Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: XJ6 Diversion vs Shiver 750 vs Er6F

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2023
    Μηνύματα
    21

    XJ6 Diversion vs Shiver 750 vs Er6F

    Χαιρετώ όλη τη παρέα, είμαι σε διαδικασία αγοράς μηχανής μετά από 1 χρόνο ποδαράτος αφού πούλησα το ds525x κάνα μήνα αφού το πήρα.
    Το μπάτζετ είναι στα 3 με 3.5κ και όπως βλέπετε και στον τίτλο αυτά είναι τα μηχανάκια που με ενδιαφέρουν, χρήση θα είναι αστική μετακίνηση σε επαρχιακή πόλη (καβαλα) και σύντομες κοντινές βόλτες 70-100 χλμ.
    Ταξίδια δεν θα κάνω καθώς η κυρά δεν ψήνεται για έδωσα και το ds525x.
    Οποτε θέλω κάτι όμορφο στο μάτι βολικό για πόλη και με καλή δύναμη για να περνάω καλά όταν το καβαλαω.

    Έχω αποκλείσει το bandit 650 λόγο βάρους hornet και fazer δεν μου αρέσουν εμφανισιακά και δεν βρίσκω εδω γύρω κάτι καλό σε αυτά τα χρήματα.
    Οι σκέψεις μου για το κάθε ένα
    1. Shiver κούκλα να την κοιτάς έχει αρκετή δύναμη ακούω πολλά για προβλήματα και ότι είναι λίγο <<αδαμαστη>> και απρόβλεπτη
    2. Xj6 diversion μου αρέσει σε εμφάνιση έχει το fairing και abs κολλάω στο ότι ακούω πως είναι σωβρακο σε φρένα και αναρτήσεις.
    3. ER6F μου φαίνεται ποιο σπορ σε θέση οδήγησης και στήσιμο μου αρέσει λιγότερο από τα άλλα 2 αλλά το βρίσκω όμορφο και γενικά δεν βρίσκω πολλές πληροφορίες για το ποιόν της μηχανής.

    Παρακαλώ μια βοήθεια για να κάνω narrow down και να πάω επιτέλους να δω ένα από τα 3.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.783
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akisk19 Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ όλη τη παρέα, είμαι σε διαδικασία αγοράς μηχανής μετά από 1 χρόνο ποδαράτος αφού πούλησα το ds525x κάνα μήνα αφού το πήρα.
    Το μπάτζετ είναι στα 3 με 3.5κ και όπως βλέπετε και στον τίτλο αυτά είναι τα μηχανάκια που με ενδιαφέρουν, χρήση θα είναι αστική μετακίνηση σε επαρχιακή πόλη (καβαλα) και σύντομες κοντινές βόλτες 70-100 χλμ.
    Ταξίδια δεν θα κάνω καθώς η κυρά δεν ψήνεται για έδωσα και το ds525x.
    Οποτε θέλω κάτι όμορφο στο μάτι βολικό για πόλη και με καλή δύναμη για να περνάω καλά όταν το καβαλαω.

    Έχω αποκλείσει το bandit 650 λόγο βάρους hornet και fazer δεν μου αρέσουν εμφανισιακά και δεν βρίσκω εδω γύρω κάτι καλό σε αυτά τα χρήματα.
    Οι σκέψεις μου για το κάθε ένα
    1. Shiver κούκλα να την κοιτάς έχει αρκετή δύναμη ακούω πολλά για προβλήματα και ότι είναι λίγο <<αδαμαστη>> και απρόβλεπτη
    2. Xj6 diversion μου αρέσει σε εμφάνιση έχει το fairing και abs κολλάω στο ότι ακούω πως είναι σωβρακο σε φρένα και αναρτήσεις.
    3. ER6F μου φαίνεται ποιο σπορ σε θέση οδήγησης και στήσιμο μου αρέσει λιγότερο από τα άλλα 2 αλλά το βρίσκω όμορφο και γενικά δεν βρίσκω πολλές πληροφορίες για το ποιόν της μηχανής.

    Παρακαλώ μια βοήθεια για να κάνω narrow down και να πάω επιτέλους να δω ένα από τα 3.
    Πόσο ζυγίζει το bandit και πόσο τα άλλα και το απορρίπτεις λόγω βάρους;

    Το aprilia είναι στην κατηγορία των 70 ίππων τροχό, οπότε τι αδάμαστο και αρκετή δύναμη είναι,μόνο εσύ μπορείς να το εξηγήσεις.

    Το diversion είναι μια low budget υλοποιηση η οποία φυσικά και έχει λόγο ύπαρξης, εσύ δεν ξέρω τι περιμένεις και γράφεις αυτά που γράφεις.

    Μήπως πρέπει να ψάξεις, να διαβάσεις και να κρίνεις με πιο σωστά δεδομένα, τι θέλεις; Όταν λαμβάνουμε αποφάσεις με μύθους , κατά κανόνα λαμβάνουμε λάθος αποφάσεις
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2023
    Μηνύματα
    21
    Το bandit ζυγίζει 248 κιλά γεμάτο στη μέτρηση του motomag.
    Για το aprilia δεν αναφέρω ότι έχει την τρελή δύναμη αλλά αυτή που έχει πως την βγάζει στο δρόμο αν είναι νευρικό έχει ξεσπάσματα και γενικά ένα μη γραμμικό τρόπο λειτουργίας.
    Για το diversion έχω ακούσει 2 γνωμες.
    1 ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό all arounder που τα κάνει όλα καλά χωρίς να είναι τέλειο σε τίποτα.
    Και 2 ότι είναι μια τελείως φτηνιαρικη κατασκευή που χρίζει σοβαρών αναβαθμίσεων σε φρένα και αναρτήσεις.
    Προφανώς υπάρχουν μύθοι γύρω από κάθε μηχανη και αυτό προσπαθώ να βρω τι ισχύει και τι όχι.
    Εγώ αυτό που θέλω απ τη μηχανή είναι να περνάω καλά όταν την καβαλαω και να μου αρέσει όταν την βλέπω σταματημένο.
    Κατανοώ ότι πρέπει να τις οδηγήσω για να βγάλω ένα συμπέρασμα αλλά προσπαθώ να έχω μια γενικότερη εικόνα του τι παίζει με αυτά τα μοντέλα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.751
    Από εμένα xj6. Σώβρακα και φανέλες δε θα σε απασχολήσουν σε καθημερινή χρήση, εκτός κι αν το βάζεις πίστα ξέρω γω. Πλήρες σύνολο και καλή αντιπροσωπεία.

    Το ds πώς και το 'δωσες τόσο γρήγορα;

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2023
    Μηνύματα
    21
    Το ds έφυγε 1ον επειδή η σύζυγος δεν ψηνόταν εν τέλη για ταξίδι με τη μηχανή, φίλους με μηχανές δεν έχω να πεις θα πάω πουθενά με παρέα, οπότε να έχω ένα μηχανάκι των 6κ απλά για μέσα στην πόλη και για να πετάγομαι 50 χλμ πάρα δίπλα μου φάνηκε κουλό.
    Είναι πράγματα που μπορώ να κάνω με μεταχειρισμένο στα μισά λεφτά.
    Οπότε εκμεταλευτηκα την έλλειψη στοκ που υπήρχε και το έσπρωξα άμεσα.
    Παρόλα αυτά είναι μια πόλη καλή μηχανή για τα λεφτά της.

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.499
    To shiver GT εννοείς μάλλον και όχι το γυμνό που είναι όντως το πιο όμορφο και καλοστημένο.
    Οι απόψεις διίστανται σχετικά με τα θέματα, έχει κόσμο που πίνει νερό στο όνομα του, αλλα και μη ικανοποιημένους.

    Το diversion έχει πολύ γλυκό μοτερακι γραμμικό και με ωραίο ήχο ψηλά. Ελαφρύ και εύκολο πακετο.
    Τα περιφερειακά είναι επαρκή για την χρήση που το θέλεις.

    Το er6f θα το έβαζα στην Τρίτη θέση λόγω αισθητικού στα μάτια μου, καλό και απροβλημάτιστο γενικώς αλλά πρέπει να έχουν γίνει όλα τα τυπικα στην συντήρηση του

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2023
    Μηνύματα
    21
    Το γυμνό εννοώ Gt έχει 2 σε όλη τη χώρα αυτή τη στιγμή στις αγγελίες και είναι πολύ μακριά μου.
    Αύριο θα πάω να δω το xj6 και η αλήθεια είναι ότι κλείνω ήδη προς τα εκεί επειδή είναι πολύ προσεγμένη μηχανή 39.000 χλμ 1ο χέρι έχει abs φοράει μανιτάρια ψηλή ζελατίνα κλπ.
    Το shiver πάλι είναι 2ο χέρι 62Κ χλμ χωρίς abs και δεν είναι πλήρως εργοστασιακό.
    Παρόλα αυτά από εμφάνιση είναι φοβερό.

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.178
    Πως μπορείτε και αντιστέκεστε στο shiver..
    καλές μοτοσυκλέτες είναι όλες τους αλλά το aprilia έχει διαφορά.
    Όλος ο σχεδιασμός του πρωτότυπος, επίπεδο περιφερειακών..

    Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται σαν ένα πολύ καλό δείγμα αυτής της σχολής σχεδιασμού
    όπως και πιο premium απο τις άλλες, σαν μια μοτό μικρής παραγωγής.

    Δεν ενδείκνυται περισσότερο από απλούστερες και λίγο μικρότερες μοτό για χρήση μέσα στην πόλη
    η λογική το ξεκαθαρίζει εύκολα..
    Σίγουρα όμως περνάς καλύτερα και είναι πιθανότερο να βγεις εκτός

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2023
    Μηνύματα
    21
    Μόλις έκανα δοκιμη το xj6 και τα συναισθήματα μου είναι ανάμεικτα.
    Μικρο και ελαφρύ μηχανάκι πολύ πιο ματσωβολο από το 525 που είχα το μοτέρ του πρόθυμο και σβέλτο πολύ ωραίο γκάζι γραμμικό χωρίς να σε τρομάζει.
    ΑΛΛΑ είδα δάκρυα στη μπροστά δεξιά μπουκάλα ίσως είναι απλά η τσιμουχα ίσως κάτι περισσότερο δε ξέρω τι θα κοστίσει και αυτό που με χάλασε περισσότερο ήταν τα φρένα.
    Επιεικώς τραγικά όσο και να πάταγα δεν έκοβε δεν μαγκωνε δεν βυθιζε καν το μπροστινό δεν ξέρω αν φταίνε τα τακάκια η χρήζει μεγαλύτερης αναβάθμισης το σύστημα, πάντως η λειτουργία τους μου φάνηκε ανησυχητικά ανίσχυρη.

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akisk19 Προβολή μηνύματος
    Μόλις έκανα δοκιμη το xj6 και τα συναισθήματα μου είναι ανάμεικτα.
    Μικρο και ελαφρύ μηχανάκι πολύ πιο ματσωβολο από το 525 που είχα το μοτέρ του πρόθυμο και σβέλτο πολύ ωραίο γκάζι γραμμικό χωρίς να σε τρομάζει.
    ΑΛΛΑ είδα δάκρυα στη μπροστά δεξιά μπουκάλα ίσως είναι απλά η τσιμουχα ίσως κάτι περισσότερο δε ξέρω τι θα κοστίσει και αυτό που με χάλασε περισσότερο ήταν τα φρένα.
    Επιεικώς τραγικά όσο και να πάταγα δεν έκοβε δεν μαγκωνε δεν βυθιζε καν το μπροστινό δεν ξέρω αν φταίνε τα τακάκια η χρήζει μεγαλύτερης αναβάθμισης το σύστημα, πάντως η λειτουργία τους μου φάνηκε ανησυχητικά ανίσχυρη.
    Συνήθως ως πρώτο υπεύθυνο θα έβαζα τα φθηνά τακάκια του 10ρικου που έχουν τέτοια συμπεριφορά και αίσθηση. Επίσης ποτε έκανε τελευταία φορά αλλαγή υγρών φρένων και αν είναι σε καλή κατάσταση οι δίσκοι

    η μπουκάλα δακρύζει αν απο έχει ξεραθεί απο τις καιρικές συνθήκες(εκτεθειμένο εξωτερικά). Εκτός αν έχει παρει σε κάποιο ελαφρύ κοπάνημα που δε φαίνεται με το ματι, σε κάθε περίπτωση αν καταλήξεις ενα προτεινόμενο συνεργείο της περιοχής που θα συμφωνήσετε θα σου πει αν χρειάζεται περισσότερα ή με τα αναλώσιμα μονο καθαρίζεις
    το οτι είναι πρώτο χέρι όμως είναι σημαντικό ως προς την γνησιότητα των χλμ

    Αν η τιμή προσφοράς είναι μέση για τα δεδομένα οκ, αν η τιμή είναι υψηλή τότε βάση των ευρημάτων προτείνεις ανάλογα στον πωλητή να συμβάλει
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    348
    Δες μήπως η μπουκάλα στάζει πάνω στα φρένα.
    Το ερ6f είναι αρκετά καλό allrounder, για την αξιοπιστία δεν μπορώ να σου πω γνώμη ακόμα, σίγουρα θέλει να κάνεις ευλαβικά συντήρηση, όπως κάθε τι. Το ιδανικό είναι να καβαλήσεις αυτά που κοιτάς για δοκιμή οτι και να λέμε.
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 08/05/2024 στις 14:45.

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.484
    Το να μην μαγκώνει καθόλου και να μην βυθίζει το μπροστινό μου φαίνεται και εμένα λίγο παράξενο για να το θεωρήσω κανονική συμπεριφορά
    αλλά μην ξεχνάς πως το diversion κάποια στιγμή κοντά στο 2010 κόστιζε λιγότερο από 7.000Ε ( το αγόρασε καινούργιο κάπου τότε καλός μου φίλος).
    Οπότε σίγουρα έχουν γίνει κάποιες εκπτώσεις στην κατασκευή π.χ 2πίστονες δαγκάνες.
    Τα φρένα,πλαίσιο και τις αναρτήσεις του Shiver δεν θα τα πλησιάσει με τίποτα.
    Το fazer που ανάφερες είναι πολύ καλύτερο σε αυτά τα σημεία από το Diversion
    when life gets complicated... i ride.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2023
    Μηνύματα
    21
    3400 το αφήνει σε τιμή ας πούμε ότι χρειάζεται τσιμουχες και λάδια στο μπροστινό, 4 καλά τακάκια μπροστά πάμε στα 3600, με μια πιθανότητα να χρειαστεί αλλαγή στα σωληνάκια φρένων σε μεταλλικά που εκεί δεν ξέρω τι θα γίνει από τιμή.
    Βέβαια μιλάμε για ένα μηχανάκι με ελάχιστα χλμ (39000) που έχει ήδη μανιτάρια μπριζακι και κάγκελα κεντρικής βαλίτσας με βαλίτσα.
    Νομίζω ότι σε κάθε μεταχειρισμένο κάτι πρέπει να κάνεις όταν το πάρεις, και αυτά τα έξοδα δεν μου ακούγονται τραγικά πολλά.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akisk19 Προβολή μηνύματος
    3400 το αφήνει σε τιμή ας πούμε ότι χρειάζεται τσιμουχες και λάδια στο μπροστινό, 4 καλά τακάκια μπροστά πάμε στα 3600, με μια πιθανότητα να χρειαστεί αλλαγή στα σωληνάκια φρένων σε μεταλλικά που εκεί δεν ξέρω τι θα γίνει από τιμή.
    Βέβαια μιλάμε για ένα μηχανάκι με ελάχιστα χλμ (39000) που έχει ήδη μανιτάρια μπριζακι και κάγκελα κεντρικής βαλίτσας με βαλίτσα.
    Νομίζω ότι σε κάθε μεταχειρισμένο κάτι πρέπει να κάνεις όταν το πάρεις, και αυτά τα έξοδα δεν μου ακούγονται τραγικά πολλά.
    Έχεις δίκιο, λίγο ή πολύ όλα τα μεταχειρισμένα θα θέλουν κάτι στην αρχή.
    Ήταν το μηχανάκι που ήθελα να πάρω το xj6, άλλο που το ξερό μου το κεφάλι κόλλησε με το er6.
    Είναι το ντυμένο;
    Το θεωρώ πολύ όμορφο και αν υποθέσουμε οτι ο κινητήρας είναι ένας χαμηλοκουρδισμένος fazer( που είναι ένα χαμηλοκουρδισμένο r6)
    θεωρητικά δεν σπάει ούτε με αίτηση.
    Απλά όσο μπορείς πιο εξονυχιστικό έλεγχο πριν την αγορά, όχι σαν μερικούς μερικούς
    Εύχομαι να κάνεις ταξιδάρες, φαντάζομαι είναι απαγορευτικό να ανοίγεις τέτοια μηχανάκια σε επαρχιακό δίκτυο ετσι και αλλιως.

    Edit: επίσης το er6 δεν βγαίνει με abs αν δεν κάνω λάθος μέχρι το 2009-10, δεν ακούγονται και πολύ καλά λόγια για αυτό όμως ακόμα και στα μοντέλα που το περιείχαν.
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 08/05/2024 στις 19:15.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2023
    Μηνύματα
    21
    Είναι αυτό με το μισό φερινγκ αν ήταν το F με το φουλ φερινγκ θα είχα δώσει καπαρο ήδη. Το ΕΡ το έχω βγάλει και εγώ από το μυαλό μου τελικά, περιμένω να δω το shiver από κοντά και να το καβαλησω, για να αποφασίσω αν και λόγο της φύσης του (ποιο νεανικό και καγκουρικο) θα έχει περάσει ποιο δύσκολα στα χέρια όσων το είχαν, εδώ να αναφέρω ότι είμαι 31 και δε με κόβω να κάνω μεγάλα ταξίδια αλλά πιστεύω ότι η κυρά θα το αρέσει το xj6 λόγο του πιο ομαλού σαμσαν του σε σχέση με το ds525x.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki versys 650 vs Aprilia shiver 750 GT
    από fatsas35 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2020, 22:13
  2. Βοηθεια!..ZX6R vs GSXR 750 vs Daytona 675
    από NikosNio στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 124
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2011, 14:55
  3. (f800s Vs F800r) Vs Er-6f Vs Shiver 750 Gt
    από Full Noob στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2009, 14:25
  4. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 11:05
  5. fazer 600 vs Z 750
    από lhasa2015 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2004, 09:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF