Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Μ@λάκες εργολάβοι..

  1. #1
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623

    Angry Μ@λάκες εργολάβοι..

    Απεναντι ακριβώς από το σπίτι μου είναι ελαφρά κατηφορικό στενάκι..Στο στενάκι αυτό χτίζεται μια οικοδομή..Είχαν ρίξει μπετά,αλλά δεν τα καθάρισαν καλά με αποστέλεσμα να μαζευτεί τσιμεντολάσπη στο κάτω μέρος του δρόμου..Σάββατο βράδι λοιπόν κατεβαίνω το στενάκι,βλέπω το παχύ στρώμα που είχε μαζευτεί και προχοράω πάρα πολύ αργά ίσα που τσούλαγε η μηχανή..Οι 'μαλάκες' της michelin όμως δεν είχαν προβλέψει οτι οι μηχανες στην Ελλάδα μπορεί να περνάνε πάνω από νωπό τσιμέντο και τσουπ κάτω ο lampros_fazer χωρίς να το καταλάβει..Το γαμημένο γλύστραγε απίστευτα,ακόμα και πεζός μπορούσε να τσακιστεί..Εγώ δεν έπαθα τίποτα..Σηκώνω τη μηχανή,μες στις λάσπες..Την κοιτάω με την πρώτη ματιά δεν είδα τίποτα..Κατεβαίνω μετά παό λίγη ώρα να την πλύνω,βλέπω εχει σπάσει το φέρινγκ στη δεξιά μεριά..Ώπα λέω,την αφήνω όπως είναι,παίρνω την ασφαλιστική να στείλει άνθρωπο να καταγράψει και να φωτογραφίσει και παίρνω και την αστυνομία..Ερχονται και οι δύο,ακι η αστυνομία καταγράφει οτι όντως υπήρχε λάσπη από τσιμέντο..
    Απο μια γειτόνισα έμαθα οτι έπεσε κι άλλο παιδί με μηχανάκι και χτύπησε κιόλας..Ψάχνω μήπως και τον βρω..

    Σκέφτομαι νομική προστασία έχω,θα τον κυνηγήσω τον πούστη..Πάω σήμερα να βρω τον κατασκευαστή,έλειπε,μου λένε πήγαινε στην οικοδομή είναι ο μηχανικός..Πάω τον βρίσκω (εκείνη τη ώρα τα καθάριζε) ,του λέω αυτό κι αυτό,να αναλάβεις τη ζημιά..Μα και μου εγω την Παρασκευή έριξα μπετά και τα'πλυνα κλπ..Του λέω έχει καταγράψει και η αστυνομία το συμβάν,αν δεν αναλάβεις τη ζημιά υπάρχει και η νομική οδός..Μα και μου πάλι,από το ύφος του έδειξε οτι κατάλαβε τη μαλάκία του αλλά βεβαίως δεν το παραδέχτηκε..Η οικοδομή είναι ασφαλισμένη,θα μηλίσω με τον καασκευαστή μου είπε και θα σε πάρω..Για να δούμε..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  2. #2
    Καλα ξεμπερδεματα Λαμπρο!
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  3. #3
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    για ενημερωσε οταν θα χεις νεοτερα ρε μλκ να δουμε τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση...

    περαστικα και ας ειναι το τελευταιο σου...
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #4
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    για ενημερωσε οταν θα χεις νεοτερα ρε μλκ να δουμε τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση...
    Σε τέτοιες περιπτώσεις έχουν κανονικότατα ευθυνη άλλο αν πολλές φορές δεν βγάζεις άκρη..

    Με πήραν τηλ από το γραφείο του κατασκευαστή και μετά από την ασφαλιστική του να περάσω απο'κει..Για να δούμε..Ελπίζω να μην έχω τίποτα ιστορίες εκεί..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
    Σε τέτοιες περιπτώσεις έχουν κανονικότατα ευθυνη άλλο αν πολλές φορές δεν βγάζεις άκρη..
    Με πήραν τηλ από το γραφείο του κατασκευαστή και μετά από την ασφαλιστική του να περάσω απο'κει..Για να δούμε..Ελπίζω να μην έχω τίποτα ιστορίες εκεί..
    Καλά ξεμπερδέματα, εύχομαι το οτι σε κάλεσαν να πας από'κει να είναι για καλό κι όχι για να σου πούνε περισσότερα μα και μου..

    Ας είναι η τελευταία σου στραβή τρελαμένε


  6. #6
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    λογικά θα σε αποζημειώσουν

    και θα έλεγα να ζητήσεις και παραπάνω από το κόστος επισκευής
    υπολόγισε χαμένες εργατοώρες κλπ

    το γεγονός ότι η αστυνομία έχει καταγράψει το περιστατικό και ρίχνει την ευθύνη στην οικοδομή είναι σημαντικό, σε περίπτωση δικαστηρίου κερδίζεις 100%

  7. #7
    i love you 80's Το avatar του/της zoropatra
    Εγγραφή
    16/11/2004
    Μηνύματα
    1.026
    τι λες τωρα ρε?

    φιλε εχεις 100% δικιο οποτε δεν παιζει να μην τα παρεις!!!!




    αν σου πουν μα και μου πες τους να σπυ φτοιαξουν ενα διαμερισμα και ειστε οκ!!!!:rotflmao: :rotflmao:
    Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

    ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ.....

    μην ακολουθείς το μονοπάτι...πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.....



  8. #8
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
    λογικά θα σε αποζημειώσουν

    και θα έλεγα να ζητήσεις και παραπάνω από το κόστος επισκευής
    υπολόγισε χαμένες εργατοώρες κλπ

    το γεγονός ότι η αστυνομία έχει καταγράψει το περιστατικό και ρίχνει την ευθύνη στην οικοδομή είναι σημαντικό, σε περίπτωση δικαστηρίου κερδίζεις 100%
    Δεν δουλευω (κάποιες περιόδους δουλευω κάποιες οχι για την ακρίβεια)..
    Και εγώ θα ήθελα να ζητήσω παραπάνω από την επισκευή αλλά δεν έχω βάσιμη δικαιολογία..Ας πάρω αυτά που πρέπει χωρίς να με ταλαιπωρήσουν και είμαι οκ..

    Η αστυνομία απλως κατεγραψε το περιστατικό οτι εγώ έπεσα και οτι διαπίστωσε οτι όντως υπήρχαν λάσπες..Δεν ρίχνει ευθύνη στον κατασκευαστή.. Κι ας είναι προφανές..Πάντως υπάρχουν μάρτυρες (γείτονες) γιαυτό..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460

    Re: Μ@λάκες εργολάβοι..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
    ................................
    θα μηλίσω με τον καασκευαστή μου είπε και θα σε πάρω..Για να δούμε..
    Όταν τα βάζεις με ένα συνδικάτο τύπου εργολάβοι, ταρίφες, γιατροί κλπ. που αλληλοϋποστηρίζονται μεταξύ τους εκ προοιμίου, έχουν - δεν έχουν δίκιο, η διαδικασία είναι η εξής:

    Θα σε πάρει τηλ. για να σου πει ότι δεν αναγνωρίζει τίποτα! Αν προσφύγεις στη δικαιοσύνη, είτε θα αφήσει την υπόθεση να εκδικαστεί, στην περίπτωση που έχει εξασφαλίσει, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ότι θα κερδίσει, είτε μια μέρα πριν την εκδίκαση, αφού θα εκμεταλευτεί όλες τις αναβολές που δικαιούται από το νόμο, θα τηλεφωνήσει στο δικηγόρο σου για συμβιβασμό (στον οποίο θα αναγνωριστούν μόνο οι υλικές ζημιές και τον οποίο θα δεχτείς για να ξεμπλέξεις από το βούρκο που μπαίνεις, όταν ασχολείσαι με τέτοιου είδους ανθρώπους).

    Στο απόσπασμα συμβάντων της αστυνομίας, στο οποίο ποτέ η αστυνομία δεν επιρρίπτει την ευθύνη σε κάποιον, αλλά πρέπει να αφήσει το δικαστήριο να αποφανθεί, αν αναφέρεται πρώτος ο εργολάβος σημαίνει ότι κατά την αστυνομία φταίει αυτός! Αν αναφέρεσαι πρώτος εσύ, τότε προφανώς υποννοεί ότι φταις εσύ!

  10. #10
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701

    Re: Re: Μ@λάκες εργολάβοι..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Όταν τα βάζεις με ένα συνδικάτο τύπου εργολάβοι, ταρίφες, γιατροί κλπ. που αλληλοϋποστηρίζονται μεταξύ τους εκ προοιμίου, έχουν - δεν έχουν δίκιο, η διαδικασία είναι η εξής:

    Θα σε πάρει τηλ. για να σου πει ότι δεν αναγνωρίζει τίποτα! Αν προσφύγεις στη δικαιοσύνη, είτε θα αφήσει την υπόθεση να εκδικαστεί, στην περίπτωση που έχει εξασφαλίσει, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ότι θα κερδίσει, είτε μια μέρα πριν την εκδίκαση, αφού θα εκμεταλευτεί όλες τις αναβολές που δικαιούται από το νόμο, θα τηλεφωνήσει στο δικηγόρο σου για συμβιβασμό (στον οποίο θα αναγνωριστούν μόνο οι υλικές ζημιές και τον οποίο θα δεχτείς για να ξεμπλέξεις από το βούρκο που μπαίνεις, όταν ασχολείσαι με τέτοιου είδους ανθρώπους).

    άμα είναι να σου τηλεφωνήσει μια μέρα πριν και να σου προτείνει συμβιβασμό γιατί να δεχτείς;
    ακόμα και αναβολή να προτίθεται να πάρει για να έχεις φτάσει μέχρι εκεί λογικά δεν τα χρειάζεσαι άμεσα τα χρήματα

  11. #11
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623

    Re: Re: Μ@λάκες εργολάβοι..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Όταν τα βάζεις με ένα συνδικάτο τύπου εργολάβοι, ταρίφες, γιατροί κλπ. που αλληλοϋποστηρίζονται μεταξύ τους εκ προοιμίου, έχουν - δεν έχουν δίκιο, η διαδικασία είναι η εξής:
    .........
    Mίλησα πάλι και μου είπε να περάσω απ'τον ασφαλιστή του..Πήγα,εκανα τα τυπικά εκ μέρους μου και περιμένω τα τυπικά από τη μεριά του και περιμένω τις επομενες μέρες να δει τη μηχανή ο πραγματογνώμονας της ασφαλιστικής..

    Τα περισσότερα απ'αυτά τα έργα είναι ασφαλισμένα..

    Αν εγώ δεν είχα νομική κάλυψη από την ασφαλιστική μου και αρνιόταν να με αποζημιώσει δεν ξέρω (πιθανότατα όχι,αφού δεν έχω και τραυματισμό) αν θα το τραβούσα στα δικαστήρια..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Μπράβο! Χαίρομαι πολύ που θα βγάλεις τόσο εύκολα άκρη και που με απέδειξες μπουρδολόγο Εύχομαι να συνεχίσουν όλα να πηγαίνουν κατ' ευχήν και από δω και πέρα πάντα όρθιος! Αυτά που έγραψα, τα είπα με βάση την εμπειρία που είχα με έναν ταρίφα, όπου ήταν ολοφάνερη η παρανομία του και το φταίξιμό του. Παρ' όλα αυτά, δεν παραδέχονταν με τίποτα ότι έφταιγε! Όλοι τον είχαν περικυκλώσει και του την έλεγαν..αστυνομικοί, περίοικοι, περαστικοί, κτλ κτλ ....τίποτα ο ταρίφας! Και η εξέλιξη ήταν αυτή που περιγράφω παραπάνω!

  13. #13
    Λαμπρο, νομικα απ οσα γνωριζω, εχει αυτος πληρη ευθυνη βασει διαταξεων αστικου και ποινικου. Για να μην σου πω παραπανω, ρωτα δικηγορο. Ειμαι 99% σιγουρος γι αυτο που σου λεω.

    Κυνηγα το οσο μπορεσεις...Ευχομαι γργορα ξεμπερδεματα
    Η δραση αντικαθιστα τα δακρυα

  14. #14
    παιδια η νομικη καλυψη ειναι σωτηρια....εμενα παλιοτερα μου εριξε το
    μηχανακι καποιοσ με αυτοκινητο ενω παρκαρε,κ πηγε να βγει κ απο πανω,δεν
    σε πληρωνω ,δεν εχει τιποτε το μχανακι κλπ....περιμενα 2 ωρεσ την αστυνομια
    βεβεα αλλα μετα με το χαρτι στο χερι,στην νομικη καλυψη,τηλεφωνακι απο
    δικηγορο τησ εταιριασ,κ πληρωνε κανονικα ο κυριοσ..
    HOME ALONE

  15. #15
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Υπομονή κ καλά ξεμπερδέματα!
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οι μ@λακες με τα χρωματα
    από kalesin στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 14:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF