Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Επισκευη σε top case

  1. #1

    Επισκευη σε top case

    Πριν ποσταρω το ''τεχνικο'' θα ηθελα να σας παραθεσω αν μου επιτρεπεται μερικες σκεψεις μου..

    Φτηνα ασιατικα προιοντα!.....τζαμπα πραγμα , δωσε μου και εμενα μπαρμπα!

    Πολλες φορες πραγματικες ευκαιριες με καλη κατασκευη και αποδεκτη ποιοτητα σε χαμηλο παντα κοστος αλλα καποιες αλλες φορες... ποιοτης , αξιοπιστια και διαρκεια μηδεν!

    Λαχειο η φαση συνηθως...........σημεια των καιρων!

    Οταν εχουμε να κανουμε με φτηνα προιοντα στον τομεα που μας ενδιαφερει περισσοτερο (και δεν ειναι αλλος απο την μοτοσυκλετα) , πρεπει να ειμαστε ιδιαιτερα προσεκτικοι.
    Εκτος απο την ταλαιπωρια εσπασε-χαλασε-αλλο , και τα τζαμπα εξοδα για κατι που δεν εβγαλε ουτε μηνα , εχουμε να κανουμε κυριως με την ασφαλεια μας , αλλα και με την ασφαλεια αλλων!

    Απο την στιγμη που τοποθετησα το βαλιτσακι στο παπι , παρατηρησα καποια μικρα ''κρακ'' στον πατο , διπλα στα σημεια που μαγκωνει η βαλιτσα με την βαση της.

    Μετα απο μερικα χιλιομετρα στους κακοτραχαλους δρομους στην μανδρα και τον ασπροπυργο , παρατηρησα οτι αυτα τα σπασιματα μεγαλωναν σε μεγεθος και πλεον ηταν δυο μεγαλες ρωγμες οι οποιες ετειναν να ενωθουν....και μολις γινοταν αυτο το υπολοιπο top-case θα ΚΟΒΟΤΑΝ στην κυριολεξια απο τον πατο του και θα επεφτε εντελως ΧΥΜΑ στην ασφαλτο!!!

    Ολα αυτα εγιναν με την βαλιτσα εντελως αδεια!!......με φορτιο μεσα να σπρωχνει τα τοιχωματα εστω και λιγο η καταστροφη ηταν σιγουρη!

    Πιθανοτατα θα εχανα οτιδηποτε ειχα μεσα αλλα και παλι οχι τοσο επικινδυνο για εμενα , οσο για ενα οποιοδηποτε δικυκλο που μπορει να ερχοταν πισω μου!
    Συμφωνα με την θεωρια του χαους μπορει να γινει οποιαδηποτε υποθεση...ακομα και ο οδηγος ενος αυτοκινητου που θα εβλεπε αξαφνου ενα ''μασιφ'' μαυρο αντικειμενο μπροστα του , πιθανως να εκανε ελιγμο που μπορουσε να αποβει μοιραιος για τον ιδιο η για μια επερχομενη μοτοσυκλετα....εως παλι να εφευγε η βαλιτσα ανεξελεκτα σε κανενα πεζοδρομιο και να εσπαγε το ποδαρι ενος πεζου.

    Τελος παντων αμεσως ξεκουμπωσα την βαλιτσα απο την σχαρα μην εχουμε αλλα και βεβαια η αρχικη μου σκεψη ηταν να την πεταξω.
    Μετα απο λιγη σκεψη ακομα αποφασισα να την επισκευασω , αλλα με τετοιο τροπο ωστε να βεβαιωθω οτι δεν θα υπηρχε κανενας απολυτως κινδυνος τοσο για εμενα οσο και για κανεναν αλλον.

    Με τις ελαχιστες γνωσεις πανω σε εποξικες κολλες και ρυτινες που διαθετω αγορασα ενα κουτι πολυεστερα (1Kg) και διπλασια απο την αναλογη ποσοτητα σκληρηντη απο ενα χρωματοπωλειο με κοστος περιπου 7?.

    Με ενα δραπανο και πλαγιες κινησεις χαραξα και ''αγριεψα'' την εσωτερικη επιφανεια του κατω τμηματος της βαλιτσας για να κολλησει καλυτερα και απλωσα ενα σχετικα ''γρηγορο'' μιγμα πολυεστερα.

    ...δεν παρελειψα βεβαια να αγορασω ''σωμα'' για την ρυτινη , γιατι ηξερα καλα οτι ενα απλο πανι κανει εξισου καλη δουλεια οταν πετρωσει το μιγμα , οπως και τοποθετησα με αριστα αποτελεσματα , και μαλιστα σε μαυρο χρωμα ωστε να μην χρειαζεται βαψιμο μετεπειτα για ''αισθητικους'' λογους!

    Μολις στεγνωσε το υλικο και επιτευχθει ενα πολυ καλο επιπεδο συγκολησης , εκανα ακριβως το ιδιο και στο εξωτερικο στα σημεια που ''ποναγανε'' περισσοτερο για να βεβαιωθω οτι δεν θα αντιμετωπισω προβληματα στο μελλον.

    τα υλικα που χρειαστηκαν.
    πολυεστερας , σκληρηντης και δυο πινελα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00022 (1).jpg 
Προβολές:	208 
Μέγεθος:	23,6 KB 
ID:	195022
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  2. #2
    αρχικα τοποθετουμε το μιγμα και απλωνουμε εσωτερικα στην επιφανεια της βαλιτσας με το πινελο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00019 (1).jpg 
Προβολές:	209 
Μέγεθος:	84,6 KB 
ID:	195023
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  3. #3
    μετα κοβουμε ενα κομματι πανι στα μετρα που χρειαζομαστε , το τοποθετουμε πανω στην ρυτινη η οποια βεβαιως ειναι ακομα υγρη , και το ''στρωνουμε'' με το πινελο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00020.jpg 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	46,5 KB 
ID:	195024
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  4. #4
    Μετα αφηνουμε να ''τραβηξει'' λιγο το μιγμα και ξαναριχνουμε μια στρωση επιπλεον.Απλωνουμε παλι με το πινελο να παει παντου και αφηνουμε 6-10 ωρες (αναλογα την ταχυτητα που δωσαμε στον σκληρυντη) να στεγνωσει καλα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00021.jpg 
Προβολές:	206 
Μέγεθος:	75,6 KB 
ID:	195025
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  5. #5
    οταν στεγνωσε το εσωτερικο καλα , επανελαβα την διαδικασια στο εξωτερικο με εμφαση στα σημεια που ειχαν την πιο μεγαλη ζημια.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc02461.jpg 
Προβολές:	203 
Μέγεθος:	89,4 KB 
ID:	195028
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  6. #6
    οταν στεγνωσει καλα το μιγμα , μπορουμε να διαπιστωσουμε την αντοχη του πολυ ευκολα.
    Ο πολυεστερας ενδυκνειται για τετοιες εργασιες.Θα μπορουσε πλεον να σπασει οπουδηποτε , εκτος απο τα σημεια που ενισχυθηκαν.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc02460.jpg 
Προβολές:	204 
Μέγεθος:	74,2 KB 
ID:	195031
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  7. #7
    Ακριβως με τον ιδιο τροπο μπορει να επισκευαστει οποιαδηποτε βαλιτσα σε οποιαδηποτε μοτοσυκλετα!
    ...βεβαια οσοι αντιμετωπισετε κατι παρομοιο και κανετε αυτην την διαδικασια , καλυτερα να την πατε εξω σε καμια βεραντα , αυλη η ακομα και στον δρομο καθως η μυρωδια του πολυεστερα ειναι εντονη και ανυποφορη....και ποιος ακουει μετα την γυναικα!
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  8. #8
    Δεν ειναι και οτι πιο ομορφο βεβαια σε θεμα εμφανισης , καποια στιγμη συντομα θα επενδυσω το εσωτερικο εξ'ολοκληρου με μαλακη τσοχα-κατι που θα εξαφανισει απο τα οπτικο πεδιο την κολληση και θα επανελθω στο thread.
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  9. #9
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    εγω δεν θα πω αν αξιζε η οχι η επισκευη,η αν ακομα κρατησει.θα σταθω στην αξια της διαδικασιας ως ψυχοθεραπεια.ακολουθησες μια διαδικασια,ενιωσες τη χαρα του do it yourself και πανω απο ολα αποδειχτηκες υπευθυνος μιας και σκεφτηκες την ασφαλεια τη δικη σου και των αλλων...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Εχω την εντυπωση πως ο πολυεστερας δεν θα κρατησει μιας και γινεται τοσο σκληρος αλλα καθολου ελαστικος οποτε σπαει και πιο ευκολα (σκεψου πολυεστερικα Φεριγκ ή ποδιες στα αυτοκινητα) Δεν ειμαι σιγουρος οτι εχεις λυσει το προβλημα σου ελπιζω να κανω λαθος.
    Παρολα αυτα ωραια παρουσιαση
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
    ........ αν ακομα κρατησει....


    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
    Εχω την εντυπωση πως ο πολυεστερας δεν θα κρατησει μιας και γινεται τοσο σκληρος αλλα καθολου ελαστικος οποτε σπαει και πιο ευκολα (σκεψου πολυεστερικα Φεριγκ ή ποδιες στα αυτοκινητα) Δεν ειμαι σιγουρος οτι εχεις λυσει το προβλημα σου ελπιζω να κανω λαθος.
    Παρολα αυτα ωραια παρουσιαση

    ...κυριοι εχετε απολυτο δικιο!Δεν καθυσηχασα και εγω ο ιδιος , και ομολογω οτι εχω καποιες αμφιβολιες για την επισκευη.
    Αν κανετε λιγη υπομονη θα ποσταρω σε λιγο την τελικη μου ενεργεια.

    Θα αναρτηθει στο φορουμ σαν ξεχωριστο thread , καθως δεν αποτελει συνεχεια της επισκευης που αναγνωσατε , αλλα μια γενικοτερη ''ασφαλιση'' του top case στην μοτοσυκλετα.

    ...θα συνδεσω το ενα με το αλλο βεβαια με λινκ.

    ευχαριστω που το διαβασατε αλλα και για τα σχολια σας.
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  12. #12
    Εδω ανεβασα την λυση που σκεφτηκα.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=1

    ...βεβαια μπορει να γινει σε οποιαδηποτε βαλιτσα , χωρις να χρειαζεται επισκευη με πολυεστερα κλπ...
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

Παρόμοια θέματα

  1. φωτα σε top case!
    από sgi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2012, 20:29
  2. Top Case
    από powerphot στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2005, 14:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF