Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Κάτι από Δαλματικες ακτές , αυστριακές Άλπεις και σκληρά Βαλκάνια .

  1. #1
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.181

    Cool Κάτι από Δαλματικες ακτές , αυστριακές Άλπεις και σκληρά Βαλκάνια .

    Είναι 7/8 , έχουμε φτάσει Πειραιά απο Ηράκλειο και πέραν του ότι είμαστε φορτωμένοι σαν τα γαϊδούρια , βλέπω κρεμάει η αλυσίδα .
    Στις 17:00 έχω κλεισμένα εισιτήρια για Λευκίμη Κέρκυρας ( χωριό δικό μου ) από Ηγουμενίτσα ενώ στις 9/8 ξεκινάει το μεγαλύτερο έως τώρα ταξίδι μου και πρώτο ταξίδι εξωτερικό με την μοτοσυκλέτα .

    Αλλαγή αλυσιδογραναζα φόρτωμα και επιτέλους ΔΡΟΜΟΣ .
    480 χλμ με 40 βαθμούς Κελσίου Αθήνα Ηγουμενίτσα από τον πιο βαρετό δρόμο που υπάρχει .
    2 στασεις των 5 λεπτών πολύ νερό και Powerade (not sponsored) και μέσα σε 4 ώρες ημασταν στο λιμάνι Ηγουμενιτσας

    Σήμερα 8/8 έπλυνα την μηχανή , έσφιξα ότι βίδα σε βάση για πλαϊνές/κεντρική και κινητού είχα , λίπανα την αλυσίδα και μπορώ να πω ότι είμαι έτοιμος .

    Αγαπητέ μου εαυτέ του 2020 ,
    Πέρασαν 4 χρόνια , με πολύ κόπο όμως τα καταφέραμε , αύριο ένα από τα όνειρα μου γίνεται πραγματικότητα , 4500 χλμ ταξίδι στις Δάλματικες ακτές , κεντρική Ευρώπη και Βαλκάνια .

    Αυτό είναι η αρχή του ταξίδιωτικου μου !

    The Dirty Harry.

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.181
    Μέρα 1η Ο δρόμος για το Κοτορ

    Αφού έπλυνα και ετοίμασα την μηχανή για την επόμενη μέρα, σειρά είχαν 2 μπύρες και ξάπλωμα στο κρεβάτι νωρίς γιατί το ταξίδι ξεκινούσε αύριο με ξύπνημα στις 05:30 το πρωί .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	456243850_881280470186249_1610876792180219512_n.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	105,7 KB 
ID:	455601

    Ή και όχι?


    Καθόμουν με το κινητό στο κρεβάτι και ενώ ήμουν κουρασμένος , ενώ τα είχα διπλοτσεκάρει όλα , ένα αμάλγαμά ετερόκλητων συναισθημάτων με έχουν φέρει σε υπερένταση.
    Από την μία είχα απίστευτη προσμονή για αυτό το ταξίδι αλλά από την άλλη ένιωθα άγχος και μία αμφιβολία του τύπου ''που πάω να μπλέξω τώρα''?

    Ωστόσο η σκέψη ότι αύριο θα ήμουν πάνω στην μηχανή με ηρεμούσε και εν τέλει με χαλάρωσε στις 3:30 το βράδυ...

    Ξύπνημα μετά από 2 ώρες , λοιπόν, φόρτωμα τα πάντα και φύγαμε .

    Από Ηγουμενίτσα , μέσα από μια καταπράσινη διαδρομή 35 λεπτών φτάνουμε στον συνοριακό σταθμό της Σαγιάδας όπου περνάμε και αισίως η μηχανή μίζαρε για πρώτη φορά Εξωτερικό.

    Η Αλβανία ειδικά το Νότιο τμήμα της ήταν πανέμορφη. Βουνά , ποτάμια , Δάση και ωραία χωριουδάκια.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image08436 (1).jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	455602
    Εκεί με έπιασα για πρώτη φορά στο ταξίδι αυτό ( ένα συναίσθημα που θα με συντροφεύσει σε πολλά σημεία του ταξιδιού) να προσπαθώ να χωρέσω στα μάτια και στην μνήμη μου όλες αυτές τις εικόνες που βίωνα .
    Αν το ταξίδι μου ξεκίναγε με βάση την Αθήνα και όχι την Κέρκυρα, σίγουρα η πρώτη διανυκτέρευση θα ήταν στην περιοχή της Βόρειας Ηπείρου .
    Αφού ακολουθήσαμε κατά μήκος τον Ποταμό Αώο και περάσαμε το Τεπελένι ξεκίνησαν τα ζόρια, βλέπετε μέχρι το Τεπελένι ,λόγω υψομέτρου και ώρας , η θερμοκρασία δεν ξεπέρναγε τους 28 βαθμούς.
    Μετά το Τεπελένι όμως επειδή ο δρόμος ήταν και πεδινός και μέχρι 80 χλμ/ώρα δεν σας το κρύβω με ταλαιπώρησε αρκετά.

    1ο ζόρι ήταν τα πολύ χαμηλά όρια ταχύτητας που παραδόξως όλοι ακολουθούσαν επομένως δεν τα ξεπερνούσα (συχνά).

    2ο ζόρι ήταν η ολοένα και αυξανόμενη ζέστη.

    3ο ζόρι ήταν η απειρία μου. Δεν είχα κάνει καμία στάση από την ώρα που πέρασα τα σύνορα με αποτέλεσμα (και σε συνδυασμό με την αυπνία μου) να με πιάσει η κούραση . (Rookie Mistake number 1 Check)

    Εκεί κάπου έξω από το Φιέρ ήρθαμε σε επαφή και με την πρώτη πυρκαγιά.
    ( Δυστυχώς θα μας ακολουθήσουν πολλές ακόμα στο ταξίδι αυτό. )

    Η διαδρομή από το Φιέρ μέχρι και μετά τα Τίρανα έως την Λίμνη Σκόδρα μου φάνηκε λες και την έκανα με τα πόδια.

    Απίστευτη Κίνηση . Απίστευτη ζέστη , κάπνα από την φωτιά και στάχτη , ειδικά έξω από Δυρράχιο και Τίρανα για περίπου 10 χιλιόμετρα πηγαίναμε σταμάτα ξεκίνα με 1η-2η.
    Μέχρι να μπούμε στην καινούρια Εθνική τους αγανακτήσαμε . ( Ποτέ ξανά ταξίδι σε καλοκαιρινούς προορισμούς Καλοκαίρι. Rookie Mistake number 2 Check )

    Δυστυχώς η κίνηση αυτή μας ανάγκασε να μην μπούμε στα Τίρανα , που είχαμε προγραμματίσει για μεσημεριανό και συνεχίσαμε προς Σκόδρα οπού και λόγω της κούρασης αλλά και επειδή μπέρδεψα τα μπούτια μου... χάθηκα.

    Το τι κωλόδρομο φάγαμε δεν λέγεται .
    Πιστεύω ότι ο δρόμος αυτός είναι κάποιου είδους τεστ για ερπύστρια αλλιώς δεν εξηγούνται οι λακκούβες-γεωτρήσεις .
    Περάσαμε την παλαιά γέφυρα του ποταμού Δρινού όπου οι οδηγοί προκειμένου να αποφύγουν λακκούβα, επέλεγαν την παραλίγο μετωπική με εμένα.
    Στο πέρασμα της παλαιάς γέφυρας κατάλαβα το λάθος μου γιατί ακριβώς δίπλα ήταν η καινούρια κανονική γέφυρα που είχε άσφαλτο και φαινόνταν ασφαλής.
    (Οριακά κάπου εκεί άκουγα να αντηχούν οι Χριστοπαναγίες του Χάρη από την Λίμνη πλαστήρα όταν με είχε βάλει να έχω τους χάρτες)
    Τελοσπάντων , βρήκα τον δρόμο μου και μπήκαμε στην Παραλίμνια Πόλη της Σκόδρας .



    Άλλο ένα εξαιρετικό τοπίο στην Αλβανία ήταν η Σκόδρα , εκεί κάναμε μία σύντομη στάση για καφέ γιατί η ζέστη είχε κορυφωθεί και η κούραση μας είχε δαγκώσει για τα καλά νερό-καφέ-μπουρέκ και πίσω στον δρόμο!
    Όσο κόντευα στα σύνορα τόσο περισσότερο με έβλεπα να αυξάνω ρυθμούς-προσπεράσεις κάτι το οποίο όσο το σκέφτομαι πλέον ξεκούραστος ήταν ακόμα ένα λάθος .

    Περνάμε 2-3 χιλιόμετρα ΟΥΡΑΣ για τα σύνορα με το Μαυροβούνιο και επιτέλους μπαίνουμε στην 2η χώρα του ταξιδιού και 1η χώρα προορισμό μας.
    The Dirty Harry.

  3. #3
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.181
    Περάσαμε μέσα από το Μπαρ και οδήγησα σε έναν εξαιρετικό ασφαλτοτάπητα μέχρι το Σβέτι Στεφάν.

    Το Σβέτι Στεφάν ήταν ΥΠΕΡΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ μέρος , πολύ όμορφο να το βλέπεις αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό για να κάτσεις ώρα να το περιηγηθείς, βγάλαμε την κλασική φωτογραφία με το νησάκι και φύγαμε για Μπούτβα και τελικό προορισμό το Κοτορ.

    Η Μπούτβα όπως και πολλές από τις μεγάλες παραλιακές πόλεις του Μαυροβουνίου ζουν το 2004 τους.
    Άπειρες οικοδομές και ξενοδοχειακές μονάδες δίπλα στο κύμα. Θεωρώ πως σε λίγα χρόνια θα χαθεί η όποια γραφικότητα έχουν αυτές οι πόλεις. Φύγαμε και από Μπούτβα και φτάνουμε στο τέρμα του βουνού πριν το Κοτόρ .
    Τα συναισθήματα μου ήταν απίστευτα , ότι πλάναρα τα βράδια διαβάζοντας ταξιδιωτικά άλλων συντρόχων εδώ , το ζούσα.

    Ξέρεις όταν βάζεις στο Google Maps διαδρομές για να προγραματίσεις ένα ταξίδι και τελικά βλέπεις την ταμπέλα του προορισμού-στόχου σου μπροστά στα μάτια σου, αισθάνεσαι ολοκλήρωση.

    Η θέα ήταν απίστευτη. Σε κάθε στροφή με έπιανα να χαζεύω , το Κοτόρ από πάνω ήταν πραγματικά το Σμαράγδι της Αδριατικής.

    Βρίσκω το κατάλυμα μπαίνουμε μέσα (ήταν απαίσιο αλλά Whatever) με κερνάει και ο θεούλης οικοδεσπότης κάτι σαν ρακί και είμαι ήδη σβηστός με νεκρά στην κατηφόρα για ύπνο.

    Το βράδυ πήγαμε με τα πόδια στην παλαία πόλη .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	456416946_1046656660799012_1465832397008369662_n.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	78,1 KB 
ID:	455603
    και περιηγηθήκαμε στα μεσαιωνικά καντούνια της. Φαγητό και μπύρες σε ένα υπέροχο μπαράκι και μετά κατάλυμα για ξεκούραση για να το γυρίσουμε ξανά όλο με φρέσκα-ξεκούραστα κυρίως- μάτια.

    Ήταν τόσο όμορφη μέσα , υπέροχα στολισμένη με τα φώτα και αρκετό κόσμο
    The Dirty Harry.

  4. #4
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.181
    Είναι ΜΑΚΕΤΟ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fix 1.jpg 
Προβολές:	43 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	455784

    Η κεντρικη είσοδος. The Sea Gate .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fix 2.jpg 
Προβολές:	43 
Μέγεθος:	106,6 KB 
ID:	455785
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fix 3.jpg 
Προβολές:	44 
Μέγεθος:	74,7 KB 
ID:	455787
    Palace of Drago Family
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fix 4.jpg 
Προβολές:	43 
Μέγεθος:	82,3 KB 
ID:	455786
    Σοκάκι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fix 5.jpg 
Προβολές:	44 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	455790
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fix 6.jpg 
Προβολές:	43 
Μέγεθος:	106,2 KB 
ID:	455791
    Ο καφές μου από εδώ και πέρα...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fix 7.jpg 
Προβολές:	43 
Μέγεθος:	95,7 KB 
ID:	455792
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 14/09/2024 στις 12:32.
    The Dirty Harry.

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.181
    Μέρα 2η


    Αφού ξυπνήσαμε, λίπανση αλυσίδας, φόρτωμα και φύγαμε για πρωινό και καφέ στην παλαιά πόλη του Κοτορ.

    Δυστυχώς η φωτιά μας κυνηγούσε και ξεκίνησαν 2 εστίες , μία στην Μπούντβα και μία πάνω από το Κοτόρ.

    Η κίνηση, ο χαμός , η στάχτη και η τρομερή ζέστη ήταν εφιαλτικά.

    Ωστόσο , αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να μην πάρουμε το Φέρι και να περιηγηθούμε στις παραλιακές πόλεις του Μαυροβουνίου.

    Κάθε πόλη είχε κάτι ιδιαίτερο, μία πανεμόρφη εκκλησία, ένα νησάκι με υπέροχα σπίτια , μία παραλία με καταπράσινα νερά , όλο το σκηνικό ήταν μαγικό.

    Ο δρόμος συνέχιζε να ήταν στριφτερός και η διάθεση μας επανήλθε όσο κοντεύαμε στην Κροατία.


    Ο προορισμός μας για την 2η μέρα ήταν το Dubrovnik όπου θα διανυκτερεύαμε .

    Μπήκαμε στην Κροατία , αφού για μία ακόμα φορά προσπεράσαμε μία γιγάντια ουρά στα σύνορα.

    (Τάσο Airmav , ακόμα θυμάμαι να μου λες μην κωλώσεις στα σύνορα προσπέρνα και γλίτωσα άπειρη ώρα και κούραση)

    Η Νότια Κροατία συνέχιζε στο μοτίβο του Μαυροβουνίου όσον αφορά το οδικό δίκτυο. Στριφτεροί δρόμοι 1 λωρίδα ανά κατεύθυνση .

    Όσο πλησιάζαμε το Dubrovnik ανεβαίναμε υψόμετρο και ξαφνικά , βγαίνοντας από μία στροφή το είδαμε. |

    Ήταν συγκλονιστικά όμορφο να βλέπεις την θέα στην παλαιά πόλη του Ντουμπροβνικ από ψηλά. Ήταν σαν ψεύτικο.

    Άλλη μία φορά που προσπάθησα να χωρέσω τις εικόνες στα μάτια μου.

    Τώρα το Dubrovnik έχει ως εξής :

    Τα αξιοθέατα (τα περισσότερα έστω) είναι μέσα στην παλαιά μεσαιωνική τους πόλη, η νέα πόλη είναι γύρω από την παλαιά και εκτείνεται σε απόσταση μέχρι και 8 χιλιόμετρα.
    Εμείς μείναμε 4 χιλιόμετρα από την παλαιά πόλη, επομένως έχοντας διαβάσει προηγούμενα ταξιδιωτικά εδώ, πρώτη δουλειά μας ήταν να βρούμε το σπίτι, να ξεφορτώσουμε και να πάμε σούπερ μάρκετ για να μην φάμε έξω και κάψουμε χρήματα.

    Ότι γλιτώσαμε από το φαγητό εννοείται έγιναν παγωτό και μπύρες στις τρύπες του τείχους που κοιτά στην Αδριατική.

    Μείναμε δυστυχώς 1 νύχτα στο Dubrovnik και αυτό είναι κάτι που μετανιώνω .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image00010(1).jpg 
Προβολές:	44 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	455773
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image00011(1).jpg 
Προβολές:	44 
Μέγεθος:	104,5 KB 
ID:	455774
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image00012(1) fix.jpg 
Προβολές:	44 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	455776
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fix 2.jpg 
Προβολές:	45 
Μέγεθος:	72,8 KB 
ID:	455779
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fix 3.jpg 
Προβολές:	45 
Μέγεθος:	64,7 KB 
ID:	455780
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fix 4.jpg 
Προβολές:	45 
Μέγεθος:	56,8 KB 
ID:	455781
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fix 5.jpg 
Προβολές:	44 
Μέγεθος:	90,6 KB 
ID:	455782


    Game Of Thrones intestifies
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fix 7.jpg 
Προβολές:	43 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	455793

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fix 6.jpg 
Προβολές:	43 
Μέγεθος:	67,6 KB 
ID:	455794

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fix 8.jpg 
Προβολές:	43 
Μέγεθος:	98,8 KB 
ID:	455795
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 18/09/2024 στις 12:44.
    The Dirty Harry.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 143
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2013, 12:14
  2. και κατι ....ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ...
    από begenius στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2010, 15:47
  3. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ Geo
    από geoploumid στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2009, 07:51
  4. να και κατι απο ομαδα εψιλον
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 16:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF