Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Σωματα ψεκασμου

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της advblack
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    147

    Σωματα ψεκασμου

    Γεια και χαρα παιδες,
    Βλαβη στο στρομακι (650). Η ιστορια εχει ως εξης . Πριν απο κανα μηνα σε επαγγελματικο ταξιδι, ειχα βγει προς Κορινθο και φτανοντας στα πρωτα διοδια μειωσα ταχυτητα - πηγαινα με 140-160 μεχρι τοτε - το μηχανακι μπερδευει και σβηνει. Σταματαω , κλεινω διακοπτη ξανανοιγω παιρνει κανονικα. Κακη βενζινη σκεφτομαι και φευγω. Καποια χλμ. πιο κατω φτανω διασταυρωση για Επιδαυρο, μου κανει τα ιδια. Το κραταω με γκαζι ενω το ρελαντι πεφτει κατω απ τις 1000 και συνεχιζω. Στο πρωτο βενζιναδικο σταματαω. Μου σβηνει παλι. Το αφηνω να κρυωσει λιγο. Ξεκιναω εκ νεου ολα οκ. Φτανω Ναυπλιο χωρις προβλημα. Στην επιστροφη κανω στασεις και σε αλλα μερη και γυρναω Αθηνα χωρις να μου σβησει. Συνεχιζω να υποθετω οτι ηταν "κακια" βενζινη. Λιγες μερες μετα βγαινω Αττικη και παω Σουνιο. Στα φαναρια Μαρκοπουλο ξανα τα ιδια. Σημειωτεον οτι μεσα στην πολη δεν παρουσιαζε τιποτα απ ολα αυτα. Γυρνωντας παω απ το συνεργειο. Με ρωτανε για το ρελαντι το οποιο το χα τσεκαρει και αν το πρωι που την βαζω μπρος κρυα σηκωνει το αυτοματο τσοκ κανονικα στροφες. Το αλλο πρωι ελεγχω και οντως το αυτοματο ανεβαζει μεχρι 1200. Περνανε μερες, δεν ειχα χρονο και παω στο συνεργειο για να μου ρυθμισουν το τσοκ. Στο μεταξυ μετακινησεις μονο εντος πολεως χωρις προβληματα. Γινεται η ρυθμιση, παω Λουτρακι μια απ τα ιδια. Κοινως οποτε χρειαζοταν να κανω αποσταση με ταχυτητες ανω των 100 (συνηθως ταξιδευω με 140-160) για διαστημα μεγαλυτερο απο ενα τεταρτο το μηχανακι εκανε αυτο το μπουκομα και το σβησιμο. Σβηνοντας και ξανανοιγωντας αλλες φορες επανερχοταν και αλλες χρειαζοταν καποιο χρονο για να ξανασταθεροποιησει το ρελαντι εκει που ηταν κανονικα 1200 με 1400 στροφες.
    Φτανει και το σερβις των 12000 χλμ, μου κανουν γενικο ελεγχο, δεν δειχνει τιποτα. Μου αλλαζουν χαρτη για την εξατμιση (εχω Λειζερ και φιλτρο ΚΝ) και υποθετουμε οτι κατι ειχε να κανει με το μιγμα. Λαθος. Ξανα τα ιδια, παλι στο συνεργειο. Συμβουλιο , ερωτησεις σε αλλους μαστορες. Αποσυνδεω το συναγερμο μηπως και φταει αυτο. Προταση της αντιπροσωπειας ηταν αυτη οπως και επαναφορα του χαρτη της μαμας για την εξατμιση. Δοκιμη και ναι το μαντεψατε ηδη αν δεν εχετε βαρεθει να διαβαζετε δεν λυθηκε.
    Προβλημα σαν κι αυτο δεν εχει αναφερθει σε αλλα Στρομ. Καποιο SV650 ειχε παρουσιασει κατι αναλογο και εφταιγε ο σερβομηχανισμος της δευτερης πεταλουδας των σωματων του ψεκασμου. Ετσι λοιπον αποφασιστηκε αλλαγη των σωματων - ευτυχως ειναι μεσα στην εγγυηση - την αλλη βδομαδα. Θα σας ενημερωσω σχετικα μολις τα βαλω και την δοκιμασω.

    (Ενα συμπερασμα για οσους το σκεφτονται. Αν ηταν παραεισαγωγης το μηχανακι τωρα θα επρεπε να δωσω 710 ευρω για το ανταλλακτικο . Ειχα καποιους ενδοιασμους, τωρα δεν θα το ξανασκεφτω οταν θα ρθει η ωρα να αλλαξω)

  2. #2
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Λες να φταίει η Laser και η εκ νέου χαρτογράφηση που έγινε με την τοποθέτησή της; Μπορείς να το διευκρινήσεις;

    Κρατάω ως θετικό το γεγονός ότι δεν είχες πρόβλημα εγγύησης, λόγω aftermarket εξάτμισης...

    Κατά τα άλλα.....περαστικά να είναι....

    'Ενα Jameson με πάγο...

  3. #3
    Τα μπουζί τα κοίταξες ?

  4. #4
    Σε ποιο συνεργειο εγιναν ολα αυτα?

    Ρωταω διοτι εκ πειρας σου λεω να ΜΗΝ εχεις εμπιστοσυνη σε κανενα συμβουλιο μαστορων. Βεβαια αν θελουν να σου αλλαξουν ολο το throttle body ειναι δικο τους θεμα αλλα....

    Για να σου δωσω να καταλαβεις, μου αλλαξαν, μετα απο ¨συμβουλιο μαστορων" το πολυοργανο ( Κοντερ-Στροφομετρο- κλπ) και τελικα ηταν βραχυκυκλωμενο καλωδιο που εκανε τη ζημια. Ολα βεβαια στην εγγυηση αλλα εχασα πολυ χρονο.

    Παντως να εισαι ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ με του ¨μαστορες¨ της Suzuki ...
    Α, και μη θεωρεις δεδομενο οτι γνωριζουν το αντικειμενο...

    Χαρης

  5. #5
    Επειδη μπορει να μην ημουν αρκετα σαφης οταν λεω μαστορες εννοω της επισημης αντιπροσωπειας Suzuki.

    Χαρης

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της advblack
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    147

    Συνεργειο....

    ....ειναι αυτο του Μαντη. Δεν εχω κανενα παραπονο μεχρι στιγμης απ αυτους και τους ξερω 6 χρονια. Βεβαια ποτε δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανενα, αυτο ειναι δεδομενο οποιος και να βαζει χερι πανω στο μηχανακι. Το οτι αποφασιστηκε αυτη η αλλαγη σιγουρα εμενα δεν μου εξασφαλιζει οτι θα διορθωθει και η βλαβη. Απλα το ελπιζω για να μην εχω κι αλλα τρεχαματα-μπλεξιματα. Ξερετε οτι οσο πιο δυσεπιλυτο γινεται ενα προβλημα στην Ελλαδα τοσο τραβαει εις μακρος και τραβαει και τραβαει και τραβαει........
    Θα ηθελα να παω διακοπες κιολας!!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της advblack
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    147
    Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis-dl1000
    Τα μπουζί τα κοίταξες ?
    τα μπουζι αλλαχτηκαν στο σερβις των 12000

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της advblack
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    147
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    Λες να φταίει η Laser και η εκ νέου χαρτογράφηση που έγινε με την τοποθέτησή της; Μπορείς να το διευκρινήσεις;

    Κρατάω ως θετικό το γεγονός ότι δεν είχες πρόβλημα εγγύησης, λόγω aftermarket εξάτμισης...

    Κατά τα άλλα.....περαστικά να είναι....

    Μου ειπαν οτι η εξατμιση δεν μπορει να ευθυνεται για κατι τετοιο. Θα δουμε. Κατσε να βαλω τα καινουργια σωματα και τα λεμε

  9. #9
    Drive It Like U Stole It Το avatar του/της zoudis
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    161
    χαρτη για την εξατμιση (εχω Λειζερ και φιλτρο ΚΝ)
    Ααα, μάλιστα...

    Εμένα πάλι αυτό γιατι μου κάνει κλικ? Μήπως επειδη βάζουν εξατμίσεις, πηράζουν τα μηχανάκια (τα μαστόρια, "εξουσιοδοτημένα" γαρ) και ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥς ΓΙΝΕΤΑΙ ?!?

    Αυτός ειναι και ο μοναδικός λόγος που δεν εβαλα αφτερμαρκετ εξάτμιση....για να αποφύγω τέτοιες ΜΑΜΑΚΙΕΣ...

    Την μαμα εξάτμιση την κράτησες ? Αν ναι, μπορει να σου φανει ΠΟΛΥ χρήσιμη (και μακάρι να είναι αυτό)



    Μου ειπαν οτι η εξατμιση δεν μπορει να ευθυνεται για κατι τετοιο.
    Εμ φυσικά, τι θα σου πουν...οτι κάναν Μαμακία ?

    γκρρρρ......
    Drive It Like You Stole It

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της advblack
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    147
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
    [B]Ααα, μάλιστα...

    Εμένα πάλι αυτό γιατι μου κάνει κλικ? Μήπως επειδη βάζουν εξατμίσεις, πηράζουν τα μηχανάκια (τα μαστόρια, "εξουσιοδοτημένα" γαρ) και ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥς ΓΙΝΕΤΑΙ ?!?

    Αυτός ειναι και ο μοναδικός λόγος που δεν εβαλα αφτερμαρκετ εξάτμιση....για να αποφύγω τέτοιες ΜΑΜΑΚΙΕΣ...

    Την μαμα εξάτμιση την κράτησες ? Αν ναι, μπορει να σου φανει ΠΟΛΥ χρήσιμη (και μακάρι να είναι αυτό)


    Ευτυχως την κρατησα, παντα το κανω αλλοστε γιατι ποτε δεν ξερεις. Αμα δω οτι το προβλημα συνεχιζεται θα βγαλω την Λειζερ και θα το δοκιμασω στοκ το μηχανακι. Παντως με την εξατμιση εχω κανει 8500 χλμ μεχρι να μου παρουσιαστει το προβλημα. Τεσπα , αυριο τα βαζω οποτε μεινετε συντονισμενοι

  11. #11
    Καντε εναν ελεγχο και στη τρομπα βενζινης για καλο και για κακο.
    Μπορεις και μονος σου αν θελεις.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της advblack
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    147

    Πρωτες εντυπωσεις

    Μια βολτα σημερα απο Περιφερειακο Υμηττου Αττικη οδος Μαρκοπουλο και επιστροφη = προβλημα ουδεν.:smilea: Μακαρι να λυθηκε τελικα....

  13. #13
    Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ Το avatar του/της Tsakalaki
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    281

    Re: Σωματα ψεκασμου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack

    Ενα συμπερασμα για οσους το σκεφτονται. Αν ηταν παραεισαγωγης το μηχανακι τωρα θα επρεπε να δωσω 710 ευρω για το ανταλλακτικο . Ειχα καποιους ενδοιασμους, τωρα δεν θα το ξανασκεφτω οταν θα ρθει η ωρα να αλλαξω


    Αυτό κρατάω εγώ...πες τα αγόρι μου να το ακούσουν όλοι, γιατί μετά κλαίγονται κλπ κλπ κλπ.....
    The golden light above you show me where you're from
    The magic in your eye bewitches all you gaze upon
    You stand upon your hill and behop all around you
    They wonder where you're from oh yeah they wonder where I found you
    Oh my love it's a long way where you're from, it's a long way
    Aμμουλιανη, διακοπές 2007
    Ανακοίνωση - προειδοποίηση Υπουργείου Εσωτερικών - Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης

Παρόμοια θέματα

  1. Απορια για το Συστημα Ψεκασμου
    από Vaggos_1983 στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2009, 01:05
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2008, 01:03
  3. Ρύθμιση ψεκασμού σε ΧΤ660
    από dankannn στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2008, 13:44
  4. Ψυχές και σώματα...
    από matmat στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 21:07
  5. ΠΕΡΙ ΨΕΚΑΣΜΟΥ
    από wrenchfzr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2005, 15:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF