Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Διαδρομές στην Πελλοπόνησο....

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dexter
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    103

    Διαδρομές στην Πελλοπόνησο....

    Χαιρετώ την παρέα...
    Θα ήθελα να ακούσω τις προτιμήσεις σας σχετικά με τους ωραίους δρόμους τιε Πελλοπονήσου.Ας καταθέσει ο καθένας το top 3 του.Αναφέρομαι σε ασφάλτινες διαδρομές φυσικά.Αν και Πελλοπονήσιος δεν το χω ψάξει σχεδόν καθόλου...
    Ξυλόκαστρο->Διακοφτό->Καλάβρυτα->Δημητσάνα
    είναι μια απο τις καλές κατα την γνώμη μου


    Υ.Γ. Προσοχη στην στροφή μπαίνοντας στην Δημητσάνα πρίν το γεφυράκι.
    Μηδενική τριβή+βουλιαγμένη άσφαλτος=

  2. #2
    geia sou file



    δε ξερω γιατι, ισως επειδή είμαι και απο πελλοπονησο, αλλά τη λατρεύω...


    το όμορφο είναι πως μπορείς αυθημερόν να τη γυρίσεις σχεδόν όλη,


    τη περασμένη εβδομάδα ξεκίνησα απο μονεμβάσια για να ανέβω πάτρα , έφτασα τρίπολη και απο εκεί απο το λεβίδι ανηφόρησα διασχίζοντας την πελλοπόνησο απο το κέντρο της, κοιτώντας στα δεξιά μου ψηλά τα καλάβρυτα, συνεχώς μέσα στο πράσινο και απο πάνω τις ξερές γκρεμίλες...


    ο δρόμος βεβαίως απο εκεί , η άσφαλτος δηλαδή δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, μα για χαλαρά χιλιόμετρα είναι απίστευτη διαδρομή...


    ή διαδρομή που λατρεύω είναι


    κορινθος επίδαυρος ναύπλιο κωλοσούρτης (αχλαδόκαμπος) τρίπολη μεγαλόπολη καρύταινα και στεμνίτσα δημητσάνα κατέβασμα απο λεβίδι σε εθνική και γυρισμό απο εθνική και αρτεμίσιο, αν και μπορείς απο λεβίδι να συνεχίσεις επαρχιακά για νεμέα οπου και δεν έχω πατήσει ακόμη


    ή ενώ κατευθείνεσαι απο τρίπολη προς μεγαλόπολη να στ΄ρίψεις αριστερά που γράφει για Γεωργίτσι και [που σε ανεβάζει σε ταυγετο και κατεβαίνεις απο την άλλη στη σπάρτη


    και απο εκεί χαμηλώνεις και άλλο μέχρι βλαχιώτη και απο το βλαχιώτη κάνεις αριστερά για γεράκι ανεβαίνεις κοσμά και κατηφορίζεις τις στενές σερπατίνες μέχρι το λεωνίδιο και απο εκεί τυρό και άστρος έχει σειρά...


    απο άστρος ή ξανα περνάς απο ναύπλιοο και επίδαυρο η σε βγάζει στην τρίπολη κια επιστρέφεις απο αρτεμίσιο για να ανοίξεις λίγο...




    μα και ήπειρο που βρέθηκα αυτή τη βδομάδα που πέρασε ήταν απίστευτα...


    μιλάμε το μόνο που θέλω είναι χρήματα για καύσιμα και ημέρες ελεύθερες, να οργώσω τη χώρα μας όλη, τις ομορφιές μας!


    γεια σας παιδιά



    α ρε DEXTER ακόμη δε γύρισα και με ξεσήκωσες πάλι γαμώτ

    στα ποτήρια νερό απο καμμιά πηγούλα των βουνών!

  3. #3
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    ρε Σταυρο εσυ θα τον κανεις να μην ξαναπαει ....

    καλοκαιρι ειναι αστε λιγο τα βουνα και το καθαρο οξυγονο και πιαστε τις παραλιες να μυρισετε λιγο αντιηλιακο....

    αν εχεις χρονο φιλε μου κανε μια βολτα στη νοτια πελλοπονησο απο Πυλο Μεθωνη - Φινικουντα - Κορωνη - Καλαματα - Καρδαμηλη - Στουπα (το πραγματικο χωριο του Αλεξη Ζορμπα παραλια καλογριας) - Αεροπολη και απο εκει πας μεχρι Ταιναρο (στην εισοδο του Αδη κατα τους αρχαιους και αλλα πολλα που λεγοντε... - ναος του Ποσειδωνα)

    επιστροφη απο δεξια του ποδιου ανεβαινοντας απο Λαγια - Κοτρωνα - Γυθειο - Σκαλα (αν εχεις χρονο πας και μεχρι την Μονεμβασια) ανεβαινεις τον Παρνωνα σταση στον Κωσμα , και μετα Λεωνιδιο - Αστρος - Ναυπλιο - Επιδαυρος και πισω...

    για να φτασεις στην Πυλο δεν εχεις παρα να πας Δερβενι (πριν την Ακρατα) για να εχεις και βουνο ....Εβροστινα - Γκουρα - Στυμφαλια στη λιμνη δεξια για Λεβιδι(χοιρινο ρολο) Βιτυνα - Δημητσανα - Καριταινα - Ανδριτσαινα (το καλυτερο βραστο) Κρεστενα - Ζαχαρω (παρε και κολυριο) Κυπαρισσια...

    χρονο και χρημα να εχεις.............
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
    ρε Σταυρο ...


    και χρημα να εχεις.............


    Γειά σου ρε Σωτήρη,


    μιλάμε με εφτιαξες, άντε ρε δε το ξερα οτι απο Δερβένι βγάζει στο ύψος του Λεβιδίου.



    και ο γύρος της μάνης που είπες πολύ καλός, με το που τελειώσει η εξεταστική θα πάω να τον κάνω.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dexter
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    103
    Εμένα ξεκιναει σε 10 μέρες..


    Μόλις τελειώσω και στρωθει το δυναμιτάκι μου κάτι θα δοκιμάσω απο αυτά που πρροτείνατε.Thx.....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    καταρχην, Katanas, το Γεωργιτσι ειναι το χωριο μου!!!!!!!!
    Με προλαβες στο να προτινω την διαδρομη Καλαματα _ Σπαρτη απο το βουνο. Πολυ ωραια θεα... Βεβαια, προτινω ανεπιφυλακτα να ακουθηθει απο τον καθε ενδιαφερομενο η διαδρομη μεχρι το χωριο μου (υπαρχουν ταμπελες) που ειναι πολυ ομορφο και να παει στην πλατεια του Αγ.Αθανασιου να πιει ενα καφεδακι κατω απο τον πλατανο.
    Κατα τα αλλα, ολες οι διαδρομες ειναι ομορφες.
    Ξεχωριζω την διαδρομη για Λαγκαδια (εξοδος Βυτινα απο Εθν. Οδο) καθως και την διαδρομη που περναει απο Ανδριτσαινα - Καλλιθεα κτλ...
    Φωτο απο Καλαματα-Σπαρτη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	taygetos1.jpg 
Προβολές:	3390 
Μέγεθος:	82,9 KB 
ID:	22072

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    αλλη μια


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	taygetos2.jpg 
Προβολές:	3352 
Μέγεθος:	94,0 KB 
ID:	22073

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    κατεβαινοντας για Γεωργιτσι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	taygetos3.jpg 
Προβολές:	3270 
Μέγεθος:	85,9 KB 
ID:	22074

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    αν ανεβειτε τον δρομο για ΓΕωργιτσι, πριν αρχισετε να κατηφοριζετε θα δειτε εναν χωματοδρομο.
    Ακολουθηστε τον


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dromos.jpg 
Προβολές:	3202 
Μέγεθος:	97,1 KB 
ID:	22075

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    και θα βγειτε στο εκκλησακι του Αγ. Παντελεημονα.
    Θ Ε Α


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	3119 
Μέγεθος:	73,2 KB 
ID:	22076

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    ειπαμε....ΘΕΑ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	3044 
Μέγεθος:	70,7 KB 
ID:	22077

  12. #12
    είδα φως και μπήκα
    Εγγραφή
    16/09/2003
    Μηνύματα
    183
    Καλαμάτα - Σπάρτη από το βουνό είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ...τύφλα να 'χει η Κορσική!!!!

    Και για Πάρνωνα που είπε ο Σωτήρης πάλι ++++++++

  13. #13
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Μετα το δερβενι ετσι οπως πας για Διακοφτο κανε μια σταση Ακρατα!!!!

  14. #14
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814

    ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2
    Καλαμάτα - Σπάρτη από το βουνό είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ...τύφλα να 'χει η Κορσική!!!!

    Και για Πάρνωνα που είπε ο Σωτήρης πάλι ++++++++
    ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΣΟ ΤΗΝ ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΟΛΗ
    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ IRONBUM.

    ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΑΥΓΕΤΟ
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=11451

    ΑΛΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΩΡΑΙΑ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΛΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΑ.
    ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΤΑΒΕΡΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΝΑ ΦΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΓΙΑ ΜΠΑΝΑΚΙ ΟΣΟ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ.

    Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ Ο ΖΟROPATRA ΜΕΘΩΝΗ-ΚΟΡΩΝΗ-ΦΟΙΝΗΚΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΣ ΑΠΟ ΠΥΛΟ ΚΤΛ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ, ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΥΡΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΠΕΤΑΓΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΤΡΑΒΗ.

    ΑΛΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΚΡΑΤΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΕ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΤΗΣ ΤΣΙΒΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΖΑΧΛΟΡΟΥ, ΕΔΩ ΠΑΤΑΣ ΛΙΓΟ ΧΩΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΛΙΜΝΗ, ΕΓΩ ΜΕ TO CBR ΔΕΝ ΚΟΛΩΣΑ ΠΑΝΤΩΣ.

    Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΙΣΩΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΔΟΞΑΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΤΟΝ ΤΑΥΓΕΤΟ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΣΤΗΝ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟ, ΕΔΩ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΑ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΟ ΧΩΜΑΤΑΚΙ, ΠΕΡΙΠΟΥ 1,5-2 KM

    ΑΛΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΔΙΑΚΟΦΤΟ - ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΜΕΡΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΙΚΑ ΧΩΡΙΟΥΔΑΚΙΑ ΜΕ ΔΡΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΜΟΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ.

    ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ON-OFF ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ ΑΠΟ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΥΣ.

    ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΤΡΟΣ, ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΚΑΝΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΑΡΕΣΕ.

    ΑΝ ΨΑΞΕΙΣ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dexter
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    103
    ...τις διαδρομες στο βορειοαντολικο ακρο τις εχω ψιλοελεγξει.
    ..παρελειψα να πω οτι ειμαι απο το Ξυλοκαστρο και ως φοιτητης στην Πατρα την διαδρομη αυτη με ολα τα παρακλαδια της την εχω σκισει.Τσ υπολοιπα κομματια ειναι που μου διαφευγουν.Ευχαριστω για τις απαντησεις , με το που τελιωνει η εξεταστικη την κανω με φορα....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 10 top διαδρομές στην Ευρώπη
    από MG-KTiNoS στο forum Προορισμοί
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2013, 09:56
  2. Οι 6 πόλεις σταθμοί στην ζωή του άντρα .
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2010, 21:52
  3. 3ήμερο οδοιπορικό στην ΗΠΕΙΡΟ
    από THEOD στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2008, 05:46
  4. 23/11 Μοτοβόλτα στην Ναύπακτο!!
    από Loudovikos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 09:10
  5. Πόσα ταξί κυκλοφορούν στην Αθήνα ?
    από tifozif1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF