Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Πίσω ανάρτηση Wilbers

  1. #1

    Πίσω ανάρτηση Wilbers

    Μόλις έβαλα καινούρια πίσω ανάρτηση από Wilbers (Γερμανία) , σταλμένο στην Αμερική.

    Πανέμορφη κατασκευή πραγματικά. Φαίνεται ότι οι άνθρωποι προσέξαν πολύ σχεδίαση-κατασκευή.

    Αποτέλεσμα : Μέρα με τη νύχτα. Δεν καταλαβαίνω τι πάει να πει λακούβα πια. Το εργαλείο ήρθε ρυθμισμένο για τα κιλά μου και σε πολύ καλή τιμή, σε σχέση με Ohlins, WP.

    Βέβαια ίσως είχε να κάνει ότι το μαμήσιο στο 4 χρονών χιλιάρι μου άρχισε να τα παίζει και μόλις έβαζα δεύτερο άτομο πάνω έπεφτε πολύ περισσότερο από ότι παλιότερα. Αλλά και μόνος μου καταλαβαίνω τη διαφορά. Το Wilbers ξαναφορτίζεται όποτε και αν χρειαστεί με αποστολή στον αντιπρόσωπο τους.

    Σειρά τώρα έχουν τα ελατήρια στα πηρούνια όπου πρέπει να αλλάξω και τα bushings (συγνώμη, δεν ξέρω τον ελληνικό όρο) που έχουν αρχίσει να τα παίζουν.

    Για όποιον ενδιαφέρεται

    http://www.wilbers.de/usa/

  2. #2

  3. #3
    Καλημερα Γιαννη,

    Ημουν στο τσακ και εγω να το παραγγειλω αλλα ηταν μονο για τους αμερικανους η ομαδικη, αν δεν κανω λαθος.

    Παντως απ' οτι ακουω πρεπει να ειναι πολυ καλη επιλογη.

    Μεγεια!

    Χαρης

    ΥΓ Αυτος που σου εστειλε το ΤΕΚΑ.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Πολυ καλη αγορα, αμορτισερ αγνωστα στο ευρυ κοινο αλλα πολυ καλα οντως.
    Βλεπω οτι πηρες και ελατηρια της ιδιας εταιρειας, semi-progressive.

    Αν τα φορεσες, μπορεις να μου πεις αν κατηργησαν τις προσθηκες στα μπροστινα του V-Strom (αν ειχε( , και ποσο ηταν το μηκος των προσθηκων;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
    Καλημερα Γιαννη,

    Ημουν στο τσακ και εγω να το παραγγειλω αλλα ηταν μονο για τους αμερικανους η ομαδικη, αν δεν κανω λαθος.

    Παντως απ' οτι ακουω πρεπει να ειναι πολυ καλη επιλογη.

    Μεγεια!

    Χαρης

    ΥΓ Αυτος που σου εστειλε το ΤΕΚΑ.
    Γεια σου Χάρη, είναι όντως εκπληκτικά καλή κατασκευή τουλαχιστόν εμφανισιακά, γρήγορη αποστολή, όλα καλά γενικά και αποδίδει όπως πρέπει. Γενικά η εταιρία μου φαίνεται ότι προσπαθεί να γίνει γνωστή και πέρα από Γερμανία και γι'αυτό το παλεύουν όσο μπορούν και προσέχουν τη δουλειά τους (και τις τιμές τους....). Αν σκοπεύεις να το κρατήσεις το μηχανάκι κάποια χρόνια τότε σίγουρα αξίζει να το κάνεις. Όπως είπα βέβαια εγώ δεν είχα και μεγάλη επιλογή γιατί τα έπαιζε το ορίτζιναλ.

    Νομίζω δεν είχες πρόβλημα να το παράγγελνες και στην Ελλάδα, δεν ήταν μόνο για Αμερική, άλλο που μόνο Αμερικάνοι ενδιαφέρθηκαν.

    ΥΓ. Όντως τέτοια εποχή πέρυσι μου έστελνες το ΤΕΚΑ Από τότε έχω αλλάξει εξατμίσεις και έχουμε μαζευτεί 10 άτομα εδώ και έχουμε πάρει ένα συνεταιρικό ΤΕΚΑ. Αν και δεν χρειάστηκε να αλλάξω πολύ τις ρυθμίσεις, είναι καλό να έχεις ένα κουτάκι κοντά να παίζεις. Ίσως πρέπει να το κάνετε και στην Ελλάδα...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

    Αν τα φορεσες, μπορεις να μου πεις αν κατηργησαν τις προσθηκες στα μπροστινα του V-Strom (αν ειχε( , και ποσο ηταν το μηκος των προσθηκων;
    Δεν τα έχω βάλει ακόμα αλλά θα γίνει σύντομα, περιμένω και λάστιχα αυτή τη στιγμή και θα τα βάλω όλα μαζί.

    Τα 2002 1000αρια έχουν λίγο διαφορετικά πηρούνια από τα επόμενα μοντέλα. Τα 650 έχουν progressive ελατήρια νομίζω από τη μάνα τους και γενικά θεωρούνται λίγο καλύτερα. Το δικό μου 2002 έχει γραμμικά.

    Δεν είμαι σίγουρος τι είναι οι προσθήκες, αν το βρεις στην εικόνα πες μου τον αγγλικό όρο να καταλάβω. Εγώ θα αλλάξω τα bushings που έχουν φθαρεί και υπάρχει ένα παίξιμο στα πηρούνια που φαίνεται και σε ζόρικο φρενάρισμα. Νούμερα 7 και 13.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	untitled-2.jpg 
Προβολές:	1317 
Μέγεθος:	75,5 KB 
ID:	56208

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Μαλλον το 3 (spacer).
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  8. #8
    οκ, θα σου πω όταν τα βάλω αλλά νομίζω ότι είναι σχεδιασμένα στο ίδιο μήκος με της μάνας του οπότε θα χρειάζονται και οι προσθήκες.

  9. #9
    Έβαλα χτες τα καινούρια ελατήρια. Μπορώ να πω ότι είναι λίγο καλύτερα απ'της μάνας του, δεν έκαναν όμως τόση διαφορά όσο η πίσω ανάρτηση.

    Αλλάξαμε και μηχανές με ένα φίλο (έχει DL1000 05) και συμφωνήσαμε ότι το μπροστινό δεν έχει μεγάλες διαφορές αλλά το πίσω είναι πολύ καλύτερα σε εμένα...

    Βέβαια η όλη δουλειά έγινε για αλλαχτούν τα bushings τα οποία όντως είχαν φθαρεί και έπαιζε το τιμόνι, ορισμένες φορές όταν έπεφτα σε γραμμές στην άσφαλτο, τα χρειαζόμουνα πραγματικά. Καινούρια bushings και είναι τρένο...

    Με την ευκαιρία αλλάξαμε και λάστιχα, φύγαν τα tourance, μπήκαν anakee και στα δύο μηχανάκια.

    Δυστυχώς πληρώσαμε για τα bushings γιατί χρειάζεται εργαλείο που δεν είχαμε, τα λύσαμε τα πηρούνια μόνοι μας και τους τα πήγαμε, μια ώρα εργατικά , μας χρεώσαν $110

    Συμπήρωμα: Όντως τα Wilbers ήταν το ίδιο μέγεθος με της μάνας του, δεν χρειάστηκε καμία άλλη αλλαγή.

  10. #10
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Εκπληκτικό αμορτισέρ και εύγε για την επιλογή σου. Ο κατασκευαστής όπως και κανα δυο άλλοι (όπως ο maxton) δεν είναι ιδιαίτερα γνωστός αλλά κάνει εκπληκτική δουλειά.

    Ένα καλό σετάπ και έξω για χιλιόμετρα...



  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2005
    Μηνύματα
    157
    Τα bushings ονομάζονται "τριβικοί δακτύλιοι" ή κουζινέτα. Καλή επιλογή της ανάρτησης. Αλήθεια πόσο περίπου κοστίζει αν επιτρέπεται;

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
    Τα bushings ονομάζονται "τριβικοί δακτύλιοι" ή κουζινέτα. Καλή επιλογή της ανάρτησης. Αλήθεια πόσο περίπου κοστίζει αν επιτρέπεται;
    Ο λογαριασμός μου ήταν

    Artikel: 640-329-00 449,-

    625-046-00 219,-

    (Line + 25 mm to hydraulic preload adjuster!!!)

    Spring 600-285-00 99,-

    Oil: 610-010-00 14,90

    (the oil you did chose has a viscosity of 7.5 but we cecommend the viscosity 10 oil, ok)

    Freight: 25,-

    Total: 806,90-

    -10% 80,69 726,21 US$


    Ανταγωνιστική τιμή, καθώς το φτηνότερο Ohlins που μπορούσα να βρω πήγαινε κοντά $900 μόνο του

Παρόμοια θέματα

  1. πίσω ανάρτηση σε rr600
    από wild_cat/anima στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 14:24
  2. Πίσω ανάρτηση Honda nx-250
    από amitsaras στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2005, 13:16
  3. Πίσω ανάρτηση Cb600f
    από Σφήγκας600 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 14:10
  4. Πίσω ανάρτηση για CB500
    από m1ke στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2005, 08:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF