!!ειλικρινα δεν θα ξεκινουσα καν αν ενα μηνα πιο πριν δεν ειχα προσαρμοσει αλλα και δοκιμασει εκτεταμενα το βοηθητικο 5,5λιτρο τεποζιτο της just gas tanks!!!το 8λιτρο τεποζιτο του καβα,δεν επαρκει με το ζιγκλερωμα που τουχω ουτε για 130χλμ,γυριζοντας ηδη ρεζερβα απο τα 80-90χλμ.....η αγωνια καιι μονο ανευρεσης βενζιναδικου σε ξενη χωρα και σε δρομους που οδηγας για πρωτη φορα ειναι για μενα τουλαχιστον αποτρεπτικη..... τα σχεδον 60+χλμ αυτονομιας που μουδωσε ειλικρινα μεκαναν ευτυχισμενο!!!! μαλιστα σε επαρχιακο δρομο με χαλαρο οδηγημα μα ταχυτητες 80-10χλμ εκανε και την αυτονομια ρεκορ των 230χλμ εχοντας ακομα βενζινη μεσα!!!απο κει και περα τα υπολοιπα εναποκειντε στα πρωσοπικα γουστα του καθενος.....πχ για το φωρτομα ποτε δεν θα κατεφευγα σε λυσεις τυπου βαλιτσες τυπου τριβαλιτσο,πολυβαλιτσο και τα τοιαυτα!!!μια αρκετα μεγαλη τσαντα δμενη καλα με δυο χταποδια ητανυπεραρκετη για να χωρεσει ολα τα απαραιτητα,ρουχα εξοπλισμο +αρκετα εργαλεια.....θα μου χαλουσε κιολας και ο ιματζ του free adventure ταξιδιωτη!!!!και προσεξτε επισημαινω για μονοοκαβαλο ταξιδι!!!στο δικαββαλο...τα πραγματα αλλαζουν....θελεις χωρους που σε τοσο μικρο μηχανακι ειναι δυσκολο να βρεθουν.....αλλες εντυπωσεις?αν θα το ξανακανα?μα φυσικα απλα με λιγο καλυτερη σελα!!!!σηκωνει κιαλλη δουλιτσα βλεπω......τετοιο κιακομα μακρυτερο ταξιδι κιολας!!!! περιτο βεβαια να πω οτι μετα αολο αυτο το ταξιδι και την ταλεπωρια στην οποια υπεβαλα το μηχανακι μου χωρις να κανει ενα κιχ χωρις να ζητησει το παραμικρο,ουτε καν μερικα γραμαρια λαδακι η εκτιμιση μου γιαυτο και η αγαπη μου ανεβηκε σε δυσθεωρητα υψη!!!!γνωμη μου?και το συνιστο σοσους το σκεφτονται?τολμηστε το χωρις ενδοιασμους!!!!θα το ευχαρηστηθητε!!!!αυτα λοιπον τα ολιγα απο μενα σαν επιλογος αυτου του ταξιδιου και φυσικα παντα ανοιχτος σε αποριες ενστασεις και προτασεις για οτιδηποτε..............!!!!
    ride fast stay young!!!

  2. #2
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Ξεχάσαμε τα σημεία στίξης?

    Τόσο μεγάλο κείμενο χωρίς τελείες, χωρίς κόμματα είναι δυσανάγνωστο. Ήθελα να το διαβάσω αλλά δεν.....

    Φιλικά πάντα
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #3
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
    Ξεχάσαμε τα σημεία στίξης?

    Τόσο μεγάλο κείμενο χωρίς τελείες, χωρίς κόμματα είναι δυσανάγνωστο. Ήθελα να το διαβάσω αλλά δεν.....

    Φιλικά πάντα


    αντε ρε γεροπαραξενε...



    φιλικα παντα
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  4. #4
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις Χρήστο.

    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nemes74
    Εγγραφή
    29/06/2009
    Μηνύματα
    1.233

    απ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
    Ξεχάσαμε τα σημεία στίξης?

    Τόσο μεγάλο κείμενο χωρίς τελείες, χωρίς κόμματα είναι δυσανάγνωστο. Ήθελα να το διαβάσω αλλά δεν.....

    Φιλικά πάντα
    ωχ αμαν........!!!!!!!!!τοσο χαλια......????σορρυ guys!!!!!αποροφηθηκα απτον ειρμο μου!!!!ειχα οιστρο!!!!!
    ride fast stay young!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nemes74
    Εγγραφή
    29/06/2009
    Μηνύματα
    1.233

    απ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
    Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις Χρήστο.

    στο χρωστουσα αδελφε μου!!!!στη διαθεση σου!!!!
    ride fast stay young!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2012, 20:50
  2. Οδηγίες προς ναυτιλομένους
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2008, 15:45
  3. Προς άπαντες εφταμισάκιδες........
    από kostom στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2005, 07:23
  4. προς άπαντες διαμένοντες στην ΠΑΤΡΑ!!!
    από petridist στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2005, 12:11
  5. Οδηγιες Προς Ναυτιλομενους...
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2004, 08:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF